Benoemingen, enz. Frankrijk. Duitschland en Oostenrijk. wanneer de wet niet het voorbeeld geeft, door de dronken schap strafbaar te stellen en de hand op te heffen tegen haar beginsel. Het prijst daarop de Maine- en de Ohio- wet, die bewijzen, dat men in Amerika de dronkenschap niet met consideratie behandelt, zoo als ten onzent nog maar al te veel het geval is. Daarom zijn de Maine- en de Ohio-wet getuigschriften van de ordentelijkheid van de bevolking van de staten Maine en Ohio. In ons land zou de Ohio-wet niet baten, omdat niet allen hier de nood zakelijkheid inzien van bestrijding der dronkenschap. Zoolang de rustige burger nog schik heeft in de dolle sprongen van een troep beschonken kwajongens, de dienstmeisjes er bij staan te gigchelen en de sjouwerlui hun kar ophouden om er toch alles van te kunnen genieten.... is er geen sprake van eene wet. De wet volgt in een vrij land de publieke opinie en loopt haar alleen dan vooruit als de zekerheid verkregen is, dat zij met dankbaarheid en sympathie zal begroet worden/' Het blad wijst er vervolgens op, dat bij ons te lande het publiek ook niet de handhaving eener wet tegen de dronkenschap zou in de hand werken en daarom moest eerst de publieke opinie eene reiniging ondergaan. „Eerst daarna zal de dag aanbreken, waarop wij mede onze stem zullen verheffen, om uiting aan den volksgeest te doen geven door wettelijke bepalingen. Evenwel iets, zegt de KI. Crt., kan de wet reeds dadelijk doen. Zij kan en moet den dronkaard tot den rang der gewone misdadigers terugbrengen, dat is: de dronkenschap moet zoo niet reeds een als verzwarende omstandigheid beschouwd worden, toch dan zeer stellig ophouden een verzachtende te zijn. Hij, die zich zeiven vrijwillig be roofde van het vrije gebruik zijner hersens en handen, staat niet gelijk met een verminkte, maar is minstens even schuldig als de man, die met volle bewustheid en na kalm beraad zijn mes sleep of valsche sleutels zat te maken.... eer hij op zijn bedrijf uitging. Als de wet de dronkenschap nog niet bestrijden kan, dan mag zij haar in geen geval met beleefdheid en voorkomendheid overladen. Dit en al wat hiermede zamengaat zij opgedragen aan allen, die door woord of geschrift met het volk in aanraking komen. (U.D.) Bij gelegenheid der viering van het 25jarig bestaan der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, van 21 tot 30 dezer te 's Hage te houden, zullen eene reeks feesten plaats hebben, waarvan het programma thans door het hoofdbestuur is vastgesteld en waaraan het volgende ont leend is: Zaturdag 21 dezer opening der tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen, des voormiddags ten 11 ure, opgeluisterd door de muziek der Haagsche schut terij; opening voor het publiek ten 12 ure. Gedurende de twee invallende Zondagen, 22 en 29 dezer, wordt de tentoonstelling ten 12 ure geopend tegen 1 op den eer sten en 25 cents entréegeld op den tweeden Zondag. Maandag 23 dezer opening der tentoonstelling, alsmede die van paarden, ten 11 ure; des avonds voorstelling in den Pranschen schouwburg. Dingsdag 24 dezer, ten 10 ure, opening der tentoonstellingten 2 ure matinee, te geven door het muziekkorps van het 1ste regiment huzaren, op het terrein der tentoonstelling; des avonds gelegenheids voorstelling in den schouwburg. Woensdag 25 dezer opening der tentoonstelling, alsmede die van rundvee, ten 11 ure; ten 7 ure 's avonds concert van de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers in het Bosch, als mede illuminatie in het Haagsche Bosch. Donderdag 26 dezer opening der tentoonstelling ten 10 ure; ten 12 ure zal de algemeene vergadering der leden van de Maat schappij worden gehouden in de sociëteit „de Vereeniging", Willemstraatna afloop daarvan zullen de leden der maat schappij zich ten 5 ure aan een gemeenschappelijken maal tijd op het groot stedelijk Badhuis te Scheveningen veree nigen. Gedurende den avond concert door den heer Botgorschek en vuurwerk op het terras. Vrijdag 27 dezer opening der tentoonstelling, alsmede die van schapen en varkens, ten 11 ure; ten 7 ure concert van Dunkler's kapel en illuminatie in den zoölogischen tuin. Zaturdag 28 dezer opening der tentoonstelling ten 10 ure; harddra verij met paard en chais, bij gelegenheid waarvan door het gemeentebestuur is uitgeloofd een prijs ter waarde van 400; de eerste premie bedraagt 150, de tweede 75, beiden uitgeloofd door de afdeeling 's Gravenhage en om streken. Des avonds buitengewoon groot concert van het muziekkorps der dd. schutterij van Utrecht, directeur C. Coenen, in den zoölogischen tuin. Maandag 30 dezer opening der tentoonstelling, alsmede die van pluimgedierte, ten 11 ure; op het terrein der tentoonstelling zal ten 2 ure door het muziekkorps der dd. schutterij eene matinee plaats hebben. Tot sluiting der feesten groot concert en illuminatie in den zoölogischen tuin. De heer D. L. Wolfson, directeur van de fabriek te Peijenoord, toebehoorende aan de Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij, heeft ook namens deze zijne tevredenheid openlijk bekend gemaakt aan de opzigters en werklieden die aan den monitor Haai gearbeid hebben, wegens de wijze waarop die monitor als een goed en degelijk stuk werk door hen is begonnen en afgewerkt. In de publicatie werd medegedeeld, hoe de minister van Marine zijne tevre denheid aan de Stoomboot-Maatschappij heeft betuigd, wegens de deugdelijkheid der uitvoering. Deze handelwijze van den directeur en van de maatschappij jegens de opzigters en werklieden, welke toont dat zij de waarde hunner krachten en kennis als werklieden erkent, heeft op het personeel een zeer gunstigen indruku.gemaakt. Ook zij stellen hunnen arbeid op hoogen prijs. Een woord van erkenning doet het gevoel van eigenwaarde ook in den werkman rijzen, en dit nog te meer, nu deze fabriek getoond heeft, dat zij niet voor de grootste fabrieken van Engeland behoeft onder te doen. (N. R. Crt.) Te Schoonhoven kreeg op de kermis een Boschjesman twist met zijn baas, die zoo hoog liep, dat hij aan 't publiek zich als een gewoon menscli en wel als een inwoner van Middelburg deed kennen; de politie had werks genoeg om den Boschjesman en den ondernemer tegen de woede van het bedrogen publiek te beschermen. Het U. D. beweert, dat eenige leden der Internationale Utrecht bezocht hebben, en, in rijtuigen gezeten, eenige openbare gebouwen „in oogenscliouw genomen" hebben. Men zegt dat zij zich bijzonder lang bij 's Rijks Munt hebben opgehouden. Te Middelburg heeft het jaarlijksche Taal- en Letter kundig Congres, tal van geletterde mannen, vooral uit Nederland en Belgie bijeengebragt, die zich wijden aan broederlijk bijeenzijn, feestelijke ontboezemingen en aan de belangen van wetenschap en kunst. Op het gebied der taal is, als naar gewoonte, wederom liet gebruik en het misbruik van vreemde-, stadhuis- en andere woorden, vooral door Hollanders en Vlamingen ter sprake gekomen. Men beweerde b. v. van de eene zijde, dat de bij ons gebruike lijke woorden papa en mama uitheemsche en onnoodige bastaardwoorden zijn; van den anderen kant prees men het gebruik en zocht den oorsprong in het gemakkelijker uit spreken voor beginnende praters dan „vader en moeder", zoodat de Otaheiters waarschijnlijk dezelfde klanken ge bruiken. Het bleek intusschen, dat de jonge Duitschertjes wel degelijk het oorspronkelijk woord vader en moeder gebruiken. Men deelde algemeen het gevoelen, dat vader Hooft in zijn afkeer van vreemde woorden te ver ging, door in plaats van „genie" het woord „vernufteling" te gebruiken, enz. De belangrijkste rede werd gehouden door dr. Schaepman over da Costa, een uitstekend stuk, waarop alleen is aan gemerkt, dat de spreker, gewagende van da Costa, zeide: Hij moge niet geweest zijn „populair," daar is iets hooger dan populariteit, nl. „onsterfelijkheid;" waaruit men verkeerde gevolgtrekkingen zou kunnen maken. Verbroederingen van volken en rigtingen door zamen- spreking en wisseling van denkbeelden behooren zeker tot de meest gelukkige gevolgen, die men van deze en derge lijke bijeenkomsten mag verwachten. Zij allen verkondigen vrede op aarde, en het gemeentebestuur zoowel als de ingezetenen van Middelburg toonden door hunne krachtige medewerking dat goede doel te begrijpen. -Naar de Prov. Overijss. en Zw. Crt. verneemt, zou de heer Cd. Busken Huet met 1 Jan. aftreden als redacteur van de Java-bode. Men meldt uit Dockum, dat het oude vlas zonder eenigen handel is. Van het nieuwe gewas waren Donder dag jl. eenige bundels ter markt van verschillende kwaliteit, die tegen den prijs van twee tot drie gulden zijn verkocht; de kwaliteit laat zich zeer goed aanzien en zal veel beter zijn dan die van het vorig gewas; de productie is, den geringen uitzaai in aanmerking genomen, zeer aanzienlijk; het gunstige weder werkt de rooting zeer in de hand, zoodat de bouwer ruime stofte tot tevredenheid vindt en zich in een gunstigen uitslag kan verheugen. Na eene buitenlandsche reis van twee jaren, waarvan het grootste gedeelte in Denemarken, is de bekende dwerg Jan Hannema, meer bekend onder den naam van Tom Pouce, dezer dagen in zijne geboorteplaats Bergum (Friesland) teruggekomen. Een nieuwe uitbarsting van den Vesuvius wordt gevreesd. Uit Napels wordt van Zaturdag avond berigt: „Uit twee kraters van den Vesuvius stijgt rook op. Men gevoelt ligte schokken." (D.) Een luchtspoobwegsysteem. Na de gunstige resultaten, die men met deze nieuwe vinding in Chicago heeft verkregen, zal ook dit systeem ter Weener tentoon stelling worden vertegenwoordigd bij de rubriekmiddelen van verkeer. Het bestaat daarin, dat de straatspoorweg- waggons door middel van zamengeperste lucht worden bewogen. De uitvinding zou in alle opzigten als practisch zeer uitvoerbaar zijn bevonden, zoodat dit systeem door verscheidene tramway-maatschappijen zal ingevoerd worden. De West-tramway-maatschappij heeft reeds een uitgestrekte lijn met deze luchtwaggons in dienst en zal al haar wegen daarvan voorzien, zoodra de uitvinder de noodige machines in gereedheid heeft. Aan het einde van dit jaar hoopt men (zoo schrijft de Amerikaansche berigtgever Cansius uit Illinois) de meeste paarden der straatspoorwegen door zamengeperste lucht te hebben afgelost, dat zeker als een weldaad voor de reeds te veel geplaagde dieren moet beschouwd worden. Daarenboven bedragen de exploitatie kosten slechts 1/6 van hetgeen voor paarden-spoorwegen gevorderd wordt. De 1ste luit. F. E. A. baron van Ittersum van het 1ste reg. vesting-artillerie, alhier in garnizoen, is op zijn verzoek op non activiteit gesteld. Tot hoogleeraar in de faculteit van wis- en natuurkunde aan de hoogeschool te Leiden is benoemd dr. H. G. van de Sande Bak- huyzen, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft. Met ingang van 1 Oct. a. s. is de Rijks telegraaf-kantoorhouder en brievengaarder te Egmond aan Zee F. J. Gentis, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen en weder als Rijks telegraaf- klerk in dienst gesteld. Tot brievengaarder en kantoorhouder te Egmond aan Zee is met ingang van genoemden datum benoemd H. W. J. C. Strootman, tot dusver geagreëerd klerk ten postkantore teAppingadam. Na afgelegd examen zijn o. a. tot surnumerairs der reg. en dom- benoemd de heeren A. Westra te Hoorn en F. H. van Wijngaarden te Medemblik. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is bepaald, dat de tegen woordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaturdag 14 dezer, des namiddags ten 2 ure. De minister van Biunenl. Zaken is gemagtigd, om zich op dat tijdstip te begeven in de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in 's Konings naam te sluiten. De Staatscourant van heden behelst het programma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal, te 's Gravenhage, op Maandag den 16 dezer. Mr. E. J. A. graaf van Bylandt is benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Maandag van September 1872. Buitenland. De Fransche vereeniging tot bescherming van diereu bereidt een waren coup d'état op keukengebied voor. E de aanstaande algemeene vergadering namelijk zal een protest, door een groot aantal leden onderteekend, worden voorgelezen tegen sommige bereidingswijzen van dieren, Vooral het lot dat de kreeft, om a VAmêricaine klaarge- maakt te worden, moet verduren, heeft het medelijden opgewekt, daar het arme schaaldier te dien einde levend in stukken gesneden wordt. Dit nu en andere dergelijke wreedaardige koks-methoden wil de vereeniging te gaan, doch zonder de geregten op te offeren. Zij wil andere manieren voorstellen. Professor Plantamour, die zich zoo berucht h gemaakt door zijne voorspelling, dat de wereld onlangs zon vergaan, wordt te Parijs verwacht. Hij is nog niet genezen van zijne manie om het einde van onze planeet te profeteren, en de teleurstelling die hem trof heeft hem niet afgeschrikt van nieuwe berekeningen. Hij heeft thans een betoog vol tooid, waarvan de conclusie is, dat, met het aanstaande jaar te beginnen, de warmte der zon gradueel zal verminderen, zoodat 21 Oct. 2011 de aarde en hare bewoners totaal bevrozen zullen zijn. Uit Marseille is Maandag jl., aan boord van eene der stoombooten van de Messageries, eene vrij talrijke pelgrims-karavaan, waarbij zich verscheidene geestelijken en eenige aanzienlijke vrouwen bevonden, naar het Heilige Land vertrokken. De bedevaartgangers zouden den 8 dezer te Alexandrië aankomen, aldaar een paar dagen vertoeven en den 12den Jeruzalem bereiken, waar zij verscheiden! dagen zullen blijven. Van daar uit zal de karavaan eent reeks van uitstappen ondernemen, waarop zij o. a. Bethle- hem, Jericho, den berg Karmel, Saint-Jean d'Acre Beyruth zal aandoen. De terugtogt, die den 25 Octobs afgeloopen zal zijn, zal over Smyrna, Athene, Sicilië, Romi en Marseille plaats hebben. Tegen Maart a. s. wordt ea nieuwe pelgrimstogt georganiseerd. legem tan 1 De postmeester-generaal heeft zijn jaarlijksch rappor! fuistt openbaar gemaakt. Hieruit blijkt dat in 1871 niet minder dan 52 millioen brieven meer verzonden en ontvangen dan in het vorige jaar. Het aantal geëxpediëerde brieven bedroeg zonder postkaarten en pakketten mede te reken» 915 millioen, dat is 322 millioen meer dan tien geleden. Daarenboven werden meer dan 74 millioen aai A. doe doe 1 netl toe Het der; V ZOOG enz. nar Jl, Tin volks moest verkl: v i kalf 1 De in (li meent nu b Bui jnedeg. Je bal koe h belaste eerver; ipiekei wijze i handel de gr in zijl veracht ma [bakt kaarten verzonden, en 14 millioen onsen drukwerken zijn thans 12000 postkantoren in het Vereenigd Koningrijk terwijl het aantal brievenbussen 8000 (in Londen zijn er 1500) bedraagt. In het jaar 1871 werden 161 nieuwe postkantoren geopend; het aantal ambtenaren meerderde met 1000 personen, zoodat er thans in het geheel 29,344 ambtenaren bij het postwezen werkzaam 3| millioen brieven en 300,000 postkaarten bleken onbe stelbaar te zijn, of werden geweigerd te ontvangen, van die brieven hielden waarde in. De postmeester-general ieulijk deelt een tal van feiten mede, om aan te toonen hoe Ir lei onachtzaam sommige personen zijn bij het verzenden va Ifs z< waarden. Zoo werden in de postbussen niet minder da ?£n 1 11,000 voorwerpen gevonden van meerdere of minden Se waarde, zonder het minste adres; zoo ook 50,000 lo«| r' postzegels en 15,000 brieven zonder adres. Op het jl. Zaturdag gehouden gala-diner dronk Keiz ye i Wilhelm den volgenden toast: „Met hartelijke dankbaa 1Hje(]ei heid wijd ik dit glas aan het welzijn van mijne keizerlijk Bt pufc gasten." De muziek, welke na dezen toast inviel, eindig! au de met de melodieGod erhalte Franz den Kaiser, waaro «regt, Keizer Frans Josef opstond en, voor den toast van Keizf ïe[M Wilhelm hartelijk dankzeggend, antwoordde: „God bewari bescherme Keizer Wilhelm, Keizerin Augusta en bi 1 rer')£ koninklijk huis." Na eene korte pauze nam Keizer Aloxandi het woord en zeide„Ik drink op het welzijn van li 1(| ajs dapper Pruissisch leger." 1(j te De Keizer van Rusland benoemde de Pruissische Prinse am] Karei en Albrecht (den vader) tot Russische veldmaarschalk» ri best De monster-taptoe is Zaturdag avond op schitterende wijl Daaro afgeloopen. In het geheel namen daaraan 1124 muziekante 1 6 d van de regimenten deel. De stoet, door 4000 fakkeldragei l0"CDoi vergezeld, begaf zich onder den toevloed eener onafzienbai ™m 'f menigte naar de punten in het programma aangeweza De stad was schitterend verlicht. Zondag namiddag ten 1 ure had een togt plaats naar ^rt zoölogischen tuin, waarheen Keizer Wilhelm met de Keiza den |e van Oostenrijk en Rusland, benevens Keizerin Augusta,! aaadple Grootvorst-troonopvolger en de Kroonprins van Pruisst ini iei zich gezamenlijk in rijtuigen begaven, terwijl de overig 1» te vorstelijke personen HH. MM. in de diergaarde opwachtte ®r °nl om te zamen den togt voort te zetten. De tuin en 1 naburige straten en den ingang waren feestelijk getooid. H =e' publiek, dat reeds 's ochtends vroeg in groot getal zi' gej,0°SSC verzameld had, begroette de monarchen met geestdrift. 1 ïui-„erS een uur in den tuin vertoefd te hebben, begaven zich e Joen vorstelijke personaadjes naar Potsdam. ij alk De Keizer en de Grootvorsten van Rusland znl melijk Donderdag van Berlijn vertrekken, gelijk met Keiz «n de Wilhelm, wien de Keizer van Rusland tot Marienburgn fj/s,1je I gezelt, om van daar regtstreeks naar Livadia terug 6 T()l keeren. Voor zoover tot hiertoe bepaald is, zal de Keiz j" van Oostenrijk tot Woensdag blijven. ee .1 De Spenersche Zeitung meldt, dat de drie eerste minist' noch gisteren, noch in de eerstvolgende dagen eene j klass meenschappelijke conferentie houden zullen. De zaffl® ligt van komst der Keizers behoudt het karakter van een in!1 "en ea eerste plaats militair feest, waaraan politieke beraadslaging hwger vreemd zijn. 'houder: Te Bolleveiler bij Mühlhausen in den Boven-B"' 6 is een Duitsche stationschef door Franschen gedood. ïven as tden d

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2