ADVERTENTIËIM. INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. DANKBETUIGING. twist ontstond op 2 Sept. door het zingen van Duitsche liederen ter gelegenheid van de herdenking van den val van Napoleon. Mijnheer de Redacteur Gisteren namiddag had alhier de in uw blad vermelde hard draverij van paarden, die nog nooit een prijs gewonnen hadden, plaats. Begunstigd door fraai weder en een menigte belangstel lenden, werd er door een achttal paarden naar de prijzen gedongen. De prijs, twee fraaije bekers en een dito tabakspot, werd behaald door het paard Betje van den landman P. Blankman, wonende aan de Vennik nabij Haringhuizen, bereden door diens kleinzoon A. Stammes; de premie, een zeer net en compleet porselein servies, door het paard Cobus van den landman P. C. Kos alhier, bereden door diens knecht G. Jongejan. Eere zij den kastelein Zon voor de goede inrigting en de zoo nette keuze der prijzen. Mede komt een woord van hulde en lof aan allen, die hebben bijgedragen tot den zoo goeden afloop. Het moge den heer Zon moed schenken om een volgend jaar dergelijke ontspanningen te herhalen. Van het na den afloop gehouden bal werd drnk gebruik gemaakt, zoodat eerst laat in den nacht, na zich goed met muziek, dans, enz. te hebben verlustigd, ieder in een vrolijke stemming huis waarts keerde. Koegras, 9 September 1872. Q. Het Congres der Internationale te 's Ilage. Jl. Vrijdag avond ten zes ure was de openbare vergadering ran het congres der Internationale aangekondigd, maar de talrijke volksmenigte, die zich op dat oogenblik voor de zaal bevond, moest een tijdlang geduld oefenen, daar de zitting, naar men nu verklaarde, eerst te 7 ure zou geopend worden. Men had intusschen Je vriendelijkheid het publiek voorloopig binnen te laten, terwijl journal der Internationale, 1'Egalité, werd rondgedeeld. Te half 7 had de opening plaats. De voorzitter Ranvier deelde mede, dat na het genomen besluit eeifin de geheime zitting van Vrijdag, de discussiën over den alge- meenen raad niet konden worden voortgezet. Hij gaf nu het woord iio burger van der Hout, om eene mededeeling te doen. Burger van der Hout, lid van de Hollandsche sectie, uit Imsterdam, bragt hulde aan de wijze, waarop de meeste ver tegenwoordigers van de pers naar waarheid verslag hebben gegeven van het alhier verhandelde. Hij moest echter zijne verontwaardi ging te kennen geven over een van de vertegenwoordigers van de [eis, en wel over hetgeen het Dagblad van 's Gravenhage dezer èn vóór èn tijdens de bijeenkomst van het congres heeft jnedegedeeld. In allerhevigste bewoordingen kwam hij op tegen ie hatelijke wijze, waarop de Internationale daarin was beoordeeld, koe haar doel, haar streven, haar werkkring was gecritiseerd en belasterd; hoe hare leden waren voorgesteld als ellendelingen, «fïergeten spitsboeven, roovers, plunderaars en brandstichters. De spreker stelde den hoofdredacteur van het Dagblad op onverbiddelijke wijze aan de kaak, sloeg een terugblik op zijnen persoon en zijne hradelingeu, die in vroeger tijd geheel instemmend waren met nlde grondbeginselen der Internationale, terwijl die redacteur nu zf alleen om geldelijk voordeel eene gansch andere rigting volgde en «Min zijne hatelijkheid zoover was gegaan van zelfs met de meeste serachting te spreken in zijn blad niet alleen van het onaan- erasi ienlijke der plaats van bijeenkomst, maar ook van het uiterlijk hot ir leden van het congres. Het gemis aan waarheidsliefde ging vai lts zoover, dat in het blad o. a. stond vermeld, dat het publiek dn gen 50 cents de persoon toegang had en zulks terwijl een ieder in getuigen dat hij er kosteloos was toegelaten. Hij moedigde i ie werklieden aan, zich niet door dergelijk geschrijf te lateu mede- lepen, maar voor oogen te houden, dat de Internationale geen ader doei heeft dan hunne belangen te behartigen en hun vrij maken van de verdrukking, waaronder velen hunner nog ïbukt gaan. -el" De voorzitter dankte den Hollandschen afgevaardigde voor zijne bs» stdedeeling en hij was erkentelijk voor de warme sympathie, die rif el publiek (door herhaalde toejuiching van die rede) blijkbaar had digi in den dag gelegd. Hij zag daarin eene erkenning van het aaw «egt, dat bij de welbekende gastvrijheid van Nederland dergelijk (eizi Wd oordeel als van het Dagblad zou beschamen. watl De burger Kuhner las vervolgens een brief voor en gaf tevens l i verband daarmede aan het congres verslag van een onderhoud, i lor hem met den heer Schramm gevoerd, waaruit bleek, dat de a ireker jl. Donderdag dien heer Schramm verkeerdelijk genoemd 11 id als dengene, op wien hij het oog had als consul van Duitsch- «d te Milaan, en dat de persoon, dien de spreker bedoeld had, 'insi a ander persoon was, zoodat hij dien heer Schramm verkeerdelijk ilke id beschuldigd. wijl Daarop werden voorgelezen de volgende twee artikelen: art. 2 ante 6 der statuten, die in de geheime zitting van Vrijdag waren ■age «genomen, waardoor de discussie over den algemeenen raad np,ai tam 'e vervallen. Art. 2. De algemeene raad is verpligt strikt uitvoering te ven aan de besluiten van het congres, en te waken, dat in alle eden de algemeene grondbeginselen der statuten worden nagekomen. 'C' Art. 6. De algemeene raad heeft het regt sectiën en federale elze den te schorsen tot het volgend congres, doch niet dan na hen ;ta,i madpleegd te hebben. Zoo de meerderheid van den algemeenen uissi lad het verlangt is deze verpligt eene buitengewone conferentie verij Uw te roepen. ;htta ontstond daarop eene discussie tusschen de heeren Guillaume en ,j Ivahnard over de vraag, of de ingeschreven leden nu nog over 'o ilgemeenen raad mogten spreken. htnsschen was het publiek hoe langer hoe meer naar voren Prangen en namen het gedrang en gedruisch steeds toe, zoodat Wger van der Hout het noodig oordeelde een krachtig beroep c" Hoen op het publiek om de beraadslaging niet te storen, juist luik een belangrijk onderwerp als nu zal worden behandeld, zuil |Belijk het proletariaat te verheffen tot eene politieke klasse. £eii 111 ie zijde van het publiek werd deze aanmaning met een •g vi Oranje bovenbegroet. rug voorzitter opende nu dc discussiën over het volgende punt [jjj ai behandeling. „Er bestaat behoefte, het proletariaat te grond- st® als politieke klasse tegenover de magt der bevoorregte klasse. He politieke constituëring van het proletariaat is onmisbaar voor nl j m triumf der sociale revolutie, die ten doel heeft de afschaffing ie klassen en hare privilegiën en monopolie. Het is de eerste ai# igt van het proletariaat, den strijd tegen de bezitters voort te in» ten en de politieke magt in handen te krijgen." ringü Burger Vaillant groepeerde de verschillende schakeringen van thouders, namelijk van hen, die de politieke magt wenschen ter -El* 'e 1 en, als daar zijn: de doctrinairen, die 't gevaarlijkst I)l 'i de intriganten, die aanvankelijk mede doen met de Inter- ■toualen, om zich later eene goede plaats te verzekeren, zoo als reze p 1 thans in Frankrijk plaats heeft, en de bourgeoisie, vooral die zich radicaal heeten. Hij verdedigde met kracht het voorstel. Burger Hepner betuigde ook, dat de onthouding vau politieke magt het gróótste kwaad was, en hij staafde zijn gevoelen door verscheidene voorbeelden, aan den jongsten oorlog ontleend; o. a. hoe bij het uitbreken van dien oorlog Duitsche burgers streden tegen Fransche burgers, zonder te weteq, met welk politiek doel. De theorie van de politieke onthouding achtte hij nog erger dan het spiritisme; dit laatste toch stelde zich nog voor eene verbinding met den geest, maar politieke onthouding veroorzaakte werke loosheid in eigen boezem. Zoo voortgaande kwam hij tot de conclusie, dat de fout der Commune hierin lag, dat zij te weinig autoriteit bezat. Hij deed ten slotte uitkomen, dat eene revolutie, die alleen rust op barricaden en niet steunt op de publieke opinie, geen doel kan treffen. De burgers Guillaume en Longuet traden alsnu in een hevigen woordenstrijd over het verschil van opvatting van het obstinisme in verband met dat van revolutie. Terwijl de een in zekere mate de stellingen van Proudhon in practijk wenschte te zien gebragt, trachtte de ander, de burger Guillaume, op zijn gemis aan con- sekwentie te wijzen. Longuet deed o. a. nog uitkomen, dat, ware den 4den September de Commune geproclameerd, deze dan niet alleen te Parijs, maar zelfs te Berlijn zou zijn verrezen. Intusschen nam het rumoer onder het publiek steeds toe. De leden van het congres waren reeds zoo beleefd geweest voor het telkens talrijker wordende publiek ruimte te maken door hunnen kring te verkleinen, maar telkens moest van der Hout of een der Vlaamsche vertalers het publiek tot orde en rust aanmanen; doch dit was vergeefs. Een der leden eischtc de sluiting der zitting, daar hij niet tegen de wanden der zaal doodgedrukt wilde worden. De leden zeiven konden elkander niet langer verstaan. Men wilde het uur bepalen van de volgende zitting; men kon er niet toe geraken. Het gedruisch nam toe. De zitting werd gesloten en de Vlaamsche vertolkers verzochten dringend het publiek, thans de zaal te ontruimen. Het publiek bleef echter staan; men begon te schreeuwen, te zingen, te fluiten, te sissen. Daar weerklonk het „Wien Neêrlandsch bloed." Hoeden af! werd er geroepen. De leden van het congres waren verpligt aan dien wensch gevolg te geven, maar hieven nu ook op hunne beurt de „Marseillaise" aan, en dit werd beantwoord door het publiek met een „Wilhelmus." Eindelijk zijn allen, niet zonder krachtsinspanning, er in geslaagd uit de zaal en op straat te komendaarop ging ieder zijnen weg, zonder dat men te weten is gekomen het uur der volgende openbare zitting. Naar luid van het Dagblad, hebben de minister van Binnenl. Zaken en de substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te 's Hage te vergeefs aanzoek gedaan om toelating 'tot het lokaal, waarin Zaturdag de geheime zitting der Internationale werd gehouden. Zij werd hun geweigerd. (Haarl. Crt.) Zaturdag avond is de laatste zitting van het congres der Inter nationale gehouden; het volgende wordt omtrent deze zitting gemeld: De voorzitter deelde mede, dat in de geheime zitting op Zaturdag besloten was, dat de algemeene raad voor 1872/73 zijn zetel zal hebben te New-York en bestaan zal uit de burgersCavenard, St. Clair, Lovel, Laveil, Bertrant, Bolte, Dereure, David, Payen, Noir en Karl. Die algemeene raad zal tevens de bevoegdheid hebben zich drie leden toe te voegen, die in Amerika woonachtig zijn. Voorts is besloten, dat het volgende congres in Zwitserland zal plaats hebben en dat de algemeene raad het regt zal hebben de stad aan te wijzen, waar het zal worden gehouden. Vervolgens werd door den burger Longuet niet alleen tegen gesproken wat door het Vaderland was gemeld, als zou iu het algemeen rapport Bismarck genoemd zijn de „mouchard en chef" in Duitschland, terwijl het de prefect van politie Stiebel was, maar ook beweerd dat Jules Favre niet was geheeten een ellendig minister, maar een te zwak minister, die ten slotte zich zeer goed bevonden heeft bij de godsdienst, de familie en den eigendom. Burger Dave geeft te kennen, dat besloten is dezen avond eene openbare bijeenkomst te houden, ten einde nader aan te wijzen, welke de beginselen en het doel zijn van de Internationale. Hij treedt daartoe in eene zeer uitvoerige uiteenzetting van hetgeen sedert 1865 tot nogtoe over de Internationale is gesproken en geschreven. Volgens hem heeft de Internationale alleen ten doel aan de arbeidende klasse een beter lot te verzekeren. Zij wil dat doel trachten te bereiken niet langs den weg der politiek, maar op economisch terrein, door herziening der werkuren en ver hooging van het loon, opdat de arbeider, wien de werkgever en de geheele maatschappij zooveel verschuldigd zijn, beter iu zijne leveusbehoeften kunne voorzien. Het is der Internationale niet te doen, gelijk 't door hare vijanden wordt voorgesteld, om aan de werklieden het oppergezag toe te kennen. Burger van der Hout zet zijue meening over den arbeid en de arbeiders uiteen. Hij zegt, dat werkstakingen ten nadeele zijn van allen, maatschappij, werkman, industriëel. Het eenige middel dat hij goed acht is de coöperatie, waarvan de goede uitkomsten o.; a. nu reeds te Amsterdam bij de bakkersvereeniging zigtbaar zijn. Hij keurt het geweld af. Hij raadt alle werklieden aan de beginselen der Internationale na te gaan en dan zullen zij moeten erkennen, zich niet te behoeven te schamen er toe te behooren. Burger van der Abeelen spreekt in gelijken zin het publiek toe en waarschuwt tegen het geschrijf en de beschuldigingen tegen de Internationale. Burger Vailme eindelijk geeft eene aanschouwelijke voorstelling van de wanverhouding tusschen vraag en aanbod, werkman en werkgever, en doet uitkomen de behoefte aan meerdere aansluiting, ook van die klassen die zeer karig beloond worden en die thans niet genoeg erkend worden, als bijv. brievenbestellers, spoorweg conducteurs, politieagenten. De zitting werd daarop gesloten, nadat de voorzitter mede gedeeld had, dat er den volgenden dag te Amsterdam door de afgevaardigden op het congres een groote meeting zou worden gehouden. Het congres is hiermede geëindigd. (N. R. Crt.) Volgens een berigt in de Indépendance, zouden de federalisten der Internationale Maandag te Brussel vergaderen. Volgens Daily News zal ook te Londen door den federalistischen raad en de ver- eenigingen, die daaraan haar steun schenken, van 16 tot 19 dezer een congres gehouden worden. Op uitnoodiging der Amsterdamsche sectie van de afdeeling Nederland der Internationale, kwamen Zondag eenige congresleden uit 's Hage bijeen in het lokaal Dalrust te Amsterdam. De bijeen komst was eigenlijk geheim. Per gratie werden de vertegenwoordi gers der pers echter toegelaten, terwijl ook twee inspecteurs van politie en een commissaris aanwezig waren. Het verhandelde leverde, volgens het Handelsblad, eigenlijk niets nieuws op. De redevoeringen konden ditmaal ongehinderd ten einde toe vloeijen. Ten slotte hief het oratorium d<t Marseillaise (voor het Nederlandsche arbeiderspubliek bewerkt) aau. Burger vau der Hout zong de solo's, terwijl de Amsterdamsche sectieleden met de koren invielen. Van buitenlanders waren ter plaatse Marx, Becker, Longuet, Sorge, Lafargue, enz. Het Vaderland is in de gelegenheid gesteld de lijst mede te deelen der leden van het congres der Internationale: EngelandKarl Marx, F. Engels, G. Eccarius, Lessner, E. Du- pont, Séraillier, Le Moussu, Cournet, Leo Frankel, Longuet, Wïoblewski, Vichard, Vaillant, Banvier, Wilman, Barry, Johannard, Hermann, Applegarth, Roach, Mottershead, dr. Sexton, Mac Donald, linies, Ant. Arnaut. Amerika: Sorge, Dereure, Sauva, West. AustraliëHarcourt. DuitschlandScheu, Cuno, Hepner, Mielke, Farkas, Friedlander, Sietzgen, Schumacher, Bern, Becker, dr. Kugel- inann, Heim. Zwitserland: Philip Becker, Duval. Polen: Guillaume Ikanowsky, Dumont Guebel.België: Brismée, Cyrille, Eberharb Gilkels, Flusch, Splingard. Nederland: var. der Hout, van den Abeelen, Gerhard, Coenen, Dave. Spanje, La Fargue, Farga, Morago, Marello, Merini. Frankrijk: Dumont, Schwarz, Walden, Luquin. DenemarkenPihl. De Haagsche Nieuwsbode deelt mede, dat de 2de en 12de sectie uit Noord-Amerika niet werden toegelaten. Het Vaderland ver neemt, dat Banvier reeds zou vertrokken zijn. Karl Marx verzocht bij de benoeming der leden van den algemeenen raad niet meer in aanmerking te komen. Het voornemen bestond Zondag te Amster- De heer Gerard Keiler geeft in zijn werk „Het vermoorde Parijs" de volgende schets van Banvier, den president van het thans ver gaderde congres der Internationale: „Burger Banvier, wiens lange, magere, beenachtige gestalte terstond in het oog valt, was verlakker van zijn vak en voorheen een braaf echtgenoot van eene verstandige en schoone vrouw en vader van eenige kinderen, aan wie hij zich geheel gaf. Een zijner werklieden maakte als model gebruik van eene teeke- ning, welke aan den uitgever Goupil behoorde. Deze deed hem een proces aan, dat hij won, en Ranvier werd veroordeeld tot eene boete, die hij niet betalen kon. Hij moest bankroet maken, en van dien tijd af verwaarloosde hij zijn gezin en wierp hij zich in de clubs, waar hij het communisme en de verdeeling van alle bezittingen verdedigde. Zijn heftige taal maakte hem, ofschoon, of wel juist omdat, hij alle vorming mistte, tot een der hoofdpersonen, want Belleville (de voorstad van dien naam) wantrouwt hen, die eenige opleiding hebben genoteu. Nadat hij onder het Keizerrijk was veroordeeld, werd hij onder de republiek in vrijheid gesteld en hij maakte zich tot alter ego (andere ik) van Flourens, wiens luitenant hij was. Het October-oproer (31 Oct. 1870) bragt ook hem inde gevan genis, wat niet belette dat Belleville hem tot zijn maire verkoos. Vóór dat zijn vonnis was geveld, ontvlugtte hij uit de gevangenis, wat evenwel noodeloos was, daar hij vrijgesproken werd. In de Commune nam hij aanvankelijk zelden deel aan de beraadslagingen, maar bemoeide zich meer met militaire zaken. Hij maakte den uitval in April mede, waarbij Flourens het leven verloor. Eerst toen de krijgsbewegingen voortdurend mislukten, kwam hij weder de zittingen bijwonen der Commune en stond de heftigste maatregelen voor. Hij werd deswege tot lid van het comité van algemeen welzijn benoemd. Met zijn beperkte geestvermogens was hij een der gevaarlijkste leden van dat ligchaam, en toch had Ranvier een braaf en geacht man kunnen blijven, zoo hij zich niet had laten besturen door den duivel der wraakzucht." Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). a 03 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.! procent. 1 Toestand van de zee. w Stand. «Afw. Stand. Afw. 8 12 wzw. 8k. 759.37 - 1.57 17.6 - 0.3 0.72 Golvend. 9 12 zwtz. 6„ 759.96 - 0.99 18.6 t 0.7 0.74 10 8 wtn. 9„ 756.11 - 4.85 16.6 f 0.8 0.77 10 12 w. 10„ 758.30 - 2.66 17.2 - 0.6 0.70 Weersgesteldheid: 8 Sept. 12 u. Bewolkt, winderig, mooiweer. 9 Sept. 12 u. Bewolkt, winderig. 10 Sept. 8 u. Bewolkt, winderig. 10 Sept. 12 u. Ligtbewolkt, helder, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 2 Sept. Willem v.d. Bey. A. de Jongh. Genua. 6 Ferdinand en Louis. Ph. Krul. Batavia. 6 Wildeman. A. J. Driest. Suriname. 7 8 Sept. Castor.* P. A. de Boer. Middell.Zee. 9 9 Hecla. J. K. Bakker. 9 Concordia. H. Uffen. Montevideo. Heeft in het bassin gelost en geladen. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 8 Sept. Bestevaêr. P. C. Rosier. Zur Mühlen Co. Batavia. 8 Maria Teresa. N. Bozzo. Kerteh, Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading Quay Side. M. Winn. Newcastle. Kepier. C. Mohrke. Sunderland. Hartlepool. W. Pape. Seaham. Loyal Standard. T. Cobon. H.enL.Preston.J. Allen. St. Matthew. J. Watson. Cargadoor. Steenk. Duinker&Goedk. Zur Mühlen&G'o. ii Duinker&Goedk. Nelson. J. Air. Spartan. J. Frenman. Sunderland. Jane. B. Beece. Whampoa. E.H. Vogelenzang. Hakkala. Jason. H. Haack. Londen. Hout. Ballast. ZurMühlen &Co. de Vries Co. u van Vliet Co. ZurMühlen &Co. De ondergeteekenden brengen bij dezen hunnen hartelijken dank aan den Wel-Ed. Gestr. Heer Dr. F. J. YAN LEENT, Officier van Gezondheid 1ste klasse bij de Kon. Neder 1. Marine te Willemsoord, voor de moeite en zorgen aan hunne Dochter besteed, welke door hem van eene ziekte aan de oogen vol komen is genezen, daar zij geheel van het gezigt was beroofd en in 9 weken door zijne behandeling geheel hersteld is. Spanbroek, 9 September 1872. L. KOK en ECHTGENOOTE.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3