betaald? en zoo ja, hoeveel? blijken, na al het licht over die zaak verspreid, nog zoo gemakkelijk niet te kunnen beantwoord worden. De uitspraak is nu op 14 dezer bepaald; tot zoolang blijft alles geheim. De Spaansclie regering heeft bij de verkiezingen voor den Senaat eene verpletterende meerderheid verkregen. Er zijn 144 ministeriële candidaten gekozen, tegen 38 leden der oppositie, die bovendien nog niet allen in staatkundige gevoelens overeenstemmen. Het stoomschip Soestdijk wordt den 15 dezer buiten en het stoomschip Schouwen den 16 daaraanvolgende in dienst gesteld. Beide bodems liggen te Hellevoetsluis. Heden nacht om half drie uur is door den politie-agent van Viersen, bijgestaan door eenige nachtwachts, uit het Heldersche Kanaal opgehaald het lijk van een matroos van Zr. Ms. stoomschip liet Loo, die eenige uren te voren moedwillig daarin was gesprongen. De regelings-commissie voor de in dit en het vorige jaar alhier gehoudene huishoudelijke schietwedstrijden heeft dezer dagen aan den heer P. H. Polak een geschenk in zilver vereerd voor de belangelooze wijze, waarop hij zich met de vervaardiging der keurig uitgevoerde diploma's had belast. De wrakken van de schepen Manuelita A en Lady Guendolen zijn in de veiling van gisteren beiden opgehouden. Den 5 dezer mogt de gemeente St. Maarten een feest vieren, dat vooral bij de jeugd aangename herinneringen zal achterlaten. Door de ijverige bemoeijingen der bestuurs leden van het schoolverbond, werd de jeugd van twee gemeentescholen feestelijk onthaald in het daarvoor zeer geschikte lokaal van den kastelein P. de Jong aldaar. Groot was de geestdrift der kleinen, maar niet minder de belangstelling der ingezetenen, die niet alleen door buiten gewone bijdragen daarvan hadden blijk gegeven, maar ook om strijd hunne diensten hadden aangeboden, om per rijtuig de feestvierende menigte door de geheele gemeente rond te leiden. Van het dertigtal wagens muntte vooral de voorste uit, die smaakvol met groen, bloemen en vlaggen versierd was, en waarop een dertigtal der oudste leerlingen van beide scholen had plaats genomen, die door gezang hun hart lucht gaven. Behalve de gewone versnaperingen, die de kinderen bij zulke gelegenheden ten deel vallen, werd het jonge publiek ook nog vervrolijkt door eene, daartoe expres ontboden poppenkast, zoodat in één woord alles was aangewend wat het kinderhart aangenaam kon aandoen. Klein en groot keerden in den laten avond wel voldaan naar hunne woningen terug. Onze verslaggever der vergadering in Dalrust, op Zondag 11., zegt de Amst. Crt., verzoekt ons het volgende te plaatsen „De N. Bott. Crt. ontvangt onder dagteekening van den 8 dezer uit den Haag een schrijven, „van bijzondere zijde" over het te 's Hage gehouden congres der Internationale. Van vele mededeelingen van dien correspondent kan ik de waarheid niet controleren en ik schort er dus mijn oordeel over op, maar daar ik uit den wijzen toon, waarop schrijver de Haagsche verslaggevers te regt zet over het gebrekkige en onduidelijke van hunne verslagen, opmaak, dat hij een vijand is van onjuiste voorstellingen, geloof ik hem eene dienst te bewijzen met de opmerking dat hij, die het air aanneemt van het dessous les cartes te kennen, minstens omtrent één punt, en wel het kardinale in zijn schrijven, bijzonder slecht is ingelicht. Ik bedoel zijne mededeeling, dat Karl Marx op het congres totaal verslagen zou zijn, vooral omdat daarop is besloten den zetel van den alge- meenen raad van Londen naar New-York te verplaatsen. Het tegendeel nu is waar. Marx is juist de grootste voor stander van die verplaatsing geweest, gelijk hij Zondag in Dalrust hier ter stede èn in het Fransch èn in het Duitsch heeft gezegd. Zelfs heeft hij hen, die tegen New-York hadden gesproken, met zekere ironie bejegend. Zie hier, althans ten naastenbij, zijne eigene woorden, die ik wel is waar niet opgeschreven, maar tot driemaal toe, ook nog vertolkt in het Hollandsch, gehoord heb: „Ten derde Marx gaf een kort verslag van het op het congres behan delde en was tot punt 3 genaderd ten derde heeft het congres den zetel van den algemeenen raad van Londen naar New-York overgebragt. Dat is een voortreffelijke maatregel. Zij, die op het congres tégen die overbrenging zijn geweest, voornamelijk uit vrees dat New-York te ver af zou liggen, hebben getoond nog niet internationaal te zijn. Zij mogen dan weten dat het volkomen hetzelfde is, waar de algemeene raad of het hoofdbestuur zetelt, al ware het ook in Australië, mits dat hoofdbestuur in goede handen zij, en als wij niet geweten hadden, dat dit het geval zal wezen, zouden wij er niet voor geijverd hebben. New-York is bovendien uitstekend geschikt om de resi dentie van den algemeenen raad te zijn, vooreerst omdat men in Amerika de meest volkomen vrijheid van handelen heeft, en ten andere, omdat jaarlijksch een half millioen werklieken van alle nationaliteiten, na doo,r politieken of economischen dwang uit hun vaderland verdreven te zijn, daarheen stroomen. Die werkers, op wie de algemeene raad zijn invloed kan doen gelden, verspreiden zich over de Nieuwe Wereld, of keeren later naar de Oude terug, doordrongen van het nut van onzen bond, die dus steeds krachtiger zal worden." Mij dunkt dat dit duidelijk is en dat, als men Marx niet voor een draaijer houdt, die te 's Hage iets anders zegt en denkt dan te Amsterdam, de bijzondere correspondent der N. Rott. Crt. door zijn ontdekking, alsof Marx ver slagen en aan den dijk gezet zou zijn, er weinig toe heeft bijgedragen, om over het gehouden congres en zijn hoofd persoon het licht te verspreiden, waarmede hij, volgens zijn bedoeling, de onduidelijke verslagen der andere „reporters" heeft willen ophelderen." De regtbank te Leiden heeft behandeld het geding tegen dr. B. W., die den geneesheer H. op den publieken weg een stomp of stoot heeft toegebragt. Het O. M. eischte eene geldboete van 100 en de kosten van het geding. De Leidsche akademie viert den 8 Febr. 1875 haar derde eeuwfeest. Op dien dag zal een boek het licht zien, waarin al de leden dier akademie van de oprigting af tot op den feestdag vermeld staan. Ook door de Haagsche artillerie-schutterij zijn dezer dagen aan het strand te Scheveningen ernstoefeningen gehouden met verschillende vuurmonden, benevens het werpen met handgranaten. Uit Wijckel wordt dd. 9 dezer aan de N. Rott. Crt. gemeld: „Gisteren vertoonde zich hier eene of liever meerdere hoozen, die, wel is waar, weinig schade aangerigt, maar toch veel verwarring en angst veroorzaakt hebben. Eiken- boomen van 1| a 2 decimeter dikte werden afgebroken als riet; zware boomen ontbladerd, onttakt en ontschort; de planken van schuttingen en de schalen van weide-afschei dingen als papier weggescheurd; de aan schoven staande boekweit van den eenen akker verplaatst op den anderen. Een en ander met bladeren vermengd, werd hoog in de lucht opgenomen, om daar rond te dwarrelen; en last not least een boeren-numero-honderd werd met al zijn ap- en dependentia ten speelbal van den wind, die met afwisseling zuidwest en noordwest was." De werkstaking, die op het laatst van Juli] plaats greep aan de ketelfabriek van de firma Christie, Nolet en de Kuyper, te Delfshaven, ging, zoo als men zich herinnert, met mishandeling van den boekhouder dier firma gepaard. Te dier zake stonden jl. Dingsdag voor de regtbank te Rotterdam vijf werklieden teregt, waarvan twee beschuldigd waren dat zij den boekhouder hadden geslagen en de overige drie, dat zij den hem vergezellenden werkmeester belet zouden hebben hem te ontzetten. Tegen den eersten en tweeden beklaagde is eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en 8 boete, tegen de overigen eene van zes dagen geëischt. Naar het U. D. uit goede bron verneemt, zal de staf van het 7de reg. infanterie met het vaandel en het muziek korps met 1 Oct. a. s. van Utrecht naar Amsterdam ver plaatst worden. - Te 's Hertogenbosch zochten sedert eenigen tijd de ingezetenen des morgens vaak vergeefs naar hun huisschellen thans is men er achter gekomen, dat twee officieren zich des nachts aan het kapen van schellen schuldig maakten; zelfs de schel van den commissaris van politie was voor die booswichten niet heilig. De zaak wordt vervolgd. De arrond.-regtbank te Deventer heeft jl. Dingsdag op nieuw uitspraak gedaan in de zaak van dr. van Vloten, hem tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en 300 boete veroordeeld en de aanplakking van het vonnis te Groningen, Winschoten en Bloemendaal gelast. De vraag naar paarden voor het buitenland houdt te Deventer steeds aan. Er zijn echter weinig puike soorten bij de houders meer voorhanden, tengevolge waarvan thans de mindere soorten een buitengewoon hoogen prijs bereikt hebben. Men besteedt van 100 tot 500. Het gebouw voorbinnenlandsche zending, toebelioorende aan de Ned. Herv. Zendings-gemeente te Doetichem, is naar de Z. Ct. meldt, dezer dagen ingewijd; het bevat behalve een zeer doelmatig ingerigte receptiezaal, vijf ruime leerzalen en twee en zeventig logeerkamers. Nu reeds gedeeltelijk betrokken, zal het weldra geheel bewoond zijn door jongelieden, die zich wenschen te bekwamen tot het predikambt in streng orthodoxe rigting, om na verloop van eenigen tijd te voorzien in de vacatureshet materieële voordeel dezer inrigting is voor de gemeente niet onbelangrijk. In het kamp van Millingen hebben in de laatste dagen algemeene spiegelgevechten plaatswaarbij alle aanwezige troepen in 't vuur komen, 't Moet prachtig zijn om te zien,... als men er bij mag wenschen dat het gekheid blijven zal, en heusche vertooning nooit te pas kome. De persoon die te Dieren dezer dagen des nachts 2 geiten slachtte en eene tilbury-kap enz. vernielde, is naar men verzekert, gevat. Reeds meermalen maakte deze deugniet kennis met de politie. Uit het 16de jaarverslag der instelling Talitha Kumi, te Hemmen, gesticht door ds. Heldring, blijkt, dat in het jaar 1871 een getal van 155 kinderen in dat gesticht zijn verpleegd, allen verwaarloosden uit verschillende oorden van het rijk, die op 18jarigen leeftijd de inrigting verlaten om als dienstboden of in andere geschikte betrekkingen te worden geplaatst. De verpleeggeiden worden betaald door de Christelijke philantropie, die ook door giften en vaste bijdragen de uitgaven van verschillenden aard bestrijdt. Die uitgaven beloopen een som van 23,430, terwijl nog een batig saldo overbleef van 1376. De inrigting voorziet blijkbaar in een behoefte en verdient toenemende belang stelling en deelneming. (D.). Jl. Maandag middag heeft niet ver van Leeuwarden een treurig ongeval plaats gehad. Een aldaar op de Olde I Galileën woonachtige schoenmaker deed met zijn huisgezin, bestaande uit vrouw en acht kinderen, een pleizier-zeiltogtje j op de Wielen, een nog al groote waterplas beoosten die gemeente. Zeker in het schipperen niet erg bedreven, had hij de zeilsclioot vastgezet, toen de boot door een rukwind zoodanig werd aangegrepen, dat zij kantelde en de opvarenden in het diepe water stortten. De toevallige aanwezigheid van een voorbijvarend schipper, die het onheil spoedig bemerkte, was oorzaak, dat nog allen, op één na, zijnde een jongentje van 7 jaren, konden worden gered. Het lijkje van den jeugdigen drenkeling heeft men tot dusver niet kunnen vinden. De moeder verkeert thans, naar men verneemt, in bedenkelijken toestand. Naar aanleiding van een door de 1ste afdeeling der Friesche Maatschappij van Landbouw genomen besluit ter bevordering van eene betere wijze van verkoop der boter te Leeuwarden, zullen, met ingang van Vrijdag 20 dezer, 1 twee daartoe aangestelde commissarissen optreden. Er zal onder de Waag een persoon aanwezig zijn om de boter in ontvangst te nemen, waarvan de verkoop aan commissa rissen wordt opgedragen. Ieder botermaker, die zijne boter in vierde of achtste vaten ter markt brengt, kan ze onder de vastgestelde bepalingen aan commissarissen ten verkoop opgeven Jl. Zaturdag is eene zathe en landen onder Ooster- wierum, groot ongeveer 34 hectaren, publiek verkocht voor p. m. 112,000, buiten de kosten; komende met de kosten op ruim 3600 per hectare. Te Oldeboorn is in den ouderdom van 71 jaren over leden jhr. Wilco Holdinga Lycklama a Nijeholt, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud-lid van de Tweeds Kamer der Staten-Generaal, oud-burgemeester en raadslid van Utingeradeel. Twee werklieden van de stoom-aardappel-stroopfabriel te Zuidwedding bij Veendam zijn Zaturdag avond stoeijende in aanraking met het vliegwiel gekomen en kort daarop als jammerlijk verminkte lijken uit de machine te voorschijn gebragt. Berigten uit Oost-Indië, loopende tot 31 Julij jl bevatten geen bijzonders omtrent de Deli-expeditie. De Fransche genie zal aan de noordzijde en de Italiaansche aan de zuidzijde van den Mont-Cénis-tunnel een aantal mijnwerken aanleggen, die in tijd van terstond gebruikt kunnen worden om dit reusachtige wonder werk in één slag te vernietigen. In de Mormonenstad aan het Zoutmeer (Salt Lalt City) schijnt men gebrek aan vrouwen te hebben. De prefectuur van politie te Parijs is namelijk verwittigd, Mormoonsche wervers die stad afloopen, om Parisienna over te halen naar Utah over te steken en een huwelijk aan te gaan met volgelingen van den grooten profeet. Di passage wordt natuurlijk betaald door de zendelingen in kwestie. De dames, die er ooren naar hebben, zullen wel eers eens mogen informeren, het hoeveelste deel van het hunner toekomstige echtgenooten zij zullen innemen. Da kan toch variëren tusschen twee en vijf-en-twintig. Jammer maar, dat die aanwerving niet zeer in den smaal schijnt te vallen van den heer Renault, prefect van politii althans hij heeft reeds bevelen gegeven om met die Ame- kaansche postillons d'amour korte wetten te maken. (D.) Te Rocliester, in den staat Illinois (Vereen. Staten) heeft een 103jarige grijsaard zich opgehangen. Waarschijn lijk vond hij het leven te lang. Een vreeselijk duel, zonder wederga, heeft onlang! in Amerika plaats gehad. Twee muziekanten, waarvan df een den ander ernstig beleedigd had, hebben geduelleerd op de piano. Het gevecht heeft acht en veertig uur geduurd; zonder eten of drinken, zonder een oogenblik op te houden zijn de beide tegenstanders elk op zijn instrument blijvei doorhakken. De dans-melodieën waren verboden, hunner speelde 580 maal achter één stuk de Miserére den Trouvère. Op het oogenblik dat hij de 581ste uitvoering zou beginnen, viel hij dood neêr. De tweede pianist naar het gasthuis gebragt worden, waar zijn leven in gevaa pstan verkeert. De vier getuigen geven van tijd tot tijd teekenei iaatsi van zinsverbijstering. De piano's zijn totaal onbruikbaar. Caledi iredik Bu tij' die vai me Ite: me gez mei der liet 1 verf I artil dien blijv van Bi er 0( wege ent Be direc ter i' iteliji van gouvi marii maga: Onrui stmer Batav Bel marin Jl Parijs ie g beloft van Hyaci beklei zich ledige zindte De zaak Dikkens. ennei e leii inschri Het Openbaar Ministerie bij de arrond.-regtbank te Amsterda cheid- waargenomen door den substituut-officier mr. P. Verloren v lan 1 Themaat, heeft eergisteren namiddag ten 1 ure zijn rekwisit 'erkla genomen in de zaak van Evvoud Barthold Folperus Dikkens. S ;oloni< breedvoerige uiteenzetting der feiten en verschillende omstandighed!ipresi,j zoo als die uit de behandeling ter teregtzitting van 4 Sept. w™iffl0.ep centaile, van den beklaagde, diens schuld aan het hem ten laste gele«i| wettig en overtuigend bewezen. Wat betreft de opgaven van Dikka omtrent het in zee werpen van de bankbilletten en diamant! CQrieu! spreker zeide niet te gelooven aan de waarschijnlijkheid daar» terwijl hij tevens achtte, dat dit punt moeijelijk met zekerheid h ijllens worden uitgemaakt, hetgeen tevens het geval was met de bewerii Faurig van den beklaagde, dat hij niet zou geweten hebben welke as en mi zienlijke sommen hij had ontvreemd. Uitvoerig werd door sprei jchzel behandeld de vraag, welke kwalificatie aan het gepleegde feit moi y worden gegeven. Er zijn omstandigheden, die aanleiding zoudi bj kunnen geven om aan te nemen, dat hier diefstal onder vi zwarende omstandigheden volgens art. 253 0. P. (diefstal tl le J' verbreking van zegels) heeft plaats gehad. Spreker meent echt !®om< dat hier dit artikel niet van toepassing is, daar onder scellé z. ®Isstr: niet kan worden verstaan de zegels der posterijen, maar deze veeli En d; vallen onder het begrip cacheterniet genoemd in het strafwetbm n vqo Deze meening wordt gestaafd door eenige aanhalingen uil Desf werken van regtsgeleerde schrijvers. Een tweede vraag betrof Is zoc wegens den enkelen diefstal op te leggen straf. Als men lietJe m;j vestigt op het groot maatschappelijk belang, dat de brieven vei ,Djm worden overgevoerd, en op de groote waarde die door den beklaag l ontvreemd is, dan voorzeker zou eene zware straf moeten word ,p 'J opgelegd. Maar tegenover die beschouwing moet worden geslei Jnen 1. de betrekkelijk weinige voorzorgen die door de administrë 65,19rt der posterij genomen werd om dergelijke feiten te voorkomen, i c zij de brieven gelijk stelt met gewone bagage en als deze vervof Schonk worden zonder eenig toezigt, zoodat, gelijk hier het geval is gewei Van E( de zakken zoek raken kunnen om eindelijk onder de gewi franc e goederen op het perron te Botterdam te worden teruggevonii en-zeve 2. dat de beklaagde niet wist op het oogenblik dat hij de brie' ontvreemdde, dat zij zoo belangrijke sommen bevatten; en 8, nikten bijzonder gunstige antecedenten van beklaagde, die geacht en i en goed huisvader was, steeds ijverig en bekwaam zijn pligt 1 8 J) gedaan. Spreker meende dat een en ander hem het regt gaf' E het gevoelen dat hier een cellulaire gevangenisstraf moest wo'! J'z®en opgelegd. Hij rekwireert dat Dikkens zal worden schuldig verlls ajn gel aan enkelen diefstal en veroordeeld tot eene cellulaire gevangenis^ Engelar van twee jaren. L Nogmaals vermaant de voorzitter den beschuldigde de geW lij een waarheid te zeggen. Onder tranen verhaalt deze niet andersi Zwj[seri kunnen verklaren dan hij gedaan heeft en dat hij wenschtt'* on]aïl~„ ontvreemde met zijn bloed te kunnen teruggeven. Ter wille(t vrouw en kinderen roept hij de genade der regters in. are De uitspraak wordt bepaald op Dingsdag 24 September a. a' °I Snikkend verwijdert zich de beklaagde. "en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2