Buitenland. 279ste STAATS LOTERIJ. Bewegingen van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 Julij 1872. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. April en Mei zeer matig, daar dan de maag zich weer langzaam aan voedsel gewennen moet. De goudvisch is in 1611 van China naar Engeland sebragt en van daar in geheel Europa verspreid geworden. De leer van Darwin bestreden. vet endt Te Londen heeft dezer dagen eene verhandeling het licht gezien r Ij; getiteld„Eene uiteenzetting der fouten van de theorie van den heer Darwin," waarin de schrijver, dr. C. H. Bree, de voornaamste bezwaren opsomt, welke bij hem en anderen bestaan tegen vele der stellingen, vervat in Darwins werken: //De oorsprong der soort," en „De afkomst van den menscli." Onder anderen betoogt dr. Bree, dat de argumenten tot staving der theorie van Darwin, welke ontleend zijn aan de wijzigingen, welke de dieren in tammen toestand ondergaan, volkomen valsch zijn, vermits de broedsels of onvruchtbaar zijn of tot de oorspronkelijke soort terugkeeren. De kruising van een hond en een jakhals, bijvoorbeeld, kan in het vierde geslacht tot den hond of tot den jakhals terugkeeren, maar kan niet blijven bestaan. Een gelijk terugkeeren tot de oorspron kelijke soort is op te merken bij de dieren, die van de Oude naar de Nieuwe Wereld zijn overgebragt. De varkens die aldaar den ganschen dag in de bosscken loopen, hebben hunne kenmerken der domesticatie verloren; hunne ooren staan regtop; hun kop is breeder en liooger; de kleur is constant, en bijna zwart gewordenl De paarden worden in Amerika bijna geheel aan zich zeiven over gelaten en tengevolge daarvan begint de constantheid van kleur zich reeds te vertoonen, en is kastanjebruin niet alleen de lieer- schende, maar bijna de eenige kleur. Deze onveranderlijke neiging der soort om altijd tot haren oorsprong terug te keeren, wordt teregt als de stellige aanwijzing van de onveranderlijkheid der soort beschouwd. Met andere woorden: de soort heeft de strekking om zich zelve te vernieuwen, eerder dan om in andere wezens over te gaan, het omgekeerde dus van Darwins meening. Dr. Bree haalt in ziju stuk belangrijke ge deelten aan uit eene voorlezing van professor Houghton, een anderen bestrijder der theorie van Darwin, waarin o. a. voorkomt ,Zoo vinden wij dan in geen enkel onderdeel der natuur een zoeken of beproeven. Geene planeet zoekt immer naar eene vol- komener wenteling langs hare baan; van den aanvang doet zij dit als thans; niets bewijst, dat het licht zijnen weg aflegt door middel eener reeks van pogingende kas en de as, waarom de vleugel van den vogel draait, zijn juist zoo geplaatst, dat zij het best aan het doel beantwoorden; de natuur levert geen voorbeeld op van s met onvolkomen vleugels; geen bewijs van eene opeenvolging van vergissingen, voordat de volkomenheid bereikt was. Alles is volkomen en is het altijd geweest; de natuur heeft geene misluk kingen, noch proefnemingen gekend. De bevallige ledematen van konlltoi schoonen tijger en de uitgespreide vleugel van den stormvogel, wig zeggen zoo duidelijk mogelijk tot het oor der rede: „De hand die ons gemaakt heeft is Goddelijk."" Dr. Bree besluit met te zeggen „dat het bestaan der soort getuigt van eene denkende, almagtige, voorbeschikkende en naar een bepaald plan arbeidende Magt." (Haarl. Grt.) zot sttinr k% oerd ;arwi zorg dasck gtè xmet tting mee denk 1 r trai 'at di hani vet tl dn n, da srd ok jrkip t im sn d 1 too iaësti Wij! roots in di it i en chtdi eend enzii Clmin [ui] Frankrijk. De E. C. geestelijken Guichetau en Eenaud zullen, 'olgens het Journal de Genève, het voorbeeld van pater fyacinthe volgen en zich in het huwelijk begeven. Zij louden zich verzekerd dat alleen in Frankrijk 200 priesters ;ereed staan om zich mede in den echt te begeven. Uit Havre is het stoomschip the Queen vertrokken, met bestemming naar New-York, voerende aan boord 750 passagiers. Indrukwekkend was het afscheid aan de reede, waarbij het van de zijde der emigranten niet ontbrak aan de kreet„Leve Frankrijk!" Te Marseille zouden den 11 dezer stierengevechten plaats hebben en had zich eene ontelbare volksmenigte in een daartoe geïmproviceerd cirque vereenigd. De eerste stier echter, die naar buiten gebragt werd, sprong onmid- delijk over de afscheiding en onder het publiek, waar onder, zoo als men denken kan, eene groote ontsteltenis en verwarring ontstonden. Een 18jarig jongeling was moedig en behendig genoeg om het dier bij de hoorns te nemen, waarna hij naar zijnen stal werd teruggebragt, zonder ander letsel dan eenige schrammen te hebben toegebragt. et publiek echter was op de toreadors zoo vertoornd, dat het het geheele cirque vernield, de stallen geopend en de stieren in vrijheid gesteld heeft, welke gelukkig den naar Aix en niet naar Marseille zijn ingeslagen en vóór den avond op een na alle doodgeschoten zijn. .awi xect aarli >orz mi oesta .e, zi zake! itricti ie and Het Engeland. Kei toti isipk reslai betri smal ran ii De regering heeft berigt ontvangen, dat de runderpest et 2t °p drie andere hoeven, te Bridlongton, in het oostelijk ;nea gedeelte van Yorkshire, is uitgebroken. Men vreest, dat niet de besmetting zich reeds belangrijk verspreid heeft. Daily News vestigt de aandacht op de ongunstige men derigten omtrent de vermoedelijke uitkomsten van den oogst i ia Groot-Brittannië. De graanoogst zal waarschijnlijk over in) let algemeen beneden het middelmatige blijven, en wat ■rplee de aardappelen aangaat maakt dat blad de opmerking, dat r watf ®en daarvan niet alleen vragen moet wat de natuur gegeven leeft, maar wat de kunst zal vermogen te behouden. Niet slechts de finantieële gevolgen van zoodanige mislukking Tan den oogst, waarvan het blad de verliezen op meer dan 15 millioen ponden sterling schat, moeten op zichzelf be- [ie f ®>rgdheid wekken, maar ook de waarschijnlijkheid dat er eene groote duurte van levensmiddelen voor de natie volgen zal) terwijl te gelijker tijd een tijdelijke stilstand, althans eene reactie der in de laatste maanden opgemerkte over spanning der nationale fabrieksnijverheid voor de deur staat. Een schrijven uit Napels aan de Times behandelt de :li plaag van Italië nl. de struikrooverij. De correspondent .v_ tasluit zijn schrijven aldus: In de steden, eene bevolking 5, Sl de misdaad oogluikend duldt, uit vrees voor persoonlijke ^aangenaamheden; ten platten lande de boerenstand, zelfs kleine grondeigenaars feitelijk onder één deken liggend jont de bandietenin de geregtshoven, deftige, respectabele burgers, die, uit vrees voor de boosdoeners, hun eed schenden e" de wet verkrachten. .ndec 11 ZOP om ir in een gen; c., Te Londen is dezer dagen de nog niet geheel (ongeveer 19 mijlen zijn gereed) voltooide Spaansche spoorlijn» Ossunabaan, in veiling gebragt en voor 25,000 p. st- verkocht. Mevrouw Lucca, eerste zangeres aan de groote opera te Berlijn, is dezer dagen te Liverpool aan boord van de stoomboot Cuba gegaan, om eene kunstreis door de Ver- eenigde Staten te ondernemen. Zij heeft daartoe een zeer voordeelig contract gesloten met den directeur der Itali- aansche opera te New-York. Mevrouw Lucca beeft zich verbonden om gedurende de acht maanden van liet saizoeu te New-York en in andere steden der Vereenigde Staten viermaal 's weeks te zingen. Zij ontvangt daarvoor 200 p. st. per avond en bovendien een gedeelte der winst, indien deze een zeker vastgesteld bedrag overschrijdt; de de zangeres kan derhalve in die acht maanden ruim 25,000 p. st. of 300,000 gulden verdienen. Zij heeft voorts bedon gen, dat haar in elke stad, waar zij verblijf houdt, eene goede woning, bediening en equipage moet worden ten dienste gesteld, en dat zij verder met haar reisgezelschap kosteloos moet worden onderhouden. Mevrouw Lucca reist met hare ouders, haas kiud en haren Engelschen secretaris. In sommige Berlijnsche bladen wordt beweerd, dat de zan geres eigenmagtig haar contract met de directie der Berlijnsche opera verbroken heeft; wat er van deze bewe ring waar is, is nog niet duidelijk gebleken. Duitschland en Oostenrijk. De vorsten-bijeenkomst is geëindigd met een regen van ridderorden en andere eerbewijzen; Keizers en Prinsen hebben het regt gekregen om nog grooter verscheidenheid van uniformen te dragen dan tot nu toe. Bismarck, Gort- schakoff, Manteuftël, Thile, Delbrück en Karolvi zijn begiftigd met Oostenrijksche grootkruizen; Andrassy, Karolyi, Hofmann en Braun met Pruissische enEussische ordeteekenen. Keizer Frans Jozef is chef geworden van het 16de regiment huzaren, behoorende tot het Sleeswijk-Holsteinsche legerkorps (een minder aangenaam souvenir). De Eussische veld maarschalk Berg kreeg een Pruissisch infanterie-x'egiment en de drie zoontjes van den Duitschen Kroonprins werden ieder eigenaar van een Eussisch regiment. Keizer Frans Jozef vertrok Woensdag avond. De Duitsche Keizer deed hem uitgeleide, terwijl de Kroonprins aan het station was, dat schitterend was geïllumineerd, om afscheid te nemen. Het afscheid was allerhartelijkst; de strijders van Sadowa omhelsden en kusten elkander herhaaldelijk. Het Eussische gezelschap ging Donderdag voormiddag op reis, vergezeld van Keizer Wilhelm, die tot Mariënberg meêspoorde. Prins Albrecht (de vader) van Pruissen is jl. Zondag avond door eene beroerte getroffen, die hem tot nu toe van de spraak beroofd en de geheele regterzijde van het ligchaam verlamd heeft. In den toestand van den Prins was volgens de jongste berigten eenige, hoewel nog maar zeer geringe, beterschap te betreuren. Een handelaar in heeren-kleeding te Weenen annonceert zijn nieuwmodel overjassen als volgt: Ter eere van de zamenkomst der drie Keizers te Berlijn heb ik een nieuw model overjassen laten maken, honderden in getal, onder den naam „„alliantie-jassen."" Ik werd tot die veelzeggende benaming te meer geleid, doordien genoemde jassen de eigenschappen der drie te Berlijn gerepresenteerde monarchen in zich vereenigen. Zij zijn solide als de Oostenrijker, vast als de Pruis, taai als de Eus. Amerika. De president Grant heeft in het openhaar zijne tevreden heid betuigd over het resultaat der vierschaar te Genève, niet wegens de toegekende schadevergoeding, maar om de beginselen, die zijn vastgesteld, en omdat het geschil op eene onpartijdige wijze en in het belang van den vrede is opgelost. Te San Francisco is de Japansche bark Fu-Ju-Maru met een lading thee van Hongkong aangekomen. Dit is de eerste maal dat een schip met Japaneesche vlag en bemanning een Amerikaansche haven is binnengeloopen. Het Food Journal wil het vleesch van schildpadden tot een artikel van dagelijksch verbruik in Engeland zien gemaakt. Gelijk men weet, wordt dat vleesch nog hooger geschat om zijn voedende en gezonde eigenschappen, dan om zijn overheërlijken smaak. Ongelukkig doet de ver bazend hooge prijs er van 't slechts voor den rijken lekker bek verkrijgbaar zijn. Dit zou echter niet zoo behoeven te wezen. Aan de oevers der Amazonen-rivier zijn schild padden overvloediger dan ossen en schapen in Australië; haar vleesch is er 't goedkoopste dierlijk voedsel; ja ten bewijze hoe talrijk de troepen zijn, die jaarlijks de rivier opzwemmen om in het zand haar eijeren te leggen, kan het feit dienen, dat vroeger vóór de Braziliaansche regering de voortplanting van deze dieren had in bescherming genomen door de Indianen elk jaar een 250,000,000 schildpadeijeren werden verbruikt tot boterbereiding. De groene schildpad, die het beste vleesch levert, is soms zeven voet lang, en weegt meer dan 700 Engels, ponden. Met het oog op deze feiten, stelt 't Food Journal voor, dat er fabrieken opgerigt worden aan de Amazonen-rivier, om het schildpadvleesch in blikken te verduurzamen, evenals dit met het Australische ossenvleesch geschiedt. Daardoor zou de Europeesche markt ruimschoots kunnen voorzien wordén van een voedsel, dat het verfijndste gehemelte zou streelen, en toch goedkoop zou wezen. V IJ F D E K. L A. 8 S E. Vierde lijst: No. 2761 ƒ5000; No. 3537 en 8260 ieder ƒ1000; No. 5852, 10031 en 19755 ieder ƒ400; No. 5427 200; No. 1805, 2281, 4592, 6725, 9022, 9592, 10242, 10657, 11945, 12339 en 13771 ieder 100. Prins Alexander der Nederlanden, kapt.-luit. H. P. Klerck, Prinses Amelia, luit. 1ste kl. J. M. Broers, van Speijk, kapt.-luit. N. M. J. Kroef en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. P. J. Stokhuyzen, wachtschepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Sama- rang. Djambi, kapt. P. v. d. Velden Erdbrink, gest. ter W.kust van Sumatra. Vice-Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van Trojen, ondergaat te Onrust de noodige voorzieningen. Marnix, kapt.-luit. A. Bietveld, gest. in de watereu van Biouw en Linga. Coehoorn, luit. 1ste kl. N. Mac Lood, gest. tér W.kust van Borneo. Aart van Nes, luit. 1ste kl. G. C. C. Thierens, gest. in de wateren van Celebes. den Briel, luit. 1ste kl. W. van Oor schot, gest. in de wateren van Kiouw en Linga. Maas en Waal, luit. 1ste kl. J. Spanjaard, gest. ter W.kust van Sumatra. Ard- joeno, kapt.-luit. M. O. de Kanter, beschikbaar voor de dienst te Soerabaija, alleen voor kleine togten. Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. Halverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. 2de kl. W. P. Blaauw, tijd. komm., ligt te Soerabaija om nieuwe ketels in 'te nemen en de noodige voorzieningen te onder gaan. Borneo, luit. 1ste kl. jhr. E. P. E. de Stuers, gest. in de Moluksche wateren. Banka, luit. 1ste kl. J. D. J. van der Hegge Spies, gest. in de wateren van Biouw en Linga. Timor, luit. 1ste kl. H. A. ridder van Eappard, ligt te Soerabaija om nieuwe ketels in te nemen en de noodige voorzieningen te onder gaan. Suriname, luit. 1ste kl. C. H. Bogaert, gest. ter Z. en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. 1ste kl. A. J. baron van Geen, gest. in de W.-afd. van Borneo. Onrust, luit. 1ste kl. A. G. M. van Emde, gest. ter Z. en O.-afd. van Borneo. Admiraal van Kinsbergen, luit. 1ste kl. K. O. van der Veen, ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. Stavoren, luit. 1ste kl. H. J. van Broekhuyzen, ligt op het terrein der opname ter O.knst van Sumatra. Soerabaija, kapt.-luit. C. A. E. Fauchey, ligt te Soera baija, zal aldaar eenige voorzieningen ondergaan. Bali, luit. 1ste kl. J. H. Bentbem Beddingius, wordt van Menado te Soerabaija verwacht om te dokken. Java, kapt.-luit. G. H. Bakker, wordt te Batavia verwacht om verder gereed gemaakt te worden voor de tehuisreis. Van 6 tot 13 September 1872. ONDEETBOUWDC. A. Beukenkamp, koopman, weduwnaar van C. C. Wallin en A. A. Swerver. L. Vossenaar, matroos bij de Marine en C. de Bruijn. P. Bensmaag, werkman en K. Griek, wednwe van J. J. Eunnenburg. GEHUWD: 1). Groothuis en A. M. Koster. H. Ballast en J. Quast. BEVALLENG. van der Klaauw, geb. Smit, (Z.). D. Walden- maier, geb. Langereis, (DJ. T. Dienaar, geb. Swaen, (D.). J. C. Mentzel, geb. Leen (D.). J. Flens, geb. Wijkman, (D.). D. K"ijk, geb. Duinker, (Z.). A. F. Buck, geb. van der Keire, (D.). A. L. Bulte, geb. Bock, (Z.). OVEBLEDEN: C. Visser, 23 jaren. J. H. van der Laan, geb. de Bcfoijs, 63 jaren. F. Schendelaar, 7 maanden. E. Blankman, 3 jaren. J. C. Griek, 1 dag. A. Molenaar, 29 jaren. H. Schouten, 9 maanden. A. M. Emons, geb. Hartman, 78 jaren. H. J. de Naeijer, 52 jaren. C. van der Fluit, bijna 6 maanden. F. F. L. Möehring, 20 jaren. A. J. Kest, 21 jaren. A. Osinga, 9 maanden.. Ambtshalve ingeschreven 1. Levenloos aangegeven 1. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming, 2 Sept. Willemv.d.Bey. A. de Jongh. Genua. 6 Ferdinand en Louis. Pb. Krul. Batavia. 6 14 Sept. Wildeman. A. J. Driest. Suriname. 9 Concordia. H. Uffen. Montevideo. 12 CardenasPacket. C. Ouweband. Havana. Vertrokken per Wildeman: de hh. B. Boelen Pz., J. Cabell, J. J. B. Jansen, C. M. A. Favory, J. H. Luijten, J. Nassy en 11 Chinezen. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 13 Sept. Julius. K. Wijtsma. Duink.&Goedk. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Conservator. W. Bobinson. Newcastle. Steenk. Hoogl.&v.Herw. Londonderry. W. Slater. Seaham. Duink.&Goedk. Maglona. B. Dodds. GeorgeHughes. W.B.Blyth. Sunderland. de Vries Co. Deodata. S. Andersen. Drammen. Hout. van Vliet Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). S <o CH Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. .y?,a r£3 O O O Toestand van de <D UI Stand. Afw. Stand. Afw. OH zee. 18 14 14 12 8 12 zwtw. 6k. wtn. 15 nnw. 10„ 767.92 761.83 763.61 f 6.93 f 0.83 f 2.61 20.0 18.3 16.9 f 2.8 f 3.2 - 0.2 0.84 0.92 0.76 weingolv Holwat. Weersgesteldheid: 13 Sept. 12 u. Helder, winderig, mooiweer. 14 Sept. 8 u. Digtbewolkt, winderig, regenb. 14 Sept. 12 u. Ligtbewolkt, helder, wiud. Aangevoerd 596 stapels Kaas, wegende 115633 kilogram. Prijzen: Kleine f 38, Commissie f 39,50. Middelbare f 41,50. Laagste prijs f 20, Ter graanmarkt bedroeg de aanvoer 2260 hectoliters, waaronder 225 hectol. Tarwe, 580 Bogge, 336 Gerst, 487 hectol. Haver, 100 hectol. Boonen, 212 hectol. Mosterzaad, 58 hectol. Karweizaad en 260 hectol. Erwten. Karweizaad en Erwten werden minder gevraagd, andere soorten werden vlug verhandelt. Men noteert: Tarwe f 12, Kogge f 8,25, Zaai- f 8,50 a 8,75, Gerst 60 kilo f 5,25, idem Chev. 70 kilo f 6,75, Haver 40 kilo f 3,20, 45 kilo f 3,60, 50 kilo f 4, Paardenb. f 7, Kleine Groene f 10, Groote dito niet gevraagd, Vale f 12, Wijker Vale f 9,50, Graauwe f 16, rood Mosterdzaad f 21, Karweizaad f 18, Korianderzaad f 13,50, blaauw Maanzaad f 15,25. 10 Paardenbov.'tjaar f 48al95 Veulens - a 22 Koeijen - 192a285 18 Nuchtere Kalveren - 16a 29 331 Schapen - 16a 38 Lammeren - a 175 Magere Varkens - 16a 34 202 Biggen ben. 10 w.- 9a 16 8 Bokken en Geiten - 5a 10 Kleine dito c a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c 80al00

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3