Binnenland. STATER-GENERAAL. Benoeming-en, enz. zullen derwaarts nog trager vloeijen dan naar Londen- Het voorstel-Longuet betreft daarenboven zulk een princi- piëel verschil, het vond zooveel bestrijding, dat men de aanneming als een gevoeligen knak voor de Internationale en hare eenheid als verbroken beschouwen kan. Wat deze vereeniging ook verder nog moge uitvoeren, haar prestige is op het Haagsche congres verloren gegaan. Het schouwspel, dat zij heeft opgeleverd, de vaak hevige taal harer woordvoerders zijn niet geschikt geweest om haar in de achting der werklieden te doen rijzen. Wat die zeer uiteenloopende woordvoerders gezegd hebben getuigde van oppervlakkigheid en onwetendheid, en is evenmin geschikt geweest om eenig licht te verspreiden omtrent de middelen, waardoor de werkman zijnen toestand duurzaam zal kunnen verbeteren. Heeft hij verwacht, dat het congres hem die middelen zou leeren kennen en heeft de uitkomst zijne verwachting beschaamd, hij heeft echter kunnen leeren, dat er voor hem geen heil te hopen is van buiten- noch binnenlandsche demagogen, dat aansluiting aan de Inter nationale hem volstrekt niet baten kan. De uitkomst van het congres moge niemand de arbeiders kwestie uit het oog doen verliezen. Zij blijft op de rol en vergt de inspanning en belangstelling van denkende hoofden en warme harten, ter opsporing en toepassing van redelijke middelen, welke de arbeiders tot beter ontwikkelde, tot beter bedeelde, tot tevreden en gelukkige menschen maken kunnen. HELDER en NIEUWEDIEP, 17 September. Het état-major van Zr. Ms. transportschip Java, den 1 Aug. van Batavia naar Nederland vertrokken, is zamen- gesteld als volgt: kapt.-luit. ter zee G. H. Bakker, com mandant; luits. ter zee 1ste kl. jhr. J. A. Roëll, 1ste offi; J. C. de Borst Verdoorn en P. Heyning; luits. ter zee 2de kl. G. J. Fisscher, O. Kreet de Virieu, jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn, W. M. J. Visser, E. Voetelink, A. G. J. baron van Plettenberg, J. E. Sickens, C. J. H. van den Broek, L. Dupper, G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop, J. Schimmel, C. J. de Vriese, B. P. Korteweg, K. J. Bal, F. Böthling, W. L. baron van Verschner, jhr. R. W. J. Pabst van Bingerden, J. C. Kikkert Schotborgh; adelb. 1ste kl. J. F. N. van Oosterzee, J. A. T. van Dorth, J. Wentholt, P. F. H. Volcke, J. G.' C. van Casteel, J. Lastdrager, J. C. van Wessem, C. F. A. Gregory; off. van gez. 2de kl. J. Mijers en B. Léon; off. van adm. lste kl. K. J. Adams, 3de kl. W, F. Klompé en F. W. Sprenger; scheepsklerken F. J. Olivier en J. A. M. Korspershoek van der Kooij. De tooneelvoorstelling, jl. Zondag gehouden door den burgerkring Harmonie, ten voordeele der weduwe J. Schenk, te Huisduinen, heeft opgebragt, na aftrek der noodzakelijke kosten 320.86. Jl. Zondag werden de ernstoefeningen met het kanon van 9 centimeter door de onderofficieren en korporaals der dd. artillerie-schutterij voortgezet en wel deze keer om een drietal prijzen. Uitmuntend was ook bij deze exercitie de uitwerking der schoten. De 'kommanderende officier, de kapitein C. D: Zur Mühlen, sprak na afloop het kader met een woord van dank toe en deelde mede, dat het best was getroffen door den sergeant Schellinger, den fourier Verdoorn en den korpëraal Kloosterhuis, die de uitgeloofde prijzen bekwamen. Het berigt, als zouden alhier en te Wieringerwaard schap, die ik als eenigen zoon aanvaardde, maakte ik dadelijk te gelde en zette mij, nadat ik onderscheidene jaren in de werk plaatsen van verschillende steden gearbeid had, als zelfstandig werkman in mijn vaderstad neder en richtte een eigen huishouding op. Aan vlijt en spaarzaamheid ontbrak het mij niet en voor geen kleine inspanning beefde ik terug. Mijn vrouw beminde ik boven alles, en er bestond voor mij geen grooter geluk, dan haar gelukkig te maken. Geen enkele begeerte kon ik haar weigeren ik deed alles, wat ik uit hare oogen als haar welgevallig meende te lezen. Zoo verliepen drie jaren. Op een zekeren dag, toen ik uit de werkplaats mijne woning binnentrad, ontmoette ik in mijn huis een jongman, dien mijne vrouw mij als een neef van haar voorstelde en die ik, als een aanverwante van haar, met alle hartelijkheid in mijn huis verwelkomde. Hij had zich, zoo als mijne vrouw mij vertelde, aan eenige lichtzinnige handelingen schuldig gemaakt, en op bevel van zijne daarover wrokkende ouders zijn vaderstad moeten verlaten. Ter wille van mijn vrouw ver leende ik hem de onbekrompenste gastvrijheid. Hij at aan mijne tafel en mijn beurs stond steeds voor hem open. Niet alleen van een zeer innemend uiterlijk zijnde, bezat hij bovendien aangename talenten voor het gezellige leven. Hij had een zeer welluidende stem, wist over vele dingen boeijend te spreken en zijne aangename manieren maakten hem bij allen bemind. Wat mij nu minder, ja in het geheel niet in hem aanstond, was, dat hij zich niet op eenig beroep of ambacht toelegde, zich aan geen enkele ernstige bezigheid toewijdde en op mijne gastvrijheid, als eene zaak die van zelf sprak, maanden lang aanspraak scheen te maken, zonder het minste mishagen aan den dag te leggen, dat bij een mensch, die toch eenig gevoel van zelfstandigheid en eigenwaarde bezit, bij zulk een afhankelijken toestand te voorschijn moet komen. Mijne opmerking deelde ik aan mijne vrouw mede en zeide haar, dat ik het hoogst gaarne zou zien, dat Eduard, zoo heette haar neef, zich een geregelden en nuttigen werkkring opende, opdat hij daar door zijn eigen brood zou verdienen en een zelfstandige betrekking in de maatschappij erlangde, die toch ieder eervol man voor zich moet trachten te verkrijgen. Deze opmerking had ik gemaakt, niet zoozeer, omdat ik mijn langdurigen gast moede was, maar veel meer, omdat zijn niets doen mij mishaagde en ik zijn wezenlijk welzijn beoogde. Mijne vrouw echter scheen door mijne woorden gekwetst, beantwoordde mijne opmerkingen met eenige bijtende aanmerkingen en verliet de kamer. Toen ik de6 avonds na volbrachten arbeid weder huiswaarts keerde, had de jonge man mijn huis reeds verlaten. Mijne groet werd door mijne vrouw met een ijzige koelheid be antwoord en aan den disch moest ik haar elke sylabe als het ware afpersen. Door zachte woorden trachtte ik haar tevreden te stellen. Niets echter gelukte mij. Ons huiselijk geluk en onze huiselijke vrede waren voor altijd heengevloden. (Wordt vervolgd valsche bankbilletten van 25 in omloop zijn, heeft zich niet bevestigd. -De telegrafische verbinding van Texel is zoo ver gevorderd, dat alle palen zijn opgerigt, en men de spoedige indienststelling dus eerlang tegemoet ziet. Men schrijft ons van Texel, dd. 15 September: „Het Noorsche brikschip Ono, van Drammen, in ballast afkomende om uit te zeilen, is heden morgen bij de Scheer aan den grond geraakt. Met adsistentie van een hier te huis behoorende schipper, werd voor 100 een anker uit gezet, waarop het schip met den opkomenden vloed in vlot water is geraakt." Te Andijk, eene gemeente van 3000 zielen, is dezer dagen aanbesteed een tweede Hervormde Kerk met toren en pastorie voor 17,340. Aannemer is de heer J. de Vries, te Enkhuizen. Den 10 Sept. was voor de gemeente Twisk een feestdag, daar de geachte burgemeester, de heer K. Zijp Mz., zijne 25jarige ambtsbediening vierde. Het heeft den jubilaris niet ontbroken aan hartelijke bewijzen van deelneming. Te Amsterdam is gisteren aanbesteedhet maken van de kunstwerken met een gedeelte der aardebaan en eenige andere werken, tusschen Hilversum en Amersfoort en tusschen Hilversum en Utrecht. Minste inschrijver de heer H. Schaafsma, te Harlingen, voor de som van 292,000. Jl. Zaturdag avond was het gezin van den bakker Meyer, in de Torensteeg te Amsterdam, uitgegaan, evenzeer als de vier knechts en twee dienstmeiden. Ten ongeveer half een ontdekte een nachtwacht brand in het huis. Met behulp van anderen werd de huisdeur opengeloopen; men bevond toen, dat de kamer boven den winkel, op verschil lende plaatsen met petroleum besmeerd, in brand geraakt was. De brand werd spoedig gebluscht. Eenigen tijd later kwam de bewoner zelf terug en bemerkte, dat een effecten trommel, die, naar zijne opgave voor eene waarde van 13,000 had bevat, ledig en in verwrongen toestand op de trap lag. Een bakje met geld, een horologie en oor bellen, die zich in de nabijheid hadden bevonden, waren niet aangeroerd. Volgens verklaring der buren, waren kort vóór het ontdekken van den brand twee personen op de bewuste kamer gezien. Voor de harddraverij met paard en chais, welke ter gelegenheid van de Tentoonstelling van Landbouw, op Zatur dag 28 dezer in de groote oprijlaan van het Haagsche Bosch zal plaats hebben, wordt vanwege het gemeentebestuur als eerste prijs uitgeloofd een zilveren koffij- en theeservies. Zij die daaraan wenschen deel te nemen, zijn verzocht daarvan vóór 27 dezer aan het gemeentebestuur kennis te geven. Volgens het Vaderland is thans te 's Hage weder eene som van 500 verdwenen, uit het bureau van den kapitein-directeur van het garnizoens-hospitaal aldaar. De dief is nog niet opgespoord. Gedurende de maand Augustus gingen door den nieuwen Rotterdamschen waterweg uit zee 32 zeilschepen, en naar zee 2 stoombooten en 59 zeilschepen, te zamen 93 vaartuigen. Over de scheuring in de Internationale schrijft men aan de N. Rott. Crt. van bijzondere zijde uit 's Hage nog dd. 13 dezer: „Ranvier en tutti quanti hebben geen tijd verloren. Zoo even hebben zij reeds een federalisten-congres der Inter nationale bijeengeroepen, dat van den 16 tot den 19 dezer maand, in de New Hall of Science 142 Old-Street City Road, te Londen (precies genoeg?) zal worden gehouden. Aan het hoofd der punten van beschrijving staat„Onder zoek omtrent het gedrag van den algemeenen raad" van Holborn (lees Marx en conserten) en zijn geldelijk beheer. Voorts zullen daar nog de volgende punten in beraadslaging worden gebragt: 1. Herziening der statuten van de Inter nationale; 2. Studie nopens de federalistische beginselen, alsmede omtrent de revolutionaire begrippen in het algemeen 3. invloed door de Internationale geoefend op het keizerrijk, de regering der nationale verdediging en de Commune, alsmede op de bevrijding der arbeidende klasse; 4. rol der Internationale in het tegenwoordige en in de toekomst, ten einde zoo snel en zoo zeker mogelijk haar doel, de bevrij ding der arbeiders, te bereiken5. antwoord aan het congres van den Haag en 6. verkiezing, zoo noodig, van een nieuwen federalistischen raad." Nog meldt de schrijver, dat door een aantal gedelegeerden der Jura, van Spanje en België, die van het Haagsch congres terugkeerden, te Brussel eene geheime bijeenkomst gehouden is. Men beraamde daar middelen om zich aan den invloed van Marx en den algemeenen raad te onttrekken. De jonge officieren, die te 's Bosch bellen hebben gemoerd, zullen er niet gemakkelijk afkomen. Te Breda is een persoon uit Lage-Zwaluwe onder verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, wegens het in eerstgenoemde gemeente te vondeling leggen van een kind, beneden de 7 jaren. Te Leeuwen heeft een enkele aardappelplant 585 aardappelen opgeleverd. Te Leeuwarden is dezer dagen eene boerenplaats groot ruim 33 hectares verkocht voor 112,000. Men herinnert zich niet, dat in Friesland ooit eene hofstede voor zulk een hoogen prijs is verkocht, de uitgestrektheid in aanmerking genomen. Men verzoekt aan de Prov. Gron. Crt. van welin gelichte zijde mede te deelen, dat de postkantoren in ons land reeds van brandkasten zijn of worden voorzien, hoofd zakelijk tot bewaring van aangeteekende brieven. Dezer dagen zijn des nachts te Assen 42 veulens uit een stal losgebroken, na den knecht onder den voet te hebben geworpen, de meesten zijn over een ijzeren hek op den straatweg gekomen, maar negen der dieren hebben zich aan de punten van het hek gevaarlijk geblesseerd. In 1866 vertegenwoordigde de uitvoer van vleesch in blikken uit Australië naar Engeland slechts een waarde van 320 p. st. In 1870 was hij gestegen tot ruim 200,000 p. st. In 1871 eindelijk bedroeg hij meer dan een half millioen p. st. In eene Zaturdag gehouden vereenigde zitting der twee Kamen is' de zitting van 1871/72, namens Z. M. den Koning, door minister van Binnenl. Zaken gesloten. De genoemde minister, di heer Geertsema, heeft daarbij de volgende redevoering uitgesproken „Mijne heerenj Is in het afgeloopen jaar op het wetgevend gebied minder tot stand gekomen dan bij den aanvang verwaclt werd, de oorzaken dezer vertraging zijn algemeen bekend. De gedachte aan het verlies van den uitstekenden staatsman, dit gedurende meer dan het vierde eener eeuw onmiskenbaar grootcn invloed op de ontwikkeling onzer staatsinstellingen heeft uit; zweeft u hierbij inzonderheid voor den geest. Geheel onvruchtbaar was uw arbeid niet. In de geregelde dienst, zoo in Nederland als in onze overzeescte bezittingen, werd door u voorzienvoorstellen tot gedeeltelijke ver- betering van ons strafregt, tot af koopbaarstelling der tienden et tot buitengewone amortisatie van staatsschuld werden aangenomen, terwijl gewigtige tractaten tot regeling van onderscheidene koloniale belangen uwe goedkeuring mogten verwerven. De Koning draagt mij op, mijne heeren! u voor uwe toewijding aan 's lands belangen zijnen dank te betuigen. „Namens den Koning wordt de vergadering der Staten-Generat] gesloten." Troonrede. pre 0k 1 ile Nee laat I noei T van terivi sluis bevel van Z. M. de Koning heeft gisteren de zitting der Staten-Generai met de volgende rede geopend: „Mijne Heeren! In Uw midden gekomen, om Uwe gewone vergadering te openen, waardeer Ik dankbaar het voorregt U op het vele goede te wijzen, dat ons Vaderland ten deel valt. Vriendschappelijke verstandhouding kenmerkt Onze betrekking:; met alle mogendheden. Wij verheugen Ons in een gezegenden oogst. De veestapel bleef van groote rampen bevrijd. De maatregel» tot bestrijding der besmettelijke veeziekten genomen, schijnen te treffen. De zeevissoherij bloeit. Vrije ontwikkeling van handel en nijverheid te bevorderen, Mijn streven. 's Lands geldmiddelen bevinden zich in niet ongunstigen toe stand. De opbrengst der belastingen nam ook weder in den lot van dit jaar aanmerkelijk toe. Uit de aan Uwe overweging eerlan; te onderwerpen Staatsbegrooting voor het volgende jaar zal blijken, dat de geraamde uitgaven, behalve die voor den verdera aanleg der Staatsspoorwegen, zonder buitengewone middelen kunne; worden bestreden. De Zee- en de Landmagt kwijten zich bij voortduring op lijke wijze van hare verpligtingen. In de Overzeesche Bezittings hebben zij ons gezag met eere gehandhaafd. Zal echter het leger in staat wezen in tijden van gevaar ai moeijelijke taak waardig te vervullen, dan is het noodig, dat ij zamenstelling en gehalte worden verbeterd. Voor dat doel de eerste plaats Uwe medewerking tot wijziging der wet op i nationale militie worden ingeroepen. In afwachting dat het stelsel van 's lands verdediging vestingwerken. Uwe goedkeuring Verwerve, kan de uitvoering vi die werken, omtrent welker noodzakelijkheid geen verschil |i gevoelen bestaat, met kracht worden voortgezet. Daartoe worden bij de begrooting middelen aangevraagd. De verandering der regterlijke inrigting blijft aan Uwe oiï weging aanbevolen. Mag het gelukken dat gewigtig onderwerp ts beslissing te brengen, dan zal de hinderpaal, die zóólang ell omvangrijke hervorming van Ons regtswezen heeft in den wi gestaan, zijn opgeruimd. Intusschen zullen enkele voordragten, bestemd om op bepaali Ie Na punten verbeteringen in Onze wetboeken aan te brengen, U worli linnen aangeboden. Tot uitbreiding van het kiesregt daar, waar het binnen te kringen is beperkt, kan eerstdaags een wetsvoordragt worden gemoet gezien. Een nieuw ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs wo voorbereid. D< Se m loud is di: waar ils f Parij Jat 1 vrede ook d iet u van ei In weerwil van plaatselijke rampen, veroorzaakt door aardbevin; j( eene en overstroomingen, was de algemeene toestand in Oost-Iii bevredigend. In meer dan één opzigt waren de uitkomsten van landboui handel en nijverheid, zoowel voor de inlanders als voor de Europesi - ondernemers gunstig. ve Ter verdere ontwikkeling van die bronnen van welvaart, is u Jat zo> De Ie zie betering der middelen van gemeenschap eene dringende beW in Voorstellen zullen U worden gedaan om ondernemingen, welke die behoefte voorzien kunnen, van Staatswege te steunen. Aan de West-Indische bezittingen zal Onze belangstellende worden betoond, door krachtiger hulp bij hare pogingen om de moeijelijke omstandigheden, die zij te gemoet gaan, het te bieden. Vele en gewigtig zijn de belangen, die van de Wetgevende Mf voorziening of nieuwe regeling wachten. Moge het gemeen overi tusschen Regering en Vertegenwoordiging tot een afdoening leid [j^ die, onder Hooger Zegen, het welzijn des vaderlands bevorderlijk Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal geopend." Zijl ;en. oen h' hojecondi De j isme, mu 'au Hi Bij het 3de bat. 7de reg. infanterie is benoemd tot majoor kapt. H. E. J. Heijmans, van het reg. grenadiers en jagers. De majoor E. A. H. Tergau, van het 4de bat. lste reg. infanl te Leeuwarden in garnizoen, is op zijn verzoek op non-act. ges Benoemd tot lsten luit. bij het 2de reg. vesting-artillerie de luit. J. van Blijenburgh, van het corps. Met ingang van 1 Oct. is bevorderd tot ingenieur 2de kl Marine de asp.-ingen. G. Turk, en zijn benoemd tot asp.-ing bij de Marine de heeren J. E. van Beek en D. van Vliet. Benoemd tot lsten luit. bij de dd. schutterij te EnkhuiteH W. Keiser, thans 2de luit. Eervol ontslag is verleend aan F. Uijtenbogaart, als lste luit. bij voormelde schutterij. Met ingang van 1 Oct. a. s. is benoemd tot lid van het 0 vergoed Militair Geregtshof de heer H. Kemper, gepens. schout-bij-nad vereenf Aan mr. W. Wijnaendts, burgemeester te Gorinchem, is op' ver die zoek, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de door! meende bewezen diensten, en als zoodanig is benoemd de heer A. Noot naar d «merk 4leverd- reet Het laatste werd vi door E broek, thans burgemeester te Medemblik, uit welke betrekkin; eervol ontslag is verleend. - Tot burgemeester zijn benoemd: der gem. Sijbecarspel de r z(j K. Winkel; der gem. Nibbikswoud de heer A. Wiers van der ft" "''slag Aan mr. L. J. Nepveu tot Ameijde is, op zijn verzoek, f ontslag verleend als president der arrondissements-regtbank te'1 nulgen, met ingang van 1 October a. s. i Tot president der arrondissements-regtbank te Groningen kl rgezel noemd mr. E. Tjaden Busmann, thans regter in die regtbauk. een Benoemd tot ontvanger der reg. en dom. te Kuilenburg d«^ koets. oiderte'

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2