"Industrie-school. ADVERTENTIE N. AANBESTEDING. Een gepensioneerd Werkman, 'de> Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Zwitserland. Italië. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. 279ste STAATSLOTERIJ. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. Het bouwen eener School aan het Zand in dezelve gemeente, met bijle vering van alle daartoe noodig zijnde bouwstoffen en arbeidsloonen. een /oot ring fug. ïiale biet, men 3 de edee De p de Stal -kol. eken, orden ingen A Feilk onitoi wezen ld ab 1 VOÜ N. H, wegen, listen let Omtrent het bezoek van den heer Thiers te Havre t« meldt een Fransch correspondent van de Times het volgende: „Zij, die den heer Thiers gevolgd hebben op de ver schillende uitstapjes, die hij heeft gedaan sedert hij aan 't bestuur is, zijn getroffen door de bijzondere belangstelling, welke het publiek in zijne gezondheid aan den dag legt. 2ijn welstand schijnt de bevolking bijna uitsluitend bezig te houden. Toen hij te Honfleur aan een gloeijende middagzon was blootgesteld, riepen de matrozen, werklieden en vrouwen als om strijd: „Geef hem een parasol!" „Bescherm hem voor de zon!" „Zet toch uw hoed op, mijnheer de president!" Te Iiavre groette hem ieder met -envoudige hartelijkheid. Het volk nam de hoeden niet af, maar het gaf door andere teekenen zijne ingenomenheid met hem te kennen, terwijl de dames op de balcons en voor de vensters niet met hare zakdoeken wuifden, doch hare handen gebruikten, om hem op nog warmer wijze te begroeten. De feestelijke ontvangst was zoo ongekunsteld, eenvoudig en spontaan mogelijk. Het volk waakt over de indheid van den bejaarden president met eene belang stelling, die aan het kinderachtige grenst. Zijn grijs hoofd is voor de Franschen als 't ware het symbool eener rust, buiten welke zij niets anders zien dan verwarring moeijelijkheden." Van dr. Livingstone zijn brieven, loopende tot 2 Julij, ontvangen. De koene reiziger vertoefde nog steeds te l'nyanyembe en was gezond Dr. Karl Marx heeft tot den redacteur van de Daily Sews 't volgend schrijven gerigt: „Mijnheer! Bij mijn terugkeer uit den Haag vernam ik, t uw blad mij 't plan toedicht om den algemeenen raad der Internationale Werklieden-Vereeniging naar New-York volgen. Tot antwoord diene, dat ik mij voorstel en 1 voorgesteld heb, te Londen te blijven. Eenige maanden deden deed ik aan mijn vrienden hier in Londen en aan lijne correspondenten op 't vasteland mijn vast besluit leunen om geen lid te blijven van den algemeenen raad, och van éénig ander administratief ligchaam, dewijl mijn retenschappelijke arbeid mij dit niet langer veroorlooft, fat betreft de verdraaide verslagen van de dagbladpers imtrent de werkzaamheden van 't congres te 's Hage, zullen gelogenstraft worden door de aanstaande open- armaking der officieële notulen van 't congres." Te Zanzibar heeft een jonge Duitsche koopman een luster van den Sultan geschaakt. Te Aden heeft Fatima ich laten doopenhet echtpaar is op reis naar Europa. De Spenersche Zeitung verneemt van een goed onder- rigte zijde, dat Nederland, Amerika, Oostenrijk en Duitsch- inil reeds voor eenigen tijd den wensch hebben te kennen ;egeven om het beginsel van de onschendbaarheid van bijzonder eigendom ter zee in tijd van oorlog algemeen te .gede-poen erkennen en door de Europesche mogendheden te doen oopei lekrachtigen. Rusland en Italië hebben evenzeer onlangs icouï, lunne bereidwilligheid te kennen gegeven, om het zeeregt perst- n eene herziening te onderwerpen. Bij gelegenheid van gees- i jongste Keizer-bijeenkomst te Berlijn is deze aangelegen- aotarii lid tot een onderwerp van behandeling tusschen de drie een il ijkskanseliers gemaakt. deaui, Door het bankiershuis Stern te Frankfort werd den evolj 2 dezer een wissel van ruim 12 millioen thaler betaald, elooli ie een zóó lange alldnge had, dat het ruime kantoorlokaal en tij iet groot genoeg was om ze geheel uit te leggen. Deze jstell nitengewone lengte was veroorzaakt doordien de wissel ;weei 000 thaler aan zegelregt vereischte, en aangezien de hoogste voo! egelstempel niet meer dan 10 tli. bedraagt, waren 600 en ii lulke stempels noodig, die opgeplakt moesten worden. incourf De laatste zitting van het scheidsgeregtteGenèveisdoorden lie zijl achim zijn terui rw jfifi li )e out resident, graaf Sclopis, met de volgende rede gesloten ize taak is volbragt. Het scheidsgeregt heeft opgehouden bestaan. Zoolang het in wezen was, heeft onder ons oortdurend de beste verstandhouding geheerscht. Wat mij aliedejetreft, kan ik u M. HH. niet genoeg mijn dank betuigen oor de ondersteuning, die mij uwe toegeeflijkheid en voor- was 3 cliting in de uitoefening der teedere betrekking verschaft ove eeft, welke gij mij hebt willen opdragen. Wij hebben het «lak gehad van het eerste gedeelte van onzen arbeid vol- omen te zien slagen, dat slechts het karakter van een ficieus initiatief had. Geen grooter lof kon ons gegeven tenal orden, dan die, welke ons gewerd van zijden, die in beide derzoe itiën, in dit geschil betrokken, het meeste gezag hebben, stelst ij erkennen, dat wij gehandeld hebben als vertrouwde oor tl benden van beide mogendheden. En dit was inderdaad ider 4 Bij het tweede gedeelte van onzen arbeid, geheel beperkt innen de grenzen van het regterlijk gezag, ons bij het tractaat :tioneel '»n Washington verleend, hebben wij de grootste naauwge- kortó tetheid en onpartijdigheid betracht, ten einde geen oogenblik gebruii den weg van regt en billijkheid te verlaten. Bij onze pogingen jke vel Urden wij krachtig ondersteund door de uitstekende regtsge- ran- naan<mlBMen van beide regeringen en door hare agenten. Wij achten ons gelukkig hun daarvoor dank te zeggen. Wij nemen de ge- n Ai® toigenis van ons geweten mede, dat wij onzen pligt deden, en h« Wij uiten de innige bede, dat God alle regeringen beziele -afschil ®et de ernstige begeerte om te handhaven wat beschaafde jatiën steeds wenschen, dat, wat met het oog op de zede zoowel als op de stoffelijke belangen der maatschappij hoogste goed is, namelijk den vrede. Ons laatste woord gelde Genève, de edele, gastvrije stad, die ons zoo Ped ontving. Bij het afscheid kunnen wij verzekeren, dat We gedachtenis nooit uit ons hart zal gaan. Het scheids- leregt heeft gemeend de regering dezer republiek aange- toam te zijn, door haar gelegenheid 'te geven in hare "chieven een getuigenis te bewaren van hetgeen bij deze tegenheid op het stadhuis is voorgevallen. Het heeft bhalve besloten een door alle leden onderteekend afschrift het vonnis te doen vervaardigen, bestemd voor de ^hieven van den Conseil d'Etat. Nogmaals vaarwel aan Senève. Wij wenschen de stad al het geluk, dat zij verdient." Onder de bevolking te Pisa heerscht eene groote opge wondenheid, doordien de Jezuïeten er een|college willen stichten voor kweekelingen, die alsdan tevens de hooge school kunnen bezoeken. De burgemeester, die voor onlusten vreest, heeft zich tot de regering gewend, om de oprigting van het college te verbieden. In geen geval, heeft hij verklaard, wil hij burgemeester blijven, indien de Jezuïeten hunnen wil doorzetten. Er is eene volks-meeting uitge schreven, om tegen de vestiging der Jezuïeten te Pisa te protesteren. De broeders der Sociëteit van Loyola hebben reeds onder het bestuur van het Huis van Lotharingen getracht zich in de stad te nestelenmaar zij moesten toen wegens de dreigende houding der bevolking van hun voor nemen afzien. Van 13 tot 20 September 1872. ONDERTROUWD: P. Rcnsmaag, werkman en K. Griek, weduwe van J. J. Runnenbnrg. J. Korenhof, koksmaat bij de Marine en G. van Wilsera. P. J. Krom, stoker aan het Spoor en B. C. Buijkes. J. B. Horning, smid en C. M. de Vries, weduwe van H. C. Meijer. J. J. van Os, houtzager, weduwnaar van H. II. Smeekens en E. Broers, weduwe vaii C. Buijs. W. Jansen, zeeman en A. Mensch. GEHUW7DP. Bakker en M. Griek. P. Houtkoop en D. Schorsij. P. Reinders en S. Stokebrand. D. Jacobs en K. Snoek. M. Selderbeek en H. Zweed. BEVALLENM. Potter, geb. Visser, (D.). E. Slok, geb. Kapteijn, (D.). D. Vos, geb. Koning, (Z.). A. Smit, geb. Katz, (D.). T. Corporaal, geb. de Ring, (Z.). G. Jaring, geb. de Wijn, (Z.). H. C. van der Laag, geb. Freeke, (D.). C. L. de Wijn, geb. van der Velden, (Z.). P. de Viugt, geb. Verboom, (D.). J. C. Hin, geb. Smit, (Z.). J. C. Schulmaijer, geb. Gravesteijn, (D.). C. D. de Jong, geb. Glazer, (Z.). G. Vriend, geb. de Vries Lentsch, (Z.). OVERLEDENA. E. Leijenaar, 4 jaren en 3 maanden. T. Kranenburg, 20 jaren. M. M. Leijding, 49 jaren. T. J. Sie- brasse, geb. Moorman, 73 jaren. VIJFDE KLASSE. Zevende lijst: No. 16441 ƒ2000; No. 3072, 3992, 6370> 9066 en 14698 ieder ƒ1000; No. 4055, 5531,8176,10300, 12627, 13647 en 17995 ieder ƒ400; No. 3120, 4837,12582, 14129, 14305 en 15766 ieder 200; No. 152, 380, 2680, 3475, 7824, 8952, 10601, 14432, 14582, 15160, 16931, 17442, 17842, 18529, 19366 en 19428 ieder 100. Achtste lijst: No. 5122, 9099,14529 en 14659 ieder ƒ1000; No. 5832, 5349, 7731, 9363, 10551 en 16307 ieder ƒ400; No. 3545, 8066 en 16665 ieder 200; No. 1158, 2211, 2250, 4358, 5458, 7293, 11472, 12046, 13845 en 14595 ieder 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). e. tD <u m Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. 12 12 wnw. fik. nwtw. 10„ wnw. 4„ 751.81 752.70 752.82 Afw. - 9.17 - 8.27 - 8.15 Thermometer C. Stand. I Afw. u o o o 13.2 11.2 10.6 - 3.1 - 3.0 - 5.6 0.72 0.68 0.76 Toestand van de zee. Golvend. Weersgesteldheid: 20 Sept. 12 u. Zwaar en losbewolkt, regenb. 21 Sept. 8 u. Zwaar en losbew. wind.reg.,hag. 21 Sept. 12 u. Zwaarenlosbew.wind.reg.,hag. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 2 Sept. Willem v.d.Bey. A. de Jongh. Genua. 9 Concordia. H. Uffen. Montevideo. 12 n CardenasPacket. C. Ouwehand. Havana. 16 Adelaar. D. T. Potjewijd. Messina. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 19 Sept. Stad Dokkum. J.J.P.Jurgens. Duink.&Goedk. Samarang. 19 Sophia. W. Thompson. Tagonrog. 19, ""Margaretha. N.J.Richtsteeg. ZurMühlen&Co. Benin. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Beccles. J. Spoonen. Seaham. Steenk. Duink.&Goedk. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Hoogl.&v.Herw. Kepier. C. Mobrke. Sunderland. ZurMühlen&Co. Aangevoerd 567 stapels Kaas, wegende 109927 kilogram. Prijzen: Kleine f 38, Commissie f 40,50. Middelbare f 41, Laagste prijs f 18, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 2259 hectoliters, waaronder 738 hectol. Tarwe, 207 hectol. Kogge, 280 hectol. Gerst, 360 hectol. Haver, 247 hectol. Boonen, 124 hectol. Mosterdzaad en 184 hectol. Erwten. Door de geringe aanvoer van Haver was deze goed te verkoopen, andere soorten werden stug verhandeld. Tarwe f 12, Rogge f 8, Zaai- f 8,30, Gerst 63 kilo f5,50, beter soort ontbrak, Haver 35 kilo f 2,50, 45 kilo f3,60, 50 kilo f4, Paardenb. f 6,75, rood Mosterdzaad f 20, geel dito f 13, Koolzaad f 13, Karweizaad f 17,75, Korianderzaad f 13,75, Erwten lager, Bruine Boonen f 14. De opgaaf der Veemarkt van heden niet ontvangen. LIJST VAST tIKIEVEA, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 16 tot 31 Aug. 1872. J. de Graaf, te Alkmaar; mej. C. Dissel (2 stuks), H. J. van Haaren, II. Lobbes, J. H. Bonne, C. Ruhl, mej. Vollers, F. Kersten, wed. Blom, E. M. Komman, allen te Amsterdam; Minnie Davies, te Berlin; J. Hupse, te St. George Del Mina; G. Kuipers, te Workum. De Directeur van het Postkantoor te Helder, HERWEIJEB. g V'ljf-en-twintlgjarlge Echtvereeniging VAÏf JAN DUIN K ER E2 EN MARTJE DU IJ ZEN. w Waal op lexel, 23 September 1872. Hunne dankbare Kinderen. Heden beviel mijn geliefde Echtgenooto A. BREET van een doodgeboren Zoon. Alkmaar, 20 September 1872. K. SLINGER. Eenige kennisgeving aan Vrienden en Bekenden. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 73 jaren, onze waarde Behuwdmoeder TEODORA JOHANNA MOORMAN, Weduwe dqn Heer J. J. SIEBRASSE. Helder, den 19 September 1872. J. YAN LOENEN. G. SIEBRASSE. J. SIEBRASSE. G. J. A. YAN BLIJENBURG. Eenige en algemeene kennisgeving. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Heden overleed tot onze innige droefheid, ten onzen huize, onze geliefde Zuster HILTJE VISSER, diep betreurd door hare Ouders, Zusters en Broeders. Oude Schild op Texel, 20 September 1872. P. VOS. T. VOS—VISSER. Anna Paulowna. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, hulp en bijstand, betoond bij de even langdurige als vréeselijke ziekte van hunnen geliefden Zoon, terwijl zij hierbij de even vriendelijke als dringende wensch voegen, dat men hunnen Zoon niet over zijnen vroegeren toestand spreekt, omdat dit op zijn gestel een ongunstigen invloed kan uitoefenen. 20 September 1872. H. TAUBER. G. TAUBER—BEERS. Op ni\eSDA6 a. s. 24SEPTEMBEB, des namiddags 4 uur, zal alhier D. V. een DIENAAR DES EVANGELIES optreden in de Gereformeerde Kerk. Voor ieder toegankelijk. ANNA PAULOWNA. Allen die van het onderwijs gebruik wenschen te maken, ook zij, die het onderwijs reeds in vorige jaren hebben bijgewoond, worden uitgenoodigd zich daartoe aan te melden bij het Bestuur der School, op Zaturdng den 28»ten September, des avonds ten 7 ure, in het bovenlokaal der Werkinrichting. Niemand mag worden toegelaten, die niet voorzien is van een bewijs dat hij de kinderziekte gehad heeft, of met goed gevolg is gevaccineerd. Jongelingen, die voor het eerst geplaatst willen worden, moeten 13 jaar oud zijn en vooraf toonen genoegzaam ervaren te zijn in het lezen, schrijven en rekenen met gewone en tiendeelige breuken. Ieder leerling betaalt voor schoolgeld 50 Cent 's maand», bij vooruitbetaling, terwijl eenige onvermogenden kunnen geplaatst worden voor rekening van het Departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. B. L. VRIES, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZIJPE zullen op ZATCK®A« den 28 SEPTEMBER, 1872, des voormiddags ten elf ure, ten Raadhuize derzelve gemeente, aan de Schagerhrug, bij enkele inschrijving aanbesteden De aanwijzing zal plaats hebben op het terrein, op Vrijdag den 27 dier maand, des morgens ten 10 ure; terwij! de billetten van inschrijving, op zegel geschreven, ter Secretarie der gemeente zullen moeten zijn ingeleverd op den dag der aanbesteding, des morgens vóór 10 ure. Zoolang de voorraad der bestekken zal strekken, zijn dezelve ter Secretarie ta bekomen, tegen betaling van 50 centen voor ieder exemplaar. Zijpe, den 17 September 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. C. HULST. De Secretaris, 'l W. VAN OS. P. G., zedelijk gedrag, geen sterken drank gebruikende, zag zich gaarne geplaatst tot het verrigten van eenig li O OP- of HUISWERK. Adres onder letter P, bij den Uitgever dezer Courant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3