1872. N°. 115. n II Woensdag 25 September. 30 Jaargang. u Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz: Binnenland. anr, HELDERSCHE m MIEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 16 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS 1 Naar Oost-lndië: via Triest 1 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 26 Sept. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 3 Oct. 's avonds 6u. 25 m. West-lndië: \iaSouthampton 30 Sept., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Oct., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. urn u via Triest 7 Oct.,'s m. 6u. 25 m. rem ,E8 HELDER en NIEUWEDIEP, 24 September. Zr. Ms. schroefstoomschip Cura9ao, onder bevel van den nt0| kapitein ter zee C. J. Damme, is heden voormiddag alhier Tan Oost-lndië aangekomen. Volgens ontvangen telegram is de mailboot Prins Hendrik, kapt. J. Hendriks, den 20 dezer des avonds te Port-Saïd aangekomen en den 22sten ten 1 ure 's ochtends van daar naar het Nieuwediep vertrokken. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier gevierd let tienjarig jubilé van het Israëlitisch Jongelings-Collegie: ,Eendragt baart genoegen.'1 De werkzaamheden bestonden in een Dramatisch Verslag, opgeluisterd door muziek en zang en in de opvoering van het kluchtspel: „Een schildwacht T ionder knevels," enz. Blijkens genoemd verslag beoogt deze vereeniging, behalve de gelegenheid tot aangename en nuttige ontspanning, ook een weldadig doel: zonder onderscheid te maken in kerke lijke gezindte, verleent zij, zooveel mogelijk, materiële hulp aan behoeftige plaatsgenooten. Ook te Harlingen had dezer dagen eene dame, die kig was handschoenen met naphta of benzine te wasschen, let ongeluk zich deerlijk te branden. Door de wrijving was de vloeistof ontvlamd en zoo de dienstbode, die terstond ter hulp snelde, niet de tegenwoordigheid van geest had gehad door drukking de vlammen uit te dooven, dan waren gevolgen voorzeker noodlottiger geweest. Niet genoeg rannen wij onze lezers waarschuwen om met dit gevaarlijke rocht de meeste voorzigtigheid in acht te nemen. De sterkte der zeemagt is voor het jaar 1873 als volgt vastgesteld: voor binnen's lands en voor kruistogten 15 schepen met 2783 koppen; auxilair eskader in Oost-lndië a I 1 schepen met 800 koppen; Indische militaire marine 21 kiltwchepen met 1850 koppen; voor West-lndië 2 schroefstoom- ichepen met 165 koppen; totaal 5598 koppen. Het corps mariniers bedroeg op 1 Julij jl. 53 officieren (2 overcompleet), 1741 onder-officieren en minderen (378 ontbreken). Van n iij tocht IS! ,ks, f6, De Landbouw-Tentoonstelling te 's Hage. Al heeft het onaangename natte en gure weder de laatste dagen unigeen bedenkelijk het hoofd doen schudden over het succes Nationale en Internationale-Landbouwtentoonstelling in het falieveldde dag van Zaturdag heeft bewezen dat de pessimisten Kn voorbarig oordeel hebben geveld. Voor zooverre een opper- 'lakkige beschouwing en een vlugtige wandeling hebben doen zien, de regelingscommissie met zelfvoldoening op haar arbeid trugzien en is de deelneming aan de expositie, zoowel van nati- «ale als internationale zijde, algemeen. Wij bepalen ons tot een Kr algemeen overzigt om later op ons gemak bet een en ander t bekijken en te beschrijven. Zaturdag morgen ten elf ure werd de tentoonstelling door prof. der Boon Mesch met een kort maar warm en krachtig woord 141 lopend. Spreker deed uitkomen hoe groot de vooruitgang der gern isatschappij geweest is, die, niettegenstaande zij met kleine middelen tgon, thans zes en vijftig hoofdafdeelingen en tien duizend leden 'It, en thans een som van f 20,000 heeft kunnen beschikbaar Mlen voor het uitloven van prijzen en premiën. Daarna wijdde •preker een woord van dankbare hulde aan den vroegeren secretaris Otk te maatschappij, de heer Gevers Deynoot, die gedurende een 4 Jjdsverloop van 21 jaar het hoofdbestuur getrouw ter zijde stond, TMi door ziekte genoodzaakt werd zijn ontslag te nemen, en ook M door ziekte verhinderd was deze plegtigheid bij te wonen. Het hoofdbestuur had gewensoht, zoo ging spreker verder, dat ie tentoonstelling in 's Gravenhage zou worden gehouden, en ttderdaad deze keuze heeft ons niet berouwd; de residentie zal in geschiedenis der maatschappij nooit worden vergeten. Daarna N.' «ankte spreker de leden van lands- en stadsregering (de Commis- Ws des Konings in deze provincie, vele leden der Eerste en tweede Kamer en van den gemeenteraad waren aanwezig) en de Inwezige vreemdelingen- en landgenooten-inzenders voor hun tgenwoordigheid en medewerking en de beoordeelaars voor de 'tmgting hunner moeijelijke taak. Tevens bragt hij grooten lof ilik ta de leden der regelingscommissie, de beeren van der Ouder- Kulen, van Lennep en Crommelin, en aan den algemeenen 80 ij JMetaris, den heer Waldeck, die met grooten ijver voortdurend en ii beste krachten aan bet welslagen der tentoonstelling heeft [wjjd. ahf' Heeds in de oudheid, zoo ging de president verder, waren de ttilbouwfeesten in aanzienzij toonen de welvaart, de kracht van 'olk en de zamenhang van de wetten en krachten der natuur ben wordt aan iedereen de wijze waarop aan menschen en m voedsel verschaft wordt, duidelijk, en op zulk een feest i# het corps zijn geëmbarkeer 10 officieren en 969 onder-offic. en minderen, aan wal 43 offic. en 772 onder-offic. en minderen. Blijkens achterstaande annonce wordt de gelegenheid opengesteld tot deelneming aan eene op te rigten maat schappij tot het leggen en exploiteeren van drijvende1 drooge dokken in Nederlandsch Oost-lndië. Met de plannen, teekeningen en berekeningen van hen, die dit omvangrijke1 pogen te ondernemen, hebben wij kennis gemaakt en voor zoover wij zulks kunnen beoordeelen, meenen we te mogen verzekeren dat die onderneming ondersteuning verdient. Niet slechts handel en scheepvaart hebben belang bij deze zaak, maar ons volk zou het, als zeevarende natie, niet tot eer verstrekken als zulk eene onderneming niet tot stand kon komen. Wij bevelen die aangelegenheid in de belang stellende aandacht van hen die in dezen iets vermogen. Aan een particuliere correspondentie uit Sunderland ontleenen wij het volgende: „De prijzen der steenkolen zijn in Engeland omstreeks' 200 a 300 pCt. hooger dan in 't begin van dit jaar. Zulks wordt door de mindere productie veroorzaakt. De werk uren in de mijnen zijn nagenoeg de helft korter dan vroeger, terwijl het kolen-verbruik bij de voortdurende uitbreiding der ijzer-industrie steeds vermeerdert. Algemeen gelooft men, dat er aan den tegenwoordigen toestand een einde zal komen, maar nog is men niet aan het keerpunt genaderd. Men denkt, dat de reactie in de ijzerfabrieken en bij de ijzeren-stoomboot-bouwers zal beginnen. Als een bewijs van den hopeloozen toestand, waarin handel en nijverheid thans verkeeren, diene het volgende: Een firma alhier, die wekelijks 5000 p. st. aan arbeids- loonen betaalt, bevindt zich in groote geldelijke ongele genheid. Zij is aan de Bank niet minder dan 200,000 p. st. schuldig; op voorwaarde van openlegging van zaken en van voortdurende controle, wordt de firma in dezen nood bijgestaan, opdat de in aanbouw zijnde schepen hunne vol- tooijing mogen erlangen. Mogten zulke groote ondernemingen te niet gaan, dan zouden zij in de gevolgen voor andere tot voorloopers dienen. De schade zou dan enorm zijn. Maar zouden dan eindelijk de werklieden, die nu door hooge eischen en werkstakingen de nijverheid en den handel zoo goed als ten val brengen, inzien, dat de op drijving der loonen aller verderfelijkst werkt? Dan zullen ze welligt blijde zijn als ze, voor minder loon en bij meer dere werkuren, hier of daar werk kunnen vinden. Zonder het te bedenken, werkt menig werkman in deze veelbewogen dagen mede tot zijn eigen verderf, den bloei van nijverheid en handel door zijne hoogst onrede lijke eischen met totale vernietiging bedreigende." mag dan ook zeker niet de dankbaarheid aan God vergeten worden, aan de Voorzienigheid, wier wijsheid voor alles zorgt; tot haar rigtte spreker de bede dat de veeziekte spoedig moge worden afgeweerd en dat rijken en armen in de gelegenheid zouden zijn van al die voortbrengselen gebruik te maken, door de natuur zoo rijkelijk geschapen. Ten slotte wees spreker op de afdeeling der Maatschappij tot bescher ming van dieren, olfdeze tentoonstelling vertegenwoordigd, een maat schappij die tot eer strekt van stad en land. Met een wensch voor den bloei van het vaderland, en een heil aan Z. M. den Koning en het geheele vorstelijke huis, besloten met een „leve Oranje!" eindigde deze rede, die door het muziekkorps der schutterij in een muziektempel, op het veld geplaatst, met fanfaren werd begroet. Nu nam de burgemeester der residentie het woord om een hartelijk welkom toe te roepen aan alle aanwezigen en zijn vreugde uit te spreken dat de vorstelijke residentie gekozen was tot liet houden der tentoonstelling eener maatschappij, die zooveel heeft bijge dragen tot vermeerdering van stoffelijke welvaart door een wel- dadigen invloed op den landbouw uit te oefenen en haar ontwikkeling te bevorderen. Spreker zeide daarna dat de gewezen secretaris, de heer Gevers Deynoot, hoewel ziek, met hart en ziel bij de tegenwoordige plegtigheid aanwezig was en hetzelfde belang stelt in d?n vooruitgang en den bloei der maatschappij als vroeger. Nogmaals dankte spreker voor de eer aan de residentie bewezen, waarop het muziekkorps het Volkslied speelde en de aanwezigen zich verspreidden om van het vele schoone, dat overal overvloedig te bezien en te bewonderen is, te gaan genieten. Hel Malieveld is voor het grootste gedeelte door de tentoonstelling en de daarbij behoorende parken en gebouwen ingenomen. Over een lengte van 250 en een breedte van 190 meters strekt zich de oppervlakte uit. Het tentoongestelde beslaat een zuiver vierkant, waarvan het achterste uiteinde wordt ingenomen door het hoofd gebouw dat 120 meters lang en 50 meters breed is, behalve een verande in het midden, die 25 meters lang en 1£ meter breed is. Boven deze verande is een zeer sierlijke decoratie aangebragt van voorwerpen op den landbouw betrekking hebbende, afgewisseld door de afbeeldingen van vee, het geheel bekroond met een schild waarin de jaartallen van de oprigting der maatschappij en van de viering van het vijf en twintigjarig bestaan zijn gegrift. Het wapen van 's Gravenhage prijkt onder de decoratie. Eegts van het hoofdgebouw bevindt zich een doelmatig ingerigte restau ratie, terwijl het geheel met vlaggen en wimpels is versierd. Behalve deze twee gebouwen strekken zich aan de andere uit einden van het vierkant groote loodsen uit, waarin gedeeltelijk de landbouwwerktuigen zyn geplaatst; de ruimte daarvoor iseveneens Jl. Donderdag is te Bonn plotseling overleden J. C. baron Gevers, kamerheer van Z. M. den Koning in buiten gewone dienst, vroeger gezant te Petersburg en te Londen. Er is een fonds gesticht voor den vroegeren tenor zanger Willem Pasques de Chavonnes Yrugt, een Neder lander, die eenmaal een Europeeschen naam had. Den 23sten October zal hij 75 jaar oud zijn. Dr. Wap heeft een feestalbum ontworpen, dat voor 2,50 of meer ver krijgbaar zal zijn, waarin de levensbeschrijving van Yrugt voortkomt, met zijn handschrift, zijn portret uit 1830 en een uit 1870, en 20 facsimiles van musici, die tijdgenooten van Yrugt waren. Beroepen hij de Doopsgezinde gemeente te Emden de heer P. N. Muller, pred. te Zwartsluis. Op de voordragt voor hoofdonderwijzer te Sloten komen voor, de hoofdonderwijzer K. H. A. Heeroma, te Callantsoog en de hulponderwijzer W. S. P. Hoff, te Alkmaar. De hazenjagt is te Texel in vollen gang. Het getal jagers is meer dan in andere jaren. Onder hen bevinden zich twee Fransche heeren met hunne dames, welke sedert eene maand reeds op het eiland verblijf houden. De heeren gaan dagelijks ter jagt. H. C. Mill en echtgenoote te Anna Paulowna, wier huis dezer dagen door brand is vernield zijn, na eerst een langdurig verhoor te hebben ondergaan, naar het huis van arrest te Alkmaar overgebragt. Jl. Zaturdag werd te Schagen, onder presidium van den schoolopziener, den heer P. J. Heijning, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de onderwijzers in het 7de schooldistrict van Noordholland. Ruim een 60tal leden waren tegenwoordig. Er hadden belangrijke discussiën plaats over de navolgende onderwerpen: 1. De vastgestelde vacantiën en schooluren zijn zeer ver schillend en op vele plaatsen strijdig met het belang van leerlingen en onderwijzers. Is eenparigheid mogelijk? Is zij wenschelijk? Kan iets tot verbetering worden gedaan? 2. Heeft de behandeling der vaderlandsche geschiedenis, waarbij de oorlogen en krijgsbedrijven der voorvaderen in het licht worden gesteld, niet hét nadeel, dat daardoor ruwheid en lust tot oorlogvoeren worden aangekweekt? 3. In de tegenwoordige tijdsomstandigheden is het dringend noodig, dat de onderwijzers-tractementën verhoogd worden. 4. De afdeeling Sneek van het Nederlandsch Onderwijzérs- Genootscliap heeft den wensch uitgedrukt tot afschaffing der vergelijkende examens. Zijn er redenen om met den wensch dier afdeeling in te stemmen? 5. Verbetering van het volksgezang is, onder de tegenwoordige omstandigheden, door maehineriën, de meeste met stoom- of paardenkracht in werking, ingenomen. Het middelgedeelte van de ruimte, door het vierkant gevormd, is een sierlijk ingerigte tuin, een lusthof, met bloemperken en vreemde plantsoorten versierd, inderdaad een waardige vertegenwoordiging van die beide vakken van landbouw, boom- en bloementeelt. Daaromheen zullen op de in het programma vermelde dagen de levende blijken van den vooruitgang en den bloei van onzen landbouw worden geplaatst. De totale oppervlakte van de tegen regen en wind beschutte ruimte, die zich reeds gedurende de hevige regenbuijen van de laatste dagen als zeer deugdelijk heeft doen kennen, bedraagt thans bijna 6600 vier kante meters. Wat het hoofdgebouw van binnen betreft, het laat inderdaad niets te wenschen over. Gemakkelijk voor de wandelaars, geschikt voor de exposanten, practisoh ingerigt voor naauwkeurige beschou wing, doet het aan al het tentoongestelde regt wedervaren, daar door de wijze van inrigting eigenlijk niets slecht geplaatst is, en dus aan de gewone groote grief van ongelukkig geplaatste beoor deelaars is tegemoet gekomen. De uitgebreide catalogus met register geeft aan den weetgierigen bezoeker naauwkeurig berigt van alles. Al dadelijk vielen ons in het hoofdgebouw de zeer belangrijke collectie vruchten en de uil den aard der zaak zeldzame verzameling van de Maatschappij van Dierenbescherming op. Het bestuur dezer maatschappij (president de heer Potter, secretaris luitenant Bergé) heeft inderdaad bijzonder veel eer van hare bijeengebragte verzameling, waaronder ons bijzonder de kunstmatige vogelnestjes, de gemakkelijke hoefijzers en de weinig pijn veroorzakende slachtwerktuigen in het oog vielen. Van de groote landbouwwerktuigen zijn de tentoongestelde exemplaren hoofdzakelijk afkomstig van de beeren Marshall, Sons and Co. limited te Gainsborough, (representanten voor Nederland de heeren Landré en Glinderman te Amsterdam), Woods, Cock- redge en Warner te Stowmarket, de firma wed. J. C. Massé en Zoon te Goes, Boeke en Huidekoper te Groningen, J. Peignat en Co (van het gebouw Arts et Métiers) te Amsterdam en Voorbeytel en Co. te Bergen-op-Zoom, benevens de firma Smyth and Sons te Roosendaal. Van de eerstgenoemde firma trok een nieuwe dorschmachine al dadeljjk onze aandacht. Door eene locomobile in beweging gebragt, zijn de gevulde korenaren naauwelijks op de machine, of haar rijke goudgele inhoud is niet alleen uit het hulsel ontlast, doch reeds in de gereed staande zakken opgevangen. Van de laatstgenoemde firma zijn zaaimachines van nieuwe combinatie tentoongesteld, die niet alleen dienen tot het brengen van graan zaden in de geopende voren, doch ook om het land met kunst-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1