van de lagere school niet te wachten. 6. Het is moeijelijk om bij het onderwijs in de Nederlandsche taal de oude spelling te handhaven. De discussiën over deze punten van behandeling werden ingeleid respectivelijk door de heeren J. H. W. Slangen, T. Mooij, R. Wijn, C. A. de Braai, P. Uurbanus en C. V. Morra. Na afloop der aan de orde gestelde werkzaamheden vereenigde men zich aan een vriendsehappelijken maaltijd, waar onderscheidene heildronken op Vaderland en Koning en op onderscheidene personen en zaken het onderwijs betreffende werden ingesteld. In de omstreken van Medemblik is men bezig met de opmetingen voor den Noordhollandsch-Frieschen spoorweg, waarvan men in den laatsten tijd weinig hoorde, maar waarvoor men toch, zooals nu blijkt, werkzaam blijft. Men schrijft aan het U. D.Daar de couranten elk oogenblik berigten bevatten van veeziekten van verschillenden aard, beginnen de landlieden weer meer respect te krijgen voor veefóndsen. In gewone tijden, als de runderen in gezonden staat verkeeren, is'de boer doof voor elke raad geving, om toch in dagen van voorspoed voor den kwaden dag te zorgen. Dan rekent hij elke uitgave als verloren geld. En hoe dikwijls gebeurt het, dat de kleine boer, bij veeziekte eene koe verliezende, niet in staat is er eene weer te koopen en daardoor tot armoede vervalt; ieder, die daartoe in staat is, zou een goed werk verrigten, als hij den landbouwenden stand niet alleen gedurig het nut van veeverzekeringsfondsen onder de aandacht bragt, maar ook op die fondsen wees, die door hunne soliede grond slagen en administratie alle vertrouwen verdienen. Men schrijft aan het U. D. uit de Groninger Veen koloniën: „Ten bewijze van de overvloedige opbrengst van het aardappelgewas, kan ik u mededeelen, dat iemand in het vorige jaar van een stuk land verkreeg 137 hectoliter aardappelen, die hij verkocht a, 1 de hectoliter. Nu bragt hetzelfde land op 670 hectoliter aardappelen, welke hij verkocht a 1,25. Alleen van het kwartje, dat hij alzoo per hectoliter meer kreeg, maakte hij bijna den vollen verkoopprijs van het vorige jaar." Het Prov. Hof in Zeeland heeft jl. Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van de dievenbende, die het den vorigen winter in Middelburg zoo onveilig maakte. De hoofdpersoon, A. Willemse, is tot 8 jaren, de overigen zijn tot tuchthuis straf voor geringeren tijd veroordeeld. Nog heeft het Hof den arbeider L. Aartsen, te Ossenisse, wegens brandstichting veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Een Drenthenaar, die in de Arnh. Crt. een zeer lezenswaardig verslag geeft van de feesten onlangs te Groningen gehouden, zegt o. a. het volgende van de hard draverij aldaar, waarbij 400 als ptijs was uitgeloofd Vierhonderd gulden tot prijs! Zoo gaat het met alles. Vroeger was voor eene harddraverij 100 een goede prijs. Weldra moest het 150, spoedig 200 zijn. 250 proclameerde daarop de concurrentie, 300 riep de naijver, 350 bazuinde de trotscliheid uit, 400 klonk het uit Gruno's walmaar ,/het was ook het tweede eeuwfeest van Groningens ontzet!" In 1972 geeft men 600. En welk nut zit in zulk een wedstrijd! Wij zouden wel eens willen gehoord hebben, wat Job dacht, als hij zijn paard om ettelijke guldens had zien worstelen tegen zijns gelijke, wanneer hij den berijder had hooren schreeuwen als een bezetene, opdat het edele dier geen enkele schrede achter bleef in den wedloop naar het einde der baan. ,/De pracht van zijn gesnuif is eene verschrikking; het graaft in den grond en het is vrolijk in zijne kracht en trekt uit, den gebarsten te gemoet. Het belacht de vrees en matigen mest zooals guano te bevruchten. Wij hopen later uitvoeriger op dergelijke werktuigen terug te komen. Aan toepasselijke druk- en graveerwerken ontbreekt het niet. De firma wed. Spanier heeft een goede lithografische afbeelding van het terrein en van het hoofdgebouw verkrijgbaar gesteld, de graveur S. de Vries heeft een herinneringspenning gesneden, die a f 2 in brons en a f 1 in wit zilver is te verkrijgen, terwijl de heer Couvée, in dé Lange Pooten, photografische vues over de terreinen heeft doen vervaardigen. (Het Vaderland). Voor de prov. Noordholland lezen wij 'o. a. de volgende bekrooningen: 1 AKKERBOUW. No. 186, Geldersche roode winter-of ris-tarwe, 2de prijs B. A. baron van Verschuer, te Heemstede. No. 187, Holl. of Zeeuwsche witte winter-tarwe, 2de pr. jhr. W. A. L. Mock, te Hillegom; 3de pr. Gebr. Tool, te Wognum en Gebr. Breebaart, te Winkel; No, 189, Holl. of Zeeuwsche roode zomertarwe, 2de prijs H. B. Maazen, te Nieuwe Niedorp; 3de pr. J. Breebaart Kz., te Winkel. No. 191, Eng. zomertarwe, 1ste pr. Herman F. Bult man, te Haarlemmermeer; 2de pr. B. A. baron v. Verschuer; 3de pr. J. Breebaart Kz. No. 198, wintergerst hierboven niet vermeld, 3de pr. J. Hulleman, te Twisk. No. 199, Chevalier zomergerst, lste pr. Gebr. Tool en Gebr. Breebaart; 2de pr. B. A. baron v. Verschuer; 3de pr. J. Breebaart Kz. No. 200, Gron. zomergerst, lste pr. B. A. baron v. Verschuer. No. 203, korte Friesche haver, lste pr. B. A. baron v. Verschuer; 2de pr. jhr. rar. J. H. v. Foreest van der Palm. No. 204, korte Gron. haver, lste pr. B. A. baron van Verschuer; 2de pr. .1. Breebaart Kz. No. 205, lange Friesche haver, lste pr. Herman F. Bultman; 2de pr. B. A. baron v. Ver schuer. No. 206, lange Gron. haver, lste pr.jhr. mr. J. H. v. Foreest van der Palm; 2de prijs J. Breebaart Kz. No. 207, zwarte haver, lste pr. B. A. baron van Verschuer; 2de pr.' J. Breebaart Kz. No. 207a, haver hiervoVen niet vermeld, lste pr. jhr. W. A. L. Mock; 2de pr. Gebr. Berkenbosoh, te Winkel. No. 208. maïs of Turksch koren, lste pr. jhr. J. P. Six, te Amsterdam. No. 209, groote groene of blaauwe erwten, lste pr. J. Breebaart Kz.2de pr. J. Kuijs Pz., te Castricum; 3de pr. J. Tuijl Schuitemaker, te Heemstede. No. 210, kleine groene of blaauwe erwten, 3de pr. M. Paardekooper. No. 211, gele of witte erwten, lste pr. J. de Wilde, te Wijk aan Duin; 2de prijs M. Paardekoper. No. 212, gewone graauwe erwten, lste pr. J. Tuijl Schuitemaker; 2de pr. C. Prins, te Andijk; Sde pr. J. Breebaart Kz. No. 213, vale capuc. erwten, lste pr. C. Prins; Sde pr. J. Breebaart Kz. No. 214, graauwe capuc. erwten, lste pr. P. van Wavsren Jz. Co., te Hillegom. No. 214a, Wijker vale Erwten, lste pr. J. Hulleman; 2de pr. J. Breebaart Kz. No. 216, gele of bruine boonen (klein soort), 3de pr. M. Paardekoper. No. 217, witte boonen (groot soort), lste pr. J. de Wilde. No. 218, witte boonen (klein soort), 2de pr. J. de Wilde. No. 219, Roomsche- of tuinboonen (groot soort), 2de pr. M. Paardekoper. No. 220, Roomsche- of tuinboonen (klein soort), lste pr. M. Paardekoper; 3de pr. J. de Wilde. No. 221, paarden- •wordt niet ontsteld, en keert niet wederom van wege het zwaard. Tegen hem ratelt de pijlkoker, het vlammig ijzer der speer en der lans. Met schudding en beroering slokt het de aarde op en gelooft niet dat het is het geluid der bazuin, zegt het: Heah? en riekt den krijg van verre, den donder der vorsten en het gejuich!" Welk eene majesteit in dat paard van Job en welk een serviliteit in dat, hetwelk harddraaft om 400 of om een koffij- kan, om een paar kastanje-vazen of om een petroleum-lamp Toch zijn er harddraverij-enthousiasten wij zwijgen. Op den 13 dezer werd ontdekt, dat Johanna Vink, oud 13 jaren, woonachtig te Beusichem, weder pogingen heeft aangewend om een hooimijt in brand te steken, doch door de nabijzijnde bewoners, die zulks bemerkten, in haar voornemen werd verhinderd. Bij een nader ingesteld onder zoek moet zijn gebleken, dat de jeugdige schuldige reeds van den 24 Aug. tot den 10 dezer gepoogd heeft hooi mijten in brand te steken, waardoor dan ook herhaalde malen een begin van brand is ontstaan, die evenwel intijds door de bewoners is gebluscht. Te Stolwijk troffen dezer dagen R. B. en zijne vrouw in dezelfde week de volgende ongelukkenéén kind verdronk in eene wetering, één stierf er op bed en één werd dood geboren. Aldus waren in dat gezin 3 lijken in ééne week. Te Wouw was de onderwijzer Elshof een timmerman behulpzaam in het plaatsen van een vlaggestok op het schoolgebouw, ter opluistering van een schoolfeest. De vlaggestok viel naar beneden en trof den onderwijzer zoo danig aan het hoofd, dat hij kort daarna, tot algemeene droefheid, overleed. De aanvoer van boter op de jl. Donderdag en Vrijdag te Meppel gehouden groote botermarkt en was hoogst belangrijk; met levendigen handel en stevige prijzen, 46 tot 55 per i vat. Aan de stadswaag werden gewogen minstens 2000 kwart vaten. De totale omzet wordt berekend op p. m. twee ton gouds. De bekende leider der Internationale, Karl Marx, is te Maastricht geen onbekende persoonlijkheid. Hij heeft er indertijd meermalen vertoefd bij zijn zuster, die gehuwd was met wijlen den procureur Schmalhausen, en thans nog met haar kinderen aldaar verblijf houdt. Karl Marx is van Trier afkomstig. Z. M. de Koning heeft jl. Zaturdag ten gehoore ontvangen de commissie der Eerste Kamer, die Z. M. het adres van antwoord dier Kamer op de troonrede heeft aangeboden. Z. M. heeft daarop het volgende geantwoord: „Ik verzoek u, mijne heeren! aan de Eerste Kamer mijnen dank over te brengen voor haar adres van antwoord en haar daarbij de verzekering te geven, dat ik daaruit wederom met ge noegen verneem, hare bereidvaardigheid tot de vervulling van hare gewigtige taak." Gedurende den oorlog van 1870 en 1871 is door het centrale comité der Duitsche vereenigingen voor de ver pleging van gekwetste en zieke krijgslieden ruim 18mil- lioen Rd. aan dat liefdewerk besteed. Duitschland droeg hiertoe bij in geld ruim 10 millioen en de andere landen ruim 2 millioen. Té Nisjni-Novogorod is dezer dagen in de schouwburg een groot schandaal gebeurd. Ziehier de zaak: Terwijl de voorstelling van het spectakelstukMisdaad en Vergelding, bezocht door de hoogste militaire en civile autoriteiten, was aangevangen, knalde een schot en klonk het daarop van alle kanten: „Brand! Brand!" Alles dringt met ontzettende haast naar de deuren, die echter allen op één na gesloten worden bevonden. Men kan zich geen voorstelling maken boonen (groot soort), lste pr. J. Hulleman; 2de pr. Gebr. Tool en Gebr. Breebaart. No. 222, paardenboonen (klein soort), lste pr. Gebr. Tool en Gebr. Breebaart; 2de pr. J. Breebaart Kz.3de pr. D. Tuijl Schuitemaker. 223, duiven- of schapenboonen (groot soort), 2de pr. jhr. W. A. L. Mock; 3de prijs Herman F. Bultman. No. 224, duiven- of schapenboonen (klein soort), 3de pr. B. A. baron van Verschuer. No. 225, boekweit, lste pr. jhr. J. P. Six. No. 226, winterkoolzaad, 3de pr. Gebr. Tool en Gebr. Breebaart. No. 231, bruin Mosterdzaad, lste pr. B. Schalk, te Buiksloot; 2de pr. F. Mantel, te Oterleek3de pr. M. Veer, te Andijk. No. 232, kana riezaad, lste pr. J. Breebaart Kz. 233, karweizaad, lste pr. Gebr. Tool en Gebr. Breebaart; 2de pr. P. Mantel; 3de pr. P. Mantel, te Plaarlemmermeer. No. 234, papaverzaad, lste pr. J. Hulleman. No. 243, tweejarige meekrap, 2de pr. Gebr. Berkenbosch; 3de pr. Gebr. Tool en Gebr. Breebaart. No. 244, driejarige meekrap, lste pr. Gebr. Tool en Gebr. Breebaart; 2de pr.' J. Breebaart Kz. No. 245, klaverhooi, lste pr. B. A. baron v. Verschuer. No. 247, hooi, 2de pr. Herman F. Bultman; 3de pr. D. Langeveld, te Velzen. No. 250, roode aardappelen (lste soort), 3de pr. P. van Waveren Jr. Co. No. 251, verzameling nieuwe aardappelsoorten, lste pr. E. H. Krelage en Zoon. No. 252, uijen, 3de pr. K. C. Visser, te Hoorn. No. 253, man gelwortelen, lste pr. B. A. baron v. Verschuer, 3de pr. Herman F. Bultman. No. 254, suikerbeetwortels, 2de pr. P. v. Waveren Jr. Co. No. 254a, bieten, 2de pr. C. de Wilde. No. 255, paarden- of koepeen, lste pr. C. de Pous, te Heemstede. No. 256, koolrapen, lste pr. B. A. baron v. Verschuer; 3de pr. P. van Waveren Jr. Co. No. 259, de meest volledige verzame ling zaaigranen, geteeld buiten Nederland, 2de pr. E. H. Krelage en Zoon. No. 259a, voor het meeste voordeel opleverende graan, met omschrijving der wijze waarop die uitkomst is verkregen, te staven door verklaringen, gewaarmerkt door het bestuur der plaat selijke of meest nabijzijnde afdeeling eener Maatschappij van Land bouw, lste pr. Herman F. Bultman. In de afdeeling TUINBOUW komen voor onder de bekrooningen: No. 283, verzameling groenten, lste prijs K. C. Visser, te Hoorn. No. 285, bloemkool, lste pr. A. Bakker Wz. te Broek op Langen- dijk. No. 291, verzameling tuinzaden, lste pr. K. C. Visser. In de afd. ZUIVELBEREIDING, enz.: Boter aan stukjes (versche heele kopboter), 3de pr. W. Brakenhoff, te Huiswaard. No. 387, vijf stuks Noordh. (Edammer) kleine kaas, van minstens 2 kilogr. elk, lste pr. Herman F. Bultman2de pr. J. Kieftenburg Jz., te Wognum; 3de pr. A. Prins, te Oostgrafdijk. No. 394, twee stuks Texelsche kaas, van 2| tot 3( kilogr. elk, 2de pr. P. N. Bremer, te Texel. No. 396a, twee stuks machinaal bereide kaas, 2de pr. Jan J. Bakker, stoomkaasfabriek Wieringerwaard. No. 409, het meest volkomen en schoonste stel kuiperswerk, lste pr. J. C. Witte, te Hoorn. Verzameling melkgereedschappen, melkkannen, melk- mouten enz., 2de pr. J. A. Beek, te Hoorn. No. 1061, pijnappelv. kaas, P. Kistenmaker, te Haarlemmermeer. No. 1059, vierj. mee krap, P. Langeveld, Anna Paulowna. van den afgrijselijken angst van het publiek; zonder co® plimenten liep tnen over elkanders schouders en hoofdei Van deze omstandigheden nu trokken eenige schavuitei die de heele historie hadden op touw gezet, partij, om ongehoorde brutaliteit aan de dames de oorbellen van j ooren te rukken, aan de heeren hunne horologiën en beurzs afhandig te maken, ja zelfs de hemdsknoopen uit de overhemdj te snijden. Wie was er echter die dacht aan tegenweer wie gaf iets om dergelijke verliezen, op een oogenblik het alleen te doen was om coüte que coüte het leven redden? Het helsche spectakel, het doodelijke gedrat duurde ongeveer 10 minuten, totdat een aantal politi mannen aanrukte, die, na een onderzoek te hebben ingestel de verzekering gaven„Er is geen brand, alles is in orde! Toen de massa eindelijk tot bedaren was gekomen, bego men eerst de waarde van de ontstolen voorwerpen te beseffen deze wordt op niet minder dan een millioen roebels begroot Bovendien zijn eenige menschenlevens te betreuren. Dri mannen en eene vrouw werden afschuwelijk verwond naz het gasthuis vervoerd; een kind is totaal vertrapt; eet tooneelspeelster was van het tooneel in het parterre gevalle en had daardoor een gevaarlijke hersenschudding bekomen De politie maakte zich meester van zeven personen, echter, zooals later bleek, onschuldig waren, terwijl de booi doeners zeiven waarschijnlijk op een afstand de vrucht hun» misdaad op hun gemak genieten. Een jonggehuwd paar, dat zijn huwelijksreisje ging in een vreemde stad nog wat wandelen in dn maneschijn. Zij bereikten, in gedachten voortloopende, plaats waar tal van grafzerken, kruisen en monument! der stonden. De jonge vrouw, die nog al romantisch wj wilde absoluut dit kerkhof betreden, opdat haar Augj wod daar, geknield bij een graf, haar bij de ziel van zijn gestorvt eeuwige vader eeuwige trouw zou zweren. August vond het w niet bijzonder noodig, maar deed het en was juist op i helft van den eed, toen een ruwe stem hun vroeg: wati daar te maken hadden en of zij eens blgaauw wildf maken dat zij wegkwamen. Ons paar, de jonge romantiscl lenoi dame niet het minst, verschrikte niet weinig en oordeelt dat deze heiligschennis moest gestraft worden. Augi wilde, de politie er bij halen, maar moest dat denkbee weêr laten varen, toen zij van den ruwen man de inlichtii hadden bekomen dat zij opeen steenhouwers-werkplaats wars Marine-begroeting voor 1873. si kt •1* 01 ki alt P Jl Kil sta ra gin ooi km I begi 'lil f53 mi. nitgi I. De To fei'ki t A] To On bij h ts re: de hc techi jataill ten Iiste ritsc Aan hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1873 ontleenen het volgende Marine f 9,219,230.43, zijnde f 130,406 meer dan vpor lï! V" werd toegestaan, en f 215,970 meer, indien rekening, wordt gehoui Eg'j met een som van f 85,564, die van de dienst 1870 op dier jllayj het loopeude dienstjaar is overgebleven. De tracteruenten voorin personeel van 's Rijks werven waven gezamenlijk met f 5,11 verhoogd. In het volgende jaar zal de houw van het ramtorenschip KoÉ der Nederlanden en van het schroefstoomschip 3de kl., compositi bouw, dat den naam van Etna heeft ontvangen, zoodanig worli voortgezet, dat beide schepen vermoedelijk zullen kunnen te wit loopen. Het schroefstoomschip le kl. van Galen zal worden afgebowl De Op stapel zullen gebragt worden twee ijzeren stoom kanonneerboot! lrs type Staunch, waarbij tot model zullen dienen de Hydra en i |wa. Ever, gelijksoortige vaartuigen, thans nog in Engeland in aanbot De monitors Adder en Wesp zullen in het volgende vooiji gereed komen. De monitors Panter en Hyena zijn nagent afgewerkt en zullen in het laatst van dit jaar voltooid zijn. monitor Haai, te Fijenoord in aanbouw, is gereed en zal in i d; loop dezer maand, na gedanen proeftogt, worden afgeleverd; ip de werk werd met zorg uitgevoerd en draagt blijken van aan bekwi [ebrel handen te zijn toevertrouwd. Dezelfde getuigenis kan van Jnbek gepantserde ramriviervaartuig, dat op verscheidene togten op rivieren Rijn, Lek, Maas en Waal bewezen heeft aan de ge eischen te voldoen. De Hydra en Ever worden in dat jaar leverd. Van het ramtorenschip Guiuea zijn bij het volbrengen den proeftogt de condensors gesprongen, die op kosten van fabriekant worden vernieuwd. Voor het onderhoud van al wat tot de werktuigelijke inrigtin [)allo; aan boord der schepen behoort is een speciale dienst ingeri waardoor de in conservatie liggende schepen spoedig in dit ran kunnen worden gesteld en wel de monitors en stoomschepen 250 paardenkracht uiterlijk in 5 a 6 dagen, en de rammen grootere schepen in 7 a 8 dagen gereed kunnen zijn. Met de aanschaffing van geschut en toebehooren voor het drijvende materieel wordt gaandeweg voortgegaan. De marii hier te lande zijn gewapend met het nieuw-model geweer; a!| .1 de nsten Hei wapen wordt nu ook verstrekt aan de naar zee bestemde bode aan. De proeven met touwversperringen worden voortgezet; de komsten zijn nog niet bevredigend. Een commissie van officieren der zee- en landmagt is benoei iecjerj, ten einde de regering voor te lichten omtrent de regeling vat torpedodienst De proeven, hier te lande met de Harvey zee-torpedo genon hebben vooralsnog geen voldoende aanleiding gegeven om tot invoering van dat oorlogsmiddel over te gaan. De verschillende oefeningen zoowel met geschut tot toepast jerd der nieuwe taktiek' en tot opleiding van kanonniers worden ijver voortgezet' en blijven goede uitkomsten opleveren. De uitkomsten van de aanwerving van schepelingen kunnea den laatsten tijd niet bevredigend genoemd worden en zoowel de eigenlijke zeemagt als bij het corps mariniers blijkt èn getal der aanwezigen èn dat der reëngagementen onvoldoend! zijn om de sterkte voltallig te houden.Misschien zal dus eerli ook voor de schepelingen het bedrag van hét handgeld verhoogd worden De kaders van de officieren der verschillende diensten bij etterli Het c loestai leed v krijg n erd rijze schildv <m h< perken *innaa "Jaoemdi gij dat: terslaa jAbout zeemagt zijn, met uitzondering van dat der officieren van geM Min w heid, voltallig. krijgsv De poging om door het uitloven eener gratificatie van f 8' schand artsen als officier van gezondheid 2de klasse aan de zeediens verbinden, is mislukt. De uitgeloofde som is verhoogd, de pligte diensttijd ingekort en bovendien wordt nu beproefd door het verleenen van toelagen, als tegemoetkoming in de stud en het toekennen van premicn na afgelegde examina aan de M scholen, studenten aan te werven, die zich verbinden om na f bragte studiën als officier van gezondheid gedurende 6 jaren de zeemagt te dienen en daarna 6 jaren tot de reserve behooren. Deze maatregel schijnt voorshands reeds goede resultaten te» li opleveren. ichatl 1,850, lemin „Eti roemrij den kr oamidd - teg, Ooeten schapp; maden tan w

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2