Binnenland. STATEN-GENERAAL. Benoeming-en, enz. Laat ons intusselien niet vergeten, dat onder die middelen eene bijdrage van Ned. Indië voorkomt van 10| miljoen, zonder welke onze begrooting eene droevige figuur zou maken. Wij hebben eenige jaren geleden de Indische bijdrage welk eene zelfbeperking! van 14 tot 10. miljoen verminderd en onze begrooting sedert met schatkist biljetten gesloten, welke echter niet uitgegeven worden, omdat de Indische overschotten de door suppletoire be grootingen nog vergroote tekorten komen dekken. Op onze zelfbeperking valt dus niet te roemen. Er is lang op aan gedrongen om onze begrooting meer en meer los te maken van de Indische bijdrage, door evenwicht te brengen in de gewone ontvangsten en uitgaven. Voor 1870 werd het nadeelig verschil (spoorwegen, buitengewone oorlogsuitgaven, domeinfonds en Indische bijdrage niet medegerekend) ge raamd op 4£, voor 1871 op slechts ongeveer 2T°5 miljoen, alzoo op het papier een fiksche vooruitgang. De minister heeft zich in zijne rede niet gewaagd aan het voortzetten dezer vergelijking; trekken wij van de voor 1873 geraamde sommen de zooeven buitengesloten posten af, dan schijnt het ons toe, dat de afdalende reeks weder eene opgaande is geworden. Nederland is eenmaal gezegd drijft op de kurk van Indië. Nederland schijnt dezen zegsman nog niet tot leugenaar te willen maken; dat is de schaduwzijde van onzen financieëlen toestand, welke de lichtpunten van het verslag minder helder maakt. Maar er is nog meer schaduw. De zoo aanmerkelijke en verblijdende toeneming van de opbrengst onzer middelen, wordt grootendeels verslonden door de voortgaande stijging der prijzen van alles wat voor de huishouding van Staat benoodigd is. Voor buitengewone uitgaven moeten derhalve buitengewone middelen gezocht worden. Nu laat de toe stand van sommige landsgebouwen in de residentie niet toe, hunne verbetering nog lang uit te stellenwerken van openbaar nut zullen door de eischen der voortgaande ont wikkeling van dei) Staat of met diens ondersteuning gevor derd worden. „Ik wensch u noch mijzelven te verhelen zeide de minister -dat vermeerdering van uitgaven in het verschiet isAls het gemeen overleg tot het nemen van maatregelen. zal hebben geleid, die grootere uitgaven tengevolge hebben, zal tevens moeten worden overwogen, welke nieuwe hulpmiddelen voor de schatkist zullen kunnen en moeten geopend worden, hetzij deze gezocht worden bij het crediet of in verhooging van belas ting." De minister twijfelt er niet aan hij zegt eigenlijk dat niemand er aan twijfelt of de bevolking zal, bij de welvaart door haar genoten, zulk eene verhooging kunnen dragen, maar hij erkent de moeilijkheid om de juiste middelen te vinden, waardoor de inkomsten der ingezetenen zóó tot de inkomsten der schatkist bijdragen, dat niemand zich over verongelijking of minder billijke behandeling heeft te beklagen. De regeering acht het, na het gebleken ver schil van meening bij de beraadslagingen over de inkomsten belasting, ongeraden terstond weder voorstellen tot belasting hervorming te doen, waarvoor naar hare meenirig geene gebiedende noodzakelijkheid bestaat; de minister wil echter niet beschouwd worden als stilzittende, maar zich alleen van elke toezegging onthouden. Wij hopen dat de minister werkelijk niet zal stilzitten: belasting-verhooging zonder belasting-hervorming, zonder eene meer billijke verdeeling der lasten, zou de natie al zeer weinig smaken. HELDER en NIEUWEDIEP, 26 September. Op den 30 Oct., 27 Nov. en 22 Jan. a. s. zal door de heeren Albregt en v. Ollefen in Tivoli eene tooneelvoor- stelling worden gegeven. Z. M. de Koning heeft jl. Maandag de landbouw tentoonstelling in de Maliebaan te 's Hage bezocht en alles naauwkeurig bezigtigd. Z. M. won bij herhaling inlichtingen in hetzij bij de leden van het hoofdbestuur, die hem vergezelden, of bij de eigenaren, en hij deed van zijne warme belang stelling in al hetgeen de landbouw raakt blijken. H. M. de Koningin bezocht gisteren de tentoonstelling. Aan ds lijst der bekrooningen ontleenen wij nog de volgende: No. 451, nieuwe of verbeterde kaaspers, 3de prijs J. Beek, te Hoorn. No. 476, mestkar, prijs van het bestuur M. J. Tiele, te Anna Paulowna. No. 416, de beste ploeg voor zware gronden, 2de pr. dezelfde. No. 419, de beste egge voor zware gronden, 1ste pr. S. Schuitemaker. No. 420, idem voor ligte gronden, 1ste pr. dezelfde. No. 423, de beste grondwoelder, 1ste pr. Gebr. Berkenbosch, te Winkel. No. 4, veulenmerriën van inl. ras. gedekt in den springtijd van 1872 met haar veulen van de vorige dekking, 1ste pr. Gebr. Kardol, te Haarlemmermeer. No. 13, chais- of rijtuigpaard, ingespannen niet ouder dan 7 jaren, van Friesch ras, 2de pr. P. Kistemaker, te Haarlemmermeer. No. 20, jonge paarden, geb. in '68, van inl. ras, onverschillig van welk geslacht, 3de pr. G. Kley, te Haarlemmermeer; prijs van 't bestuur C. Krijt, te Zijpe. No. 25, idem, geb. in '70, van vreemd of gekruist ras, onverschillig van welk geslacht, lste pr. J. Duyvené de Wit, te Beem'ster. No. 26, idem, geb. in '71, van inl. ras, onverschillig van welk geslacht, lste pr. J. Kalis Kz., te Haarlemmermeer. No. 27, idem, geb. in '71, van vreemd of gekruist ras, onverschillig van welk geslacht, 2de pr. J. J. Duyvené de Wit. De Unitil cattolica deelt mede, dat Z. M. de Koning der Nederlanden omstreeks 15 October te Parijs wordt verwacht. De oudste predikant te Amsterdam, de heer 1.1 rins, zal tegen 1 Jan. a. s. zijn emeritaat aanvragen. Ds. Prins zal dan 47 jaren in die gemeente werkzaam geweest zijn. Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Edam, de heer J. Sepp, pred. te Witmarsum. De aartsbisschop van Utrecht, de heer Loos, is jl. Dingsdag van het congres te Keulen teruggekeerd. De pokziekte is onder de schapen in den polder Eijer- land op Texel uitgebroken, tengevolge waarvan het bestuur den uitvoer van schapen heeft verboden. Te Beemster wordt jaarlijks voor circa 100,000 in augurken omgezet. Te Roelofsarendsveen heeft de teelt van dit artikel dit jaar circa 500,000 opgebragt. Ji. Zondag is de nieuw benoemde burgemeester, de heer A. Wiers van der Deure, een ingezeten van Nibbix- woud, feestelijk ingehaald. Hij werd aan de grens der gemeente opgewacht door een eerewacht van ruim veertig ruiters en twee fraai versierde wagens, waarin de leden der commissie voor het feest en de oud-leden van den gemeenteraad gezeten waren, alsmede door de infanterie- muziek uit Hoorn en eenige rijtuigen van ingezetenen dier gemeente. Aan het raadhuis gekomen, werd de nieuw benoemde burgemeester namens de leden van den raad en de feestcommissie door den voormaligen burgemeester, de heer L. C. van Staveren, geluk gewenscht, hetgeen door hem met eene korte toespraak werd beantwoord. Nadat men eene poos op het raadhuis had vertoefd, alwaar de muziek zich liet hooren, werd de burgemeester naar zijne woning geleid, waar hij alle feestvierenden hinnennoodigde en waar menige dronk werd gewijd aan hem, aan de leden van den raad en aan de feestcommissie, alsook aan het Huis van Oranje, waarbij de muziek het volkslied aanhief. De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft jl. Dingsdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van E. B. F. Dikkens, die den 4 dezer teregt heeft gestaan ter zake van den belangrijken diefstal van geldswaarden en diamanten op den Rijnspovrweg tusschen Harmeien en Gouda. Zij heeft hem geheel overeenkomstig het requisitoir van het O. M. schuldig verklaard aan enkelen diefstal en deswege veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren. De regtbank te Rotterdam heeft A. C. Nouvisse en M. van Loon veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenis straf wegens het bevorderen van onzedelijkheid. Te Rotterdam heeft de echtgenoot van den heer K., in zwangeren toestand, zich met hare twee kinderen door verdrinking van het leven beroofd. Naar de Prov. Noordbr. verneemt, zijn den 20 en 21 dezer de informatiën gehouden in de voor den krijgsraad aanhangige zaak (de bekende bellengeschiedenis) contra de twee luitenants der infanterie. Vele getuigen zijn reeds verhoord. Jl. Maandag is op de Bergharensche kermis onder den dans een meisje dood gebleven, jong en schoon en de eenige dochter van bemiddelde ouders. De paniek duurde een kwartier, waarna fluit en veêl wederom de beenen der vrijsters en vrijers in beweging bragten. Naar men zegt, is het huis Harreveld, gelegen aan den grindweg van Varsseveld naar Lichtenvoorde, dezer dagen aangekocht voor een Jezuïten klooster. Het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft jl. Zaturdag uitspraak gedaan in de vroeger vermelde zaak van Lam- bertus Aartsen, oud 32 jaren, arbeider, wonende te Ossenisse, beschuldigd van brandstichtingen. Het hof heeft hem schuldig verklaard aan: 1. moedwillige brandstichting in een gebouw waarbij niet te voorzien was dat daardoor menschenlevens in gevaar konden worden gebragt, en 2. moedwillige brand stichting waarfcij Ut- was, en zulks na vroegere veroordeeling tot gevangenisstraf va», Uuger aan een jaar, en hem te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf voor den tijd van zeven jaren en in de kosten der procedure. Op de jl. Zaturdag te Zalt-Bommel gehouden najaars paardenmarkt waren ruim 600 stuks aangevoerd, terwijl vele buitenlandsche kooplieden aanwezig waren, waardoor de handel zeer vlug ging en de beste paarden bijna allen verkocht werden. Voor a 6 jarige bedong men van ƒ500 tot 725; voor 3 a 4jarige van ƒ300 tot 450; voor anderhalf jarige van 200 tot 315, en voor veulens van 70 tot 110. Tijdens het verblijf ffir troepen te Milligen zijn van en naar het kamp verzondsi bijna 44000 brieven, waarvan ruim 9000 ongefrankeerd. -Als een curiositeit vedient vermelding, dat voor de betrekking van kastelein an de sociëteit de Hereeniging te Deventer zich hebben angemeld 350 sollicitanten. De arrondissements-rgtbank te Leeuwarden veroor deelde dezer dagen een elfirig jongentje tot een gevange nisstraf van twintig maaden, wegens valschheid in een onderhandsch geschrift, hetnamaken eener handteekening namelijk, tweemalen geplegd, en het desbewust gebruik maken van die stukken en ziks met oordeel des onderscheids. Multatuli heeft, naa aanleiding van de troonrede, een openbaren brief gerigt an den Koning, waarin hij de zinsnede dat „vriendschapjiijke verstandhouding onze be trekkingen met alle mogedheden kenmerkt," voor een „pertinente onwaarheid" vklaart omdat, volgens hem, 's Konings gouverneur-genaal op het punt staat om „onder gezochte voorwendsels, lioitens op grond van kunstig uit gelokte redenen, den oorlog te verklaren aan den Sultan van Atjin, met het voornern dien souverein te berooven van zijn erfdeel." Hij waarhuwt krachtig tegen dergelijke geweldenarij, daar zij Pruisn gelegenheid verschaffen zou, zich voor te doen als tucht wrer der geschonden geregtigheid. I Een der leden van hi Haagsche congres der Inter nationale, de Duitscher Heer, is bij zijne terugkomst in zijn land wegens deelneminaan het congres tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld. Op het landhuishoudndig congres, dat dezer dagen te Mainz werd gehouden, rerd o. a. het voorstel goed gekeurd, dat het stelsel vooien afvoer van de faecale stoffen der steden door middel varivieren nadeelig is voor den landbouw, zoowel als voode openbare gezondheid. Op voorstel van een afge vaardig bij den Rijksdag werd besloten een adres aan de regering rigten, met het verzoek een wet in het leven te roepenm het vergiftigen van rivieren door faecale stoffen te voonnen. Reeds jl. Donderdag )ben reizigers, uit Luxemburg te Brussel aangekomen, vekerd, dat in de Ardennen veel sneeuw gevallen was. Nadat de leden van (regering der nationale verde- diging plegtig gezworen ham „voor het Vaderland, tot den laatsten hunner het lei te zullen laten"; nadat Gambetta gezegd had „een verbond met den 4 gesloten te hebben"; generaal Ducrot, dat hij niet dan „dood of als overwint# zou wederkeeren"; Jules Favre dat hij „geen steen der vestingen, duimbreed Franschen grond zou afstaan"; generaal Trochu, dat hij „nooit zou kapituleren"; Victor Hugo, dat hij „alleen en ongewapend de Prnis tegemoet zou gaan"; en al die helden zich leuk buiten gevaar hielden warmden bij het vuur, dat anderen verteerde, schreef Alphi Karr aan den ouden sluwen Cremieux, die ook in gezorgd had, dat hij een goed onderkomen buiten schot Tours vond: „Loot onder elkander, en dat ten minste één uwer fatsoenshalve late dooden!" Ook de Schach van Perzië zal het voorbeeld volg van den Mikado van Japan en het volgend jaar een nemen in eenige staten van Europa. De tegenstelling zeker groot, dat in Engeland en elders collecten wok gehouden om den hongerdood van duizenden Perzist onderdanen te voorkomen, terwijl nu reeds schatten wok uitgegeven, om aan die reis Oosterschen luister bij te De Keizer van Oostenrijk heeft den Schach uitgenood de tentoonstelling te Weenen te bezoeken en dit heeft leiding tot het besluit van den Oosterschen monarch ven, de reis naar Europa te ondernemen. Naar alles omtrent die reis vermeld wordt, zullen de Schach en gevolg, gedurende de dagen van zijn verblijf in Oostend hoofdstad, misschien de grootste aantrekkelijkheid van tentoonstelling opleveren. Sedert 480 jaren voor Chris Koning Xerxes Griekenland bezocht, heeft geen Pera monarch dit voorbeeld gevolgd. De Schach zal echter als Xerxes met 5,283,220 zielen en 3000 schepen integendeel verwacht men, dat de Engelsehe regering koninklijk jagt te Konstantinopel ter zijner beschikking stellen, om hem naar Triest over te brengen. Een merkwaardige Chineesche plant. kruidkundige te Tunis is thans in het bezit eener hoi merkwaardige Chineesche plant, die den weinig welluideni naam van hias-taa-tomchom draagt, hetgeen beteekent, zij gedurende den zomer een plant is en des winters insect. Wanneer men ze in de laatste dagen van Septen gadeslaat, onderscheidt niets haar van een lange rups, de lengte heeft van ongeveer 15 duim. Hare gedaa wisseling heeft trapsgewijze plaatsmen ziet als 't i hoofd, ligchaam en oogen ontstaan. Die plant is k zeldzaam; men vindt haar nog het meest in Thibet, waar eenige exemplaren zijn overgebragt in den tuin den Keizer van China. Men wendt haar als geneesmii aan, daar Chineesche geleerden zeggen, dat zij zeer sterkend is. (De Huisvrouw.) Tweede Kamer. Zitting van Maandag 23 September. De beraadslaging geopend over het adres van antwoord op de Troonrede, algemeene beschouwingen voeren het woord de heeren van Was van Catwijk en van Zuylen van Nyevelt. De eerste verlangt de regering maatregelen tot bestrijding van het drankgebriiil tot oplossing der sociale kwestie. Laatstgenoemde keurt treding van dit bewind af en zegt te hebben verwacht de optrt van een gemengd ministerie. De ministers van Justitie en Finss beantwoorden de gemaakte opmerkingen en worden daarin tei gestaan door de heeren Jonckbloet en van Reenen. Bij de li deling van hef art. over Buitenl. Zaken wordt het congrq Internationale ter sprake gebragt en de meening geuit, regering dit had kunnen verbieden. De minister van Justi. zekert, dat het hem bekend was wat er in de geheime zil voorviel en die van Buitenlandsche Zaken, dat geene buitenhui mogendheid vertoogen daartegen bij de Nederlandsche regering ingediend. Zitting van Dingsdag September. Voortzetting derf# slaging over hst adres van antwoord op de Troonrede, amendement van den heer Rombach, strekkende tot uitdral van den wensch naar de beteugeling der besmettelijke wordt met 29 tegen 26 stemmen aangenomen. De heer van Hl vond reden om zijn amendement, houdende aandrang tot verbet! van het belastingstelsel, in te trekken. De minister van had zich te verdedigen tegen de aanmerking, dat hij de i wetten der vorige regering had ingetrokken. Eindelijk wed amendement, door den heer Saaymans Vader ingesteld, de strel hebbende óm aan de gemoedsbezwaren van sommigen tege onderwijs-wet tegemoet te komen, met 60 tegen 5 stemmen worpen. Het adres is in zijn geheel met algemeene stemmi 1 na (die van den heer Vader) aangenomen. fl 18 art: der de 3; ged lanc heb deze ind schr den dan We De luit. ter zee 2de kl. J. P. J. Lucardi, J. van Scheers, Kleynhens, L. C. Koster, T. Dalhuisen, E. P. H. graaf van Linl Stirum en J. A. Kloek, allen dienende aan boord van het stl stoomschip Curacao, worden met den laatsten dezer op non-K teit gesteld. Aan den off. van gez. 3de kl. bij de Marine, W. Schoonden is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versier van de orde van Bhadra Bom, hem geschonken door Z. eersten Koning van Siam. Tot heemraad van den polder Oostzaan is benoemd de heer J. Ho Berrrooting van Oorlog voor 1873. Aan Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1873 ostli wij het volgende: Oorlog. In de memorie van toelichting geeft de minister te b dat de tijd te kort was voor een gezet en grondig onderzoel wetsontwerpen, waarover voorloopig verslagen zijn uitgebragt, i hij zijne inzigten nog niet kan mededeelen over de regeli' voltooijing van vestingstelsel en militie. Bij onderwerpen vat hoog belang moet overhaasting vermeden worden. Hij wil niet stilstaan in de zoo noodzakelijke verbetering van ons 1" wezen en wil voortgaan met den aanleg of verbetering van vestingwerken, over wier nut geen twijfel bestaat, met i'1 schaffing van artillerie-materiaal en nieuwe draagbare vuurwF met de kazernering en oefening der troepen. Zoodra de «K en schutterijwetten tot stand zijn gekomen, zal men kunnfiS' Ei vrou Graz( Alle vast en in o: Wee stad, even; gesel dat komt en c door Oud- mona te bo zijn ongeé en m het g regel bouw< alles toont een d plaats ander met zijden men gener: toch van i Berliji militai alle a: dat n Algen worde: kazerr vermo Het is is, dai op sti wordei deling regerii als de toe mt ziet Bi

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2