Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Zweden en Noorwegen. Spanje. zoodanige vereeniging te ontwerpen. Het zijn de heeren Krelage, Ottolander, Scalongne Jr., Glijm en van Zoest. 's Avonds is het eene halve kermis. Een gedeelte van het Voorhout is bezet met wafel-, broedertjes- en beignets- kramen. Het plein is als in de maand Mei bezet met groote spellen. Carré is er met zijn kunstrijders en zijn kunstpaarden en met een zekeren heer, die onkwetsbaar schijnt te zijn. Ten minste volgens het pro gramma van morgen avond, zal de heer professor Holtum, „uit een kanon een kogel van 20 pond laten schieten en deze met zijné borst opvangen." Dit kunstje, want anders kan men het toch niet opvatten, is van onschatbare waarde. Mij dunkt dat de minister van Oorlog dien mijnheer Houtum moest annexeren, om hier den militairen het opvangen van 20-pondskogels te leeren. Voorzeker kan ons leger, door dien professor gedresseerd, wel de magt van het Pruissische leger weêrstaan. De kunstenmakerswereld schijnt door de oor logen nieuwe stof verzameld te hebben, want niet alleen vangt die heer bij Carré kogels op, maar prof. Basch doet in zijn tent er vlak naast, toeren met het Straatsburger monsterkanon. En het dagblad noemt dit feest nog al een vredefeest!" Men schrijft uit Winterswijk, dd. 24 dezer aan de Arnh. Crt. „Ongeveer een uur ten oosten van Winterswijk ligt de buurtschap Ratum. Midden in de hei, eenzaam en verlaten, verrijst daar een gebouw, wel nederig van stijl, maar de getuige van een 40jarige zelfopofferende werkzaamheid. Nederig is de man, die den langen diensttijd op de hei volbragt, nederig is zijn stand, nederig de betrekking die hij vervult, maar even gewigtig en verheven deze mag genoemd worden, even eerbiedwaardig als het corps mag heeten, waarvan hij een lid uitmaakt, even achtenswaardig is de persoon, wien de eenzame hei ten bouwakker werd gegeven, de onderwijzer der Ratumsche buurtschool, de heer J. W. Kruisselbrink. Verstoken van schier alle hulp middelen om zijn geest verder te beschaven, verstoken van zooveel, wat het leven kan veraangenamen, verstoken van al wat de wereld gemak en weelde noemt, worstelende met alle algemeene, daarbij met zoovele bijzondere vijanden van eene gezonde onderwijs- en opvoedkunde, worstelende met ontbering naar ligchaam en geest, hield Kruisselbrink het hoofd omhoog, zijne hand verslapte niet en de veerkracht bleef hem behouden. Hij overwon op zich zelf, op het lot en op de tallooze moeijelijkheden, waarmede de onderwijzer der Winterswijksche buurtschappen heeft te kampen. Veertig jaren lang streed Kruisselbrink den strijdveertig jaren streed hij met roem en eere. Veertig jaren lang arbeidde hij onverdroten aan het heil der Ratumsche jeugd, was hij velen een raadsman, allen een vriend; veertig jaren lang arbeidde hij aan de volmaking van anderen, maar niet minder aan die van zich zeiven. Heden mogt de waardige man dat 40tal jaren, zoo goed door hem besteed, in blijden ernst herdenken. Het scheen dat allen wilden wedijveren om den jubilaris hunne hulde, hunne gelukwenschingen, hunne erkentelijkheid te bewijzen. Reeds vroeg in den morgen ondervond de jubilaris de genegenheid zijner buurt- genooten. Later kwamen de deputatiën uit den gemeenteraad, de plaatselijke schoolcommissie en het departement Winters wijk der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hem hare gelukwenschen aanbieden. Tal van grootere en kleinere geschenken prijkt daar als de zigtbare blijken der meest hartelijke toegenegenheid. In den namiddag vereenigden zich de gezamenlijke onder wijzers van Winterswijk en de overige buurtschappen ten huize van den jubilaris, om het grootste gedeelte van dien avond in blijde, ongedwongen stemming, onder vrolijk en ernstig gekout zich aan de ruimste feestvreugde over te geven. Een en andermaal werd de broederbreker ten bodem geledigd op het welzijn van den waardigen Kruisselbrink, op het welzijn der zijnen, en op den bloei van het onderwijs op de hei. Nog tintelen de oogen van Kruisselbrink vol vuur, nog brandt er de vlam van liefde voor het onderwijs in zijn hart; nog lang plukke Ratum daarvan de heilrijke vruchten! De jubilaris is bezitter van den hoofdonderwijzersrang, heeft acte voor Fransch en Hoogduitsch, is daarbij ge ëxamineerd als catechiseermeester en verdient de enorme som van 400 's jaars, benevens 25 vergoeding voor vrije woning." Jl. Donderdag werden op de najaars-paardenmarkt te Zwolle pl. m. 500 stuks aangevoerd. Voor puike paar den besteedde men hooge prijzen; voor veulens van 6 a 7 maanden werd tot 150 besteed. Jammer dat er zoo wei nig vreemde kooplieden waren, waardoor over het geheel de handel flaauw was. Het vervoer van vette ossen, runderen en kalfkoeijen uit de omstreken van Veendam, Winschoten en meer andere vruchtbare streken van Groningen, per spoor naar de Hollandsche gewesten en 't buitenland, is thans in vollen gang. De prijzen zijn hoog. De poeliers te Meppel zijn begonnen met de expeditie van hazen, patrijzen en waterwild, alles tegen hoogen prijs. De hazen gelden thans reeds ƒ1.50; patrijzen ƒ0.75; eend vogels 0.50; snippen 0.30; lijsters 0.25. Het aantal jagers, dat dag aan dag de provincie Drenthe doorkruist, is belangrijk; de vangst over het geheel redelijk. Dr. Sasse toont in het weekblad „de Huisvrouw" de nadeelige gevolgen aan, die hetgebruik van trap- en handnaai machines voor de gezondheid kunnen doen ontstaan; zoo worden bij het gebruik stofdeeltjes gevormd, die zeer schadelijk voor de ademhalingswerktuigen zijn. Hij zegt dan ook: „gezonde constitutie, matige arbeid, voldoende ventilatie, goede voeding, weinig spreken en onafgebroken ademhaling door den neus, zijn de voorwaarden om de naaimachines, die men anders een ramp voor de met de naald werkende vrouwelijke klasse zou kunnen noemen, als zegen en voorspoed bren gende werktuigen te mogen beschouwen." Den 12 dezer heeft eene viervoudige beklimming van den Mont-Blanc plaats gehad, ter uitvoering eener tusschen een Fransch, een Engelsch, een Duitsch en een Amerikaansch reisgezelschap aangegane weddingschap, wie van hen het eerst den top zou bereiken. Het Fransche gezelschap, dat de zege behaalde, heeft den afstand van de Grands-Mulets het punt van vertrek -tot den top in vijf en een kwartier uur afgelegd en alzoo binnen een nog korter tijds verloop dan bij eenige vroegere beklimming is voorgekomen. Het tweede gezelschap bereikte het doel anderhalf uur, het laatste eerst vijf uren later. De algemeene Vergadering der IIoll. Maatscli. van Landbouw. Jl. Donderdag is te 's Hage de 26ste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw geopend. De voorzitter, prof. van der Boon Mesch, opende haar met eene toespraak, waarin hij het 25jarig bestaan der Maatschappij schetste. De toestand is tegenwoordig zeer gunstigde 54 afdeelingen tellen ruim 10,0001eden. Ter vergadering waren twee brieven ingekomen, een uit het Westland, door 10 leden, een ander van de afdeeling Oudewater, door 20 leden onderteekend, strekkende om den heer Waldeck als secretaris te ontslaan, op grond van het gebeurde op 1 April (de heer W. was toen burgemeester van Loosduinen). Het hoofdbestuur verklaarde echter, dat daartoe geen termen waren en de vergadering keurde dit goed. De rekening, sluitende met een goed slot van f 4321.781, is goedgekeurd. Besloten werd: geen bekrooning toe te kennen aan een der ant woorden op de prijsvraag„model-aanteekeningboek voor den land bouw," en die prijsvraag niet weer uit te schrijven. Na langdurige beraadslaging wordt met 115 tegen 95 stemmen aangenomen, een voorstel van de afdeeling 's Gravenhage, om met alle middelen de vee-inenting te bevorderen en aan de regering eene wet tot verpligte inenting te vragen. Eene commissie werd benoemd, naar aanleiding van een voorstel van de afdeeling Medemblik, welke advies zal uitbrengen omtrent de mogelijkheid om het kooiregt uit den weg te ruimen en de nadeelen, die de jagtwet voor den landbouw oplevert, na te gaan. Een voorstel van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, om, evenals deze, slechts éénmaal in de vier jaren eene tentoonstelling te houden, werd op verschillende gronden met 197 tegen 23 stemmen verworpen. Als prijsvraag is uitgeschreveneen afdoend middel tegen de ritnaald of koperworm in het koren, waarvoor een gouden medaille en f 150 wordt uitgeloofd. De antwoorden moeten vóór 1 Eebr. 1873 ingezonden worden. De volgende onderscheidingen werden op deze vergadering toe gekend: de heeren H. J. van Halle, te Gent, en Hausburg, te Koningsbergen, zijn tot leden van verdiensten benoemd; aan dr. L. Mulder, te Arnhem, als hoofdredacteur der Landbouw Crt. is een gouden medaille, eu aan den heer H. A. M. Roelants, te Schiedam, als uitgever der Maatschappij, een zilveren medaille verleend. Prins Alexander is tot eerelid benoemd. In deze vergadering is tevens aan de orde de benoeming van een lid van het hoofdbestuur uit Noordholland in de plaats van den heer jhr. mr. J. H. van Foreest van der Palm, die volgens den rooster met 31 Dec. 1872 als zoodanig aftreedt. Er werden uitgebragt op den lieer J. C. van de Blocquery Jz., te Haarlemmermeer 68, C. Kalf, te Anna Paulowna 7, S. Keyser, te Texel 29. J. Breebaart 66 en K. Breebaart 36 stemmen. Bij overstemming verkregen de heeren J. Breebaart 117 en v. d. Blocquery 46 stemmen, zijnde dus de heer J. Breebaart, te Wie- ringerwaard gekozen, die de benoeming aanneemt. Nadat aan den voorzitter de dank der vergadering was toegebragt voor de goede leiding, en. aan het hoofdbestuur voor de regeling van het zilveren feest, werd 'de vergadering gesloten. Des namiddags vereenigden de leden zich aan een gemeenschap- pelijken maaltijd op het badhuis të Scheveuingen. Alle heildronken op deze zilveren feestviering waren bezield door ééne hoofdgedachte den bloei en de welvaart door de Maatschappij verspreid en haar toegewenscht. Onder de toasten, die werden uitgebragt, noemt men die op den Koning, het Koninklijk gezin, de Commissaris des Konings in Zuidholland Fock, den burgemeester der residentie Gevers Deynoot, den voorzitter en den secretaris der Maatschappij. Gedurende den maaltijd, die J50 aanzittenden telde, heerschte de meest opgeruimde stemming en hartelijke toon. Het vuurwerk moest wegens het ongunstige weder uitgesteld worden. In de afdeeling rundvee lezen wij o. a. de volgende bekrooningen: No. 35, rijstieren van gekruist ras, geboren in 69 of 70: 1ste pr. Jan J. Bakker, Wieringerwaard; 2de pr. C. Kraakman, Egmonder- meer; 3de pr. W. Meiten, Schagen. No. 32, rijstieren van vreemd ras, geb. in 69 of 70, 1ste pr. J. Boot Kz., Schermeer, gemeente Ursem. No. 41, pinkstieren van gekruist ras, geb. in 71, 2de pr. K. Dekker, Schermeer. No. 44, twee melkgevende koeijen van Friesch ras, geb. in 68 of vroeger, 1ste pr. F. Slot, Twisk. No. 54, twee drachtige vaarzen, die nog niet gekalfd hebben, geb. in 70 van inl. ras, 2de pr. F. Slot. De luit. ter zee der 2de kl. E. Haitsma Muiier, aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den laatsten dezer op non-activiteit gesteld en met den 1 Oct. vervangen door den luit. ter zee der 2de kl. D. J. Boom. Tot lsten luit. bij het 1ste reg. vesting-artillerie is benoemd de 2de luit. jhr. E. M. van Beyma. Tot ridder 4de kl. van de Milit. Willemsorde zijn benoemd de kapt. der inf. van het O. I. leger E. D. W. Koops en de 2de luit. J. B. Ponstijn, tot belooning van hun uitstekend gedrag bij gele genheid der krijgsverrigtingen in Deli (noordoostkust van Sumatra) in den loop dezes jaars. Met den 1 Oct. a. s. zijn benoemd tot student voor de milit. geneesk. dienst bij de zeemagt de jongelingen A. P. Langeveld, A. E. Vermey en J. G. Driessen. De President Thiers heeft jl. Donderdag den Duitsclien ambassadeur, den heer von Arnim, ten gehoore ontvangen. Van weerszijden werden bij die gelegenheid de meest vriend schappelijke verzekeringen gewisseld. Het pensioen van 40,000 frs., dat aan Abd-el-Kader door de regering werd uitbetaald, is tot de helft terug- gebragt, als maatregel van bezuiniging. Een Parijsch koopman in corsetten kwam dezer dagen op een vernuftig denkbeeld, om zich gratis reclames voor zijn waar te verschaffen. Hij plakte kleine strooken papier op de exemplaren van het Journal Officiel, die aan de mairiën worden aangeplakt. Op die strooken had hij dan zijn reclame geschreven. Het publiek las nu met begrij pelijke verbazing decreten van den volgenden inhoud: „De President der Republiek decreteert: De beste corsetten van geheel Parijs zijn die van huis H...., in de straat Z.... Men noemt ze daarom te de restaurateurs van de menschelijke figuur. Gedaan te Versailles, den1872. De President der Republiek A. Thiers." Van maarschalk Bazaine is in lang niets vernomej thans wordt berigt, dat hij aan zenuwkoortsen lijdt, dat geneesheeren, een verandering in zijn diëet hebben voet geschreven, en dat, ofschoon hij dagelijks wandelingen doe: het niet onmogelijk is, dat men genoodzaakt zal wezen verhoor te schorsen. Een aap heeft te Parijs zijn meester vergiftigd, terwijl deze sliep, salpeterzuur in zijn glas limonade werpen. ai wei de aan dit dat toe: zijn van vert taste Ma Me loest van d Een door den Hertog van Edinburg gecomponeerde en de Prinses van Wales opgedragen „Galatea Wals," dezer dagen door vijf militaire muziekcorpsen en het orchts van de Italiaansche opera Albert-Hall opgevoerd en grooten bijval ontvangen. De componist werd geroepen de zoon der Koningin trad naar voren in zijne loge, het publiek door buigingen te bedanken. De inhechtenisneming van den heer About doet te Londen verschijnende Daily Telegraph zeggen, dat militaire stelsel in Duitschland het volk, ook al is het uite: lijk voorkomen der menschen verschillend, even zeker en demoraliseert als het jagen naar genot en de gelddorst het keizerlijke regime de Franschen gedemoraliseerd hed „Het militaire stelsel (aldus zegt het blad) zaait den gei van onmannelijke onderworpenheid aan beleediging en snoevende tyrannie. Het geeft het land en het leger in de handen van die jonker-partij, welke de vijand der vrijheid. Het gewent het volk; onvoorwaardelijk gehoorzamen aan het woord des bevels, en maakt het das door onverschillig voor de regten, welke aan andere natii toekomen. Vandaar dat, ofschoon wij Duitschland bewonderen, onze lofspraak over zijne groote daden vai met afkeuring gepaard gaat, en dat wij verontwaardigd over het vergrijp, aan den heer About gepleegd, ook erkennen wij de onregtvaardigheid der schimpschriften, deze geslingerd heeft naar het hoofd der natie, die Elzas aan Frankrijk heeft ontnomen." De Morning Post meldt, dat de instructie in zi Achtb den moordaanslag op Koning Amadeus van Spanje eindeli tn?er' is afgeloopen en dat vijf personen naar het geregtshof i verwezen. De beschuldigden zijn echter slechts de voerders, de werktuigen van wie de ontwerpers der misdi zich hebben bediend. Wie de ware schuldigen zijn Ui nog een raadsel. Te Londen is iemand voor het geregt verscheni omdat hij zijn bier verkocht in maten, die meer, niet ffi der, inhielden dan de ijk toestond. Op verscheidene plaatsen der Schotsche Hoogland is dezer dagen verscheidene voeten dik sneeuw gevalli De Augsb. Allg. Zeit. behelst berigten uit Japan 22 Julij over de jongste hervormingen daar te lande. B wordt gewag gemaakt van de reis, welke de Mikado 4 Julij door zijne staten ondernomen heeft, Z. M. en gevolg dragen gedurende die reis Europesche kleedi de uniform der begeleidende troepen is eene navolging uniform van het Fransche leger. De Mikado schijn '5ren naar te streven om op deze reis het zijne bij te dragei ''J overwinning van verschillende bij het Japansche volk il wortelde vooroordeelen. De spoorweg van Yokohama naar Schinagawa was 1 vóór het afzenden dezer berigten geopend. Aanvankf echter was de vrees voor dit nieuwe middel van ver: aan grooter dan de nieuwsgierigheid der bevolking; de Jaf liezen zullen evenwel, naar de berigtgever meent, nieti ut nalaten om van den spoorweg gebruik te maken. Eerl jenoei zou een keizerlijk decreet het geheele rijk voor vreen BUJ11 lingen openstellen. Hoewel de inrigting der politie en jus in den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterd was, zal reizen in de binnenlanden toch nog een tijdlang met gei verbonden zijn, daar het niet aan elementen onder bevolking ontbreekt, die van de nieuwe zeden en gewooi niets willen weten en jegens de vreemdelingen ver vriendschappelijk gezind zijn. Ook het onderwijs is verbeterd. De leerlingen van openbare scholen moeten zich aan een examen onderwerj de knapste en vlijtigste onder hen, mogen het onderwijs verder op staatskosten genieten; bij het laatstgeho» m examen werden 6480 knapen uit alle gedeelten des dat voorregt waardig gekeurd. De geestelijke van Japansche tempels hadden verlof ontvangen om alles» j't van vleesch te eten, te huwen en het haar te laten groej (lns de berigtgever laat in het midden of dit vooruitgang Het stoffelijk overschot van den Koning is jl. Dingsdi Uilensj Stokholm aangekomen, en door Koning Oscar en den hs van Dalarne naar het koninklijk paleis begeleid; onafzienbare menigte, die een eeerbiedige stilte bewaarde, zich geschaard langs den weg, waar het lijk werd vervi In een dagblad van Bayonne wordt geklaagd ds Fransche regering niet beter het oog houdt op Don C» Ofschoon aan sommige prefecten in de Pyrénéën lai' aanhouding van den pretendent is gegeven, beweegt Carlos zich, volgens dat blad, in volle vrijheid te ffl zijner volgelingen in het departement der Beneden-Pyrt- Het voegt er echter bij dat de' aanhangers van den ptj dent, welke zich in zijne omgeving bevinden, langzame^ t gaan wanhopen aan het slagen zijner pogingen en meer zijne zaak verlaten. ti I ei E F pi vt loi ko va en ko na: te ovi een die als Ho: !J I Jn Pieter de mjn rerzoe aar .Wan 'enscl wervel vervol onc! toe vae La ti wo< etende Daar tannei di En van e< waar r dat vei onc Nederl; h li V iaden vragen le tol :ans z; kunnen Zoo Gelder: Hedi *esten\ kapiteir Aanj de rede ig (oeijers hev lehèeps

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2