Reg'tszaken. STATEX-GEXERAAL. Benoeming-en, enz. Buitenland. Engeland. waar werkelijk het aesthetisch gevoel, zoo niet ontwikkeld, dan toch stellig aangewakkerd wordt. Gaat Apollo te niet, dan bestaat er op deze plaats geen enkele gelegenheid, om zich op muziekaal terrein eenig genot te verschaffen. Wij hopen er het beste van en roepen derhalve alle leden op om getrouw de aanstaande algemeene vergadering bij te wonen, ten einde daardoor een bewijs van hulde te brengen aan het bestuur, en tevens in overleg met hetzelve middelen te beramen tot het in stand houden eener vereeniging, die tot dusver zooveel goeds van zich heeft doen hooren en waar muziekvrienden zoo menigen avond een edel genot gesmaakt hebben. De Amst. Crt. verneemt, dat H. M. de Koningin zich waarschijnlijk tegen 14 dezer te Vlissingen zal in schepen op het stoomschip de Valk, commandant kapt.- luit. ter zee Clifford Kocq van Breugel, om daarop de reis naar Engeland te ondernemen. Alhier wordt aan boord van dat stoomschip alles in orde gebragt om H. M. te ontvangen. Het gevolg zal bestaan uit den hofmaarschalk en zeven hofdames. Aan drie nieuwe, zeer fraaije locomotieven van ver beterde constructie, voor de dienst der Nederlandsche Centraal spoor bestemd, zijn de namen gegeven van: de Zwijger, de Watergeus en den Briel. De Hooge Baad heeft gisteren het arrest van het hof in Noordholland in de zaak der weduwe Kees c. s., wegens den moord te Heemstede gepleegd, wegens gebrek in het bewijs vernietigd en de zaak verwezen naar het hof in Utrecht. Vijftal bij de Doopsgez. gem. te BeverwijkG. Cool, te Wormerveer; S. v. d. Linden, te Krommenie; P. E. Lugt, te Noordbroek; J. Sepp, te Witmarsum; dr. H. P. Tjeenk Willink, te Vlissingen. De telegraafdienst van Texel naar den vasten wal zal op 15 Oct. a. s. voor het publiek worden geopend. Als een bewijs van innige familie-relatie vermeldt het Leidsch Dagblad, dat dezer dagen aldaar de inboedel van een schoonzoon door diens schoonvader op straat werd gezet. Een brutale diefstal, te Numansdorp gepleegd, doet veel van zich spreken. De heer H., gewezen landbouwer, bewaarde zijn kapitaal in een ijzeren kist, die in den kelder was geplaatst. Jl. Zaturdag morgen bemerkte hij tot zijne natuurlijk niet geringe ontsteltenis, dat kist en kapitaal verdwenen waren. Men spreekt van een waarde aan effecten van p. m. 50,000. Er waren geen sporen van inbraak zigtbaar. De justitie doet ijverig onderzoek. Onlangs was te Leiden een handelaar in oud ijzer bezig met een ijzeren voorwerp, dat aangekocht was, door smelting van de daaraan gehechte looddeelen te ontdoen. Onverwachts werd hij van dat werk afgeroepen, en tijdens zijne afwezigheid sloeg de pot, waarin de smelting plaats had, met kracht uiteen. Het bleek toen, dat het een gra naat was geweest, en hoogstwaarschijnlijk zou de man door de ontploffing, zoo hij daarbij tegenwoordig was geweest, het leven hebben verloren, daar o. a. een stuk ijzer van p. m. 50 pond op eenigen afstand was geworpen. In ,/De oude Tijd" deelt dr. Jb. Baert het volgende „Oud-Liedeken op den jare 1411" mede, dat nog in de regentenkamer van het Sionshofje te Leiden in Romeinsche letters geschilderd hangt Wijs van Daphné. Och quam die goede tijd nog eens weer, Dat het kooren het schepel ses stuyvers dee, Toen gold het ossevlees niet meer Als een grote het pond, daar droeg men 't voor mee. Een varse pond booter om een stuyver, Een halve blank een goeije pot hier. Aan pestilentie was het land suyver, Men sag geen spesie van roer of rappier. Daar quam soo krachtig vis, Tienduysend schelvissen op eenen dag, Dat nog indachtig is, Dat m'er twintig om eene stuyver sag. Een keukenmeid, die jl. Zondag van den Haag naar Leiden ging om daar den dag door te brengen, bedacht onder weg tot haar schrik, dat zij vergeten had de pudding van het vuur te zetten. Zij telegrafeerde terstond„Neem hem even uit den oven" en had de voldoening dat de pudding nog gered werd. LI. Woensdag is te Nieuwenhorn de gewone knechten- markt gehouden; de knechten die nog geen boer hebben, zijn gewoon zich daar in blaauwe kielen te vertoonen. Het U. D. verneemt, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam gunstig heeft geadviseerd op het bij den gemeenteraad ingekomen verzoek tot vervroe ging van het beursuur. Niettegenstaande het ongunstig regenachtig weder was de aanvoer van boter, meest winter kwaliteit, jl. Donderdag op den van ouds bekenden boter-Donderdag te Meppel wederom belangrijk, bedragende pm. 100,000 kilo. De handel, hijzonder levendig door vernieuwden aftrek naar buiten, ging in de fijne soorten, goed belegene, tegen stevige prijzen, 48 tot 59 per i vat, vlug van de hand; de omzet was belangrijk. Den volgenden dag werd aldaar de laatste groote boter markt in dit saizoen gehouden. De prijzen verschilden weinig met die van den vorigen dag; puike soort 54 a 57 per j vat; superieure belegen boter 58 h, 60. In 14 dagen tijds is op de botermarkten ruim 350,000 kilo aan gevoerd; eene waarde vertegenwoordigende van pm. 4 ton gouds. (U. D.) Drie werklieden, 23, 21 en 20 jaar oud, met eene praam suikerijwortelen van de Valom naar Rinsumageest varende, zijn daarmeê op het Eeltgemeer gezonken de twee oudste personen verdronken. De derde is, op eenige loop planken, die kruiselings in staat waren hem te dragen, blijven drijven totdat «en visscher hem kon redden. De oudste der verdronkene laat eene vrouw met twee kinderen na; de andere was ongehuwd. Aan de hoogeschool te Groningen heeft mej. A. M. Jacobs, het propedeutisch examen in de medicijnen met glans afgelegd. Bij vonnis van de arrondissements-regtbank te Win schoten is B. D., landbouwer aldaar, ter zake van het niet aangeven bij den burgemeester van een hem toebehoorend paard, hetwelk lijdende was aan eene besmettelijke ziekte en wegens het niet afzonderen van dat paard, veroordeeld tot twee geldboeten, een van 25 en een van 50 en in de kosten. Uit het noorden des lands wordt gemeld, dat aldaar in de laatste dagen een groot aantal viermaandsche kalveren voor Fransche en Duitsche rekening opgekocht en onmiddelijk per spoor verzonden worden. De prijzen zijn buitengewoon hoog, bedragende 60 a 70, tegen ƒ16 a ƒ20 in gewone tijden. Bedoelde kalveren zijn bestemd tot aanfok en alom zeer gezocht. Ook in Zweden, en wel in de stad Gefle, zijn thans gevallen van cholera voorgekomen. De beroemde Alpenbeklimmer en Noordpoolreiziger, Julius Paijer, die met levensgevaar de voornaamste Alpen toppen besteeg en ze beschreef, en die voor een deel, door zijn sledevaart, Groenland's bodem bekend maakte, zweeft thans met 24 man, waaronder zich de bekende noordpool reiziger Weijprecht als scheepsbevelhebber bevindt, in de Poolzee, ten noorden van Siberie, ten einde als het mogelijk is de Beringstraat te bereiken. Uitstekend goed is zijn schroefstoomschip, Tegetthoff genaamd, toegerust. Het bevat proviand voor 3| jaar. Bovendien zal de graaf Wiltschek n de nabijheid van de IJskaap, op Nova Zembla, een idepèt van proviand aanleggen voor het geval dat de reizigers het soms mogten noodig hebben. Alzoo tracht de Tegetthoff, drijvende in de Noordelijke IJszee, een doel te bereiken, dat onze Barendsz en de zijnen 300 jaar geleden niet bereiken mogten en waarbij hij pp zulk een jammerlijke wijze het leven liet. Het schip is uitstekend doelmatig ingerigt. Schroef en roer zijn op behoorlijke wijze tegen het ijs beschermd. Er zijn 130 ton kolen in het betrekkelijk kleine vaartuig geborgen, dat is 65,000 kilogr. De keuken ver bruikt dagelijks 25 kilogr.; dit maakt voor 1000 dagen of ongeveer 3 jaar 25 ton. De overige 80 ton zijn voor de machine, zij geven ongeveer 50 volle stoomontwikkelings- dagen. Deze moeten over drie zomers verdeeld worden; in open water zouden zij ongeveer een afstand van 5000 Duitsche of geogr. mijlen kunnen doen doorloopen. Voor de medegenomen zeven honden zijn 700 kilogr. luchtdroog paardenvleesch in het schip geborgen. De goede resultaten, die de Rigi-spoorweg levert, hebben tot het leggen aan andere wegen van dien aard aanleiding gegeven, o. a. is er nu een weg geprojecteerd op de „schijnige platte" en van daar op de 8400 voet hooge Faul- horn. Die den afgrond aan de zuidzijde van den berg kent, zal begrijpen, dat hier de stoutste, maar ook de meest duizelingwekkende weg wordt aangelegd, die zich denken laat. Zaak Cornelis de Porto. Woensdag 9 dezer zal voor het Prov. Geregtshof in Noordholland teregt staan de persoon van Cornelis de Porto, oud 44 jaren, geboren en wonende op Texel, van beroep arbeider. Ten laste van beschuldigde wordt vermeld: het opzettelijk in brand steken van een gebouw, waardoor te voorzien was dat eenig menschenleven koh worden in gevaar gebragt. Uit de instructie is gebleken, dat de besch. in den avond van 16 Mei 1872 tnsschen 7 en 8 ure op Texel, in de boerenhofstede genaamd Antwerpen, bewoond door den landbouwer Lammert Zijm en diens gezin, terwijl Zijm en diens vrouw afwezig waren en de dienstbode D. Witte zich met het tweejarig kind van Zijm thuis bevond, met het doel om diens woning te doen afbranden, in hel ruige stroo, dat in den tas op den grond lag verspreid op zettelijk brandende lucifers heeft geworpen, en daarna van dit in den brand gestoken stroo een bosje heeft gelegd tegen het houten beschot en een ander bosje geworpen heeft in den paardenbak, met eene klep uitkomende op den dorschvloer, waarboven zich een menigte stroo bevond, na reeds vroeger petroleum te hebben gegoten langs den muur van den tas, even als in den paardenbak en langs het rieten beschot aan de binnenzijde van den koestal, waardoor op verschillende plaatsen in die woning brand is ontstaan, welke niet dan na veel moeite door de in die woning toevallig aanwezige personen en door de toegeschoten buren is gebluscht, en bij gebreke waarvan die woning onvermijdelijk geheel zou zijn afgebrand. De beschuldigde zal worden bijgestaan door den advocaat mr. A. II. W. Crommelin. Tweede Hamer. In de zitting van gisteren is het wetsontwerp tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van wijlen mr. J. E. Thorbecke, na eene korte discussie, aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Wintgens, Kien, Taets van Amerongen en Nierstrasz. Al de overige kleine wetsontwerpen zijn meerendeels met alge meene stemmen aangenomen. Tegen morgen is het Oost-Indisch tarief aan de orde gesteld. In de begrooting van Staatsspoorwegen voor 1873 wordt f 1,500,000 uitgetrokken voor den aanleg van den spoorweg Nieu- wediep-Amsterdam. Omtrent deze werken wordt in de Memorie van Toelichting gezegd: de werken voor den spoorweg tnsschen Zaandam en Amsterdam, voor zoover aanbesteed, worden geregeld voortgezet. De aanplempingen voor het westelijk en oostelijk ge deelte van het station in het open havenfront (te Amsterdam) zijn zonder groot bezwaar voortgezet. Het westelijk gedeelte is geheel, het oostelijk gedeelte nagenoeg gereed. De aanbestedingen voor de uitbaggering en aanplemping van het middengedeelte hebben tot dusver moeijelijkheden opgeleverd. Bij de laatste herbesteding is de aanneming voor een perceel aan den laagsten inschrijver gegund kunnen worden, terwijl thans met de aanbestedingen voor het over blijvende in het openbaar of, naar dit in 's Eijks belang verkieslijk blijkt, bij onderhandsche overeenkomst in groote of kleine perceelen, zal worden voortgegaan. De luit. ter zee 2de klasse L. A. Walaardt Sacré, dienende als lste offic. aan boord van den monitor Heiligerlee, wordt met den laatsten Oct. op non-activiteit gesteld, en met 1 Nov. vervangen door den luit. ter zee 2de klasse L. M. L. de Haan. Aan den heer G. Uyt den Boogaard, te Hoorn, is op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als 2de luit. bij de dd. schutterij aldaar en als zoodanig benoemd de heer jhr. D. C. J. van Aker laken, thans schutter. Aan den heer P. Hofstede de Groot is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hoogleeraar in de god geleerdheid aan de hoogeschool te Groningen. Tot telegrafist der 3de kl. is benoemd de Eijks-telegraafkantoor- houder J. Thie. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Utrecht de 1 J. J. Smith, thans directeur van het spoorweg-postkantoor te Moerdijk. De minister van Pinanciën heeft ter algemeene kennis gebragt, dat een telegraafkabel gezonken ligt tusschen den Helderschen dijk bij de Israëlitische kerk, ongeveer 400 meter bewesten de Oost batterij en de uitwateringssluis van den Prins Hendrikpolder op het eiland Texel. Te beginnen bij den Helderschen dijk ligt de kabel in noordoostelijke rigting', volgens miswijzend compas, tot in de Goot, ongeveer 2000 meter uit den Helderschen wal, vervolgens in noordoostelijke rigting door het Marsdiep, tot ongeveer 1500 meter bewesten het Horntje op Texel (het Meteorologisch Obser vatorium op den Helderschen dijk en den lichttoren Kijkduin in elkaar), en voorts in noordelijke en noordwestelijke rigting om buigende, door en langs de uitwateringsgeul van den Prins Hendrik polder tot aan den dijk even ten noordoosten van de uitwateiingsluis van dezen polder. De gezagvoerders van schepen wordt dringend aanbevolen, tegen het beschadigen van den kabel de noodige voorzorgen te nemen. ran en ten bore paai oorl zich dooi regt ellen der Eng F1 iroo' llon ;ivaa Ier kl eer iv e et i evie Iet i trwa te f Wis (t 0' tnw eide atior et z iliier agen va u u. 1 aats erkv in sc n StO' lok raaroi 'D )0Dlfl Ond irust nninj rooft Frankrijk. Hef Journal Officiel meldt het volgende: „Vijf infanterie-officieren van het garnizoen van Greno- ble, de ingetogenheid vergetende, welke hun karakter van militairen hun oplegt, hebben deelgenomen aan een staat kundige manifestatie, welke onlangs in die stad heeft gehad. De taak van het leger in het binnenland bestaat in de verdediging der wet en in de handhaving der orde, hetgeen iedere staatkundige bemoeijing uitsluit; het is van belang, dat al degenen, die de eer hebben den uniform te dragen, dit nooit vergeten. De minister van oorlog heeft dan ook besloten, zoodra de ernstige fout, door die vijf officieren bedreven, bekend is geworden, dat zij onmiddellijk van regiment zullen ver wisselen en dadelijk na aankomst bij hunne nieuwe corpsen, ieder een straf van zestig dagen arrest zullen ondergaan, Het is nuttig hier overigens bij te voegen, dat het corps officieren van hun regiment, door tusschenkomst van oudste officieren van iederen rang, heeft geprotesteerd tegen de door hun vijf kameraden in den avond v?,n den 21 Sept. jl. gevolgde gedragslijn." Jl. Dingsdag is te Parijs op een vlieringkamertje, de algemeen bekende „magere man" overleden. Hij was, zegt een Fransch blad, zes voet lang en zoo mager als de klassieke Mephistopheles, niet tengevolge van onthouding, maar enkel van verdriet. In vroeger tijd had hij den omvang van een ge woon menschhij heette toen Pierre Lescoaij, was deurwaar dersklerk en had als maitresse eene danseres der opera, die hem echter gruwelijk bedroog. Toen hij vernam wat er daar omtrent gaande was, doodde hij in België een zijner mede minnaars in een tweegevecht, nam zijn ontslag bij zijn patrooa en verdween gedurende een jaar lang geheel uit de zamenleving, In 1851 verscheen hij echter op de kermis te Versailles als „natuurwonder" en de directeur van het théatre, waarin hij werd tentoongesteld, schreeuwde uit alle magt: Gaat binnen, heeren en dames! hier is de man te zien, die zói doorschijnend is, dat men door zijn ligchaam heen de courar.l kan lezen. Gedurende twee en twintig jaar heeft hij, verteer! ir wi door zielsverdriet, geen honderd woorden gesproken. Hij lie zich bekijken, zonder een woord te zeggen. Toen 1) ikt begraven zou worden, was er geen doodkist te vinden, di icht. lang genoeg was, men heeft er toen een opzettelijk gemaak( ior die zoo lang en smal was, dat zij volkomen op eene monster achtige regalia-sigaar geleek. -Dezer dagen lag een fraaije, groote, zwarte hond op een veilig plekje rustig de verbazende drukte in de ruedt la Chapelle te Parijs te aanschouwen, toen op eens een kind van drie jaren door een ongelukkig toeval gevaai liep om onder de wielen van een zwaar beladen voertuig ,n de te geraken. Alle toeschouwers slaakten een kreet van schrik en ontzetting, en de moeder sloot de oogen voor 'l tooneel, dat zich zou voordoen en dat niet meer scheen te wenden, daar de vaart van 't voertuig niet meer k worden tegengegaan en de kleine reeds in aanraking wai met een der noodlottige wielen. Op eens echter springt de hond toe, sneller nog dan de gedachte, grijpt in zijl vaart de kleine in den muil, laat daarop kalm het rijtuig over hem en zijn last heengaan en legt het kind ongedeerd op het trottoir neder. Men kan begrijpen hoeveel lief kozingen den held van dat tooneel te beurt vielen. Een de nabijheid wonende kruidenier verkocht meer dan twee kilogrammen stukjes suiker voor 't schrandere beest. Naar men zegt zal de befaamde pater Bauer, een het Catolieke geloof overgaan Israëliet, eerstdaags in huwelijk treden, in navolging van pater Hyacinthe. Meif» zal zich herinneren dat Bauer, voor den oorlog, in aanzien stond bij Keizerin Eugénia. De hulpbehoevende toestand, waarin een groot gedeel der uit den Êlzas en Lotharingen gekomen lieden verkeerer, heeft Parijsche en andere Fransche bladen van allerlei staat kundige kleur genoopt eene inschrijving ten behoeve noodlijdenden open te stellen en krachtige oproepingen to 'e toe deelneming daarin aan de natie te rigten, welke deze echter, tief, gelijk zij meenen, niet zal behoeven. Sommige dier blade» estaan stellen voor dat de regering de som van 6 of 7 millioen fa. e" sta die dezer dagen door het lioofd-comité voor de vrijwillig °Wzie bijdragen ter bevrijding van den Franschen grond in df lf«t schatkist is gestort, ten behoeve der Elzassers en Lotharingen '"tal zal stellen. °ng Meer dan tachtig duizend emigranten uit den Ete ln zo en Lotharingen zijn de stad Nancy in eene week gepasseerd eren. De wedstrijd tusschen artilleristen en scheepsbouwmeester heeft in Engeland geleid tot het bouwen der met reek toi (cent: uneli »i ma In I et A eig w «i lo< aauw ibeke itioni milie - 1 oevig »n Ei aa lat vai lade Dverbi aauwc moe 'orden laar laatscl

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2