Benoeming-en, enz. STATER-GENERAAL. Frankrijk. Engeland. Amerika. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder, Lï Marine-Haven Nieuwediep. gisting onder de gegadigden naar zijn artikel, n. 1. de jeugdige mannelijke bevolking. De regering des lands stelde nu, om botsingen voor te komen een maximum prijs, dien de speculant in zijn handel niet mogt overschrijden, te weten vier koeijen. In het laatst van September des vorigen jaars zijn in een tuin te Boyl een bed chalotten en een tiental kleine uijen/ gepoot, met het doel om eene proef te nemen, wat het voordeeligst is, die vrucht in het voor- of in het najaar te planten. Het resultaat was, dat de in het najaar gepote chalotten uitmuntend hebben geleverd en grooter werden dan die, welke in het voorjaar geplant zijn, en dat de uijen de zaadknop werd er telkens uitgebroken zich hebben ontwikkeld tot flinke, dikke uijenenkele zelfs hebben er twee voortgebragt. Gedurende den winter zijn zij bedekt geweest met bladeren. Prins Hassan-Pacha, derde zoon van den Koning van Egypte, is gisteren te Amsterdam aangekomen. De luit. ter zee 1ste kl. J. A. Waldeck, behoorende tot de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis, wordt met den 15- dezer op non-activiteit gesteld. De benoeming van den heer K. Winkel, burgemeester te Sybe- karspel, tot secretaris dier gemeente is goedgekeurd. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 10 October. Voortzetting der beraad slaging over bet wetsontwerp tot vaststelling der invoering der tarieven van in-, uit- en doorvoer in Nederl. Indië. De minister van Koloniën verdedigde de regerings-voordragt en wederlegde de gemaakte bedenkingen. Nadat eenige leden en de minister hadden gerepliceerd, werden de algemeene beschouwingen gesloten. Met de behandeling van art. 1 werd aangevangen. Zitting van Vrijdag 11 October. Met de behandeling der Indische tariefwet wordt voortgegaan. Heden zou de beraadslaging worden hervat o. a. over het gedistilleerd. Buitenland. De heer Thiers heeft in de jl. Donderdag door de per manente commissie gehouden zitting het woord gevoerd en ten opzigte van de beleedigingen, waaraan de bedevaart gangers te Nantes hebben blootgestaan, gezegd dat het regt zijn loop zal hebben. Wel was het voorgevallene aldaar overdreven voorgesteld, maar niettemin gaf hij zijne hooge afkeuring te kennen over daden, welke kwetsend zijn voor het godsdienstig gevoel des volks. Op eene aan merking van den heer Laroche Foucould, die in eene ver gelijking trad van de bedevaart naar Lourdes en de reis van Gambetta, keurde de heer Thiers ten strengste de woorden en theoriën van Gambetta af, maar zeide dat het moeijelijk was, particuliere feestmaaltijden te verbieden. Hij noemde het eene misdadige bewering, dat de natie in verschillende casten verdeeld zou zijn. Dergelijke theoriën werken even nadeelig naar binnen als naar buiten. Hij gaf zijne afkeuring te kennen over den aanval tegen de Nati onale Vergadering; hij verklaarde haar te zullen doen eerbiedigen en voegde er deze woorden bijsommige repu blikeinen zijn de vijanden der republiek, en beletten dat zij zich op hechte grondslagen vestige." De spreker achtte in de tegenwoordige omstandigheden slechts eene republiek mogelijk en betoogde de onmagt der monarchalen. Hij gaf aan de conservatieven den raad om zich op het onzijdige terrein der republiek te vereenigen. Ten slotte drong hij aan op eensgezindheid. De heer Delpit verklaarde acte te nemen van de woorden, door den presi dent dqr republiek gesproken. Zij zouden een uitmuntenden indruk in het land maken, maar daarmede moesten daden gepaard gaan. Hij drong op het afzetten van zekere maires aan. De heer Thiers toonde, in antwoord op den vorigen spreker, aan, hoe moeijelijk het was tot dergelijke gestrenge maatregelen over te gaan. De minister van binnenl. zaken seide, in antwoord op eene zinspeling van den heer Mornay op zekere zinsnede in een artikel van de République Fran- «jaise, dat de beleedigingen, door dit blad geuit, juist geschikt waren om aan te toonen hoe groot de scheiding is tusschen de radicalen en het gouvernement, eene scheiding welke onlangs te Grenoble zoo luide werd verkondigd. De heer Thiers kondigde aan, dat Prins Napoleon zonder magtiging het Fransche grondgebied had betreden, en dat de ministerraad, krachtens twee besluiten der Nationale Vergadering waarbij het keizerrijk vervallen wordt verklaard, den Prins gelast had het Fransche grondgebied te verlaten. Aan dien raad is thans uitvoering gegeven. Jl. Dingsdag nacht ten half twaalf ure werd de muziekmeester Marasti in de Avenue Lacuée te Parijs aangevallen door een persoon, die hem zijn horologie en ketting ontstal. Van de eerste verbijstering bekomen, snelde Marasti den boosdoener na en greep hem. Hij was sterker dan deze, waarop de dief, dit bemerkende, een mes trok. Marasti wierp hem toen op den grond; de'omstanders snelden toe; men naderde behoedzaam om den dief te ont wapenen, maar de man was dood: hij had den nek gebroken. De muziekmeester werd eerst in hechtenis genomen, maar den anderen morgen in vrijheid gesteld. De dief is een onbekende. Eene dame uit de demi-monde reed dezer dagen op een der boulevards te Parijs, in schitterend toilet, met prachtige equipage en in nonchalante houding, zoo als die dames dat daar gewoon zijn. Door eene opstopping van rijtuigen tot stilstaan gedwongen, trekt zij de aandacht van eenige straat jongens en voorbijgangers, die op meer eerlijke maar moeitevolle wijze den kost moeten verdienen. Zij wordt uitgejouwd, zelfs met vuil geworpen en eindelijk wordt de menigte onrustbarend, totdat een straatjongen met echt bijtenden Parijschen spot uitroept„Plaats I... maakt ruimte voor de voddenraapster der toekomst!" Toen werd zij doorgelaten. Men heeft in het kabinet (Arts et Métiers) van den beroemden scheikundige Payen, die kort na het beleg van Parijs plotseling is overleden, in oude lokalen voor niet minder dan 236,000 fr. aan papieren van geldswaarde ge vonden. Het kabinet was onder den heer Payen altijd een chaos geweest en ook sedert gebleven. Eerst den 8 dezer had zijn opvolger het wat laten opknappen. Men begrijpe de blijdschap van mlle. Payen, de eenige dochter van den chemist, toen haar de vond werd medegedeeld. Daar haar vader heette gestorven te zijn zonder iets na te laten, had het meisje eene betrekking als gouvernante gezocht. De bedevaarten, welke eene aanzienlijke menigte doen zameuvloeijen naar de grot te Lourdes (departement der Hautes-Pyrénées) geven aanleiding tot velerlei politieke demonstratiën. Bij de aldaar gehouden predikatiën wordt hevig tegen de republikeinen en radikalen uitgevaren en aan de bedevaartgangers werden liederen en gezangen ter eere van den Koning Hendrik V en het wereldlijk gezag van den Paus uitgedeeld. Naar een weekblad uit die streek, 1'Echo religieux, mededeelt, heeft de president der republiek de verspreiding en het zingen dezer liederen doen verbieden, waarover hij streng door dat blad gegispt wordt. Een correspondent, welke de jongste bedevaart heeft bijge woond en daarvan in het Daily News eene beschrijving geeft, deelt de volgende zinsnede mede, welke een geeste lijke uitte in eene predikatie, die door den aartsbisschop van Auch en een aantal bisschoppen met bijval werd aangehoord. „Wij weten zeer goed welke bedoelingen de radicalen koesteren ten aanzien van Frankrijk, van ons arm vader land, en welke zij zouden uitvoeren zoodra zij meester waren van het gezag. Hun godvergeten ongeloof heeft reeds al te veel rampen over ons gebragt, maar die allen hebben nog niets te beteekenen bij hetgeen ons overkomen zou wanneer de verklaarde vijanden van onzen heiligen godsdienst wederom de teugels van het bewind in handen kregen. Zij zouden God verbannen uit de kerk, uit de school, uit het gezin, ja zelfs uit onze harten, zoo zij het vermogten. Zij zouden ons willen vervreemden van God, van het zieleleven, van alles wat grootsch, edel en onstoffelijk is, en ons doen afdalen tot het leven en de gewoonten der dieren, welke het eeuwige leven niet kennen. Ons ideaal is een ander; ik behoef u dat niet te herinneren. Zij droomen van het Frankrijk van Danton, van Robes- pierre en van Marat; dat is hun Frankrijk, dat zijn hunne helden. Ons Frankrijk is dat van Clovis, van Karei den Groote, van den Heiligen Lodewijk en van de Maagd van Orleans." Omtrent den jl. Zondag plotseling overleden veld maarschalk van Engeland, sir George Pollock, ridder-groot kruis van de Bath-orde, enz. enz., deelen de bladen mede, dat hij de zoon was van een zadelmaker te Londen. Van zijne broeders bragt de oudste, David, het tot Indisch regter, en de tweede, Frederik, tot baronet en lord-chef-baron van de schatkist. In de zadelmakerij des vaders zijn nog andere personen geweest, die later zeer aanzienlijke posten bekleed hebben zoo werd John Pirie, een arme klerk, later lord-mayor van Londen en baronet; Peter Laurie, de meesterknecht van Pollock, insgelijks lord-mayor van Londen en Thomas Wilde, een schoolmakker van de jonge Pollocks, lord kanselier van Engeland. Tal van schurkachtige Britsche winkeliers werden in den laatsten tijd, krachtens de nieuwe wet, gestraft wegens het verkoopen van vervalschte levensmiddelen, zonder den kooper mondeling of schriftelijk de zamenstelling van het geleverde artikel te hebben doen kennen. Zoo o. a. een kruidenier, die een mengsel van chicorei en koffij voor koffij verkocht; een ander, wiens boter 20.31 pCt. water en 7.63 pCt. zout bevatte, benevens eene hooggele kleur stof; ook eene melkvrouw, wier melk 20 pCt. te veel water en slechts 2 pCt. room inhield terwijl goede melk tusschen de 6 en 9 pCt. room behoort te houden. In eene kolenmijn te Morley, niet ver van de stad Leeds, heeft den 7 dezer eene ontploffing van mijngas plaats gehad; met veel moeite en gevaar heeft men 18 der mijnwerkers, die tijdens het plaats hebben dér ramp in de mijn arbeidden, levend en 32 dood naar boven gebragt. Men vermoedde dat zich in de mijn nog één of twee lijken bevonden. Dezer dagen had in het Schotsche stadje Alyth het volgende tragisch-comisch voorval plaats, waarbij de hoofd persoon het behoud van zijne gezondheid, zoo niet van zijn leven, te danken had aan eene kous. Een metselaar, bezig zijnde met eenige reparatiën aan den schoorsteen eener fabriek, zag tot zijn grooten schrik, toen hij des avonds met zijn werk klaar was, dat het touw, waarlangs hij naar boven was geklommen, naar beneden was gevallen. Wat men ook aanwendde, het hielp niets, want er was geen leer lang genoeg de schoorsteen was 100 voet hoog om, daarop staande, hem het touw toe te werpen. Daar de nacht inviel en het weder vrij regenachtig en guur was en onze hooggeplaatste persoon noch voedsel, noch behoorlijke kleeding had om den nacht zoo in de vrije natuur door te brengen, begonnen de toeschouwers mede lijden te krijgen met hunnen medeburger en meenden reeds, dat de kou haren nadeeligen invloed op zijne hersenen begon uit te oefenen, toen zij bemerkten, dat hij schoenen en kousen ging uittrekken. Het duurde evenwel niet lang, of een groot gejuich steeg op, toen zij een dun draadje naar beneden zagen komen; de metselaar had zijn kousen uit gerafeld en stelde de „beneden-bewoners" daardoor in staat het touw aan dit draadje voorzigtig vast te binden. Eenige minuten later had onze held zijn hoog standpnnt verlaten en was blijde op behouden grond zijne blikken zonder angst om zich heen te kunnen slaan. De eigenaar van de fabriek was zoo in zijn schik met den gunstigen afloop, dat hij aan zijn metselaar een paar spik-splinter nieuwe kousen ten geschenke gaf. bo f on 251 Op 1 Hoi K K Onlangs is in de gevangenis te Durham in verzekert bewaring gesteld zekere Mary Ann Cotton, als verdacl zijnde van op groote schaal vergiftiging te hebben gi Mary Ann Cotton is thans 40 jaren oud en is op jeugdige leeftijd gehuwd met zekeren arbeider W. Mowhray, n; wien zij eenige jaren te Plymouth geleefd heeft, alwaar vier kinderen ter wereld bragt, die allen stierven. Daar; vertrokken zij naar Sout-Hatton, alwaar in 1860 een andt kind, van 4 jaren, plotseling stierf. Het echtpaar tri vervolgens naar Hendon, alwaar in 1864 plotseling tv;, kinderen, de echtgenoot en de moeder der vrouw stierver Het leven van al deze personen was verzekerd geweej Al de sterfgevallen werden aan eene en dezelfde oorzaai gastrische koortsen namelijk, toegeschreven. Hierop hrni de gevangene een man met name George Ward, die October 1866 plotseling stierf. In Junij 1867 was i gevangene ten derden male gehuwd, en wel met weduwnaar, die vijf kinderen had. De gevangene had toi eene negenjarige dochter. In 1866 en 1867 stierven pk seling deze dochter en vier stiefkinderen der gevangen Toen eenige der bloedverwanten van den echtgenoot h over mompelden, verdween de gevangene onmiddelijk de streek. Te vergeefs had zij gepoogd haren derden m te bewegen om zijn leven te verzekerenhij wilde dit ui; doen en is de eenig overgeblevene van de vier ec nooten der gevangene. In 1870 werd deze huishoudsli bij Fredric Cotton, in Walbottle, wien zij, onderden van Mary Ann Mowbray, huwde, terwijl haar derde ma nog leefde. Haar vierde man was insgelijks weduwna: en had twee kinderen. Het gezin vertrok twee ja» geleden naar West-Auckland, nabij Darlington, en aldai stierf in September van het vorige jaar haar man en gs trische koorts werd als oorzaak van den dood opgegeva or(Ht In Maart van dit jaar overleden plotseling twee kindereif in April stierf Joseph Nattras, die in het huis der gevangei Kt woonde, en den 12den Julij stierf de met de gevangei a f laatst in het huis overgebleven persoon, Charles Edwaï Cotton. Elk dezer sterfgevallen verschafte de gevangei een klein geldelijk voordeel. Mary Ann Cotton staat tha ?est^ teregt wegens vergiftiging van haren stiefzoon Charli f Edward, door middel van arsenicum. Twee lijken zijn reel opgegraven en in de ingewanden derzelve is vergif gevondei De New-York Herald behelst een brief van tw K kolommen van zijn correspondent uit Londen, een li schrijving gevende van het huwelijk van pater Hyacintl met mad. Merriman. De plegtigheid heeft plaats gehad het bureau van den ambtenaar voor den burgerlijken stat Koi in Marylebone. 't Was eenvoudig een burgerlijk huweliji het paar was naar dezen ambtenaar geleid, omdat de h# Moran, de Amerikaansche zaakgelastigde, geweigerd ki het huwelijk te voltrekken van een priester, dat bij i Fransche wet is verboden. De plegtigheid heeft toen in genoemd kantoor phtl gehad, een klein vertrek van acht voet breed en tien vo fc lang, vol stoelen, banken en lessenaars. De getuigen wart de heeren Bowles, Koopman, Raoul Merriman, twintigje: oud, zoon van de bruid, en de eerwaarde Freemout! pastoor van de kerk van St. Marylebone. De deken lady Stanley waren tegenwoordig. De bruidegom was het zwart gekleed. De bruid droeg een fraai toilet vs lila zijde, dat haar taille op het voordeeligst deed uitkomt Zij is in één woord een bekoorlijke vrouw. Na de plegtigheid boden de deken, lady Stanley mr. Bowles het jong gehuwde paar hun gelukwensch: 1L1 aan, en daarna ging elk zijns weegs. Er had geen bruiloft maal plaats en genoodigden waren er evenmin. Van 4 tot II October 1872. ONDERTROUWD: P. H. Dilg, werktuigmaker en F. Hoogt go heide. L. H. Vriesiauder, koopman, weduwnaar van H. P. de B« tc[0] en M. Kannewasser. E. Visser, schoenmaker en A. B. Kikkt J. Louwerse, kok bij de Marine en N. Piek. W. F. Drager, zeen en G. Er de Roos, weduwe van G. van Osch. GEHUWD: B. Hagenaar en A. H. Evers. W. Ran en G. Blombei ECHTSCHEIDINGEN1 BEVALLENG. Driessen, geb. van der Linden, (Z.). A. Swaager, geb. Roggeveen, (Z.). M. Weetniet, geb. Nobbes, (2 S. L. Droogendijk, geb. van Leeuwen, (D.). J. W. Suzenaar, gt Grimijzer, (D.). N. Kannegieter, geb. Spigt, (Z.). S. S. Cohen, Groen, (D.). N. Kuijper, geb. Bijl, (Z.). J. Swart, geb. Visser,(2 OVERLEDEN: A. Brouwer, 48 jaren. H. J. Hin, 19 dagtijjifj J. C. Holtgreven, 4 maanden. C. Ham, 19 maanden. W. Kikkert, 26 jaren. E. J. Vinken, 11 maanden. H. B. Roze, 31 jai J. Botter, 41 jaren. M. Jansen, geb. van Simmeren, 53 jatt L. Bergmann, 7 maanden. J. Bommel, 2 jaren. M. P. J. Hillt 6 maanden. Levenloos aangegeven 1. Iveri Spi Ha Ko £67, Jer Vla it ee fmch tple Vla Kot f i: Vee iten alvei Ter lo f rwtei de f Pa Vt Kt 10 Ni La Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaal Aankomst. Vertrek. Scbip. Gezagvoerder. Bestemmii 2 Oct. H. W. M. R. P. Tjebbes. Batavia. 6 California. S. Deinum. Bat.viaBerket 9 ii Harmonie. J. Boer Pz. Messina. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart Einnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkom 10 Oct. Elvezia Genova. A. Quarto. ZurMühlen&Co. Trapaui. 11 ii Moderation. W. Skipsey. Duinker&Goedk. Berdiau-t 11 Hoop. S. C. Weissenberg. Hoogl.&v.Henv. Mazzï *396 Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. 12 12 zw. z. z. 25k. 5„ 4„ Barometer mm. Stand. 1 Afw. Thermometer C. Stand. I Afw. Toest» van di zee, 745.15 -15.14 751.16 - 9.05 751.94 - 8.27 10.0 6.0 9.4 - 3.5 - 5.4 - 4.0 »es 0.8l|HoMl Vo' 0.97jGolvet 'er'iei 0.89,weingi! etuig Weerstgesteldheid: 11 Oct. 12 u. Zwaarbew., wind&regenb., 12 Oct. 8 u. Zwaarbew., wind,regen &on^ 12 Oct. 12 u. Zwaarbewolkt, windbuijig. «es 1

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2