1872. N°. 124 Woensdag 16 October. 30 Jaargang. YEESCHOUWING. BEKENDMAKING. rei :en# orte Uitgever A. A. BAKKER Cz. den VASTSTELLING DER 280STE STAATS LOTERIJ. :ke Binnenland. wste >NS, m euzt, HËLDERSCHË EN NIËUWEDIEPË1 COURANT eken ,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatuedag namiddag. Abonnementsprijs per lcwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend e de ï&ar BEU he VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS I Oost-lndié: via Triest 29 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 24 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 17 Oct. 's avonds 6u. 25 m. West-lndië: viaSoutharnpton 31 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Nov., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 23 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. i, via Triest 22 Oct., 's m. 6u. 25 m. ;ndi; Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter vaJenuis, dat bij resolutie van Z. Exc. den minister van Financiën r is 14 September 1872, No. 43, krachtens de daartoe door den 01 oning verleende magtiging, is vastgesteld de 280ste Staats-Loterij, int staande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen.en 2 premiën, overeen- <"'n imstig bet plan aan de resolutie gehecht, en tl Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn voor belang- m ibbenden aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. I October 1872. L. VERHEY, Secretaris. ttté M te ide 1 i Aai iën >p de De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis m de belanghebbenden, dat door de bevoegde keurmeesters een CHOUWING zal plaats hebben van Rundvee, Paarden en 1 "ïèapen, en wel: ;m" Op MAANDAG den 21 OCTOBER e. k., uom i bet Koegras, langs den Zanddijk en de Vliet. Op DINGSDAG den 22 OCTOBER e. k., bet Koegras, langs bet Noordhollandsch Kanaal. Op VRIJDAG den 25 OCTOBER e. k., (Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 10 ure, en in bet jdulte van den Helderschen Polder, aan de Westzijde van den m**=Sporweg, des voormiddags van 10 tot 11 ure, en in het gedeelte ao den Helderschen Polder, aan de Oostzijde van den Spoorweg i in het Brakkeveld, des namiddags van 12 tot 2 ure. De Veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van t. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aange land hun vee behoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd jor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, in 14 October 1872. STAKMAN BOSSE. r BAJI ronds 3tS, on luist tprel bij QUARANTAINE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER laken bij deze bekend, dat, even als vroeger, van den 16 dezer Brieven uit Kennemerland. X. Alkmaar, 13 October. Mijn Westfriesche collega Gérard wijdt zijn correspondentie- tikel aan de beide Noordhollandsch-Friesche spoorwegplannen, ilangs zoowel in dit blad, als (door W. v. d. K.) in de Alkmaarsche «urant besproken. Hij is het met het daarin aangevoerde volstrekt iet eens, meenende, dat de schrijvers eene oratio pro domo hebben tbouden. Ten onrechte. Zij hebben niet voor Alkmaar maar voor loom gepleit. „En het oude comité wil ons van Hoorn over ikmaar en Haarlem naar Amsterdam brengen!» roept Gérard uit. t vermoed, dat hij tegen bet plan van het oude comité te velde F (kt, zonder het te kennen; bet omvat, evenzeer als dat van het nde, eene directe verbinding van Hoorn met Amsterdam, maar I wns eene met den Noordhollandschen Staatsspoorweg, waardoor Hoornsohe markten in gemakkelijker rapport kunnen komen met i uitvoerhavens Nieuwediep, IJmuiden en Rotterdam, en daardoor boogeren bloei geraken. Ik begrijp, dat men te Hoorn liever spoorweg van het nieuwe comité dan in 't geheel geen spoor- zou bekomen, maar behelst het gerucht waarheid, dat bet leuwe plan in duigen is gevallen, dan twijfel ik niet of men zal >k te Hoorn den voorrang aan bet oude toekennen en naar de [CHl Ktwezenlijking daarvan trachten Ben ik dezen begonnen met een ander te corrigeeren, niet minder toet ik het mij zeiven doen. In mijn vorigen schreef ik de ons «gedachte verhooging van plaatselijke belastingen toe aan de 'et 1 April 1873 eindigende heffing der waagrechten op den 'genwoordigen voet. Ik had abuis. Wel loopt dan de termijn af uitzonderingswet toegestaan, maar B. en W. hebben, in «brouwen op de goedgunstigheid van regeering en Vertegenwoor- de waaggelden weder op het gewone bedrag uitgetrokken, f j zullen dus de belastingverhooging onder gewone omstandigheden tenzij de vernieuwing van een viertal bruggen voor buiten- (woue mochten pleiten; maar dergelijke buitengewone uitgaven wen telken jare onder andere namen terug. Wee ons dus, indien l( hoogere machten eens niet gunstig over onze waagrechten mochten tanken! Hoe komen wij zoo krap bij kas, zou het onderwijs LW 'Stul erd; ediei De naam Konijnenspoor behoort tot de geschiedenis. Hij werd legeven aan den langs den duinzoom ontworpen Noordhollandschen Voorweg, vóór dat besloten was tot opneming van Hugowaard, Wdscharwoude, Schagen en Anna Paulowna in het traject, met 1ele overbrugging van het Noordhollandsch Kanaal. tot en met den 15 April 1873, de quarantaine zal gehouden wor den achter in het Nieuwediep bij het Nieuwewerk, en dat alle vroegere bepalingen opzigtelijk het stoppen of ankeren en in quarantaine liggen in den mond van de haven, van volle kracht blijvenzullende de schepen aldaar de eerste visitatie moeten ondergaan, na welke visitatie de visiteur der quarantaine, indien daartegen geene bedenkingen bestaan, vrijheid verleent om naar het Nieuwewerk te verhalen of te zeilen; doch ingeval er onverhoopt ziekte of besmetting aanwezig of te vermoeden is, zoodanige Schepen zal gelasten, om in den mond der haven aan den steenendam te meeren, alwaar zij tot nadere orders van Hoogerhand steeds zullen bewaakt worden. Het zal echter aan schepen, welke slechts aan visitatie zonder quarantaine onderworpen zijn, vrijstaan, om de visitatie op de reede af te wachten, indien het met hun belang in strijd is om in het Nieuwediep te komen. Ieder wordt ernstig gewaarschuwd, om zich, zonder schriftelijke vergunning van den Heer Directeur en Kommandant der Marine, aan boord van quarantaine-schepen te begeventen einde zich te vrijwaren voor de toepassing der zware straffen, welke op de over treding zijn vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 14 October 1872. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 October. In Spanje hebben weder rustverstoringen plaats. Te Ferrol heerscht een oproer, door de republikeinen verwekt. De regering heeft troepen derwaarts gezonden en verzekert in het officiële blad, dat er geene ernstige gevolgen te vreezen zijn. Men schrijft aan de Noord-Amerikaansche Unie het voornemen toe om een deel van Mexico in te lijven bij haar gebied. De rustverstoringen op de grenzen zouden daartoe de aanleidende oorzaak zijn. De diplomatieke betrekkingen tusschen Europeesche rege ringen en den Keizer van China zijn nog niet te best geregeld. De Keizer van China beweert dat hij den voorrang heeft hoven alle vorsten en eischt, dat de vreemde gezanten dit erkennen, door hem knielend te naderen en met het voor hoofd negen maal den grond te raken. De Engelsche, Russische en Amerikaansche gezanten hebben de regering geraden, niet alleen dien eisch te laten varen, maar dit in de Peking-Gazette openbaar te maken. Daartoe kan de Chineesche regering niet besluiten en heeft uitstel van beslissing gevraagd tot na de sluiting van het huwelijk des Keizers. Hierin is toegestemd en sedert drijft het Chineesch gouvernement ijveriger dan ooit de bevestiging van de toe- daarvan de schuld dragen? Voor een deel zeker, wij hebben voor f 112,000 aan nieuwe scholen gebouwd en wij achten dat geld goed besteed. Maar wij hebben (behalve anderhalve ton in 15 jaren aan verbetering van wallen) ook f 113,000 aan het dempen van grachten en slooteu ten koste gelegd, in het belang vande gezondheid, waarover allen het echter niet eens zijn. Wat wij ook op de stedelijke begrooting zouden willen schrappen, ongaarne de f 2000, uitgetrokken voor het derde eeuwfeest van Alkmaars Ontzet. Daarover schijnt men het wel eens, dat dit flink en royaal gevierd behoort te worden en dat het daartoe niet aan geld ontbreken mag. Onze Alkmaarsche meisjes denken er ook zoo over, en hebben het plan gevormd de feestcommissie eene banier aan te bieden. Als gij bedenkt, dat onze gemeenteraad eenmaal, door een aantal ingezetenen aangezocht om op 8 October de openbare gebouwen te doen vlaggen en het carillon te doen bespelen, zulks weigerde onder voorgeven, dat het een deel der ingezetenen zou krenken, dat op 1 April jl. de vlaggen wel uitgestoken en de klokken wel bespeeld werden en dat op de begrooting van 1873 een kloeke som voor de viering van ons eeuwfeest prijkt, dan zult ge 't niet vreemd vinden, dat wij jl. Dingsdag door den nevel naar de torens tuurden, om te zien hoe zij zich dien dag zouden houden. Helaas, toen een prachtige zon de nevels verdreef en een dag schonk zoo schoon als ons in den laatsten tijd maar zelden te beurt viel, moesten wij tot het besluit komen, dat krenkende zhken eens in de 100 jaren niet krenkend zijn. Hoe het zij, de velen die, zonder opzet om iemand in zijne gevoelens te kwetsen, van meening zijn, dat wij onze glorierijke vaderlandsche herinneringen niet mogen begraven maar levendig moeten houden, genoten dankbaar het fraaie weder en vermaakten zich kostelijk bij de volksspelen in de met vlaggen getooide Harddraverslaan, bij het door een dameskoor opgeluisterd concert, bij het door feestdronken gekruide souper en het bal. Weinige dagen vroeger was een niet minder glansrijk feest gevierd, het 25jarig bestaan der liedertafel Arion en het 25jarig directeurschap van den heer Smabers, die, in een prachtig zilveren theeservies van de kunstlievende en in een dito inktkoker met album van de werkende leden, de bewijzen ontving hoezeer zijne werkzaamheid en zijn talenten gewaardeerd, zijne persoonlijk heid geacht worden. Alkmaars Mannenkoor, Sappho van Hoorn en Amstels Mannenkoor werkten mede tot dit feest, zoo in de kooren als afzonderlijk, de eerste liedertafel goed, de tweede beter, de derde best; maar „best" drukt niet uit de onberispelijke wijze waarop F. Coenen's Mannenkoor de „Lentebede" van zijnen directeur en „de Nomen" van Gevaert ten gehoore bracht. Onze zomervermaken zijn met deze beide feesten gesloten, het gangen tot Tientsin en Taku door;het oefenen der soldaten in de Europeesche wijze van oorlogvoeren wordt mede krachtig voortgezet. Algemeen lioudt men het er voor dat de regering niet zal besluiten tot afschaffing der kruip-audiëntie. De mailboot Prins Hendrik zal in het begin der volgende maand weder naar Batavia vertrekken. Naar men ons mededeelt zullen door het bestuur der Sociëteit Mars pogingen worden aangewend om als proef gedurende dezen winter eenige sprekers uit te noodigen tot het houden van eene lezing voor hare leden op weten schappelijk gebied. We hopen, dat het bestuur in hare pogingen moge slagen, om ook door het verspreiden van nuttige kennis de leden aangenaam bezig te houden en twijfelen niet of het zal menigeen aansporen om lid te worden van deze vereeniging, die vooral in de feestelijke bijeenkomst van jl. Dingsdag een bewijs heeft gegeven van den regt vriendschappelijken geest welke onder de leden heerscht. Jl. Zondag is met eenparige stemmen tot predikant bij de Hersteld Evang. Luthersche gemeente alhier beroepen de heer J. A. Heiwig, te Enkhuizen. Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 14 Oct. 11. „Zaturdag avond ten 7 ure sloeg de bliksem in de bouwmanswoning de Hefboom in den Oostpolder, bewoond door den landbouwer D. Schenk. De geheele boerderij brandde af met den daarin geborgen oogst; de meubelen werden grootendeels gered. De nabij gelegen gebouwen, schelften, enz. bleven door de hulp van twee goede brand spuiten behouden. 's Avonds ten 11 ure brak er weder een nieuwe brand uit in de bouwscbuur Quadruple Alliantie, behoorende aan de heeren Gebrs. Janzen, te Nieuwediep. Ook deze brandde af met een grooten voorraad oogst, werktuigen en gereedschappen. De nabijstaande schelften en de kneebtswoning bleven behouden. Daar laatstgenoemde hofstede op p. m. 1000 M. van de eerste is gelegen en niet onder den wind, is 't gevoelen niet vreemd, dat beiden door denzelfden bliksemstraal getroffen zijn, doch dat bij den een het vuur lang gesmeuld heeft. Ook te Wieringer- waard werden een molen en eene kleine woning getroffen, doch zonder brand te veroorzaken. De verbrande perceelen en inboedels waren verzekerd. De autoriteiten van Wierin- gerwaard en Anna Paulowna waren den geheelen nacht op die plek tegenwoordig. De brandspuit van Wieringerwaard en die van de Meekrapstoof alhier deden uitnemende diensten, terwijl ieder der aanwezigen hulp verleende." Met genoegen vernemen wij, dat bij de jl. Zaturdag najaar roept ons tot de winterbijeenkomsten en uitspanningen. De onlangs opgerichte werklieden-vereeeniging meent daarvoor ook te moeten zorgen, door het houden eener reeks van volksvoordrachten, waarvan de eerste reeds plaats gehad en getoond heeft, dat deze jeugdige kring de krachten bevat, noodig om het nut en het ge noegen onder den arbeidersstand te bevorderen. Voor het nut (en het genoegen) van het schoone geslacht hebben zich aangeboden 2 leeraren der hoogere burgerschool, die cursussen geopend hebben over scheikunde en Nederlandsche letterkunde. Een dertigtal dames woont hnnne voordrachten bij. 'Gij zijt zoo goed geweest mijne brieven „Kennemerlandsche" te noemen, zonder dat ik tot nogtoe in staat ben geweest veel uit onzen omtrek te vermelden. De brand der herberg „Zeezicht" te Egmond aan Zee vond ik in uw blad vermeld, maar niet die van de dagbaak op het duin aldaar, 8 dagen later door den bliksem vernield, 't Was een kolossaal gevaarte, dat als een fiere wachter over Kennemerland uren ver in het rond schouwde. Men ver zekert, maar ik sta niet voor de waarheid in, dat deze ramp aan het Rijk de kleinigheid van f 30,000 gekost heeft aan telegrammen naar alle zeehavens, ten einde de schepen te waarschuwen, die, zooals de loods van de Curaqao, de baak niet ziende, in de war zouden raken. Hebt gij, wil ik vragen, nu ik over Kennemerland spreek, in het Album der Natuur de inzonderheid botanische, maar ook topographische en historische artikelen gelezen van den heer F. W. van Eden, die, met een open oog en een gevoelvol hart voor het schoon der natuur, ons Noord-Kennemerland doorkruist heeft en daarvan zoo onderhoudend weet te verhalen? Zoo niet, doe het dan en wek er ook anderen toe op. 't Is treffend hoe deze schrijver, die wel meer in de wereld gezien heeft, met Bergen dweept. Zijn getuigenis en zijne wenken zullen de belangstelling voor onze streken verhoogen en de aandacht vestigen op hetgeen tot nu toe te weinig aandacht trok. Met den strijd tusschen dom. van Deinse en den evangelist Heynis in de Kerkelijke Courant over het modernisme of de orthodoxie der Hervormde gemeente te Egmond aan den Hoef moei ik u niet; ik heb alleen te constateeren, dat aldaar door de Confessioneele Vereeniging een zoogenaamd evangelisatie-locaal gesticht is. In het naburig St. Pancras ('t ligt wel niet in Kennemerland, maar 'k wil het u toch als goed voorbeeld melden) heeft de gemeenteraad de bezoldiging van den onderwijzer met f 100 verhoogd en op f 700 gebracht, zonder dit is 't merkwaardigst aan vraag om verhooging was gedaan, 't Pleit zoowel voor den onder wijzer als voor den gemeenteraad, die goed werk en goed loon geven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1