Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Engeland. zich niet bekend, en de nasporingen der politie bleven tot hiertoe vruchteloos, zoodat de schuldige niet ontdekt werd. Maar blijde verrassingtoen de bestolene eergisteren ochtend ten 6 ure zijne huisdeur opende, om zich naar buiten te begeven, zag hij op zijn erf een onderst boven gekeerde kom, met een steen gedekt. Bij nader onderzoek bleek hem nu, dat onder die kom de som van 170, in bankbiljetten en zilvergeld, was nedergelegd. Sedert Julij, toen de Victoria regia, in den akademie- tuin te Leiden, hare eerste bloem opende, werd die inrigting door nagenoeg 30,000 belangstellenden bezocht, waaronder een niet gering getal vreemdelingen. De plant groeide en bloeide onafgebroken door. Jl. Zondag opende zich de twee en dertigste bloem, die ook heden open en op haar fraaist isde plant heeft nu niet minder dan achttien goed ontwikkelde bladeren, die, zooals in deze week bleek, met gemak een knaapje van zeven jaar en meer kunnen dragen er waren echter tijden dat crjtwintig aan waren. Eerstdaags wordt de kas, in het belang van eenige noodzakelijke daaraan te verrigten werkzaamheden, ontruimd. Door den gezant van Z. M. den Keizer van Rusland te 's Hage is aan den voorzitter van het Algem. Nederl. Vredebond, mr. D. van Eek, in antwoord op het bekende adres van dat Bond aan de Keizers van Rusland, Oosten rijk en Duitschland, den wensch inhoudende, dat hunne bijeenkomst mogt strekken tot bevordering van de algemeene vredezaak en het in overweging nemen van maatregelen in dien geest, te kennen gegeven, dat de Keizer van Rusland zijn dank wenscht te betuigen aan de onderteekenaren van dat adres. De bewoordingen, waarin de gezant zich, na mens den Keizer, bij die mededeeling uitliet, getuigden in het algemeen van zeer vredelievende beginselen en opregte sympathie met de bedoelingen, in het adres uitgesproken. Van den Duitschen Keizer en van den Keizer van Oostenrijk is tot nog toe geen antwoord ontvangen. De meesterknecht op 's Rijks Marinewerf te Helle- voetsluis, J. Kloprogge, herdacht jl. Zondag het feest van zijn 50jarige dienst. Het ontbrak den jubilaris niet aan blijken van belangstelling. Te Utrecht hebben twee hoofden van huisgezinnen alles te gelde gemaakt wat zij hadden en hunne vrouwen en kinderen van alles beroofd aan hun lot overgelaten. Jl. Donderdag zijn twee boerinnen, die van de boter markt te Tilburg terugkeerden, door twee zwartgemaakte kerels op den weg tusschen Haaren en Udenhout aangerand en van haar geld beroofd. Een der boerinnen bevindt zich, tengevolge van den schrik, in bedenkelijken toestand. De werklieden in de schoenmakerijen te Kaatsheuvel hebben ongeveer 20 pCt. meer loon ontvangen. Een veelbelovend valsche munter stond jl. Zaturdag voor het Geldersche hof teregt. 't Was een jongen uit Kuilenburg, die zijn industrie op de volgende eenvoudige, maar vernuftige wijze dreef. Hij drukte op twee dunne koperen plaatjes de stempels van een kwartje af, soldeerde deze aan weerszijden op een cent, sneed dan den cent rondom af tot de grootte van een kwartje en verzilverde dit stuk metaal met kwik, dat hij van een spiegeltje had afgeschrapt. Ongeveer 8 van die „kwartjes" had hij uit gegeven. Tot straf ontving hij zés maanden gevangenis en 50 boete. Dr. W. Bosch, uit Arnhem, bestrijdt in het Vader land de stelling, dat de cholera besmettelijk is. Hij hoopt dat de maatregelen, thans voorgesteld in de onderstelling, dat zij wel besmettelijk is, niet zullen aangenomen worden. Hij herinnert eene publicatie van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië van 23 April 1851, waarin o. a. gezegd wordt, „dat geene bijzondere maatregelen behoeven genomen te worden ten aanzien der lijken van aan cholera gestorvenen, noch ten opzigte der kleederen,- ustensiliën of wat dies meer zij, van de zoodanigen, doch de gewone reini ging en zuivering met aandrang worden aanbevolen." Wie huivert niet, zegt de heer Bosch, bij de gedachte, dat de ongelukkige choleralijder, door de wet als een verpeste gestigmatiseerd, wiens aanraking u ee.n bijna wissen dood brengt, door ieder geschuwd en verlaten zal worden; hoe velen zullen dan niet hulpeloos versmachten en omkomen? Hij beroept zich ook op het gezag van dr. P. Bleeker en van den oud-officier van gezondheid H. A. Schreuder, die beiden de besmettelijkheid der cholera ontkennen. De Kamper Crt. dringt zeer aan op eene wet op het vervalschen van voedingsmiddelen, hetgeen door geweten- looze leveranciers bij toeneming geschiedt, zonder dat het publiek zich daarover bekreunt. Eene vrouw, die drie turven steelt, krijgt 45 dagen cellulair, en de dief achter de toonbank blijft ongestraft. De kooper wordt daardoor niet alleen bestolen, maar ook zijne gezondheid loopt gevaar. Het publiek kan daartegen niet waken. Er moeten van staatswege maatregelen genomen en zooveel mogelijk pre ventief gehandeld worden. De strafbepalingen moeten zeer streng zijn. De wet, sedert eenigen tijd in Engeland tegen het vervalschen van levensmiddelen bestaande, werkt uitmuntend. De Nederl. katoenspinnerij te Hengelo is jl. Vrijdag nagenoeg geheel afgebrand. Het woonhuis van den directeur, de bergplaats van gesponnen wol en de machinekamer heeft men kunnen behouden. De schade wordt begroot op ƒ400,000. Het getal werklieden dezer fabriek bedraagt 300. Op 21 Aug. jl. had er in het lokaal der sociëteit de Emulatie, te Maastricht, een hevige woordenwisseling plaats tusschen mr. v. W., oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, lid der Prov. Staten en van den gemeente raad, en advocaat bij het Prov. geregtshof in Limburg van de eene zijde, en mr. G., mede advocaat bij evengenoemd collegie, van de andere zijde. Aanleiding daartoe gaf de bijzondere wijze, waarop mr. G. zich veroorloofde mr. v. W. te bekijken. Mr, v. W. vroeg aan mr. G. verklaring van dëze wijze van handelen. Daarop volgde van beide zijden een aantal hevige woorden en ten «lotte gaf mr. G. aan mr. v. W. een slag met de hand in het aangezigt. De heer G., geweigerd hebbende den heer v. W. excuses te maken, werd de zaak op 14 Oct. jl. bij de correctioneele kamer der regtbank behandeld, alwaar mr. G. teregtstond als beklaagd van op 21 Aug. jl. moedwillig een slag te hebben toegebragt op het aangezigt van mr. v. W. Eene groote menigte was opgekomen om de door mr. G. in persoon voorgedragene verdediging aan te hooren, die daarop scheen neer te komen, dat in casu slechts aan beleediging moest gedacht worden. Op 19 dezer heeft de regtbank, met aanneming van ver zachtende .omstandigheden, die zij gevonden heeft in het vorig goed gedrag van den beklaagde, mr. G. veroordeeld in eene geldboete van 25, te vervangen door gevangenisstraf van twee dagen in geval van wanbetaling, en in de kosten van het geding. Over verpligt onderwijs schrijft de heer Laurillard in no. 42 van het weekblad de Monitor o. a. het volgende: „Wat ik eigenlijk zeggen wilde, is dit, dat er vele men- schen zijn, die nooit hunne stem verheffen tegen de conscriptie, maar die, zoodra er van verplicht onderwijs sprake is, een geweldig alarm maken over „zulk een geweldadig ingrijpen in de vaderlijke vrijheid en magt." Op die tegenstrijdigheid wilde ik wijzen. Dezelfde personen, die volkomen kalm blijven, als de Staat tot een jongen zegt: wees soldaat, worden vreeselijk driftig, als de Staat er ook maar van verre aan denken durft, om tot een jongen te zeggen: wees mensch. Wat is dat? Mag de Staat wel zeggen: ik zal uw kind u tijdelijk afnemen, om het te leeren exerceeren? En mag de Staat niet zeggenik zal uw kind u laten, maar ik eisch, dat het onderwezen en opgevoed worde Mag de Staat wel zeggen: ik bedank voor burgers met ongeoefende armen aan het lijf? En mag de Staat niet zeggenik bedank voor burgers met een ledig hoofd op hun romp en met een ongevormd hart in hunne borst? Dat begrijp ik niet. Op deze tegenstrijdigheid alzoo wilde ik wijzen. En dan, wat die ouderlijke vrijheid betreft, waarvan velen zoo'n kruidje- roer-mij-niet maken, 't komt mij voor, dat men die vrijheid dood-eenvoudig aan banden behoort te leggen, ik zeg: aan banden behoort te leggen, als een vader of eeüe moeder goed vindt, het kind te laten worden een oorzaak van niets dan last voor de maatschappij, en een bron van niets dan smetstof voor anderen." Uit een aantal bijzonderheden uit de dieren- en plantenwereld wordt een zeer zachte winter voorspeld. Uit de Kaapkolonie, de berigten loopen tot 19 Sept., komen nog steeds gunstige berigten omtrent het vinden van diamanten. In de Oranje- en andere vrijstaten en in de Transvaal wordt gedurig gouderts gevonden. De regering der Kaapkolonie heeft eene belooning van 5000 p. st. uit geloofd aan dengeen die binnen de kolonie een goudveld ontdekt dat minstens vijftien oneen goud oplevert. Men meent er ook een steenkolenbedding van 27 mijlen lang ontdekt te hebben. Er heerscht zulk eene ruimte van geld, dat de banken hare disconto's tot 5 pCt. verlaagd hebben en de spaarbanken slechts 3| pCt. rente betalen alleen van sommen beneden de 100 p. st. Eenige jongelieden zaten vrolijk bijeen aan de oevers van de Zumbroin Wabasha County, toen zij eensklaps een groote ratelslang in hun onmiddelijke nabijheid ontdekten. Een uit 't gezelschap nam 'terstond zijn viool, en tot elks verbazing kwam er nog een slangenkop tusschen de rotsen te voorschijn, en zoo tot 9 toe. De dieren, die met wel gevallen luisterden naar de toonen der muziek, werden allen vóór den afloop van het concert zonder moeite afgemaakt. Als een voorbeeld van de eigenaardige wijze, waarop de Amerikanen nijverheid en poëzie weten te verbinden, moge het volgende strekken. Toen op den 10 Mei 1869 de Central Pacific Railway voltooid was, werden de tele graaflijnen van de voornaamste steden der Unie met de baan zoodanig verbonden, dat de voorzitter der spoorwegmaat schappij, toen hij met eenen zilveren hamer den laatsten en wel een gouden spijker insloeg, daardoor tevens de ankers der telegrafische toestellen deed aanslaan, zoodat deze hamerslagen als het ware in de geheele Unie gehoord werden bovendien werd door diezelfde hamerslagen te San-Fran- cisco (op 800 Engelsche mijlen afstand) een kanon afgevuurd, om den volke te verkondigen, dat het reuzenwerk voltooid was. Drie minuten later ontving men daarop de geluk- wenschen van Chicago, New-York, Washington, Boston, Halifax, Sacramento en San-Francisco. Nuttigheid dek zwaluwen in tuinen. Als een bewijs van de nuttigheid dier vogelsoort in hoven en tuinen tot verdelging van schadelijke insecten, zoowel als van het groote nadeel dat de insecten bij hunne verbazende voort- teeling zouden te weeg brengen, indien er geene vogel soorten bestonden die hun overgroot aantal beperkten, heeft men berekend dat eene enkele zwaluw minstens 900 insecten per dag kan dooden; en als men daarbij in aan merking neemt dat velen dier insecten meer dan 9 generaties in één zomer voortbrengen, is dat nut onbetwistbaar. Er zijn insecten die 569,970,489,000,000,000 afstammelingen in één jaar kunnen voortbrengen. Eene fatsoenlijke vader. Naar aanleiding van de annonce van een fatsoenlijken vader, P. G., die wat al te ruim met kinderen gezegend, afstand wensckte te doen van een zindelijk, lief aanvallig meisje van vijf jaren, gezond naar ligchaam en geest, leest men in de Purm. Crt. het volgende: „Wij zaten te ontbijten, lezer! mijn vrouw zat tegenover mij de courant lezende en ik hield mij onledig met te zien naar de kunstige bewegingen van onzen lieveling, ons eenigst kind, ongeveer een jaar oud, dat kraaijende van genot bezig was met over den vloer te kruipen. „Mijn hemel! wat is dat akelig" zi»o riep dan mijn vrouw en wees mij, terwijl een wonderlijke mengeling van medelijden en verontwaardiging op haar gelaat te lezen stond, de bewuste advertentie. „Hpe komt iemand er toe", zoo ging ze hoofdschuddende voort, „om zoo'n advertentie te doen plaatsen. Als ik over zoö'n courant wat te zeggen had, dan nam ik zoo'n advertentie niet op. Ik noem het schande, dat een vader zoo in het openbaar zich zijn kind van den hals tracht te schuiven, en dat noemt zich dan nog een fatsoenlijk vader en voegt er nog bij van de P. G. Zeg, manlief, al hadden we twaalf of veertien kinderen, zie dat zou toch nog al ruim gezegend kunnen heeten, kunt ge u voorstellen dat we ooit tot zulk een stap als die fatsoenlijke vader van de P. G. zouden kunnen komen? Och, als die vader het lieve niet van zijn kind overdrijft en dat doet zoo'n vader niet, want alleen de liefde doet overdrijven, of hij moest zijn kind, alsof het koopwaar was, zoo lief mogelijk voorstellen om op des te voordeeliger voorwaarden er af te komen, maar in elk geval ik zie het kind in mijn verbeelding, lief, aan vallig, een aardig praatstertje van vijf jaren, met een mondje dat altijd wat te vragen en te snappen heeft en op dit oogenblik misschien vertrouwelijk tegen de knie leunende van haren fatsoen lijken vader van de P. G., terwijl ze er zich, Goddank! nog niet van bewust wezen kan, dat diezelfde vader er over denkt om haai teik had haast gezegd te verkoopen aan den meestbiedenè Och! onze eerste, die nu ook bijna vijf jaar wezen zou, mogten we niet houden, en.... en.... dit kind.... en zenuwachtig zoowel van verontwaardiging als van smartelijke herinneringen begon mija vrouw te schreijen. Onze kleine vent het hoorende, meende zeker dat moesje gekheid met hem wilde maken en begon nog eens zoo vrolijk en zoo hard zijn tada, tada, zijn gewone vreugdekreet, tt roepen, wat ook werkelijk het beste kalmerende middel voor mija vrouw bleek te zijn, want door haar tranen heen lachte ze hem tot, tilde hem op van den grond en scheen hem door kussen tt willen verzekeren, dat zij hem te lief had om hem ooit te willen missen. En intusschen zat ik met de oogen op de advertentie gerigt en wat ik dacht, ja, dat laat zich niet met een enkel woord weergeven. Wat al droevigs was er tusschen de regels dier adver tentie te lezen. Wat spreekt ze van een leven vol ellende en zorgen, vol kommer en verdriet. Laat die fatsoenlijke vader van de P. G, wezen wie hij wil, eer hij tot dezen stap kwam, moet er heel wal zijn voorafgegaan. Broodsgebrek, bittere, welligt in stilte geleden armoede, radeloosheid, eindelijk wanhoop en wie zal zeggen wal al meer. En zon daar in die woning geen moeder meer zijn! is die advertentie ook met haar medeweten en goedkeuring gesteld! kan zij, die haar kind zindelijk heeft gemaakt, wat de vader aanbeveling opnoemt, berusten in den afstand van het aanval meisje, waaraan ze toch zeker veel meer heeft gedaan dan dat; vat haar kind dat ze eenmaal droeg onder het harte, dat ze welligt zelve heeft gezoogd? Of is zij gestorven, die moeder, eer het zoover met de haren kwam en werd haar dus het allersmartelijkste, wal een moeder lijden kan, bespaard? O zeker, dit laatste moet hel geval zijn; zoo het al mogelijk blijkt te zijn, dat een fatsoenlijke?ger vader zulk een advertentie plaatst; geen moeder is er immers dit niet liever zelve den hongerdood zou sterven dan tot zulk eert daad met den vader meê te werken." dste D tel von twee worc in zi twee ilattt eree eden unn De benoeming van den heer H. J. K. van den Steen, burge meester van Spanbroek, tot secretaris dier gemeente, is goedg De kapt. ter zee C. J. Damme is, op zijn verzoek, ter zake van langdurige dienst, met 1 November a. s. op pensioen gesteld. Met ingang van denzelfden datum zijn bevorderdtot kapt. zee, de kapt.-luit. ter zee H. B. Kiptot kapt.-luit. ter zee, ii luit. ter zee 1ste H. A. ridder van Kappard; en tot luit. ter zei j we lste kl., de luit. ter zee 2de kl. P. Ie Comte. De kapt.-luit. ter zee H. B. Kip wordt met den laatsten deza eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Hellevoet- sluis, en dat bevel wordt met den 1 Nov. opgedragen aan da kapt.-luit. ter zee G. E. Servatius, Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 19 October. De beraadslaging over dl wet betreffende de epidemiën wordt vervolgd. Onderscheiden! artikelen worden aangenomen. Over enkele moet nog, wegens der stemmen, nader beslist worden. Zitting van Maandag 21 October. In de heden gehoudei zitting zijn de discusiën over de wet op de besmettelijke ziekten voort gezet. Na eenige nieuwe discussie is het amendement-Heemskerk:|D 0] om fabriekarbeiders uit woningen, waarin besmettelijke ziekten heer- ('var schen, vrij te laten de fabrieken te bezoeken, aangenomen met 3! tegen 26 stemmen. Het verdere debat liep geheel en al over verpligte vaccinatie van onderwijzers en schoolgaande kinderen. Aan de eene zijde wogen godsdienstige gemoedsbezwaren, aan dei [[,|j anderen kant het publiek belang en de bescherming der kindert tegen zorgeloosheid der ouders. Buitenland. enlij linne In ®r, mdei me uro ogen «kei se e doe lodig mdei n d aar d raagt sport »akt ernai Jl. Vrijdag ten 7 uur is de gravin van Vlaanderei bevallen van eene dochter, die heeten zal Josephine Caroli Maria Albertina. Het is thans gebleken, dat de beweerde medepligtigei van Troppmann, die zich bij de Brusselsche politie, zooali het heette, uit wroeging over zijne bedreven wandaden heeft aangegeven, niet krankzinnig is, zooals men vrij meen onderstelde, maar een bedrieger en armhartige potsen maker, die met dezelfde sprookjes de politie te Valencienues reeds om den tuin heeft geleid. Hij heeft het willen doei voorkomen, alsof hij in een halfbeschonken toestand ver keerde, toen hij zich bij de politie te Brussel aangaf, is echter bezijden de waarheid; en in elk geval heeft hij dagen achtereen na zijne arrestatie, zijne logenachtige voor- gevens herhaald, 'zonder dat hij toen in de gelegenheii was geweest, zich door het gebruik van sterken drank ti bedwelmen. Welk voordeel deze zonderling met zijne handel wijze beoogt, wat zijn doel is, begrijpt men tot dusver nie! regt. Hij heeft opgegeven Félix Hert te heeten en ti St. Pierre le Mautier, in het Fransche departement i Nièvre, te huis te behooren. Men meent evenwel, dat i ware naam, Augustin Jardin is en dat hij in 1837 Mortain, in Normandye, geboren is. Het laatst heeft M te Saint-Gilles, bij Brussel, gewoond en bij een steenkolei koopman gewerkt. Hij heeft die woning verlaten zondei huur te betalen. In afwachting van nader licht omtrent zijn verleden - waarmede de justitie ongetwijfeld reeds gemoeid is geweest zal hij voor de correctionele politie te Brussel teregt wordei gesteld ter zake van het voeren van een valschen naam. Frankrijk. De eerste prijs in de lste afdeeling van het groot? internationale concours te Parijs is behaald door de mannen- zang-vereeniging „Caecilia" van 's Hage, benevens eerste prijs op voordragt prima vista. HH. KK. HH. de Prins en de Prinses van Wales eenige dagen de gasten geweest van den graaf en de grafl* van Tankerville op het kasteel van Chillingham, in Northuin- he: //i iderc ster it in a-een kom, l,72f ormii Di|ieenÉ «reen 'acht itten oor c men leinh: zi pooth' ri zo «ft e iwoin oek inder telioor ot ee 10 1 fc nu oder ttrev tier 1 lelde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2