1872. N". 128. Vrijdag 25 October. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. f~ 1H 186; Qaan; 171, '410; !30 i 201, i f 1 Witli Witii 3,41 alle chtai irkeni 201 HELDERSCHE E\ MEI WEDIËPËR COURANT. „Wij huldigen het goede," ^Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 29 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 27 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 31 Oct. 's avonds 6 u. 25 m. met de Prins Hendrik 6 Nov. 'sav. 11 u. West-lndië: via.Southampton 31 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Nov., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Nov., 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Nov. 'sm. 6u. 25 m. fl! a lf oven! ordbi 'Ordbi aieuw HELDER en NIEUWEDIEP, 24 October. 204 De graaf van Chambord heeft gemeend ook een woordje moeten medepraten ter zake van de verkiezingen, die dezer dagen in Frankrijk moesten plaatshebben. Hij kwam met zijn verkiezings-manifest echter wel wat laat voor den en zijne waarschuwing tegen de gevreesde republiek en ke It je gehate republikeinen trof al heel weinig dóel. Heel onnoozel voegt de aanstaande Henri V aan zijne monar- bescliouwingen de verzekering toe, dat hij niet onbereid zal zijn, om, wanneer men het koningschap weer ef Ou. koelt hnaï' krsteld zal hebben, de kroon der vaderen te torschen, tgeheel in 't belang van 't lieve vaderland. De brave pre- Jjarigi tendent preekte echter zoo goed als uitsluitend voor doove ooren. De kiezers toch gingen op ter stembus en verkozen in alle departementen op één na de republikeinsche can- flaam Haten. Alleen in het departement Morbian in Bretagne lehaalde de legitimistische candidaat de zege. Blijkbaar is w do Fransche natie afkeerig van de partij-intrigues der legitimisten en Bonapartisten, en wil zij steun geven aan de republiek, die, tegenover allerlei woelingen, orde en vrijheid waarborgt. De Kamer van Koophandel te Manchester heeft hare intipathie betuigd ten aanzien van het ontwerp-handels- I,—ractaat tussclien Frankrijk en Engeland, waarin, in strijd iet de beginselen van Cobden, den vader van het vrij- andelstelsel, beschermende bepalingen zijn opgenomen. Spanje's toekomst is in de laatste dagen in onderscheidene 0 j daden een punt van behandeling geweest, naar aanleiding 'an het voorgevallene te Ferrol. Er zijn er die, hoezeer :e aanvankelijk de verdrijving van Isabella hebben toe- ilvei |ejuicht, bij 't zien der onrustbarende gevolgen van de ieptember-revolutie, tot de bewering zijn gekomen, dat Serrano, Prim en hunne bondgenooten beter hadden gedaan "s dj aet de buitensporigheden van 't hof onder de eene of a° ndere fictie te bedekken, dan het land zonder traditie1 of taatkundige overtuiging achter te laten. En waarlijk er BV0TC L iluile 'es'aa'; reden tot zulk beweren, als men op den hopeloozen oestand des lands acht geeft. lOct. 64} 64} 87} 29}f 25} 25}} 17} 40} 98} 861} 98A 89 74} 93} 46} 29} 20} 97} 74 59A 59A 64A 64} 60 75} 58} 51} 85} 95A 98} 99} 70 71} 73} 84 iep.' De mailboot Prins van Oranje, den 18 dezer des avonds Port Saïd aangekomen, is den 20 dezer ten 8 ure des norgens het Kanaal ingegaan, te Suez aangekomen den 12 dezer ten 2 ure des namiddags, en onmiddelijk van daar ar Batavia vertrokken. Het vertrek van de mailboot Prins Hendrik is thans lefinitief bepaald op Donderdag 7 Nov. Bij de Directie der Marine alhier werd gisteren aanbe- teedde uitvoeringder werken voor het onderhoud der dok-, luis- en andere waterwerken van het Marine-Etablissement Willemsoord, gedurende het jaar 1873. Ingekomen 8 nschrijvingsbilletten, als van de heeren: W, van der Woo- ning ad 6930, S. Gooien 6600, Gebr. Korff 6410, P. Spruit ƒ6300, Gebr. Moorman ƒ6196, P. Boon 6025, en Duinker 6045, Gebr. Janzen 5967. Gisteren werd alhier door den gemeente-bouwmeester Scholten aanbesteed: Het gedurende ruim vier jaren, mderhouden van het postkantoor en de woning van den trecteur. Er waren ingekomen 7 inschrijvingsbilletteii, als van de heeren: P. Verhey ad 1798, Vos en Duinker f1795, W. van der "Wooning 1790, S. Gooien 1783, Gebr. Korffƒ1776, P. Spruit ƒ1760, Gebr. Moorman ƒ1745. Jl. Maandag heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van de leverantie van vleesch en vet voor het bataillon infanterie hier in garnizoen, waarvoor zich geen enkele schrijver heeft opgedaan. Voor het gedeelte vesting-artillerie hier in garnizoen, is levering van vleesch voor het volgende jaar aan komen door den slagter W. J. S. Beek, voor 501 cent k kilogram. De uitslag der gisteren gehouden stemming van 10 aden van het kiescollegie der Hervormde gemeente alhier 6als volgt: Uitgebragt 511 geldige stemmen; volstrekte Eerderheid 256. Gekozen zijn de heerenC. Boon met "7 stemmen, L. Yerhey 367, T. Mooy 366, D. de Lange 365, jb Klein 363, W. Bruin 361, P. C. de Winter 360, P. van twisk 358, J. P. van Yarik 340, J. A. S. de Veije van Buuren 338, C. B. Pastoor 321; de naastvolgende verkreeg 144 stemmen. Eergisteren avond deed het gezelschap Ernst en Scherts wat enkele andere zuster-vereenigingen reeds vdór haar gedaan hadden: zij opende de reeks harer winterbijeenkomsten. De werkende leden verschaften den talrijken aanwezigen een zeer genoegelijken avond. In la Presse Musicale vindt men met lof gewag ge maakt van onzen jeugdigen landgenoot, den violist en componist Martinus van Gelder, die zich thans te Parijs bevindt. Het blad deelt mede, dat de jonge kunstenaar den 9 Oct. zelf, in het Palais dé 1'Industrie, de uitvoering' van een door hem vervaardigden marscli heeft gedirigeerd en door het talrijke publiek zeer is toegejuicht. Men zal zich herinneren dat dit jonge mensch zich in Julij 11. in het lokaal Tivoli alhier heeft laten hooren met uitnemend succes. Naar men verzekert is de leening ten behoeve van de oprigting der N. I. Droogdokmaatschappij ook nu nog niet volteekend. Beroepen te Sneek de heer H. IV. Creutzberg, te Vlissingen. Voor het Prov. Geregtshof in Noordholland werd gisteren een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak van Martina van Duin, beschuldigd, zoo als wij i bereids hebben medegedeeld, 1. van opzettelijke brand stichting, met gevaar van menschenlevens, in de schuur van het zoogenaamde nieuwe huis van haren meester Jan Groot, te Tutjehorn, gem. Harenkarspel; en 2. van twee diefstallen ten nadeele van genoemden Jan Groot, namelijk: in Maart een bankbillet groot 25, en in Mei daaraan volgende een dito van 40. Zeventien getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. De beschuldigde bleef ter teregt- zitting hare schuld aan het sub 1 ten laste gelegde ontkennen. Uit de verklaring van Jan Groot bleek o. a., dat zij tot de bekentenis,"" die zij in den aanvang dei- instructie had afgelegd, was overgehaald door dat haar was voorgespiegeld dat zij door den invloed van Groot als raadslid, hoofdingeland, enz., in het geval dat zij de brand stichting wilde bekennen, belangrijke vermindering van straf ten aanzien der door haar bekende diefstallen kon ver wachten. De beschuldigde wordt bijgestaan door den advocaat mr. J. W. A. van Embden en niet door mr. J. C. Oyens, zooals vroeger abusievelijk is vermeld. Heden wordt het getuigenverhoor voortgezet. De wilde graauwe ganzen zijn dit jaar op Texel weder menigvuldig. Men ziet ze bij duizendtallen op de graslanden en plassen zich van het jeugdig gras, tot groot verdriet van den boer, bedienen. De jagt op deze vogels is door hunne slimheid hoogst moeijelijk. De gans mijdt zorgvuldig alle wallen en dammen, waarachter de jager haar beloeren kan en kiest het vlakke water. Bij helder maanlicht is met een flink jagtroer de gans het best te naderen. Niet zelden komt de ganzenjager platzak thuis. Te Schoorl werd jl Dingsdag aanbesteedhet bouwen eener kerk met toren en pastorie, ten behoeve der R. C. gemeente aldaar, naar de plannen van den architect Th. Asseler. Aannemer is geworden de heer G. J. van dei- Haar, te Haarlem, voor 33,828. Te Amsterdam moet eene herstemming plaats hebben voor een lid der Tweede Kamer tussclien den heer G. Fabius die 643 en den heer mr. J. A. Jolles die 616 stemmen bekwam. Met een gevoel van schaamte en wrevel heeft het Nieuws van den Dag in de laatste dagen van de hoogte der tribune een blik geworpen op onze Tweede Kamer. Zij heeft zich niet slechts geërgerd over de ledige plaatsen op schier alle banken, maar no£ meer over het onhebbelijk gedruisch, gepraat en geschreeuw. Zij schrijft dat rumoer voornamelijk toe aan de amendementen-manie, waardoor schier de gansche Kamer schijnt aangetast. „Mijnheer A. loopt naar mijnheer B.," zegt het N. v.d. D. „om hem te wijzen op een hoogst noodige wijziging, in dit of dat artikel aan te brengen. Mijnheer B. is 't met A. volmaakt eens, maarals men mijnheer C. er nog eens over sprak en dien trachtte over te halen het amendement te ondersteunen, danJongen ja, dat is goed gezien; en A. en B. wippen naar C., en daar zit het driemanschap te confereeren over het voor te stellen amendement, alsof men te huis was. Niemand hoort naar hetgeen er gesproken wordt; niemand der heeren merkt, dat hun bezwaar daar juist door het antwoord van den minister, die, hetzij tot zijn lof gezegd, kalm en helder blijft 'te midden van zooveel beweging, wordt weggeruimd, althans dat genoèmd antwoord hun amendement genoegzaam geheel onnoodig maakt. Ze zijn doof. Het amendement wordt in de haast opgesteld, en als de voorzitter straks meent, dat hij het aan de orde zijnde artikel in stemming zal kunnen brengen, wordt hem het amendement onder de oogen gebragt en vragen de heeren A., B. en C. successievelijk het woord, om hun allerbelangrijkst amendement toe te lichten, dat, na de ver gadering meer dan een drie kwartier uurs te hebben opge houden, eindelijk met eene verpletterende meerderheid wordt afgestemd. „Enfin," zeggen de heeren voorstellers, „enfin, 't komt toch eigenlijk op 't zelfde neer; wil men niet, „enfin,kom je van avond in de opera?" Die schets is zeker niet vleijend voor onze Kamerleden, maar dat zij geheel onwaar is, zouden wij niet gaarne beweren. De heer Godefroi gaf zeker een goeden raad, toen hij zijn mede-afgevaardigde, den heer Vader, in het oor fluisterde: „Mijn hemel, laten wij toch eindigen met al die muggen- zifterijen." (Het Vaderland.) Het Openbaar Ministerie bij de arrond.-regtbank te Utrecht heeft tegen den wethouder Wolfenbuttel, te IJssel- stein, beschuldigd van majesteitschennis, een jaar cellulaire gevangenisstraf geëischt. De verdediger mr. van Eeden concludeerde tot vrijspraak. Iemand te Utrecht ontving jl. Maandag voor winter provisie zijne aardappelen van een koopman, met wien hij vooruit accoord getroffen had. Bij de ontvangst kwam het hem echter voor, dat de mudden zeer klein waren; hij verlangde overmeting, waardoor 't bleek, dat hij op de 25 mud 5 mudden tekort kwam. Twee personen, in dienst van de spoorwegmaatschappij MechelenTerneuzen, Aimable Rombled, een Belg, en Karei Schaak, een Nederlander, kregen eenige dagen geleden, terwijl zij op den spoorweg in de nabijheid van Tamise werkzaam waren, twist, en toen deze weder was bijgelegd, stelde Schaak eene weddingschap voor, om als de sneltrein te Tamise passeerde in volle vaart er op te spripgen. Eenige oogenblikken later werd het sein gegeven, dat de trein in aantogt was; beide mannen plaatsten zich in positie. De Belg greep den trein het eerst en het gelukte hem er ■op te komen, nadat hij ongeveer 100 meters was mede- gesleept; zijn makker echter viel terstond en werd geheel verpletterd. De Arnli. Crt. doet een goed woord voor „onze jongens." Naar hare meening leeren de jongens te veel; dat is de oorzaak, dat de kriapen zich tegenwoordig gedragen als volwassen mannen. Men zuchtonze jongens zijn niet meer wat wij waren in onze jeugd! Er zijn geen jongens meerWaarlijk, zegt de Arnh. Crt., geen onzer zou in zijne jeugd jongen geweest zijn in de beteekenis van het woord, die wij er aan hechten, wanneer van hem gevorderd ware, wat nu van de onzen wordt geëischt. De jongen kan niet alleen niet meer spelen, hij kan zelfs niet knutselen meer. Het „knutselen," dat edele knutselen, waarbij de jeugdige werkman niets voortbrengt dan prullen, waarvoor hij zijn weekgeld verspilt, maar dat hem handig heid, smaak, overleg, geduld, lust tot onderzoek en creatie geeft, is verbannen uit de jongenswereld. Voor eenige stuivers kan hij dingen koopen, die veel mooijer zijn en zijn tijd geven aan zijne lessen en thema's. Zelfs het wandelen en het maken van zwerftogten, waarbij hij de natuur op heeterdaad betrapt en deze hem niet uitsluitend wordt voorgesteld in paragrafen en stellingen, is uit de mode geraakt en daarmede ook de oefening en harding van het ligchaam. Wel is de gymnastiek in zwang gekomen en de Arnh. Ct. wil de waarde daarvan volstrekt niet ont kennen, maar de gymnastiek kan geen plaatsvervanger worden geacht van de jongensspelen. Bij deze is zelfstandigheid eene eerste eigenschap; de gymnastiek eischt eenheid van beweging. Jongens, waarvan de een harder loopt dan de andere, ken merken het vrije spel, terwijl het effect van den pas gymnastique er geheel door zou verijdeld worden. Alles moet op de maat geschieden, en de spieren en longen worden er zeker door geoefend, maar het is geen spelen. Zelfs de bezadigde man, ja de bedroefdste weduwnaar kan aan gymnastische oefeningen deelnemen; 't hart blijft buiten spel. De gym nastiek, hoe goed en nuttig ook, vervangt het spel der jeugd niet; dit verdwijnt, omdat al de tijd van de aan komende jongelingschap geëischt wordt voor hunne ver standelijke volmaking, Door de beperking van den vrijen tijd, die vaak wordt gevorderd voor noodeloozen arbeid, om toch maar de jongens niet „leeg" te laten zitten, verliest de arme knaap, wat hij nog aan zelfstandigheid zou kunnen bewaren of verwerven door spel en eigen uitspanning ,gn liefhebberij, om nog niet eens te spreken van de rust, die kinderhersens noodig hebben. Heeren onderwijzers, dit is het slotwoord van de Arnh. Crt. gij die zoo vaak in uwe vereenigingen en zamenkomsten spreekt over de belangen van het onderwijs ontfermt u ook eens over de belangen van den Hollandschen jongen, die niet alleen afgerigt, maar ook opgevoed moet worden. (U. D.) Door dezen of genen kwaadwillige is voor een paar dagen het paard van den heer C., te Doesborgh, terwijl het zich des nachts op de weide bevond, de staart afge sneden. Het is pas eenige weken geleden, dat verscheidene paarden onder Angerlo hetzelfde lot hebben ondergaan.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1