f 1872. N°. 180. Woensdag 30 October. 30 Jaargang. IS :s sa IN Uitgever A A. BAKKER Cz. Voorziening tegen besmettelijke ziekten. en IS SN B i n n e n I a n d. NS, HELDERSCHE M NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. H franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Grootc letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 12 Nov. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 7 Nov. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 31 Oct. 's avonds 6u. 25 m. met do Prins Hendrik G Nov. 's av. llu. West-lndië: viaSouthampton 31 Oct., 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Nov., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Nov., 's morg. 6 n. 25 m. a via Triest 7 Nov. 's m. 6u. 25 m. ande wet I. eni ik ver efif Na een zesdaagsch debat heeft de Tweede Kamer met 49 tegen 13 stemmen aangenomen een wetsontwerp tot jjjjjj' voorziening tegen besmettelijke ziekten. De epidemiën van cholera en pokken, die de laatste jaren ons volk geteisterd hebben, en het gedurig meer voorkomen van den nood- lottigen typhus waren wel geschikt om de overtuiging te doen geboren worden, dat het nemen van algemeen geldende maatregelen tot beteugeling van deze en andere besmette lijke ziekten, en alzoo tot beveiliging der ingezetenen, noodig was. Wel bestonden hier en daar provinciale of 3 plaatselijke verordeningen, maar zonder wenschelijke eenheid en verband; wat de eene gemeente nuttig oordeelde werd 1 door de andere verwaarloosd; bij het veelvuldig verkeer was bet derhalve niet mogelijk, afdoende maatregelen tegen M het verspreiden der besmetting te nemen. Wat daartegen H door de wetenschap wordt aanbevolen en tot nog toe in lommige plaatsen en gewesten met goed gevolg is beproefd, inzonderheid verwijdering van lijders uit slaapsteden en logementen, verhindering van circulatie van besmette vaar tuigen, wegruiming van vuil, ontsmetting van besmette localiteiten, onteigening en vernietiging van besmette voor werpen en spoedige verwijdering der lijken, zal nu overal, waar het publiek belang het eischt, kunnen en moeten worden toegepast. Daarvoor was het noodig, de vrijheid der ingezetenen (eigenlijk de vrijheid om anderen schade te berokkenen) eenigszins aan banden te leggen en de bevoegdheid van de hoofden der gemeentebesturen te ver- grooten, twee eischen waaraan ons volk niet gemakkelijk kan toegeven. Het overgroot gewicht der zaak verdient evenwel, dat men zich in dit opzicht eenige beperking getroost; waar ieders gezondheiden leven op het spel staat, moet krachtig gehandeld kunnen worden om het dreigende kwaad te bezweren, het mag niet toegelaten worden, door roekeloosheid of verzuim anderen in gevaar te brengen. Wil men eene epidemie tegengaan, dan moet de overheid in staat zijn, de vermoedelijke oorzaken zoo veel mogelijk te bestrijden, maar ook om de lijders, die de vertegenwoordigers der ziekte zijn, en hunne huisgenooten te beletten de besmetting te verspreiden. Zij moge daardoor hard schijnen jegens enkelen, het is ten beste van allen. II Tegenover epidemische ziekten, die reeds duizenden menschen weggerukt en groote ellende en armoede veroorzaakt hebben, mogen de handen niet in den schoot gelegd worden; zijn zij niet geheel te verhoeden, wij meenen, dat zij door tijdige en gepaste middelen spoediger bedwongen, in hevig heid en in treurige gevolgen verminderd kunnen worden, dat de daarvoor noodige uitgaven wel besteed zullen zijn, grooter uitgaven zullen voorkomen. Wij beschouwen de aangenomen wet als eene poging in dien zin, welke wij van harte toejuichen. 't Ontbrak in de Kamer niet aan bezwaren tegen de voorgestelde bepalingen. Aan den eenen kant werd geijverd om ze te verzachten, aan den anderen om ze te verscherpen. Een stortvloed van amendementen was daarvan het gevolg, 'aarvan de meeste afgewezen, sommige door den minister overgenomen en eenige goedgekeurd zijn, waardoor de wetsvoordracht nog al belangrijk gewijzigd is. Over laatst genoemde zullen wij in de eerste plaats het een en ander mededeel en. Op art. 1, de opsomming bevattende van de ziekten, (li Waarop de wet toepasselijk is en tevens de bepaling inhoudende, dat zij voor zekeren tijd, doch niet langer dan fén jaar, geheel of gedeeltelijk toegepast kan worden op andere ziekten, werd aangenomen een amendement van den heer Wintgens, om die toepasselijk-verklaring te doen voor aan te wijzen gemeenten, deelen van het Kijk of het geheele Rijk; op art. 3, maatregelen tot ontsmetting en andere maatregelen tegen verspreiding voorschrijvende, een amendement van den heer van Loon, om de ontsmetting niet ten koste van den eigenaar te brengen; op art. 14, het bezoeken van scholen, fabrieken en werkplaatsen door besmette personen verbiedende, een amendement van den heer Viruly, om op scholen voor leerlingen boven den twaalfjarigen leeftijd den toegang niet te ontzeggen aan Jongelieden uit gezinnen, waar mazelen en diphteritis heerschen; en een ander van den heer Heemskerk, met P opname van het vorige amendement, het geheele artikel vervangende, zoodanig, dat dit verbod van toegang slechts voor scholen bestaat en van fabrieken en werkplaatsen niet meer gesproken wordt. Door de aanneming hiervan verviel een amendement van den heer van Houten, om hen, die door genoemd verbod hun loon moesten missen, schadeloos stelling van gemeentewege te verleenen. De minister be schouwde de fabrieken als brandpunten van besmetting en oordeelde de hardheid jegens een enkelen besmetten werk man noodig in het belang van diens mede-arbeiders en van het algemeen; maar de heeren Rombach en Heemskerk achtten met den heer van Houten het verbod onbillijk en onuitvoerlijk dan tegen schadevergoeding, terwijl de heeren Moens en Heemskerk ook aanvoerden, dat de besmette werkman en zijne kinderen toeli niet te huis blijven en aldus de besmetting weder in andere kringen verspreiden zouden. Art. 17 onderging nog eene veel grootere verandering, waarbij wij in een volgend nummer meer bepaaldelijk wenschen stil te staan. Van de vele verworpen amendementen zullen wij slechts enkele noemen, en wel: van de heeren Viruly c. s. en Wintgens op art. 1, om de mazelen en om de roodvonk en diphteritis uit de optelling der besmettelijke ziekten te doen wegvallen; van den heer Saaymans Vader op art. 6, om de bevoegdheid van burgemeester en wethouders tot het, bij het dreigen of verschijnen van besmettelijke ziekten, ten koste der gemeente doen opruimen en onschadelijk maken van verzamelingen van mest en ander vuil (nadat de betrokkene in de gelegenheid is gesteld binnen een bepaalden termijn daarin op eigen kosten te voorzien) te beperken tot verzamelingen in de bebouwde kom der gemeente; van den heer Begrara op art. 23, om het verbod van het houden van kermissen en jaarmarkten in gemeenten waar cholera, pokken of roodvonk epidemisch zijn waar genomen, niet tot de jaarmarkten uit te strekken; en van den heer Smidt op (nieuw) art. 37, om de bevoegdheid tot het vaststellen van verordeningen tot voorkoming, wering of beteugeling van besmettelijke ziekten, voor zoo verre zij niet in strijd zijn met de bepalingen dezer wet, alleen toe te kennen aan de gemeente- en niet aan de provinciale besturen. Art. 25, met eenige volgende, de benoeming en werk kring van cholera-commissiën behandelende, vooral be streden door den heer Rombach, op grond dat dergelijke commissiën wegens haar tijdelijk karakter niet in deze wet tehuis behooren, werd verworpen met 43 tegen 16 stemmen, waarna de minister de artikelen 2631 introk. Met genoegen zagen wij de aanneming van art. 7, waarbij de gemeentebesturen verplicht worden om daar, waar zulks door Gedeputeerde Staten wordt bepaald, eene gelegenheid tot afzondering en verpleging voor lijders aan besmettelijke ziekten in te richten. Men zal zich herinneren hoe eenige maanden geleden de wenschelijkheid daarvan in dit blad besproken werd. In het oog vallend was bij de behandeling dezer wet de afwezigheid van vele leden der Vertegenwoordiging. Van 14 tot 26 waren bij afwisseling niet tegenwoordig. Dat getuigt of van weinig beschikbaren tijd tot het waarnemen hunner betrekking, of van weinig belangstelling voor het aan de orde zijnde onderwerp, of misschien ook van de zucht om neutraal te blijven bij de beslissing over moeilijke vraagstukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 October. Groote gebeurtenissen op politiek gebied zijn er niet te meldenr Men zegt, dat de staatkunde tegenwoordig vacantie heeft. Des te meer beweging heerschte er in de jongst- verloopene dagen in de financiële wereld, die een weinig gunstige toestand openbaarde. Geldschaarschte aan de banken veroorzaakte eene ernstige bezorgdheid, zoodat ter beurze een zeer gedrukte stemming heerschte. Het Fransch-Engelsch handelstractaat, dat reeds gereed heette te zijn, schijnt nieuwe moeijelijkheden te ondervinden. De Kamer van Koophandel te Manchester heeft zich niet vergenoegd met haar schriftelijk antwoord aan de regering, maar zij heeft zelfs eene deputatie afgezonden, die bij lord Granville een krachtig pleidooi ten gunste van den vrijen handel heeft gehouden. Zij deed daarbij uitkomen hoezeer de nijverheid, en inzonderheid de katoen-industrie, van de beschermende regten in Frankrijk zouden te lijden hebben. Men verzekert dat die pleitrede niet zonder invloed is gebleven. Uit Frankrijk, Duitschland en Noord-Amerika verneemt men thans weinig andere dan berigten, die alleen van locaal belang zijn te achten. In laatstgenoemd land zijn de pogingen der partijen tot ondersteuning der candidaten voor het presidentschap belangrijke bijdragen tot de kennis van dit land en zijne bijzondere gewoonten en gebruiken. Op Vrijdag 1 November a. s. vangt de winterdienst op den Noordhollandschen spoorweg aan. De uren van vertrek en aankomst zijn bijna onveranderd gebleven. Alleen deze wijzigingen zijn aangenomen: de laatste trein vertrekt van hier ten 6 u. 35 m. en de aankomst der avondtreinen alhier is bepaald op 7 u. 45 m. en 11 u. 10 m. Jl. Zondag hield het Artillerie-Vrijkorps alhier zijn gewonen jaarlijkschen schietwedstrijd. De uitslag was als volgtKoningsprijs (op 200 pas), een gouden horologie- ketting, ter mededinging voor de 6 leden, die in het loopende jaar het meest zijn opgekomen hij de exercitie, behaald door den sergeant D. V. van HoolwerfF; op 300 pas: 1ste prijs een pendule, aangeboden door het bestuur van het Vrijkorps, door den fourier K. W. Feith; 2de prijs, een goudvischstel, aangeboden door den president mr. Ch. Bosch Reitz, door het werkend lid C. Vis; op 200 pas, 1ste prijs, twee bloempotten, aangeboden door het eere-lid R. J. A. Bouricius, te Batavia, door den luit. adj. J. H. de Meijer; 2de prijs, een petroleumlamp, aan geboden door de sociëteit Mars, door den sergeant F. J. Bussing; 3de prijs, een veldflesch, aangeboden door het bestuur van het Vrijkorps, door het werkend lid P. J. Kries; op 100 pas: 1ste prijs, een couvert in etui, aange boden door den majoor-kommandant D. P. H. Aberson, door het werkend lid J. J. D. van der Klaauw2de prijs, een sigaren-standaard, aangeboden door het bestuur van het Vrijkorps, door het werkend lid G. P. Simons; voor leden der sociëteit Mars: een juchtlederen sigarenkoker, door den sergeant der schutterij H. A. Stadermannen de prijs voor officieren van alle wapenen, een gebeeldhouwde inktkoker, door den majoor-kommandant Aberson. 's Avonds werden die prijzen in Musis Sacrum uitge reikt met gepaste toespraken van den vice-president, die daarbij hulde bragt aan hen, die 't pogen van deze ver- eeniging op nieuw hebben geschraagd. Van Texel meldt men, dd. 25 dezer: De pokziekte heeft zich onder de schapen in den polder Eijerland niet verder verspreid en zich tot eene hofstede bepaald. Het verbod van uitvoer van schapen zal nu spoedig worden ingetrokken. Men schrijft ons van Texel, dd. 28 Oct.: „Met het beste succes werden door de werkende leden der sociëteit „Neptunus" te Oude Schild, op Zondag 27 dezer een paar tooneelstukken opgevoerd; als He Graaf de Monte Christo en het blijspel: He Bloedzuigers of de minnehandel in de Apotheek. Het luide applaus, dat zich telkens bij het einde van ieder bedrijf deed hooren, over tuigde de spelers van de tevredenheid van het talrijk publiek. Naar wij vernemen zal door eenige leden van genoemde sociëteit op a. s. Donderdag avond, de eerste volksvoorlezing in dit saizoen worden gehouden. De voor dragten zullen worden afgewisseld, door het zingen van een zevental fraaije liederen, door de oudste leerlingen der school." Dezer dagen overleed te Texel eene vrouw in den hoogen ouderdom van 81 jaren, die nooit van Texel geweest en gedurende al die jaren zelfs nooit van woning veran derd was. De heer P. Heiman, onderwijzer te Purmerend, heeft te Haarlem met goed gevolg het examen afgelegd ter verkrij ging van de acte voor landbouwonderwijs (Wet op het L. O. lett. m.) Hij is de eerste, die zoodanig examen aldaar heeft afgelegd. Gisteren was het 224 jaren geleden, dat de eerste steen van het stadhuis op den Dam te Amsterdam, thans paleis, is gelegd. In het jl. Zondag te 's Hage gehouden buitengewoon Groot-Oosten der orde van vrijmetselaren in Nederland, dat zeer talrijk bezocht werd is met overgroote meerder heid aangenomen eene motie, waarbij de vergadering den wensch uitdrukt, dat Prins Hendrik als grootmeester- nationaal worde gekozen ter vervanging van Prins Frede- rik. De vergadering is daarop verdaagd. Prins Frederik blijft de functiën van grootmeester-nationaal, door hem gedurende 57 jaren bekleed, voorloopig waarnemen, tot zijn opvolger zal zijn benoemd. Voorts werd goedgekeurd de aanvrage tot de vestiging van eene vierde Loge te 's Hage. (N. Rott. Crt.) Jl. Zaturdag zat een vrouw op een stoep aan de Bierkade te 's Hage met een dooden zuigeling op den schoot. Volgens verklaring van een inmiddels ingeroepen doctor moet het kind tengevolge van uitputting en gebrek gestor ven zijn. In de openbare vergadering der Vereeniging tot bescher ming van dieren, jl. Vrijdag te 's Hagé gehouden, trad o. a. als spreker op de heer A. van Eek, uit Hoorn, die tot onderwerp had „het mishandelen van dieren." Spreker

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1