S Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. en de rijke man, nu volkomen gelukkig of volslagen dol, gaf het volk vuurwerk, muziek en andere dingen ten beste. Het ridderbrevet kwam intusschen niet, wat hem ongerust deed zijn. Men gaf hem den raad op audiëntie bij den Koning te gaan ('t was onder Willem I) en naar de oor zaak van dit oponthoud te vernemen. Alzoo geschiedde 't. De Koning wist van niets; maar toen hij (Thackeray zou hem een „dorpsploert" noemen) alles uiteen had gezet wat er gebeurd was, las men een paar dagen later zijn benoeming tot ridder werkelijk in de Staatscourant en volgde het brevet. Hij heeft nooit geweten, hoe de vork in den steel zat, en men paste wel op den naam bekend te maken van hem, die zijn benoeming in een enkel exemplaar der bedoelde courant had weten gedrukt te krijgen. Jl. Woensdag is te Utrecht de eerste algemeene vergadering van het Anti-schoolwetverbond gehouden. De vergadering was druk bezocht. De voorzitter opende haar met een toespraak, waarin hij uiteenzette wat het doel moest zijn van het Verbond. Z. i. is niet het doel om het stelsel van het Christelijk nationaal onderwijs in de grond wet te brengen, maar dat van het vrije onderwijs. Indien men het stelsel van het Verbond in de grondwet wilde brengen, dan zou men moeten bepalen: het Christelijk onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regering. Aan toezigt wil men het bijzonder onderwijs niet onttrekken. Men wenscht een toestand als voor de armenzorg: waar particuliere krachten te kort schieten, vult de staat aan. Het verbond telt 91 afdeelingen en 3000 leden. De 17jarige zoon van den watermolenaar J. D. O. te Kralingen, ging jl. Donderdag, terwijl de molen in bewe ging was, het raderwerk smeren; terwijl hij daarmede bezig was, zag de vader, die beneden in den molen was, een klomp naar beneden vallen. Men denke zich den toestand van den ongelukkige vader, die, toen hij zich boven in den molen begaf, zijn -zoon met het hoofd ver pletterd tusschen het wiel en kamrad vond. Jl. Zondag had tusschen het station Veenendaal en Lunteren een dier tooneelen plaats, waaraan men dadelijk de werking van den rampzaligen sterken drank kan kennen. Een voddenkoopman uit Lunteren haalde eenige kennissen van den trein en hij, zoowel als de anderen, reeds tamelijk beschonken zijnde, bezegelden hunne ontmoeting in een herberg door zich smoordronken te drinken. In dien toestand gingen zij naar Lunteren. Onderweg haalden zij een boer en een paar boerinnen in, die rustig kerkwaarts gingen. Een van de onverlaten gaf onverwachts den boer een hevigen slag en wilde daarna de vrouwen ook te lijf. De boer, èn bedwelmd èn verschrikt zijnde over deze moedwillige handeling, verzette zich tegen de aanranders eo> het niet langer tegen de dronkaards kunnende houden, maakte hjj, op zelfbehoud bedacht, gebruik van zijn zakmes, waarmede hij twee der onverlaten geduchte verwondingen toebragt; één eene snede over den hals, de andere over den arm. De hond van den voddenkoopman mengde zich tusschen de strijdenden, doch moest het met den dood bekoopen, doordien de boer het ook zijnen pligt rekende, zich van dien vijand te ontslaan. Yan een en ander is behoorlijk proces-verbaal opgemaakt en het is te hopen, dat de dronkaards voor hunne moed willige aanranding op menschen, die rustig ter kerke gaan, hun welverdiende straf zullen bekomen, en dat de dronken schap, waarin zij zich moedwillig begeven hebben, niet tot verschooning moge gerekend worden. (W. C.) Op de jl. Donderdag te Zwolle gehouden groote najaars-paardenmarkt waren p. m. 650 stuks aangevoerd, hoofdzakelijk werkpaarden, die tegen verschillende prijzen van de hand gingen. Voor een tamelijk goed werkpaard van 12 of 14 jaar werd p. m. 200 gegeven. Voor de slagtbank gingen eene massa paarden weg van 30 tot 100. Jonge paarden, waarvan de aanvoer niet onaanzienlijk was, gingen tegen hooge prijzen vlug van de hand. Anderhalf- jarige veulens 150 a 230; veulens van 1872 tot 120. Luvepaarden waren zeer weinig aanwezig, enkele Vreemde kooplieden trachtten, die aan te koopen, doch de eischen waren zoo enorm hoog, dat hierin zeer weinig omging. Op een bruiloftspartij in de Wijk heeft op het bal een der jonge dames haar been gebroken. Dezer dagen trouwde te Maastricht een doofstom paar. De Javasche Courant meldt, dat, naar aanleiding van een den 18 October, des namiddags bij het legerbestuur ontvangen telegram van den commandant der expeditionaire troepen in Deli, houdende aanvraag om die troepen te versterken met twee compagniën infanterie en een sergeant met 14 artilleristen en 100 dwangarbeiders, den 19 dezer met eene der booten van de Nederlandsch-Indische Stoom vaart-Maatschappij van Batavia ter versterking naar Deli zijn afgezonden: een half bataillon infanterie, onder bevel van den kapitein der infanterie Yoigt; een 1ste luitenant der genie; een officier van gezondheid der 2de klasse; een adjudant-onderofficier kwartiermeester; en voortstwintig Europesche en inlandsche onderofficieren en minderen der artillerietien Europesche en inlandsche hospitaal-soldaten; een geweermaker, een schrijver van de militaire administratie honderd dwangarbeiders voor koelie-diensten. Den 22sten is berigt ontvangen van de goede aankomst van het stoomschip met de bovengenoemde troepen te Singa pore. Na een oponthoud van drie uren zou het zijne reis voortzetten. De resident van Riouw zou dienzelfden dag naar Deli vertrekken. Nadere berigten, zegt het regerings blad, omtrent den stand van zaken aldaar waren te Riouw niet bekend. De commandant der expeditie, de overste von Hombracht, is, naar men verneemt, wegens ongesteldheid, op zijn verzoek door een ander officier vervangen, namelijk door den majoor van Stuwe. Naar men verneemt is er een tweede expeditie op handen. Er zouden namelijk twee compagniën van Soera- baya naar de westkust van Celebes worden gezonden, teneinde den vorst van Mandhar tot het nakomen zijner verpligtingen te dwingen. De politie op de diamantvelden is het eindelijk gelukt op een behendige wijze den persoon, die de tweede groote diefstal van juweelen, geld en brieven bedreven had, in handen te krijgen. Een kroeghouder, die onderweg de pakketten van reizigers, welke ze hadden gevonden, had overgenomen, bleek de dief te zijn. Als verdacht gevangen genomen, werd hij afzonderlijk opgesloten en door een agent bewaakt. Na een week of vier sloeg de agent, op last zijner superieuren, hem een plan ter ontsnapping voor. De niets kwaads vermoedende gevangene stemde daarin toe en tevens om den buit onderling te verdeelen, en bewees hierdoor dadelijk zijne schuld. Alles ging naar wensch; de vrouw van den gevangene ging mede, om de plaats aan te wijzen, waar de schat begraven was. Toen hij was opgegraven en de dief er zich mede wilde verwijderen, verscheen plotseling de politie, die van alles onderrigt was, en nam hem gevangen. De echtgenoote van den candidaat voor het president schap in Amerika, mevrouw Greely, is overleden. Voor ongeveer 14 dagen ging een photograaf te Berlijn de weddingschap aan, dat hij iemand zoo goed gelijkend zou photograferen, dat zijn hond hem op het portret herkennen zou. De weddingschap werd gewonnen en de eigenaar van den hond heeft aan de gestelde voor waarden voldaan. Een paar dagen later vertelde de pho tograaf, dat hij het portret in plaats van met eiwit, dik met was bestreken en daarover spek gewreven had. De hond was natuurlijk op den reuk van het spek afgekomen en had het vet van het portret afgelikt. Den verliezer der weddingschap kwam dit ter oorenwoedend over de fopperij, waarvan hij het slagtoffer geweest is, eischt hij thans schadeloosstelling van den photograaf. Volgens Semper Virens kan men vlooijen verdrijven door groene bladen van den elzenboom onder ledikanten of bedsteden, of in de nesten der huisdieren te leggen. Vebslag van een luchtreis. De Fransche ingenieur de heer Gézanne, doet in een der laatst verschenen nummers van de „Annales des ponts et chaussées" een mededeeling, ten aanzien van een luchtreis, door hem tijdens het beleg van Parijs gemaakt. De schrijver zegt o. a. het volgende. In Parijs bevond zich niet meer dan één ervaren luchtreiziger, om mij op de gevaarvolle reis te vergezellen; de heeren Nadar en Godard toch moesten, als belast met het toezigt op het maken van ballons, daar blijven; al bun leerlingen hadden overigens Parijs vóór de insluiting verlaten. Wel hadden zij een oefeningschool van luchtreizigers uit matrozen gevormd, maar een enkel onderhoud met deze lieden was mij vol doende, om te zien, dat zij alle kennis van den barometer misten. Ik besloot dan ook slechts één persoon mede te nemeneen zekeren matroos, genaamd Legloarnec, wiens karakter en geringe wetenschappelijke ontwikkeling mij een blinde gehoorzaamheid waarborgden. Zonder eenigen schok of verontrustende gewaarwording, zag ik mijn moeder, mijn vrienden en bekenden gelijk in een bodem- loozen afgrond als microscopische wezens verdwijnen; in een oogwenk daarna hadden wij de fortificatiën en forten rondom Parijs bereikt. De barometer teekende een hoogte van 6000 meter; door het uitwerpen van een weinigje ballast verhief de ballon zich tot 12000 meter, een afstand, dien ik voldoende achtte om buiten het bereik der vijandelijke kogels te blijven. De geluiden der aarde kwamen zuiver en trillend tot mijdui delijk onderscheide ik het blaffen van honden, het rollen van karren op straatwegen en de kreten van landbouwers, die zich verzamelden, om ons te zien voorbijtrekken. De thermometer teekende in de schaduw tusschen 3 a 4 graden onder nul, terwijl de zonnestralen mij noodzaakten mijn kleederen te verligten en mijn hoofd met een doek te bedekken. Een 200 meter onder mij de wolken, door wier tusschenruimte ik de aarde, hoewel dof, toch duidelijk kon gadeslaan. Devalleijen, als ware het een groot dambord, de wegen, rivieren, spoorwegen, bosschen, dorpen, dit alles vormde een onafzienbaar panorama, dat zich onder mij ontrolde, en mij in zoodanige verrukking bragt, dat mijn minder poëtische lotgenoot mij herhaaldelijk aan baro meter, kompas en kaarten moest herinneren. De „Fulton* (de ballon) hield ongeveer 2000 kub. meter; zijn gewigt ontleedde zich als volgt: bedekking, net, boot, anker, enz. ongeveer 500 kilogr. 2 personen150 dépêches en brieven200 goederen, levensmiddelen, instrumenten, twee barometers, een kompas, een thermometer, een klok, een kijker, kaarten en duiven 30 balast400 1280 kilogr. De snelheid van beweging in al haar onderdeelen te bepalen, is onmogelijkde gemiddelde snelheid intusschen is zeer gemakkelijk te berekenen, bij vergelijking met den afgelegden afstand volgens de kaart. Volgens gehouden aanteekeningen: vertrokken uit Parijs, ten8 u. 45 m. over het Pruissische leger ten9 herkend de kerk van Monthéry, ten 9 55 i, I, ii ii Chartres, ten 10 10 de stad Le Mans aan zijn regter zijde, ten 12 boven Laflêcbe, ten12 30 over de Loire bij de Cé-brug, ten 1 17 Bij een afstaud hemelsbreedte van 290 kilometer tusschen Parijs en de Cé-brug over de Loire, bedroeg de gemiddelde snelheid van den ballon 64 kilometer. (D. v. Zh. en 'sGr.) Tot commissaris van politie te Amersfoort is benoemd de heer F. de Klopper Jr., thans inspecteur van politie te Rotterdam. Tot regter in de arr.-regtbank te Assen is benoemd de heer mr. J. C. J. ridder van Rappard, thans regter in de arr.-regtb. te Hoorn, Tot griffier bij het kantongeregt te Meppel is benoemd de heer mr. J. T. F. Huguenin, thans te Beverwijktot griff. bij het kant te Beverwijk de heer mr. P. W. Scholten, advocaat te Leiden. Aan den kapt. ter zee N. M. J. Kroef is, op zijn verzoek, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. van de K. orde van Osmanië, hem door den Sultan van Turkije geschonken. De kapt.-luit. ter zee P. M. Parker Verboom, dienende als 1ste officier aan boord van het wachtschip te Willemsoord, wordt, uit hoofde van ziekte, met 10 Nov. a. s. op non-activiteit gesteld, en met den 11 daaraanvolgende vervangen door den kapt.-luit. ter zee D. Schuurman. Door generaal Ducrot, opperbevelhebber van het 8ste legercorps, is de volgende dagorder gerigt tot de officieren, onderofficieren en manschappen van genoemd corps „Bij het aanvaarden van het kommandement, dat dl president der republiek mij heeft toevertrouwd, vervuld mij slechts één gedachtehet land, en koesterde ik slechti één wensch: met u te werken. Na de harde beproeving, die wij doorworsteld hebben behoef ik u niet te herinneren, dat de geestdrift op he: slagveld weinig kan bijdragen om de slechte voorbereiding aan te vullenWat betreft uw morele roeping, soldaten, zou het wel noodig zijn u die te schetsen? Behoef ik i nog te verzekeren, dat gij de hoop zijt van allen, die werken, van allen, die bidden?Het leger is de ziel der natie Dat heeft men, naar het schijnt, gedurende eenigen tijd ni het oog verloren; men heeft ons blijkbaar aan ons zelve; overgelaten. Gij weet, wat daarvan het gevolg is geweestNu komei rijk en arm als om strijd in onze gelederen. Nooit werdei ons gebiedender heiliger pligten opgelegd, want terwij wij onderwezen, gediciplineerd en sterk worden, houdei wij den inwendigen vijand in bedwang, zonder dat het noodij zij, tot smartelijke maatregelen van geweld de toevlug te nemen. Wat betreft degenen, die wij voet voor voet van de: Rijn tot aan de oevers van de Loire bestreden hebben misschien betreuren zij het nog eens, dat zij ons voor het hart hebben verscheurd, door ons de dierbaarste kindere: van Frankrijk uit de verbrijzelde handen te rukken! De divisie-generaal, opperbevelhebber van het 8sl jj legercorps Ducrot. In het kamp van Avon, 28 Oct. 1872." Jl. Woensdag is op de Boulevard te Parijs een vreemd industriëel gearresteerd, nl. een individu, die voorwerpt j( verkocht uit menschenbeen vervaardigd. Kruisjes, kiek, Christus-beelden, snuifdoozen, sigarenkokers, zelfs luster alles zeer goed en met veel artistiek talent gemaakt, boo hij te koop, bewerende dat zij geluk aanbragten. bewering was natuurlijk voldoende om aan zijn waar vet aftrek te verschaffen. De man heeft aan den commissari van politie bekend, dat hij de menschenbeenderen koel 3, van doodgravers ten platte lande. l Te Lacombe werd dezer dagen een huwelijk voltrokkei l waarvan men zeker weinig voorbeelden zal weten aan te hak w De echtgenoot is 74 jaar en zijn vrouwtje telt slechts tws ij0', jaar minder. Maar nog opmerkelijker is de bijzonderhei! dat bij het huwelijk tegenwoordig waren de vader van fa bruidegom, die 107 jaar telt en de moeder van de brui die onlangs haar 104de jaar is ingetreden. Er waren S u gasten, allen zoons, kleinzoons en neven van de gehuwde: J Na afloop van het bruiloftsmaal werd het bal geopend do: den vader en de moeder der echtelieden, die tot grooS pret van de aanwezigen een menuet uitvoerden. Het li duurde tot den anderen morgen zes uur en werd door een tweede familie-diner. Ten einde de schulden te kunnen afdoen, welke alsnt tot een bedrag van ruim 7 millioen francs bestonden ttL^ laste der civile lijst van Napoleon III, en het voorschip van 3 millioen terug te ontvangen, hetwelk de Keizer zit x„e in Julij 1870 bij zijn vertrek naar het leger op rekenii ;n:L van zijn inkomen had doen uitbetalen, heeft de regerii beslag gelegd zoowel op het meubilair in de keizerlij ]jUn] paleizen, hetwelk eigendom des Keizers was, als op cons particuliere goederen van Napoleon III. De plaats gel hebbende verkoopingen van roerende goederen hebben ree yan een aanzienlijk gedeelte der schulden doen betalen, ten oorp de verkoop van eenige in beslag genomen vaste goeder Tan vermoedelijk ruimschoots de middelen zal leveren om a! Qosj( schulden geheel af te doen en de schatkist volledig schadelo 8tuu te stellen. loo[ Een der in beslag genomen vaste goederen, de motie bouwhoeve des Keizers te la Motte-Beuvron, zal door f( (|av( staat in bezit gehouden en tot eene landbouwkolot lan[] ingerigt worden, op denzelfden voet als de soortgelijl n;t kolonie te Mettray. jan(j Omtrent den laatsten bewoner der Tuileriën bevat ei |,0[)r Engelsch blad de volgende mededeeling, die wij zoo H35 zijn over te nemen: Te Liverpool stierf dezer dagen eei w'a] 80jarige dame, die aan het stads-museum aldaar een aant ])e zeer belangrijke miniatuur-potretten van hooge waarde het ja„ vermaakt. Toen de ex-Keizer der Franschen nog g« boor idéé had op coups d'état, toen hij zich nog eenvoud Louis Napoleon noemde, was hij van tijd tot tijd in gel verlegenheid, en daar hij toen nog geene leeningen k( pj sluiten, zoo behielp hij zich nu en dan met het verkoop Jes van voorwerpen uit zijne roerende goederen. Op de 0I1„e wijze kwam bedoelde dame in bezit van genoemde portrette |L0 die leden van de familie Napoleon en onder anderen ook' jeze ouders van den eersten Keizer voorstellen. Toen Napolei Von later uit de civile lijst en dergelijke bronnen het benoodij Van geld kon doen voortbrengen, beproefde hij de vooroude: vrienden en maarschalken van het huis Napoleon te lossen, d# te vergeefs. Het Liverpoolsche museum zal nog moeijelijk te bewegen zijn deze reliquiën goedwillig over te geven, 1 geweld behoeft men voorloopig van de zijde der Bonapart niet te vreezen. 'J De barakken, die in de vier departementen zijn opj rigt ter huisvesting van de Duitsche troepen, kosten d !00 staat 24 millioen frs. voor H< De Times wijdt eene beschouwing aan de toekoi word van de wijze van oorlogvoeren ter zee en wordt 4 sis weemoedig gestemd. Een vijf-en-twintig jaar gelede voor zegt 't blad, dacht niemand er aan, dat de prachtige hou» kwes en ijzeren stoom-fregatten van dien tijd op 't punt stond' h> om voor goed onbruikbaar te worden verklaard. De o« wenteling, door de invoering van 't pantseren ve do gei do< ons doe uit| wai ten kog kan gro; schi onf< »j ijde. mar Zui( cons ten ■er )roe kwe kam wier 101 men Zoo pogi Teg< liane 3v0 lint volg ■ei word

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2