B, 2. N". 133. Woensdag 6 November. 30 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDËRSniE MEI WEDIEPER COURANT ,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatujrdag namiddag. Abonnementsprijs per ]cwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, I*°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Oost-lndië: via Triest 12 Nov. 's avonds 6 u. 25 m. u Marseille 7 Nov. 's avonds 6 u. 25 m. i, Brindisi 14 Nov. 's avonds 6u. 25 m. met de Prins Hendrik 6 Nov. 's av. 11 u. West-lndië: via.SoutIiam.pton 15 Nov. 's morg. 6u. 25m. Suriname via St.Nazaire 4 Dec., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Nov., 's' morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Nov.'s m. 6u.25m. ïalri ore, HELDER en NIEUWEDIEP, 5 November. :n Aniissen werd dezer dagen met eene ministriele crisis reigdDe ministers daar te lande blijken echter zeer U1!l Ivast te zijn; van spoedig heengaan schijnen zij niet af «ten. Ondanks de verdediging van de regering, is de itswet, waarmede zij zou staan of vallen, met 145 tegen stemmen door het Heerenhuis verworpen. Vóór het ter tot eene stemming kwam, verklaarde de minister Binnenl. Zaken, bevreesd voor een ongunstigen uitslag, bet kabinet zijn voornemen, om de portefeuilles neêr te jen, had laten varen, wel begrijpende, dat opvolgende rindslieden tegen hetzelfde bezwaar zouden optornen, ir de Koning overtuigd was van de stellige noodzake lid der kreitswet, zou, zoo verzekerde de minister, de ing gesloten, heropend en de kreitswet eenvoudig op 100 nieuw ingediend worden. De heeren ministers zouden a 1 top alle wettige middelen te baat nemen om de wet door kijven. Afschaffing der vertegenwoordiging, indien die liregel niet al te onwettig was, zou daartoe zeker het a3' »st doeltreffende middel wezen. J Wat we het bovenstaande hadden geschreven, is het plc2J hit uitgevaardigd tot sluiting der beide Huizen van den lal ddag. Die sluiting is dan ook den 1 sten dezer geschied, f o j is Bismarck oordeelde het niet de moeitè waard om c. voor van Varzin naar Berlijn over te komen. De - E ister van Oorlog las de sluitingsrede voor. Waar As, ',eeu» i 6,» a5, liter. prij» Uit Amerika. m het weekblad de Grondwet uit de stad Holland in Michigan tenen wij het volgende. Dingsdag, 17 September, was het voor deze plaats, en wij en wel zeggen voor de geheele nederzetting een gedenkwaardige «langrijke dag, welke niet ligt zal vergeten worden. Eenige tn te voren was er overal hier en in den omtrek groote drukte het maken van toebereidselen voor eene gepaste en doelmatige viering, ter herdenking van het 25-jarig bestaan dezer neder- en de allereerste vestiging dezer volkplanting. Haar wat laat begonnen was, (een gebrek, dat hier al te zeer in Bode en aan de orde van den dag is,) heeft men het feest niet luister kunnen bijzetten, als men anders had kunnen doen, zijn er eenige zaken ongedaan gebleven, welke hadden moeten 14,1 »n worden, en hadden er misschien hier of daar verbeteringen 12,1 len aanDebragt worden in het oorspronkelijk programma. Doch lalt niet te klagen: het comité en de beambten van den beuevens al hunne ondergeschikten, hebben zich uitmuntend leten van hun taak en in een paar dagen een tijd, de te kort voor het veelzijdige werk en het in orde brengen 7, 4i luizend en een details van eene publieke volks-demonstratie een feestviering bezorgd, welke in alle opzigten een schitte- succes gaf, de stoutste verwachting overtrof en nog lange in aangename herinnering zal blijven. plaats der feestviering was in het bosch der erven van Duren, aan gene zijde van het zoogenoemde „Cednr Sivamp," op 1 >7 al afstands ten oosten van de stad Holland en aan den staatsweg fa van die stad naar Zeeland. De plaats was uitmuntend zen, en wel om onderscheidene redenen. Zij lag op korten N.» "1 van de stad Holland, niet ver van Groningen, niet ver van en aan den publieken weg van dat dorp naar Holland •eg er heen was een goede. Hét schoone bosch, waarin de te en fiere woudreuzen hunne kruinen omhoog beurden en hunne kilof schaduwen over den met mos en bladeren bekleeden grond ra, riep duidelijk voor den geest de natuurfooneelen, welke san de stichters dezer nederzetting bij hunne allereerste aan- wa» alhier voordeden, bragt die onvergetelijke dagen van „strijd 'orsteling" levendig voor de aandacht en gaf den feestvierenden denkbeeld van den toenmaligen toestand dezer kolonie een ietvi h ondoordringbaar en bijna onmetelijk woud niets dan wti) een ontzettend bosch. Bovendien lag de plek der feest- rkoel 'S zeer nabij ja, in het gezigt der plaats, namelijk de i tot 'e'ij van mr. W. van der Haar, waar het allereerste log-house »au boomstammen) opgetrokken werd. Schaddelee Esq. was president van den dag, Hon John Boost president, G. van Schelven Esq. marshal en A. Woltman Esq. tent marshal. 0 S sgeveer ten 10 ure begaf eene groote volks-menigte' zich naar 6/1 '"Mie Square, waar de optogt naar de plaats der feestviering gevormd worden. Na eenig wachten trok de optogt op in de alve# 'ie orde: Comité voor de Eeestregeling. Hollandsche Muziekcorpsen (Bands). iep. schijnlijk zal de nieuwe zitting 11 of 15 dezer geopend worden. Inmiddels zullen, zoo wordt verzekerd, de noodige regeringsgezinde Pairs benoemd worden, in de hoop met hunne hulp de wet er door te krijgen. Ten aanzien het handelsverdrag, tusschen Frankrijk en Engeland te sluiten, verneemt men, dat de heer Granville zeer verzoenend gezind is en in dien geest de deputatie uit Manchester toegesproken heeft. Hij heeft haar gewezen op de concessiën, door den heer Thiers gedaan, in het belang van de zoozeer gewenschte harmonie tusschen beide bevriende natiën. Voor allen, die met eenige belangstelling de geschiedenis van den nieuweren tijd gevolgd hebben, zal het interessant zijn te vernemen, dat de groote mannen van het tweede Fransche keizerrijk vóór en na bereikt worden door de hand der straffende geregtigheid. Gelijk bekend is, heeft Prevost- Paradol zich in wanhoop, over de schande, welke Napoleon III over zijn vaderland bragt, een kogel door het hoofd "gejaagd; Fleury en Vaillant stierven op vreemden bodem; Bazaine zit in de gevangenis ziek, zoodat sommige twijfelen of hij wel zijn vonnis zal kunnen aanhooren; Leboeuf, de minister van oorlog, die den strijd met Pruissen doordreef is krankzinnig geworden. De overige handlangers van Sédan, zoo als Ollivier en anderen, leven onder den druk der verachting van landgenoot en vreemdeling en wachten de slagen der Nemesis, die ook hen niet zal vergeten. Maar de man van Wilhelmshöhe, die den ganschen last der vervloeking van de Fransche patriotten heeft te dragen schijnt onkwetsbaar voor de pijlen der vergeldinghij rookt doodbedaard zijn sigaar en trekt het zich niet aan, dat er, door zijne schuld, zooveel onheil over Frankrijk is uitgestort. Hij, die met een koel hoofd den moord der voorbijgangers gelastte, ziet ook heel leuk naar hetgeen er in zijn voor malig keizerrijk gebeurt en denkt zeer waarschijnlijk „Peu importe." Kolonel Kirkham, opperbevelhebber in het leger van Keizer Johan II van Abessinië, vraagt aan zijne Engelsche stamgenooten hulp voor „het oudste Christelijke land'- tegen de Mahomedaansche veroveringen van Munzinger beij. 3. Brandweer. 4. Beambten van den Dag, Kapelaan, Sprekers en uitgenoodigde gasten. 5. Wagen met elf jonge dames, vertegenwoordigende de elf provinciën der Nederlanden. 6. Stadsraad, Stads- en Township ambtenaren. 7. Eene deputatie, vertegenwoordigende de verschillende kerkge nootschappen dezer stad. 8. Hope College, vertegenwoordigd door de Council en Faculteit. 9. Pioneer Corps, op een wagen, getrokken door twee span ossen en bevattende de 15 overgeblevenen der allereerste settlers. (eerste kolonisten.) 10. Union School, vertegenwoordigd door de Board van Trustees, Principal en onderwijzers. 11. Van Lente's zanggezelschap. 12. Jongelings-Vereeniging. 13. Christelijke Jongelings-Vereeniging. 14. Burgerij en belangstellenden uit den omtrek. 15. Bijtuigen. Onze muziek-gezelschappen (bands) brngten zeer veel bij tot opluis tering van het feest, en deden hunne welluidende muziek heinde en verre door de bosschen weergalmen. Een opmerkenswaardig contrast leverde voorwaar het spelen der bands op met de muziek, welke de pioneers begroette bij hunne eerste aankomst alhier, nl. het huilen van het wild gedierte en het dof gedommel van het woudgevogelte, nu en dan afgewisseld met de schelle jagtkreten der roodhuiden, het fluiten der najaars-stormen door de digte bosschen of in de verte het bruischen der groote Lake (het meer). De brandweer (Fire Department) maakte eene zeer goede ver tooning in haar net en smaakvol uniform, welks schitterend rood zulk een voor het oog aangenaam contrast opleverde met het groen der bosschen. Wij hoorden van een Amerikaan uit eene andere plaats de opmerking maken, dat onze brandweer niet behoefde onder te doen voor eenige organisatie van dien aard in den staat en een schoon corps manschappen opleverde. De beambten van den dag, kapelaan sprekers en geuoodigde gasten volgden daarop in een rijtuig. Onze gewezen „groote straat-effening aannemersbaas," de heer K. van Haatten, had de eer voerman te zijn van een rijtuig met eene allerkostelijkste lading, nl. elf jonge dames, vertegenwoordi gende de elf provinciën der Nederlanden. De genoemde dames waren net en smaakvol in het wit gekleed met oranjekleurige sjerpen, waarop de namen der verschillende provinciën te lezen stonden. Het rijtuig was netjes versierd met groen en vlaggen. Wij hopen dat er bij eene volgende, publieke volksdemonstratie rijtuigen genoeg zullen zijn voor den staatsraad en andere uitge noodigde organisatiën, en paarden voor den marshal en zijne voor naamste adsistenten. De drie Gereformeerde kerken, de Ware Hollandsche Gerefor meerde, de Methodistische en Episcopale gemeenten, waren ver tegenwoordigd in de daarop volgende deputatie. Het gedeelte van den optogt, dat het opmerkelijkst was en ook de meeste aandacht trok, was een met groen en draperiën ver sierde wagen, welke getrokken werd door twee span ossen en waarin Origineel is zijn, in Daily Telegraph geuit, dreigement, om den door Abessinië vloeijenden Blaauwen Nijl naar zekere dalen af te leiden en alzoo het groote Nijldal (Neder-Egypte) van zijn voornaamsten toeroer van water te berooven en het zoo droog te maken als de Sahara. Dat heet nog oorlogvoeren op groote schaal en herinnert aan het Ameri kaan sche idee, om de Canadasche meren te laten leêg loopen en het aan Engeland behoorende Canada te ruimen of aan het denkbeeld om den warmen golfstroom uit de zee van Mexico door een Panama-kanaal te leiden en op die wijze Engeland in een ijsberg te veranderen. De nieuwe mailboot, Koning der Nederlanden, is heden alhier uit Engeland aangekomen. 's Konings commissaris bij den Nederlandschen weer- baarheidsbond, de heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck tot Nijenhuys is benoemd, tot eerelid van het Artillerie- Vrijkorps alhier en heeft die opdragt welwillend aanvaard. Het eerste nommer is verschenen van een Maandblad ter bevordering der emigratie naar den Noord-Ameri- kaanschen staat Minnesota, genaamd: „De Landverhuizer," uitgave van den boekhandelaar C. F. Stemler te Amsterdam. De abonnementsprijs is 0.60 per jaar. Op deze belang rijke uitgave vestigen wij de aandacht van belangstellenden in de emigratie derwaarts. Beroepen te Nieuw Vossemeer (classis Breda) ds. W. L. C. Wolterbeek Muller, thans pred. te Callantsoog; te Hyppolitushoef, ds. J. C. van Slee, te Herwijnen. Drietal te LeidenP. Huët, te DirkslandE. F. Kruyff, te Velp; B. Mossel, te Renkum. Aangenomen het beroep naar Sebaldeburen door ds. P. Damsté, pred. te Hoorn op Terschelling; naar Zaandam door ds. L. Lindeboom, te 's Bosch. Bedankt voor het beroep naar Gramsbergen door ds. E. F. H. "Wolf, pred. te Utrecht. Volgens nadere mededeeling moeten in het aan ons opgegeven art. 1 van het thans bestaande reglement van den Nederlandschen Protestantenbond de woorden: zoowel in de.... worden vervangen door: zoowel binnen den kring de 15 overgeblevenen der allereerste settlers zich bevonden. De ossen werden gedreven door dr. G. J. Haverkate, die de allereerste eigenaar was in de stad van een span ossen, en er zich in dien tijd dan ook niet weinig op liet voorstaan. De doctor gaf tijdens het optrekken van den optogt eenige goede proeven van longkracht (misschien ook bij wijze van advertentie) als vendu-meester (auctioneer) en wij konden nu en dan goed hooren waar de doctor en zijn ossen zich bevonden. In den wagen bevonden zich mr. H. van der Haar, die, getrouw aan „oud Hollands zeden" en het gebruik der eerste settlers, rustig zijn pijpje zat te rooken, en met zijn karak teristieke kalmte en bedaardheid den optogt overzag en tevens „een oogje hield op de ossen." Mr. J. Binnekant, de veer krachtige en onoverwinnelijke held der „Pioneer bakkerij," had een pakje of bundel op de schouders, niet ongelijk aan dat, waar mede men St. Nicolaas uitteekent wanneer hij de nederdaling in den schoorsteen aanvaardt. Mr. T. Keppel had een zak aan een bijl gehecht. Voorts waren er: mr. L. Hofman en G. J. Hofman met bijlen, mr. B. Grootenhuis en vrouw en mrs. Binnekant. Bij de opnoeming van zooveel en zoovelen mogen wij vooral niet vergeten den voornamen aanvoerder te noemen, die de hoofdrol in die gedenkwaardige jaren speelde en thans op bejaarden leeftijd zijn chef d'ceuvre (meesterstuk) volledig bekroond ziet. Wij bedoelen dr. A. C. van Baalte, den grooten stichter dezer nederzetting en den leider van de Hollandsche bevolking alhier. Niet te ver wonderen dat ZEw. in diep gepeins scheen verzonken bij de groote reeks belangrijke en gedenkwaardige herinneringen, die zich aan zijn geest verdrongen, bij de vergelijking van het verleden met het heden, bij de overdenking van al den doorgestanen strijd en al die worstelingen en bij de gedachte, dat de trouwe en beminde gade, de levensgezellinne van ZEw., de deelgenoote van al dien strijd en al die worstelingen en de trouwe en gemoedigde hulpe onder al zijne hagchelijke omstandigheden juist een jaar voor dit 25jarig feest van hare aardsche loopbaan werd afgelost en overging in de eeuwige ruste; zij mogt dus dit feest, waaraan voor haar zoovele en groote herinneringen zouden verbonden geweest zijn, niet mede helpen vieren, daar zij genoodigd werd tot een hooger en vol maakter feestviering. Onder de welluidende muziek onzer bands en aangenaam wee moedige overdenkingen kwamen wij eindelijk op de plaats der feestviering en stonden niet weinig verrast over de doelmatige en smaakvolle versieringen, welke er door de ijverige en onvermoeide pogingen der verschillende comité's daargesteld waren. Overal in den omtrek heerschte levendigheid en beweging en een overvloed van allerlei ververschingen voor den inwendigen mensch was, ter wille van eenige centen te verdienen, op verschillende plaatsen ir» het bosch uitgestald. Koud Soda-water te koud voor dien dag en heete koffij, cider, bier en bronwater zie daar de lijst der drinkbare artikelen. De eetwaren op te noemen, daar zullen wij niet aan beginnen. 'In het bosch was een platform of stand opgerigt voor de band en van Lente's zanggezelschap. Het ruim en net getimmerd spreekgestoelte of platform voor de sprekers was omgeven en over schaduwd door schoone en fiere boschreuzen, welke een verhevea en indrukkend tooneel daarstelden. Op dat platform bevonden ziek

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1