Benoeming-en, enz. STATEN-GEiVERAAL. Buitenland. ^er...., waardoor dat artikel aldus moet worden gelezen: „De Nederl. Protestantenbond is een vereeniging van allen, die willen zamenwerken om de vrije ontwikkeling van het godsdienstig leven te bevorderen, zoowel binnen den kring der kerkgenootschappen, als op ieder ander gebied." (U.D.) Men schrijft ons van Alkmaar, dd. 4 November: ,/Op de heden alhier gehouden groote veemarkt waren aangevoerd ruim 4000 stuks. De prijzen waren ontzettend hoog; men weet dat een koe is verkocht voor ƒ475. De handel was zeer geanimeerd. Veel vee is voor buitenlandsche, vooral Fransche rekening, opgekocht." Bij de Thorbecke-commissie voor Langedijk en St. Pancras zijn de navolgende bijdragen voor het monument ingekomen: van Zuidscharwoude55, van Noordscharwoude 23,50, van St. Pancras ƒ13,50. Te Broek op Langendijk en te Oudkarspel zijn de bemoeijingen der commissie vruchteloos gebleven. Volgens een openbaar gemaakt overzigt van de te Oudkarspel bestaande spaarbank, opgerigt voor die gemeente en de Langedijk, mag deze inrigting zich in toenemenden bloei verheugen. De bezittingen der spaarbank, die in 1869 1331 bedroegen, zijn in het jaar 1871 tot 3216 gestegen. Het bedrag der inlagen vermeerderde in hetzelfde tijdsverloop van 455 tot 1314, het aantal der deel hebbers van 36 tot 55. In 1871 trokken zich 6 deelhebbers terug en traden 9 nieuwe toe. De gelden zijn belegd in de spaarbank van het Nederlandsclr Onderwijzers-Genoot schap te Amsterdam en werpen eene rente af van 4 pCt. jaarlijks. De Amsterdamsche afdeeling van het Nederlandsch bijbelgenootschap hield den 31 Oct. jl. hare jaarlijksche openbare vergadering, die door den voorzitter, ds. I. Prins, met gebed en een korte toespraak werd geopend. Het daarna voorgelezen verslag bevatte eerst eenige bijzonder heden uit dat van het hoofdbestuur. Daarna werd gemeld, dat door de afdeeling in het afgeloopen boekjaar aan onderscheidene gemeenten, godsdienstige inrigtingen en bijzondere personen 2987 bijbels op aanvrage waren uit gereikt; dat het getal leden en begunstigers eene kleine vermindering had ondergaan en er thans 1191 leden en 139 begunstigers waren; dat de afdeeling legaten ontvangen had: een van den heer A. D. van den Berg en een van vrouwe G. J. van de Blocquery. Met betrekking tot de nalatenschap, waarvan laatstgenoemde de afdeeling tot erf genaam gesteld had, werd gemeld, dat de vruchten eerst dan genoten zullen worden, wanneer het aangewezen vruchtgebruik zal ophouden. Na de lezing van dit verslag hielden ds. K. F. Ternooy Apèl en ds. J. P. Hasebroek toespraken ter aanbeveling der deelneming aan het bijbel genootschap, waarvan de werkzaamheden zoo naauw met de belangen van het protestantisme verbonden waren.(Am.C-) In de zaal Concordia, in de Lombardstraat te 's Hage, is jl. Zondag eene vergadering gehouden van de Haagsshe afdeeling der Internationale. Door burger van der Hout (zich noemende de reizende apostel) werd eene openings rede uitgesproken-. Voorts hebben nog een paar personen toespraken gehouden. Eenige dagen geleden heeft de boekhouder van de 's Gi'avenhaagsche vleeschhouwerij 's Hage verlaten, een tekort van ruim f 7000 in de kas achterlatende. De justitie, van de zaak onderrigt, heeft naar Engeland getele- de sprekers, leden der comité's, de allereerste settiers, de beambten van den dag, de elf „provinciën," de stadsraad en ambtenaren en de genoodigde gasten. Achter het platform stond in groen op een witten grond: Nederland. EBEN IIAEZER Amerika. 1847. 1872. A. C. VAN BAALDE {Nederland's wapen). EENDRAGT MAAKT MAGT. Ter zijde hingen onder de inscriptie Nederland de Nederlandsche en onder de inscriptie Amerika de Amerikaansche vlag. Alles was smaakvol, uiterst gepast en met bekwame hand uitgevoerd. Het comité onder de bekwame leiding van Kauters en anderen, heeft getoond volkomen meester te zijn van zijne taak. De feestelijkheden worden voorafgegaan door de muziek van de Band. Ds. C. van den Meulen opende met een ernstig en krachtig gebed. Daarop werd door de vergaderde menigte Psalm 663, begeleid door van Lente's zauggezelschap, gezongen. Treffend, plegtstatig en hartroerend klonken door de wouden de door de menigte aangeheven psalmtoouen, herinneringen opwekkende uit die onvergetelijke dagen, toen vaderland, vrienden en magen het vaarwel toegeroepen werd en men, dobberende op den oceaan, vreemdeling was op weg naar een vreemd land. De eerste redenaar, die optrad, was Dr. A. C. van Kaalte, de stichter en vader der kolonie. ZEw. begon met het opsommen der vele dankstof, welke allen bij deze plegtige gelegenheid behoorden te gevoelen en gaf in korte trekken eene levendige en krachtige vergelijking van het heden en verleden. ZEw. gaf daarop eene korte schets van den godsdienstigen en staatkundigen toestand van Nederland juist voor het begin der landverhuizing; en hoe de verbrokkelde, van de regering afgedwongen en zeer onvolledige godsdienstvrijheid op den duur geene voldoening gaf aan de naar vrijheid van godsdienst zuchtende Nederlandsche bevolking. Het plan tot kolonisatie en landverhuizing kwam eerst te Arnhem tot stand. ZEw. deed vertoogen over landverhuizing aan de regering in den Haag, daar hij op Nederlandschen bodem, al' was het dan ook in de'Nederlandsche koloniën in het Oosten, wenschte te blijven, doch deze vertoogen werden verworpen en beschimpt; zelfs het voorstel van landverhuizing naar Java's hooglanden met versmading verworpen. „De Nederlandsche regering durfde het niet wagen, om op Java's hooglanden de vrijheid te doen tieren." ZEw. gaf dan ook de gedachte op, om onder Nederlaud's gebied te blijven en .wendde den blik naar het vrije en ruime Amerika. Ter verdediging op aanvallen, alsof ZEw. zijn vaderland en de vaderlandsche kerk verachtte, gaf hij met ds. B. Brummelkamp een geschrift uit over: „Landverhuizing naar Amerika en niet naar Java. Spoedig daarop ontstond in geheel Nederland een emigratie beweging naar Amerika. Bijna gelijktijdig werden er in verschil lende provinciën organisatiën ter landverhuizing naar de Ver.- Staten tot stand gebragtin Utrecht onder Ds. II. P. Scholte in Friesland onder Ds. M. A. Ypma, in Overijssel onder Ds. S. Bloks, en in Zeeland onder ds Cs. van der Meulen en wijlen' J. van de Luyster. Weldra kwam spreker tot de overtuiging dat het zijn pligt was om ook te gaan en hij besloot „den beker zelf te drinken, en de ijsbraker te worden van een stroom, breed en diep." grafeerd, waarvan het gevolg was, dat de boekhouder te Harwich is aangehouden. Hij was toen nog in het bezit van ƒ6990, welke hem ontnomen zijn en herwaarts zullen worden opgezonden. Nu het Vaderland meldt, dat kapt. Janssen geweigerd heeft om gevolg te geven aan een uitnoodiging van den Minister van Oorlog, om te solliciteeren naar een open staande betrekking, achten wij geen onbescheidenheid te begaan, door te verzekeren dat dit werkelijk zoo is. Deze betrekking, bij de magazijndienst, zou volstrekt geen ver goeding opleveren voor de afgenomen kapiteins-bezoldiging bovendien, wat baat een voorziening in de zorgen van het dagelijksch leven, als de regering de eer van den vervolgde achter slot blijft houden, ofschoon deze het regt heeft die terug te erlangen en daaraan ook behoefte heeft voor de rigtige vervulling zijner pligten? De minister van Oorlog schijnt geen bijzonder groot gewigt te hechten aan de militaire eer.... van een ander; want, naar wij uit de residentie vernemen, is de tegenwoordige minister van Oorlog volstrekt niet geneigd kapt. Janssen alsnog een eervol ontslag uit de dienst te verleenen. (Fr. Crt.) De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten de kermis voorloopig niet af te schaffen en ook om de kermis niet tot eene week te beperken. De leening van ƒ250,000 ten behoeve van de Amers- foortsche Beijersch-bierbrouwerij is niet geslaagd- Te Middelburg is dezer dagen aanbesteed het aan leggen van een in het Zwin gelegen gedeelte van het uit wateringskanaal, in het voormalig 4de district van Zeeland. Minste inschrijver is de heer J. van Male Dz., te Breskens, voor 103,498. Jl. Vrijdag is de spoorweg tusschen Middelburg en Vlissingen voor het personen-vervoer geopend. Feestelijk heden hadden niet plaats, doch een vrij groot aantal personen maakten van de verkorte reisgelegenheid in beide rigtingen gebruik. Van het stationsgebouw te Middelburg wapperde de vlag. Te Vlissingen werd van alle openbare gebouwen en ook door' vele particulieren de vlag uitgestoken. Jl. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer G. L. Fruitier de Talma, predikant te Vlissingen, zijn dienstwerk sis zoodanig bij de Ned. Herv. gemeente aan vaardde. Talrijke blijken van deelneming vielen den algemeen geachten jubilaris ten deel. Door B. ten Bruggencate Gz., korporaal bij de d. d. schutterij, en P. Kramer, schutter te Almelo, is kassatie aangeteekend tegen het vonnis van den schuttersraad, waarbij eerstgenoemde was veroordeeld tot eene boete van 75, en degradatie, en de tweede tot eene boete van 100, wegens het niet voldoen aan hunne verpiigting als schutters, bij gelegenheid van het plaats gehad hebbende oproer van 24 Aug. 11. Met belangstelling ziet men den uitslag hiervan tegemoet. (U. D.) Tegen twee conducteurs bij de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen te Hengelo, is naar men verneemt, proces-verbaal opgemaakt, als beschul digd van elk een overjas te hebben ontvreemd uit een kist of koffer, die op den trein, van Rheine naar Arnhem loopende, als bestelgoed was geplaatst, en op welken trein zij dienst deden. Bij hun verhoor moeten zij hun misdrijf volledig bekend hebben. De nachtwacht heeft jl. Maandagnacht te Meppel een brandstichter gearresteerd, die op zolder reeds brand had doen ontstaan en op heeterdaad gevat is. De onge lukkige, timmerman, die zich aan misbruik van sterken drank schuldig maakte en de zaak zijner moeder, weduwe met kinderen, achteruit bragt, is onmiddelijk gearresteerd en zal zeer zeker zwaar moeten boeten voor dit vreeselijk misdrijf. Door de geneesheeren te Maastricht is eene bijeen komst gehouden, waarin besloten werd het honorarium voor hunne visites naar de tegenwoordige duurte der levens behoeften te regelen. Uit een particulier schrijven van Deli, dd. 13 Sept., verneemt het Dagblad het volgende „Zr. Ms. stoomschip Marnix, op reis zijnde naar Edie en Kretie, ten einde vijandige praauwen op te sporen, heeft een schooner buit gemaakt, welke zeer veel ammunitie aan boord had voor de vijandige Batakkers van Delihet scheepje had 7 stukken aan boord, welke allen met scherp geladen warende bemanning is dadelijk aan boord van de Marnix gevankelijk overgebragt, benevens 70,000 scherpe patronen, geweren, pistolen, enz. Den 9 Sept. vertrok de Marnix, met den gemaakten buit op sleeptouw, naar Deli." „Zoo iets ziet men toch alleen in Parijs," riep een Parijzenaar onlangs met welgevallen uit, terwijl hij aan een vreemdeling de spiegelruiten van een grooten winkel op een der boulevards wees, zoo lezen wij o. a. in de Parijsche kronijk van het Hbl. Wat was er te zien? In het dikke glas waren door de kogels der Franschen, die elkander in de straten van hun hoofdstad met woede be streden, gaten geschoten. Romdom de opening, door den kogel gemaakt, geleek het gesplinterde glas wel iets op de ster, welke een onge lukkige schaatsenrijder soms in het ijs valt. Zulk een schaatsenrijder zou echter niet ligt ter herinnering aan zijn vernederenden val de ster door hem gemaakt laten photo- grafeeren, om in zijn salon een souvenir te kunnen ophangen van zijn heldenmoed op het ijs, „Zoo iets ziet men alleen in Parijs," zegt glimlagchend de Parijzenaar. Wat toch had de winkelier gedaan? Hij had de opening, door den kogel gemaakt, keurig net laten omlijsten met een verguld randje; waardoor hij een bevallig kijkgaatje in zijn spiegelruit kreeg, ter herinnering aan den bloedigen burgeroorlog en broedermoord, waarvan zijn winkel de eer had getuige te zijn. Wel heeft de regering reeds stadeloossteliing gegeven voor de nadeelen, door den burgeroorlog veroorzaakt, doch de winkelier had het oog o]) de vreemdelingen, die de aangename opwinding van in volle veiligheid den vinger te kunnen leggen in een der wonden door den burgeroorlog geslagen, zeker beloonen zouden door bij hem een paar ons bonbons of een doos chocolade te koopen. Natuurlijk is een krijgsman fier op de lidteekenen van wonden door hem ontvangen, toen hij eervol voor zijn land zijn leven waagde, doch minder begrijpelijk en eervol zon het zijn wanneer een man, die door zijn eigen broeder onbarmhartig gegeeseld was, met blijden trots aan al zijne vrienden zijn horologeglas toonde, dat bij die vreugdevolle gelegenheid in stukken geslagen was. De regering schijnt ons gevoelen te deelen, en met toorn te zien, dat ontelbare winkeliers in Parijs herinneringen aan een der schandelijkste burgeroorlogen, waarin beide partijen zich schuldig hebben gemaakt aan de grootste onmen- schelijkheden, als advertentie van hun koopwaar gebruiken, De prefect van politie heeft dan ook het bevel afkondigen, dat de winkeliers hunne ruiten moeten maken. Tijdens het laatste verblijf van Abd-el-Kader te Parijs gaf Emile de Girardin ter eere van den emir een diner, waartoe hij ook al zijne letterkundige vrienden had uitgenoodigd. In den loop van 't gesprek zeide Girardin tot zijn voornamen gast: „Het zou mij zeer veel genoegen doen, als gij mijne „twee zusters" als geschenk wildet aannemen, ter herinnering aan den dag van heden.,, Met de „twee zusters" meende Girardin zijn nieuwste drama, dat toen een buitengewonen opgang maakte. Men vergat evenwel den emir deze verklaring te geven, en vandaar dat Abd-el-Ivader opstond, zijne armen over de borst kruiste en ten antwoord gaf: „Ik zal mij hoogst gelukkig rekenen de heide dames bij mij te ontvangen, hoewel mijn harem reeds geheel gevuld islaat mij echter nog den tijd om een voor haar geschikt verblijf in gereedheid te doen brengen." Dit quiproquo gaf natuurlijk zeer veel stof tot lagchen, en men herinnerde zich bij die gelegenheid eene andere dergelijke geschiedenis, die eenigen tijd na de gevangen neming des Emirs had plaats gehad in de Fransche vesting, waar hem het verblijf was aangewezen. Hij liet daar nl, zijn kinderen door een Franschen onderwijzer onderrigt geven, en daar hij over diens leiding zeer goed tevreden was, hij hem uit erkentelijkheid geen beter geschenk te 'oor he dacht kunnen geven dan een zijner vrouwen. De arme onder wijzer, die reeds met een booze vrouw zat opgescheept. voelde zich niet bijzonder op zijn gemak door de groot moedigheid des Emirs, en had nog heel veel moeite om 't dezen begrijpelijk te maken, dat hij 't hem toegedachte geschenk onmogelijk kon aannemen, daar zijne vrouw hem reeds bij de mededeeling daarvan met krabben en andere dergelijke bewijzen van vrouwelijke gehechtheid had bedreigd. In de kerk la Tririité te Parijs, verscheen dezer dagei eene dame in het volgende toilet: De zwarte japon wai bedekt door een wit zijden tunica, bezaaid met grijze p de doodshoofden. Den 16 October jl. is de Keizer van China te Pekin in het huwelijk getreden. In Amerika vervaardigt men thans wielen voor loco motieven van stroopapier. Zij zijn sterker dan van eenige andere stof en maken minder gedruisch. Het papier wordt geperst met een gewigt van 350 centenaars. gele der sche wor duif tot en haai bij 1 alge van klaa: f een zich in t jeet, ;e tergi merk ïebbi even ilad :en iet 1 ievai liend iad 1 Is b i Ite ebbe Isdar node ijand ill v Be arbi rar, i kt De heer Cranenburg, commies bij het Departement van Binnen!, Zaken, is benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon, ter gelegenheid zijner 4ajarige dienstvervulling. Als eandidaaat-notaris is in Noordholland toegelaten de heet H. E. A. Kaag, van Nieuwendam. De 1ste luit. bij het corps mariniers M. R. E. Ahn, laatst be hoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en vandaar wegeni langdurig verblijf' den 29 Oct. jl. in Nederland teruggekeerd, ii ter beschikking gesteld van den commandant van gemeld corps. 1011de h 1 lop emin he be Tweede Kamer. Bij het thans aan de Kamer ingediende wetsontwerp tot wijziging der kieswet van 4 Julij 1850, wordt voorgesteld: om lot kiezer van leden der Tweede Kamer en der Prov. Staten bevoegd te zijn, moet men in de directe belastingen betalen twintig gulden. In Winschoten, Appingadara, Assen, Meppel, Harlingen, Bolsward, Sneek, Dokkum, Kampen, Deventer, Zutphen, Nijmegen, Tiel, Zalt- Bommel, Amersfoort, Purmerend, Alkmaar, Zaandam, Gouda, Vlaar- dingen, Brielle, Gorkum, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Maastricht, Breda en Roermond bedraagt die som vier en twintig gulden; in Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Arnhem, Utrecht, Middelburg, 's Bosch, Dordrecht, Schiedam, Delft, Leiden en Haarlem twee en dertig gulden en in Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage vijftig gulden. Jl. Donderdag middag ten 4 ure is, na een bestaan van 110 jaren, de speelbank te Spa gesloten. Men had verwacht dat er den laatsten dag, zooals gewoonlijk, tot middernacht zou worden gespeeld. Met den namiddagtrein kwamen et dan ook 600 personen aan om te spelen en de grootste ontevredenheid heerschte onder hen, dat hun de gelegen heid was benomen hun geld te verliezen. De bank heeft dit jaar 3,300,000 francs verdiend. Frankrijk. In de Corsaire leest men het volgende: Het Fransche geschiedkundige genootschap heeft voor het jaar 1873 de volgende prijsvraag uitgeschreven: „Opsporen sedert hoeveel tijd in Frankrijk een staatsplan, na groote, uitstekende diensten aan zijn land bewezen hebben, geheel uit eigen beweging het gezag heeft weten vaarwel te zeggen om afstand te doen van alle eerbewijzen en tot het private leven terug te keeren, zonder daartoe gedwongen te worden, hetzij door een vijandig votum, hetzij uit zwakheid of om eenige andere reden buiten zijn goeden wil gelegen, maar eenig en alleen uit vaderlandsliefde en gezond verstand." Aan dengene, die dezen zoek geraakten datum en dien vergeten man mogt terug vinden, biedt het genootschap als prijs aaneen witte raaf. in iden Het gr< Za ass: inzit jaar: ifour Hit n laa, orde: wilei 'erge ar i arsc Ne1 left :ckei rkre irdaj el e. Ter irel ne n R n ti ilige F araa ,d de teuwi ap tokt. •en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2