Werkverschaffing' Texel. Ouitschland en Oostenrijk. Amerika. INGEZONDEN. Burg-erlijke Stand. Gemeente Callantsoog. Marine-Haven Nieuwediep. ADVERTEIMTIËN. T BESTUUR M REDEMilM^ïiÏA ADMINISTRATEUR. De Fransche minister van Oorlog heeft eenigen tijd ■eleden aan eene commissie de studie van het onderwerp Jer postduiven-gemeenschap opgedragen. Volgens de Parij- sche Evenement heeft de commissie voorgesteld om voor dienst der legers te velde, de duif van Hollandsch ras aan te wenden, die sneller vliegt minder spoedig moede wordt en een magtiger dieet heeft dan de Belgische post duif. De Hollandsche duif stijgt, met eenige weinige slagen, tot eene aanzienlijke hoogte op, orienteert zich alsdan snel vliegt weg, zoodat zij meestal buiten het bereik der op laar gerigte projectielen blijft." Terwijl men bijna overal de shako's afschaft, is ze j liet Fransche leger weder ingevoerd. 60,000 zijn reeds atgeleverd en in het begin van '73 zal het leger 120,000 van die hoofddeksels hebben. Zij kosten per stuk, geheel klaar, 40 fr., zoodat de geheele uitgaaf aan shako's op millioen fr. zal komen. En dat, wanneer men weet dat sen vechtend soldaat vóór alle dingen zijn shako ver van riek afwerpt Courbet, de Fransche kunstschilder, lid der Commune, die de Vendóme-zuil liet omverhalen, is, zooals men reet, met een onbegrijpelijk ligte straf vrijgekomen. Een ma, sngelsch blad roept wraak daarover. Niet dat het den rerguizer van Frankrijk's roem, den vernieler van een der merkwaardigste monumenten, aan den lijve gestraft zou ïebben willen zien, naar Nieuw-Calidonië verbannen of evenslang in een vesting opgesloten, neen, het Engelsche ilad heeft een andere straf bedachtmen had Courbet in en goed verlichte, ruime kamer moeten kerkeren, meent iet blad, waar hij had kunnen schilderen, en hem zoolang evangen houden tot dat hij met zijn penseel zooveel ver- iend had, dat men er de Vendóme-zuil onbekrompen voor ad kunnen herstellen. Jl. Vrijdag was het te Parijs de dag der dooden en eheel de stad bevindt zich alsdan op de kerkhoven, die het ware in bloementuinen zijn herschapen. Geen volk wereld heeft zoo zeer, wat men pleegt te noemen: le s des morts als de anders zoo ligtzinnige Parijzenaar. te 'oor dooden heeft hij een onbepaalden eerbied en treffend het te zien, hoe hij, hij moge nog zoo grooten haast :bben, blijft stilstaan wanneer een lijkstaatsie voorbij gaat, isdan zijn hoed of pet afneemt en het lijk salueert. De jode moge hem onbekend zijn, ja zelfs bij zijn leven zijn gelijk hij daar naar het graf wordt gedragen, is hij m vriend, die beweend en gegroet moet worden. En dan ijke [bben op een dag als 1 November honderden, ja duizenden laatste geld besteed aan het koopen van bloemen, om te plaatsen of te strooijen op het graf van geliefde gestorvenen. De Parijzenaar eet liever niet, dan dat hij i den doodendag zou nalaten het kerkhof te bezoeken. Een troep van 150 personen heeft het belastingkantoor Bessèges in het departement der Gard, aangetast, en urbij zijn twee gendarmes gewond. De gendarmes gaven uur, doodden twee der muitelingen en een werd gekwetst, ïaar gemeld wordt zijn troepen derwaarts gezonden. Engeland. Jl. Vrijdag avond is aan sir Bartle Frère en zijn gtgenooten op zijn reis naar de Oostkust van Afrika, te onden een banket gegeven. Bijna twee honderd leden in het koninklijk Aardrijkskundig Genootschap namen er n deel. Sir Henry Bawlinson, die hete',voorzitterschap liee[ kleedde, heeft sir Bartle Frère geluk gewenscht met de ensten, die hij aan den staat in Indië had bewezen en de lop uitgedrukt, dat hij moge slagen in zijn nieuwe onder ling, die ten doel heeft de middelen op te sporen om, het hart van Afrika, den afschuwelijken slavenhandel bestrijden, en waarvan onlangs door de mededeelingen Livingstone en Stanley hartverscheurende bijzonder- iden zijn bekend geworden. Het kwaad dat door dien onmenschelijken handel ontstaat, groot. Volgens het rapport van den vroegeren consul Zanzibar, is het geheele rijke land van af het meer yassa tot diep in het zuiden zoo goed als ontvolkt. Te In inzibar zelf is een geregelde slavenmarkt, waar duizenden jaars worden aangevoerd en verkocht. De waar wordt fourneerd door de Arabieren, die ze aan de overzijde lit maken en hun lading digt bij de kust van het eiland laag water over boord gooijen, waar ze door de handelaars trden afgewacht en al naar hun waarde als vee ter markt irden gevoerd of op de landingsplaats aan hun lot worden ergelaten. Van Zanzibar worden ze door de opkoopers ar Arabië, Perzië en verder geëxporteerd. Als alles goed gaat zal de stoomboot de Batavier larschijnlijk a. s. Maandag geligt zijn. Eene ziekte onder de paarden gelijk aan die, welke New-York en elders in de Vereenigde Staten is ontstaan, itft zich in Devonshire geopenbaard. Vooral in de om- 'cken van Averton heeft die ziekte reeds groote uitbreiding rkregen. Jl. Donderdag gaven de hertog en hertogin van rgyll een feest aan hun werklui ter eere van den ver- irdag van lord Lomebij 't bal dat 't feest besloot dansten el en volk naar hartelust door elkaar. Ter gelegenheid van het vijftigjarig jubilé van Prins Tel als chef van een Russisch regiment werd hem door ie deputatie een eigenliandigen brief van den Keizer t Rusland met de insignia der orde van St. George 3de 'sse aangeboden. In dien brief betuigt de Keizer zijne ffipathie voor de Duitsche armee en herinnert hij aan tijd waarin de Plurissen en Russen vereenigd voor de ilige zaak streden. Voorts herdenkt hij de groote daden r Pruissische wapenbroeders in den jongsten oorlog, waan Prins Karei heeft deelgenomen. Ten slotte schrijft elk hoop dat gij met mij zult instemmen in den wensch den tussclten ons bestaanden band van vriendschap 'uwer toe te halen en in het verlangen dat diezelfde vriend- tap ook tusschen de volgende geslachten moge bestaan." In Schaffhausen hebben de melkdrinkers grève ge- akt. Reeds er 1000 huisgezinnen, die zich verbonden *n geen melk te drinken vóór de prijs tot 24 cents Ier- ept, DOt- n 't enk H igen was •ijze ekin oco- lige ordt aenl, ter be- gera i, S">5 iezer zijn, In rard, lalt- laar- 'icht, k >urg, e en liage van acht acht a er jtste gen- voor ven nan, n te eten ijzen ,rtoe etzij ïden en dien ;hap per maat gedaald was. Voor de kinderen gebruikt men gecondenseerde melk. Italië. De overstroomingen namen, blijkens de berigten van 20 October, toen nog steeds toe. Vooral de provinciën Ferrara en Mantua werden zwaar geteisterd. Het op dit oogenblik overstroomde terrein, aldus wordt in een verslag van de genoemde dagteekening gemeld, beslaat bijna duizend vierkante mijlen. Bebouwde velden zijn verwoest, steden en dorpen ondergel oopen; eene bevol king van verscheidene tienduizen.de zielen is genoodzaakt te vlugten. Zeer vele woningen zijn ingestort, de best gebouwde hebben tot nu toe weerstand geboden; maar indien het water geen uitweg vindt, zullen ook zij instorten. Van de hoogste, die zijn blijven staan, ziet men ter naau- wernood het dak. Men herinnert zich niet, dat in deze eeuw een zoo ontzettende vloed heeft plaats gehad. Die van 1801, 1810 en 1839 waren verschrikkelijk; maar de overstroomde oppervlakte was toen zoo uitgestrekt niet als nu, en de schade was niet groot, daar sedert de ontginning van den grond is uitgebreid, de bevolking is toegenomen en steden en gehuchten zijn vergroot. Heden worden Casalmaggiore en Ostiglia (aan de Po) bedreigd. Te Casalmaggiore is de geheele bevolking in de weer om den stroom tegen te houdenmen breekt huizen af om paal en perk aan den aandrang van het water te stellenmaar men vreest, dat 's menschen arbeid tegen het geweld van den stroom zal tekort schieten. Indien eene doorbraak bij Casalmaggiore plaats grijpt, zal eene uitge strektheid van 332 mijlen grond overstroomd worden en zullen welvarende steden schade lijden en voor langen tijd ongelukkig zijn. Heeft de doorbraak bij Ostiglia plaats, dan zou de ramp nog grooter zijn, want dan zouden 1753 mijlen onderloopen. De angst der ongelukkige bevolkingen is onbeschrijfelijk, die uit hare woningen verjaagd worden en hare akkers zien verwoesten. De gemeenten, die tot nu toe gespaard bleven, zijn mild met hare giften voor de noodlijdenden; maar de behoeften stijgen eiken dag; de kosten van aan te leggen werken en tot ondersteuning van behoeftigen worden nu reeds op 200,000 frs. daags geraamd. De departementen van algemeen bestuur hebben aanzienlijke sommen beschikbaar gesteld; later zal aan het Parlement een buitengewoon crediet moeten worden aangevraagd. Wanneer het gevaar geweken zal zijn, is niet te voorzien. In 1839 duurde de overstrooming van de Po 77 dagen en ditmaal zijn de regens zeker niet minder overvloedig dan toen. In Mantua staat het water van de Po thans reeds 0.35 meter hooger dan in 1839, en het stijgt nog 4 d. per uur. Het schip Missown, van New-York naar Havannah, is, naar uit eerstgenoemde plaats wordt gemeld, in een storm, in het gezigt van Albaco (een der Lui^aïsche eilanden) verbrand. 12 personen, zijn gered; 80 zijn omgekomen, waaronder de bemanning en 25 passagiers. In Amerika heeft men weder op de brutaalste manier een bank bestolen. Minstens negen, zoo niet twaalf personen, zegt de berigtgever, traden gemaskerd de woning binnen van den kassier der bank van Saratoga. In een oogwenk hadden zij de geheele familie, die grootendeels uit vrouwen bestond, den mond gestopt, waarna de kassier een pistool voor het hoofd werd gezet, met de liefelijke vermaning nu maar zeer gezwind de kassen te openen, of anders eene reis naar de andere wereld te maken. Daar het gebouw van de bank aan de particuliere woning van den kassier grensde, kon hieraan spoedig genoeg voldaan worden, doch dit was overbodig, daar de dieven niet de minste haast schenen te hebben; op hun doode gemak, alsof zij niets te duchten hadden, plunderden zij de kassen en bergden het geroofde in een rijtuig, waarmede zij, toen zij klaar waren, wegreden. De Saratoga-bank zelve verliest hier niet veel bij, bedragende de gestolen som nog minder dan 10,000 dollars, doch de personen die in de kelders papieren geld, veilig heidshalve, lieten bewaren, zijn 300,000 dollars kwijt. De bank heeft een premie van 10,000 dollars voor het arresteren der dieven uitgeloofd, doch men twijfelt er alge meen aan, of die premie wel ooit verdiend zal worden. Een Feestweek in spe. - Bij neringdoenden in deze gemeente circuleert thans epn adres ter ondersluening van 't plan, om, zoo mogelijk, in het volgend jaar alhier den nationalen schietwedstrijd te doen plaats grijpen. Het is te verwachten, dat, indien tot het houden van dat concours alhier wordt besloten, neringdoende ingezetenen in deze gemeente daarvan niet geringe voordeelen zouden genieten. Zoo een wedstrijd duurt een geheele week en bij de gunstige ligging van deze plaats is het te wachten, dat dagelijks tal van vreemdelingen hierheen zullen trekken, om getuigen te zijn van den kampstrijd, die in den regel ook door Z. M. den Koning wordt bijgewoond. Winkeliers, koffijhuishouders, stalhouders en zoovele anderen zouden in zulk een feestweek een buitengemeen vertier ondervinden in hunne zaken. Toen dan ook het uilzigt op 't verwezenlijken van dit plan kans liep om in duigen te vallen, tengevolge van het ontoereikende der financiën van het Vrijkorps alhier, die de uitgaven niet zouden kunnen dragen, door 't houden van dit concours ter dezer plaatse te veroorzaken, toen ontstond de meening, dat in dit ongerief door geldelijke bijdragen van belanghebbenden plaatsgenooten zou kunnen worden voorzien. Steller dezes heeft met belangstelling van een en ander kennis genomen en meent zich overtuigd te mogen houden, dat die onder linge inschrijving voor het beoogde doel aanprijzing verdient. Van •goederhand vernam hij, dat men fn andere plaatsen, o. a. te 's Hertogenbosch, zeer gaarne dat nationale concours zou hebben, met het oog op de groote voordeelen die zoo een feestweek afwerpt. Waarom zou men dan hier niet alles in 't werk stellen om, indien dit mogelijk is, die voordeelen voor de plaats onzer inwoning te verwerven? Met genoegen vernemen we dan ook, dat reeds eenige belanghebbende personen zich niet onbetuigd hebben gelaten; door zamenwerking zal 't allczins mogelijk worden gemaakt om datgene, wat onze woonplaats ten bate zou knnnen zijn, niet aan anderen over te laten. Wie kan, helpe een handje meê! X. Van 1 tot 31 October 1872. ONDERTROUWD: Aarjen Koger, weduwnaar van Geertje Mooij en Elisabeth Maria van Bunren. GEHUWD: Geene. GEBORENGerrit, zoon van Klaas Hollander en Aaltje Boon- acker. Jan, zoon van Steven van der Molen en Jansje Pronk. OVERLEDENPieter, 18 maanden, zoon van Klaas Zeeman en Trijntje Buik. Gerrit, 27 dagen, zoon van Klaas Hollander en Aaltje Boonacker. Een aangespoelde drenkeling. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. S Oet. Prins Hendrik. J. Hendriks. Bat. via. Suez. 20 h Elmina. A. Ouwehand. Amoor. 27 NicolaasWitsen. K. Drijver. Batavia. 1(5 4 Nov. Jason. H. Haack. Middel. Zee. 31 u Louise. J. Vogelzang. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 4 Nov. de Ruijter. A. Falck. Duink.&Goedk. Odessa. 5 h Laura. W. Wilmsen. v. Vliet Co. Baltimore. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading inde Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Beoeles. J. Spoonen. Seaham. Steenk. ZurMühlen&Co. Rayah. H. Knott. Sunderland. BrotherlvLove.J. Moffat. Newcastle. Conservator. W. Eobinson. Hoogl.&v.Herw. Kepier. C. Mohrke. Sunderland. ZurMühlen&Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Windrigting en Kracht. Barometer Stand. wnw. 12k. zw. 2„ zwtz. 10„ 12 zwtw. 7 it W eerstgesteldheid 749.81 764.00 Afw. 9.14 t 5.06 753.89 - 5.02 754.52- 4.37 3 Nov. 12 u. Thermometer C. Stand. Afw. 11.0 10.5 11.8 12.8 f 1.6 f 1.3 f 4.5 f 3.7 Toestand van de zee. 0.80 0.76 1.00 hol in zee Vlak. Golvend. 1.00,Golvend. Losbew., winderig, buijig. 4 Nov. 12 u. Helder, bewolkt, mooi. 5 Nov. 8 u. Digtbetr., winderig, regen, 5 Nov. 12 u. Betrokken, wind, regen. LIJST VAST BttlEVEW, geadresseerd naiI onbekenden, verzonden door liet Post kantoor alhier, van 1 tot 15 Oct. 1878. H. Hufferman, J. d. Siem Boens, J. V. de Roest, Coleman Simmond, A. W. Meijer, Johanna Christiua Baars, J. Jonker, allen te Amsterdam; R. A. Cock, te Assen; T. Donburg, te Gouda; Elisabeth Tuit, te den Helder; J. H. Landbouwer, te Neer Gastel Antje Kempenaar, te Veenpolder. Van het Hulpkantoor te Anna Paulowna Polder: M. Miller, te Amsterdam. Be Directeur van het Postkantoor te Helder H E R W E IJ E R. Bevallen van eene Dochter F. SLIJBOOM, Echtgenoote van J. SLIJBOOM. Texel, 2 November 1872. Eenige kennisgeving. Heden overleed, na een zeer geduldig lijden, onze veel geliefde Zoon HENDRIK, den ouderdom van 21 jaren bereikt hebbende. Zijpe, den 4 November 1872. W. PRINS. C. M. PRINS—BREED. Heden overleed, na een smartelijk lijden, ons geliefd jongste Dochtertje JOHANNA WILHELMINA, in den jeugdigen leeftijd van ruim vier maanden. Helder, 5 November 1872. A. KLEIN. E. C. KLEIN—YAN VLIET. De ondergeteekende betuigt bij dezen zijnen opregten dank aan Vrienden en Bekenden, voor de vele en ondubbel zinnige bewijzen van belangstelling en deelneming, onder vonden gedurende de ziekte en het overlijden zijner Echtge noote, ANTJE VISMAN. Texel, 4 November 1872. P. KONING. Buitengewone Vergadering op O O V1) l<] UI) 1 Ij 14 NOVEMBER a. s., 's avonds 7 ure, in het Logement DE VERGULDE KIKKERT, aan den Burg. Punten van behandeling 1. Rekening en verantwoording afgeloopen jaar. 2. Besprekingen voortzetting Werkverschaffing. In 't belang van den werkenden stand alhier zal een talrijke opkomst van belangstellenden wenschelijk zijn. HET HOOFDBESTUUR. brengt, ter voorkoming van onaangenaamheden in herinnering de bepaling van 't Reglement, dat HH. Officieren, mits in uniform, op de buitengewone vergadering kunnen worden geïntroduceerd tegen betaling van 1.—. Men vraagt in de gemeente Nieuwediep een PERSOON van 2530jarigen leeftijd, bekend met administratie en in staat eene som van f 300.te kunnen storten voor toevertrouwde goederen en gelden, tegen een salaris van 8.per week, vrije woning en 25der netto ontvangsten. Franco briefjes, onder letter A., worden ingewacht bij den Boekhandelaar D. R. H I N S ELeidschestraat, te Amsterdam.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3