Binnenland. zooveel doenlijk zou gehandhaafd worden. Zijn voorstel om het bedrag voor de algemeene rekenkamer met 30,000 te verminderen, werd door den minister overgenomen. De rede van den nieuwen Kotterdamsclien afgevaardigde, den heer van Rees, waarin deze, zich aansluitende aan het betoog van den heer Lenting, een der oorzaken, van de verslapping van ons gezag vond in het schorsen door het ministerie Heemskerk-van Zuylen van het in 1866, in het belang der bevolking, genomen besluit tot afschaffing der persoonlijke diensten tegen vergoeding aan de hoofden; in het zenden door dat ministerie van een gouverneur-gene raal, die niet geschroomd had zijne bekrachtiging te geven aan de schending der in 's Konings naam gedane belofte, en In de in een volgend jaar genomen gebrekkigen en "halven maatregel, gaf den heer Heemskerk aanleiding om te beweren, dat de door den heer van Rees bijge brachte gronden van afkeuring der regeering van 1866 in strijd waren met de data en gegevens, zooals die bij het mondeling en schriftelijk debat in de Kamer geconstateerd waren, eene bewering, waarop de heer van Rees het ant woord niet schuldig bleef. De post van één miljoen, uitgetrokken voor de haven werken te Batavia, is teruggebracht tot 50,000. De heer Stieltjes had n. 1. bezwaar om eerstgemelde som te ver- leenen, alvorens een nieuw afdeelings-onderzoek had plaats gehad, dewijl er nog een tweede plan tot havenverbetering bestond en de leden nog niet in staat waren geweest, alle stukken betreffende deze kwestie te lezen; waarom hij den minister in overweging gaf, den post voor memorie uit te trekken en de zaak bij afzonderlijk wetsontwerp te regelen. De minister, die bezwaar maakte om den post voor memorie te stellen, bracht dien, met goedvinden van den heer Stieltjes, op een halve ton en verminderde, om alle mis verstand te voorkomen, de middelen met 9| ton, ten spijt van den heer Nierstrasz, die meende dat de minister het teruggenomen geld renteloos zou laten liggen. De post a 700,000, voor de werken ter beveiliging van Batavia en Samarang tegen overstroomingen, is, op voorstel van den heer Mirandolle, met 36 tegen 29 stemmen, met 100,000, het aanvankelijk voor Batavia bestemde bedrag, verminderd, op grond dat die som niet behoorlijk geadstruëerd was. De heer Nierstrasz wij noemen hem thans voor het laatst was aanstonds gereed het amen dement te ondersteunen en had den post voor Samarang ook wel willen inkrimpen! Batavia is er dus voor het oogenblik 'in dubbel opzicht slecht afgekomen, gelukkig «lechts voor korten tijd, dewijl er aan de noodzakelijkheid der gewenscbte werken niet getwijfeld wordt, en de mi nister de noodige gelden er voor gereserveerd heeft, door de uitkeering nit de nader bij de wet vast te stellen batige sloten van 1868, 69 en 70, met 11,880,000 in plaats van niet 12,930,000 in te vullen. Niettemin hebben wij reden om over de Indische be grooting en vele daarop voorkomende posten tevreden te zijn; wij noemden reeds de beveiliging van Samarang, den bouw van een krankzinnigengesticht te Buitenzorg, de voortzetting van de scheiding der administratieve en rechter lijke macht; voegen wij daarbij de subsidie voor eene pakketvaart naar Australië, de oprichting van 4 kweek scholen voor onderwijzers, de voorbereiding van den aanleg van spoorwegen op Sumatra en de aflossing der schuld van 10, miljoen aan de Handelmaatschappij (met 43 tegen 21 stemmen goedgekeurd), om te erkennen, dat tot hoogst belangrijke uitgaven in het belang onzer koloniën besloten is. De 70,000, waarmede de uitgaven voor het onderwijs der inlandsche bevolking ditmaal verhoogd zijn, mogen nog slechts als een drupje in den emmer beschouwd worden. De heer Moens brak terecht een lans voor dat onderwijs. Wij zijn nu reeds zoo ver been, dat wij op Java en Madura, met eene bevolking van 15 miljoen zielen, 92 scholen bezitten HELDER en NIEUWEDIEP, 7 November. De mailboot Conrad is jl. Dingsdag morgen ten 9 ure van Batavia naar hlederlannd vertrokken met volle lading, 22 passagiers en 15 kinderen 1ste kl., 8 passagiers en 2 kinderen 2de kl., 25 soldaten en 13 Cbineezen. De mailboot Prins Hendrik zal, wegens de inname van nog eenige vrachtgoederen, morgen vertrekken. Men berigt ons, dat het transportschip Java Dunge- ness is gepasseerd. Het wordt met ieder oogenblik alhier verwacht. Door de equipage van een alhier binnengekomen vaar tuig is in de nabijheid der Engelsche kust een driemastschip, dat van het volk verlaten was, in brand gezien. De rederijkerskamer Olympia opende gisteren avond weder de rei harer buitengewone vergaderingen. De leden met hunne dames waren trouw opgekomen. Blijkbaar tot genoegen der aanwezigen werden het historisch tooneelspel Miehei Perrin en het kluchtspel Twee honderd gulden be looning opgevoerd. Een bal besloot als altijd de bijeenkomst. De totale opbrengst van den spoorweg Helder-Uit- geest-Zaandara is geweest in Julij 25,909.50 en in Aug. 28,928.95. Op de lijnen van de Staatsspoorwegen zullen door de directie gedurende den winter voor de verwarming van de verschillende wagens, in plaats van door heet water ver warmde stoven, ijzeren toestellen gebruikt worden, die men door middel van geperste turven zal verhitten. Deze turven, die gemiddeld een lOtal uren warmte geven, voldoen beter aan de eischen. Door het verspreidan van een meer gelijk matige warmte zal het reizend publiek in den winter zeer gebaat worden. Beroepen te Gorinchem ds. W. Zegers, pred. te Alphen aan den Rijn. Tot lid der Tweede Kamer te Amsterdam is gekozen de heer mr. J. A. Jolles, met 948 stemmen. De heer G. F&bius bekwam er 790. De Hooge Raad heeft vernietigd het arrest van het prov. geregtsbof in Noordbolland in zake Paerl, hem schuldig verklaard aan het aanleggen en houden eener particuliere bij de wet verboden loterij, en hem veroordeeld tot eene maand eenzame opsluiting en eene boete van 50. Hoewel de bewoners van Texel, door hunne natuur lijke ligging, vele gerieflijkheden en andere voordeelen missen, in vergelijking met die van den vasten wal, mogen zij echter niet voorbijzien de gestadige verbeteringen, in menig opzigt aldaar in de laatste jaren tot stand gebragt, en die hun tot dankbaarheid stemmen moeten. In de eerste plaats noemen wij de thans zoo flinke en geregelde stoomboot- dienst met den vasten wal, de verbinding van Texel aan het algemeen telegraafnet, de verbetering der postdienst, den kolossalen aanleg en de verbetering hunner grindwegen, het oprigten op vele dorpen van uitmuntende nieuwe scholen, terwijl zij zich mogen verheugen in het bezit te zijn van een algemeen weeshuis, welks ruime middelen het toelaten dat men onbekrompen te werk ga met het opnemen van arme weezen. De diakonale en armenkassen van verschil lende gezindten verkeeren in bloeijenden toestand. Verder mogen zij dankbaar wijzen op een gesticht van weldadigheid en de oprigting van een werkverschaffing roemen, welke inden vorigen winter ƒ5500 arbeidsloonen aan minvermo genden betaalde, het stichten van een spaarbank, enz. Texel is dus inderdaad niet achterlijk, maar gaat op den goeden weg krachtig voorwaarts. Bovendien worden nog vele plannen tot verbetering dagelijks besproken, en reeds eenige zijn tot rijpheid gekomen, zoo als de aanbouw van een gemeente-schoollokaal aan den Burg, waarvoor reeds terrein is aangekocht, het bedijken van schorren en gronden (in het noorden) terwijl in de toekomst ligt het graven van een kanaal van de haven van Texel tot den Burg en het vergrooten en verbeteren van die haven. Jl. Zondag avond omstreeks 7| uur ontstond er brand in het huis bewoond door J., gelegen aan het Breed te Hoorn, welke brand zoo fel woedde dat, niettegenstaande de spoedig aangebragte, krachtige hulp der brandweer, het gebouw een prooi der vlammen is geworden. De belendende gebouwen zijn gespaard gebleven. De oorzaak is onbekend. Naar inen verneemt, waren bet huis en de inboedel tegen brandschade verzekerd. (Amst. Crt.) Op den 1 Nov. mogt de heer Kriebel, gewezen hoofd onderwijzer der stads-armenschool en van het huis van correctie te Hoorn, zijn 50jarig huwelijksjubilé vieren. Wij vermelden dit daarom als een zeldzaamheid, omdat de jubilaris gedecoreerd is met de Militaire Willemsorde, in den slag bij Waterloo verworven, op zijn 81ste jaar tot 1 Nov. 11. in het correctiehuis werkzaam was en zich in het genot van eene goede gezondheid verbeugen mag. Door het polderbestuur van de banne Westzaan is besloten een stoomgemaal te maken, tot uitmaling van het polderwater, in plaats van de tot heden gebezigde windmolens. In een particuliere correspondentie uit Paramaribo in de Amst. Crt., leest men: Wanneer eens eenige familiën (landbouwers) ten, uwent den moed hadden zich bier (Suriname) te komen vestigen, konden zij binnen zeer korten tijd zich rijk werken. Het land zal, geloof ik, niets kosten, het gouvernement zal mef genoegen zooveel land men wil, mits men het cultiveere, in pacht of eigendom kosteloos afstaan. Vele takken van nijverheid, die tot heden op zeer gebrekkige of op geenérlèi wijze worden geëxploiteerd, kunnen rijke bronnen van welvaart opleveren. Ik noem b. v. veeteelt, den bouw van aardvruchten en andere, van groenten, in één woord, van alles wat een der vruchtbaarste landen der heete luchtstreek kan opleveren. Naar N.-Amerika trekt men zonder te weten, wat men daar kan vinden, daar moet men gaan zoeken. In Suriname behoeft men niets te zoeken; voor den nijveren arbeider die werken wil, die zijne pligten beseft, is het maar voor het nemen. Men schrijft van den Rijnkant aan de Leids. Crt.: „Tot kort vóór Kersmis van 1870 had het bijna vier maanden zwaar geregend en daarop volgde een lange winter, doch er is in de 36 van de 45 dagen, dat het nu geregend heeft, veel meer gevallen dan toen. Daar Kers mis nu nog zoo ver verwijderd is, kon het natte weder nog wel wat aanhouden, waardoor het spreekwoordelijk „vroeg malen, veel malen" ook thans bewaarheid zou kun nen worden. Het is hier als overal met het water slecht gesteld; op al het gewonnen werk door de molens is ver lies gevolgd. Omdat liet nog zoo vroeg was, heeft men uitge steld vee te stallen en eenige bouwlieden hadden het gras onder het water weggemaaid en aan de paarden gevoerd; maar het een heeft men moeten opgeven en het andere moeten opvolgen. Het is verbazend hoe langdurig nu reeds de wind uit het zuid-westen heeft gewaaid en daaruit meent men gerust te mogen afleiden, dat, zoo in deze maand de wind niet naar het oosten keert, om er ver scheidene dagen met vast weêr en drooge kou te blijven, de winter dan ook wel langdurig, zoo niet streng zou kunnen worden. Jl. Maandag is door de Haagsche politie een vrouw gearresteerd, die met een man aan het vechten geraakt zijnde, haar vijand een vinger heeft afgebeten. De telegrafisten te Rotterdam hebben aan den minister van Financiën verzocht hunne bezoldiging meer in overeen stemming te brengen met de duurte der levensmiddelen. - Op de jl. Vrijdag te Gorinchem gehouden kleine of St. Huberts beestenmarkt waren aangevoerd p. m. 2650 stuks, zijnde 600 stuks minder dan het vorige jaar. De handel was zeer geanimeerd, zoodat het grootste gedeelte vlug opruimde. Prijzen: rijpe kalfkoeijen 230 a 325, minder kwaliteit 170 a 220, dito vaarzen 100 a 160, schotten 160 a 209, enkele tot ƒ250, 2 (jarige ossen met veel vraag 190 a 250, 1 (jarige dito 90 a 140, gras kalveren 60 bi 85. Uit Zuid-Beijerland meldt menSedert onheugelijke jaren bestaat hier een instelling welker wedergade in ons vaderland alleen te Nieuwenhoorn gevonden wordt, nl. een „knechtsmarkt." Tweemaal in een jaar heeft deze alhier plaats, de eerste op half Mei, de tweede op 1 Nov. Deze laatste heeft jl. Vrijdag plaats gehad. De markt was zeer vlug, de prijzen 10 a, 20 hooger dan verleden ja; Gewoonlijk verdiende een knecht van 1 Nov. tot half Mi behalve kost en inwoning, 40 h, 55; thans is er f 72 besteed. Van half Mei tot 1 Nov. kan een knec! tot 120 a 130 huur verdienen, zoodat een boerenknet in een jaar 200 boven kost en inwoning kan winnen, Te Breda is gisteren geheel uitgebrand de grot steenen koornmolen op de wal bij de gasthuisvelden. Jl. Zondag avond, bij aankomst van den laatsten trei had te Helmond het volgend schrikwekkend ongeluk plaai Vaak worden er bij aankomst van treinen wagens of aangehangen, dit was ook hier het geval; de bedien plaatste zich dan tusschen de wagens om ketting of sein los te maken. Dit laatste vlotte thans niet, de wagen k» aan, wierp den man omver, deze viel op de rails en wagens verplettterden zijn hoofd, zóó, dat de hersenen la aan de overzijde werden teruggevonden. Ook een arm van het ligchaam afgesneden. Dat de ongelukkige onmiddelijk een lijk was belt geen betoog. De gemeenteraad van Vlissingen heeft zich bij ad: tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend] het ernstig en dringend verzoek, het bij de behandeling Staatsbegrooting voor 1873 daarheen te willen leiden, daarin alsnog worde opgenomen een artikel tot het spoedig mogelijk daarstellen van een droogdok in de onn delijke nabijheid van de haven- en kanaalwerken te 71 singen, geëvenredigd aan den aanleg dier werken, o] daardoor de zekerheid verkregen worde, dat Vlissingen, handelshaven van den eersten rang, met de andere Eu pesche zeehavens kan wedijveren niet alleen, maar ook f waarborg worde gegeven, dat de aanzienlijkste Rijksuitgai voor de aldaar aangelegde werken besteed, gewensc voordeelen afwerpen. De jl. Dingsdag te Steenwijk gehouden groote hei vee- en paardenmarkt, bij gelegenheid der kermis, zeer belangrijk. De aanvoer was groot; 't getal kooplied ook uit den vreemde, ruim. Men besteedde hooge prijs de omzet was groot. Vette koeijen golden per kilogi 54 a 66 c., kalf-koeijen 150 a 325, melkkoeijen a 230, gusten 120 a 200, vaarzen 90 a 170, pinl 70 a 140, kalveren 40 k 70, stieren 90 a 200, vi varkens 60 a 64 c. per kilogr., magere dito 40 a 60 per kilogram, biggen 8 a 25, Friesche schapen ƒ141 dito lammeren 9 a 16, Drentsche schapen 7 a geiten 8 a 15, paarden, puike soort 300 a 600, ecl V' werkpaarden 200 a 400, ordinaire 90 k 150, jong 06 100 k 250, veulens 70 a 125. (U. Dj Volgens de Tw. Cour. is aan de gezamenlijke schoi makersknechts te Almelo hun verzoekhet arbeidsloon 25 pCt. te verhoogen, door de bazen toegestaan. Jl. Donderdag nacht heeft in de nabijheid van Goi dijk een brutale aanranding plaats gehad. De heei Buisma, van de Knijpe, omstreeks middernacht van harddraverij te Gorredijk huiswaarts keerende en circai kwartier langs den eenzamen weg voortgewandeld zag in zijn nabijheid een man aan den wal liggen. Op vraag van den heer Buisma, hoe hij daar zoo lag, woordde de man dat hij zoo vermoeid was. De heer vroeg verder waar hij van daan was, en't antwoord luid van Dokkum, terwijl hij meteen vroeg, hoever hij nog Gorredijk was, waarop de heer B. zeidezoowat kwartier gaans. Naauwelijks had hij dit gezegd, of om wachts komt een tweede man uit den wal te voorschiji pakt den heer B. bij den kraag, tegelijk van hem eischen dat hij hem zijn geld zou geven. De aangerande, Koe verschrikt, behield nogtans zijn tegenwoordigheid van en zei tot den aanrander, dat hij hem dan moest losla Deze deed zulks, doch in plaats van aan den eisch booswichts te voldoen, gaf de heer B. hem fluks met wandelstok een flinken slag tegen de heenen en toen het hoofd, waarna de getroffene nederzeeg. Begrijpei dat de andere persoon een medehelper van den aanran was, diende hij ook deze eenige ferme stokslagen toe koos toen het hazenpad. Het zou zeker zeer te wenscl zijn, dat alle gaauwdieven zoo hun man vonden als in berigt wordt medegedeeld; de openbare veiligheid zou stellig veel bij winnen. (Dr. Crt, De eendenkooikers in het Noorden doen tegenwoot goede zaken. Een hunner, te Meppel woonachtig, die dergelijke kooijen in onderscheidene gemeenten heeft, vi onlangs op één dag 500 eendvogels, en leverde ze af expeditie naar 't buitenland, voor 1 't stuk. Als eene bijzonderheid deelt men uit Meppel me dat de muziekanten bij de dienstdoende schutterij aldi voortaan in het patentregt zullen worden aangeslagen. De persoon te Meppel, die van brandstichting beschuldigd, is op vrije voeten gesteld. Het voorloop verhoor heeft tot deze handeling geleid. Jl. Dingsdag zijn te Luxemburg de Wetgevende Kan door Prins Hendrik geopend. De Prins-Stadhouder h het land zijnen dank betuigd voor de sympathie, die ten zijnen aanzien tijdens het overlijden van de Prinses, i gemalin,, heeft aan den dag gelegd. Hij constateerde ven gens, dat de Luxemburgsche nationaliteit, die reeds dikwijls bedreigd scheen, een nieuwen waarborg erlangd bi in de naar aanleiding van de den 11 Junij jl. gesld conventie, door de mogendheden, onderteekenaars van verdrag van Londen, afgelegde verklaring, dat zij de verp tingen, door haar bij het laatstbedoelde verdrag aangegi steeds als geldig beschouwden. De School Board Chronicle geeft een statistiek over van de uitgaven voor school- en politiewezen te Ber Weenen en St. Petersburg. Terwijl de Russische keizers 1 pCt., de Oostenrijksche 9 pCt. van het bedrag b jaarlijksche begrooting aan scholen ten koste leggen, beri dit cijfer te Berlijn 31 pCt. Ook op het gebied der inrigtingen van weldadigheid s# Berlijn bovenaan, want daartoe besteedt Berlijn 22, Wee« 15 en St. Petersburg 8 pCt. Met betrekking tot' politiewezen is de verhouding juist omgekeerd. In Rus!» wordt daarvoor 51 pCt., in Oostenrijk 21, in Pruissen Zll ee hv hc en ha W€ ov vo tef dit uit ge' drr om gel en om dor zijl kaï koi me een hor kei: bre krij kru het gen V ;ehf Is V !ij I V te v ged; mei' V veld V kri aam V te s v gras inse in 1 duit slim bees bekl V drie en i V -y vern bet geit: m de mug is d Ti en j vern 600' Zi Stat onts van waai inge een ondr Acht Paul weg- Frie: D neml worr actir

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2