V Provinciale Staten van Noordholland. Benoemingen, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Daitschland en Oostenrijk. Zwitserland. Amerika. SCHAGER MARKT van HEDEN. Q lf M er knaj kne« nen, groc ii trei plaat :ns i idiet schti ki en in lal rm beho 3 ad nd ing sn, liet onn e Yl op gen, Ent >ok i<© ensc 18, ilied prijs ilogi pinl v! 60 L4il i l, ec schot pCt. uitgegeven. Te Berlijn komt op elke 495 inwoners 1 agent van politie, te Weenen 1 op elke 416 en te St. Petersburg 1 op elke 210. In een brochure: „Richard Wagner, Psychiatrische studie van dr. Ph. Puschman, geneesheer in het krank zinnigengesticht te Munchen," wordt betoogd, dat zich bij Richard Wagner reeds geruimen tijd ernstige kenteekenen van verstandsverbijstering hebben vertoond. De Schach van Perzië, gedreven door zucht tot navolging van de Europesche beschaving, heeft een nieuwe orde voor dames ingesteld, namenlijk de Zon-orde; zijn moeder is de eerste die er mede begiftigd is. De Arabische dames hebben eene bijzondere wijze om zich te parfumeren. Zij graven een gat, ter groote van een wijnflesch, in den grond, binnen de wanden van de hut of tent, die zij bewonen. Deze opening vullen zij met houtskolen, welke zij aansteken, of ook wel met heete asch, en werpen daarop een handvol welriekende kruiden en harsen. Terwijl nu uit dezen kleinen vuurhaard de heete welriekende dampen opstijgen, hurken zij, met ontbloot ligchaam, daarboven, en spreiden hare kleederen zoodanig over zich heen, dat deze van den hals als het ware tent- vormig om haar heen vallen, en dus de opstijgende geuren tegenhouden. Door de hoogere temperatuur, welke onder dit omhulsel ontstaat, begint het ligchaam der patiënt zacht uit te wasemen, de huid wordt vochtig, de poriën worden geopend, en zoo wordt als het ware de geheele huid ge drenkt met de welriekende dampen, die zij onder die omstandigheden gretig absorbeert. Zoodra het vuur is uit gebrand of de asch afgekoeld, is de bewerking afgeloopen en zoowel het ligchaam der dame als het kleed dat tot omhulsel heeft gediend, zijn alsdan zoo sterk van reukwerk doortrokken, dat men, als verscheidene dames bij elkander zijn, het parfum reeds op meer dan honderd ellen afstands kan waarnemen, indien althans de wind uit die rigting komt. Het gebrande reukwerk bestaat gewoonlijk uit een mengsel van gembers, kruidnagels, kaneel, wierook, myrrhe, een soort van zeegras, uit de Roode Zee afkomstig, en de hoornachtige schijf, welke de opening der schaaldieren bedekt, als deze zich in hunne schalen terugtrekken. Volgens berigt uit New-York, rekenen de republi keinen op eene verkiezing van Grant met f der uit te brengen stemmen. Als een eenvoudig en niet kostbaar behoedmiddel tegen de varkensziekte, raadt men aan om de jonge varkens vooral, en ook de ouderen, waarbij zich ziekteverschijnselen voor doen, een stukje van den staart te snijdende dieren "'jJ krijgen daardoor ontlasting en verligting; zij springen op, krullen den staart, en vreten niet zelden met veel graagte het voedsel, dat zij eenige oogenblikken te voren onaan geroerd lieten staan. Gor heer van ircai ziji Of •g. reer luid rog at on: :hijn chei hoe mg osja >ch iet oen ijpei ïran toe insd in zon Crt. voor die af me aldi m. iting rloo lam r die 8, vert is ;dhi ;eslo an 'erp ;e ff vei Ber ;ers h berf d st Pee tot lusll len Waarom al die moorden Hoe onnadenkend wordt toch gehandeld in het vernietigen van zoovele vogelen en insecten, die és schadelijk worden aangezien?. Waarom de spinnenkoppen in uwe stallen te vernietigen, vermits lij zoovele vliegen vangen en dooden, die u en uw vee lastig vallen Waarom met uw voet den heikrekel, dit schoone gulden insect te vertreden, dat in uw hof loopt? Zij hebben nooit iemand kwaad gedaan, maar voeren den oorlog tegen de rupsen, de slakken, de meikevers en verslinden ze. Waarom de niet-venijnige adder te dooden, die van muizen en veldmuizen leeft, maar u niet bijten zal Waarom de koekoek te vernietigen, wiens beste voedsel de lang harige en venijnige rups is, welk men zonder letsel niet kan aanraken? Waarom de pimpelmees' té dooden en de nesten der grasmuséh te storen? Zij zijn de vijanden der duizendpooten en der wespen. Waarom de musschen den oorlog aan te doen, die slechts een graankorreltje oppikken, als zij geen insecten hebben, maar liefst insecten vernielen, die uw graan verwoesten? Waarom uw kruid te verschieten naar de spreeuwen, een onbe duidend wild, dat zijn leven slijt met de insecten-eijeren te ver slinden en zelfs uwe beesten van het ongedierte zuivert? Uwe beesten zijn wijzerzij laten ze ongestraft in de weiden hun rug beklimmen. Waarom de mees in de strikken te vangen, daar elk van deze driemaal 's jaars nestelt, en elk paar ongeveer 120,000 wormen en insecten, aan zijn jongen opdient Waarom den zonnekever te dooden, die zich met boomluizen spijst? Waarom de pad te dooden? 't is waar, zij is walgelijk, maar vernietigt zoovele slakken en mieren! Waarom duizenden lastige en stekende muggen te sparen, met het vogeltje te dooden dat men zoo dwaselijk en geheel ten onregte geitenmelker noemt? Waarom de vledermuis te vervolgen, die den oorlog doet aan de nachtpimpelmees en meikever, gelijk de zwaluw aan de muggen en vliegen? Waarom de veldmuis te dooden? Zij leeft van aardwormen; 't is de gewone muis die het graan opeet. Waarom te gelooven, dat de nachtuil en de steenuil de duiven en jonge kiekens verslindt, daar het niet waar is? Waarom ze te vernietigen? Elk doet het werk van 7 tot 8 katten en verslindt 6000 muizen per jaar! Zitting van Dingsdag 5 November. Door den griffier der Staten,, den heer mr. C. J. van Vladeracken, is een verzoek om ontslag ingediend,, wegens zijne benoeming tot lid van den raad van State. Gedeputeerde Staten hebben een voordragt ingediend, waaruit eene keuze van een opvolger zal geschieden. Onderscheidene ingekomen stukken zijn in handen van commissiën gesteld, o. a. ten voordragt tot het verleenen van subsidie voor wegverbetering onder Bergen en Castricum, een ontwerp-reglement voor de Achterkogge, aanvragen om subsidie voor 't onderwijs te Anna I'aulowna en in een 4tal andere gemeenten. De stukken over wegverbetering door Scbermerhorn en over den Noordhollandsch- ïrjeschen spoorweg zijn ter inzage van de leden ter griffie nedergelegd. De kapt.—luit. ter zee W. K. van Gennep, belast met de waar neming der betrekking van onderdirecteur der Marine te Amsterdam, Wordt daarvan met den 15 dezer maand eervol ontheven en op non- activiteit gesteld en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den kapt.-luit. ter zee jhr. D. Bowier. De luit. ter zee 1ste kl. G. J. W. Hooghwinkel en J. P. Mercier, resp. dienende aan boord van de wachtschepen te Willemsoord en te Hellevoetsluis, worden met den 15 dezer maand op non-activiteit gesteld. Tot lid van den raad in Neerl. Indië is benoemd de heer mr. T. H. der Kinderen, president van het Hoog Geregtshof en van liet Hoog Militair Geregtshof daar te lande. Het adres der commissie, die zicli onlangs ,/ter artistieke bescherming van liet bosch van Fontainebleau" gevormd beeft, is door den heer Thiers zeer welwillend ontvangen, maar heeft de aangekondigde groote houtveiling niet kunnen verhinderen. Ten einde de verdere verwoesting van dit schilderachtige bosch te voorkomen, heeft de bedoelde com missie besloten, niet uiteen te gaan. Zij beeft de artisten en allen, die belang in de kunst stellen, uitgenoodigd, hunne adbaesie in te zenden aan eene door haar eenparig afgelegde verklaring, volgens welke 1°. bet bosch van Fontainebleau behoort te worden geassimileerd aan de nationale en geschiedkundige monumenten, die tot eiken prijs behouden moeten blijven, en 2'. niet kan berust worden in de tegenwoordig geldende verdeeling van dat bosch in een artistiek en in een niet-artistiek gedeelte. In een brief naar aanleiding van de openbare gebeden, die voor het welslagen der wetgevende werkzaamheden in de verschillende diocesen van Frankrijk zullen gehouden worden, zegt mgr. Dupanloup o. a. „Wij zien periodiek) na eiken socialen storm, onder ons een vreemdsoortige generatie ontluiken en verrijzen van nieuwe mannen, die eensklaps den grond als overdekt. Er is niets heilig voor hen. Alles wat herinnering is, groot heid van het verleden, monumenten, wetten, zeden en gewoonten der voorouders, geschiedenis, edele oudheid, zelfs de wijsbegeerte en de letteren, dat alles is verfoeije- lijk in hunne oogen. Aan die mannen van het oogenblik, aan die vreemde en geweldige pygmeën, kinderen van een storm, mishaagt alles wat van den vorigen dag is, alles wat verheven en duurzaam is, alles wat klaar, zuiver en grootsch belooft te worden. God, de godsdienst, de familie, de vaderlijke regten, de eigendom, de huiselijke haard, de heiligheid van den huwelijksband, zelfs de moederlijke waardigheid en de onschuld van de prille jeugd, alles wat ooit het zuiverst, het eerbiedwaardigst en het heiligst was voor het men- schelijk hart, wordt met vermetele woede door het nieuwe ras aangevallen, zwak verdedigd of lafhartig prijsgegeven. De Vorst der Apostelen zeide ons van die menschen een woord, dat treffend is van waarheid: „De vrijheid is voor hen slechts de sluijer voor hun boosheid"en zij bedienen zich van dien grooten naam slechts om te ver drukken en te bederven." De verkoopers van bloemen en immortellenkransen, te Parijs, hebben op den Allerheiligendag weder goede zaken gemaakt. Men berekent, dat zij die zich in den omtrek van Père-Lachaise hadden geplaatst voor 180,000 francs, en die bij het kerkhof Montmartre voor 120,000 francs verkocht hebben. In een der grootste zalen van het stadhuis der City van Londen is den 4 Nov. 11., onder voorzitting van den lord- mayor, eene meeting gehouden, welke ten doel had de bestrijding der slavernij in het binnenland van Afrika in de hand te werken. De bisschoppen van Winchester, van Londen en van Rochester, de heer Stanley, de „ontdekker van Livingstone," sir Bartle Frère, lady Burdett Coutts, en een groot aantal aanzienlijke personen woonden de bijeenkomst bij. De heer Stanley heeft omtrent den be doelden slavenhandel onder anderen het volgende mede gedeeld: „Te Zanzibar wonen 17,000 Banians, die rijk zijn, en met wier geld de slavenhandel gedreven wordt. Zij schieten aan ondernemende Arabieren, die van Muscate komen, geld voor, waarop zij eene winst maken van 100 pCt. Een Arabier, die met eene karavaan uitgaat, neemt voor 3000 of 5000 dollars aan laken, kralen en ijzerdraad mede, en vertrekt naar Unyanyembe; maar daar zijn de slaven te duur; zij kosten er 10, 20 of 30 dollars per hoofd; hij gaat dus door tot Ujiji, waar zij per hoofd slechts 6, 7, 8 of 10 dollars kostenmaar ook dit is nog te veel om zijne schraapzucht en die van den woekeraar, die hem geld geleend heeft, te bevredigen en de expeditie trekt dus het meer Tanganyika over en Beneden-Manyema in, alwaar tachtig of honderd geweren voldoende zijn om al de inlandsche stammen ten onder te brengen. Men begeeft zich naar een dorp, alwaar men een voorraad kralen enz. ten toon spreidt, en terwijl de vrouwen de sieraden bewon deren, en de mannen de duurzaamheid der kleedingstukken onderzoeken, geeft de aanvoerder aan zijne in hinderlaag liggende mannen het bevel tot den aanval, en er volgt een hartverscheurend moordtooneel, waarna de vrouwen en jongelingen worden medegevoerd." De meeting heeft eenige motiën aangenomen, waarin de dringende noodzakelijkheid wordt uitgesproken, dat Engeland, dat meester is der Indische wateren, aan den slavenhandel, die van Afrika uit over die wateren gedreven wordt, in het hart aantasten en uitroeijen zal, en er is besloten een afschrift dier motiën aan de regering te zenden. De Engelsche kapitein der artillerie Moncrieff die eenige jaren geleden op het denkbeeld gekomen is om, ten einde bij borstweringen enz. de altijd verzwakkende en daarenboven tot een goed mikpunt strekkende schiet gaten te kunnen missen, door namelijk het stuk binnen de verschansing te laden, het boven de borstwering uit te ligten en alsdan af te vuren, als wanneer het door den schok in zijnen vorigen, verdekten stand terugvalt oppert thans, onder anderen' in een brief aan de Londensche Times, het denkbeeld om deze theorie, nog verbeterd, aan boord der monitors toe te passen, waardoor men de zware torens op die schepen zou kunnen missen. Kapitein Moncrieff acht dit vooral hierom van belang, omdat de wedstrijd tusschen pantsering en geschut, zonder deze, of eene andere groote besparing op het gewigt der schepen, welhaast in het nadeel der pantsering dreigt beslist te worden, vermits men genaderd is tot de grens van de dikte der pantsering, welke men kan doen drijven. Daarentegen ziet hij kans om stukken van veel zwaarder kaliber, dan thans gebruikt worden, op zee te „ligten." De bovenbedoelde verbetering bestaat hierin, dat de overtollige kracht van den terug sprong, door pneumatische werking, wordt opgegaard en voldoende is om het stuk voor een volgend schot op te heffen. (Haarl. Crt.) Als het zoo voortgaat, zal de prijs van het ijzer spoedig normaal worden. Na den eersten afslag van 40 en 60 sh. is Zaturdag weder een dergelijke daling gekomen, zoodat nu bijna de helft van de verhooging weder is ver vallen. De steenkolen zullen die daling volgen. Te Tiverton viel een oud man, die bij gelegenheid der verkiezingen zijne stem moest uitbrengen, tengevolge van opgewondenheid, plotseling dood ter aarde. Het onderwijs in de mythologie is, volgens het prospectus van de Pesther kostschool, voor jonge dames noodig, omdat men zonder mythologie de hedendaagsche operetten niet begrijpt. Een Berlijnsch blad geeft nu aan de Pesther kostschoolhouderes in gemoede den raad, om ook voor het onderwijs in de aardrijkskunde een plaatsje in te ruimen, opdat de elèves in staat zullen zijn om, althans bij bena dering, de graadbreedte der plaatsen op te geven, waar hare rendez-vous plaats hebben. Ook de sterrekunde mag niet geheel verwaarloosd worden; anders zal de jonge dame, wenneet- haar geliefde zijn „of ik u liefheb, vraag het de sterren" laat hooren, in verlegenheid geraken en niet weten tot welke ster zij zich met de vraag in kwestie moet wenden. Tegen het einde van den cursus make de onderwijzeres vooral veel werk van de cijferkunst, zonder welke het aan de elève nooit mogelijk zou wezen, het juiste bedrag te berekenen van het vermogen, dat haar uitverkorene ver klaart aan hare voeten te zullen leggen. Eindelijk zullen ze in het huwelijk de volle waarheid leeren beseffen van de botanie, die haar geleerd heeft, dat er leliën zijn die niet spinnen, maar toch voortdurend prachtig gekleed gaan. (Arnh. Crt.) De heer Jean Dolfus, manufacturier te Mulhouse, heeft den 30 Oct., bij gelegenheid van zijn 50jarig echtfeest, aan al zijn onderhoorigen te zamen een som van 200,000 francs geschonken. Het aantal jonge dames, ingeschreven als „studenten" aan de hoogeschool te Zurich, is thans geklommen tot in de negentig. Onder deze bevinden zich velen, die uit zucht om zich grondig te bekwamen derwaarts zijn geko men; zij hebben dit getoond gedurende hun korter of langer verblijf aan de universiteit. Maar er zijn er ook onder die dames, wier tegenwoordigheid velen bedenkelijk het hoofd doet schudden. Men treft onder de laatstbe- doelden o. a. eene Poolsöhe adellijke dame, die gehuwd is en zich het leven zoo aangenaam mogelijk maakt, zonder zich om haren echtgenoot, dien zij heeft verlaten, in het minst te bekommerenandere ongehuwde jonge dames trachten zich belangwekkend te maken door het gerucht, hetwelk hare namen maken, enz. Volgens den New-York Times breidt de epidemische ziekte onder de paarden zich zeer uit. In New-York werden duizenden paarden aangetast, waarvan een groot aantal stierven binnen weinige uren, nadat de eerste ziekteverschijn selen zich openbaarden. Volgens de meening van rijksvee- artsen zal de epidemie zich over geheel Amerika verspreiden, daar de besmetting door de atmosfeer schijnt te worden overgebragt. De ziekte openbaart zich doordien uit de oogen, neus en bek een slijmachtig vocht loopt: het aan getaste dier verkeert onmiddelijk in een zwakken, afgematten toestand, terwijl het krampachtig hoest. De veeartsen schrijven aconite en purgatieve middelen voor. Indien zich binnen den tijd van drie uren geene gunstige verandering openbaart, kan men er zeker van wezen, dat het dier sterft. In verschillende steden is het verkeer, tengevolge van die ziekte onder de paarden, zoo goed als gestremd, 't Is geen ongewoon verschijnsel als men thans ossen voor de vrachtwagens ziet gespannen. Een jonge dame te Boston is gearresteerd wegens diefstal van een paard. De Tribune hoopt, dat de wet niet al te streng zal worden toegepast, daar de vrouw 't zelfde regt heeft om paarden te stelen als de man. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). u a> s CJ a <o Ut Windrigting Barometer Thermometer 1? a Toestand ran en Kracht. mm. L ja g o o o fe t> de zee. O Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 zwtz. 16k. 768.13 - 0.76 13.3 4.4 0.96 Hol. 7 8 wtz. 20„ 763.70 f 4.83 11.4 f 4.4 0.75 7 12 wzw. 18 766.77 f 6.90 11.8 f 3.1 0.78 Weerstgesteldheid: 6 Nov. 12 u. Digtbetrokker, winderig. 7 Nov. 8 u. Helder, bewolkt, wind, onst. 7 Nov. 12 u. Helder, beneveld, wind, onst. BER TELEGRAAF. 2 Paarden f 40a 80 Ossen - 180a240 Stieren - 100al80 „nn Gelde-Koeyen - 170a280 dUU Kalf-Koeijen - 240a290 Vaarzen 100al40 Hokkelingen - 40a 90 7 Nucht.Kalveren- 9a 22 VetteRammen - a 740 Schapen - 24a 42 23 6 Lammeren f 20 a 4 Bokk. en Geiten - 2^a 9 Magere Varkens- 15 a 19 69 Biggen - 6 a 11 90 Eenden c. 50 a 75 50 Kippen - 40 a20Ö Boter per kop -105 a KaasperK.G. - 40 a 45 Kip-Eijeren per 100 -500 a550 Eend-Eijeren - a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3