ADVERTENTIËN. r 9 Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Denemarken. Italië. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. mannen, die onder de Commune een overwegende rol hebben gespeeld, erkend dat burgerlijke en kerkelijke wetten en voorschriften geen ijdele formaliteiten zijn. De vier getuigen zijn geweestFran^is Victor Hugo, de eenig overgebleven zoon van den dichter; Ernest Blum, vaudevillist en redac teur van den Rappel; Destreux, oud-redacteur der Marseil- laise en Albert Joly, die Rochefort verdedigd heeft voor den krijgsraad. Van 9 tot 9| ure hebben de heer der politie, die natuurlijk de geheele plegtigheid hadden Rochefort alleen gelaten met de moeder zijner kinderen, die door de zusters van het klooster in bruids- was getooid en door een stapel van kussens zoo d mogelijk regtop werd gehouden. Het onderhoud scheen vrouw, die nog slechts eenige dagen kan leven volgens getuigenis der doctoren, gesterkt te hebbenRochefort daar entegen scheen gebroken. De maire van Versailles, de heer Rameau, ging nu over tot de gebruikelijke formali teiten en toen Rochefort op de vraag, of hij jufvrouw Renaud tot vrouw nam, het ja met krachtige stem uitsprak, heeft de chroniquer op de bleeke lippen der zieke een glimlach zien komen, terwijl zij zelve het jawoord met een zucht van verligting uitstiet. Daarna kwam de kerkelijke ilegtigheid, die door Rochefort zeer stipt werd gevolgd, lij heeft den huwelijksring aan den vinger van Marie Renaud gestoken, geurige bloemen uit een vaas op den schoorsteen genomen en op haar bed gelegd en haar voor hoofd gekust. Daarmee was alles afgeloopen. Mevrouw Rochefort viel van vermoeidheid in zwijm en haar man werd naar de gevangenis terug gebragt, vanwaar hij reeds les avonds weêr naar het eiland St.-Martin-de-Ré is getrans- orteerd. Zoo heeft de schrijver der Lanterne ten minste éne van zijn vele fouten hersteld. (Amst. Cour.) Het bagno van Toulon zal den 1 Januarij 1874 voor ;oed worden opgeheven. Alsdan zal er dus geen enkel agno meer in Frankrijk zijn. Voor de stad Toulon is lit een zwaar verlies, want groot is het getal industriëlen, die van het bagno leven. Jl. Zondag is op de kust van Boulogne een haring- mis vergaan, wier bemanning, uit een vader met drie zonen <hijk «staande, eene prooi der golven is geworden. Dit onheil als het ware onder het oog der echtgenoote van den isscher voorgevallen, die met twee harer kinderen de erugkomst der zeelieden aan den ingang der haven verbeidde. jaar van tan- )00, ;oad 625 Dct. uim l op irdy die >eid. svigt van king lader irden j het langt is de uit- vat •gi°g van h tot p het ■gnig he ei nent, tslag dient .e 61 Woensdag aangewend, is evenzeer mislukt. 4 ei iberg onder ihten i, tel ïenie, ,wer| zwaai ver nstif voot ïivei mi 3ar! i ze nun^i iude Een tweede poging om de stoomboot Batavier te ligten, Jl. Dingsdag ochtend bestond het eerste en eenige igenlijke nieuws van Londen in de geboorte van een ippopotamusjong, ten 7 u. 15 m., zijnde het derde in den oölogischen tuin geboren; dit schijnt meer gezond verstand bezitten dan zijne overleden broeders, daar er geen geiten oodig zijn en het pasgeboren nijlpaard zuigt. Het is drie toet zes duim lang, van licht-mahony kleur en weegt onderd pond. Deze hippopotamus is de elfde in Europa aden eboren, namelijk zes te Amsterdam, twee te Parijs en drie er It j Londen. Slechts een van de elf en tot de zes Amster- Jull» ammers behoorende, bleef in leven en werd voor 800 p. st. erkocht om naar Engeland te worden vervoerd, alwaar et bij gelegenheid van een brand in het glazen paleis te Ijdenham met andere dieren in de vlammen omkwam. De loeder van het nu geboren jong en het jong zelf bevinden jezeI ich zeer wel, en alles wordt gedaan om rust en stilte te levorderen. De jonge hippopotamus heeft den naam van lijf Fawkes ontvangen, als zijnde geboren op den gedenk- ig dat deze misdadiger, die het werktuig van een godsdien- lige zamenzwering was, trachtte het parlement in de lucht doen springen door buskruid, welk plan echter op merk- ziji faardige wijze door een weesjongen ontdekt en alzoo ver- jdeld werd. De 5 November werd steeds door het volk ;evierd met het branden van vuren, het afsteken van in- 'uurwerken en het door de straatjongens ronddragen van ene pop, die later 's avonds verbrand werd. In de laatste lagen zijn van zekere zijde pogingen gedaan om dit feit Ier geschiedenis, indien ook niet als geheel onwaar, dan och als zeer overdreven vermeld, voor te stellen. De duivenpost-stations te Metz, Straatsburg en Keulen, eeni' en behoeve der armee in oorlogstijd, zijn thans georganiseerd, jmdt )e directeur der Berlijnsche diergaarde heeft voor rekening jben an het rijk ruim 600 postduiven aangekocht, die nu gers asschen de stations verdeeld zijn. De Deensche vloot is dezer dagen vermeerderd met een uurgifcigenaardig vaartuig, nl. eene kanonneerboot van den intij 'ranschen luitenant Farcy. Het is eigenlijk niets anders ned( lan een drijvende vuurmond, een 300ponder van 12,500 noa lond gewigt, die in een open boot van 50 voet lengte, een »elke 3 voet diep gaat, staat. Alleen van voren is er een bal lunne ijzeren plaat, om de manschappen tegen geweerschoten eden Ie beveiligen. Deze boot, die eene vaart van 6 knoopen terd kan afleggen, wordt afgeleverd voor de som van 33,000, terwijl een pantserschip, dat slechts twee van dezelfde vuur monden draagt, minstens anderhalf millioen kost. Bij eene 'erdediging van Kopenhagen kunnen deze kleine booten litstekende diensten bewijzen, want al worden zij getroffen, jetgeen uiterst moeijelijk is wegens hare kleine afmetingen, zullen zij toch niet zinken, daar er waterdigte beschotten ijn aangebragt. Het provinciaal bestuur van Mantua heeft aan alle .provinciale en gemeente-besturen een bede om hulp gezonden, enuS eggende o. a.„De 23 Oct. was de groote ongeluksdag 'oor onze provincie. Bijna te gelijkertijd braken de Po utis!' lij Ronchi en Brede, de Ogho bij Cesole en de Mincio bij es Mantua door, overstroomden in 21 gemeenten 70,000 Jar" kctaren vruchtbaar land, verspreidden overal schrik en pek» ellende en verdreven meer dan 92,000 menschen uit hunne da Aardsteden. In de kathedraal van Milaan hebben roovers een beeld der' heilige Maagd van alle kostbaarheden beroofd. Men berekent dat hun diefstal eene waarde van 150,000 lires vertegenwoordigt. Die aan den weg timmert, ontvangt berigt Ook deze spreuk was in ruime mate van toepassing op de Ned. Nat. Werkl.-Vereen. „Door orde en spaarzaamheid tot welvaart." Haar bestaan van negen maanden heeft eene reactie in het leven geroepen, welke van geen geringe beteekenis was. Niettegenstaande die reactie, heeft het Heldersche publiek een voordeel genoten van 10 a 15 percent op het verbruik van hun brood. Dit wordt door velen voorbijgezien, maar wij zijn zoo vrij dit vooraf te zeggen. De feiten, dat het bestaan der Vereen, voordeel afwerpt voor iedereen, springen zoo helder in het oog, dat wij het regt van haar bestaan niet eens willen verdedigen, en ook al de dwaze gevolgtrekkingen dier reactie niet willen wederleggen; alleen zij door dezen aangetoond, dat de crisis, welke uit die reactie is voortgevloeid, nu is doorgestaan en de Vereen, gezuiverd heeft van vele bestanddeelen, welke slechts nadeelig waren voor haren ge- wenschten bloei. De commissie tot oprigting der Vereen., alleen beoogende lots verbetering van allen, was daardoor zeer vrijgevig in de toetreding tot het lidmaatschap. Dit heeft aanleiding gegeven, dat ook in die Vereen, gekomen zijn vele personen, welke, door egoïsme gedreven, elke handeling van het bestuur al spoedig wantrouwden. Dit wan trouwen gaf zich lucht in openbare uitdrukkingen, welke het hoofd bestuur noopte tot vrijwillige aftreding en bedacht deed zijn op middelen om de Vereen., welker grondslag men poogde te onder mijnen, te redden. „Dit is gelukt." Er werd eene commissie gevormd, bestaande uit de sectie- besturen, de commissie van toezigt en het hoofdbestuur, welke overeenkwamen om aan allen, die de Vereen, wilden verlaten, hun aandeel uit te keeren. Wij voegen hierbij, dat het ons leed doet enkele leden te heb ben verloren, op wier vastheid van beginsel wij hebben vertrouwd; juist daarom doet het ons leed, omdat zij van deze gelegenheid gebruik gemaakt hebben en zich vrijwillig hebben geschaard op de lijst der ontevredenen. Nadat het bekend was welke leden de Vereen, wilden verlaten, is door een beëedigd taxateur de waarde der inventaris opgemaakt, en door eene daartoe benoemde commissie de balans en het depot opgenomen. Daaruit bleek, dat met de in kas zijnde gelden het wettig aandeel van een persoon, die 36 weken lid was geweest, bedroeg f 3.31-J. Zijne gestorte contributie bedroeg f 3.60, dus, na een genoten voordeel van minstens 15 pCt. op zijne verbruikte producten, ontvangt hij slechts f 0.28J minder terug. De onvermijdelijke uitgaven voor administratiekosten, verlies door tegenstand, enz. zijn gedekt door de genoemde vermindering der contributie, bijdragen van donateurs, boeten, enz. Zulk een feit spreekt te helder, dan dat, zoo als boven gezegd is, de nuttigheid en het regt van bestaan der Vereen, behoeven be toogd te worden. De Vereen, is in haren financiëlen staat bij allen tegenstand vooruitgegaan. Dat het bestuur geene uitbreiding aan de zaken heeft gegeven, is alleen te wijten aan den geest der ontevredenheid, die zich al spoedig bij velen openbaarde, want alle noodige maatregelen wer den afgekeurd. Wij kunnen na afloop dezer crisis niet anders dan onze hooge tevredenheid betuigen over de handelingen van het hoofdbestuur, dat, trots allen tegenstand, met fleren moed en opoffering, dit alles heeft doorworsteld en, zonder eenige nevenbedoeling of belooning, de zaken heeft gebragt op die hoogte, waarop ze nu staan. Wij hebben het steeds betreurd, dat dit bestuur kennis gaf van zijne aftreding. Tot staving dezer bewering hebben wij aan negen hunner de candidatuur bij vernieuwing aangeboden, in de hoop, dat zij door de leden zullen worden herkozen. Twee hebben de Vereen, verlaten en één stelt zich, om redenen van huiselijken aard, niet herkiesbaar. Hiermede acht de commissie haar taak volbragt te hebben en meent, ook tegenover het publiek, genoegzaam te hebben aange toond, dat er bij veel praten veel wordt gelogen. In de hoop, dat de toekomst ons bestaan zal regtvaardigen, wenschen wij eenigzins meer blijk te mogen ontvangen van de medewerking van hen, die belang stellen in het lot van den werkman. In naam der sectie-besturen »n der commissie van toezigt, de commissie voornoemd, Jb. KRIJNEN. Helder, J. KAMP. 8 November 1872. P. MEIJNEKE. C. BEBELAAR. Geachte Heer Redacteur! Indien er plaats is, vergun me dan voor het onderstaande een weinig ruimte in uw veelgelezen blad. Met regt roemt men alhier de menigvuldige verbeteringen en den vooruitgang in vele opzigten, en toch blijft er nog altijd iets te wenschen over. 't Zij mij vergund die wensch hier kenbaar te maken. Ik bedoel de nachtelijke verlichting aan onze havenkom. Reeds meermalen, en zelfs nog onlangs, merkte iemand teregt aan, hoe noodzakelijk zulks is, niet alleen voor de bewoners der havenkom of voor het scheepsvolk, dat ook immers een zeker zielental vertegenwoordigt, maar ook met het oog op vreemdelingen, die als reizigers somtijds bij avond hunnen weg daarlangs nemen. Maar laten feiten spreken. Een geacht reiziger, de heer Hartdorff, reizende voor den heer H. de Wind, te Harlingen, had nog jl. Woensdag avond het ongeluk, door de vreeselijke duisternis misleid, in de haven te storten, doch werd door spoedig aangebragte hulp gelukkig gered. Reeds van vroeger zou men feiten kunnen opsommen, doch dit ééne zij hier voldoende om aan te toonen, dat de wensch tot eene billijke havenverlichting niet onregtmatig is. Schrijver dezes hoopt daarom, dat van wege het gemeentebestuur of belangstellenden onderzoek worde gedaan, naar dezen billijken eisch en zoo mogelijk daarin worde voorzien, door het ontsteken van eenige lantaarns langs gezegde havenkom, opdat nog in tijds grootere ongelnkken voorkomen en geene menschenlevens daarvan de dupe wordenLICHT. Van 1 tot 8 November 1872. ONDERTROUWDJ. B. G. Buhse, horologiemaker en H, O. Haape, wonende te Dinslaken. C. Smit, timmerman en C. Zits. J. van Berloo, smid, gedivorceerde echtgenoot van H. Hobein en G. Eijnhaar, weduwe van H. H. Budde. J. C. Grimijser, werk man en N. Bakker. GEHUWD: J. Klercq en M. C. Goudswaard. J. C. Korswagen en C. A. Pennekamp. J. Holleman en H. Visser. iNovemberj] Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 zwtw. 14k. 767.29 f 8.44 11.4 f 2.8 0.86 hol in zee 9 8 w. 1.6, 764.56 t 5.73 10.1 f 3.4 0.84 Slechtw. 9 12 wzw. 3 763.54 f 4.71 10.7 f 2.3 0.78 u BEVALLENJ. Verhey, geb. van Heerde, (D.). L. Beek, geb. Rijnveld, (Z.). M. van den Hoek, geb. Blom, (Z.). A. C. van Gessel, geb. Spigt, (D.j. J. B. van der Sluijs, geb. Kalf, (D.). J. E. G. Seunke, geb. Holt, (Z.). D. Houtkoop, geb. Schorsij, (D.). M. A. de Beurs. geb. Beijers, (Z.). J. Steggerda, geb. van der Hulst, (D.). C. Jokker, geb. van de Voorde, (D.). J. M. van Son, geb. van Wijnen, (Z.). W. van Pelt, geb. Hermerg, (D.). M. C. H. Matthijse, geb. Ritter, (Z.). J. van Leent, geb. de Jong, (Z.). M. C. van Egmond, geb. Kokké, (Z.). A. Visser, geb. Manck, (Z.). C. van de Sande, geb. Herfst, (Z.). E. M. J. Damave, geb. Dekkers, (D.). OVERLEDEN: L. de Bruin, geb. Zwaan, 28 jaren. J. T. Puijman, 36 jaren. vA. de Jong, 22 dagen. J. W. Klein, 4 maanden. F. C. W. Lobrij, 3 jaren. J. Kikkert, 79 jaren en 10 maanden. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 1. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). 9 Nov. 8 u. Bewolkt, mooiweer. 9 Nov. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokkenSehepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 8 Oct. 8 Nov. Prins Hendrik. J. Hendriks. Batavia via. Suez. 20 Elmina. A. Ouwehand. Amoor. 27 NicolaasWitsen. K. Drijver. Batavia. 31 Louise. J. Vogelzang. Samarang. 9 Nov. Costante. L. Armellini. Rangoon. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 7 Nov. PresidenteSarmiënto.G.B.Ricci. ZurMühlen&Co. Akyab. 7 Enos. C. Matcovich.Duink.&Goedk. Taganrog. 7 Max. J. C. Dinse. New-York. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading indeg Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Koning der Nederlanden.M.C.Braat. Glasgow.Vuurv.steen.deVries&Co Aangevoerd 499 stapels Kaas, wegende 108755 kilogram. Prijzen: Kleine f 36,—. ii Commissie f 41,50. Middelbare f 43, Laagste prijs f 14, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 3900 hectoliters, waaronder 1060 hectol. Tarwe, 300 hectol. Rogge, 630 hectol. Gerst, 156 0 hectol. Haver en 150 hestol. Boonen. Bij tamelijk vlugge handel is besteed: Tarwe f 11,75, Rogge f 8, zaaigoed f 8,25, Gerst 62 kilo f 6,25, Chev. 69 kilo f 7,25, Haver 42 kilo f 3,60, 45 kilo f 4, 52 kilo f 4,30, Karweizaad f 17,50, ErwtenGroene f 15,50, Graauwe f 16, Vale f 12, Witte f 14, Paardenb. f 6,76. 52 Magere Varkens - 19a 30 263 Biggen ben. 10 w.- 9a 12 4 Bokken en Geiten - 5a 8 Kleine dito e a Ezel f a Boter,per 0.630 K.G. c87!al02i De weinige aanvoer is toe te schrijven aan de Veiser-koemarkt. STAAT van Brieven, geadresseerd aan onbe kenden, over de maanden Julij, Aug. enSept. 1878. Noord-Amerika. S. Grunwald, te Denser; J. R. Visser. België. Philaman de Bear, te Antwerpen; L. Biener en A. de Vries, beiden te Brussel. Duitschland. Hamburg. Engeland. B. J. Wollenstein, te Lems; T. Starkie, te Liverpool S. Hunttey, S. J. Herman, S. Arpelo, allen te Londen; A. P. Polak, te Ramgate; R. Lowey, te Southampton. De Directeur van het Postkantoor te Helder, H E R W E IJ E R. Paarden bov.'tj aar f a Veulens - a Koeijen - a 10 NuchtereKalveren - 13a 19 14 Schapen - 17a 55 Lammeren - a Vijf-en-twintigj arige Echtvereeniging VAK A. METZELAAR EN M. D E J O N G. Helder, 11 November 1872. 85jarige Echtvereeniging; VAN H. VAN GÜRP EN M. SPEKKEN. Nieuwediep, 11 November 1872. Uit naam hunner dankbare Kinderen. eQOGOQoaoQoaoaoaoQooQjaoQoaoQoeoQOQoaoc 181 jarige Echtvereeniging VAN D. Jz. BAKKER EN G. EELMAN. Burg op Texel, 10 November 1872. Algemeene kennisgeving. JOOOOOOOOOOOOOOeXDQOOQOOOOOOOOOOOOOC

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3