Benoeming-en, enz. STATEX-GEXERAAL. Buitenland. Frankrijk. Men schrijft ons uit Hoorn, dd. 11 dezer: „Op de groote najaars-koemarkt alhier, van 10 en 11 dezer, zijn aangevoerd ongeveer 6000 stuks vee, over het algemeen beste kwaliteitde prijs van het vee was buiten gewoon hoog en de handel vlug; van het aangevoerde vee is bijna niets onverkocht gebleven. Er werden 20 vaar tuigen en 6 stoombooten met vee geladen en het overige werd in driften vervoerd." De rederijkerskamer Cicero, te Nieuwe Niedorp heeft jl. Zondag avond eene tooneelvoorstelling gegeven, waarbij aan minvermogende gehuwden vrije toegang werd verleend. Gisteren middag werd door de Hollandsche spoorweg maatschappij (Ooster-spoorweg), in het stationsgebouw, buiten de Willemspoort te Amsterdam, publiek aanbesteed het maken van gebouwen en eenige andere werken voor de halte Weesp en de halte NaardenBussum, in twee perceelen en in massa; 1ste perceel 79,888, 2de perceel 53,888 en in massa 133,555. Jl. Zondag vierde ds. Is. Prins in de Nieuwe kerk te Amsterdam het feest zijner zeventigjarige evangelie bediening, op welk zeldzaam voorregt wij reeds de aandacht hadden gevestigd. Den 7 November 1802 werd hij op 22jarigen leeftijd als predikant bevestigd. Na te Ede, Lange en Korte Zwaag, Oud-Beijerland, Alkmaar en Dordrecht werkzaam te zijn geweest, trad hij den 9 November 1825 te Amsterdam op, waar hij in 1852 het gouden feest zijner ambtsbediening vierde. Den waardigen man, die ook door zijne geschriften bekend is, werd op dezen heugelijken dag de algemeene deelneming betuigt. Eene aanzienlijke schare, waaronder de burgemeester, had zich in het kerkgebouw vereenigd, om deze zeldzame plegtigheid bij te wonen. Met opmerkelijke kracht en jeugdig vuur sprak de geachte 92jarige grijsaard naar aanleiding van Joh. 17 vs. 6a: „Ik heb uwen naam geopenbaard den menschen, die gij mij uit de wereld gegeven hebt." Na de godsdienstoefening werd den feestvierenden leeraar door de gemeente toege zongen het laatste vers van Ps. 134. (Amst. Crt.) Jl. Zaturdag is een driejarig kind bij de gasfabriek te Haarlem overreden door een kar, die met coaks geladen was, met het ongelukkig gevolg, dat het kind op de plaats dood bleef. De kar stond stil en het kind was op de knieën tusschen de wielen gekropen om een stukje coaks te grijpen, toen de voerman begon te rijden en het kind, dat hij niet gezien had, door het achterwiel getroffen werd. Tot viering van het 25 jarige bestaan van het Delftsche studentenkorps, zal in de maand Julij a. s. te Delft een maskerade worden gehouden, voorstellende „den intogt van Karei van Egmond, hertog van Gelre, binnen Arnhem, in den jare 1492." Op de gisteren te Utrecht gehouden veulenmarkt waren 517 stuks aangevoerd; de handel was voor het buitenland zeer levendig door Fransche, Duitsche en Engel- sche handelaren. Ook eergisteren was dit reeds het geval. De prijzen waren hoog, van 325 tot 700. Jl. Zondag passeerde te Arnhem een troep van 47 gedresseerde honden, komende uit Engeland en bestemd naar Perzië. Zij zijn naar Berlijn vertrokken met den trein van half vijf, na eenige uren in die stad doorgebragt te hebben, waar zij de algemeene aandacht trokken. Zij waren drie aan drie gekoppeld en gehoorzaamden oogen- blikkelijk aan alle bevelen van hunne twee geleiders. Onder de 47 waren vele prachtige exemplaren van het hondenras. Op de St. Maartens ganzenmarkt te Zwolle zijn niet minder dan ruim 2000 stuks verhandeld. Op de markt waren 400 stuks geplukt aanwezig, die van 2.75 tot 5 koopers vonden. Jl. Vrijdag werd op de weekmarkt te Deventer nog grasboter aangevoerd, welke werd verkocht voor 27 per 20 kilogrammen. Men meldt uit Diepenveen dd. 10 dezer aan de Arnh. Crt.„Als een voorbeeld van verregaande brutali teit kan dienen, dat op den jongsten marktdag te Deventer iémand het paard van een in deze gemeente woonachtige boer, op een stal waar nog vele andere paarden stonden, den staart afgesneden heeft en wel zóó hoog, dat het dier langen tijd ijselijk gebloed heeft. De politie is druk in de weer om den dader te ontdekken. De boterprijzen zijn op de markten in deze streken in de laatste dagen 1.25 a 1.50 per g vat 20 kilo's gedaald; wel opmerkelijk in dezen tijd van het jaar. Men betaalt thans voor de 1ste soort 25 a 26.25 Uit Utingeradeel wordt dd. 9 dezer gemeld: „In de kas van den gemeente-ontvanger is een tekort bevonden van ruim 7000. De borg bedraagt slechts 4000, zoodat er 3000 ten nadeele van de gemeente verduisterd zijn. Onder Farnsum (prov. Groningen), is eene vrouw, die met een bok door eene weide met runderen liep, door deze dieren aangevallen en zoodanig gewond dat zij oogen- blikkelijk overleed. De Gron. Crt. wijdt een belangrijk artikel aan de uitbreiding van het onderwijs, opgenomen in het programma van de thans aan het bewind zijnde mannen. Terwijl zij met groote belangstelling de voorstellen tegemoet ziet, die op de uitvoering van dit programma betrekking zullen hebben, vestigt zij de aandacht op hetgeen haars inziens allereerst noodig is, wanneer van uitbreiding van het onderwijs wordt gesproken, nl. het landbouw-onderwijs en het middelbaar onderwijs voor meisjes, twee verschillende takken van onderwijs, die tot dusver al te weinig tot hun regt zijn gekomen. Het eerste, van zoo groot gewigt in een land, waar de landbouw een zoo belangrijk onderdeel van het volksbestaan is, wordt tot heden op schromelijke wijze verwaarloosd. Men mist niet alleen eene goed georganiseerde landbouw- akademie, maar ook een landbouwkundige cursus op de openbare lagere school ten platten lande. Wat het middelbaar onderwijs voor meisjes betreft, zoo heeft de tegenwoordige minister van Binnenlandsche Zaken eene som van 5000 aangevraagd, om, zoo noodig, middelbare meisjesscholen te subsidiëren. Blijkens de memorie van toelichting bij de begrooting wenscht de minister door het voordragen van dezen post al aanstonds hst bewijs te geven, dat hij de behoefte erkent aan omvattend onderwijs voor het vrouwelijk geslacht. Hij wenscht over eenige middelen te kunnen beschikken, teneinde, waar een naauwkeurig onderzoek het onvermogen voldoende heeft aangetoond, gemeenten of vereenigingen te helpen in het tot stand komen van middel bare meisjes-scholen. Wij zeggen het der Gron. Crt. ten slotte volmondig na: „Lof den minister, die aldus toont de eischen van den tijd te verstaan. De vraag moet echter rijzenis de som, door den minister uitgetrokken, niet te gering? Wij weten wel, het is thans hoofdzakelijk te doen om het beginsel te stellen, en er zullen niet zoo dadelijk vele nieuwe scholen verrijzen. Maar is het wel zoo ondenkbaar, dat eene som van 5000 ontoereikend zal blijken om in de eerste behoeften te voorzien Zal het niet wenschelijk blijken, dat de staatskas behalve in de blijvende kosten, ook tegemoet kome in de kosten van oprigting? Er zijn thans in eenige gemeenten middelbare scholen voor meisjes gevestigd; maar de plannen hier en daar elders gemaakt, heeft men moeten opgeven, omdat het gemeentelijk finantiewezen niet toeliet de kosten te dragen. Nu er vooruitzigt bestaat op staatshulp, zullen die plannen ongetwijfeld weder worden opgevat. Maar vele gemeentebesturen zullen zich bezwaard gevoelen, de hooge kosten van inrigting op zich te nemen; wij zouden wenschen, dat ook hier het rijk zijn steun verleende. Vat men eenmaal deze zaak aan, dan moet het geschieden zonder halfheid, maar met kracht. Niemand zal ontkennen, dat het voor eene gelijkmatige ontwikkeling der natie nood zakelijk is, dat de gelegenheid om kennis op te doen zooveel mogelijk overal besta, door het geheele land. Bij het lager, zoowel als bij het middelbaar onderwijs voor jongens is dit in het oog gehouden. Met betrekking tot het middelbaar onderwijs voor meisjes dreigt eene ongelijkheid te ontstaan, die niets anders dan zeer bedenkelijke gevolgen kan hebben. Dit kan voorkomen worden, wanneer de staat zich de zaak werkelijk met onbekrompen ijver aantrekt. Van eene regering, die uitbreiding van het onderwijs op haar programma plaatst, heeft men regt dit te verwachten." Op de jl. Donderdag te Meppel gehouden Allerhei ligen-veemarkt was de aanvoer belangrijkp. m, 500 stuks, met levendigen handel. Vreemde kooplieden, meest Duitschers besteedden hooge prijzen. Vette koeijen golden 70 a 80 ct. per kilo, dragtigen 180 a 300 per stuk, melkkoeijen 130 h 250, gusten 120 h ƒ240, jong vee 50 a 150 stieren 140 a 240. De stad was ditmaal zdó vol jeugdige boeren en boerinnen, waaronder vele dienstbaren, die zich op nieuw besteed en hun loon op zak hadden, dat er letterlijk geen doorkomen aan was. De „Wheen," een stadslogement te Meppel, bragt 25 jaren geleden aan huur per jaar 900 op; de tegen woordige pachter van dezelfde zaak, onder den naam van „Stads-Herberg," betaalt 2800, en bij de heden gehouden verpachting heeft de logementhouder J Carsten, van Olde- markt, 4290 geboden. Overtuigd van de nadeelige gevolgen van het mis bruik van bedwelmende dranken en van de ellendige uit werkselen van dronkenschap in aanmerking nemende, dat de bestaande genootschappen, die dat kwaad regtstreeks of zijdelings bestrijden, hoe vèrdienstelijk ook op zichzelven, onvermogend zijn tot beteugeling daarvan en dat plaatse lijke verordeningen onvoldoende blijken bij de algemeene verbreiding van dat euvel, en erkennende de noodzakelijk heid om andere pogingen in het werk te stellen ter beteugeling der dronkenschap, hebben de hh. J. F. Schuld, geneesk. te Meerkerk, C. Th. Montijn, ontv. der reg. en dom. te Druten, P. van der Esch, hoofdonderw. te Leer broek, A. van de Water, pred. te Meerkerk, en J. W. van Maanen, pred. te Nieuwland, zich vereenigd tot eene commissie, om op Woensdag 20 dezer, des namiddags ten 2 ure, in het lokaal der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, in den Oppert te Botterdam, eene voorloopige vergadering te beleggen van belangstellenden in de natio nale eer en welvaart, ten einde: 1. te beraadslagen over de meest geschikte maatregelen ter beperking van het misbruik van sterken drank en van de noodlottige gevolgen van dronkenschap; 2. voor te stellen, aan datgene, wat zal geacht worden, vooral tegen openbare dronkenschap, gedaan te kunnen worden, te trachten uitvoering te geven door de vestiging eener vereeniging, die zich ten doel stelt de verkrijging van den uitslag der beraadslagingen; 3. overeen te komen over de inrigting en wijze van werking der vereeniging. Aan den ingang van het vergaderlokaal zal een lijst ter teekening liggen, met onderstaande verklaring aan het hoofd: „De ondergeteekenden, overtuigd van de nadeelige gevolgen van liqt misbruik van bedwelmende dranken en van de ellendige gevolgen van dronkenschap, in aanmerking ge nomen, dat de bestaande genootschappen ter bestrijding van het kwaad (hoe verdienstelijk die genootschappen overigens mogen zijn), onvermogend zijn ter beteugeling, en dat plaatselijke verordeningen onvoldoende zijn bij de algemeene verbreiding van het euvel, verklaren hiermede de nood zakelijkheid in te zien om andere pogingen in het werk te stellen om de dronkenschap te beteugelen." Zij, die vermeenen deze verklaring niet te kunnen onder teekenen, moeten op de presentielijst teekenen. Zij, die op deze laatste lijst alleen teekenen, kunnen niet deelnemen aan de discussie. (Het Vaderland.) Uit Luxemburg wordt gemeld, dat tot 31 Jan. 1873 ten raadhuize aldaar een concours geopend is voor een gedenk- teeken, dat in die stad zal worden opgerigt voor wijlen H. K. H. mevrouw de Prinses Hendrik der Nederlanden. Geenerlei programma wordt voorgeschreven wegens den aan dit gedenkteeken te geven vormalleen is vastgesteld, dat, welke architectonische ontwerpen men mogt voorslaan, de trekken van H. K. H. behooren te worden wedergegeven, 't zij in een buste, 't zij door een gepast aangebragt medaillon. De gezamenlijke kosten van uitvoering zullen de som van 24,000 niet mogen te boven gaan. (Het Vaderland.) De berigten uit Batavia dd. 28 Sept. luiden o. a. „Sedert het vertrek der laatste mail zijn geene verdere bijzonderheden omtrent de Delische expeditie hekend ge worden. Alleen heeft men vernomen, dat de laatstelijk vai hier gezonden troepen den 24sten te Deli zijn gedebarkeerj, De expeditie naar Mandhar is van Soerabaija vertrokken. Uit de Molukken verneemt men, dat onlusten in hei Ceramsche zijn ontstaan. Bijzonderheden zijn niet bekend, Het leggen van de rails op den spoorweg van hier naai Buitenzorg is afgeloopen. Te Fort de Koek (Sumatra's Westkust) en te Tondani (residentie Menado) zullen kweekscholen voor inlandscln onderwijzers worden opgerigt. De inrigting te Tondant komt in de plaats der aldaar bestaan hebbende school vooi zonen van inlandsche Hoofden en van aanzienlijke parti culieren in de Minahassa. Voor die te Fort de Koek zulla alvast hulplokalen worden aangebouwd. Aan het hooi van beide kweekscholen zullen mettertijd onderwijzers plaatst worden, te kiezen uit het personeel van het li onderwijs voor Europeanen." Dezer dagen zijn op de lijn Antwerpen-Brussel nali het station Lier, twee passagierstreinen tegen elkander loopen, met het ongelukkig gevolg, dat eenige persone gekwetst zijn. Volgens brieven uit Kome zijn aldaar verschenen toespraken, die de Paus sedert 1870 („sedert zijne gevangen schap" zegt de verzamelaar) gehouden heeft, in een bunde getiteldMenschenzoon, eet van dit brood. Het werk vijfhonderd bladzijden. Aan tien heer K. H. ten Berge, hoofdonderwijzer der openbj school te Nieuw-Scheemda, is, ter zake zijner trouwe en ijverij vervulling der betrekking van onderwijzer gedurende 50 jaren, tos gekend de zilveren medaille, vastgesteld bij besluit van 24 Jan. 184 Aan den gewezen commies bij de Directie der Marine te Amstti dam, S. J. van Lutsenburg, is wegens ongeschiktheid voor de neming zijner betrekking, ten gevolge van ligchaamsgebreken, 1 Oct. jl. een pensioen toegekend van f 856 's jaars. De kapt. 1ste kl. bij het korps Mariniers L. F. Geill, behoord hebbende tot het escader in O. I., en van daar den 2 des maand in Nederland teruggekomen, wordt met dien datum beschikking gesteld van den commandant van gemeld korps. dat 'tschi Toj Eerste Manier. Zitting van Maandag 11 November. De Kamer heeft hedt het ontwerp tot toekenning van pensioen aan de dochters vi 'ege wijlen mr. Thorbecke aangenomen, met algemeene stemmen op ei geli' na (van den heer Messchert van Vollenhoven, die de politiel rigting van mr. Thorbecke steeds bestreden heeft, en dus verklaarl het motief der wet niet te kunnen beamen). Al de andere wetsontwerpen zijn aangenomen. Het rapport over het ontwerp besmettelijke ziekten is nog ui uitgebragt. Tegen Woensdag elf ure is de beraadslaging over de Ooit Indische begrooting aan de orde gesteld. Uit het antwoord van den minister van Koloniën, omtrent 1 ovei rapport over de Indische begrooting, blijkt, dat de minister evenit als de Kamer, voorzigtig wil zijn met de uitgaven en tevens belastingen productief wil maken. Behalve een nieuwe regeling t landrente, met 1 Januarij 1873 ingaande, zijn een aantal and! belasting-herzieningen in overweging. De minister blijft vaststellii s[ der Indische begrooting bij de wet dringend noodig achten. Tweede Kamer. De Kamer is ter hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepi i*j tegen Maandag 18 November te elf ure. V 1 ai v: ie v. VI te m to tij 1( va zu sle let scl 14 vai tee mil vol wai ter de na He woi toon djgesl' rekt buit waai De heer Thiers wenscht eene dotatie toe te kennen ai al de jonge meisjes van Frankrijk, die in den oorlog 1870-1 weezen zijn geworden en haar zestiende jaar nog niet hebhi ffl bereikt. De belanghebbenden moeten zoodra mogelijk stukken overleggen, waarin de omstaudigheden dood der vaders van de jonge meisjes worden vermeld. Bij het Fransche leger is groot gebrek aan officieri de van gezondheid, daar de geneeskundigen de voorkeur gevi in aan de civiele praktijk, die hun vêel voordeeliger is. Onlaij wn moesten vijftig plaatsen begeven worden, en er waren mai ville drie sollicitanten. Thans worden maatregelen ontworpe om de militaire geneeskundige dienst aanlokkelijker voorl jongelieden te maken. De Académie de médicine te Parijs benoemde tl zijn vorigen jare eene commissie tot onderzoek van de middeli om het van jaar tot jaar toenemend misbruik van sterf dranken, voornamelijk brandewijn, tegen te gaan. Aan ds ontp commissie werden o. a. door dr. Jeannel, inspecteur-genera van der krankzinnigengestichten, dr. Lunier, en dr. Boussel der Nationale Vergadering, rapporten ingediend, handelen over de beperking van het drankgebruik bij het leger, ovi wettelijke bepalingen om dit bij het volk algemeen te gaan, en over de werking van alcoholische dranken tl over bevordering van den waanzin. Dr. Bergeron, lid dl vooi commissie, heeft over dit onderwerp een uitvoerig op: geplaatst in de Julij-aflevering der Annales d'hygiène publiqi Daaraan ontleenen wij de volgende feiten: In het eersl laar vierde-deel dezer eeuw waren wijn, bier en most schii uitsluitend als geestrijke dranken in gebruik op het lam toen echter de bereiding van korenbrandewijn, en met' nilli beetwortelindustrie die van beetwortelbrandewijn in zwa kwamen en zich snel uitbreidden; toen de wet van lf de onbepaalde alcoholisatie der wijnen, zonder te letten den oorsprong van den wijngeest, toeliet, en verder reden van onderscheiden aard de publieke moraliteit voortdurei schokten, wies het gebruik van brandewijn allergeweldig aan, en hoewel het gebruik van slappere geestrijke dranki eveneens is toegenomen, is het toch wel bijna alleen aan (Is brandewijn toe te schrijven, dat de gevallen van zuiperswaanzii delirium tremens,en alle vormen van alcoholismus zóó zijn vei meerderd, en dat de demoralisatie van het leger in 1870-181 zoo zeer in het oog liep (welke reeds in 1859 zich dezelfde oorzaken voordeed.) Hoe het gebruik is toegenonif blijkt uit de volgende cijfers. Te Parijs is het verbrui vroi mar met Hij het der VOOI lieid Het allee schc tigh noei de hooj gent 8ton kj H iki Hok toni dooi acht en vors Kar

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2