EENE FATSOENLIJKE DIENSTMEID, 1. DE HOLLANDSCHE JONGEN. I ROZENGEUR EN MANESCHIJN. ADVERTENTIE N. Neringdoende Ingezetenen, STATEN-GENERAAL. Buitenland. Engeland. Dnitschland en Oostenrijk. Amerika. INGEZONDEN. 280ste STAAT S-LOTERIJ fc ff Marine-Haven Nieuwediep. EEN KLEIN HUISJE, EENE ZINDELIJKE DIENSTBODE. BUITENGEWONE VERGADERING De voorstelling heeft plaats in de kleeding van dien tijd. vert kost eide iur, stad den snte irtje ge- nid- dng van snte ieo- was loot aan het egm dan tan- iet- erk- i de fge- :erie ven, toch ïing ten- van •den ling ling met r er die •aan al r ;ker ïoor >pig reu- atie irde jks- ian- ich- niet den gen sta- ioor het rik, aan traf irad list, Wilhelm Eoldus, Peter Knist, Johan Knist, Eduard Koenen, Johann Jansen en Theodor Tück. De overige zes beschul digden zijn vrijgesproken. Het Prov. geregtshof van Overijssel heeft jl. Vrijdag het vonnis van de Deventer regtbank, waarbij dr. van Vloten was veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf, vernietigd wat de opgelegde straf betreft, en hem veroor deeld tot eene geldboete van 300, of bij wanbetaling te vervangen door subsidiaire gevangenisstraf, en in de kosten van het hooger beroep. Verleden week zond de landbouwer A. M. te Tjams- weer een arbeider uit om zijne zieke meid met een open boerenwagen naar haren vader te brengen in het naburige Farmsum. Een geneesheer was niet geraadpleegd. Euim halverwege gekomen, ontdekte de voerman, dat de zieke gestorven was. Men kan zich zijne verslagenheid voorstellen en ook die van den bedroefden vader. Tweede Kamer. Zitting van Zaturdag 23 November. De beraadslaging over de begrooting voor Binnenlandsche Zaken wordt voortgezet. Bij de behandeling der verschillende artikelen gaf de minister o. a. te kennen, dat de stukken betreffende het wetsvoorstel tot wijziging der kieswet eerstdaags zullen worden medegedeeld; dat hij in correspondentie is over eene verandering der schutsluis te Purmerend ter tegemoetkoming aan het billijk verlangen van Waterland en in 't belang van de scheepvaart op het Noordhollandsch Kanaaldat, naar de ingekomen rapporten te oordeelen, de nieuwe waterweg ran Botterdam naar zee van dag tot dag verbetert. De Kamer is gevorderd tot art. 84 van dit Hoofdstuk der begrooting. Volgens het gewijzigd ontwerp op de regterlijke inrigting van den minister de Vries, handhaaft hij het stelsel van den heer Jolles betrekkelijk de strafzaken, namelijk: 1. afschaffing der hoven en i. appèl in alle strafzaken. Het hooger beroep blijft verzekerd in alle burgerlijke zaken, maar van civiele vonnissen der kantongeregten is beroep op de regtbanken en niet onmiddelijk bij den Hoogen 1. De nieuwe regterlijke inrigting moet alle andere hervorming loorafgaan. De afschaffing van procureurs wordt niet geprejudiciëerd. De zetels der kantongeregten en regtbanken ondergaan geene Terandering. De minister van Oorlog heeft op 't. verslag der commissie van rapporteurs over Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting o. a. geant woord, dat weldra een wetsvoordragt tot opheffing der plaatsvervanging rn nummerverwisseling bij de Kamer zal inkomendat de minister rich over het vestingstelsel met zijnen ambtgenoot van Marine zal rerstaan; dat hij de finale organisatie van militie en schutterij zal ter hand nemen, zoodra het beginsel van verpligte persoonlijke dienst zal zijn beslist en dat hierna de legerorganisatie aan wettelijke regeling zal worden onderworpen. Wat den voormaligen kapitein Janssen aangaat, hem is eene civiele betrekking aangeboden, waar over de minister zelf kon beschikken. Dat aanbod werd afgewezen. Sa die weigering is aan de zaak Janssen, volgens den minister, einde gekomen, zoodat er, voor zooveel den minister betreft, tan wege het departement van Oorlog niets meer voor hem kan worden gedaan. De 109 wegens hunne insubordinatie van Zaturdag 16 Nov. 11. ontslagen Londensche politie-agenten hebben p. Zondag in het Hydepark eene volksvergadering gehouden inder voorzitting van George Odger, waarin het gedrag der regering ten opzigte van hun ontslag veroordeeld en hunne weder aanstelling gevraagd werd. Sersant Bates, die met de Amerikaansche vlag door Engeland wandelt, is jl. Donderdag middag ten 4 ure te Birmingham aangekomen. ;een De Vossische Zeitung zegt, dat op de Oostenrijksch- eer'|Duitsche conferentie betreffende de sociale kwestie in de eerste plaats besloten is, om aan de arbeidgevers den ver- itandigen raad te geven om billijke eischen der arbeiders n te willigen, en aan de werklieden, om zich te onthouden walsche socialistische leerstelsels toe te passen. Yoorts wenscht de conferentie dat bepaald worde een maximum den dagelijkschen werktijd en het verbod om des iondags te werkende kinderen in bescherming te nemen het werken van vrouwen in fabrieken aan een contróle onderwerpen. Ten derde verlangt zij, als maatregel om le arbeidersklasse te verheffen, in te voeren het oprigten fan winkelvereenigingen, volksgaarkeukens, volkstuinen, ilaatsen van uitspanning, spaarkassen, levensverzekeringen, ixmwkassen, ziekenkassen, invalidenkassenals vierde maat hei tot voorkoming van geschillen aan te stellen scheids- tegters en eindelijk om als een repressieve maatregel de •penbare magt tusschenbeide te doen treden, ingeval de kerklieden misbruik van het regt van coalitie, bij onbillijke ttbeidstaking en wegens socialistisehe agitatiën. In Philadelphia is de sterfte onder de paarden zoo groot, •lat thans alle wagens, zelfs de tramway's, door menschen worden getrokken. Voor deze laatste loopen twaalf man [«pannen en de tarieven voor hen, die er gebruik van Baken, zijn verdubbeld. Men schrijft uit Melbourne, dat het Parlement van Victoria heeft vastgesteld, dat men de zuster zijner over- edene vrouw mag trouwen. u in fijne ,Hij lige nen :d.» lard de ron de cht. irak ziel ledi mij ïaar [lijn in egaf end orst icht ;der jen rste 1 te oek ield alte als :en, de ïu? TWEEDE K.LA.SSE, Eerste lijst: No. 11669 2000; No. 14438 1000; ïo. 6837 ƒ400; No. 11897 ƒ200; No. 3220, 6820, 7279, >533 en 18253 ieder 100. Mijn/teer de Redacteur! Mag ik u verzoeken onderstaande regelen in uw veelgelezen blad een plaatsje te verleeneu, zoo zult gij den steller bijzonder verpligten. In onze gemeente bestaan onderscheidene vereenigingen welke het hunne zoeken bij te dragen om den winter aangenaam en nuttig door te breugen, daarbij mag Gaudium Inter Nos met regt eene eervolle plaats innemen. Begon zij hare winter-werkzaamheden met de opvoering van: t Was maar een Loods, hetwelk door alle daarin voorkomende dames en heeren met de meeste juistheid werd uitgevoerd en boven verwachting voldeed, niet minder was hare tweede buitengewone vergadering op jl. Zondag avond, door de opvoering van Hedwig, de Bandietenbruidwaarin de rol van Hedwig door eene der werkende dames met gevoel en juistheid werd voorgesteld, zoo ook de rol van Budolf, welke met kracht en talentvol door een der werkende, leden werd vervuld. Ook de mise-en-scène was zeer goed. Deze voorstelling werd besloten met Christina van Rusland en Milna Peterhoff, welk nastukje zeer veel genoegen gaf en waarin de beide dames in de rollen van Christina en Milna en de beide heeren in de rollen van Peterhof en Baroskyn bijzonder hebben uitgemunt. Dat Gaudium Inter Nos op het ingeslagen spoor voortga, dan doet zij hare kunstlievende leden een groot genoegen smaken en zal die vereeniging zeer zeker in bloei toenemen. Veel heeft het gewaagd door de opvoering van 't Was maar een LoodsLiedwig de Bandietenbruid en Christina wan Rusland en Milna Beterhof, maar de uitkomst heeft bewezen, dat goede leiding en eigen studie veel vermogen. Een kunstlievend Lid. Alkmaar, 23 November 1872. Mijnheer de Redacteur! Mijn onschuldig berigt, geplaatst in uwe courant van 16 Nov. jl., heeft, naar ik eerst heden vernam, de eer gehad de aandacht te trekken van den heer J. Kries, marktmeester te Hoorn, die wel zoo beleefd is geweest de attentie uwer lezers in te roepen voor zijn opstel, in het nummer van 20 dezer opgenomen. 't Deed me genoegen, toen ik opmerkte dat de heer Kries hart heeft voor zijn goede stad Hoorn, en 't deed me goed te zien dat hij zich onmiddelijk aan het werk heeft gezet, om mijn logenachtig berigt tegen te spreken: daaraan heeft hij welgedaan, daarin erkent men den ijverigen marktmeester; maar toch is er wel iets af te dingen op zijne redeneringen. Vooreerst maakt hij zich aan dezelfde fout schuldig, welke hij mij ten laste legt; wanneer hij denkt, dat het vee van Alkmaar alleen per spoor verzonden wordt en dat geen vee met booten en zeilschepen of in driften vervoerd wordt, dan is hij ook zeer slecht ingelichthet is toch van algemeene bekendheid dat veel meer vee op die wijze vervoerd wordt dan met den spoor trein. De heer Kries schijnt er niet aan gedacht te hebben dat Alkmaar ligt aan het Groot Noordhollandsch Kanaal. Ook op zijne cijfers is iets af te dingen't was niet mijne bewering dat Hoorn 't geheele jaar door (weekmarkten daaronder begrepen) geen 10 a 12 duizend stuks vee op zijne markten kreeg, maar wel wilde ik tegenspreken dat zij, zoo als in den regel uit die stad werd ge schreven (vooral in het Handelsblad) dat op één dag zooveel vee was aangevoerd, een getal dat 2 a 3maal grooter zou zijn dan het gemiddelde cijfer van het alhier aangevoerde op onze jaarmarkten Dat Hoorn in dit jaar f 1100 aan marktgeld ontvangt, wil ik gaarne aannemen, maar de heer marktmeester heeft verzuimd uwe lezers attent te maken dat onder die som is begrepen het marktgeld van het aantal runderen ook op de weekmarkten aangevoerd, dat daaronder is opgenomen het marktgeld van magere varkens en biggen, die in 1871 toch tot een getal van 16,050 ter markt werden gebragt. Als men den heer Kries en mij niet wil gelooven, dan leest men in het jaarverslag van Hoorn over 1871, waar op pagina 93 gedrukt staat, dat in dat jaar op de markten zijn aangevoerd 15,714 koeijen en 16,050 varkens, biggen en zeugen, terwijl op blz. 98 in datzelfde verslag staat: „de opbrengst van het marktgeld van runderen, magere varkens en biggen voor de markt bestemd, werd op den 20 April 1871 in het openbaar, voor het loopende jaar, verpacht aan G. J. van Leersum alhier, voor f 950; de op brengst der andere verpachte marktgelden bedroeg slechts f 700. En hiermede, Mijnheer de Bedacteur, acht ik mij als uw berigt- gever genoeg te hebben gerehabiliteerd; ik stel mij voor over dit onderwerp niet meer te schrijven, ook omdat ik veronderstel dat de heer Kries met mij de zaak niet zoo heel bedenkelijk zal achten en hij ook van oordeel zal zijn, dat ons geschrijf al heel weinig waarde kan hebben voor de lezers van dit blad. t. t. Uw berigtgever. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). tl <a a <D d Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand ran de zee. O Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 ztw. 16k. 750.54 - 8.60 10.4 f 3.9 0.87 Golvend 25 12 ztw. 10, 750.49 - 8.59 8.2 t 1.8 0.93 26 8 zzw. 10„ 745.77 -13.35 10.2 f 5.5 0.95 Holwat. 26 12 zzw. 22, 747.62 -11.50 11.0 f 4.7 0.84 Weerstgesteldheid: 24 Nov. 12 u, 25 Nov. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, wind. Digtbew., beneveld, winderig. 26 Nov. 8 u. Digtbetr.,wind,regen .onstuim. 26 Nov. 12 u. Digtbewolkt, wind,onstuimig. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen G-roote Vaart Aankomst. 9 Nov. 17 19 23 24 Vertrek. Schip. Costante. Macassar. Suriname. Willem Hl. Johanna. 25 Nov. Sirius. Gezagvoerder. L. Armellini. H. J. Bose. H. Houtkoper. H. P. Pybes. J. H. de Groot. C. T. Geraud. Bestemming Bangoon. Macassar. Suriname. Bonny. Montevideo. Lissabon. Binnengekomen Koopvaardij schepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 23 Nov. Henriëtte. W. B. Schill. Hoogl fev.Herw. Suriname. 24 Baphaël. G. Molenaar. ZurMühlen&Co. Curacao. 24 Bellatrix. H.C.Haacke. Hoogl.&v.Herw. Batavia. 24 Sliedrecht. L.M.Willemse. Duink.&Goedk. 25 n Zeebloem. T.D.Gollards. Bevallen van een welgeschapen Dochter A. BRUIJN- HOPMAN. Nieuwediep, 26 November 1872. Heden overleed ten mijnen huize na eene kortstondige ongesteldheid, in den ouderdom van ruim 74 jaren, mijn waarde Oom JAN VAN EXTER. Helder, 20 November 1872. E. VAN EXTER. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid van slechts zes dagen, mijn geliefde Echtgenoote TRIJNTJE ZWAAN, in den ouderdom van 34 jaren. Zij alleen, die de overledene van nabij gekend hebben, kunnen beseffen wat ik en mijne vier nog jeugdige Kinderen in haar verliezen. Anna Paulowna, 23 November 1872. Jb. van der oord. Overleden door eene noodlottige kneuzing op de Spoorwegbrug, mijne onvergetelijke Echtgenoote AGNES DE VREEDE, in den ouderdom van 62 jaren en 3 maanden, na eene genoegelijke echtvereeniging van 42 jaren, diep betreurd door mij, mijne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Zij, die de overledene hebben gekend, zullen beseffen wat wij in die zorgvolle Moeder verliezen. Nieuwediep, 24 November 1872. Uit aller naam, J. LANGKEMPER. De ondergeteekende waarschuwt een ieder GEEN CIIEDIET te geven aan zijne Vrouw GRIETJE SIERSMA, zullende dit door hem niet gevalideerd worden. Nieuwediep. 25 November 1872. D. H. VAN APPERLOO. genegen tot de levering van EETWAREN en KK.EEDING8TIJKKEN aan het Algemeen Weeshuis in de gemeente Helder, worden verzocht daarvan opgave te doen aan genoemd Gesticht, vóór of op Ringsdag den 3den December 1878, des middags ten 12 ure. Nadere inlichtingen zijn aan het Weeshuis te bekomen. Men vraagt TE HUUR in den Helder: de huurprijs van ƒ1.50 per week niet te boven gaande. Adres onder letter B., bij den Uitgever dezer Courant. Te Nieuwediep is tegen Februarij a. s. gelegenheid tot plaatsing van die kan koken. Adres bij den Boekhandelaar L. A. LAUREIJ. Men verlangt ten spoedigste, tegen goed loon: De wasch buitenshuis. Adres bij den Boek- en Papierhandelaar W. P. KOOIJ, Binnenhaven, No. 29. De ondergeteekende zich alhier gevestigd hebbende, biedt zich bij het geëerde Publiek beleefdelijk aan in het vak van WOLLEN- en LINNEN- NAAIJEN, hebbende ontvangen de nieuwste modellen. Zij belooft eene prompte en civiele bediening. Tevens bestaat bij haar gelegenheid voor eenige Meisjes, om in bovengenoemd vak te worden opgeleid. C.- G. WENSMA, geb. B ij l. Westgracht, Wijk li, N°. 87. van het gezelschap BURGERKRING HARMONIEf te Helder, op ZONDAG 1 DECEMBER 1878, in het lokaal Tivoli. PROGRAMMA. Oorspronkelijk historisch Volksdrama in 3 afdeelingen of 6 bedrijven, door A. Wijnstok. Blyspel met Zang in 1 bedrijf, door Martin Kalff. Aanvang 7 ure. - (Voor één Heer met of zonder Dame 0.99. Introductie: |£lke Dame meer10.50.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3