l 30 Jaargang. 1872. N°. 144. Zondag 1 December. Uitgever A. A. BAKKER Cz. te*. ang. it in it de 'ost. 8ï» t, M, dam ikket, Bot- id, ti kw. ;ram, varen met pnji, :n 6» eiden shou- 66 c. 11; 7,50. are. logr. ivits- .2,51 O 7,70, 7. 0. a 6 Bua 291 rijzei 84 e, i. 9i 2 de - c, ;ran val, -pei logt, [2.51 ■trijl vraat lieui »mea man. Mar- L463 3 es DOO; )O0; 200; HELDERSCHE EN MEI WEIHEPER COURANT /Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. tt franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163, Prys der Advertentien: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Oost-lndiê: via Triest 14 Dec. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 5 Dec. 's'avonds 6 u. 25 m. i, Brindisi 12 Dec. 's avonds 6u. 25 m. ■perKoning der Nederl. 7 Dec. 's av. 11 u. West-lndië: viaSouthampton 15 Dec. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Dec., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Dec., 's morg. 6 u. 25 m. g via Triest 7 Dec.'s m. 6u.25m. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 30'November. Da mailboot Prins He'ndrlk is 'jl. 'Dingsdag met ge broken machine te Port Saïd aangekomen en zal aldaar repareeren. De schade Is 'ëchtér Van weinig belang, zoodat de'ïëis nog deze week kan worden voortgezet. Eergisteren avond werd in Tivoli de jaarlijksehe alge- meene vergadering gehouden der alhier bestaande IJsclub West Frisia. Er werd rekening en verantwoording gedaan van het fmanciëel beheer in het afgeloopen jaar. Wegens de geringe opkomst der leden heeft men geene besluiten kunnen nemen; tengevolge hiervan zal later weder eene algemeene vergadering worden bijeengeroepen, in de verwachting, dat de aanstaande winter gunstig moge zijn voor de bemoeijingen dezer vereeniging. Eenigen tijd geleden werd blèr eene bijeenkomst gehouden van de Kamer van Koophandel, van leden van den Raad, en eenige voorname ingezetenen, tot bespreking van een plan om onze zeehaven aanzienlijk te vergrooten. De drin gende behoefte aan meerder ruimte tot sclieepsberging, is linds lang algemeen erkend, en de mogelijkheid van daar- itelling is aan geen twijfel onderhevig. Als er soms iemand mogt zijn, die van meening is, dat er verder geen werk van dat ,plan gemaakt is, die bedriegt zich. Voor een paar weken toch, is er eene Commissie naar 's Hage geweest, om óver die zaak met de bevoegde magt te spreken, en, na naauwkeurige inzage van het plan en de teekeningen, is der Commissie de verzekering gegeven, dat de zaak met de meeste belangstelling zal worden onderzocht, en dat er, na goed keuring, op krachtige ondersteuning gerekend kan worden. Er zal natuurlijk eenigen tijd verloopen, alvorens een antwoord verwacht kan worden, want het plan is van grooten omvang, en tot de uitvoering is een aanzienlijk cijfer benoodigd. De grond, die daarvoor op de kaarten is aangewezen, behoort (zijn wij wel ingelicht) aan het rijk, die ze voor geen beter doel zou kunnen aanwenden. Men voedt de hoop, dat ïri een tijd waarin miTlioenen beschikbaar worden gesteld, tot verbetering van onze zeehavens, ook in de dringende Behoefte van het Nieuwediep zal worden voorzien. Het algemeen belang van den groothandel staat hie rmede in zeer naauw verband. Wij wenschen de koophandel goed succès op haar schoone en eervolle taak. De zwendelarij der Dachauer Banken te Munchen. OVer dit merkwaardige sociale vérschijnsel, dat thans de aandacht van zoovelen gespannen houdt, en waarover wij reeds eenige malen bijzonderheden hebben medegedeeld, ontleent de Amst. Crt. aan een brief uit Munchen in de Neue Freie Presse de volgende inte ressante bijzonderheden „Van de gansehe verzameling 'der woeker-inrigtingen, die onder de benaming „Daehauer banken"'door het voorspiegelen van hooge rente tracht aan de'minder met aardsche goederen bedeelde klasse geld af te zetten, is eigenlijk slechts diegene interessant, welke men als de model-instelling der anderen kan beschouwen, nl. de bank van mejufvrouw Adèle Spitzeder. Deze Adèle Spitzeder, vroeger een toOneelspeelster van middel matig - gehalte, heeft, naar mén zegt, reeds van oudsher een bij zondere vaardigheid aan den dag gelegd in de kunst van „geld leenen." Men verhaalt ten minste, dat op alle plaatsen, welke zij vroeger begunstigde met bare tafénten als tooneèlspeelster, de her innering daarvan' minder bij de vereerders der kunst, dan wel bij de kooplieden en winkeliers is bewaard gebleven. Bekend is het dat, vóór drie jaar ongeveer, mejufvr. Adèle te Munchen in zeer kommervolle omstandigheden verkeerde, en blijkens advertentien in de aldaar verschijnende bladen geld poogde op te nemen tegen booge rente. Daar nu te Munchen, even als ïn iedere andere grooteStad, een knassa 'eerzame lieden gevonden worden, die er hunne kostwinning van maken met op bóogfe reiiten géld 'te leehén, zoo werden aan de dame véél grootere sommen aangebodén, dan zij zeiyen verlangde. Het; is niet onmogelijk, dat zij hierdoor op bet denkbeeld van hare latere „bank"-zaken is gekomen. In het kort, zij accepteerde de baar aangeboden geldsommen, gaf daarvoor wissels uit, adverteerde óp nieüw en kreeg nieuwe aanbiedingen. Van lieverlede Breidden bare „zaken" zich uit en legden zij den grondslag tot den toeloop, dien naderhand hare bank verwierf. Zij gaf'ongehoorde rente, die, op hetzelfde oogenblik dat men "bij haar bét geld deponeerde, én in klinkende munt werd uitbetaald. Toén ben te Mnnehen voor 4j- pCt. in het jaar bij anderen geld op hypotheek kon krijgen, waar iedere bank slechts 5 pCt. 's jaars rekende, gaf Spitzeder „maandelijks" 10 percent. Bragt iemand baar derhalve 100 florijnen voor een jaar, dan keerde zy dadelijk In 1871 is in ons land 1 persoon op 230 aan pokziekte overleden. De sterfteverhouding was 1 op 31.78, in 1870 stechts 1 op 36.49 inwoners. Beroepen te Barsingerhorn c. a. ds. J. W. van der Linden, pred. te Krommenie. Bedankt voor het beroep naar Leiden door ds. E. F. Kruijff, te Velp. Door het prov. bestuur van Noordholland is jl. Don derdag aanbesteed: Het driejarig onderhouden van het Grroot-Noordhollandsch Kanaal, in zeven perceelen. Daarvoor waren de minste inschrijvers: 1ste perceel, de heer H. R. Bennink, te Vreeswijk, voor ƒ29,300; 2de perceel, de heer Schepeler Ambagsheer, te Amsterdam, voor 14,800; 3de perceël, dezelfde, vóór 11,900; 4de perceel, deheerC.de Ruitër, te HardinXvéld, voor ƒ8300; 5de pérceel, dezelfde, vóór ƒ11,690; 6de perceel, de heer B. Swets Az., te Helder, voor 13,3297de perceel, de heeren Vós en Duinker, idem, voor 21,115: alles per jaar. Men meldt uit Behagen, dd. 21 November. Gisteren morgen omstreeks 71 ure ontdekte men van hier in de rigting van het O. N. O. eën zwaren brand; later ontving men het berigt, dat de boerenplaats met huizinge en bergplaats, met den oogst van granen, hooi enz. en een aanzienlijke partij wol, aan den Walingsweg in Wieringerwaard, toebe- hoorende aan en bewoond door den landman D. Wayboer, een prooi der vlammen is geworden en tot den grond schijnt afgebrand te zijn. Men gelooft, dat het vee uit de stallen gered is behalve drie varkens. Door den feilen wind nam de brand zoo snel toe, dat er voorts niets gered kon worden. De brand schijnt door onvoorzigtigheid ontstaan te zijn. De vlam van een in den stal hangende lamp heeft, meent men, de zoldering geraakt. Men twijfelt of de eigenaar wel verwaarborgd was, zoodat zijne schade zeer groot zal zijn. Men meldt uit Schagerbrug, dd. 28 dezer: „Een inwoner dezer gemeente heeft op treurige wijze den dood gevonden. Als koetsier bij een logementhouder alhier geplaatst, had hij met een der reizigers per rijtuig de omliggende gemeenten bezocht. Bij hun terugtogt 's avonds zijn zij van een hoogen dijk naar beneden gestort en in het water geraakt. De reiziger kwam met een ligte kneuzing vrij, maar de koetsier geraakte onder het rijtuig, en voor dat men hem kon bevrijden was hij reeds een lijk. Hij laat een arme weduwe met zes kinderen achter." Jl. Maandag heeft te Amsterdam een zeldzame en hoogst eigenaardige feestviering plaats gehad, zooals ër zeer waarschijnlijk nog geen gevierd is. Niet minder dan 43 doofstommen uit Alkmaar, Gouda, Rotterdam en Utrecht hadden zich vereenigd ter herdenking van den geboortedag des heeren Guyot, den menschlievenden oprigter van het gesticht voor doofstommen te Groningen. De merkwaardige bijeenkomst werd geleid door den evangelist voor doofstommen te Gouda. Een huisvader te Haarlemmermeer, dezer dagen met bij anticipatie 30 florijnen, 10 pCt. rente voor drie maanden uit. Na verloop van drie maanden betaalde zij nogmaals 30 florijnen, zoodat de gelukkige geldleener na één jaar reeds 120 florijnen aan rente ontvangen en buitendien in portefeuille had een der wissels van jufvrouw Spitzeder, die tot dusver altijd werden geho noreerd. Op den eersten aanblik schijnt het, dat dergelijke manier van zaken doen niet lang kon duren en zeer spoedig in duigen moest vallen. Maar, het is slechts schijnbaar, want men moet op twee dingen letten, die het bestaan eener zoodanige rentebetaling, natuurlijk door de rente van de hoofdsom af te nemen, gedurende vele jaren verzekeren en wel vooreerst de voortdurende toestrooming van nieuw kapitaal, en ten tweede, het feit dat de renten bij Spit zeder geïnd, dadelijk weder als nieuw rentegevend kapitaal werden belegd. Zoo verhaalt men dat onlangs eene gewezen tooneelspeelster bij haar kwam bedelengetroffen door de ellende, waarin deze ex- kunstzuster verkeerde, gaf zij haar 200 florijnen. De andere ging, nadat zij met de som den salon der banquière verlaten had, naar het kantoor, belegde daar de 200 fl. en verwijderde zieb met den voórhitbetaalden interest. De geheele zwendelarij zou echter waarschijnlijk nooit die onge hoorde uitbreiding hebben gekregen, welke de oorzaak van de instorting is, die bijna een nationale ramp schijnt, indien niet jufvrouw Spitzeder op waarlijk talentvolle wijze de kunst had ver staan voor zich en hare zaken reclame te maken. Dat zij zelve een dagblad oprigtte, bovendien twee andere bla den aankocht en zich daarin op waarlijk onfatsoenlijke manier liet béwierooken bijna elk nommer dezer schandbtaden bevat arm zalige „gedichtén," gewijd aan de „goede fée," aan de „moeder der armen," enz. enz. is nog niet zoo merkwaardig: anderen hebben het vóór haar gedaan. Hoogst opmerkelijk is echter de sluwheid, 'waarmede zij zich vooreerst de sympathie der ultramon- tanen en daarna die der sociaal-democraten wist te verzekeren, en Wel in die mate, dat zij thans, nu de bank gesprongen is, van beide zijden als het slagtoffer Van het liberalisme wordt aangemerkt. De ultramontaansche partij werd door de sluwe tooneelspeelster gewonnen, eerst door aanzienlijke sommen, die zij beschikbaar stelde voor den bouw van kerken, voor de oprigting van Catholieke gestichten en waarschijnlijk ook tot het subsidiëren van zuiver Catholieke bladen, maar bovendien bediende zij zich van eenige zijne kinderen spelende, wierp om hen te vermaken een weinig kruid in den kagchel en de kinderen hadden veel schik in de dan volgende ontploffing. Maar toen de vader zich een oogenblik verwijderd had, wierpen de kinderen den geheelen gevulden kruidhoorn in den kagchel, tengevolge waarvan deze uit elkander sprong en de kleederen van een der kinderen in brand geraakten. De buren, die op den slag toeschoten, hebben het brandende kind in het water gedompeld om het vuur te blusschen en gelukkig is het er met eenige brandwonden afgekomen. Door den heer J. L. Kikkert, te Haarlem, en 20 anderen is een adres gerigt aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Adressanten zijn houders van obligatiën groot per resto 52,500, gevestigd op de haven beoosten het Oude Schild op het eiland Texel. Zij geven te kennen, dat zij sedert den jare jare 1852 geene interest meer hebben genoten van de eenmaal door hen tenvolle gestortte gelden. Dit is veroorzaakt door de in 1851 bevolen opheffing van het lastgeld, dat sedert 1778 was geheven van ieder binnen komend en uitgaand koopvaardijschip. Zij herinneren aan de verwerping door de Kamer in 1856 van het voorstel om die schuld voor 50 pCt. af te doen, terwijl deze zaak sinds is hangende gebleven. In dit uitvoerig adres met bijgevoegde memorie van toelichting wordt het verzoek om de afdoening dezer zaak wel te willen bevorderen, reeds vroeger gedaan, herhaald, In het belang van adressanten waaronder zelfs armlastige burgers, die het bedrag zeer noodig zouden kunnen gebruiken. De sergeant-tamboer en een der tamboers van deDelftsche dd. schutterij, B. en F., zijn jl. Donderdag door de Arrond.- Regtbank te 's Hage veroordeeld, de eerste tot een jaar, de tweede tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf, wegens eenvoudigen diefstal. Den sergeant-tamboer, die tevens magazijnknecht was en een bezoldiging genoot van ruim 250 's jaars, belast met het schoonhouden van het magazijn, waarin de kleeding- stukken van het corps bewaard worden, had in den loop van dit jaar Van de onder zijn berusting zijnde kleeding- stukken te zijnen voordeele gebruik gemaakt. Daarvan waren echter uitgezonderd een zestal pantalons, die hij met be hulp van den tamboer F. had verkocht, terwijl voor de opbrengst beiden op de laatste Delftsche kermis verteringen maakten en zich naar den schouwburg begaven. De pantalons, die 6.50 a 7 waard waren, werden voor 1.40 a 1.50 van de hand gedaan. De diefstal werd door den luitenant-kwartierm. ontdekt bij het uitdeelen van kleederen; er werden ruim 30 stuks pantalons en uniformjassen gemist. De Algemeene 's Gravenhaagsche Werklieden vereeni ging zal ook dezen winter aan hare leden aardappelen verkoopen tegen verminderde prijzen, en wel tegèn 2.10 per hectoliter. Voor eenige maanden maakten wij melding, zegt het leden der geestelijkheid om de faam harer vroomheid te verbreidén. Zij zelve draagt steeds zoowel voor de regtbank als in den schouw burg een "gouden kruis, een halven voet groot, op haren boezem zij doet bedevaarten naar Alt-Oettinh en andere heilige plaatsen; in iedere kamer van haar huis bevindt zich een reusachtig crusifix, kortom dit alles is prachtig in orde. Nog belangwekkender is wel de verhouding van deze opmerkelijke vrouw tot de sociaal democraten. Zij koopt, - zoo als dikwijls is gebeurd - een huis, waarin een menigte geringe lieden wonenzij roept deze bijeen en geeft hun afslag van huur, en wel drie-vierde van de tot dusverre betaalde som. Het spreekt van zelf dat die mensehen thans bij haren naam zweren. De meest geniale reclame was echter de oprigting van de eerste „Munchener volksgaarkeuken." Jufvrouw Spitzeder kocht een oude bekende herberg in de nabijheid van de hof bierbrouwerij en rigtte ze in tot volksgaarkeuken, dat wil zeggen tot een publieke herberg, waar dagelijks bepaalde spijzen voor fabelachtig geringe prijzen werden uitgedeeld. De inrigting, zoo als zij thans bestaat, moet bijzonder lofwaardig en doeltreffend zijnwordt een volksgaarkeuken echter opgerigt van wege de stad of een liefdadige vereeniging, dan zou zij een ware weldaad voor de arbeidende standen genoemd kunnen worden. Thans echter blijven de spijzen iemand in de keel steken, als hij bedenkt dat hier op kosten der schuldë'ischers van Spitzeder dag aan dag duizenden worden gevoed, niet omdat jufvr. Adèle van het beginsel uitgaat van den heiligen Krispijn, die den rijken het leder ontstal om er den armen schoenen van te ver vaardigen, maar alleen omdat zij daardoor reclame zoekt te maken, dewijl ieder, die hier goedkoop eet en drinkt, van zelf de reclame voor haar verspreidt. Men heeft nagerekend dat zij dagelijks 60 tot 100 gulden bij hare volkskeuken bijpaste, maar wat beteekende dit, zó'olahg zij dagelijks nogëen inkomen had van 15 tot 20,000'gulden? Wat er van déze en dergelijke zwendelbanken geworden is, weet men: jufvrouw Spitzeder en anderen die haar voorbeeld volgden, zitten thans achter de traliën en zullen eerlang wegens bedriegelijke bankbreuk teregt staan. Den 19 November jl. geschiedde de eerste -verificatie in. hét faillissement: het aktief, de onroerende goederen er onder begrepen, bedroe§enl,936,671 fl.; het passief, ,voor zooveel bekend, bedraagt 3,561,804 fl.; alzoo voor het oogenblik een.déficit van 1,625,233.^.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1