m 1872. N". 145. Woensdag 4 December. 30 Jaargang. AANBESTEDING. BEKENDMAKING. !N Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. PROVINCIE NÖORDHOLL AND. BOËWIYG m DE KOMGSTRAAT. Binnenland. ELDERSCHE EY YIEUWEDIEPER „Wij huldigen het goede.' Versohijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertenticn Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: tiaar Oost-lndiê: via Triest 14 Dec. 's avonds 6 u. 25 m. o Marseïlle 5 Dec. 's avonds 6 u. 25 m. Brindisi 12 Dec. 's avonds 6 u. 25 m. per Koning der Nederl. 7Dec. 'sav.llu. West-Indië: VmSouthampton 15 Dec. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Dec., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Dec., 's morg. 6 u. 25 m. via Triest 7 Dec.'s m. 6u.25m. 186. >0 o en, 0.- Op Donderdag den 19den December 1872, des namiddags ten hlf drie ure, zal, onder nadere goedkeuring, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Haarlemnamens en voor rekening van de bestüren der hierna te noemen gemeenten, worden overgegaan tot de aanbesteding van 1. het amoveren van het oude schoolgebouw en de onderwijzerswoning en het bouwen van een nieuw schoolgebouw en onder wij zerswoning te „de Koog," alsmede het bouwen van eene school en onderwij zerswoning aan den Burg, beiden op Texel. 2. het houwen van twee scholen en onderwijzers woningen in de gemeente Avenhorn. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving, inge volge art. 18, 22 en 25 van de bostekken. Ieder bestek met de teekening is, tegen betaling van een gulden per exemplaar, te verkrijgen aan het lokaal van bet Provinciaal Bestuur voornoemd; aan het bureau voor buitenlandsehe paspoorten, gevestigd in het raadhuis te Amsterdam, en aan de gemeente-, ncretariën van Texel en Avenhornvoor zooveel zij die gemeenten angaau. Gegadigden worden er aan herinnerd, dat de biljetten van in- térijving des middags ten ticaalf ure vóór den dag der besteding in de bus moeten gestoken zijn, zoo als art. 63 43i der algemeene ■Oorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de burgemeesters der gemeenten Texel en Avenhorn, voor zooveel ieder der genoemde werken aangaat, bij de ontwerpers der bestekken (van het werk te ,ile Koog") den heer W. Ph. DB KRUIJFF, (van het werk aan Burg) den heer F. J. KRIEGER, (van de werken te Aven horn) den heer T. C. VAN DER STERR, Provinciale opzigters van den Waterstaat, respectivelijk te Helder, te Alkmaar en te Hoorn. De aanwijzingen iu loco zullen geschieden te Texel op Zaturdag en te Avenhorn op Maandag vóór de besteding. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter kennis van de daarbij belanghebbende ingezetenen, dat op Vrijdag den 6 December 1872, des voormiddags tusschen elf en twaalf ure, aan het Raadhuis der gemeente eene vergadering van kiesgeregtigden .iOi ,80, lal. ,80, uwe >kk, a 4. Olie vat ver root W- 7/0, eree tot ooit I eb. West-Friesche Correspondentie. XII. De schrijver der „Brieven uit het Kennemerland" schijnt het teer te betreuren, dat tussehen Alkmaar en Hoorn een zekere naijver bestaat. Ik deel dien kommer niet. Vooreerst niet, omdat ik niet geloof, dat het hier iets meer is dan een edele naijver, dat een beiderzijdseh pogen om tot beteren bloei te geraken. Kwaad bloed geloof ik niet dat tussehen de beide zusters vloeit. Er bestaat geen wezenlijke veete, geen oude grief of een ongewroken beieedi- j, integendeel, zoo vaak het toeval of omstandigheden Alkmaarders net Hoornschen in aanraking brengt, ontstaat ter wederzijds een «lortgevoel alsof men familie aantreft, die men wederkeerig lief leeft en die men veel' te weinig1 ontmoet. Die naijver is het best té' vergelijken bij die tussehen twee concurrenten, die buiten zaken uitstekende vrienden zijn, doch, zonder elkander te willen ruïneereD, toch een oog in 't zeil houden, „Dat niet t' I avond of te noên, D' een zou d' ander afbreuk doen." Als z.oodanig kan dus die naijver volstrekt geen kwaad, maar is ulfs prijzenswaardig, doeh waarom ik nog minder leed kan dragen '«o deze' kleine jalousie is de' gelegenheid, die ze mij, als correspondent, geeft, nu en dan eens iets in deze courant te schrijven, dat misschien zo.owel in Alkmaar als in Hoorn met eenige aan- dacht gelézen, wordt. Waarlijk,, dat is al heel wat So 'n bisschen polemisiren macht sich gar wunderschön, Bei'm correspondiren Maar mijn Alkmaarsche collega weet wel, dat in mijne laatste correspondentiën minder gezinspeeld is op de Alkmaarders in 't •lgemeen dan op bet z. g. oudé spoorweg-comité. Kreeg dit nu log te elfder üre de concessie en kon zij de middelen vinden, die 'e exploiteeren, dan zou Alkmaar, dat zelf zegt weinig of geen l ng bij deze' nieuwe verbinding te hebben, krachtig vertegen woordigd' zijn in het comité en Hoorn iu 't geheel niet en eene De kwestie van de 6000 koeien, traditionele koeien zou ik ast geschreven hebben, is zeer speciaal een marktmeesterskwestie. en góed marktmeester stelt zijn eer in een groot aantal koeien; koe meer koeijen, hoe meer eer! zal worden gehouden voor de keuze van twee leden der alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken, die met het einde van dit jaar moeten aftreden. De keuze zal, ingevolge de daarvan opgemaakte lijst, moeten plaats hebben bij herstemming tussehen de heeren D. DE LANGE die 7 stemmen P. C. VAN DER MEULEN 7 M. J. MANHEIM 6 en mr. Ch. BOSCH REITZ 2 bekomen heeft. Van deze vergadering worden geene afzondelijke kennisgevingen verzonden. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSEBurgemeester, den 26 November 1872. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, Gelet hebbeude op den aanvang der bouwing van Woonhuizen in de Koningstraat, en de noodzakelijkheid voor de bewoners om nu reeds bedacht te zijn op een voorloopigen afvoer van water; Noodigen de eigenaars van te bouwen Huizen aldaar uit: a. Om bij den bouw van ieder Huis, op aanwijzing van den Gemeente-Bouwmeester, een riool aan te leggen dat in ver binding kan worden gebragt met het later door de gemeente te maken hoofdriool. b. In afwachting van dat hoofdriool de bestaande slooten niet te digten, maar voor waterberging te behouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den lsten December 1872. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 December. Het staatkundig nieuws uit Frankrijk was in de laatst- verloopene dagen niet weinig belangrijk. De crisis, die er heerschte, is eindelijk in 't laatst der vorige week beslist ten voordeele van den heer Thiers, met eene geringe meerderheid. De opgewondenheid over het gebeurde is groot, inzonderheid te Parijs. Toch gelooft men niet, dat de kamp tusschen de staatspartijen voor goed is beslist, immers de regterzijde, die ditmaal de nederlaag leed, is nagenoeg in getalsterkte met haar tegenpartij gelijk. Strikes, grèves, werkstakingen, zijn niets nieuws. Waar deze stagnaties in de maatschappelijke zamenleving dreigen gevaarlijk te worden, daar bezigt de openbare magt, als de beschermster van aller belang, als de natuurlijke hand haafster der gezamenlijke belangen der burgers, de middelen, die haar ten dienste staan, om het sociaal onweer af te leiden. De voornaamste bliksemafleider op het maatschappelijk gebouw, de afleider namelijk van te overvloedige demo cratische electriciteit, is de politie, wier roeping het in de eerste plaats is, orde te handhaven door zachte middelen. fusie is uiterst moeijelijk. Een voornaam bezwaar daartegen wil ik mijn Alkmaarschen collega wel eens in 't geheim zeggen, en daarom schrijf ik het in de krant. Een der voornaamste leden van het oude comité is hier wel zeer bekend, maar juist niet in even redigheid populair En nu laat ook ik de zaak verder rusten en wil het beste hopen. Zoo als men zal weten heeft de minister onlangs (zitting 26 Nov.) te kennen gegeven, dat de regeering voornemens is, weldra ook in die streken waar tot heden geen spoorwegen zijn, doeh die daaraan behoefte hebben, spoorwegen aan te léggen of particuliere onder nemingen te ondersteunen. Een der voornaamste vereenigingen te Hoorn is de kiesvereeniging Burgerplicht. Geschoeid op de leest der vereeniging van dien naam te Amsterdam, heeft zij in de zes jaren van haar bestaan al heel wat uitgevoerd. Vóór dien tijd was het zoogen. politieke leven in Hoorn gelijk nul en sedert hebben, in tal van vergaderingen en soms zeer groote meetings, de Wéstfriesche politici gelegenheid bij gelegenheid gehad om hun schade in te halen. Vooral bij de verkiezingen voor den gemeenteraad is de invloed van dit nieuwe college overwegend belangrijk. Twee leden van den gemeenteraad heeft het hunne zetels gekost en drie kandidaten van Burgerplicht, één bij eeu vrijwillig aftreden als raadslid, werden mït glans den raad binnengeleid. Natuurlijk niet tot bijzondere stichting der niet herkozene raadsleden of hunne vrienden! Geen wonder dan ook, dat mén hier en daar hoorde mopperen en dat zieh sporen van reactie begonnen te vertoonen. Deze week schijnt' de bommel losgebroken te zijn. Een der leden moet aan den president der vereeniging alles behalve malsche brieven gezonden hebben, waarin hij hem o. a. verweet, dat er veel meer werk gemaakt wordt ter bevordering der kandidatuur van den één dan van den ander. Toen bij eene vorige verkiezing alle aftredende leden van den gemeenteraad door de kiesvereeniging op nieuw tot kandidaten waren gesteld, zou bet bestuur slechts ééne enkele advertentie geplaatst hebben, waarin niets tot bijzondere aanbe veling was gesteld, zoodat daardoor een der geachtste leden van den gemeenteraad en vele jaren wethouder dezer stad de volstrekte meerderheid bij de eerste stemming niet kon verkrijgen en iu herstemming kwam met den president van Burgerplicht, die niet eens tot kandidaat was geproclameerd. Dat de president toenmaals was uitgenoodigd in het belang van 't prestige der kiesvereeniging Doch wanneer ook de politie strike gaat maken? Ja, dan ziet het er slecht uitEn toch in Londen, het meest bevolkte punt der wereld, waar bovenal de politie gewigt legt in de schaal der maatschappij, is zij in vollen opstand tegen hare overheden. Te veel militaire inrigting, te aanhoudend op post staan op één punt en te weinig loon, ziedaar de grieven! Honderd en tachtig politie-agenten moesten in de vorige week wegens,, muiterij" voorloopig in arrest genomen en tot de overgave van hunne uniformen genoodzaakt worden. In de voorstad Hammer- smith, waar tegen een der veiligheidsbeambten eene gereg- telijke vervolging was ingesteld wegens ongehoorzaamheid, bevonden zich meer dan twee honderd zijner ambtgenooten in burgerkleeding en maakten bij het vertrekken een luid gesis en geschreeuw. De geest der kwaadwilligheid, die er in een aantal afdeelingen heerscht, is namelijk daarom zoo dreigend, omdat zeer vele vrouwen der agenten aan het hoofd van de ontvredenen staan, waardoor natuurlijk de geheele machinerie der openbare orde gemakkelijk kan verbroken worden. Men heeft onlangs 's avonds omstreeks tien- uur de wederspannige beambten door toespraak tot de vervulling van hunnen pligt weten te brengen, terwijl zich hun chef in persoon onder hen begaf. Intusschen moest men enkele, rustig gebleven politie-afdeelingen bijna tegelijker tijd op verscheidene punten der bedreigde stad zenden, om gedeel telijk hulp te verschaffen. In Bow-street bevindt zich een der gewigtigste politie-stations. Ook daar betoonden zich de manschappen oproerig. Daar men vreesde, dat de veilig heidsbeambten op den regteroever der Theems plotseling strike zouden maken, hetgeen tot gevaarlijke daden van het gepeupel aanleiding kon geven, hield men een troep vertrouwde politie-agenten aan een der naar het zuidelijk gedeelte van Londen voerende bruggen gereed. Reeds uit men de meening dat de burgers zelfs de bewaking der stad moeten overnemen, ingeval zich dergelijk oproer herhaalt. Een telegram uit New-York meldt het plotseling over lijden van florace Greeley; het berigt werkte als een elec- trische schok door de treffende tegenstelling van hetgeen deze man had gehoopt en hetgeen het noodlot hem heeft gebragt. Zijn dood is waarschijnlijk een gevolg van de overspanning en de vermoeijenissen, die zijn kandidatuur voor- het presidentschap der Vereenigde Staten veroorzaakt heeft. Aan dr. J. C. Pool, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, zijn, bij gelegenheid van zijne huwelijks voltrekking, kostbare geschenken vereerd, zoowel door ouderlingen, diakenen, kerkvoogden en notabelen, als door eenige zich tot dat doel vereenigd hebbende gemeente-leden. Naar men ons mededeelt, zal de feestelijke viering van het 50jarig bestaan van het plaatselijk Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, aanvankelijk bepaald openlijk voor zijne kandidatuur te bedanken, hetgeen hij geweigerd had. Dat, toen bij eene latere vacature de president kandidaat der vereeniging werd (bij de vroegere stemming was het andere raadslid herkozen), de advertentie veel dringender werd gesteld, tweemaal was geplaatst en daarenboven nog op den vooravond van de ver kiezing namens Burgerplicht strooibilletten waren verspreid. De president had op die brieven geantwoord en moet de gebeele correspondentie in de vergadering gebracht hebben, wat tot zulk een heftig dispuut moet geleid hebben, dat de schrijver der brieven, iu toorn ontstoken, de vergadering heeft verlaten. Het onlangs door den heer Jonckbloet in de Tweede Kamer gebezigde qui se fdche a tort kan hier misschien op beide partijen toegepast worden. Niet als een twistappel, maar als een bode des vredes, moet daarop door een ander lid eene motie zijn voorgesteld, waarin de kiesvereeniging Burgerplicht haren wensch te kennen gaf, dat een inkomstenbelasting in de plaats zou komen van eenige andere schadelijk werkende belastingen en zou dienen tot sluitsom van het budget. Deze motie is, na eenige debatten, door de meerderheid, de vergadering was toen nog ruim dertig leden sterk, aangenomen. Wat de voorsteller der motie op dezen oogenblik met dat besluit denkt te doen, is velen zeker niet zeer duidelijk geweest, men verwacht dienaangaande ophelderingen in het „Vaderland." Men ziet het, er is nu politiek leven. Zonder nu te dweepeu met dergelijke vereenigingen, al te vaak toch komt het er op neer, dat één of twee, die er slag van hebben eene vergadering te leiden en goed ter taal zijn, de stemmen eener groote vereeniging ter hunner beschikking krijgen, kan men het praktisch nut er van niet geheel ontkennen. Dit is in Hoorn dit jaar gebleken bij het vaststellen der begrotfting. Werden vroeger de verschillende hoofdstukken der begrootino- met verwonderlijke snelheid en handigheid afgehamerd, dit jaar heeft hare vaststelling vrij wat voeten iu de aard gehad en meer dan het dubbel van den gewonen tijd gekost. Be nieuwe raadsleden hadden zich goed op de hoogte der zaken gesteld en menig punt in 't breede besproken. Enkele der oude leden, die vroeger niet zoo difficiel waren, deden meê (misschieD heeft deze en gene wel eens naar zijn stoel gegrepen, of zij nog vast stond) en zoo zijn er werkelijk essentieële veranderingen ingevoerd. Zoo zal b. v. het onderhoud der plantsoeneu, wat vroeger aan

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1