Benoemingen, enz. STATEN-GEXERAAL. Buitenland. INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwerliep. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. SCHAGER MARKT van HEDEN. AD VE R TE N TI IM. Benoemd tot hoogleeraar in de Oostersche talen aan het Athenaeum te Amsterdam dr. H. Oort, predikant te Harlingen. De minister van Marine brengt ter kennis van den luit. ter zee 2de kl. J. C. de Rooy, non-actief t.e Utrecht, dat hij, vermits de aan zijn adres toegezonden administratieve stukken zijn teruggezonden, onder mededeeling, dat men met geene zekerheid daaraan adres had kunnen geven, met intrekking der verleende non-activiteit, met den 10 dezer wordt geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, onder bevel van den kapitein ter zee W. C. Klis; gelast voornoemden luit. ter zee om zich, op voorschreven datum, te stellen onder de bevelen van deu kommandant van gemelden bodem. De Staatscourant van 3 dezer behelst het rapport van de ver tegenwoordigers der Nederlandsche regering bij het in Julij 11. te Londen gehouden internationaal Congres over de voorkoming en beteugeling van misdrijven, de heeren B. J. Ploos van Amstel en M. S. Pols.. De onderteckenaars treden in dat stuk niet in een verslag der discussiën, omdat daarvan een stenografisch verslag verschijnen zal, maar bepalen zich tot eenige hoofdpunten en spreken ten slotte hunne overtuiging uit, dat, zoo het Congres buiten de vorming eener permanente internationale commissie voor de statistiek van het gevangeniswezen, geene regtstreeksche resultaten heeft op geleverd, de uitkomst nogtans aan de verwachtingen heeft beant woord. „Het nut toch (aldus zeggen zij) van zoodanige internationale Congressen ligt niet in de regtstreeksche resultaten, welke (tenzij die Congressen bestaan uit personen met bepaalde volmagt, om bepaalde vragen op te lossen) ook zelden verkregen worden, maar in de krachtige impulsie, die zij aan de publieke opinie geven, in de verhoogde kennis van vreemde instellingen, die zij verspreiden, in de vergelijking en toetsing van eigene en vreemde ervaring, in den naauweren gemeenschapsband, dien zij tusschen de deskundigen van verschillende staten aanknoopen. En die resultaten zijn door het Congres van Londen in volle mate verkregen en zullen onge twijfeld voor de toekomst niet onvruchtbaar blijven." Tweede Hamer. Zitting van Dingsdag 3 December. De geheele zitting was gewijd aan 't lager onderwijs. De heer Moens drong aan op herzieuing der wet met betrekking vooral tot de tractementen van hoofd- en hulponderwijzers, terwijl de hh. Saaijmans Vader en Wassenaer klaagden over achterstelling van 't bijzonder onderwijs en de godsdienstloosheid op de openbare neutrale school. Onder scheidene sprekers namen deel aan het debat. De minister was nog niet overtuigd van de noodzakelijkheid tot wijzigiug dezer belangrijke organieke wetin de bezoldiging der onderwijzers komt gaandeweg verbetering; het bijzouder onderwijs heeft geen reden tot beklag, want het is vrij om de godsdienstige overtuiging bij het onderwijs te doen domineren, maar de openbare neutrale school kan en mag dat niet. De discussie over het onderwijs was hier mede afgeloopen. Zitting van Woensdag 4 December. Het grootste deel der zitting was gewijd aan de bespreking van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen. Meest alle sprekers waren van oordeel dat de regering daaraan meer ondersteuning en aanmoediging moest geven en het stelsel vaarwel moest zeggen „dat kunst geen regeringszaak" is. De minister verklaarde zich een groot voorstander van bevor dering van Kunsten en Wetenschappen, met zucht tot ondersteuning binnen niet al te enge grenzen. Hij wees reeds op het te stichten nieuw academiegebouw te Leiden, terwijl hij met het gemeentebestuur van Amsterdam in overleg is, om aldaar een gebouw op te rigten, waarin de rijkskunstschatten uit het Trippenhuis en de gemeentelijke kunstvoorwerpen waardig geplaatst zouden worden. Bedoeld gemeen tebestuur is zeer gunstig voor dat plan gestemd en de minister hoopt deswege spoedig een. voorstel te doen. Hoofdstuk Binnenlandsche Zaken is daarna aangenomen met algemeene stemmen op één na, die van den heer Hoffman. Frankrijk. De generaal Ducrot, kommandant te Bourges, moet dezer dagen weer een dier dolheden om geen erger woord te gebruiken gedaan hebben, die men van dat onbesuisde legerhoofd verwachten kan. Op zijn last moest namelijk de onmiddellijk onder zijn bevel staande officier der gendarmerie de volgende aanschrijving gerigt hebben aan de kommandanten „Ik verzoek u mij te berigten, boe de geest is der gemeen teraden in de gevaarlijke plaatsen binnen den kring van uw kommandement. De generaal en chef (Ducrot) verlangt ingelijks de namen en kwaliteiten der personen te kennen, die zoowel door hunnen invloed als door hunne denkbeelden gevaarlijk kunnen geacht worden." De generaal is naar Yersailles ontboden, om van zijne „handelwijze" opheldering te geven. De poging tot het overbrengen der twee monster kanonnen, van 35 ton zwaarte ieder, op het schip Devas- tation is geëindigd op eene wijze die eene onverwachte toepassing van dezen naam schijnt. De twee gevaarten, die onder den bespottelijken naam van „Woolwich-m/ants" (zuigelingen) bekend staan, werden op een ligter naar de Devastation vervoerd, om te Chattham aan wal geheschen te worden door middel van trossen, doch het monsterkanon gleed uit zijne banden of brak ze en kwam met een geweldig gekraak niet slechts in het hol van den ligter lieêr, maar ging er doorheen en voerde den ligter met het andere stuk geschut naar den bodem der rivier op 27 voet diepte. Het werkvolk beweert echter de tweelingen spoedig weder boven te zullen krijgen Deze mislukking vermeerdert alzoo weder de lijst van gebrekkige handelingen en van misslagen bij het marine-departement. Te Parijs heeft dezer dagen een student een zijner makkers, met wien hij onaangenaamheden had, zulk een gevoeligen stomp in de maag gegeven, dat hij dood is neêrgevallen. Beide ongelukkigen kwamen juist van tafel. Engeland. De laatste stormen hebben langs de westelijke en zuide lijke kusten der Britsche eilanden geweldig huis gehouden. Menig schip strandde en de zee hief een zwaren tol van menschenlevens. Een der jammerlijkste schipbreuken was die van den klipper Royal Adelaïde, die op strand geraakte. Eenige opvarenden werden met een lijn gered, terwijl het schip onder hunne voeten verbrijzeld werd; veertien kwa men in de golven om. Toen volgde aan den wal een afzichtelijk tooneel. Uit het wrak waren namelijk vaten rum aangespoeld; daarvan maakten zicli de strandbewoners meester, en weldra zag men overal mannen en knapen stomdronken over 't zand liggen. Velen bekochten hunne zwelgerij met den dood. Kortom, du geheele strandbevolking schijnt in 't verschrik kelijk drama der schipbreuk niets anders gezien te hebben dan een welkome aanleiding om te zuipen on te rooven als wilden. Do werkstakende arbeiders aan de Londensche gasfa brieken hielden jl. Tv oensdag een optogt naar Trafalgar— square. Zij hadden muziek voorop, en de republikeinsclie driekleur in hun midden. De stoet was een 3000 man sterk. Op Trafalgar—square werd een, meeting gehou den, en besloten om in de strike te volharden, en aan alle pogingen tot intimidatie weerstand te bieden. De meerderheid verklaarde zich echter bereid om het geschil aan arbiters te onderwerpen. Al de Japansche gezanten, die op dit oogenblik Engeland bezoeken, zijn ziek en moeten het bed houden. Het schijnt dat die heeren te veel gébanketteerd hebben en geen weerstand hebben kunnen bieden aan den over daad der officieële feesten. Buitschland en Oostenrijk. De Pruissische minister van Oorlog, graaf von Koon, heeft wegens zijne hooge jaren en zwakke gezondheid zijn ontslag gevraagd. - In Beijeren is dezer dagen de eerste overtreding van de Jezuïten-wet voorgekomen. Een uit Regensburg op grond dezer wet verbannen lid der Jezuïtenorde, pater Maschemoser, was in die stad teruggekomen, naar men zegt reeds voor de derde maal na zijne verbanning, om aldaar te overnachten. Hij is in hechtenis genomen en tot drie dagen gevangenisstraf veroordeeld. Spanje. In den toestand van Koning Amadeus, die eenige dagen lang ernstige ongerustheid heeft ingeboezemd, is in het laatst van November een gunstige keer gekomen. Sedert den 29sten dier maand zijn geene officiëele bulletins meer uitgegeven. Dien dag had de Koning zes uren achtereen opgezeten. Hij heeft gedurende zijne krankheid zeer veel pijn doorgestaan. Jl. Maandag middag ten 12 ure is het Congres te Washington bijeengekomen. Een groot aantal leden, zoowel van het Huis van Afgevaardigden als van den Senaat waren opgekomen. In de Boodschap, welke de president Grant aan het Congres heeft doen toekomen, wordt dankbaarheid uitgesproken over de handhaving van den hinnenlandschen vrede en van den vrede met het buitenland, en over den algemeenen voorspoed des lands, waarop de brand te Boston de eenige uitzondering is geweest. De president ziet in de toekomst niets, dat den vrede bedreigt. De verschillen, welke Amerika's betrekkingen met Engelangd bedreigden, zijn, op de meest bevredigende wijze, overeenkomstig de staatkunde der Unie opgelost. De uitspraak van den Duitschen Keizer in-het San Juan-geschil laat geene enkele schaduw op Amerika's vriendschappelijke betrekkingen over blijven. Het Amerikaansche volk is den Keizer diep erken telijk voor de moeite en den arbeid, welke hij zich getroost heeft. Het betuigt ook aan de drie bevriende mogendheden, die scheidsregters te Genève benoemd hebben, zijnen dank; het waardeert de waardigheid, het geduld, de onpartijdigheid en de ervarenheid, waarmede de scheidsregters hunne taak hebben vervuld. Na de uitspraak van den Keizer van Duitschland zijn de Vereenigde Staten, voor het eerst in hunne geschiedenis geheel ontheven van geschillen van grensschei ding. De president haast zich om met erkentelijkheid te gewagen van de onverwijlde en geheel vrijwillige ontruiming van San Juan door de Éngelsche troepen. De president zegt in zijne Boodschap verder: „Ten aanzien van Frankrijk, onzen oudsten bondgenoot; van Rusland, onzen standvastigen vriend, en van Duitschland hebben het Amerikaansche volk en zijne regering vele redenen van vriendschap. Onze betrekkingen tot de andere mogendheden zijn zeer vriendschappelijk. De wereldtentoon stelling te Weenen zal de beschaving bevorderen en de goede verstandhouding der natiën onderling verbeteren." De Boodschap behelst vervolgens eene lofspraak op den overleden president van Mexico, Benito Juarez, en spreekt de hoop uit, dat de nieuwe President den goeden dunk, dien men van zijne wijsheid en vaderlandsliefde koestert, zal bevestigen door zijne regering en door het aankweeken der goede betrekkingen met de naburige landen, hetgeen volstrekt noodzakelijk is, opdat de onwettige daden, waardoor de aan de grenzen wonende kolonisten worden verontrust, mogen ophouden onder een welgeordend bestuur. „Evenals tot dusver (zoo heet het in de Boodschap verder) is de bevrediging van Cuba, dit jaar weder gevor derd, en de opstandelingen hebben geene reden om te hopen dat de opstand ten slotte zal slagen. Intusschen slaagt Spanje er evenmin in om hen te onderdrukken. Het behoud van den slavenhandel is ongetwijfeld de voornaamste der drijfveren, welke de botsing doen voortduren. Zoo is eene verschrikkelijke onregtvaardigheid de oorzaak van verschrik kelijke rampen." De president geeft zijn leedwezen er over te kennen, dat de op Cuba verblijfhoudende Ameri kanen voortgaan slaven te houden. Zoudt ge niet zoo goed willen zijn om aan het volgende een plaatsje te gunnen in uw blad, Mijnheer de Redacteur! Met genoegen lees ik zoo nu en dan in de courant, dat dooi den Raad der gemeente gratificatiën worden verleend, zoo als aan den bewaarder van het ziekenhuis, den leerling-apotheker, een der brugwachters, de veldwachters, den hoofd-agent en inspecteur, de ambtenaren bij de plaatselijke belastingen, enz. Ik keur dat hee. goed, maar vind het jammer dat een paar menschen, man en vrouw, die voor zoodanige gratificatie m. i. wel degelijk in aanmerking mogten komen, tot nog toe zijn voorbijgegaan, 't Zijn J. L. Zomer en Echtgenoote, die geruimen tijd in het oppassen van besmettelijke zieken de gewigtigste diensten hebben bewezen en telkens, als hunne hulp noodig was, toesnelden om die te verleenen. Man en vrouw zijn achtereenvolgens zelve door zware ziekte aangetast; nu zou het, naar het mij voorkomt, heel passend zijn als de bevoegde autoriteit tusschenbeide kwam om die menschen te ondersteunen in hunne droevige omstandighedenin de allereerste plaats om hunne verpande dekking hun weder te doen verstrekken. G. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). O r-O s OJ O [Jren. jj Windrigting en Kracht. Barometer inm Thermometer C. -ei .SP CU c: o O c h Toestand van de zee. O Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 nto. 6k. 751.38)- 7.89 7.2 t 1-6 0.85 weingolv 5 8 n. 0.3„ 757.46- 1.82 5.2 t 0.8 0.90 Vlak. 5 12 n. 0,2„ 759.07 - 0.21 5.1 - 0.4 0.92 u W eerstgesteldheid 4 Dee. 12 u. Digtbewolkt, regenbuijen. B Dee. 8 u. Helder, bewolkt, mooiweer. 5 Dec. 12 u. Bewolkt, mooiweer. Zeilklaarliggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming Koning derNederl. M. C. Braat. Bat.viaSuez. Costante. L. Armellini. Rangoon. Macassar. H. J. Bose. Macassar. Suriname. H. Houtkoper. Suriname. Solide. J.B.Hazewinkel. Venetië. Padang Paeket. J. Mondt. Soerabaija. Nederland. W. L. Mahne qq. Batavia. Bali. T. van Rossen. Bat.viaNewc. Catherine. G. S. Bakker. Suriname. Hendrik Daniël. A. J. Ouwehand. Suriname. Koning der Nederlandende hh. H. B. van J. D. H. Vane, off. van gez. en echtg., W. C. 8 Nov. 9 a 17 H 19 n 27 B 29 ir 30 1 Dec. 1 H 4 n per Vertrokken Daalen en echtg., de Jongh, kapt.-komm. van het detachement en echtg., J. J. Hendriks, H. Rosenthal, J. A. Hardeman, H. E. Tromp, A. L. van Hasselt, J. C. van Hasselt, J. D. Bakker, C. G. Mammen, J. A. Jansen, D. Scheltema, mejufvr. van der Bijl, J. C. Geel, 2de luit. en 60 militairen, waaronder 4 onderofficieren. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading inde Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Westphalia. A. Hansen. Husum. Hout. Amons en Co.$ Aart&Cornelia. C. Krijnem Riga. HaabetsAnker. M.Christophersen. Bjorneborg. Norden. M. Corneliussen. Lovisa. Minerva. H. A. Maas. Sundswall. Vestalinden. N. Isaksen. Fauna. J. Hansen. Wasa. Europa. H.C. Lorentzen. Fredrikshamn Immanuel. A. W. Hansen. Abo. Uydrasel. A. Christeusen. Ornskuldsvick Vine. E. Carling. Patriot. S. C. Marshall van Vliet Co. Duink. fe-Goedk. Huil. Stukg.&Steenk.ZurMühlen&Co, NewcasÜe. Steenk. Van 27 November tot 4 December 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENTetje, dochter van Hendrik Boon en Beatrix Iloe- demaker. Jan, zoon van Cornelis Bruin en Baafje Kalf. OVERLEDENJohanna, 2 jaren, dochter van Theodorus Schaat- senberg en Pietertje Dijt. Jannetje Smit, 59 jaren, weduwe van Cornelis Boon. Van 16 tot 30 November 1872. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDGerrit van den Brink en Johanna Borst. Teunis Smit en Neeltje van der Aarde. GEBORENTeunis, zoon van T. Schotvanger en E. Tates. Aagje, dochter van G. de Koning en M. Siommer. Sijtje, dochter van G. Broens en S. Krans. Jacob, zoon van H. Breet en N. Brommer. Antje, dochter van P. Stompedissel en A. Schager. Cornelia Anna, dochter van C. de Goede en J. J. Slebe- Jacoba, dochter van H. van Woesik en G. Beemsterboer. OVERLEDEN: Pieter Kruijer, 92 jaren, weduwnaar van G. Jongejan. Aaltje Rentenaar, 73 jaren, weduwe van D. Vos. Cornelis, 6 maanden, zoon van P. Nobel en T. Bas. Guurtje Buis, 46 jaren, echtg. van J. Slot. Pieter Marees, 85 jaren, weduwnaar van G. Brommer. Cornelis Gerardus Johannes Lokkers, 38 jaren, echtg. van H. Wicklaus. Grietje Prins, 63 jaren, echtg. van J. Mooijboer. Jan Visser, 41 jaren, echtg. van A. Veer. Trijntje, 3 maanden, dochter van P. Schrijver en R. Kok. Van 1 tot 30 November 1872. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD: Aarjen Koger en Elisabeth Maria van Buuren. GEBOREN: Guurtje, dochter van Jan Veeter en Rensie Bras. Jansje, dochter van Baafje Weij. OVERLEDEN: Geene. PER TELEGRAAF. 2 Paarden f 40a 80 Ossen - 150a240 25 Stieren - 150a240 Gelde-Koeijen - 150a240 Kalf-Koeijen - 90all0 Vaarzen - 90all0 Hokkelingen - 40a 62 7 Nuoht.Kalveren - 20a 34 VetteRammen - a 1700 Schapen - 25a 42 Lammeren f 25 a 35 8 Bokk. en Geiten - 2 a 10 8 MagereVarkens- 18 a 25 40 Biggen - 8 a 12 90 Eenden c. 70 a 85 40 Kippen - 75 al50 Boter per kop - 92^a Kaas per K.G. - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -600 a650 Eend-Eijeren a Getrouwd R. S I P M A N EN J. WILMS. Anna Paulovma, 1 December 1872. Bevallen van een Zoon C. E. TER WINDTJANZEN. West-Pannerden, den 1 December 1872.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3