1872. N°. 147. Zondag 8 December. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. 95; ■ger kw. 3gr. ïnd, ;ren f 14 pen ette 24 ,50 'ltS- ,50 ,50, ,60, .US' 225 jzen 4 c. 95 2 de c., am, vat, per igr, 5,50 04 L20; emd ordt .ald. van S* igen zijn aste erd •uit' HELDERSCHE MEI WEDIEPER „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Kaar Oost-lndië: via Triest 14 Dec. 's avonds 6 u. 25 m. y a Marseille 19 Dec. 's avonds 6 u. 25 m g g Brindisi 12 Dec. 's ayonds 6u. 25 m. g g por Koning der Nederl. 7 Dec. 'sav. llu. West-Indië: v'vaSouthampton 15 Dec. 's morg. 6 u. 25 m. Suriname via St. Nazaire 4 Jan., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop: 8 Dec., 's morg. 6 u. 25 m. V i g g via Triest 22 Dec.'s m. 6 u. 25 in. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brehgt ter openbare kennis, dat DE BAAD ZAL VERG-ADEREN DINGSDAG- den 10 DECEMBER 1872, des AVONDS ten ZÈVËN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 7 December 1872. STAKMAN BOSSE. PONTEN TER BEHANDELING: 1. Ontslag en voordragt Hulponderwijzer- 2. Aanbeveling leden Bestuur Weeshuis. 3. Burgerlijk Armbestuur. '4. Mededeeling van ingekomen stukken. Op Vrijdag den 13 December 1873, des avonds ten teven ure, zal aan het Raadhuis der gemeente, in het open baar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: De levering van SCHUOLBOEKEI, enz., voor de Openbare Lagere Scholen in deze gemeente, voor 1873. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden af ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 7 December i872. Burgemeester en Weihouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHÈY, Secretaris. .IlOUI'"A>o«/ ;.V'W Uit Amerika. De winter nadert, het strenge jaargetijde doet zich reeds lang- rliand gevoelen, de vierjarige alles beroerende koorts, die schier Amerikanen in meerdere of mindere mate bevangt, de presi- dents-verkiezing, is voorbij en voor het oogenblik was alies rustig, toen op den morgen van den 10 Nov. zich de mare verspreidde dat het aloude Boston door een geweldigen brand was aangetast, welke de Chicago ramp naar alle waarschijnlijkheid evenaren, zoo tiet overtreffen zal. Natuurlijk is znlks voor u en uwe lezers geen tieuws; de telegraaf, hoe schoon en nuttig eenuuitvinding ook, maakt het mpeijelijk voor briefschrijvers. Ik zal mij dan ook niet bij bijzonderheden ophouden, maar wensch alleen te zeggen dat de ramp van Boston groote sympathie onder de natie verwekt heeft. Het verlies is echter niét zoo groot als men aanvankelijk dacht, ofschoon ruim 950 huizen, magazijnen en winkels verwoest zijn en schade op ongeveer 60 a 70 millioen dollars begroot wordt. Duizenden personen zijn natuurlijk bniten betrekking geraakt en daarvoor zal moeten wqrden gezorgd. Voor het overige kan Boston bet wel lijden, daar het de rijkste qtad der Unie is. Jammer dat terschpidene gebouwen, waaraan historische herinneringen uit de ttvolntieverbonden waren, verloren zijn gegaan. De assurantie- pagniën kunnen, op kleine uitzondering na, hunne verliezen wöl uitbetalen. De natie had kort geleden den dood te betreuren van een harer edelste burgers, die eene groote rol speelde gedurende het tijdvak van den bloedigen burgeroorlog en in de hare geschiedenis steeds een der voornaamste plaatsen inneemt. Ik bedoel William H. Seward tij bRtsiiep te Auburn in den staat New-York, waar hij gedurende de meeste jaren zijns levens verblijf hield, zacht en kalm. Het verscheiden van een man, wiens naam en persoon in zoo taaujve betrekking staat tot het - moeijelijkst en donkerst tijdvak 'au het volksbestaan van het Amerikaanschén vplk, bragt een diepen indtiik té weeg en de pers bragt dan ook zonder onderscheid van pattij hulde aan den merisbh en den staatsman. De laatste jaren was hij een vreemdeliiig in de politiek en hield hij zich niet teizen en litterarischen arbeid bezig. Zijn reis rondom de wereld, die. hij. niet lang geleden volbragt en waarop hem overal zulk eene 'cbjtterendeontvangst ten deel viel, staat een ieder voor den geest. Het reisverhaal daarvan is naar het schijnt ter uitgave gereed. 'einige dagen geleden overleed te Philadelphia, generaal JVIeade, ten hoofdofficier die zich gedurende de rebellie een zeer gnnstigen 'aam had verworven en den slag van Gettysburg won. Hij is in pnoethde stad met militaire eer ter aarde besteld en président Grant »etd opgemerkt bij de hooggeplaatste personen die de lijkbaar volgden. Ih New-York bevinden zich tegenwoordig drié Eugelschén van 'a«m, hoewel op verschilleiid gebied, nl. Eroudi.de historieschrijver, iilmund Yates, dé novellist en prof. Tyndall de natuurkundige. Allen honden, voorlezingen op het bijzonder terrein en de pers is W"e in lof jegens Tyndall wiens natuurkundige experimenten hoogst HELDER en NIEUWEDIEP, 7 December: Als eene St. Nicolaas-verrasssing heeft de KeizerKoning van Oostenrijk—Hongarije aan zijne Hongaarsche landen een vernieuwd ministerie geschonken. De crisis heeft daar dus zeer kort geduurd. Het Kabinet heeft verklaard, dat het de staatshulk in dezelfde rigting zal blijven sturen, indien het daarin door de vertegenwoordiging des volks wordt geschraagd. Even als in onderscheidene andere rijken van ons werelddeel is hervorming Van het belastingstelsel ook daar een der eerste nommers óp 't programma der heeren wetgevers. Niet onaangenaam zou het voor de vermelding van staatkundige feiten van den dag zijn als dergelijke aan gename verrassingen ook waren te vermelden omtrent Spanje's inwendigen toestand, Italie's verhouding tot den Pauselijken Stoel en het partijgehaspel in de Nationale Vergadering te Versailles. Voor de oplossing van het kreitswet-conflict in Pruissen bestaat thans met de nieuwe leden van 't Heerenhuis volstrekt geen vrees meer. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft de plotselinge dood van den heer Greely grooten indruk gemaakt. De president Grant liet o. a. de reeds aangenomen uit- noodiging tot een banket afzeggen op 't vernemen van het verscheiden zijns tegenstanders bij de jongste presidents keuze. Omtrent het te sluiten nieuwe handelsverdrag tusschen Engeland en Frankrijk zijn de contractanten het nog in het geheel niet eens. Het Fransche gouvernement moet er ten sterkste op aandringen om het door den heer Thiers voor gestelde tarief te zien vastgesteld. Men vreest, dat, indien Frankrijk zich niet toëgefelijk betoont, het verdrag niet zal tot stand komen. De uitslag der gisteren gehouden herstemming, ter benoe ming van twee leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is als volgt: De hh. D. de Lange 12 stemmen, P. C. van der Meulen 9, M. J. Manheim 6 en Mr. Ch. Bosch Reitz 4. Alzoo de beide eerstgenoemde verkozen. De remmer-hagagemeester Kampers, met den goederen trein gisterén middag van den Helder te Haarlem komende, belangrijk en nieuw moeten zijn. Froude heeft zich in eene discussie gewikkeld met den befaamden redenaar Thomas Burke, een Domi nicaner monnik, Ier van geboorte, den laatsten zomer uit Engeland overgekomen en een man die zich wegens zijne groote gaven als redenaar een groote populariteit onder zijne landgenooten en alle Catholieken heeft verworven. Natuurlijk is het onderwerp in kwestie het Iersche vraagstuk en het schijnt dat de Angelsaxer voor de Celt bukken moet in den woordenstrijd die veel belangstelling wekt en gedurig in de bladen besproken wordt. Tusschen 1872 en 1876 ligt nog een geruime tijd, maar met het oog op het groote gedenkfeest, dat in dat jaar gevierd zal worden, namelijk het lOOjarig bestaan der republiek, worden thans reeds toebereidselen gemaakt in Philadelphia, welke stad het centraalpunt zal zijn, als zijnde de plaats waar de onafhankelijk heidsverklaring werd onderteekend en het eerste Congres vergaderde. De hoofdcommissie der aldaar te houden feesten heeft tot eene inschrijving opgeroepen voor een kapitaal van niet minder dan tien millioen dollars ten einde op waardige wijze aan alles het hoofd te kunnen bieden. Ik spreek van feestelijkheden, maar dien tevens op te merken dat de te houden wereldtentoonstelling tevens daarmede in verband staat, die zonder twijfel grootsch en doeltreffend wezen en stellig voor duizenden Europeanen wel de moeite loonen zal om den Oceaan over te steken. Een bijzon derheid dier tentoonstelling zal onder anderen zijn dat zoo mogelijk alle soorten van dieren en hunne rassen behoorende tot de veeteelt van alle natiën zullen vertegenwoordigd worden alsmede de vogelen en visschen, zoo compleet mogelijk. De muziekale wereld der Oostelijke Staten verlustigt zich tegen woordig in Paulina Lucca, die te New-York in de groote Opera optreedt. Persoonlijk en als zangeres vindt zij den grootsten bijval, maar toch zullen waarschijnlijk de voorstellingen geen financieel pucces zijn, daar hare troupe niet gunstig schijnt te zijn. Rubinstein, de Prins der pianisten en de bij ons zoo uiterst .gunstig bekende Violist Wieniauwski, plakken lauweren en de kritiek is uitbundig in hunnen lof. De steden der Nieuwe Wereld wedijveren met die der Oude fegenwoordig op het gebied van schoone kunsten en weten schappen, wat zij van zich zelve missen, door eene practische aan wending van dollars te verkrijgen, daar dit land een ware goudmijn voor vreemde artisten van naam mag genoemd worden. Jammer dat dat streven zich niet verder uitstrekt, maar helaas, leven en eigendom worden in de groote steden hoe langer hoe onveiliger en fnisdaad in den vreeselijksten en koelbloedigsten vorm neemt hand over hand toe door het gansche land. De voornaamste in woners van Chicago hebben dan ook vergaderingen bijeengeroepen óm maatregelen te beramen tot stuiting van het kwaad; behalve dat overal waakzaamheids-commissiën zijn opgerigt, is besloten aan den mayor der stad te verzoeken de staatswet te handhaven, volgens welke geen drankwinkels op Zondag open mogten zijn. Na vele wanordelijkheden, die schier in een oproer dreigden over te gaan, somtijds van wege de duizenden Ieren en Dnitschers, die gaarne op had het ongeluk bij het overloopen der rails door den van Amsterdam komenden trein No. 21 overreden te worden na eerst nog een eind weegs te zijn voortgesleurd, én bleef op de plaats dood. Hij laat eene jonge vrouw in zwan- geren toestand achter. Beroepen te Sneek, ds. F. J. Moquette, te Hijkersmildej te Hippolitushoef de heer H. H. van Witzenbürg, emer. pred. te Lonneker bij Enschedé. —j Bedankt voor het beroep naar Oostzaan door dr. C. M. Vos, pred. te Heenvliet. Bij vonnis der arrondissements-regtbank te Alkmaar dd. 26 Nov, 1872, is Dirk Koning, veerschipper van Zuid en Noord-Schermer op Alkmaar, wonende te Groot- Schermer, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 183 dagen in eenzame opsluiting te ondergaan, wegens een- voudigen diefstal, door op den 10 Junij jl. op de Maandagsche veemarkt aldaar, arglistig te ontvreemden een aan D. Op op het Land van Dijk, toebehóorend vét vaal bont kalf, en dit ten zijnen bate te verkoopen aan M. Gijsderver. Jl. Donderdag heeft de Hooge Raad uitspraak gedaan in zake den heer A. L. Slogteren, notaris te Enkhuizen, door de arrondissements-regtbank te Hoorn veroordeeld tot eene geldboete van 10 en de kosten, ter zake van in een proces-verbaal van veiling en toewijzing, ten verzoeke van den notaris G. P. N., die bij den verkoop tegenwoordig was, als in gemeenschap van goederen gehuwd met A. d. G., te hebben verkocht zeker huis met erf enz., krachtens de onherroepelijke volmagt, ingevolge art. 1223, tweede lid van het burgerlijk wetboek, met pnderzetting van dal; vast, goed, verleend door J. L. te Enkhuizen aan R. v. d. Y., weduwe van M. de G., welke volmagt met de hypothecaire obligatie, waaraan zij verbonden is, op A. de G. boven genoemd is overgegaan, en in gemeld proces-verbaal te hebben vermeld de voornamen, namen, het beroep en de woonplaats der erfgenamen van genoemden debiteur, J. L., die, na diéns overlijden in zijne regtén waren getreden, en als wier vertegenwoordiger G. P. N. bij den verkoop optrad. De raad, de voorziening in cassatie verwerpende, heeft hoofdzakelijk zich vereenigd met de rfegt'sleer in het vonnis van den beklaagdé gehuldigd, dat uit de geschiedenis van de wording van art. 1223 blijkt, dat de wetgever daarbij in het oog heeft gehad de procurationes in rern suam vari het oude regt; dat voorts in het begrip van onherroepelijke - J- Zondag hunne gewone versnapering genieten, schijnt het echter dat het hoofd der stad thans vrij wel meester van het veld gebleven is. Alhoewel men zich in Amerika niet veel met Nederland bemoeit en ons land steeds beschouwt als een onderdeel van Puitschland te zijn, vindt men nu en dan nog wel eqns iemand die zijn landge nooten onthaalt op een kijkje bij wijze van nieuwsblad- of tijd schriftartikel in bet land dat lager dan de zee, ingesloten door dijken en het platste der wereld is. In zulke artikelen nemen de Boompjes te Rotterdam, het Czaar Peterhuisje en vooral hpt dorp Broek eene voorname plaats in. In het laatste nummer van een der beste tijdschriften, de Galaxy, werd mijne aandacht getrokken door een artikel getiteld: „the Dutch at home," waarvan de schrijver klaarblijkelijk slechts zeer korten tijd ten onzent verkeerd had, en waarvan het gevolg dan ook als gewoonlijk oppervlakkigheid was. Aan onzen kortelings ontslapenen Thorbecke werd echter groote hulde toegebragt, maar van de rest onzer publieke mannen scheen de Yankee niet de grootste gedachten te hebben. Du sublime au ridicule il n'y a qu 'nn pas én zoó köm ik ten slotte aan iets wat niet alleen te New-York maar over het gansche land veel opzien verwekt en waarvan het einde met belangstelling wordt te gemoet gezien. De beruchte dames Victoria Woodhiill en Tennie Claflin, makelaressen en speculanten, voorvechtsters Van de vrouwelijke regten, freelovers, en de laatste niet te vergeten kolonel van een negerregiment, hebben in een door hen uitgegeven weekblad in een artikel van 12 kolommen de bekende Brooklijn predikant Henry Ward Beecher van bigamie beschuldigd en zulks in .een schandelijk artikel uiteengezet. Beiden zijn gearresteerd en zullen thans in de Toombs, New-Yorks welbekende gevangenis, ais mar telaressen, zooals zij zeggen, daar ze aangeboden borgstelling hebben geweigerd een verblijf vinden. De oplage der bladen is zooveel mogelijk in beslag genomen, maar het schijnt dat men voor een groote distributie gezorgd had, die dan ook zoodanig wérd geapprecieerd dat men van 50 ets. tot drie dollars voor een exemplaar betaalde. Het voorloopig verhoor heeft reeds plaats gehad fen aanhoore van eene zoo opgepropte massa als de geregtszaal kon bevatten en moet uitgemunt hebben door de uitgezochtste indjeentie die men zich denken kan. De gansche zaak zal wel spoedig tot een einde gebragt worden, maar daar mr. Beecher een groot prestige en tal van vermogende vrienden heeft, zal men hem volstrekt niet in de zaak betrekken maar de dames vervolgen op de aanklagt van laster lijke publicatiën te verspreiden door het departement der poste rijen. Om hare beruchte persoonlijkheid ondervinden zij geen sympathie en hebben er dan ook geene aanspraak op, ofschoon zij zeker als ieder ander aanspraak hebben op eene eerlijke regtsbe- deeling, waarvoor de eerste koopstad der Unie echter niet de plaats is. Voor het oogenblik is dat zoowat alles wat eenige vermelding verdientik hoop dat gij het als zoodanig voor lief zult nemen. Als steeds Kansas City, t. t. November 1872. 1. W. y. d. H.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1