Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Denemarken. Amerika. Beweging-en van Zr. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 October 1872. Marine-Haven Nieuwediep. 280ste STAAT S-LQTERIJ korrel voedsel van hun jongen, die in de nabijheid van een wel voorziene schuur hun nesten bouwden, en de oudjes zouden omgekomen zijn zoo ik niet tijdig ljun kooi had geopend. Lieve kinderen, ik heb daarom besloten niet tot de ver deeling over te gaan, maar te houden wat ik heb. Jhr. mr. F. P. van der Hoeven, thans minister-resident in Japan, is in dienzelfden rang overgeplaatst bij het hof van Italië en de heer mr. W. F. H. van Weckherlin, thans raad van legatie hij het gezantschap te Brussel, laatst tijdelijk belast geweest met de waar neming der zaken van 's Konings missie bij het hof van Italië, is benoemd tot minister-resident in Japan. He op zijn verzoek eervol uit de militaire dienst ontslagen gene- raal-majoor hij het leger in Nêerl. Indië, D. L. de Brabant, is benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. De luit. ter zee 2de kl. W. A. Kok, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië, en van daar in Nederland teruggekeerd, wordt op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 1ste kl. jhr. E. P. E. de Stuers, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 3 dezer in Nederland teruggekomen, is met dien datum op non-act. gesteld. De Parijsche Presse deelt, gelukkig „onder alle voor behoud," aan hare lezers mede, dat, volgens eene corres pondentie uit Sumatra, een Pruissisch agent aldaar 10,000 karabijnen aan de inboorlingen, die in opstand zijn tegen het Nederlandsch gouvernement, heeft verkocht. Diezelfde correspondent deelt ook mede, dat de oproerlingen ver schansingen hadden aangelegd, die duidelijk doen zien, dat zij daarin door Europeanen waren geholpen. Veuillot is in de Univers hevig, als hij zegt: „De Gambettisten zijn de modder welke bedwongen wordt door een dijk en die dijk is de alleenzaligmakende kerk. Daarom moeten wij den dijk versterken en beletten, dat ze door- knaagd wordt door ratten en ongedierte. Het is dus noodig, dat wij al die gemeene dieren (de republikeinen), die over de aarde willen heerschen, uitroeijen en verdrinken. Tegen de insecten, die de bolwerken en het levenssap der beschaving (de kerk) aanvallen, heeft de politieke scheikunde toch zeker dezelfde regten, als de gewone scheikunde heeft tegen de oneindig minder schadelijke insecten, die den wijngaard en de aardappelen bedreigen." Op gezamenlijke kosten van de Engelsche regering, de Admiraliteit en de Britsche Maatschappij van Weten schappen, zal eerstdaags een Engelsch oorlogschip, de Chal- lenger, in zee steken, met 't doel om op de meest uitgebreide schaal waarnemingen te doen tot 't bepalen van de diepte des Oceaans, van den vorm en 't karakter des zeebodems, van de temperatuur des zeewaters op verschillende diepten van de kracht en rigting der stroomen, en tot 't opsporen van de schepselen die in de grootste diepten leven. Minstens drie jaren zal de reis van de Challenger moeten duren, 't Schip zal, zooveel doenlijk, alle zeeën bezoeken van Oost tot West, van Noord tot Zuidvan de Noordzee tot de Japansche zee en de Golf van Mexico; van Nieuw Zeeland tot de Behringstraat. Uit ruime beurs is de Challenger op den gewigtigen wetenschappelijken arbeid ingerigt. Zij heeft niet minder dan 200 Eng. mijlen dieplijn aan boord, en 25 Eng mijlen van de sterkste dreglijndaarbij een rijke collectie netten, haken en harken, en de nieuwste werktuigen, die door Agassiz en andere geleerden bij dezen tak van onderzoek gebezigd werden. Onophoudelijk, als weer en wind 't veroorloven, zal zij den bodem der zee afdreggen wadr zij die maar bereiken kan. Zij zal schelpen en haar bewoners modder, zand, steenen en planten uit de diepte te voorschijn halen. Bovendien zal zij ook voor andere takken van wetenschap zooveel mogelijk nieuwe gegevens trachten te verzamelen. Daartoe heeft zij niet enkel natuurkundigen, maar ook scheikundigen, sterrekundigen teekenaars en photographisten aan boord alle vrijwilligers want 't beoogde werk eischt te veel geduld en volharding, dan dat men zich op huurlingen zou kunnen verlaten, Daar snelheid op deze reis geen vereischte is, zoo heeft men het zeilvermogen van het vaartuig belangrijk verminderd; dientengevolge kon ook de eigenlijke bemanning tot een minimum gereduceerd worden, opdat de mondkost langer strekke; het schip toch zal in de meest afgelegen wateren langen tijd moeten vertoeven; en de geregelde loop der waarnemingen zou verstoord worden, indien het van de voorgeschreven route moest afwijken tot het opdoen van provisiën. Kortom niets is verzuimd om de expeditie tegen alle eventualiteiten te wapenenen de Challenger zal wer kelijk wezen, wat men een schip vaak genoemd heefteen microcosme: een kleine wereld op zichzelf. Men verwacht dan ook voor de wetenschap de schoonste vruchten van deze welbe raamde en flink aangevatte onderneming. En wat zullen die rijke vruchten wel kosten? Men berekent, dat de Challenger gedurende haar wetenschappelijken togt 's lands schatkist aanmerkelijk minder bezwaren zal, dan wanneer ze in haar gewoon oorlogs-tenue werkeloos te Portsmouth of te Plymouth bleef liggen. Ministers van Marine en andere militaire autoriteiten mogen daarover eens nadenken. (N.R.G.) Een verschrikkelijke storm heeft gisteren door geheel Engeland gewoed, en in de havens zijn zeer veel rampen veroorzaakt. Door de kracht van den wind werden menschen op de straat neêrgeworpen en straatlantaarns gebroken. Steigers van in aanbouw zijnde huizen vielen in en hierdoor werden verscheidene menschen verwond. Men leest in de Londensche Globe: „Er is eene dépêche ontvangen van den gouverneur van onze nieuwe kolonie, den heer Hennessy, meldende, dat de waarde van het materieel en vau de overige roerende goederen, die bij de overdragt van Elmina en van de Nederlandsche neder zettingen ter Kuste van Guinea zijn overgenomen, over eenkomstig artikel 3 van het tractaat tusschen Nederland en Groot-Brittannië door eene gemengde commissie geschat is op eene som van 3790 p. st. 1 sh. 6| p. Deze som zal door de nederzetting der goudkust betaald worden. De regering is ten gevolge van het nieuwe tarief hiertoe, zonder eene leening te sluiten, in staat." Sir Bartle Frère, die ter vervulling zijner zending, onderdrukking van den slavenhandel op Afrika's Oostkust, naar Zanzibar op reis is, heeft, naar per telegraaf aan de Londensche Times gemeld wordt, den 4 Dec. II. te Rome eene audiëntie gehad van Koning Victor Emmanuel, die hem alstoen een gouden met Z. M. beeldtenis prijkende medaille heeft ter hand gesteld, met het verzoek die' als een bewijs van hoogachting aan dr. Livingstone te over handigen. De werkstaking der Londensche gasstokers heeft wel een crisis veroorzaakt, maar nu het hagchelijke van den toestand overwonnen is, hebben zij niemand anders dan zich zeiven benadeeld. De geïmproviseerde stokers beginnen slag van het werk te krijgen en Londen ziet er 's avonds weêr even- als vroeger uit. De werkstakers hebben een arbitrage voorgesteld, doch de directiën willen van arbiters niets weten, en zullen zoo zij eenigen der wegloopers weêr in dienst nemen, slechts diegenen engageren welke hun goeddunken. De fabrieken worden dan ook omringd met menschen, die er om bidden en smeeken om maar weêr te werk te mogen komen. Niettegenstaande de morele overwinning, die de directiën behaald hebben, heeft het publiek maar al te zeer het gebrek aan de behoorlijke verlichting gevoeld. Men is zoo gewend aan het regelmatig afwisselen van gas- en daglicht, dat zulk een toestand wel wat overeenkomst heeft met een storing in ons planetenstelsel, te meer daar de strike in een periode begon, toen men het gaslicht het dringendst noodig had. Doch het publiek liet zich niet ontmoedigen het heeft al zooveel ongemakken van de eindelooze strikes moeten verduren, dat het, verwoed op de werkstakers, besloot om ten koste van het comfort de maatschappijen door uiterst zuinig gas-verbruik met kracht te steunen. Moesten de directiën het opgeven, dan zat men, om het minste feit, dat de heeren stokers vertoornde, toch weêr in 't donker. Er moest een voorbeeld gegeven worden: de wet was krachteloos om die verstoorders der maatschappij te treffen, en daarom moest men maar zelf de handen ineen slaan. Men denke zich een stad als Londen, met haar drie millioen zielen, die geheel afhankelijk is van den geregelden loop der verschillende bezigheden. Met een werkstaking kan die wereldstad in nog hagchelijker toestand dan Parijs gebragt worden. Nemen wij slechts een voorbeeld. De straat wegen kunnen al deproviand, dieertotdagelijkscheconsumptie noodig is, niet aanvoeren, zoodat de levensmiddelen grootendeels over acht a tien spoorweglijnen moeten aangebragt worden. Gesteld dat het personeel van die lijnen een verbond vormt en op eens het werk staakt, wat zou er dan van Londen worden? Of als de politie-beambten, gelijk onlangs bijna gebeurd was, ook zulk een kuur kregen, en het heirleger van pick-pockets, garotters, inbrekers enz. van de gelegenheid partij trok? Gaarne getroost men zich dan.ook een opoffering om de heeren werkstakers eens mores te leeren. De Daily News bevat een brief van sergeant Bates, waarin hij geheel Engeland dank zegt voor de vriendelijke behandeling, gedurende zijn wandeling met de Amerir kaansche vlag van Gretna-Green naar Guidhall(lll Holl. mijlen) ondervonden. Saturday Review levert eene curieuse beschouwing over „den middelbaren leeftijd." Heeft de mensch zoo betoogde de Review eenmaal zijn veertigste jaar bereikt dan heeft hij 't zenith van zijn leven achter zichdan moet hij blijven wat hij iseen hooger standpunt, een nieuw levensdoel is dan voor hem ongenaakbaar geworden. Geen groot novellist, die niet vóór zijn veertigste jaar zijn beste roman geschreven heeft. De veertigjariger is als een bal, die eenmaal in een groef geraakt is, en nu in zijn loop die groef moet volgen, zonder ter regter- of ter linkerzijde te mogen afwijken. Hij moet zich, als de schoenmaker, houden bij zijn leest; en, in de vaste overtuiging dat hij persoonlijk weinig meer doen kan om de wereld beter te maken dan ze is, kan hij niet wijzer doen dan kalm zich bij 't hem beschoren lot neer te leggen, en de wereldsche zaken te bekijken door den bril van een „cynisch optimisme." Hoe onjuist deze geheele redeneering is, toont de Globe aan. Vele geesten zegt dit blad zijn niet rijp vóór 't veertigste levensjaar; vele beseffen hunne krachten niet vóór dat tijdstip; ja 't is onmogelijk te verklaren wat iemand is, wat hij doen en worden kan, voordat hij den leeftijd bereikt heeft, waarop de Saturday Review hem tot een wijsgeerig plantenleven veroordeelt. Dit is zelfs 't geval met romanschrijvers, die niet zelden hun beste werken leverden juist wanneer de illusiën van hunne jeugd hun teneenenmale ontvallen moesten zijn. Ware Lesage in zijn veertigste jaar gestorven, zoo zou hij thans vergeten zijn als een schrijver van mislukte treurspelen. Had Defoe op 58jarigen leeftijd de wereld vaarwel gezegd nooit hadden we ons verlustigd in de lotgevallen van Robinson Crusoë. En ware Walter Scott's levensdraad vóór zijn 43ste jaar afgesneden, geen regel van de Waverley-romans had ooit 't licht gezien, 't Is onwijs, aan knapen te vertellen dat mannen van 40 jaar reeds oude mummies zijn, en hun, die dit keerpunt naderen, te doen gelooven dat 't te laat zou zijn om met arbeiden te beginnen. (N. Rott. Cour.) Keizerin Eugénie, vergezeld door drie dames en een heer van haar hofhouding, heeft Woensdag namiddag jl. van Chislehurst uit, te paard een bezoek gebragt aan den Keizerlijken Prins, die kadet is aan de Koninklijke militaire Academie te Woolwich. De heer Hepworth Dixon had eene actie ingesteld tegen de Pall Mali Gazette, omdat deze hem genoemd had een schrijver van zedekwetsende (obscene) boeken en hem onzedelijke bedoelingen bij het schrijven ten laste had gelegd. Dixon vroeg eene vergoeding van 10,000 p. st. Nadat beide partijen hadden gepleit, erkende de jury de Pall Mali schuldig en veroordeelde haar tot boete van.... een farthing; het vierde deel van een stuiver. De kosten door beide partijen te dragen. Het Heerenhuis heeft gisteren bij eindstemming de geheele kreitswet aangenomen met 116 tegen 91 stemmen, nadat de minister van Binnenl. Zaken de wet nogmaals zeer krachtig had verdedigd, als zijnde liberaal, zonder dat door haar eenig conservatief beginsel wordt aangetast. Op de onlangs te Kopenhagen gehouden tentoonstel ling van nijverheid bevond zich een werktuig, dat in hooge mate belangstelling trok. Het verdiende die ook volkomen. Het was een schrijftoestel van den heer Hansen, waarmede men niet alleen met eene zeer groote snelheid kon schrijven, maar tevens het geschrevene zeer snol kon vermenigvuldigen. Het schrijven, of liever drukken, gaat met behulp van dezen toestel drie- tot vijfmalen sneller dan dit door een vlug schrijver kan geschieden, terwijl men tevens het voor deel heeft, dat het schrift steeds goed leesbaar is, iets wat bij geschreven schrift zeer dikwijls niet het geval is. Naar men uit Michigan meldt, heerscht in Amerikafde veepest onder het edel wild; vele herten worden in de bosschen dood gevonden. De Amerikaansche stoomboot Missouri, van New-York naar Havana, is in de nabijheid van Albano, een der eilanden van den Bahama-Archipel, met een volle lading verbrand. De kapitein, het état-major, een tiental dames en een aantal passagiers zijn bij deze ramp omgekomen; slechts elf personen zijn gered. De begrafenisplegtigheid van Greeley heeft den 4 dezer te New-York plaats gehad. Alle kerkklokken luidden, alle zaken stonden stil. President Grant volgde in een open rijtuig. Jay Gould, vroeger president van de Erie-spoorweg- maatschappij, wordt door de tegenwoordige administratie dier maatschappij beschuldigd 9,726,551 dollars verduisterd te hebben. Het meeste daarvan zou hij zich toegeëigend hebben bij uitgiften van nieuwe aandeelen in 1868 en 1869 verder had hij zijn private ongelukkige speculatiën uit de kas der maatschappij gedekt en eindelijk haar geld gebruikt om zijne verkiezing als directeur te verzekeren. Prins Alexander der Nederlanden, kapt. II. P. Klerck, Prinses Amelia, kapt. J. F. Koopman, van Speijk, kapt. N. M. J. Kroef en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. F. J. Stokhuyzen, wacht schepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Samarang. (De v. Speijk zal naar Soerabaija opkomen om te repareren). Djambi, kapt. P. v. d. Velden Erdbrink, wordt verwacht te Batavia. Vice- Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van Trojen, op reis naar Siam. Marnix, kapt.-luit. A. Bietveld, gest. in de wateren van Riouvv en Linga. Coehoorn, luit. 1ste kl. J. J. Engelvaart, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Aart van Nes, luit. lste kl. G. C. C. Thierens, gest. in de wateren van Celebes. den Briel, luit. lste kl. W. van Oorschot, gest. iri de wateren van Riouw en Linga.Maas en Waal, luit. lste kl. J. Spanjaard, gest. ter W.kust van Sumatra. Ardjoeno, kapt.-luit. M. O. dë Kanter, ligt te Soerabaija, zal naar Macassar vertrekken, om tijdelijk aldaar de dienst van wachtschip te verrigten. Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. Halverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. lste kl. H. D. Guyot, beschikbaar voor de dienst te Soerabaija, vertrekt eerstdaags naar Macassar. Borneo, luit. lste kl. PI. W. Walther, gest. in de Moluksche wateren. Banka, luit. lste kl. A. J. baron van Geen, ondergaat te Onrust, eenige voorzieningen. Timor, luit. lste kl. H. A. ridder van Rappard, ondergaat te Soerabaija de noodige voorzieningen. Suriname, luit. lste kl. C. H. Bogaert, gest. in de Z. en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. lste kl. C. J. Marinkelle, gest. in de W.-afd. van Borneo. Onrust, luit. 2de kl. F. H. baron van Verschuer, tijdel. komm., ondergaat te Soerabaija eenige voorzieningen. Admiraal van Kins- bergen, luit. lste kl. A. G. M. van Emde, gest. in de Z. en O.- afd. van Borneo. Stavoren, luit. lste kl. H. J. van Broekhuyzen, op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Soerabaija, kapt.-luit. C. A. E. Fauchey, gest. in de wateren van Celebes. Bali, luit. lste kl. J. H. Benthem Reddingius, gest. in de wateren van Menado. Zeilklaarliggende en vertrokkenSehepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming Koning derNederl.* M. C. Braat. BataviaviaSuez. Costante. L. Armellini. Rangoon. Macassar. H. J. Bose. Macassar. Suriname. H. Houtkoper. Suriname. Solide. J.E.Hazewinkel. Venetië. Padang Packet. J. Mondt. Soerabaija. Nederland. W. L. Mahne qq. Batavia. Bali. 1'. van Rossen. Bat.viaNewc. Catherine. G. S. Bakker. Suriname. Hendrik Daniël. A. J. Ouwehand. Suriname. Italia. T. Cardello. Spezia. *Vertrekt heden middag naar de reede om direct of morgen vroeg te vertrekken. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 7 Dec. Waterlilv. W. Jones. Duink.&Goedk. Sevalonia. 8 ThomasTurnbull. W.Jefferson. Taganrog. 8 E.Covacevich. M.L.Covacevich. ZurMühlen&Go.Marianople 8 Julia. S. Baker. van Vliet Co. Charleston. 10 Herschell. E.A.Friedrichs. Duink.&Goedk. Samarang. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading inde Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. 8 Nov. 9 II 17 H 19 U 27 29 II 30 u 1 Dec. 1 u 4 ir 7 II Schip. Hardwieke. Casseopea. Marsdon. J. Denis. J. Harrison. J. E. Sharp. Princess Royal. W. Mansfield. Newcastle. Sea Nymph. L. Smith. Hartlepool. Athelstan. E. Rawchliff. Newcastle. Duinker&Goedk. de Vries Co. DERDE K L A 8 8 E, Eerste lijst: No. 9601 5000; No. 16010 1500; No. 1681 400; No. 813 f 200; No. 1846, 2222, 9292, 14575, 16731 en 19200 ieder 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3