Vrijdag 20 December. 1872. N°. 152. 30 Jaargang. Uitgever Binnenland HELDERSCHE ËV NIEUWEDIEPER (OIRAM ,,Wfj huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag n&middag. A-bonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: A. A. BAKKER Cz. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsmimteberekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Maar Oost-lndiê: via Triest 24 Dec. 's avonds 6 u. 25 na. aai Marseille 2 Jan. 's avonds 6 u. 25 na. aai Brindisi 26 Dec. 's avonds 6 u. 25 m. i West-lndië: viaSouthampton 31 Dec. 's morg. 6 u. 25 ni. Suriname via St. Nazaire 4 Jan., 's avonds 6 u. 25 m. Kaap de Goede Koop: 23 Dec., 's morg. 6 u. 25 m. a v a a via Triest 22 Dec.'s m. 6u.25m. HELDER en NIEUWEDIEP, 19 December. Niet slechts in Nederland is census-verlaging een punt van ernstige overweging bij de wetgevende magt. Ook in 't Huis der Afgevaardigden te Weenen komt de hervorming van 't kiesstelsel eerstdaags in behandeling. De door de regering voorgestelde bepalingen komen nagenoeg overeen met de voorschriften, die ten onzent al een twintig jaar lang geldig zijn. Republiek of monarchie? deze vraag is in Frankrijk thans aan de orde van den dag. Thiers redt zich er door, of poogt dit ten minste te doen, door bij herhaling te verze keren, dat naar zijne meening dit vraagstuk in de toekomst noodzakelijk zal afgehandeld moeten worden. Acht men het met hem minder geraden om op dit oogenblik die kwestie af te doen, de rust zal er zeker door bevestigd worden. De beantwoording toch van een zoo belangrijke vraag eischt kalmte, en hoe gunstig men ook over Frankrijk en zijne bewoners denken moge, die eigenschap is voor alsnog in geringe mate het eigendom der Franschen geworden. De groote vraag dus in het midden latende, drong de heer Thiers dezer dagen in eene commissie uit de Nationale Vergadering op de verwezenlijking van meer bescheidene wenschen aan: 't instellen eener Tweede Kamer, en ver wisseling van den voorloopigen regeringstoestand met een meer standvastigen. Bovenal drong de president op een- dragtige zamenwerking aan. Naar 't schijnt heeft het gesprokene een zeer gunstigen indruk gemaakt. Men vleit zich, dat hij daardoor onderscheidene tegenstanders zal hebben verzoend. Gisteren avond werd in de vergadering der sociëteit Mars alhier eene voordragt gehouden door den heer T. Mooij, over drie beroemde legerhoofden tijdens de Republiek der Vereenigde Nederlanden: Maurits, Frederik Hendrik en Willem III (Stadhouder en Koning van Engeland.) De commissaris des Konings in Noordholland heeft ter kennis gebragt, dat de sluiting der jagt op klein wild is bepaald op Dingsdag 31 Dec. 1872 en in herinnering gebragt dat dus het verkoopen, te koop uitstallen en Huwelijken bij vraag en aanbod. Indien, zoo lezen we in de Pali Mali Gazette, het huwelijk de haven van bestemming is van de meeste mannen, het hoofddoel en ideaal van bijna alle vrouwen, dan mag men niet loochenen dat 't der vrouw geoorloofd moet zijn om, door alle betamelijke middelen, naar den huwelijken staat te trachten. Toeh, tot dusver was meu vrij algemeen van gevoelen, dat de mannelijke adspirant den eersten stap behoorde te doen; aan hem stond 't nemen van initiatief tot opening der onderhandelingenen ouders of naaste betrekkingen handelden gewoonlijk, tot definitieve sluiting van eene overeenkomst, als zaakgelastigden van de jonge maagd. Hoe nu echter met mannen, die zich tot eenig initiatief in Hytnen's hof onbekwaam rekenen; en met vrijsters, die 't ongeluk hebben noch ouders, noch welwillende betrekkingen te bezitten? Is voor hen geen heil weggelegd? Moeten "zij in eenzaamheid hun haren zien grijs worden? Geenszins. De moderne maatschappij heeft ook voor hen een pad tot echtelijk genoegen geopend. Zij hebben slechts te adverteren in de Matrimonial News. Voor een kleinigheid helpt dat blad hen aan een portuur, of geeft hun onmisbare wenken in zaken van vrijage. De affaire wordt te goeder trouw gedrevengeheimhouding wordt strikt in acht genomen, en, indien we den redacteur gelooven mogen, kwamen door zijn toedoen reeds honderden huwelijken tot stand. Ziehier de modus operandi: De candidaat vertrouwt zijn naam, adres en photographiseh portret aan den redacteur toe. De advertentie verschijnt hierop en t blad staat nu ten dienste van candidaat en reflecterenden, voor correspondentie. Die correspondentie geschiedt aanvankelijk onder nummers. No. 5678 doet aan No. 8765 weten, dat 't aanbod hem of haar lijkt, en dat hij of zij portretten wenscht te wisselen. ?oor die wisseling zorgt de redacteur. Op verlangen van beide partijen stelt vervolgens de redacteur hen in de gelegenheid tot directe kennismaking, hetzij schriftelijk, hetzij persoonlijkeu verder berust de transactie natuurlijk bij de partijen zelf. Curieus is 't, de advertentiën in de Matrimonial News te lezen. De meeste onderscheiden zich niet zoozeer door der schrijvers gemis nu ingenomenheid met hunne of have persoonlijke aantrekkelijk heden, als wel door een zeldzame belangeloosheid op 't punt van geld. Mannen „van ruime middelen" verklaren uitdrukkelijk, dat vermogen van de zijde der dame geen vereischte is. Slechts enkele li)n baatzuchtig genoeg om stoffelijk gewin ter sprake te brengen. vervoeren van klein wild uiterlijk tot en met 14 Jan. 1873 zal mogen plaats hebben. - Naar het Vaderland met leedwezen verneemt, is de heer Motley, die thans te Londen vertoeft, ernstig ongesteld. Een hevige bloedspuwing moet hem zeer hebben verzwakt. De laatste berigten luiden echter eenigzins gunstiger. De rundveestapel in Nederland was op het einde des vorigen jaars, over de verschillende provinciën verdeeld, als volgt: Drenthe 64,328, Friesland 201,839, Gelderland 176,532, Groningen 109,563, Limburg 70,479, Noordbrabant 177,626, Noordholland 132,564, Overijssel 111,993, Utrecht 77,567, Zeeland 55,006 en Zuidholland 198,983, alzoo te zamen 1,376,480 stuks. Het rundvee is alzoo het sterkst vertegenwoordigd in de provincie Friesland, niettegenstaande er in dat jaar niet minder dan 83,500 stuks zijn ter markt geweest, die voor 't meerendeel naar 't buitenland zijn uitgevoerd. Jl. Dingsdag is te Schagen, door 15 tegenwoordige leden eene afdeeling gevestigd voor Schagen en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst. Benoemd zijntot president de hr. A. W. Gezellentot Secretaris de hr. G. J. Muller, burgemeester; tot Penningmeester de heer K. Blaauwboer tot Commissarissen de heeren J. Muller én W. Roggeveen Senior. Jl. Maandag avond, omstreeks 8 ure, had in het anders om dien tijd zoo rustige Schagen een groote oploop plaats. Het marktplein was ais met menschen bezaaid, voor alle deuren, op alle stoepen werd druk gediscoureerdmen had zekere J. S., hoewel eenige dagen te laat, een St. Nicolaas-surprise bezorgd, een mandje, waarin.... een pas geboren kind. De vrouw des huizes liep, met hangende haren, als een razende door hare woning en viel, toen zij van vermoeidheid niet meer loopen kon, eindelijk in onmagt, de man zelf wist niet wat hij deed, in zijne verlegenheid zette hij het ont vangen cadeau op de publieke straat en liep het Noord op; tot bezinning gekomen is hij later huiswaarts gekeerd. Door tusschenkomst der politie is het onwettige kind aan de wettige moeder terugbezorgd. De regtbank te Rotterdam heeft eene maand gevan genisstraf en 3 boete opgelegd aan een opperman, die „uit de grap" op een kameraad eene hoeveelheid kalk wierp, waardoor diens oogen werden verwond, het linkeroog geheel is uitgezworen en het regteroog gedeeltelijk is verbrand. Men wachte zich dus voor ruwe grappen Het voorloopig bestuur der Nederl. Yereeniging ter beperking van openbare dronkenschap heeft de taak, die het 20 Nov. jl. te Rotterdam op zich nam, vervuld. Een concept-reglement is gereed: Volgens art. 2 zullen de leden de volgende verklaring moeten onderteekenen „Ik verklaar overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid Bij voorbeeld: „Een jongere zoon uit een deftige plattelands-familie 29 jaar oud, blond, 5 voet 10 duim lang, met toegang tot de beste gezelschappen, huiselijk, een minnaar van het buitenleven, een goed schutter en knap ruiter, wenscht te trouwen, doch moet een vrouw met middelen zoeken." Een geestelijke, met een fraai talent, wenscht kennis te maken met een jonge, schoone, welopgevoede dame"en hij voegt er tot zijn eeuwige eer bijEortuin, hoewel een aanbeveling, is geen vereischte." Daarentegen vraagt „Achilles, die een schrijver is en een man van beschaving en positie, met een toereikend inkomen, onafhankelijk van zijn letterkundigeu arbeid," niets dan „gezond verstand en vrouwelijke gratie in een dame onder de veertig." De dames constateeren in den regel, dat ze blond of zwart, kort of rijzig, gevuld of slank zijn; verder dat ze liefhebbend zijn, een warm en gevoelig hart, of eene naar het hoogere smachtende ziel bezitten, en dat ze door-en-door huiselijk zijn. Sommigen durven zediglijk er op zinspelen, dat de wereld ze „schoon," „aanvallig," of „van imposante gestalte" acht. Eene „gevoelt zich overtuigd, dat ze eene minnende gade wezen zou." Eene andere beroemt zich op hare „standvastigheid." Eene derde verzekert dat ze „zindelijk" is. Eene vierde, dat ze „vrij gezet, doch zacht van aard, zonder gebreken en van blozende com- plexie is met een net huis en een ferme zaak maar dat ze zich verlaten gevoelt en dus een levensgezel verlangt." Een vijfde „heeft een aardig vermogen en een taille a la Juno." Een zesde zou de voorkeur geven aan een geestelijke, zoo mogelijk een weduwnaar. Vele bezitten „betooverende manieren," en-zijn van goeden huize en fijn beschaafd. Van de weduwen, die wel weten moeten wat de mannen aantrekt, zijn verreweg de meeste „jolig." Niet weinigen bekennen ruiterlijk, dat ze niets aan te bieden hebben dan die „joligheid," benevens een goeden wil en een trouw en liefhebbend hart; doch enkele beschikken over jaarlijksche inkomsten van 150 tot 350 p. st. met nog meer in 't vooruitzigt. Een weeuwtje heeft „gouden lokken en een klein jaarlijksch inkomeneen ander, „hoewel arm en niet zonder gebreken, is voor „geen geld te koop." Maar de kroon „boven alle spant eene erfdochter van adellijke familie, 24 jaar oud, „zeer schoon, met 720 p. st. rente aan uitgestrekte landgoederen, „een volleerde pianiste en harpiste, die Eranseh en Italiaansch „6preekt, rijden eu mennen kan" en die toch, ondanks al deze aanlokkelijke eigenschappen wel verre van half 't mannelijk Engeland aan hare voeten te zien een toevlugt voor haar berooid hart moet zoeken in de Matrimonial News! Van de ad verteerend tot het aanwenden van pogingen ter beperking van openbare dronkenschap en ben bereid om naar vermogen en volgens den geest van het voor de vereeniging vastgestelde reglement aan datgene mede te werken wat het doel kan bevorderen." Volgens art. 3 wordt toegelaten ieder ingezeten, in het genot zijner burger- en burgerschapsregten en 23 jaren oud. Ook vrouwen. Het bestuur mag intusschen het lidmaatschap weigeren of opzeggen. De vereeniging ten doel hebbende „het verkrijgen van wettelijke bepalingen tegen openbare dronkenschap," zal een adres vaststellen om zulke strafbepalingen te vragen. Jaarlijks zal dit gedurende eene maand aan het publiek ter teekening worden aangeboden. Het bestuur mag dien termijn met nog uiterlijk eene maand verlengen. De jaarlijksche contributie en de entrée zijn op 50 cents bepaald. Velen merkten op, dat het wenschelijk was, ook bedacht te zijn op datgene wat tot openbare dronkenschap aan leiding geeft of die kan voorkomen; slechte of vervalschte volksdrankenslechte of onvoldoende voedingslechte of' ongepaste gelegenheden totuitspanning; dronkaardshospitalen. Daarom is ook een tweede reglement ontworpen, dat het doel der vereeniging zou omschrijven als volgt: middelen in het werk te stellen en pogingen te bevorderen, die kunnen geacht worden te leiden tot beteugeling van open bare dronkenschap. Volgens art. 2 zijn die middelen: a. het trachten te verkrijgen van wettelijke bepalingen tegen openbare dronkenschap; b. en op dronkenschap; c. pogingen te doen tot oprigting van dronkaardshospi talen ter genezing van hebbelijke drinkers; d. het uitlokken van strenge bepalingen op het verval schen van sterken drank, bier en wijn e. het bevorderen van algemeene kennis omtrent die vervalschmgen en omtrent de doelmatigste volksvoeding; het wegnemen of zoo mogelijk onschadelijk maken van aanleidingen tot openbare dronkenschap. Welk van die beide reglementen definitief zal worden ingevoerd hangt af van de vergadering die 21 Dec. a. s. te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zal worden gehouden ten 1 ure precies, waartoe ook vooral zij worden uitgenoodigd die reeds hunne adhaesie te kennen gaven. Het voorloopig bestuur kondigt tevens een belang rijk voorstel aan. Het door onderscheidene astronomen medegedeelde berigt, dat de komeet Biela met de aarde in botsing is geweest en daaraan de zoogenaamde sterrenregen van 27 Nov. jl. moet worden toegeschreven, geeft den heer J. Buisman, te Utrecht, aanleiding om in het U. D. daaruit gevolgtrek kingen te maken, die alles behalve troostrijk zijn voor de toekomst. De heer B. meent altijd aannemende dat de botsing gentlemen heeft er niet één den moed om te bekennen dat hij klein van postuur is. Meestal beschrijven ze zich als „rijzig," „schoon gebouwd," vast in 't geloof dat ze een vrouw, of „elke redelijke vrouw," gelukkig zullen kunnen maken. Gelijk we reeds deden opmerken, is 't vooral de maatschappelijke positie van vele der candidaten, die bij dezen zonderlingen handel verbazing wekt. In eenzelfde nummer van de Matrimonial News adverteerden twee edellieden, twee kolonels, een lid van drie geleerde genootschappen, een aantal advokaten, geneeskundigen, zendelingen, heereboeren met fraaije hoeven, regters en tallooze officieren ter zee en te landvoorts eene Fransche dame van rang, twee Engelsche dito, waarvan de eene met een jaarlijksch inkomen van 3000 p. st. en wel een half dozijn dochters van edelen huize; eindelijk nog een deftige weduwe met drie dochters, alle bemiddeld, en verlangend om „spoedig" in den echt te treden. Vreemd, zou men zeggen, dat al zulke fortuinlijke lui niet langs den gewonen weg een rede lijke partij kunnen makeuWel eenigzins verdacht dunkt ons ook de gewoonte van sommige candidaten, om onderhandelingen aan te knoopen met verschillende adspiranten tegelijk. Een vrijgezel, No. 6371, „wenscht te correspondeeren" met niet minder dan negen dames; een Italiaan, No. 6421, met zes; een geneesheer, No. 6456, met zeven. De dochter van een overleden officier wil van acht heeren iets naders vernemen; en „Emmeline" deinst niet terug voor schriftelijke kennismaking met een veertiental. Zulk een wijze van doen geeft weinig kans op geluk in 't te sluiten huwelijk: Want bij 't geringste krakeel met haar echtgenoot, zal Emmeline zuchten „Had ik maar 6423 of 4999 gekozen, in plaats van 6338, ik zou zalig zijn geweest; terwijl nu Het is, aldus besluit de Pall Mali Gazette, niet te denken dat de 350 advertentiën, die gemiddeld wekelijks in de Matrimonial News verschijnen, alle afkomstig zouden zijn van bedriegers of grappenmakers. Indien dan onze mannen en vrouwen tegenwoordig op geen andere wijze dan door vraag en aanbod met elkander kunnen of willen in aanraking komen het zij zoo. Velen zullen er onder hen zijn, die trouwden in haast, om langzaam berouw te gevoelen, Dezen zullen zich de bekende regels uit Congreve's Old Bachelor mogen te binnen brengen nTkus grief stilt treads upon the heels of pleasure Married in haste, we may repent at leusure Some ly experience find those words misplaced: At leasure marriedthey repent in haste." (N.B. Ct.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 1