Benoeming-en, enz. Engeland. heeft plaats gehad dat de komeet bij een groote hoeveelheid vloeibaar vuur, ook een aanmerkelijkheid vochtdeelen in gasvormigen staat in haar kern moet ontwikkelen, en dat dan welligt verklaard wordt de buitengewone hoeveelheid regen, die gedurende den laatsten tijd over Europa en een groot deel van Azië is gevallen. De heer B. verlangt dat er meerder licht over de zaak verspreid worde, en zegt o. a. „Hoedanig schrikbarend en verontrustend toch zouden de gevolgen zijn, wanneer in waarheid een haar vreemde water massa zich op de aarde had geworpen?.... Eeuwen zouden moeten voorbijgaan voor en aleer ze tot haar normale positie zijn wedergekeerd, gedurende welke periode een meer of minder groot gedeelte van hare oppervlakte als onbewoonbaar zou moeten worden verlaten." Een zonderlinge zaak, die veel van een roman heeft, deed zich dezer dagen te 's Bosch voor. Een jongmensch, van ongeveer 30 jaren, wilde zich als soldaat verbinden, doch hij kon zijn herkomst niet bewijzen, wist niet waar hij geboren was, noch wie zijn ouders waren, ook had hij geen vaste woonplaats hier te lande; hij kon dus niet aangenomen worden. Hij beweerde echter, dat hij hier geboren was, doch als kind van ruim één jaar aan boord was gebragt van het schip, gevoerd door zekeren schipper Berends, die de binnenrivieren bevoer en ook om vrachten den Bijn opging. Yan zijn vroegste jeugd werd hij steeds gestreng aan boord gehouden, en als het schip ergens voor den wal lag, mogt hij niet boven komentoen hij tot de mannelijke jaren kwam, en wist dat Berends, die hem steeds streng behandelde, zijn vader niet was, vroeg bij dezen herhaalde malen, wie zijn ouders warenhij kreeg dan echter antwoord met een eindje touw. Eens sprong hij zelfs in het water, om doorzwemmen het schip teontvlugten, doch eer hij aan land kon komen werd hij met de boot ingehaald; weer aan boord gekomen, kreeg hij een dragt slagen en werd nog strenger bewaard. Toen hij .26 jaren oud geworden was, lag Berends met zijn schip aan het Nieuwediep en werd hij onder den naam van Antoon Janssen aan boord van een zeilschip overgegeven, dat denzelfden dag naar Oost-Indië zou vertrekkenmet dat schip maakte hij twee reizen en werd toen ontslagen. Inmiddels was Berends overleden. De reden waarom hij juist te 's Hertogenbosch teregt kwam. om naar zijn vader en moeder te zoeken, is, omdat eenmaal wijlen Janssen, vroeger bezemmaker in die stad, hem schreef dat zijn vrouw overleden was. Het zij echter gezegd dat deze een oud man was, die uit zijn huwelijk geen kinderen naliet en die na den dood zijner vrouw in het oude mannenhuis werd opgenomen, waarin hij ook reeds jaren geleden stierf. Alle mogelijke nasporingen zijn echter gedaan, doch zonder vrucht wel is hij, afgaande op den naam Janssen, die hem gegeven was en op zekere aanwij zingen, bij iemand teregt gekomen, die hij dacht dat zijn moeder was, en ook nog een anderen zoon had, die op hem geleek, doch ook vruchteloos. Zonder papieren en zonder geld, staat hem niets anders voor de deur dan als landlooper aangehouden te worden; daartoe is echter zijn eergevoel te groot; liever, zegt hij, zal ik mij vrijwillig den dood geven. Jammer voor een zoo knappen, flinken, doch ongeluk - kigen jongen(Pr. NBr. en 's B. Crt.) Te Middelburg is tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer C. J. Damme, gepensioneerd kapt. ter zee. Een Yankee heeft een matras uitgevonden, die het onmogelijk maakt zich te verslapen. Die matras wordt opgewonden als een pendule. Bij het naar bed gaan zet men den wijzer op het uur waarop men wakker wil worden. Op den bepaalden tijd loopt met een verschrikkelijk geraas een wekker af; de matras wordt door den veer opgeligt, legt den ontwakende zachtjes op den vloer neer en rolt zich dan op, zoodat hem alle gelegenheid tot weder inslapen belet wordt. Nadere bijzonderheden omtrent den dubbelen moord te 's Hage. Een in dubbele mate sombere lijkstoet bewoog zich jl. Dingsdag door de straten, zegt het Dagbl. van 's Gr. De ongelukkige slagtoffere van den gruwelijken moord, welke nog aller hoofd en hart vervult, werden grafwaarts gedragen. Op den doodenakker Eik-en-Duinen, waar mevrouw de wed. van der Kouwen een eigen grafkelder bezat, werd haar stoffelijk overschot met dat der dienstbode, Helena Beelo, aan den schoot der aarde toevertrouwd. Zeer talrijk was de menigte, die zich, zoowel bij het sterfhuis als langs den weg, welken de lijkstatie nam, schier verdrong om getuigen te wezen van de uitvaart van twee vrouwen, die gevallen waren door het moordtuig, door de hebzucht gewet. De rouwstoet van mevrouw van der Kouwen door twee harer neven en nog een inwoner der residentie werd haar de laatste eer bewezen ging voorop en daarachter volgde onmiddelijk de lijk stoet der dienstbare, door de treurende liefde haar beminde, vader, broeders en andere bloedverwanten grafwaarts gevoerd. Was er dus aan de plegtigheid, wat haar uitwendige vertooning aangaat, niets bijzonders, toch gevoelde ieder, dat hier de stem des doods een eigenaardige en zeldzame taal deed hooren en dat deze ter aarde bestelling een karakter droeg, zóó ontzettend en aan grijpend, als bij geen menschenheugenis eenige begrafenis in ons midden nog had gehad. Te meer was het daarom te betreuren, dat de politie het toeliet, dat op zekere hoogte van de stad, terstond achter de lijkstatie een drietal asch- en vuilniswagens volgdeneen onbetamelijkheid, meermalen bij uitvaarten gezien, maar nu vooral in dubbele mate ongepast. Wij hopen dat de politie daar voortaan op letten zal. Aan de groeve scheen niemand geroepen het woord te nemen, en toch, zoo ooit, dan zou daar een woord van ernst en vermaning indruk hebbeu kunnen maken. Aller harten waren daartoe toch meer dan anders geopend. Doch ook zonder spreken met menschenstem, deed het feit zelf een duidelijke sprake hooren van diepen zin. 't Getuigde toch van een ontzettende misdaad, die om wraak roept, en van de broosheid van 't menschelijk leven, dat ook door vreeselijke incidenten kan worden afgebroken, 't Graf sloot zich over de lijken der ramp zalige slagtoffere.. Moge» spoedig de moordenaar of moordenaars worden ontdekt, die 't gruwzaam feit bedreven! Tot op dit oogenblik is door de justitie nog geen zekerheid met betrekking tot den dader of daders verkregen. Dat zij ijverig werkzaam blijft, wij zullen het wel niet behoeven te verzekeren. Vermoedelijk zijn ontvreemd de volgende voorwerpeneen knip en beursje van schakels, beiden van zilver; een juweelen broche van zilver met 11 steentjes; een klein gouden ouderwelsch horlogie met glas aan beide zijden; een rond verguld stuiversdoosje, van binnen rood, een goudeu horlogiehaak met granatensteeneen boeren-vrouwenketting van ducatengoud; een gouden lange dames ketting met twee kwastjes en schuifje; een stel van twee oorknoppen en broche, van zwart email met juweelen; een groote zilveren juweelen broche met twee dito knoppen; een paar gouden belletjes met juweelen; een gouden knip met dito beursje; acht gouden juweelen ringen, waaronder twee met een kroon, een gouden ring met amathisten steen, een dito met geëmailleerde speelkaartjes, verschillende andere gouden ringen, eenige gouden naaiwerktuigen, eenige paren zilveren lepels en vorken, groote keur, waarschijnlijk gemerkt v. d. K., verschillende paren zilveren vorken en lepels, kleine keur, een oude zilveren lepel, waarop gegraveerd een vrijheids boom en de naam ten Oateeen groote broche van wit camee met gouden rand, met het beeld van Mazeppa, een armband van haar met gouden figuurtje, een gouden armband met juweelen slot, een breede gouden armband met juweelen steentje, een gouden armband met afhangende kwastjes, een zilveren trommeltje, een juweelen schuifje met zilver aan een zwart halskoordje; een paar cornalijnen oorhangers, een gouden dames-remontoir-horlogie, een zwart lederen tasch, bevattende effecten, waaronder vermoedelijk Amerikaansohe leening, Oostenrijksche zilveren Metalliek, Turksche en Nederlandsclie Werkelijke Schuld, alsmede een portefeuille met bankpapier. Waarschijnlijk zijn onder de gestolen Amerikaansohe effecten 3 zoogenaamde heele a 1000 en 7 halve a 500 dollars. Onder de Oostenrijksche effecten moet er een het nummer 34235 dragen. In den loop van jl. Woensdag werd, volgens het D., de woning nogmaals door de justitie onderzocht, ten einde te beproeven welligt nog de eene of andere aanwijzing te vinden, die op hét spoor der misdadigers kan voeren. Vele geruchten zijn in omloop aangaande het vinden van de daders of verdachten. Zelfs verhaalt men van een opgevischt mans persoon, bij wien men een dolk in den zak zou hebbeu ontdekt. Al die sensatie-berigten zijn uit de lucht gegrepen. De justitie gaat bedaard en met energie haar gang, doch mag zich nog in geen stellige uitkomst van haar ijverig onderzoek verblijden, ook al hoopt men enkele draden van het net der misdaad bespeurd te hebben. Personeu zijn nog niet aangehouden of gearresteerd. Aan jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lohman is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als regter in de arrondissements-regtbank te 's Gravenhage. De off. van gez. 3de kl. W. Schoondermark, wordt den 1 Jan. a. s. geplaatst bij het hospitaal der Marine te Willemsoord. STATEl\-GENE!lMl. Tweede Kamer. Avondzitting van Maandag 16 December. Voortzetting der beraadslaging over het consulair verdrag met Spanje. -Na breed voerige verdediging door den minister van Justitie, wordt het wets ontwerp tot goedkeuring der conventie aangenomen met 36 tegen 29 stemmen. Zitting van Dingsdag 17 December In deze zitting is de discussie over hoofdstuk Einanciën voortgezet. Onderscheidene sprekers hebben voor den minister nog gesproken. Daarna hfeeft deze al de sprekers beantwoord wat het finantieële betreft, daar hij de kwestie der weglating van de nieuwe tractementen en de verhooging van stand plaatsen wenschte uit te stellen tot bij de afdeeling Eerediensten en de voorgestelde amendementen. De minister heeft zijne financiële gedragslijn verdedigd, zoo ook de reden opgegeven waarom hij met het oog op de middelen, medegewerkt heeft tot het hooge budget van Oorlog. Tegenover den aandrang tot belasting-hervorming, vroeg de minister of na verwerping van den incometax, iemand kon verwachten dat hij dadelijk met nieuwe hervormingsplannen zou te voorschijn komen. Hij wenscht tijd tot voorbereiding en zal geen inkomsten-belasting voordragen, evenmin afschaffen, zonder equivalent. Een ontwerp tot herziening der huurwaarde van gebouwde eigen dommen komt na het winterreces. Replieken van verschillende leden zijn daarop aangevangen. Zitting van Woensdag 18 December. De behandeling der begrooting voor 't Departement van Financiën is voortgezet, en in zooverre ten einde geloopen, dat heden nog de uitgaven voor de Eerediensten aan de orde zijn. Buitenland. België. In de omstreken van Doornik zijn al de plaatsen, die aan de Schelde liggen, overstroomd. Men verhaalde, dat een gedeelte van den zeedijk tusscheu Heyst en Blankenberghe op het punt stond door te breken. Aan den spoorweg tusschen Chistel en Thouront wordt dag en nacht gewerkt, om een doorbraak te voorkomen. De dienst op den spoorweg tusschen Kortrijk en Audenaarde is gestaakt. Als de regen aanhoudt, zal het land van Waas weldra geheel geruïneerd zijn. De Stad Gent zegt, na een treurig tafereel te hebben geschetst van de overstroomingen, dat het water in het jongste etmaal aan 't dalen is. In het bassin te Gent stond het 7 centimeters lager. Frankrijk. Twee dames traden jl. Zaturdag te Parijs het magazijn der Louvre binnen tegen drie ure des namiddags, dus op het oogenblik dat zich daar de meeste koopers bevonden. Zij gingen van de eene toonbank naar de andere, vroegen naar vele artikelen, maar zonder iets te koopen. Bij de afdeeling dassen voor dames vroegen zij naar foulards en de bediende zag, hoe eene van de twee een pakje dassen in den zak stak ter waarde van twintig francs. Hij waarschuwde den inspecteur, die de dames volgde en, ten einde schandaal te vermijden, haar fluisterend uitnoodigde om hem naar een afzonderlijk vertrek te volgen, waar zij door een persoon van hare sekse zouden worden onderzocht, omdat men haar verdacht een pakje dassen te hebben gestolen. De dames protesteerden met verontwaardiging, maar stemden er toch n toe den inspecteur te volgen. Vooraf een paar merkwaardige bijzonderheden omtrent diefeggen die de winkels bestelen, voleuses a la carré. Zij hebben zeer wijde schoeisels. Terwijl zij de voor haar uitge stalde voorwerpen bezigtigen, laten zij een stuk vallen, dat zij met de ontschoeide voet grijpen en tusschen hare beenen geklemd houden. Door oefeningen hebben zij het zóóver gebragt, dat zij toch kunnen loopentrappen klimmen even wel niet. In het Louvre waren zij nu genoodzaakt naar boven te gaan en al aanstonds vielen achter haar pakjes dassen en foulards. Eene winkeljufvrouw, die haar onderzocht, bevond dat eene der dames een rok had, met zeer sterke stof gevoerd, welke drie zakken vormde, zoogenaamde profondes, waaruit, het is bijna ongelooflijk, drie stukken laken van ruim 50 el te voorschijn kwamen, die eene waarde van 1700 francs vertegenwoordigden. Terwijl men deze er uithaalde, hield de diefegge zich of zij in zwijm viel en stortte in de armen van de andere, die zij haar zuster noemde, maar spoedig kwam zij tot zich zelve en bood nu den dubbelen prijs van hetgeen zij had gestolen. Ondanks de tranen der dames, bragt men haar voor den commissaris van politie van het Paleis-Royal. Zij weigerde te antwoorden, maar bij eene van haar vond men een adres van een huis in de Rue Lafayette. De politie begaf zich daarheen met een smid, en men vond nu een rijk gemeubeld appartement, waarin onder anderen drie koffers stonden; die voor eene waarde van 40,000 francs bevatten, voor het meerendeel van voorwerpen uit de magazijnen van het Louvre ontvreemd. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de twee vrouwen zusters zijn en van Madrid afkomstig. De eene woont sedert drie jaren te Parijs, waar zij gehuwd is; haar kind wordt in een der voornaamste pensions van de hoofdstad opgevoed. Haar man noemt zich makelaar in mode-artikelen, maar hij oefent geen bedrijf uit. Waarschijnlijk heeft hij de arres tatie geweten, want hij had het vertrek verlaten, al het geld medenemende en daarna had hij zijn zoontje gehaald. De andere dame was eerst sedert drie dagen te Parijs. Men heeft grond te vermoeden, dat zij op geregelde tijden de drie koffers kwam halen, wanneer hare zuster haar schreef, dat deze gevuld waren. De artikelen verkocht zij in Madrid, waar zij een modewinkel heeft. Beide zijn ter beschikking van de justitie gesteld. (Arnh. Crt.) De Parijsche politie heeft een onherstelbaar verlies geleden, zegt de Liberté, in den persoon van den ouden père Macaille, een der geheime agenten waarvan Clauds zoo dikwijls gebruik maakte, en die dezer dagen overleden is, in den ouderdom van 71 jaar, op een landgoed dat hij te Saint-Germain-en-Laye bezat. Père Macaille behoorde al sedert 1813 tot de geheime politie. Hij is bij alle com plotten, bij alle geheime genootschappen, bij alle dieven benden geweest, waarop men de hand heeft kunnen leggen, dank zijne geoefendheid om zich op de gemakkelijkste wijze geheel onkenbaar te maken. Nu eens als man van de wereld, dan weer als een behoeftige, op een anderen tijd als Engelschman van aanzienlijke afkomst of als palfrenier van een deftig burger, heeft men aan hem, onder andere merkwaardige arrestatiën, ook die van den beruchten Trop- mann te danken, dien hij reeds sedert eenige dagen te Havre zocht, toen iedereen hem te Parijs waande. De Seine is nog steeds wassende; op verschillende punten hebben reeds overstroomingen plaats gehad. In 't bosch van Romainville bevindt zich een merk waardige boom, een eik, die onder den naam van „den eik der zelfmoordenaars" algemeen bekend is. De zelfmoordenaars schijnen een bijzondere voorliefde voor een zijner kolossale takken te hebben. Sedert 1 April dezes jaars toch hebben niet minder dan 17 personen zich aan dien boom opgehangen. Het merkwaardigste van de gansche zaak is echter, dat, terwijl alle takken van den boom reeds ontbladerd zijn, de eene, waaraan zich allen hebben opgehangen, nog frischen groen is. Een der bosch-opzigters, een oud soldaat, is er ten stelligste van overtuigd, dat het leven der gehangenen in dien tak is overgegaan, die hij dan ook niet zonder teekenen van grooten angst durft naderen. Hoe duur het bezit zijner koloniën op de Westkust van Afrika aan Engeland te staan komt, maakt het onder werp uit van een der hoofdartikelen van de Londensche Times van 14 dezer. Het blad heeft namelijk van de bevoegde zijde vernomen, dat van de 98 Europeanen in de Britsche kolonie Siërra Leone in 1872 meer dan 20 gestorven zijnmet andere woordendat de sterfte onder de Europesche bevolking in die kolonie gedurende het loopende jaar meer bedragen heeft dan 200 per 1000. Ten einde den omvang van dit feit meer te doen in het oog vallen, vestigt de Times er de aandacht op, dat in de voorlaatste week de sterfte te Londen 19 per 1000 en in de 20 voornaamste steden van het Yereenigde Koningrijk, Londen mede gerekend, 23 per 1000 bedragen heeft; in sommige steden, waar epidemiën heerschten, waren op 1000 inwoners 26 en 27, in ééne plaats zelfs 30 sterfgevallen voorgekomen; te Weenen, waar kinderpokken heerschten, was de sterfte 32 en te Rome was zij 35 per 1000 geweest. Door cholera-epideiniën worden deze cijfers zelden meer dan verdubbeld en de veldslagen zijn niet vele, waarin, zooals gedurende dit jaar in Siërra Leone het geval is geweest, van elke 5 man er één sneuveltdaar de ver houding van het aantal gekwetsten tot het aantal gesneuvelden gewoonlijk is als van 4 tot 1, zou in zulk een veldslag niet een enkel soldaat ongedeerd blijven; en wie weet of er onder de Europeanen in Siërra Leone wel een enkele is, wiens gezondheid in dit jaar volstrekt niet geleden heeft? De Times meent dat het bij zulk een stand van zaken dringend noodzakelijk is de proef te nemen, of het werk, dat thans op Afrika's westkust door Engelschen met levens gevaar, of liever ten koste van hun leven, verrigt wordt, niet zou kunnen verrigt worden door onderwezen en ont wikkelde inboorlingen. Het blad verneemt met ingenomen-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2