ADVERTENTIËN. Duitschland en Oostenrijk. Spanje. Amerika. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. heid, dat de minister van Koloniën, lord Kimberley, voor nemens is de proef, althans tot zekere hoogte, te nemen. Het overlijden van zijne gade, Lady Be aconsfield, heeft den heer Disraeli kunnen doen zien hoezeer hij de achting geniet van geheel het Britsche volk. Geen blad, van welke politieke kleur ook, dat niet de diepste sympathie betuigd heeft met des staatsmans onherstelbaar verlies. Geen blad ook, dat niet vol was van den lof der afgestorvene. Inderdaad moet Lady Beaconsfield aan haren talentvollen echtgenoot niet slechts met de innigste genegenheid zijn gehecht geweest, maar ook steeds hem met haar helder oordeel en groote begaafdheden als raadgeefster hebben terzijde gestaan. In haar, roept de Daily News, vinden we een voorbeeld van den invloed, dien eene verstandige vrouw, toch vrouw blijvende, en zonder zich in het minst te verne deren tot de rol van intrigante, zelfs op politiek gebied uitoefenen kan. Lady Beaconsfield was in dit opzigt voor haren man 't ideaal van eene levensgezellin: eene vrouw, die den arbeid des mans begrijpt, daarin belang stelt en hem dien helpt volbrengen en die toch van haar eigen vrouwelijken werkkring in huisgezin en huwelijksleven geen schrede afwijkt. De Pall Mali Gazette is beducht, dat het verlies van een zoo beminde gade en vriendin aan den heer Disraeli een geweldigen schok zal toegebragt hebben, en dat welligt 't politieke leven van den staatsman den weerstuit daarvan zal gevoelen. Lady Beaconsfield had den leeftijd van 83 jaren bereikt. Haar eigen naam was Evans; eerst in 1868 werd zij tot den adelstand verheven. Zij was vroeger, van 1815 tot 1838, gehuwd geweest met den heer Wyndham Lewis, Disraeli's voorganger als afgevaardigde voor Maidstone. In 1838 stierf de heer Lewis; en een jaar daarna trad zijne weduwe in 't huwelijk met den toekomstigen leider der conservatieve partij. De bekende Welstand heeft, in Londen maar korten tijd ongestoord genot gehad van zijn diefstal; een deel van 't gestolene is reeds weer in handen van den eigenaar. Men heeft hem met behulp der politie laten achtervolgen door een handigen Amsterdamschen kruijer, die hem in Londen al spoedig gevonden heeft en de portefeuille, waarin o. a. nog al het kaspapier aanwezig was, eenvoudig heeft afgenomen. Een gedeelte der geldswaarde scheen bij een of andere bank gedeponeerd, althans men kon het niet krijgen. Te Londen is onder den naam van „Bessemer Saloon Steamboat Company (Limited)" een maatschappij tot stand gekomen, door welke reeds binnen het jaar een overeen komstig het plan van den heer Bessemer stoomschip in de kanaalvaart zal worden gebragt, zoodat het reizende publiek eerlang in de gelegenheid zal zijn de proef te nemen van deze uitvinding, van welke de uitvinder, zooals men weet, verwacht, dat zij de zeeziekte aanmerkelijk matigen, indien niet geheel wegnemen zal. De Provinzial Correspondenz bevestigt, dat Prins Bismarck wegens te drukke ambtsbezigheden zijn ontslag als president minister heeft ingediend, doch minister van Buitenlandsche Zaken zal blijven. Het blad voegt er bij, dat aan dit verlangen van Prins Bismarck hoogstwaarschijnlijk zal voldaan worden, en dat eene andere regeling betreffende het voorzitterschap van het Pruissische ministerie, alsmede de daarbij in aanmerking komende betrekkingen tot de regering van het Duitsche rijk, thans het onderwerp van nadere overweging bij de regering uitmaken. Voor een paar dagen heeft de heer von Bismarck een geschenk van zeer bijzonderen aard ontvangen. Op last des Keizers zijn vijf op de Franschen veroverde stuk ken geschut naar Schönhausen overgebragt en aldaar met groote plegtigheid in het park van gemeld landgoed ge plaatst. Het zijn: een getrokken 24ponder, te Soissons veroverd; een gladde 12ponder, buit gemaakt te Douai een getrokken Sponder uit Metz; een dito 4ponder uit Sédan en een mitrailleuse, te Parijs veroverd. Rijk met bloemen en eikenkransen getooid, zijn die stukken, onder militair geleide, naar Schönhausen overgebragt. Aan het in de nabijheid van Schönhausen gelegen station van den spoorweg, was de gansche bevolking dier plaats als vereenigd, benevens deputatiën uit de naastbij liggende gemeenten en commissiën, afgevaardigd door militaire en andere vereenigingen uit den omtrek. Elk dier stukken was bespannen met zes paarden, die niet minder feestelijk waren getooid dan de stukken zelve. Nadat men in optogt door het dorp was getrokken en herhaaldelijk salvo's uit de stukken waren gelost, werden zij in het park opgesteld als een blijvende herinnering aap de groote gebeurtenissen, waarin de heer von Bismarck een zoo belangrijk aandeel heeft gehad. Een burger van Maintz heeft een bestuurbaar luchtschip uitgevonden; jl. Vrijdag werd te Brunn de eerste proeve genomen die tot ieders verbazing gelukte; op de Weener tentoonstelling zal ieder dit wonder kunnen aanschouwen. De inschrijvingen ten behoeve der slagtoffers van den Deenschen watersnood hebben thans een bedrag van 700,000 kroonen bereikt, de Correspondance Scandinave voegt er bij „Met groote erkentelijkheid hebben wij de offers ontvangen uit het buitenland, waartoe wij thans Zweden en Noorwegen niet meer rekenen. Wat ons vooral getroffen heeft, zijn de giften van Nederland. Voorheen, in een tijd, die nog niet zoo lang achter den rug is, bestonden er vrij naauwe betrekkingen tusschen de twee volken die elkander goed kennen. Thans heeft de kracht der omstandigheden daaraan een einde gemaakt, maar de sympathie bestaat nog en de overeenstemming der toestanden moet die nog verhoogen." Volgens de voorstelling, die Madridscbe correspondenten van de oproerige beweging geven, waarvan de Spaansche hoofdstad in de vorige week het tooneel is geweest, heeft deze weinig te beduiden gehad en is zij reeds na verloop van eeriige uren bedwongen geworden. Het aantal insurgenten bedroeg naauwelijks honderd, van welke ruim de helft in handen der overheid gevallen is. Even als bij vorige oproeren werpen alle partijen de schuld ook van deze beweging op elkander. Indien men de berigtgevers gelooven mag, zou de opschudding ditmaal werkelijk minder een staatkundig dan wel een financiëel karakter hebben gehad en zou het doel daarvan zijn geweest de uitgeschrevene nieuwe leening te doen mislukken. Is dit werkelijk het geval geweest, dan heeft die poging haar doel geheel gemist, want blijkens eene mededeeling, door den minister Zorilla Vrijdag jl. in de Cortes gedaan, is de leening niet alleen volge- teekend, maar zelfs drievoudig gedekt geworden. De heer Schuyler Colfax heeft zijn ontslag als vice- president der Vereenigde Staten ingediend en zal ter ver vanging van Horace Greeley, onlangs overleden, de redactie der Tribune op zich nemen. Een groot gedeelte der ongelukken, welke het gebruik van petroleum in lampen veroorzaakt, ontstaat als tengevolge van het omvallen der lamp het glazen reservoir breekt. Dit te voorkomen is het doel van eene door A. Otto, te New—York, voor de Vereenigde Staten gepatenteerde uit vinding. Volgens de Industrie-Blatter bestaat deze uitvinding eenvoudig daarin, dat het glazen reservoir, daar waar dit het wijdste is, buiten met een ring van gutta-percha wordt voorzien. Deze ring wordt zoo diep in eene gleuf van het glas gebragt, dat hij daarin zeer vast ligt, bijgevolg een ringvormig kussen vormt, hetwelk bij het omvallen der lamp het breken van het glas voorkomt. Een Amerikaansch blad, The universal Review, geeft de volgende schets van het Fransche karakter. De haan, de Gallische haan, is het zinnebeeld en tevens de type van den zoon van Gallië. Onophoudelijk pronkt hij met zijn veeren; hij is onuitputtelijk in galanterie voor zijne hennen en bovendien zeer gehecht aan zijn mesthoop. Zijne schitterende lellen zijn het legioen van eer, zijne kam is het grootkruis. Ontneem hem den ringkraag van bonte veeren om zijn hals, hak zijn vuurrooden staart af en de haan is diep ongelukkig. Tegenspoed, die voor hem den regen vertegenwoordigt, slaat hem geheel en al ter neder. Hij verliest den moed en laat zijn staart over den grond slepen, als moest hij geofferd worden op den disch der menschen; maar zoodra één zonnestraaltje ontbreekt, herleeft hij, herneemt hij zijn moed, droogt hij zijne veeren en wordt weder zoo opgewekt of er geen regen gevallen was. Op de gansche wereld is maar één plek die hem behaagt, de hoeve, waarop hij geboren is. Eene andere hoeve, eene andere kippenren vervullen zijn leven met bitterheid, want daar heeft hij zijne genegenheid gevestigd en was hij gewoon zich te voeden met versche wormen en goed graan. In zijne oogen hebben zijne hennen iets wat de hennen op andere hoeven niet hebben.: hij vindt ze vrolijker en mooijer. In één woord daar is zijn Eden, zijn paradijs. Verwijder den haan van zijne hoeve, dan krijgt hij het heimweehij kwijnt weg en verliest al de eigenschappen van zijn ras. Menschlievende Plaatsgenooten De ondergeteekende, behalve uit eigene beweging, bovendien aan gezocht door eene zich daartoe gevormd hebbende Commissie te Middelharnis, doet bij dezen een beroep op u, tot verzachting en hulp, bij de zware rampen welke negen weduwen en acht-en-tmntig weezen ondervonden ter gemelde plaatse, door het met man en muis vergaan der vischsloep MIDDELHARNIS, gevoerd geweest door schipper CORNELIS SMIT, welke met nog elf mannen en nadere zijnen dood in die golven heeft gevonden, waaruit hij en zijne mede- ongelukkigen, zoo menige rijke vangst wist te halen, die te harer tijd de bron van welvaart, ook dezer plaats, heeft bevorderd en uit gebreid. Niemand toch zal ontkennen, dat de visscherij in het algemeen eene rijk vloeijende bron van welvaart is voor deze gemeente; schipper SMIT bragt bij voorkeur zijne vangsten hier aan de markt. Zij, die iets voor die ongelukkige weduwen en weezen willen af zonderen, worden, met het oog op Matth. Y7, dringend verzocht, hunne gaven te willen inzenden bij den ondergeteekende, Hoofd gracht te Niiuwediep, of bij zijnen schoonzoon J. VERFAILLE, Mr. Broodbakker, Zangestraat te Helderzullende van die offergaven op het altaar der weldadigheid, openbare melding in dit blad plaats hebben. B. F. WIELICK, Mr. Vleeschhouwer. Van 11 tot 18 December 1872. ONDERTROUWDReijer Boon, wonende te Helder en Trijntje Bakker. Cornelis Stark en Aafje Bruin. GETROUWD: Geene. GEBOREN: Trijntje, dochter van Rens Kooger en Jansje Reij. Neeltje, dochter van Jacob Eelman en Marijtje Hemelrijk. Petro- nella Catharina Wilhelmina, dochter van Koendert Hoogerheide en Maria Antonia Koopman. Naantje, dochter van Cornelis Boon Jz. en Vrouwtje Krijnen. Gerbrand Jan, zoon van Cornelis Dros Gz. en Marretje Kuijper. Cornelia, dochter van Bonafacius Wiegel en Maatje van Ceters. Albert, zoon van Willem Verbaarschot en Grietje Ras. Hermanus, zoon van Andries van der Wal en Hen- drika Bfuin. OVERLEDEN: Jacob Eelman, 80 jaren, gehuwd met Fijtje Kalis. Alberdina Kikkert, 84 jaren, weduwe van Klaas Bakker. Antje Zoetelief, 71 jaren, weduwe van Cornelis Smit. Van 1 tot 15 December 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENIJda, dochter van W. Slot en M. Blaauboër. Pieter, zoon van S. Schrijver en N. Twisker. Antje, dochter Van J. Sieuwertsen en T. Dissel. Pieter, zoon van T. Kool en G. Visscher. Trijntje, dochter van G. Meilis en T. Oosthuizen. Grietje, dochter van C. Kwant en A. Peetoom. 1 December] Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh., procent.1 Toestand ran de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 18 19 19 12 8 12 zo. Ik. otn. 0.6„ otn. 0.3 752.30 754.70 755.64 - 7.34 - 4.97 - 4.03 4.9 3.2 2.4 f 0.6 0.0 - 1.8 0.97 100 100 Vlak. ii OVERLEDENDiewke van der Wal, 47 jaren, echtgenoote van M. de Vries, Floris Kruit, 63 jaren, weduwnaar van A. Klomp. Jan Kapitein, 6 jaren, zoon van D. Kapitein en T. Blom, Stijntje, 5 jaren, dochter van P. Mosk en E. Slikker, Zeilklaarliggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. 4 Nov. 18 Dec. de Ruijter. Macassar. Gezagvoerder. Bestemming A. Falk. Batavia via Suez. H. J.' Bosc. Macassar. Suriname. H. Houtkoper. Suriname. Solide. J. E Hazewinkel. Venetië". Padang Packet. J. Mondt. Soerabaija. Nederland. W. L. Mahne qq. Batavia. 18 Dec. Bali. T. van Rossen. Bat.viaNewc. Catherine. G. S. Bakker. Suriname. 19 Dec. Hendrik Daniël. A. J. Ouwehand. Suriname. Italia. T. Cardello. Spezia. Prof.SimonThomas. F. Pot. Samarang. Max. J. C. Dinse. New-York. Ommelanden. J. G. Luneborg. Genua. Bestevaêr. P. C. Rosier. Batavia. Gesiena Maria. P. Ruardi Beek. Padang. Kennemerland. F.H.Groote. Batavia via Sunderl. Passagiers per stooms. de Ruyter: de hh. O. Fütterer, off. van het O.-I. leger; J. C. Kotting, echtg. en kind; Eiehholtz, kapt. van het O.-I. leger, echtg., kind en baboe; mej. Fuik. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 17 Dec. Kordula. S. II. Ganslaa. vanVliet&Co. Philadelphia. Gustav.F.Focking.F. D. Lewien. Duink.&Goedk. Jupiter. W.AF.Stokhuyzen. Batavia. Stad Leijden. C. W. Hissink. ZurMühlen&Co. Waterloo. J.J.W.Steevert. Duink.&Goedk. Krommenie. B. Bijll. Suriname. 17 19 27 29 30 1 Dec. 1 4 7 11 11 13 15 18 19 Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid: 18 Dec. 12 u. Digthewolkt, beneveld, mooiweer. 19 Dec. 8 u. Dikke natte mist. 19 Dec. 12 u. Dikke natte mist. PER TELEGRAAF. 1 Paarden f 50a Ossen - a Stieren - a 11 Gelde-Koeijen - 240a310 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - 60a 76 Hokkelingeu - a 5 Nucht.Kalveren - 10a 24 VetteRammen - -a 900 Schapen - 26a35^ Lammeren f 22 a 81 4 Bokk. en Geiten - l-Ja 5 24 MagereVarkens- 17 a 30 9 Biggen - i0 a 12 Eenden c. 70 a 90 Kippen -100 a200 Boter per kop - 82£a KaasperK.G. - 36 a 40 Kip-Eijeren per 100 -600 a625 Eend-Eijeren a Getrouwd C. D E GROOT en G. PRINS Helder, 18 December 1872. Heden werd ons een Zoon geboren. Nieuwediep, 18 December 1872. A. C. BAKKER. H. M. BAKKER, geb. Smit. Strekkende tot eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na eene ongesteldheid van weinige weken, zacht en kalm, mijn innig geliefde Echtgenoot JACOB ARIEZOON EELMAN, na een gelukkige Echtvereeniging van zeven en veertig en een half jaar, in den gezegenden ouderdom van 80 jaar. Hoe zwaar mij, mijne Kinderen en Behuwdkinderen dit verlies treft, zullen zij alleen kunnen beseffen, die den overledene in zijn zacht en beminnelijk karakter gekend hebben. Burg op Texel, 15 December 1872. Wed. J. Az. EELMAN, geb. FIJTJE KALIS. Algemeene kennisgeving. Heden ontsliep, zacht en kalm, tot diepe droefheid van mij, hare Moeder, Broeders, Zusters en verdere Betrekkingen, mijne geliefde Echtgenoote MAARTJE KALFF, in den ouderdom van 33 jaren, mij nalatende twee Kinderen, te jong om dit onherstelbaar verlies te beseffen. Nieuwediep, 15 December 1872. Uit aller naam, E. TEERING. Heden overleed, in den ouderdpm van 79 jaren eh 10 maanden, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder' AAGJE JACOBS GROENEVELD, Weduwe CORNs. RIJKERS. Helder, den 18 December 1872. - ■- it Jb. BRAND.. H i M. BRAND—RIJKERS, b

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3