KOSTHUIZEN Diverse GRANEN, enz. Een best sterk PAARD, EENE BESTE 6MRIGË DRAGT1GE MERRIE, MEÏBELEN, STOELEN, SPIEGELS, ENZ., Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. ADVERTEMTI TB KOOP AANGEBODEN TER RUIL, ggTE KOOP GEVRAAGD: P. J. DAM. prijzen zal de Britsche nijverheid dan zeker niet meer kunnen concurreren: het zal het dan moeten trachten te doen, door degelijkheid van werk, meent de Quart Eev. Er is echter in Europa eene neiging om meer op den prijs van de waren te letten, dan op de hoedanigheid. De Arnh. Crt. zou daarom vreezen, dat Engeland, dat in de 19de eeuw van zijn politieken invloed afstand heeft gedaan, in de 20ste ook wel zijne stelling als industrieels mogendheid zou kunnen verliezen, en ze vraagt, of het dan niet de eerste schrede heeft gezet op de baan, wier eindpunt Macaulay zoo schilderachtig schetst, wanneer hij gewaagt van de Nieuw-Zeelander, die de bouwvallen van de Westminster- abdij beschouwt. (U. D.) Uit Zwollerkerspel meldt men De jagttijd loopt ten einde; nog slechts vijf dagen! Maar 't is goed ookwant men is thans alhier druk bezig het hazenras uit te delgen. Immers, waar zullen de arme dieren zich langer bergen? Overal water en niets dan waterZooveel mogelijk zoeken ze nog redding op de smalle walletjes, in jagersterm de kliften, die hier en daar boven 't water uitsteken, en de luwe zijden der hooge kampen, maar juist dddr geven zij aan 't doodend roer een zeker schot. Nu het met de lang- ooren toch zóó slim staat, is er geen jagershart zoo koud, of het had wel gewenscht, dat de jagt dit jaar vroeger dan gewoonlijk gesloten ware geworden. Volgens 1'Ami du Limbourg zijn de officier van gezondheid en de kapitein, die betrokken zijn bij het bekende geval met den militien Meeuwissen, die tengevolge van de vermoeijenis op eene militaire promenade overleed, veroor deeld tot 8 dagen cellulaire gevangenisstraf. Het Belgische blad 1'Epervier deelt eene statistiek mede van de duiven-wedstrijden, die in 1872 in België zijn gehouden. Het geheele aantal daarvan heeft niet minder dan 980 bedragen. Daaraan is deelgenomen door 154,720 duiven, die te zamen gedongen hebben naar 19,340 prijzen, eene waarde van ruim 465,000 frs. vertegenwoordigende. Jos. Bader, de pianostemmer van Beethoven, is op 94jarigen leeftijd overleden. Men kan zich de verbazing voorstellen van iemand, die op den drempel van een huis een kat ziet zitten met een bril op den neus. Welnu, dat heeft iemand gezien. De kat keek ernstig van regts naar links en scheen vol strekt niet verlegen met dat toestel. De ooggetuige van dat vreemde schouwspel wilde natuurlijk meer van de zaak weten en trad het huis binnen, waar een eerzaam en be kwaam gezigtskundige zijn beroep van brillenmaken uitoefende. De man maakte het zijn bezoeker nu duidelijk, dat ook de dieren, even goed als de menschen, bijziende of vérziende kunnen zijn. Hij hoopte dan ook, dat de brillen voor dieren, waarvoor hij een brevet had genomen, een groot succès zouden hebben. Om zijn bezoeker volkomen te overtuigen en hem van verbazing de handen te doen ineen slaan, nam hij de kat den bril af en riep haar: „Poes, poes!" Blijkbaar zag de kat zeer gebrekkig, want vóór zij bij haar meester was had zij zich wel tienmaal gestooten en draaide soms als een tol in het rond. Naauwelijks keek zij weder door de brilglazen, of het beestje liep als ieder ander. Gij zijt er nog niet!" riep de uitvinder met zekere zelfvoldoening, „men heeft meermalen opgemerkt dat kippen, die uiterlijk welvarende zijn, plotseling sterven. Dat komt eenvoudig, omdat zich eene verandering openbaart in haar gezigtsorgaan, waardoor zij het graan niet meer zien kun nen en dus uit gebrek aan voedsel sterven moeten." De opticien haalde nu een kleinen bril met blaauwe glazen voor den dag, niet grooter dan een poppenbrilletje. De bezoeker stond verstomd. Kippen met blaauwe brillen! Wie had zoo iets ooit kunnen gelooven I Waarom ook geen lorgnetten voor visschen? (Dagblad.) Benoemd zijntot heemraad van den polder Katwoude, de lieer D. Klomp; tot hoofdingeland van Westfriesland, van wege het ambacht de Schager- en Niedorperkogge, de heer P. Meurs en tot hoofdingel.-plaatsverv. de heeren K. Breebaart en C. Smit; tot heemraden van het ambacht van Westfriesland, genaamd Drechter- land, voor de Oosterkogge de heer R. Kooijman Pz. en voor de Middelkogge de heer K. de Jong; tot hoofdingeland van West friesland, van wege het ambacht Drechterland, de heer T. Kroon, en tot hoofdingel.-plaatsv. de heer K. Bronkhorst; in het bestuur van het waterschap Eijerland, tot dijkgraaf de heer H. Bakker Wz. en tot heemraden de heeren A. Koning Jz., J. Blaauboer Jz., A. Dros en H. Smit Jz.tot heemraden van het ambacht van West friesland, genaamd de vier Noorderkoggen, van wege de Wognum- merkogge de heer P. F. van den Steen en van wege de Middel kogge de heer K. Zijp Mz.tot hoofdingeland van Westfriesland, van wege het ambacht der vier Noorderkoggen de heer A. Commandeur. Tot leden van den geneesk. raad in Noordholland zijn benoemd: dr. C. E. Heynsius, dr. E. H. G. Thijssen, dr. J. Zeeman, W. Stoeder, apoth. en A. Stellingwerff, oud-apoth., allen te Amsterdam; tot hunne plaatsvervangers; dr. G. A. N. Allebé, dr. J. vanGeuns, hoogleeraar, beiden te Amsterdam; dr. W. J. F. Nuijens, te West woud; G. J. van HoolwerffJr., apoth. te Hoorn; D. Pas, oud-apoth. te Amsterdam; dr. P. J. Hollman, te Edam. Met 1 Jan. 1873 wordt de luit. ter zee 1ste kl. D; J. A. D. van den Steen, op zijn daartoe gedaan verzoek, ter zake van onge schiktheid voor de militaire dienst, tengevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, op pensioen gesteld, ad f 1000 '8 jaars. Bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. R. T. du Cloux. De luit. ter zee 2de kl. R. E. van der Loeff, geplaatst als off. van politie bij het Kon. Inst. voor de Marine te Willemsoord, wordt met den 15 Jan. a. s. op non-activiteit gesteld en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2de kl. C. J. de Jong, terwijl de luit. ter zee 2de kl. W. A. Cambier met laatstgemelden datum geplaatst wordt aan boord van het rader stoomschip de Valk. Tweede Mamer. Avondzitting van Maandag 23 December. Met eenparige stemmen worden aangenomen deze wetsontwerpen: 1. tot vast stelling van nadere bepalingen betreffende den ijk van weeg werktuigen; 2. tot wijziging der wet op de maten, gewigten en weegwerktuigenen 3. tot wijziging der begrooting voor Binnenl. Zaken, dienst 1871. Daarna komt aan de orde een ontwerp tot het verleenen van een voorschot aan de Amsterdamsche Kanaal- Maatschappij, ten bedrage van 1 millioen. In het breede wordt dit voorstel door de ministers van Binnenl. Zaken en van Financiën verdedigd. Een amendement, door den heer Heemskerk voorge steld, strekkende om de in art. 1 genoemde som van 1 millioen te verminderen tot f 500,000, wordt, na eenig debat, met 40 tegen 20 stemmen verworpen. Het geheele ontwerp wordt daarna met 50 tegen 8 stemmen aangenomen. De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Frankrijk. Met 1 Jan. a. s. wordt vermindering, ja zelfs kwijt schelding van straf tegemoet gezien voor vele veroordeelden wegens den Commune-opstand. Geheel Parijs houdt zich op het oogenblik bezig met een gebeurtenis, waarin de fameuse Cora Pearl, een der beroemdheden uit de lorettenwereld, en Alexander Duval, zoon van den bekenden slager en stichter van de bouillons van dien naam, de hoofdrollen spelen. De jonge Duval, die na den dood van zijn voor eenige jaren overleden vader (deze liet eenige millioenen na) zich in het bezit van een groot vermogen had gezien, maar het grootste deel daarvan al spoedig had doorgebragt, werd eenigen tijd geleden de beschermer van Cora Pearl, die hem hielp om de rest van zijn geld te verteren. De familie (de moeder van Duval, een flinke vrouw voor zaken, die nog altijd aan de bouillons denkt) kwam nu eindelijk tusschen beiden en drong er bij het geregt op aan, dat de jeugdige Duval onder curatele zou gesteld worden. Toen Cora Pearl dit vernam, gaf zij haar beschermer zijn afscheid. De jonge Duval, hetzij dat hij Cora Pearl, niettegenstaande haar reeds geavanceerden leeftijd werkelijk zielslief had, hetzij dat ook slechts zijn eigenliefde gekwetst was, geraakte hierover in vertwijfeling. Dezer dagen schreef hij aan Cora, om een laatste rendez-vous met haar te verzoeken. Zij weigerde dit. Den volgenden dag verliet hij zijne woning, gaf aan de conciërge een zwart verzegeld pak en kwam om 2 uur 's namiddags bij het in de rue Chaillot gelegen hotel van Cora Pearl aan. Zij wilde hem echter ook nu niet ontvangen, waarop de jonge Duval een revolver uit den zak haalde en zich een kogel in de borst schoot. De kogel kwetste de longen en is er tot nogtoe niet kunnen uitgetrokken worden. De doctoren, moeten weinig hoop hebben, om hem te redden. Zijn lot ondervindt slechts weinig symphatie; men heeft alleen medelijden met zijne moeder, die een zeer brave vrouw moet zijn. Het bonapar- tistische orgaan Pays verlangt de uitzetting van Cora Pearl, om wie Duval zich wilde doodschieten. Men is zeer verwon derd, dat het blad van Paul de Cassagnac zulk een eisch stelt, daar Cora Pearl (zij is een Engelsche en heet eigenlijk Crutch) tot de beroemdheden aan het keizerrijk behoorde. - De jonge Duval schijnt te blijven leven, maar men zal hem den kogel maar laten houden, omdat de extractie te moeijelijk is. Dat hij dat souvenir van zijn jeugdige dwaasheid in zijn verder leven voortdurend bij zich draagt kan ook geen kwaad. Het zal hem van de passie voor Cora Pearl genezen. De Anglaise rousse heeft het bevel tot expulsie uit Frankrijk niet afgewachtzij zit op het oogenblik te Monaco aan de bank, om van de emotie, als zij die gehad heeft, te bekomen, of te peinzen over de meer dan twintig millionairs die ze geruïneerd heeft. Een dezer dagen te Parijs voorgevallen moord trekt de aandacht aldaar in eene vrij sterke mate tot zich, omdat men dien aan staatkundige wraakzucht meent te moeten toeschrijven. Zekere wijnslijter Brazes, in de wijk Vaugirard, is den 4 dezer 's morgens dood en in zijn bloed badende in zijn wijnkelder gevonden, waarheen hij zich volgens zijn zeggen tot een buurman, toen hij den vorigen avond, vroeger dan naar gewoonte, zijn winkel sloot had be geven om wijn af te tappen. Aanvankelijk meende men aan zelfmoord te moeten denken, omdat er, voor zooveel men kan nagaan, geene ontvreemding van geld of gelds waarde heeft plaats gehad. Daar echter het hoofd nagenoeg geheel van de romp gescheiden was en het werktuig, waarmede dit is geschied, niet gevonden werd, is men van dit vermoeden teruggekomen en heeft men wel aan het denkbeeld van moord moeten plaats geven. Bij de geregte- lijke schouwing is gebleken, dat Brazes op het oogenblik van den moord in een beschonken toestand verkeerde, en uit verschillende omstandigheden schijnt te moeten worden afgeleid, dat de vermoorde met een laten gast wijn en brandewijn heeft gedronken. Sommigen meenen hem ten tien ure des avonds (en dus reeds na het sluiten van zijn winkel) met iemand, in eene blaauwe kiel gekleed, op zijnen stoep te hebben zien praten. Men onderstelt dat deze persoon bij hem is binnengegaan en den moord gepleegd heeft, en houdt het er voor dat dit de zoon is geweest van een in het proces van den Parijschen opstand betrokken communist, omtrent wien Brazes een ongunstige getuigenis heeft afgelegd. Naar verzekerd wordt, zou de justitie den vermoedelijken dader van het feit reeds op het spoor zijn. Het Engelsche stoomschip Germania is bij het inkomen van de Gironde verongelukt; 97 personen van het ver ongelukte schip zijn te La Bochelle aangebragt, ongeveer 30 personen zijn verdronken. Geachte Redacteur! Naar aanleiding van het ingezonden stuk, getiteld„Stranding van het Hamburger schip Franklin," voorkomende in uwe courant van 8 Dec. jl., verzoek ik een plaatsje voor de volgende regelen. Deskundigen beweren, dat wanneer op het gestrande schip niet twee uitmuntende reddingbooten aanwezig waren geweest, ondanks alle pogingen door de menschlievende bewoners van Ylielaud in 't werk gesteld, onmogelijk de gunstige resultaten zouden verkregen zijn, waarin wij ons nu mogen verheugen. Er bestaat op Vlieland een kaart, waarop de strandingen aan de westkust van dat eiland sedert een bepaald getal jaren staan aan- as a as es Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.i procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 z. 8k. 744.86l-14.98 9.0 - 5.3 0.93 weiugolv 26 8 ztw. 8 750.54- 9.33 9.0 - 6.4 0.94 26 12 zzw. 9 753.03 - 6.84 8.6 - 5.0 0.95 geteekend. Ik heb hooren beweren, dat er op die kaart bijna geen plaats ter invulling overig is. Zoo ergens, dan is hier een redding boot dus hoog noodig. De gemeente Vlieland bezit dan ook een Reddingboot, zoo ik verneem van de nieuwste constructie en een pronkstuk in zijn soort. Toch is het een feit, dat bij de jongste stranding die reddingboot geen dienst heeft kunnen doen. Hebben nu hinderpalen, die vooraf weg te ruimen waren, het gebruik van de boof belet en waren zij werkelijk zoo groot, dat de directie over de reddingsmiddelen op Vlieland zedelijk verant woord zoude geweest zijn, wanneer de 178 opvarenden een prooi der golven waren geworden? Ziedaar, Mijnheer de Redacteur! wat ik en eenigen met mij alleen, ik herhaal alleen om het groote belang der zaak, wenschten opgehelderd te zien. Met de meeste achting, Uw Dw. Dienaar, X. Van 18 tot 25 December 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENFoppen, zoon van Johannes van Heerwaarden en, Antje Smit. Antje, dochter van Arie Boon en Dirkje Stark. Maarten zoon van Gerrit Hendrik Houtwipper en Trijntje Kalis. Jan, zoon van Cornelis Bakker Bz. en Annaatje Kooiman. Dieuwertje, dochter van Jacob Kuiper en Saartje Koorn. Antje, dochter van Dirk de Ruiter en Ilendrika Kooger. Simon August, zoon van Klaas Knol en Christina Busse. OVERLEDENSimon August, 1 dag, zoon van Klaas Knol en Christina Busse. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid: 25 Dec. 12 u. Lostbewolkt, winderig. 26 Dec. 12 u. Digtbewolkt, wind, regenbuijig. 26 Dec. 12 u. Bewolkt, winderig. Getrouwd E. BOON, van Helder, EN T. BAKKER Texel, 26 December 1872. Ten mijnen huize overleed heden onze waarde Moeder en Behuwdmoeder ANTJE EIECKELS, Weduwe BASTIAAN VEKHEY, in den ouderdom van 69 jaren. Helder, 23 December 1872. B. DE ROEVER—YERHEY. Mede namens Broeders en Zusters. De ondergeteekenden bedanken voor de belangstelling, ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. Nieuwediep, 23 December 1872. Dr. P. BAKKER. H. L. BAKKER—SMIT. Er worden gevraagd voor veertig Scheepstimmerlieden. Informatie Scheepstimmerwerf UDE LASTDRAGER." gedurende de zes stille weken in de VLAS- EN KORENBEURS te Anna Paulowna j. c. KUNIS. op nader te bepalen voorwaarden, aangeboden gedekt door ABD-EL-KADER, en beiden geschikt om een Volks veerschuit te jagen. Gegadigden kunnen nadere informatiën bekomen op VREDE EN RUST, te Schagerbrug. De ondergeteekende, dankbaar voor het vertrouwen en de begunstiging van de Inge zetenen van den Helder en het Nieuwediep zoo ruimschoots ondervonden, beveelt zich in zijne zaak van WAKMOi:«8TBAAT hoek HKI.\'T.IKMOKKST56K«, M 398, te AMSTERDAM, bij voortduring aan. Op eene prompte bediening kan men staat maken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3