Benoeming-en, enz. STATEN-GEXEIiAAL. Buitenland. binnen die gemeente verrijzen zal, van den onvergetelijken Pieter Adriaanz. van der Werff. Althans reeds nu circuleert bij de ingezetenen eene inteekenlijst voor bijdragen van dat doel. De 's Gravenhaagsche vereeniging tot bescherming van dieren heeft, door middel eener circulaire de Nederl. dagbladpers uitgenoodigd, hare pogingen om wetsbepalingen tegen het mishandelen van dieren te verkrijgen, te willen ondersteunen, door bij gepaste gelegenheden op het ontwerpen daarvan bij de regering aan te dringen. Jl. Donderdag nacht is te 's Hage, na een korte ongesteldheid, overleden mr. H. F. baron van Zuylen van Nyevelt, lid van Gedep. Staten van Zuidholland. De over ledene was den 9 Maart 1821 te Haarlem geboren. Het Dagblad van Zh. en 's Gr. maakt de opmerking, dat de Kanaal-Maatschappij door de fortuin begunstigd wordt. De groote meerderheid van de Kamer is blijkbaar huiverig stoornis in het werk te brengen en stemt daarom in twijfel voor de voorstellen der regering. Zij acht daarbij zelfs de unanieme verklaring van den raad van Amsterdam (in zijn jongste adres) voor niets. Was de zaak wezenlijk twijfelachtig, dan zou dit niet zoo onverstandig zijn. Maar de twijfel komt alleen hieruit voort, naar het Dagblad meent, dat de meeste leden de lastige en ingewikkelde geschiedenis van het Noordzeekanaal niet hebben nagegaan. De zaak komt hun blijkbaar hierom mysterieus voor, omdat zij de talrijke stukken niet hebben gelezen, grootendeels door de schuld der regering, die reeds ten derden male de Kamer voor een fait accompli wilde plaatsen. De nu toegestane 1 millioen is de zesde millioen van het rijk, dat aan de Maatschappij wordt toegekend, boven en behalve het geguarandeerde maatschappelijk kapitaal van 15 millioen en de 6000 hectaren IJ-gronden. En nóg ontbreken de noodige waarborgen, dat het scheepvaartkanaal werkelijk voor de scheepvaart bruikbaar zal zijn en dat de water- loozing van Amstelland, Rijnland en Schermerboezem ver zekerd is. Jl. Dingsdag ochtend derailleerde de 2de trein van Arnhem naar Zutphen op eenige passen afstand van het station te Brummen. Ofschoon de stoom reeds was afgesloten en de trein niet zeer snel meer liep, werkte de locomotief toch nog eenige passen door het grind, en zij viel toen geheel op zijde. De eerste twee wagens leden iets, de overige niets, en de passagiers zijn er met den schrik afgekomen. Zij konden, nadat eenelocomotiefuitZutphen was aangekomen, hunne reis voortzetten. Men is er nog niet in geslaagd, de locomotief uit het zand op te beuren en er is een andere locomotief uit Zutphen overgekomen om adsistentie te verlee- nen. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Een heer te Kamperland, jl. Maandag ter jagt zijnde, had het ongeluk dat bij het overspringen van een sloot zijn geweer afging. Het schot trof den hem vergezellenden drager, die daardoor werd gedood. De ongelukkige laat eene weduwe in hoogst zwangeren toestand en vijf nog jeugdige kinderen na. Voor eenige dagen is niet ver van Gorredijk een allertreurigst ongeluk gebeurd. Een schipper, die geregeld met turf op Sneek vaart, was met zijn vaartuig voor den wind doch tegen stroom in zeilende, toen zijn zoon over boord sloeg. Onmiddelijk sprong de vader hem na om een poging tot redding te wagen. De vrouw, die zich in het vooronder (kajuit) bovond, hoorde iets in het water vallen en riep naar boven wat daar gevallen was. Toen er geen antwoord volgde, kwam zij alras tot de vreeselijke ervaring, dat vader en zoon verdwenen waren. Eenigen tijd later werden ook beiden levenloos uit het water opgehaald. (Het Vad.) Men schrijft aan de Ass. Crt. uit Amsterdam, dd. 22 Dec. het volgende „Onder de vele tragische gebeurtenissen, die hier dagelijks voorkomen, zijn er toch ook somtijds enkele comische, die het publiek vermaken. Een daarvan wensch ik thans hier mede te deelen. Een meisje-dienstbode, naar ik vernam, in een voornaam gezin aan den N.-Z. Voorburgwal alhier, had verkeering aangeknoopt met een knappen kleermakersgezel. Onze gezel echter scheen ietwat de leer der Mormonen aan te kleven, althans hij hield er buiten het bedoelde dienstmeisje ook nog een ander meisje op na. Reeds was zulks aan het be wuste dienstmeisje verhaald, doch, niet geloovende aan de ontrouw haars minnaars, sloeg zij er niet eerder geloof aan, voordat zij op een avond met eigen oogen overtuigd werd. Dat zij woedend was, zullen zeker vooral de leze ressen wel willen gelooven. Zij behield echter hare bedaard heid, deed alsof zij niets zag en bedacht, te huis komende, met hare kamerade in dezelfde dienst een plan tot wraak neming. Toen haar vrijer, een paar avonden later, volgens afspraak (mijnheer en mevrouw waren op eene partij) haar bezocht, liet zij hem niets blijken en in de keuken gaan. Eenigen tijd hadden zij daar zitten kouten, toen onverwachts hevig aan de schel werd getrokken. O, Hemel 1 riep het meisje, dat is mijnheer; waar u te bergen?.,... Naar den zolder, spoedig! Zoo gezegd zoo gedaan. Onze vreijer scharrelde in duister naar boven, verschool zich daar zoo goed mogelijk en hield zich muisstil. Meer dan een uur verliep voordat hij in zijn onaangenaam logies iets anders vernam dan het digtslaan van deuren en het loopen op de trappen. Eindelijk kwamen de beide dienstboden heel stil naar boven en vertelden hem, dat mevrouw ongesteld was geworden, te bed was gebragt, de doctor er was en mijn heer bij haar bleef waken. Hem onder deze omstandigheden de deur uit te laten was te gevaarlijk, waarom zij bedacht hadden, hem in een grooten waschmand met de windas naar beneden te laten. Hij behoefde geen zorg te hebben, zij gingen dagelijks daarmede om en de mand was wel bestand tegen duizend pond gewigt en hij had maar kleermakers gewigt. Hoe onaangenaam zulk eene nederdaling van vier verdiepingen hem ook was, overwon de angst ontdekt te worden evenwel de vrees. Hij hurkte in den mand, hield zich krampachtig aan de randen vast en de nederdaling begon. Toen de mand zoowat halverwege was, hield de daling plotseling op en de stem van zijn liefste riep hem toe: „Nu hebt ge een mooi uitzigt; zie nu maar goed uit of ge uw lief naaistertje ook niet gearmd voorbij ziet gaan." De windas werd vastgemaakt en de ontrouwe minnaar zweefde tusschen hemel en aarde. Zoo hing hij meer dan een uur in een doordringenden motregen, 25 voet boven de straat, vol angst en vrees. Eindelijk, daar kwam weer beweging in het touw, de mand daalde weer en met een niet onzachte vaart rolden mand en snijder over de straat- steenen. Of hij zijn naaistertje zijn avontuur heeft verteld en of hij nog de verkeering met het bewuste dienstmeisje heeft aangehouden is mij onbekend, doch niet denkbaar." Uit alle streken leest men berigten omtrent het zachte weder. Men zal zich moeijelijk een Kersfeest herinneren met zulk een milde temperatuur. In Duitschland en Frank rijk waren bloemen in overvloed. Berigten uit Japan melden, dat burggraaf Daru, secre taris van de Fransche legatie te Atami door een ongelukkig toeval is verdronken. Te Waldek Plant, in de Zuid-Afrikaansche diamant streek, is den 7 Nov. 11. door zekeren heer Spalding een diamant gevonden, wegende 288 karaten. Zijne kleur is lichtgeel en zijne voren ongeschonden, maar hij is aan de oppervlakte eenigzins gevlekt. Van de bekende zware steenen wegen de groote Russische diamant slechts 193 en de Pitt-diamant slechts 136 karaten. De ICoh-i-noer woog oorspronkelijk 800 karaten, maar, na door een Vene- tiaansch juwelier geslepen te zijn, woog hij op de groote tentoonstelling te Londen in 1851 slechts 279 karaten, en na hersiepen te zijn, weegt hij thans 102j karaat. Te Solothurn in Zwitserland is eene wet aangenomen, welke aan1 de gemeenten de vrije keus van hare geestelijken toekent; een regt hetwelk zij reeds in de vorige eeuw bezaten, maar hetwelk allengs in onbruik was geraakt. De Koning der Sandwichs-eilanden is overleden. Zijn opvolger is nog niet aangewezen. Tot gemeente-arcliitect te Zaandam is benoemd de beer J. v. d. Koogh, aldaar. Eerste Kamer. Zitting van Vrijdag 27 December. De Kamer lieeft al de aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen. Tegen heden (Zaturdag) middag ten 1 ure zijn aan de orde gesteld de wet op de Middelen en Hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1873, zullende daarna beslissing worden genomen omtrent het tijdstip van behandeling der overige wetsontwerpen. Frankrijk. De aartsbisschop van Parijs noodigt alle geloovigen van „Frankrijk en Navarra" uit, op 3 Jan., feestdag van de heilige Genoveva, schutspatrones van Parijs en Frankrijk, in bedevaart naar de Parijsche kerk St.-Etienne du Mont, te trekken, om den Hemel te smeeken dat hij eindelijk de noodkreet der Franschen aanhoore, den Paus uit zijne gevangenschap verlost en Frankrijk van zijne rampen be vrijd moge worden. De gebeden, met dit doel in genoemde kerk uit te spreken, zullen negen dagen duren, en de aarts bisschop zelf zal de plegligheid openen en sluiten. Te Parijs is jl. Dingsdag avond aan circa 2000 kinderen der Elzasser en Lotharinger uitgewekenen een feest bereid. Men heeft namelijk in een groote zaal een kersboom opgerigt, een uit den Elzas overgebragte dennenboom, schitterend verlicht door eene trofee van nationale vlaggen en wapenborden en omhangen met talrijke geschenken. Ieder kind ontving een drietal Toten: een voor versnaperingen, een voor speelgoed en een voor kleeding- stukken. Gedurende het feest liet de muziek der republi- keinsche garde van Parijs zich hooren. Het slot van het feest bestond in het, volgens nationaal gebruik, omverhalen en onder de feestgenooten verdeelen der fragmenten van den boom. Midden Dec. was Cherehel in Algerië het tooneel van verschrikkelijke gebeurtenissen. 10| ure 's avonds werd eensklaps alarm geslagen. In de kazerne der gendarmerie was brand uitgebarsten. Die was ontstoken door een gen darme, welke twee dagen te voren van korporaal tot gemeen soldaat was gedegradeerd. De bevelhebber Conti kom- mandant van een bataillon van het 4de regiment zouaven en opperbevelhebber van het district Cherehel was dadelijk op de plaats en beval den dader te arresteren. Deze echter stootte hem de bajonet in het lijf. Andere officieren schoten toe, maar de gendarme, thans een razend dier gelijk, verwondde nog een kapitein, een luitenant en drie zouaven. Eindelijk stiet hij nog zijne vrouw neder, eer het gelukte hem magtig te worden. Conti, een verwant van den vóór een jaar overleden kabinetschef van Napo leon III, stierf onder verschrikkelijk lijden; de overige gewonden hoopt men te behouden. Engeland. In de vorige week zijn te Londen weder, zoo als gewoonlijk per week, p. m. 50 winkeliers beboet wegens het bezigen van valsche maten en gewigten. De Times deelt mede eene door Khalil-pacha aan de vertegenwoordigers van Turkije in het buitenland gerigtte circulaire, waarin wordt aangetoond de noodzakelijkheid om het evenwigt tusschen de ontvangsten en de uitgaven van den Staat te herstellen, alsmede de verpligting om al de schuldeischers van den Staat, zonder onderscheid, een gedeelte te doen dragen van de lasten, bestemd om dat doel te bereiken. De minister geeft kennis dat de Porte te dien einde de volgende maatregelen aan de goedkeuring des sultans onderworpen heeft: 1. unificatie van al de geconsolideerde schulden in eene vijf percents schuld; 2. afschaffing der 1 amortisatie. Pas is de Times met dit stuk voor den dag i gekomen, of het wordt in eene officiële nota voor ten eenen- male valsch verklaard- Ter gelegenheid van de Merry Christmas deelde de i Daily Telegraph zijn lezers mede, hoe de temperatuur was j op hetzelfde oogenblik, op verschillende plaatsen onder verschillende hemelstreken. Het blad had zich dit doen telegrapheren. Zoo was het te Parijs mooi weer; Berlijn, Munchen, Stuttgart, prachtig; Rome, regenachtig; Brussel, 's Gravenhage, Amsterdam en Rotterdam, mooi; St. Peters burg, sneeuwstorm; Stockholm, Christiania, mist; Genève, regen en mist; Bern, prachtig weer; Lissabon, prachtig weer; Gibraltar, regen; Marseille, Lyon en Malta prachtig weer; Algiers, groote hitte en de sirocco; Constantinopel, regen; Alexandrië, koü en storm; Caïro, mooi weer en kou; Suez, sterke Z. W. wind; Aden, buitengewone hitte; Bombay, mooi weer; Calcutta, goed weer; Agra, mist; Singapore, regenPenang en Saïgon, mooi weerBatavia, verschroeiende, ongezonde hitte; Hongkong en Shanghai, frisch weer; Nagasaki, helder en warm; Sydney en Adelaïde, koud en onaangenaamNew-Foundland, veranderlijk, storm achtig; San Francisco, mooi weer; New-York, hevige sneeuwstorm, waardoor het verkeer gestremd was. In 1822, ter gelegenheid van het Kersfeest, teekende de thermometer 22 graden koude. In 1838 zag men in de tuinen viooltjes in vollen bloei staan. Kersmis van 1872 schijnt zijn voorganger van 1838 te willen navolgen, want in verschillende tuinen ziet men ook nu viooltjes en rozen in knop en in bloei staan. Te Parijs was het weêr jl. Woensdag zoo zacht, dat het aan April herinnerde. Een massa wandelaars waren op de been, terwijl de plaatsen van uitspanning in den omtrek der hoofdstad met bezoekers waren gevuld, als ware het lente. De Globe zegt het volgende van de Times: „Het toongevende dagblad zwemt natuurlijk met den stroom mede, en het zou ophouden het dagblad te zijn dat den toon geeft, indien het die voorzigtige gedragslijn niet aannam. Het heeft geen beginselen, geen geweten, geen ernstige bedoelingen, geen zienswijze, behalve die welke het uit de gril van het oogenblik ontleent, of van de blatende kreten eens dubbeltjes-volksmenners, en waarom niet? (zegt de Globe). Een dagblad, dat zich opwerpt als het afschijnsel der tijden, moet met den tijd medegaan. Wij laken de Times niet omdat zij niets meer is dan de zwakke weerklank der gedachte die bovendrijft; die gedachte moge goed, slecht, schrander of buitengewoon dom zijn. Dat is hare roeping, en het lijdt geen twijfel dat het duikelen over de oppervlakte der volksmeening een bijzonder voor- deelig bedrijf is, of anders zou het niet met zulk eene be hendigheid en algemeenen bijval voortgezet worden." De schets is juist, behalve dat de Times meer innerlijke waarde bezit dan de Globe haar toekent, door de verstandhouding met en de bescherming van personen, die aan het roer der :zaken staan, zoodat het blad zeer belangrijk zijn kan, in dien het dit verkiest, en meestal is uit den toon harer artikelen op te maken in hoeverre dit het geval is. Het leiden of vóórgaan, dat aan de Times wordt toegeschre- |ven, is veelal denkbeeldig. Het werkelijke van de zaak is, jdat de Times zelve geleid wordt in hare artikelen door hare voorkennis van omstandigheden, die naar alle gedachten de bovenhand moeten verkrijgen, en zich daarnaar plooit, want beginselen heeft het blad zeker niet, behalve dat het steeds een liberale rigting bewaart, zoolang doenlijk. Zich gelijk blijven is ten eenenmale buiten kwestie, hetgeen trouwens ook niet mogelijk ware, want dikwijls nemen de omstandigheden eene onverwachte rigting. Onder een conservatief ministerie verandert natuurlijk de invloed van de Times. Men zal te Woolwich een stuk geschut van 70 tons maken, dat een projectiel van 1400 Engelsche ponden zal werpen. Duitschland en Oostenrijk. Aan de Kölnische-Zeitung wordt uit Berlijn geschreven „De in den jongsteri tijd bij de wijd verspreide pokken- epidemiën opgedane ondervinding heeft, naar de overtuiging van ons geneeskundig staatstoezigt, zeer bepaald de noodza kelijkheid aangetoond, dat tot onderdrukking der pokziekte revaccinatie der geheele bevolking moet plaats hebben. Waar men bij het uitbreken epidemie wist te bewerken dat de gansche bevolking eener plaats zich aan de revaccinatie onderwierp, is altijd zeer spoedig een einde aan de ziekte gemaaktin andere gevallen verspreidde deze zich langzaam en tastte allengs alle voor de smetstof vatbare personen aan. Ook in plaatsen, waar de revaccinatie niet zoo algemeen plaats had, is toch hare heilzame werking, volgens naauw- keurige onderzoekingen, hierdoor duidelijker bewezen, dat de door de pokziekte veroorzaakte sterfte geringer was naarmate de revaccinatie in grooteren omvang had plaats fehad. De minister van Eeredienst, Onderwijs en Genees- undige aangelegenheden heeft dientengevolge de provinciale besturen aangeschreven, eene aan de geheele bevolking des lands allengs ten deel vallende revaccinatie op die wijze voor te bereiden, dat elk jaar de (schoolpligtige) schoolkinderen tusschen den 10 en 12jarigen leeftijd daaraan onderworpen worden, waarbij die besturen er voor moeten zorgen dat de revaccinatie voor de kinderen zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt en de ouders, met bekendmaking der voormelde bijzonderheden, uitgenoodigd worden ernstig toe te zien, dat hunne kinderen zich niet aan de revaccinatie onttrekken. De minister doet voorts opmerken, dat de zaakkennis der geneeskundigen en hunne tengevolge van het gedurende de laatste jaren ingestelde naauwkeurige onderzoek verhoogde zorgvuldigheid alle vrees voor de mogelijkheid van nadeelige gevolgen der revaccinatie wegnemen. Kinderen, bij welke de revaccinatie niet geslaagd is, moeten in het volgende jaar op nieuw daaraan onderworpen worden." De bekende Hans Wachenhusen, die in 18701871 correspondent was van de Köln. Zeitung en berigten leverde van het krijgstooneel, heeft in genoemd blad een reeks van schetsen geleverd van het leven in de Duitsche hoofdstad.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 2