Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Marine-Haven Nieuwediep. ADVERTENTIËN. EEN KNAP MEISJE, Hij noemt deze mededeelingen Berliner Photographiën, en in de laatste daarvan zegt hij „Berlijn bezit een weelderig, tierend gepeupel, zoo zelfs, dat men te New-York naauwelijks daarvan de gelijke vindt, en dat in brutaliteit niet overvleugeld wordt door de ergste Rowdy. Men zie de oorzaak daarvan in het veelvuldig gebruik van sterken drank, maar in andere groote steden van Europa wordt er evenveel en nog meer gedronken, zonder hetzelfde gevolg. De oorzaak moet in iets anders zijn te vinden. Mogelijk wel in deze omstandigheid, dat Berlijn in eene woestenij ligt, en zijne bevolking genoodzaakt is hare uitspanning te zoeken binnen de muren van de stad. Zelfs de middenstand moet des zomers zijn verstrooijing zoeken in bierkneipen, welke slecht geschilderde Alpenstreken, panorama's, enz. op de wanden hebben, ter opvrolijking der gasten. De Weeners, Parijzenaars, Kopenhagers en Stock- holmers zijn zoo goedaardig levendig, omdat zij zich ontspannen kunnen in de vrije natuur, terwijl de Berlijners vaak in kelders wonen, waar alle ondeugden Voortwoekeren. Daarbij komt de verwaarloosde opvoeding van het volk. Deze heeft groot aandeel in de ontzaggelijke verbastering van het Berlijnsch gepeupel. De brutaliteit gaat zooverre dat ons eigenlijk volksleven verwoest is; een volksfeest is te Berlijn slechts eene historische traditie geworden, want het gepeupel beschouwt het slechts als eene gelegenheid te meer om bloedige vechtpartijen te leveren. Of Humboldt begraven moet worden, de grondsteen tot een monument voor Schiller inoet worden gelegd, of dat eene zamenkomst der drie Keizers op handen is, er moet schandaal gemaakt worden; en het is bewezen onmogelijk te zijn het gepeupel in toom te houden, met sabels zoomin als mot stokken." De correspondent spreekt ook van de prostitutie en beweert dat deze te Berlijn eene hoogte heeft bereikt, welke andere groote steden verre achter zich laat. Iets beter is het geworden voor het oog; maar de presi dent van de politie zou zich zwaar vergissen, indien hij meenen mogt, dat hij met één slag een einde had gemaakt aan den onverdragelijken toestand, waardoor men bijna belet werd op straat te komen: de verandering is slechts geheel oppervlakkig en in schijn. De schets van het Berlijnsch gepeupel kan toegepast worden op het gepeupel van Rotterdam en Amsterdam, waar het gemeen dagelijks in verzet komt tegen de politie zich hoegenaamd niets bekommerende om het gezag van de wet; zoodat de maatschappij in die steden in een voort- durenden staat van maatschappelijke ontbinding verkeert. De oorzaak daarvan is te zoeken in de miskenning van de politie. Het volk neemt eene vijandige houding aan juist tegenover zijne beschermers. Dit is eene fout, uit vroeger dagen overgebleven, maar de politie werkt vaak zelve mede om haar te bestendigen. Opdat het in andere steden niet worde gelijk in de groote steden, die wij noemden, gelooven wij dat het geen kwaad kan, daarop de aandacht te vestigen. I (Arnh. Crt.) Wie, die ooit van kanonnen heeft hooren spreken, kent Krupp niet, den fabrikant te Essen, den prins, niet van ijzer en bloed, want die titel behoort aan Bismarck alleen, maar van het kanon, dat aanspraak heeft op een belangrijk gedeelte der door de Duitschers in hun oorlog tegen Frankrijk geplukte lauweren. Die Krupp, prins van het kanon, heeft zich op den heuvel te Bredeney een palnis doen bouwen, dat herinnert aan de sprookjes uit de duizend-en-een nacht. Binnen weinige weken zal het voltooid zijn. Het hoofdgebouw is met het zoogenaamde Logirhaus verbonden door een zuilengang, waarlangs men in het beneden gedeelte van het hoofdgebouw en van daar in de vestibule geraakt. De verwarming van het beneden gedeelte geschiedt door 6 kagchels, die het heete water, dat ter verwarming dient, uit den kelder ontvangen. Uit de vestibule voeren 3 trappen, twee steenen en een ijzeren, naar de vertrekken der eerste en tweede verdieping. Verder is in het benedengedeelte de keuken opmerkenswaardig, waar zich een haard bevindt van minstens 15 voet lengte. Eindelijk vindt men er ook nog een door middel van een hydraulische pers in beweging gebragt toestel, om de spijzen naar de tweede en derde verdieping over te brengen. Evenals in het benedengedeelte, heeft de verwarming van alle vertrek ken met heet water plaats. De hoofdzaal, 115 voetlang, 38 voet breed, met twee orkesten en 21 nevenvertrekken, is allerprachtigst versierd de wanden bestaan a. uit kunstig geschilderde paneelen en bevat 6 kagchels. Het plafond stelt een sterrenhemel voor, waarin de afzonderlijke sterren, ieder naar gelang harer grootte, door een of meer gasvlammen worden verlicht. Ter voeding dezer vlammen dienen 4 toevoerbuizen, elk van 2| duim in doorsnede. Voor de spiegels, de grootste schijven, die ooit de Stolberger smeltovens verlaten hebben, zijn fonteinen aangebragt. In de zaal, en trouwens in alle vertrekken liggen prachtige vloeren, uit verschillende soorten van hout zamengesteld. Alle vensters der gebouwen zijn van Stolberger spiegelglas, en slaan dubbel open. Een telegraaflijn verbindt de hoofd- vertrekken. Van het paviljoen van het Logirhaus tot aan dat van het hoofdgebouw leidt een tien voet breede digt begroeide laan, waarin twee groote fonteinen zijn aangebragt, omgeven van een heerlijken aanleg, welke des avonds door een vlammenzee kan verlicht worden. Pour le couronnement de l'édifice zij n'og gemeld, dat de eigenaar van het toover- paleis voornemens is een eigen spoorweg van het paleis uit naar zijne fabriek in Essen aan te leggen. Het terrein, waarover die trein zal loopen, behoort Krupp nagenoeg geheel. Zekere Jan Breughelmans, uit Balen geboortig, werd in 1852 veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Door goed gedrag had hij langzamerhand zijn straf zien verlig-, ten, totdat hij het eindelijk zóóver gebragt had, dat hij, na twintig jaren in de gevangenis te hebben doorgebragt, in vrijheid werd gesteld en naar zijne woonplaats mogt terugkeeren. Men meende algemeen in het dorp, dat de bevrijde, gelukkig dat hij in de maatschappij weder zou worden opgenomen, nu met moed zijn arbeid zou hervatten. Men bedroog zich evenwel. Breughelmans heeft zich dezer dagen opgehangen, zonder iemand deelgenoot te hebben gemaakt van de redenen waarom hij tot die wanhopige daad zijn toevlugt heeft genomen. (Arnh. Crt.) Rusland. De Grootvorst-Troonopvolger is door typlms aangetast Het regeringsblad deelt dienaangaande mede, dat de Groot vorst reeds sedert 19 Nov. ongesteld is, maar dat de ziekte eerst den 19 dezer het karakter van typhus in de inge wanden heeft aangenomen. De toestand is niet geheel zonder zorg, maar op dit oogenblik zijn er geen gevaarlijke verschijnselen aanwezig. Amerika. In de Vereenigde Staten heeft men thans 37 onafhanke lijke Staten, ieder met een eigen bestuur. Behalve die besturen heeft men een Huis van Vertegenwoordigers en een Senaat voor het geheele land. Het Huis van Ver tegenwoordigers telt 285, de Senaat 75 leden. Ieder lid van het congres geniet jaarlijks 12000, behalve reiskosten wat jaarlijks gemiddeld 360,000 bedraagt, zoodat het congres aan het Amerikaansche volk jaarlijks ongeveer 4,700,000 kost. De leden van de congressen der bijzondere Staten, te zamen omstreeks 5000 personen, ontvangen gemiddeld 900 per jaar behalve de reiskosten. De uitgaven voor het bestuur bedragen dus jaarlijks in de Vereenigde Staten ongeveer 9 millioen gulden. Te New-York is gedurende de laatste dagen zooveel sneeuw gevallen dat het goederenvervoer tijdelijk gestaakt is. Ter zee hebben talrijke onheilen plaats gehad, zoo meldt men van daar. --- Op den Pensylvanischen spoorweg zijn de waggons in brand geraakt, waarbij 19 personen gedood en 38 ver wond werden. In Calcutta heeft eene zeer zonderlinge diefstal plaats gehad. Een fabrikant maakte gebruik van een stoom werktuig, waarvan een der assen, zooals wel eens meer plaats vindt, buiten den muur uitstak. Een buurman zet later tegen diens muur een ander gebouw, waarin hij het schrijnwerkers vak uitoefent. Die draaijende as brengt hem op een denkbeeld; op ingenieuse wijze weet hij een as er aan te koppelen en heeft nu gratis beweegkracht. Zijne zaken breiden zich uit, hij vergt al meer en meer van buurmans machine en eindelijk zóóveel, dat deze 't aan zijn vermeerderd gebruik van steenkool ontdekt. Daar beide Engelschen zijn, zal hun volgens Engelsche wetten regt geschieden, dat is langzaam en duur, tout comme chez nous, maar de hoegrootheid der schade te bepalen zal nog wel een weinig moeite hebben. Gaarne nemen wij de gelegenheid waar, om de geëerde lezers ppmerkzaam te maken op de Wijnlikeur Honduro, die in het Dommer van heden is aangekondigd. Dit werkelijk uitmuntend fabrikaat verdient met regt alle familiën ten gebruike te worden aanbevolen. Van 20 tot 27 December 1872. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD: J. van der Hulst en H. Kroon. H. Kroonenburg én D. Hassing. K. Seidenstiker en M. Raven. J. Dieterinck en C. van Gammeren. B. J. Loef en H. Zondervan. P. Kokkes en T. Noot. BEVALLENA. Mooijmau, geb. de Jong, (D.). M. Rooders, geb. Rietvoort, (D.). M. Mens, geb. Zaatman, (Z.). J. Slot, geb. van 't Hoff, (D.). A. J. Snaphaan, geb. de Haas, (Z.). H. A. Dambrink, geb. ten Cate Huender, (Z.). A. Kindt, geb. Leijen, (Z.). H. W. A. Heek, (Z.). M. M. Piek, geb. Beddorff, (Z.). M. C. Mahieu, geb. Misdom, (D.). A. Bussing, geb. Steilberg, (D.). J. Teeuwe, geb. van Zanden, (D.). J. A. Korporaal, geb. de Kok, (D.). A. E. Mos, geb. Minderop, (D.). B. Buijs, geb. Bijl, (Z.). E. J. Kleene, geb. Spigt, (Z.). J. C. Pollé, geb. Bouchier, (Z.). A. J. Rotgans, geb. Louw, (2 Z.). J. W. Koevoet, geb. Geijsen, (D.). OVERLEDENO. de Boer, 30 jaren en 11 maanden, H. Roozenbeek, 21 jaren. S. A. Driessen, 24 jaren. A. Visser, geb. Westhuis, 43 jaren. A. Verheij, geb. Rieckels, 69 jaren. J. M. Waaijers, geb. Riesebos, 50 jaren. C. Kramer, geb. Meijer, 52 jaren. LATEBE BI!III(lTi:\. De N. Rott. Crt. ontving gisteren avond uit den Haag het berigt, dat d. G., een der twee personen, die als ver dacht van medepligtigheid aan den moord gearresteerd zijn, reeds uit het huis van verzekering is ontslagen. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Ut CJ -O a O 8 27 12 28 8 28 12 Windrigting en Kracht. Barometer Stand. zto. 6k. zzo. 1 zzo. 1.2„ 761.80 759.81 759.45 Afw. 1.90 - 0.10 - 0.46 Thermometer C. Stand. Afw. Toestand van de zee. 8.4 4.6 7.2 f 4.9 t 2.2 f 8.8 0.94 weingolr 0.93 Vlak. 0.91 Weersgesteldheid: 27 Dec. 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 28 Dec. 12 u. Helder, beneveld, mooiweer. 28 Dec. 12 u. Ligtbewolkt; helder, mooi. 5 Paarden bov.'tj aar fl50a200 80 Magere Varkens - 18a 24 Veulens - a 81 Biggen ben. 10 w.- 8a 12 9 Koeijen - 165a215 Bokken en Geitena 18 NuchtereKalvereu - 20a 25 Kleine dito c a 173 Schapen - 28a 40 Ezel f a Lammeren - a Boter,per 0.630 K.G. c 70a82j Zeilklaarliggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 17 Nov. Macassar. H. J. Bose. Macassar. 19 Suriname. H. Houtkoper. Suriname. 27 u Solide. J.E.Hazewinkel. Venetië. 29 Padang Packet. J. Mondt. Soerabaija. 30 Nederland. W. L. Mahne qq. Batavia. 1 Dec. Catherine. G. S. Bakker. Suriname. 7 I tal ia. T. Cardello. Spezia. 11 Prof.SimonThomas. F. Pot. bamarang. 11 Max. J. C. Dinse. New-Yqrk. 13 Ommelanden. J. G. Luneborg. Genua. 15 Bestevaêr. P. C. Koaier. Batavia. 18 u Gesiena Maria. P. Kuardi Beek. Padang. 19 ff Kennemerland. F. H.Groote. Batavia via Suladerl. 21 Kosmopoliet. F. H. Klein. Suriname. 24 Carolina. J.A.Ouwehand. Oporto. 25 u 26 Dec. ,Ireue.* G. J. Boon. Middell. Zee. 27 ff Stad Dockum. J.J.P.Jurrians. Soerabaija. 27 Vice-Adm.May. J.K.Annokkee. Samarang. 27 ,i Lida. J.W.C.VinkeMuller. Suriname. 27 Sophia Maria. P. T. Teensma. Curacjao. *Heefl in het Bassin gelost en geladen. Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 26 Dec. Georges. M. Kreticos. ZurMühlen&Co. Berdianski. 28 Jacoba&Christina. P.J.Mulder. Duink.&Goedk. Pangor. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. i 7 Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Industrie. A. Hilckeu. Baltimore. Tabak. Duinker&Gpedk. A, Ég Vijf-en-twintigjarige Echtvcreeniging Si TAN GIJS KIL JAN JS s ik' sa NEELTJE DE GROOT. g §1 Hoorn op Texel, 29 December 1872. Uit naam hunner 'dankbare Kinderen. Heden overleed, na een kort doch zeer smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot ALIDA VERMEULEN, in den ouderdom van ruim 31 jaren, waarvan ik het geluk had 13 jaren met haar vereenigd te zijn, mij nalatende twee nog jonge Kinderen, te jong om het 'smartelijk verlies te beseffen. Rotterdam, 25 December 1872. K. F. SIEWERS, Éariketbakker. Heden ontving ik de noodlottige tijding van het over lijden van mijn dierbaren en geliefden Echtgenoot REMMER KLAASE HEEREN, in leven Bootsman op het Nederl. Fregatschip Johanna, Kapt. W. Roesing, na een aller gelukkigste Echtvereeniging van ruim 22 jaren, mij nala tende vier Kinderen, waarvan twee nog te jong zijn om hun onherstelbaar verlies te beseffen, doch de hoop op een gelukzalig wederzien doet mij in Gods wijzen wil berusten. Helder, 26 December 1872. De Wed. R. K. HEEREN, geb. Timmermans. Algemeene kennisgeving. Bij dézen betuig ik mijnen hartelijken dank aan den Heer Doctor HAREMAKER en Mejufvrouw E. BUD, voor de spoedige en doeltreffende hulp bij de moeijelijke, verlossing van mijne Echtgenoote verleend. J. ROOMEIJER. M. ROOMEIJER, geb. RIJKERS. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling, ont vangen bij de ziekte en het overlijden van haren Echtgenoot, betuigt de ondergeteekende, mede namens hare Kinderen» haren hartelijken dank. Helder, 27 December 1872. J. J. FAGG, Wed. W. Maandag. Geregtigden tot het dragen van het EERETEEKEN VOOR DEELNEMING AAN DE KRIJGSBEDRIJVEN IN DE OVERZEE- SCHE REZITTINGEN (BONI, BALI, enz., enz.), Burgers zoowel als Militairen, worden uitgenoodigd tot eene Bijeenkomst in AMSTELS BIER- EN KOFTIJHUIS van den Heer J. CAARLS, aan den Kanaalweg, op Dingsdag 7 Januarij a. s., des avonds ten 7 ure, ten einde over te gaan tot de oprigting eener Onderlinge Vereeniging. Het voorloopig Bestuur. Tot assistentie in de huishouding wordt verlangd niet beneden de 18 jaren. C. A. VAN BRUGGEN—FRANKE, Binnenhaven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1872 | | pagina 3