NV 5. Vrijdag 10 Januarij. 31 Jaargang. HEFFING VflN SCHOOLGELD. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE MEUWEDIEPER COURANT. ,,Waj huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prys der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimteberekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Oost-lndiëvia Triest 21 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 16 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. gan Brindisi 23 Jan. 's avonds 6u. 25 m. Ourajao en Suriname, 16 Jan. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 13 Jan., 's morg. 6 u. 25 m. BÜRGEMEESTEE en WETHOUDEBS der gemeente HELDEE brengen, voor zooveel noodig, in herinnering, dat, te beginnen met 1 Februarij 1873, voor ieder kind op de openbare lagere scholen der gemeente Schoolgeld wordt geheven, bedragende per kwartaal voor één leerling1.00. voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin - 0.76. voor den derden en meer leerlingen uit hetzelfde gezin, ieder leerling - 0.50. Het schoolgeld, per kwartaal verschuldigd, moet bij vooruitbetaling worden voldaan ten kantore van den gemeente-ontvanger, telkens vóór 1 Februarij, 1 Mei, 1 Augustus en 1 November van ieder jaar. Ouders, die voor hunne kinderen op kosteloos onderwijs aanspraak meenen te kunnen maken, zijn gehouden het verzoek daartoe in den loop der maand Januarij aanstaande ter Secretarie kenbaar te maken. Leerlingen voor wie het schoolgeld niet tijdig is betaald, of voor wie geene vergunning voor kosteloos onderwijs is afgegeven, worden op de scholen niet toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 23 December 1872. L. VEBHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 Jannarij. Zr. Ms. transportschip Java is jl. Dingsdag te North Shields aangekomen. Aan boord was alles wel. Met bijzonder veel genoegen vernemen wij dat de heer Ernest Appy, de zoo gunstig bekende cellist, met medewerking van professor Julius Hes uit New-York, en zijne beide kinderen, Donderdag 16 dezer, alhier eene uitvoering van kamermuziek zal geven. In verschillende plaatsen van ons land trad de heer Appy met de familie Hes op, en oogstte den meesten lof in. Om verder uit te wijden over het kunst genot dat hen die dien avond Tivoli bezoeken te wachten staat achten wij van onzen kant overbodig. We hopen dat een druk bezoek moge getuigen, dat Helders publiek degelijke muziek weet te waarderen. De rederijkerskamer Olympia gaf gisteren avond hare tweede buitengewone vergadering in dit saizoen. Opgevoerd werden: 1. Griffo de Saliër, dramatisch gedicht in 5 tafe- reelen, door W. J. Hofdijk (in de kleeding van dien tijd der handeling) en 2. De Pruissen komen! of de scherp schutters van Sint Pietersdorp, kluchtspel in één bedrijf door A. A. v. d. Stempel, met coupletten en melodiën van een lid der kamer. De uitvoering van het eerste stuk was zeer verdienstelijk; dë ernstige stemming, daardoor teweeggebragt, werd getem perd dóór het nastuk, dat in niet geringe mate den lachlust der aanwezigen opwekte. Naar wij vernemen zal dit klucht spel a. s. Vrijdag avond aan het einde der volksvoordragt op nieuw door de kamer worden opgevoerd. Na aftrek der noodzakelijke onkosten, heeft de tooneel- voorstelling, jl. Maandag door heeren onderofficieren der infanterie alhier voor een liefdadig doel gegeven, opgebragt 57,30. Naar men verneemt, is de heer B. C. Lap te Texel eigenaar geworden van het eiland Griend, gelegen tusschen het' eiland' Terschelling en den Frieschen wal. Burgemeester en wethouders van Alkmaar hebben jl. Dingsdag bij enkele inschrijving aanbesteed: 1. het onder- boud van gemeentewerken voor 2882, aan J. JiTesselaar; 2. het vernieuwen van straten en riolen voor 1800,.aan P. Brugman; 3. het vernieuwen van eenige bruggen en het maken van hoofden voor twee baseule-bruggen, voor 15,469 aan B. Swets; 4. het leveren van materiaal voor wegen en voetpaden, voor 7698 aan F. Vester en J. de Graaf; 5. het opschilderen van eenige gemeentewerken, voor 667 aan Gebrs. de Munk; 6. het bouwen van een tusschenschool, het verbouwen van een armenschool tot een kantoor van waarborg, en het doen van eenige her stellingen aan de onderwijzerswoning, voor 18,600 aan H. Slegtkamp; 7. het verbouwen van den stadschouwburg tót museum enz. voor 13,500 aan P. Brugman. De bevolking der gemeente Barsingerhorn bedroeg op 31 Dec. 18711224 mann. en 1163 vrouw., tot. 2387. Ih 1872 zijn geboren: 44 m. en 44 v., gevestigd in de gem. 102 m. en 120 vr.., tot. 146 m. en 164 v.; overleden 29 m. en 23 v., vertrokken 115 m. en 144 v., totaal 144 m. en 167 v. Bevolking op 31 Dec. 1872: 1226 m. en 1160 v., totaal 2386 personen. De indeeling der bevolking was naar de verschillende gezindheden als volgt: Ned. Herv. 2067, Evang. Luth. 8, Doopgsgez. 201, Christ. Geref. 3, R. Cathol. 94, Ned. Israëlieten 12, tot geen der genoemde gezind heden behoorende 1. In 1872 zijn te Hoorn geboren 353 levende kinderen, als: wettig, mannel. 165 en vrouwel. 172; onecht, mannel. 5 en vrouwel. 11; totaal mannel. 170 en vrouwel. 183. Levenloos zijn aangegeven 17 kinderen. Onder de levend geboren en levenloos aangegevenen zijn begrepen 7 tweeling geboorten, zijnde 6 kinderen van het mannelijk en 8 van het vrouwelijk geslacht. Overleden zijn 149 mannen en 164 vrouwen. Tusschen 58 jongmans en jonge dochters, 3 jongmans en weduwen, 12 weduwnaars en jonge dochters en 5 weduwnaars en weduwen zijn huwelijken voltrokken. In het militaire invalidenhuis te Leiden heeft zich een invalide, met name Leeflang, door ophanging van het leven beroofd. Volgens de Leidsche Crt. is de gedetineerde Sluymers in het huis van Militaire Detentie te Leiden gefusilleerd, en heeft hij alzoo niet door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. De verslagen bewaarder is van der Heyden de schuldige was, wegens moord op eene vrouw, in Indië gepleegd, tot 20jarige detentie veroordeeld, van welken straftijd reeds 18| jaar verstreken was. De toestand van den tweeden gevangenbewaarder is minder gunstig dan aanvankelijk gemeld is. De vermoorde bewaarder stond juist op het punt om in het huwelijk te treden. In de jl. Dingsdag gehouden zitting van den gemeen teraad te 's Hage is bij acclamatie aangenomen een voorstel van den burgemeester, strekkende om aan dezen een crediet te verleenen van 5000, ten einde de nachtpolitie tijdelijk te versterken en daardoor zoo mogelijk de rust en kalmte, die sedert het plegen van den dubbelen moord zoozeer zijn verdwenen, in de stad te doen wederkeeren. Thans is, volgens een jl. Dingsdag te 's Hage ontvangen berigt, ook Verlind te Rijssel gearresteerd, als betrokken bij den dubbelen moord. De inbraak-epidemie schijnt te 's Hage nog heerschende te zijn. In den nacht van 5 op 6 dezer werd er althans een nieuwe poging tot inbraak gepleegd. De bewoner van een huis op den Zuid-Binnensingel, die nog laat de terug komst van zijnen zoon afwachtte, werd door zijne huisge- nooten opmerkzaam gemaakt op eenig gerucht buiten de deur. Hij stelde hen echter gerust, maar begaf zich naar boven om zijn geweer te halen en aldus gewapend af te wachten wat verder gebeuren zou, terwijl hij, door eenige beweging te maken, het bewijs gaf dat hij waakte. Kort daarna kwam zijn zoon te huis en deze deelde mede, dat hij een man vlak bij het huis had zien staan. Beiden bleven den ganschen nacht op, maar er geschiedde niets. Toen men echter 's morgens een verder onderzoek instelde, vond men de deur naast het huis, die ingang geeft tot den tuin, uit hare scharnieren gerukt. Bij de politie is aangifte gedaan. De heer Dircks, kapper en barbier te Rotterdam, herdacht jl. Zondag het feest van zijn 25jarig huwelijk en vierde tegelijk het zilveren feest zijner aftaire, door in het verkooplokaal een soirée amusante aan zijn clientèle aan te bieden. Op zijn 1700 afgegeven entréebiljetten, voor een heer en dame zijn zeker 3 a 4000 personen achtereenvolgens bijeen geweest en hebben tot aan den morgen feest gevierd. Op de receptie op dien dag waren 400 personen tegenwoordig. De Standaard zegt o. a. in zake den strijd tusschen Rome en de vrije beginselen: „Het duel tusschen von Bismarck en Pio Nono schroeide in het afgesponnen jaar een merkteeken, als de eeuw zal voleind zijn, nog van verre herkenbaar. Dit duel is de opening van een kamp der geesten, herleving van een schijnbaar uitgeworstelden, maar, gelijk nu bleek, gestaakten wedstrijd. Men heeft uit de vaste burgt, eens tegen Rome opgetrokken, Gods woord, als verouderd ammunitiestuk naar het museum van antikwiteiten uitgedragen, en grijpt thans in zijn rade loosheid ter verweer naar wet en dekreet, naar politieknots en soldatenbajonet. Men waant de sterkste te zijn en vergist zich. Rome slaat de weerhaak van haar hengelriet in de consciëntien. Wat tot dit terrein der consciëntie niet doordringt, ketst daarom op den maliënkolder van crucifix en rozenkrans af. Uw naaldgeweer draagt wel vér maar niet ver genoeg. Het doorloopt een verbazende schiet- lijn, maar zijn projectiel smoort in het bloed, eer die andere schijnbaar korte distantie van het bloed tot de consciëntie doorloopen is. Reeds nu kan men die pijnlijke misrekening niet verhelen. Een geestelijk wapen moet ter verweer ge vonden worden. Krupp kan dat staal niet mengen. Aan von Kamekes ministerie snuffelt men vruchteloos in von Roons nalatenschap. Slechts twee arsenalen besluiten dat geestelijk wapentuig. Encyclopaedie heet het één. Gods woord het ander. Naar gelang men uit die beide kiest, beslist men de zegepraal van Barbarisme of Christendom, tenzij men in den strijd bezwijkt." De N. Rott. Crt. heeft drie artikelen geleverd „over de vervalsching onzer levensmiddelen." Aan het slot daarvan dringt zij er op aan, dat de regering de wettelijke regeling dezer aangelegenheid ter hand moge nemen, en dat zij het indienen van een daartoe betrekkelijk ontwerp vooral niet uitstelle tot dat de commissie voor het ontwerp van een nieuw strafwetboek met haren arbeid gereed is; de behoefte aan een behoorlijk toezigt op de vervalsching van voedings middelen is daartoe veel te urgent. De hoofdbepalingen van zoodanig ontwerp behooren, naar de meening der N. R. Crt., de volgende te zijn: 1. De bijmenging van schadelijke stoffen bij voedings middelen is verboden, wanneer het mengsel daardoor voor de gezondheid schadelijke eigenschappen verkrijgt. 2. Even zeer wordt strafbaar gesteld de bedriegelijke bijmenging van vreemde stoffen bij voedingsmiddelen, al moge de ver menging onschadelijk zijn voor de gezondheid en enkel eene vermeerdering van het volume of van het gewigt ten doel hebben. 3. Het te koop stellen van voedingsmiddelen, die met vreemde stoffen gemengd zijn, anders dan in voor werpen, waarop de vermenging duidelijk leesbaar vermeld staat, wordt met verbeurdverklaring der mengsels gestraft. 4. De handhaving van deze verbodsbepalingen wordt opge dragen aan den burgemeester en aan de geneeskundige ambtenaren, of aan de door dezen gecommitteerde leden van de geneeskundige raden. Het deskundig onderzoek geschiedt door één of meer daartoe bijzonder gecommitteerde leden van eiken geneeskundigen raad, op uitnoodiging van den voorzitter van dien raad. 5. De onschadelijkheid en de zuiverheid van voedingsmiddelen kan gecontróleerd worden door de in art. 4 genoemde personen, door het afnemen van behoorlijk gewaarmerkte monsters, tegen vergoeding der waarde, zoowel bij den invoer van die middeien, als in den binnenlandschen groot- en kleinhandel. Staande het onderzoek, kan het in consumtie brengen van het artikel door den burgemeester tijdelijk verboden wordende Staat is dan gehouden tot schadevergoeding, indien het onderzoek de deugdelijkheid van het gesekwestreerde aanwijst. 6. Aan het publiek is het vrij gelaten, uit eigen beweging voedings middelen tot onderzoek te eenden aan de sub 4 aangewezen keurders. 7. De kosten van het onderzoek en de bezoldigingen der keurders worden gedragen door het Rijk. Yoor het onderzoek, sub 6 bedoeld, wordt door den inzender eene retributie betaald naar een tarief, door den minister van Binnenl. Zaken vast te stellen. 8. Bij het ontdekken of aanwijzen van gepleegd bedrog geschiedt de vervolging van Rijkswege. 9. De schadelijk of bedriegelijk vervalscht be vonden voedingsmiddelen worden in beslag genomen. Deze en de sub 3 bedoelde verbeurdverklaarde voedingsmiddelen worden ter beschikking gesteld van Gedeputeerde Staten der provincie, waarin de veroordeeling plaats vond. De (oude) Rotterdamsche Courant bevat het volgende ingezonden stuk: Mijnheer de Redacteur! Ik ben van oordeel, dat mij een klein plaatsje in uw veelgelezen blad niet wordt geweigerd. Ten bewijze dat bij 't tegenwoordig gebrek aan hulponderwijzers, particu lieren naar die betrekkingen beginnen te dingen, diene een brief, die bij den Edel Achtb. Heer burgemeester van Hengelo (prov. Gelderland) is ingekomen, en waarvan de copie hier woordelijk volgt: Middelharnis, 28 Desember 1872. Meinheer Ik hep joe affertensie in de krant elezen, en daaruit ezien dat joe een hulponderwijzer van noode binne. Ik dachto bie mie selvers dat dat possie kittig was veur mien oudsten zoon die kan goed optrekken, oftellen, vermenig vuldigen ok deelen met 4 eiefers; hie is kittig lang en hout feul van kienders. hie is twintig jaaren met Korsse- misse geworden, en het eene stemme als een klokke. En mijnheer, hie zou zoo graag dat ampie van joe havenen, ik ben zoo vrie hum in jou proojeksie antebeveelen, hie was dan ook veur zein leeven bezorgt. een trakkement van drie hundert Gulde is meer dan genog voor mien jongen, hie rookt nooit en is suunig op zien kleren. Noe meneer de burgemeester ik breek of met de penne, en ik hoop maar dat mijn jongen het geluk mag havenen bie joe in Hengelo dat possie te kriegen. na groette van mien en mien vrouwe. joe diennaar. Are Stoffel. (p. s.) mien zoon sou selfers wel hie joe in Hengelo komme, maar hie het het te druk in 't land, hie hiet Klaas, ik moet joe vriendelijk van hem groeten. Dat deze inhoud hh. gemeente-besturen van 300 mag aansporen tot tractements—verhoogingen, ten einde deze en dergelijke spotternijen te voorkomen, is voorzeker de wensch van den inzender.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1