ADVERTENTIËN. Engeland. Duitschland en Oostenrijk. Denemarken. Zwitserland. Amerika. INGEZONDEN. 280ste STAATSLOTERIJ. Burgeerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. Bewegingen van Zr. Ms. schepen in Neclerl. Oost-Indië, dato 15 November 1872. SCHAGER MARKT van HEDEN. personen in hechtenis zijn genomen, krachtens de wet tegen de Internationale. Het voegt er bij, dat ook te Parijs inhechtenisnemingen gedaan zijn, terzelfder zake. De instructie wordt ijverig voortgezet. Bij verscheidene der gevangen gemaakte personen zijn Orsini-bommen gevonden. Londen-Bridge voldoet niet meer aan de behoeften van het verkeer. Men heeft berekend dat er dagelijks 250,000 personen en 15,000 rijtuigen dien weg passeeren. Er zijn oogenblikken van den dag, dat er zich 2000 personen tegelijk op de brug bevinden. Het plan zou nu zijn, om Londen-Bridge 26 meters breeder te maken, door de geheele tegenwoordige breedte tot rijweg te maken en aan weêrszijden een voetpad van 3 meters te leggen. Tijdens die werken zou het verkeer niet worden gestremd, terwijl de bouwstijl der brugdoor dé veranderingen in geenerlei opzigt wijzigingen zou ondergaan. Eenige jaren geleden heeft men bij de reconstructie van den Pont-Neuf te Parijs volkomen hetzelfde gedaan. Steen voor steen werd ook deze brug gerestaureerd en zij verdiende daardoor, dat men haar den naam van Pont-Neuf liet behouden. Jl. Donderdag avond hadden de vicaris van Charles- town, in Cornwallis, en een groot aantal burgers in het exercitie-lokaal van de vrijwilligers een klein volksfeest aangelegd. Juist zong men het volkslied, toen eensklaps een gedeelte van den vloer onder de voeten der aanwezigen wegzonk en een zestigtal mensclien in de kelders, eene diepte van 16 voet stortten. Het licht was uitgegaan; het gekerm en de verwarring waren algemeen, en zij die boven waren gebleven, waren niet minder beangst, dan zij, die in den kelder waren gevallen. Gelukkig waren de laatsten op een hoop fijne klei, die in de kelders geborgen was, teregt gekomen. Hulp van boven was niet mogelijk, daar de trap verbrijzeld was. Eindelijk gelukte het den vicaris zich naar boven te werken en met behulp van anderen, door middel van planken, de anderen er uit te halen. Slechts één had een been gebroken, de overigen kwamen er met min of meer ernstige verwondingen af. In Engeland is thans een man veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf welk vonnis de bevrijding van onder scheidene onschuldig veroordeelden kan tengevolge hebben. De man, Tomkinson geheeten, was politie-agent. Hij rappor teerde verschillende diefstallen aan chefs en tengevolge van zijn getuigenis zijn onderscheidene personen deswege veroor deeld. Intusschen trok het de opmerkzaamheid, dat juist in het kwartier waar hij de wacht had, zoo dikwerf werd gestolen en bij een huiszoeking tenzijnent vond men een groot aantal gestolen voorwerpen, ook voorkomende uit diefstallen, waarvoor reeds anderen veroordeeld werden. De Times meldt van de Sandwich-eilanden, dat zij zeer goede havens, een vruchtbaren bodem en een voortreffelijk klimaat hebben, en het dus natuurlijk is, dat Amerika, met het oog op het handelsverkeer tusschen San Francisco en China, ze gaarne zou bezitten, hetgeen door het groot aantal Amerikanen, dat zich op de eilanden gevestigd heeft, gemak kelijk zou wórden. De inlandsche bevolking sterft, evenals de Maories van Nieuw-Zeeland, zeer snel uit. Toen kapitein Cook de eilanden ontdekte, schatte men de bevolking op 400,000 zielen. In 1823 was zij slechts 140,000; in 1832 130,315; in 1836 108,579; in 1850 84,165; in 1853 73,230; in 1863 69,800; en in 1872 57,000. Sedert lang zijn de zendelingen heer en meester, zij vereenigen wereldlijke en geestelijke funktiën, en onder hun leiding leven de inlanders welvarend en tevreden. In Engeland zal een boek uitkomen, waarin de zeden, wetten en gewoonten van de bewoners van een der planeten worden beschreven; de schrijver beweert alles naauwkeurig met een kijker te hebben waargenomen. Pall Mali Gazette wijst er op, dat in den laatsten tijd in Engeland en de Vereenigde Staten zooveel moorden voor komen. 't Is, zegt het blad, alsof er een wedstrijd tusschen heide landen bestaat, waar de meeste gruwelen in den kortst mogelijken tijd kunnen bedreven worden. De doodstraf bestaat niet alleen in beide rijken, maar wordt er regelmatig toege past ook. De berigten betreffende den toestand van Napoleon III zijn niet zoo gunstig dan men vermoedde. De lijder, ofschoon aan pijn onderhevig, was jl. Zondag in staat om een half uur op te zitten. Z. M. heeft onder den invloed van chloroform, Maandag middag eene tweede kunstbewerking ter vermorzeling van den steen ondergaan. De moeijelijkheden, die zich bij de operatie voordeden, waren grooter dan gewoonlijk, maar de verkregen uitkomst was belangrijk. De laatste berigten luiden, dat de plaatselijke pijnen bij voortduring hevig, maar dat de krachten van den lijder bevredigend zijn. De werkstaking van mijnwerkers in Wallis (aldus leest men in de Globe van 6 Jan.) is thans op het toppunt. Haar tooneel omvat eene ontzaggelijke uitgestrektheid land en ofschoon slechts tegen een dozijn werkgevers verzet gepleegd wordt, is de tegenpartij 70,000 man sterk, waar onder steenkolenmijnwerkers en ijzerwerkers, de vrouwen en kinderen niet medegerekend. Verleden Zaturdag zijn aan de voornaamste werken voor het laatst loonen uitbetaald. De tegenwoordige stand van zaken heeft gisteren in de kerken een onderwerp van behandeling uitgemaakt. De godsdienstleeraars riepen met warmte den goddelijken bijstand in, ter afwering van oneenigheid en tweed ragt." Dezer dagen zijn op de Hessische Ludwigsbahn proefne mingen verrigt met een werktuig om een in volle vaart zijnde spoortrein nagenoeg plotseling te doen stilstaan. De proeven zijn goed gelukt; de trein, bestaande uit acht groote en zes kleinere passagiers-wagens, stond eensklaps stil. Er zullen evenwel nadere proeven moeten genomen worden, om te kunnen constateeren of de werking ook zonder gevaar is, als de trein anders zamengesteld of beladen is. Men is daaromtrent niet gerust. De minister van Oorlog heeft jl. Dingsdag in de Tweede Kamer de nieuwe legerwet ingediend. Bij de toelichting daarvan deed hij uitkomen, dat de grondslag, waarop die voordragt rustte, eene staatkunde van vrede en onzijdigheid was; maar dat men, om die staatkunde te handhaven, behoor lijk toegerust behoorde te zijn, al mogt dan ook het kleine Denemarken, bij het oprijzen van Europesche vraagstukken, geen belangrijk gewigt in de schaal kunnen leggen. De nieuwe president der Zwitsersche republiek, de heer Paul Cérésóle, is een man van even 40 jaren oud. Hij werd den 7den November 1832 geboren te Frankfort, waar zijn vader predikant was. Deze was van Piëmontesche afkomst, zijne moeder was eene Duitsche; Paul was de tweede van zeven zoons, die allen een eervolle maatschappelijke betrekking bekleeden. De nieuwe president werd door zijn vader in de klassieke studiën ingewijd, studeerde te Neuchatel en te Lausaune, en werd op laatstgenoemde plaats in 1856 lid van de balie te Vevey; in 1869 tot lid van den Bondsraad benoemd, genoot hij ten vorigen jare de onder scheiding om tot vice-president van den Bond te worden gekozen, en hij was van toen af de aangewezen man om president Welti te vervangen. De Zwitsersche bladen hebben zijne inauguratie op 2 Januarij jl. met de grootste inge nomenheid begroet. Volgens een telegram uit New-York heeft de jury Stokes schuldig bevonden aan den moord van James Fisk Jr. Het muziekaal événement van New-York is een kat, die men geleerd heeft het Yankee doodle op de piano te spelen. In een der jongste nummers van een Amerikaansch geneeskundig tijdschrift worden door dr. Galt opmerkelijke bijzonderheden medegedeeld omtrent eene in de tropische gedeelte van Zuid-Amerika en inzonderheid in de Amazonen- vallei lieerschende kwaal of hebbelijkheid, bekend onder den naam van geophagie en bestaande in het eten van aarde. Die noodlottige gewoonte heerscht vooral onder de vrouwen en kinderen van het mestizen-rasin veel mindere inate onder de voornamere standen en onder de Wilden of Indiaansche inboorlingen. De kinderen beginnen reeds op hun vierde jaar, en zelfs reeds eerder, zich de hebbelijkheid van het aard-eten eigen te maken, die het meerendeel hunner na verloop van drie of vier jaren ten grave sleept. Een der gevolgen van deze jammerlijke nei ging bij ouderen van leeftijd is dyssenterie, en wel van de kwaadaardigste soort. Bij kinderen openbaren zich degevolgen dezer heillooze gewoonte meestal in eene ongeneeslijke, doodelijke waterzucht. De blanken, die mestizen of andere kleurlingen in hunne dienst hebben, bedekken het gelaat dier bedienden niet zelden met maskers of muilbanden, ten einde hun het aard-snoepen te beletten. Door vele mestizen- moeders wordt van aardkluitjes hetzelfde gebruik gemaakt dat Europesche moeders van dotten maken. V IJ F D E KLASSE. Tweede lijst: No. 845 25,000; No. 3564, 4128, 7666, 9695 en 12266 ieder 400; No. 3473, 6513 en 14831 ieder 200; No. 1526, 6367 en 15661 ieder 100. Derde lijst: No. 12121 en 13209 ieder ƒ1000; No. 5212, 9691, 13876, 18968 en 19400 ieder ƒ400; No. 2469 200; No.3459,9565,9658,11529,12112,18486 en 19221 ieder ƒ100. Van 1 tot 8 Januarij 1873. ONDERTROUWD! Marten van der Vliet en Trijntje Brik. GETROUWD: Geene. GEBORENIleijnderina, dochter van Pieter Bruin en Maria Martinusse. Cornelia, dochter van Klaas Gielis en Anna Bargman. OVERLEDENErans Slinger, 60 jaren, gehuwd met Antje Roeper. Een aangespoeld lijk. Van 16 tot 31 December 1872. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENBernhard Johann en Gerard Heinrich Fridrich, zoons van J.. H. Meijer en S. T. Janse. Hendrik, zoon Van H. Kneijnsberg en A. H. Zipp. Pieter, zoon van S. de Wit en E. Harp. Hendrik, zoon van A. H. Vogelsang en A. Mooijboer. Alida Everdina, dochter van B. Spanje enM. Tieboud. Trijntje, dochter van W. Bos en A. Hoogschagen. Dieuwertje, dochter van A. Kater en A. Slikker. Pieter, zoon van H. Rens en J. Marees. Dieuwertje en Grietje, dochters van A. Kapitein en B. Koopman. Gerrit, zoon van J. Bossen en J. Schutte. Aagje, dochter van C. Kaper en S. Rob. OVERLEDENGerard Heinrich Fridrich, 2 dagen en Bernhard Johann, 4 dagen, zoons van J. H. Meijer en S. T. Janse. Jan Kleijer, 46 jaren, weduwnaar van N. Bruin. Maartje Brommer, 43 jaren, echtg. van D. Schoen. Levenloos geboren dochter van C. Sljjkermau en A. Nanne. Zeilklaar liggende en vertrokkenSchepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 17 Nov. Macassar. H. J. Bose. Macassar. 19 Suriname. H. Houtkoper. Suriname. 27 Solide. J.E.Hazewinkel. Venetië. 29 Padang Paoket. J. Mondt. Soerabaija. 30 Nederland. W. L. Mahne qq. Batavia. 1 Dec. Catherine. G. S. Bakker. Suriname. 7 ii Italia. T. Cardello.- Spezia. 11 Prof.SimonThomas. F. Pot. Samarang. 13 Ommelanden. J. G. Luneborg. Genua. 15 Bestevaêr. P. C. Rosier. Batavia. 18 Gesiena Maria. P. Ruardi Beek. Padang. 21 Kosmopoliet. F. H. Klein. Suriname. 24 Carolina. J.A.Ouwehand. Oporto. 27 0 Stad Dockum. J.J.P.Jurrians. Soerabaija. 27 0 Vice-Adm.May. J.K.Annokkee. Samarang. 27 0 Lida. J.W.C.VinkeMuller. Suriname. 27 0 Sophia Maria. P. T. Teensma. Curapao. 30 0 Bato. H. Kramer. Batavia. 7 Jan. 8 Jan. Hecla. J. K. Bakker. Lissabon. 80 9 Bérénice. H. Rutters. 8 0 A. de Neuter. D. Malfaison. BuenosAyres. Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart.' Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 8 Januarij. Santa Rosa. J. de Waard. ZurMühlen&Co. Curapao. 9 0 Thor. L.M.Svendsen. v. Vliet Co. Samos. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Jl. Dingsdag avond had ik het genoegen als geïnviteerde bij te wonen eene vergadering met dames van de leden der sociëteit. Mars alhier. Het programma dezer feestelijke bijeenkomst luidde: Uitvaart van den gemberpot. Vol van nieuwsgierigheid begaf ik mij naar Musis Sacrum, ten einde te weten te komen, wat die vreemde aanduiding beteekende. Met eene plegtige aanspraak van een der leden van 't bestuur werd, nadat door den president de vergadering was geopend, de gemberpot, die voor deze gelegenheid keurig was versierd, geopend, en de geldelijke inhoud gebezigd om den aan wezigen een genotrijken avond te bezorgen. Onder het houden van een aantal luimige voordragten en verschillende andere amusementen werd de avond vervolgens genoegelijk doorgebragt en hoewel het reeds laat was geworden, toch kwam voor mij het uur van scheiden nog veel te spoedig. Ik meen, Mijnheer de Redacteur, dat het niet ongepast is van deze vriendschappelijke bijeenkomst melding te maken. Als voor beeld tot navolging, ter bevordering van gezellig zamenzijn onder burgerlieden van verschillend beroep in de maatschappij, kan welligt dienen de vermelding der aangename ervaring van uw bestendigen lezer. X. Prins Alexander der Nederlanden, kapt. H. P. Klerck, onder gaat te Onrust eenige voorzieningen. Prinses Amelia, kapt.-luit. M. O. de Kanter, wachtschip te Soerabaija. van Speijk, kapt. N. M. J. Kroef, komt op naar Soerabaija om te repareren. roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. F. J. Stokhuyzen, wacht schip te Samarang. Djambi, kapt. P. v. d. Velden Erdbrink, ondergaat te Onrust eenige voorzieningen. Vice-Admiraal Koopman, kapt.-luit. B. D. van Trojen, op reis naar Siam. Marnix, kapt.-luit. A. Rietveld, gestationeerd in de wateren van Riouw en Linga. Coehoorn, luit. 1ste kl. J. J. Engelvaart, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Aart van Nes, luit. lste kl. G. C. C. Thierens, gest. in de wateren van Celebes. den Briel, luit. lste kl. W. van Oorschot, is bestemd om in de wateren van Banka te worden gestationneerd.Maas en Waal, luit. lste kl. J. Spanjaard, gest. ter W.kust van Sumatra. Ardjoeno, kapt.- J. F. Koopman, te Soerabaija, op reis naar Macassar, om tydelijk aldaar de dienst van wachtschip te verrigten. Cycloop, kapt.- luit. C. A. W. Halverhout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. lste kl. H. D. Guyot, gestationeerd in de wateren van Celebes. Borneo, luit. lste kl. H. W. Walther, gest. in de Moluksche wateren. Banka, luit. lste kl. A. J. baron van Geen, doet tijdelijk dienst als wachtschip te Batavia Timor, luit. 2de kl. R. Wijmans, tijdel. komm., ondergaat te Soerabaija de noodige voorzieningen. Suriname, luit. lste ld. C. H. Bogaert, gest. in de Z. en O.-afd. van Borneo. Madura, luit. lste kl. C. J. Marinkelle, gest. in de W.-afd. van Borneo. Admiraal van Kins- bergen, luit. lste kl. A. G. M. van Emde, gest. in de Z. en O.- afd. van Borneo. Stavoren, luit. lste kl. H. J. van Broekhuyzen, op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Soerabaija, kapt.-luit. C. A. E. Fauchey, gest. in de wateren van Celebes. Bali, luit. lste kl. J. H. Benthem Reddingius, gest. in de wateren van Menado. ct3 a <D Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh j procent, j Toestand van de zee. c« ►-s Stand. Afw. Stand. Afw. 8 12 z. 5k. 761.03 t 0.94 5.4 t 3.1 0.94 weingolv. 9 8 z. 6„ 755.69 - 4.42 4.8 f 4.2 0.97 weingolv 9 12 zzw. 12w 755.54 - 4.57 7.5 f 5.3 0.94 Golvend. Weersgesteldheid- 8 Jan. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 9 Jan. 8 u. Bewolkt, beneveld, winderig. 9 Jan. 12 u. Digtbewolkt, wind en regenbuijig.' PER TELEGRAAF. 3 Paarden f 40a 50 Ossen - a Stieren - a 4 Gelde-Koeijen - 240a290 Kalf-Koeijen - a Vaarzen - a Hokkelingen - a 7 Nucht.Kalveren - 12a 22 VetteRammen - a 42 Schapen - 34a 44 Lammeren f 22 a 82 7 Bokk.enGeiten - 2£a 7 14 MagereVarkens- 15 a 23 Biggen - 6 a 12 Eenden o. 70 allO Kippen - 60 al50 Boter per kop -80 a Kaas per K.G. - 80 a 40 Kip-Eijeren per 100 -350 a400 Eend-Eijeren a Na een geduldig lijden van zeventien dagen en na eene gelukkige echtvereeniging van drie-en-twintig jaren, over leed heden mijn geliefde Echtgenoot CORNELIA TROOST, in den ouderdom van twee-en-vijftig jaren, diep betreurd door mij en mijne Kinderen. Helder, 6 Januarij 1873. T. RIEMERS. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kortstondig lijden, mijn geliefde Echtgenoot H. WULFF, in den ouderdom van circa 73 jaren. Zij, die den overledene gekend hebben, zullen wel kunnen beseffen, wat ik en mijne Kinderen in hem verliezen. Nieuwediep, 7 Januarij 1873. Wed. H. WULFF, geb. Platvoet. Heden overleed, in den ouderdom van 63 jaren, mijn veelgeliefde Echtgenoot SOPHIA VAN GELDER, geb. S A L O M O N S. Nieuwediep, 8 Januarij 1873. L. M. VAN G£ LD,ER. Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwdkinderen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3