Buitenland. Door prof. Tyndall is een proef genomen met zamen geperste lucht. Toen hij ze tot 8 atmospheren had zamen- geperst, liet hij ze ontsnappen en constateerde nu, dat da hierdoor veroorzaakte koude zóó groot was, dat de vocht in het vertrek tot sneeuwvlokken overging, terwijl zich aan den mond van de buis, waaruit de lucht stroomde, ijskegels vormden. Nu de komst van den Shach van Perzië in Europa met zooveel ophef wordt aangekondigd, is het niet zonder belang te achten, eenige bijzonderheden te weten omtrent land, volk en dynastie van Perzië. De dynastie der Radjars, die op 't oogenblik in Perzië regeert, heeft tot stichter gehad Aga-Mohammed-Khan, die in 1796 vermoord werd. Zijne opvolgers waren: Feth- Ali-Shah, 17961834; Mohammed-Shah, 1834—1848; Nasser-ed-Din-Shah, zoon van den vorigen, die sedert '48 regeert, is de Souvereiu, die ons met praal en luister zal komen bezoeken. Hij is geboren in 1829 en heeft dus den ouderdom van 44 jaren bereikt. Van zijne drie zonen is Muzaffer-ed-Din de oudste en bijgevolg de erfprins; Jimin beveelt over Chiraz en Djilal heeft Méchedh onder zijn beheer. Bovendien heeft de Shach vijf broeders en zusters. De Perzische vlag vertoont een slapenden leeuw, waar achter een opgaande zon. De bevolking van het rijk telt 8 i 9 millioen zielen. De staatsinkomsten bedragen honderd millioen frs. en de oppervlakte van het grondgebied is ongeveer 1,500,000 vierk. kilometers groot. Ispahan telt 180,000, Tauris 160,000, Teheran 120,000 en Mechedh 100,000 inwoners. Zoo Bolivia niet het ideaal is der republikeinen, dit heeft het althans voor, dat het korte wetten maakt. Een telegram uit New-York leert het ons, zegt de Arnh. Crt. De president, generaal A. Morales, bedreigt de Vertegen woordiging en daarmede de republiek. Onmiddelijk schiet men hem dood. Kieschheidshalve wordt deze teedere taak aan zijn bloedverwant opgedragen, of mogelijk heeft deze er zich vrijwillig mede belast, als eene eigenaardige, nieuwe toepassing van de oude leer, quil jaut laver son linge sale en familie. Heeft de eerste regel van het telegram in Spartaanschen stijl de misdaad, de tweede de straf vermeld, de derde is niet minder veelbeteekenend door zijne kortheid: de nieuwe president is gekozen. Dit noemt men in het Hollandsch: geen gras er over laten groeijen. Naauwelijks is de hoogste overheidspersoon doodgeschoten, of dezelfde bedienden die de dépêche naar het telegraafbureau brengt, krijgt het berigt mede, dat men zich over het lot van Bolivia niet behoeft te verontrusten, dat reeds een ander op den nog niet koud geworden presi dentszetel plaats heeft genomen. Het geheele bloedige politieke drama schijnt afgeloopen in minder tijd, dan men in een schouwburg van een provincie-stadje noodig heeft om een nastukje te spelen. Leve de republiek! Leve de republiek van Bolivia! Aan de rubriek getiteld: Brieven uit de Oost," voor komende in het Nieuwsblad gewijd aan Nederl. Oost-Indië „Insulinde," ontleenen wij de volgende regelen „De Indische maatschappij laat zich gevoegelijk in twee deelen scheiden: 1. De maatschappij der Europeanen; 2. die der Inlanders. Beiden verschillen natuurlijk hemelsbreed. Wel zijn er Inlandsche grooten, die gedeeltelijk eene Europesche kleeding hebben aangenomen, hunne huizen met dito meubelen hebben versierd en, als de gelegenheid het medebrengt, een glas wijn drinken en Deensche asperges eten, maar daarbij bepaalt zich dan ook de overeenkomst en deze verdwijnt onmiddelijk, zoodra men de oogen slaat op het volk in lageren zin. Vergun mij, lezer, u van beide het een en ander mede te deelen en laat ons beginnen met de Europesche maatschappij. Onmiddelijk merkt men een karakteristiek verschil, als men ten haren opzigte het Oosten tegenover het Westen plaatst. Bij u praedomineert de burger, hier de ambtenaar. Op de hoofdplaatsen bespeurt meu dat minder, maar op kleinere plaatsen is dit sterk in 't oog vallend. Yan daar ook dat hier van public spirit nog weinig of geen kwestie kan wezen. Zij die geen ambtenaren zijn, noemen zich eigenaardig particulieren nu deze laatsten doen, zoo al niet in aantal, dan toch zeker onder in magt en invloedik bedoel hier niet, wat aangaat de uitvoering en handhaving der wetten en bepalingen, daarvoor zijn overal ter wereld de ambte naren de aangewezen personen, maar ik meen de magt om hèt sociale leven naar hun keus te fatsoeneeren, ik bedoel den invloed op het gezellig verkeer in ruime beteekenis. De particulier heeft hier ook in andere opzigten niets te vertellen. Hij wordt geen lid van den gemeenteraad, want die bestaat niet; hij gaat niet als kiezer naar de stembus, tenzij bij eene vacature in een sociteits-directie; Provinciale Staten of Kamers zijn hier niet te vinden. De geneesheeren zijn ambtenaren, evenals de geestelijken, de onderwijzers en de notenkalkers die speciaal op Banda te huis Tehooren; alleen aan de Kamers van Koophandel kan men eenigen invloed op den gang van zaken toeschrijven. Doch zij hebben uit den aard der zaak een afgebakend terrein van bemoeijenis. Ik wensch dien toestand niet te beoordeelen; ik consta teer hem eenvoudig en meen overigens, dat hij een onver mijdelijk gevolg is van onze eigenaardige positie in Indië en dat met zijne oplossing in een democratie, Nederland „de Oost" wel kan afschrijven. Vade retro Satanas politicus! Van de particulieren en hun leven in Indië, dan van de ambtenaren en ten slotte van de militairen worde in deze brieven gewag gemaakt. Het leven van de particulieren hangt voor een goeddeel af van hun werkkring. De koopman, bij voorbeeld, woont op een hoofdplaats, heeft daar zijn sociëteit, zijn vriendenkring, keus van con versatie en in algemeenen zin oneindig meer materiëel en intellectueel genot, dan hij die diep in het binnenland van het gouvernement een perceel woeste gronden in huur kreeg en dat tracht in cultuur te brengen. De koopman heeft meer zijne Europeesche gewoonten behouden. Bij hem is in zijne huishoudelijke omgeving een comfort op te merken, die de binnenlander meestal mist. Den dag wijdt de eerste aan zijn zaken; zijn kantoor ziet hem bezig van af 10 uur 's morgens tot 4 uur 's middags dan komt zijn siësta en daarna de avond en een gedeelte van den nacht voor gezelligen kout. De man, die woeste gronden ontgint, is meer matineus met de zon komt hij kijken op de velden en met de zon heeft hij iederen dag afgedaanhij gaat vroeg naar bed, omdat hij vroeg is opgestaanhij leeft meestal eenzaam en zijne eenige conversatie in weken is dikwijls niets anders, dan het uitdeelen van bevelen aan opzigters en werkvolk. De koopman is niet zoo tijdig bij de hand. Ik spreek natuurlijk in het algemeen, want er zijn steun pilaren van den handel, die reeds 's morgens ten 6 ure op Sydney-paarden door Batavia's buitenwijken draven, maar die uitzonderingen kunnen alleen dienen, om den regel te bevestigen. Natuurlijk volgen de employés den chef en het is nog bijzondere takt en er behoort eenige calculatie voor hem toe, om niet later dan de bazen, maar toch ook vooral niet veel te vroeg op het kantoor te zijn. Een employé is in den regel niet getrouwd. Hij leidt daarom een soort van Nomadenleven. Als hij geboren Europeaan is en pas aankomt, is een logement zijn voorland. Van daar uit rigten zich zijne eerste schreden naar familie of kennissen of kennissen van kennissen. Is hij in betrekking, dan rijdt hij te Batavia geregeld 2 maal daags in de tram of in den waggonte Samarang en te Soerabaija is een rijtuig op vier of twee wielen, van zijn logement naar het kantoor en vice versa. Het eentoonige van zijn logies brengt hem spoedig in den waan, dat het in een ander hötel beter is. Dienten gevolge gaat hij van het een naar het ander, zonder dat het hem ergens goed bevalt, terwijl hij dikwijls tot zijn eerste terug keert." Gasfabriek in het klein. Het Tijdschrift, uitgegeven door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, deelt onder bovenstaand opschrift mede, dat de kwestie om een toestel te vervaardigen tot bereiding van lichtgas voor slechts weinig vlammen b. v. op eene buiten plaats, door den heer S. Marcus te Weenen opgelost schijnt te zijn, en wel in dezer voege, dat het gas om het aldus uit te drukken geheel langs kouden weg wordt bereid, zoodat brandgevaar vermeden wordt. De bereiding van het gas geschiedt door persing van lucht door een metalen cylinder, gevuld met gas-olié, en de geheele in het Tijdschrift nader omschreven toestel, waaruit het lichtgas verder door eene gewone gasbuizenleiding door het geheele huis geleid kan worden, bestaat uit pen houten kastje, 80 cM. hoog en 30 cM. breed en diep, zoodat het gemakkelijk overal geplaatst kan worden. Er heeft zich te Darmstadt eene fabriek gevestigd onder den naam van „die erste deutsche Astral-Gas Anstalt," welke dergelijke toestellen in verschillende afmetingen levert, alsmede de gas-olie en de voor dit lichtgas ge schikte branders. Een toestel voor 5 lichten kost 90 thalers, voor 10 lichten 110 thalers. De verlichting met dit „astral-gas" komt op ongeveer 3 gulden per 1000 kub. voeten gas te staan, waarbij in aanmerking genomen moet worden, dat 2 astraal-gasvlammen in lichtsterkte gelijk staan met 3 steenkolen-gasvlammen. Het uurwerk, hetwelk de blaasbalgen in beweging brengt, die de lucht in den bovenbedoelden cylinder persen, moet dagelijks opgewonden worden; de cylinder zelf behoeft slechts twee a drie malen per maand met gas-olie gevuld te worden, al naarmate er meer of minder verbrand wordt. Benoeming-en, enz. De luits. ter zee 2de kl. E. J. Hoos en J. G. B. van Doorn, de off. van gez. 2de kl. J. C. D. Steendijk en de off. van gez. 3de kl. W. T. Clous en M. Steensma, allen behoord hebbende tot het eseader in Oost-Indië en van daar, de 4 eerstgenoemden den 30sten en de laatstgenoemde den 81 l)ec. 11. in Nederland terug gekomen, zijn met die datums op non-act. gesteld. België. De Indépendance Beige geeft, in een brief van een harer Parijsche correspondenten, een breed verslag van eene godsdienstige bijeenkomst te Parijs, als ware het een bidstond tot vereeniging der Christenen. Zij werd gehouden in de Protestantsche kerk in de rue de Provence, en de toevloed was zóó groot, dat de Notre-Dame eene betere plaats zou zijn geweest, zoo men het mirakel mogt verwachten dat de aartsbisschop van Parijs ze er voor afstond. Na een gezang, begeleid door orgeltoonen, aan welken zang door allen werd deelgenomen, verklaarde een predikant in korte, eenvoudige woorden, dat bij eenige nederige zendelingen in de landen van de Hymalaya het denkbeeld was opgekomen om een biddag te houden in alie kerken der Christenheid, teneinde van den Hemel de vereeniging der Christenen af te smeekendit denkbeeld had in Europa wortel gevat en de eerste week van Januarij was daarvoor bepaald. De eerste spreker was de bekende vroegere pater Hyacinthe, de heer C. Loyson en deze werd opgevolgd door den heer de Pressensé. Met het grootste genoegen werden beiden gehoord, en de levendige handdrukken (waaronder, naar men zegt, ook Cath. priesters) door een aantal der hoorders bij het einde aan beide redenaars gebragt, gaven duidelijk daarvan blijk. Frankrijk. Op de staatsbegrooting voor 1873 wordt de lucifers belasting geraamd op het bedrag van niet minder dan 15 millioen francs, of 7,125,000, en de accijns op sterke dranken op bijna 351 millioen francs, of 166 millioen gulden. Met belangstelling ziet men den afloop tegemoet van een duel tusschen den heer Rank, het eenige bestuurslid der Commune, dat om eene of andere geheimzinnige reden deswege niet vervolgd is, en Paul de Cassagnac, den jeug digen vriend der ex-Keizerin. Beide tegenstanders zijn zeer goede schermers en door een zamenloop van omstandigheden moet een der beide kampioenen in het gevecht blijven 't is om den dood van een van beiden te doen. Intusschen kan Frankrijk den uitslag met tamelijke onverschilligheid aanzien, het wint er altijd bij. Parijs zal ook dit jaar, evenals het vorige, van den potsierlijken optogt van den vetten os verstoken blijven. Het ministerie heeft volstrekt geen lust om de gewoonlijk voor die plegtigheid uitgeloofde som toe te staan en de gemeenteraad wil er nog minder iets van hooren. De nieuwste Parijsche mode voor tafeltoilet is een kleed van blaauwe zijde, geen 'ordinair blaauw echter. Of het ook in betrekking kan staan tot de zuurzoete lachjes aan tafel na huiselijke stormen? Engeland. Omtrent de zonderlinge en belangwekkende zamen- komst, welke op Vrijdag den 3 dezer te Londen heeft plaats gehad, naar aanleiding van een maaltijd door den vroeger ten criminele veroordeelden maar bekeerden persoon Ned Wriglit aan een aantal mannelijke misdadigers aan geboden, lezen wij nog het volgende: Niemand werd als gast toegelaten, tenzij hij minstens eenmaal crimineel ver oordeeld was, en ten einde er voor te waken dat geene onwaardige personen, noch dezulken, wier tegenwoordigheid onaangenaam of niet wenschelijk zou kunnen zijn, binnen drongen, waren de door den gastheer uitgedeelde toe gangskaarten uitsluitend persoonlijk. Een goede maaltijd van brood en soep was toegezegd, en als een aanloksel om tot het einde de toespraken, die daarop volgen zouden, te blijven bijwonen, was aangekondigd, dat bij het uiteen gaan een uitdeeling van eetwaren zou gehouden worden. Ongeveer 100 misdadigers meldden zich aan in de afgelegen en kleine, maar nette kapel, in wier nabijheid men gezorgd had, dat zich geen spionnen of politie-agenten bevonden. Op de gaanderij bevonden zich eenige toeschouwers, waaronder de alderman sir Robert Calden, die zeer veel ter verbetering van misdadigers gedaan heeft, en voorts meerendeels vrouwen en kinderen. Nadat een gebed gedaan was, werden omstreeks 360 liters boonensoep en oneindig veel brood aan de gasten rondgedeeld. Deze waren voor het grootste gedeelte slecht in de kleederen en uitgehongerd, en deden onder luide gesprekken en herhaalde kreten van herkenning, eer aan het maal, na afloop waarvan Ned Wright een lied rond deelde, waarvan op zijn verzoek het eerste couplet door het publiek op de gaanderij, en de overige coupletten door allen zeer goed gezongen werden. Daarna sprak Ned Wricht de gasten kortelijk toe. Hij zeide onder anderen, dat zijn doel en dat zijner mede-arbeiders enkel was het heil hunner zielen te bevorderen, en ofschoon hij wel niet verlangde harde en onvriendelijke dingen te zeggen, zou hij eerlijk en opregt zijn en geene onaangename onderwerpen onder bloemrijke taal verbergen. Hij smeekte zijne hoorders om toch terug te komen van het denkbeeld, hetwelk hij wist dat zij koesterden, dat de hand van allen tegen hen was, en hij verhaalde, hoe hij aanvankelijk wraak gezworen had tegen den regter, die hem had veroordeeld, maar later tot andere gedachten was gekomen. Daarna las hij het hoofd stuk uit het Evangelie van Lukas, waarin de gelijkenissen van het verloren schaap, van den verloren penning en van den verloren zoon voorkomen, en verhaalde hij hun, hoe hij, nadat hij drie maanden gevangenschap in de gevangenis te Wandsworth ondergaan had en meende dat iedereen hem in dien tijd zou hebben vergeten, bij zijne bevrijding door zijnen ouden vader werd opgewacht, die hem een spiksplinternieuw pak kleederen gaf. Na hem sprak zekere heer Brodie de misdadigers op zeer indrukwekkende wijze toe, en nadat andermaal eenige liederen gezongen waren, heeft Ned Wright nog eenige woorden gesproken over den tekst: „Zoekt eerst het Koningrijk Gods en zijne geregtig- heid, en alle dingen zullen u toegeworpen worden." Hij wist, zeide hij, dat het zijnen gasten, waaronder hij vele oude bekenden opmerkte, veel moeite moest kosten om hunne leefwijze vaarwel te zeggen, daar zij hunnen goeden naam verloren hadden en als patrijzen door de straten der stad werden nagespoord, maar hij smeekte hun de proef te nemen, en hij verzekerde hun, naar aanleiding zijner eigene ondervinding, dat het hun nooit zou berouwen. Het was nu negen jaren geleden dat hij bekeerd was, en hij en zijn gezin hadden nooit geweten wat armoede was. Na een kort gebed liet Ned Wright zijne gasten vertrekken. Bij het heengaan ontving elk eene zak koek en beschuit. Alles liep in de beste orde af. Eenige der misdadigers bleven achter, ten einde hunnen gastheer te raadplegen. Volgens een oud gebruik der Engelschen heeft er op Kersdag-morgen een wedstrijd voor zwemmen plaats gehad in de rivier Serpentine van Hyde Park, te Londen. 51 zwemmers hebben er aan deelgenomende afstand was 100 yards. Verscheidene zwemmers konden den afstand niet afleggen, doordien het koude water hen verlamde. Na den wedstrijd hebben de zwemmers rhum en melk op de gezond heid der koningin gedronken. De toeschouwers waren zeer talrijk. Het berigt omtrent den ongelooflijk hoogen ouderdom van een inwoner van Rio Janeiro de man is 178 jaren oud en heeft 204 nakomelingen wordt door den Brazili- aansclien consul te Liverpool bevestigd. Duitschland en Oostenrijk. Das Neue Blatt deelt het volgende staaltje mede van wraakzucht eener kat. Op een dorp in het voormalig hertogdom Toscane, leefde een oude priester in groote afzondering. Hij had een kat, waaraan hij zeer gehecht

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2