Zwitserland. Amerika. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 280ste STAATS-LOTERIJ. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Afloop der Verpachting Marine-Haven Nieuwediep. was en die altijd bij hem in zijne kamer was. Op zekeren dag kreeg de oude priester bezoek van een vriend en collega, dien hij in vele jaren niet gezien had. In zijne jblijdschap vergat hij de kat bij het eten eerst te bedienen, zooals hij anders gewoon was, deze was daarom zoo vrij voor zich zelf te zorgen. Zij sprong op de tafel en begon haar maal, waarop haar meester het beest met zijn servet verjoeg. Met een kreet van woede sprong de kat van de tafel en kroop in een hoek. De oude man maakte daarop het maal voor zijne vriendin gereed en riep haar, maar de kat wilde niet komen. Hij ging naar de plaats waar zij verscholen zat, maar zij roerde zich niet en bleef van woede blazen. De priester zette toen het bord neêr en wijdde zich geheel aan zijn gast. Nadat het eten was afgeloopen werd afgesproken, dat de oude priester zijn gewoonte zou volgen en zich een uurtje ter ruste begeven, terwijl zijn vriend gedurende dien tijd eene wandeling zou doen. Toen deze terug kwam vond hij den ouden man nog slapende op de rustbank. Aanvan kelijk wilde hij hem niet storen, doch eindelijk naderde hij de sopha en zag toen met ontzetting, dat de man uit een woud aan den hals hloedde. Hij was dood. 't Bleek nu spoedig, dat de kat hem in zijn slaap had overvallen en doodgebeten. Twee scholieren te Geneve hebben onlangs aan den pre sident der Vereenigde Staten van Noord-Amerika een brief geschreven, houdende verzoek om eene verzameling van Amerikaansche postzegels. Dezer dagen ontvingen zij van Grant een fraaije verzameling, waaronder zelfs de oudste postzegels zich bevinden. De toezending ging vergezeld van een brief, waarin de president der Uuie aan de jeugdige verzoekers meldt, dat zijne vele bezigheden hem belet hebben zich zelf met deze zaak onledig te houden, maar dat hij aan zijn jongsten zoon opgedragen heeft aan het verzoek te voldoen. Stokes, de moordenaar van Fisk, zal den 28sten Febr. a. s. de doodstraf ondergaan. Minister Fish heeft den Amerikaanschen gezant in Spanje, Sickles, gewezen op de vruchtelooze poging van Spanje om op Cuba de slavernij af te schaffen. Het wordt der Vereenigde Staten moeijelijk de onzijdigheid te blijven bewarenhet geduld raakt teneinde als de gegeven beloften onvervuld blijven. In een te New-York verschijnend mode-journal leest men het volgende: „De jeugdige personen, wier haar vóór den tijd grijs geworden is, en die volgens de laatste grillen der mode zijn gekleed, trekken zeer de aandacht der heeren. „Wat bij dat haar het zonderlingst is, 't is dat het niet gepoederd, maar bepaald grijs is. 't Is moeijelijk te gelooven, maar 't is een feit, dat die dames gebruik maken van een chemisch mengsel, om haar haar wit te maken. Het rijk der blondines is uit, even als dat der rossige. Ebbenzwart haar is bepaald zoo gemeen mogelijk, maar de duurste en meest in den smaak zijnde kapsels en pruiken zijn de grijze." Een schaapherder in Californië had onlangs een vreemd soortig avontuur. 's Nachts op wacht zijnde, viel hij in slaap en werd wakker door den heeten adem van een dier dat hem besnuffelde. De man hield zich gelukkig stil, omdat hij zag dat het dier een kolossale beer was, die hem met een slag zou vermorzeld hebben. Nadat het monster den ongelukkige genoeg beroken had nam het hem bij een been en sleepte hem een eindweegs voort, toen het dier een gat in den grond begon te graven. In deze provisiekast werd de herder begraven, klaarblijkelijk om hem voor de praire- wolven te beveiligen, doch toen Bruin was heengegaan, wist de man er zich uit te werken, waarna hij met zeer grooten haast vlugtte. Hij mist een pond vleesch uit zijne dij, doch zal dit avontuur geheel te boven komen. Napoleon III, ex-Keizer van Frankrijk. De telegraaf brengt ons de tijding, dat Napoleon is overleden. De geneesheeren bezochten hem Woensdag tegen den Dacht. Hij sliep rustig en zij besloten in den morgenstond de derde operatie te ondernemen. Ten 10 ure 25 min. ontzonken hem zijne krachten en twintig minuten later was hij een lijk. De overleden ex-Keizer, Karei Lodewijk Napoleon, was den 20 April 1808 te Parijs geboren en de derde zoon van Lodewijk Napoleon Bonaparte, Koning van Holland en van Hortense Eugenia, Prinses van Beauharnais. Hij werd 20 Dec. 1848 tot president der Fransche republiek voor vier jaren gekozen, deed 5 Dec. 1851 den bekenden coup d'état, liet zich op 21 en 22 Dec. van dat jaar tot president der republiek voor 10 jaren verkiezen, en werd op 21 en 22 Nov. 1852 door 's volks keuze erfelijk Keizer der Franschen, welke waardigheid hij bekleedde tot 4 Sept. 1871, nadat hij twee dagen te voren zich als krijgsge vangene aan den Koning van Pruissen had overgegeven. Den 29 Jan. 1853 trad hij in het huwelijk met Maria Eugenia de Guzman, Porto-Carrero en Palafox, veertiende gravin van Teba, gravin van Banos en Mora, markiezin van Moya, Ardalès, Ogera, enz., driemaal grandezza 1ste klasse van Spanje, geboren 5 Mei 1826, dochter van graaf Cyprianus van Montijo en van Miranda, hertog van Pene- randa, zesmaal grande 1ste kl. van Spanje. Uit dezen echt ontsproot 16 Maart 1856 één zoon, Napoleon Egenius Jan Jozef. De overledene vorst had een veelbewogen leven en moest in zijne jeugd en jongelingsjaren reeds vele wederwaardigheden ondervinden, tengevolge van zijne ver wantschap met den eersten Keizer der Franschen, wiens geheele familie in de ongelukken en rampspoeden deelde, welke zijnen val vergezelden en volgden. Als balling te Arenenberg bij zijne moeder, als kampvechter voor de omwenteling in Italië, als kampvechter voor de vrijheid van Polen, als pretendent naar de kroon en als zamen- zweerder te Straatsburg tegen Lodewijk Filips (1836), a's balling in Noord-Amerika, als publicist en konstabel te Honden, weder als pretendent naar de kroon en als zamen- zweerder (te Boulogne) tegen Lodewijk Filips (1840), als staatsgevangene op bet kasteel van Ham, als vlugteling in België en in Engeland, als lid der Wetgevende Vergade ring van Frankrijk in 1848, als president der Fransche republiek, als Keizer der Franschen, als „de man van Sédan," als krijgsgevangene op Wilhemshöhe bij Kassei, heeft hij zich eene historische vermaardheid verworven. Napoleon III was een groot man, dit valt niet te ont kennen. Twintig jaren wist hij de middelen waarmede laten wij heden buiten beoordeeling de Franschen in toom te houden. Hij verstond de kunst van regeren vol komen en gaf, hoezeer ook door eerzucht geprikkeld, blijken van vaderlandsliefde. Voor Frankrijk heeft hij veel gedaan dat aan dit land tot nut, eer en voordeel strekte, maar daarentegen heeft hij aan hetzelfde land de ver schrikkelijkste onheilen berokkend; na het eerst tot roem en luister te hebben opgevoerd, stortte hij het in den diepsten afgrond. Ziehier de voornaamste feiten uit de regering van Napoleon III als Keizer der Franschen, nadat hij het beruchte VEmpire c'est la paix had uitgesproken1. de breuk met Rusland; - 2. het bondgenootschap met Enge land - 3. de dubbele expeditie naar de Oostzee en naar de Krim; - 4. de val van Sebastopol; - 5. het congres en het tractaat te Parijs (30 Maart 1856); - 6. Frankrijks rol in de Italiaansche aangelegenheden; - 7- het inniger bondgenootschap met Piëmont; 8. de expeditie naar gene zijde der Alpen, de proclamatiën en manifestatiën, die plegtiglijk het doel er van te kennen gaven en 's Kei zers persoonlijke deelneming aan de gevechten en over winningen; - 9, de vrede van Villafranca (11 Julij 1859) en het tractaat van Zurich (10 Nov.); - 10. de moeijelijk- heden der Komeinsc.he kwestie en de onbepaalde voort zetting van het verblijf der Fransche troepen in den Kerkelijken Staat, nadat te vergeefs bij de conventie van 15 Sept. 1864 een einde voor deze belegering bepaald was; - 11. de inlijving van Savoye en Nizza; - 12. de tractaten met China, en de dubbele expeditie die met de inneming van Peking door de Fransch-Engelsche troepen eindigde; - 13. de Mexicaansche expeditie, begonnen in overleg met Engeland en Spanje, door Frankrijk alleen voortgezet, en die na de oprigting van een nieuw Keizer rijk Mexico uitliep en de volkomene nederlaag van hetgeen men „de grootste gedachte van de regering" (Junij 1867) had genoemd; - 14. de vooruitgang en het wisselvallige van Frankrijks invloed in de Europesshe kabinetten; -15. de gewapende bescherming der christenen in Syrië door Frankrijk; - 16. het aanknoopen van diplomatieke en vriendschappelijke betrekkingen tusschen den nieuwen souverein en de oude dynastiën, sedert het bezoek van Koningin Victoria aan het hof der Tuileriën (Sept. 1856) of het onderhoud te Stuttgart (Sept. 1857) tot de plegtige bijeenkomst te Cherbourg (Aug. 1858), de reis naar Baden (Junij 1860), het onthaal van Willem I, Koning van Pruissen, te Compiègne (6 Oct. 1861) enz.17. Frankrijks toenadering bij en verkoeling met Engeland, Oostenrijk en Rusland; - 18. Frankrijks pogingen om in de geschillen van andere landen tusschen beide te treden; (zoo als: de nota van Prins Gortschakoff over Polen, het door de andere mogendheden verworpen bemidde lingsvoorstel aan de Vereenigde Staten van Noord- Amerika, enz.;) - 19. de politieke en diplomatieke moeijelijkheden van het Romeinsché vraagstuk; - 20. het denkbeeld een Europeesch congres bijeen te roepen, welk plan eerst aan het Wetgevend Ligchaam medegedeeld en daarna officiëel aan Europa voorgesteld werd, doch geen bijval vond; -'''21. de aanvankelijk dreigende houding, blijkbaar geworden in de toespraak te Auxerre (6 Mei 1866), tegenover de plannen om Duitschland te vervormen; later het gedoogen van Pruissens grondgebiedsvergrooting en het aannemen van deze zonder verwezenlijking van de beloften van of vervulling van de hoop op vergoeding in Fransch grondgebied; - 22. Frankrijks tusschenkomst om Venetië door Oostenrijk aan Italië te doen afstaan-23.de Luxemburgsche kwestie; - 24. het geschil met België over de spoorwegkwestie; - 25. de oorlog met Pruissen. Dr. Gull en de abt Goddard werden bij den stervende ge roepen; laatstgenoemde diende hem de laatste Sacramenten toe. De Keizerlijke Prins, die naar Woolwich was teruggekeerd om zijn studiën te hervatten, werd per telegraaf ontboden, maar kwam te laat. Camden House, waar Napoleon overleed, is slechts een klein buitenhuis. Er was zelfs geene gelegenheid om ook maar iemand te logeeren. De verhuurder had alles echter keurig en net gemeubeld; voor zich had hij een zolder kamertje gehouden, vanwaar hij soms de bewoners kon gadeslaan; hij had namelijk groote sympathie voor de ex- keizerlijke familie. Napoleon leefde er in den grootsten eenvoud. Men beweert namelijk, dat hij niet meer dan 300,000 francs rente had, 'tgeen zeker een aardig particu lier vermogen zou wezen, maar weinig heet voor een ex- Keizer, die allerlei verpligtingen heeft jegens oude getrouwen en jegens eene partij. Men voegt er bij, dat dit inkomen geheel van de Keizerin komt, die zeer rijk is, maar wier goederen, meerendeels in Spanje, geen zeer geregelde renten afwerpen. De Keizer bezit persoonlijk zoo goed als niets, zegt Cassagnac; de hoeve van Villeneuve 1'Etang heeft gestrekt voor betaling der loopende schulden en de gronden in de Landes, voor ontginning gekocht, moesten dienen voor een exploitatie in 't belang des lands. Napoleon zou nog armer geweest zijn in zijn ballingsoord, dan de hertog van Chambord, die een der armste Prinsen is. Omtrent 't overlijden van den ex-Keizer zijn nog de volgende nadere bijzonderheden bekend geworden. De ex-Keizerin en al de leden der hofhouding omringden 's Keizers sterf bed. Z. M. kwam in zijn laatste oogenblikken weder bij zijne kennis, sprak de Keizerin tweemalen toe, en stierf zonder pijn. De dood wordt aan wegzinking van krachten toe geschreven. Gisteren zou waarschijnlijk eene lijkschouwing plaats hebben. Koningin Victoria en de Prins van Wallis hebben tele grammen van deelneming gezonden. De tijding van 's Keizers dood wordt overal met levendige gevoelens van smart ontvangen. De Engelsche dagbladen behelzen levensberigten van den Keizer, waarin hij hoog geroemd wordt. De leden van het keizerlijk geslacht, benevens de heeren Rouher, Fleury en anderen, werden gisteren op Chislehurst verwacht. Het stoffelijk overschot zal tijdelijk in de kerk der H. Maria worden bijgezet; het is thans op een praal bed gelegd. (Plaatsruimte betaald.) In No. 3 dezer courant konden wij de geëerde lezers op de krachtdadigheid van den fameusen Wijnlikeur Honduro tegen borst- verslijming en maagkwalen opmerkzaam maken, het is ons thans zeer aangenaam te kunnen constateeren, dat hij ook bij tering als een de tubcrkelvorming verhinderend middel uitmuntend werkt. De depóts zijn in het nummer van heden bekend gemaakt. V IJ F D E K. E A. S S E. Vierde lijst: 17189 10,000; No. 250, 988, 2701, 8607, 14693, 16605 en 17253 ieder 1000; No. 735, 10217, 11489, 15279 en 16222 ieder ƒ400; No. 5131, 5874,13685 en 16619 ieder 200; No. 2747, 4618, 10177, 12772, 13373 en 16168 ieder 100. Van 3 tot 10 Januarij 1873. ONDERTROUWDA. A. Kissing, winkelier en H. J. Krul. GEHUWDGeene. BEVALLENM. C. Schuijt, geb. Schooff, (D.). E. Pleur, geb. Vermeuleu, (Z.). W. Breet, geb. Eenhorst, (D.). E. C. Winter, geb. Bosch, (Z.). M. Labout, geb. de Wijn, (Z.). J. Duinker, geb. Zwagerman, (Z.). S. de Kok, (D.). A. Grin, geb. Smit, (Z.). L. P. Barens, geb. Koene, (Z.). A. de Kok, geb. van Hoven, (2 Z.). E. J. de Graaf, geb. van Haren, (D.). C. J. Vrijvogel, geb. Jansen, (Z.). T. Selderbeek, geb. Rodewijn, (D.). OVERLEDEN: G. Staalman, 19 jaren. S. O. Kok, 6 weken. J. J. Amesz, 26 jaren. K. Riemerts, geb. Troost, 52 jaren. N. Slot, geb. Keijzer, 71 jaren. G. J. H. Wulf, 72 jaren. J. do Graaf, 11 maanden. P. H. Busquet, 3 maanden. K. Rijper, 49 jaren. S. A. van Gelder, geb. Salomons, 63 jaren. J. O. Borgart, 81 jaren. J. P. J. van der Plas, 36 jaren. J.Ligthart, 83 jaren. T. Zinsmeister, geb Visser, 72 jaren. Levenloos aangegeven 2. Van 1 tot 31 December 1872. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDJacob Tijsen en Maartje Kroon. Willem Heijblok en Grietje Kool. GEBORENEvert, zoon van J. Baijs en T. Scheltus. Dirk, zoon van J. Mint en N. Mostert. Anne, zoon van P. Kooij en G. Keijzer. Geertje, dochter van P. de Wit en R. Kooij. OVERLEDEN: Adriaue Nourenburg Otter, 65 jaren. in het lokaal Tivoli, van WEILAND in de gemeente Helder, op 9 January .1873, ten overstaan van den Notaris J. W. HATTINGA RAVEN Perceel 1, J. Noot voor f156. Perceel 2, J. Breet voor f193. Perceel 3, R. Tjittes voor f94. Perceel 4, O. Ottevanger voor f 77. Perceel 5, G. Jannes voor f135. Perceel 6, W. A. Overtoom, voor f 155. Perceel 7, P. Schager voor f 176. Alles per jaar. Zeilklaar liggende en vertrokkenSohepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 17 Nov. Macassar. H. J. Bose. Macassar. 19 Suriname. H. Houtkoper. Suriname. 27 Solide. J.E.Hazewinkel. Venetië. 29 Padang Packet. J. Mondt. Soerabaija. 30 Nederland. W. L. Mahne qq. Batavia. 1 Dec. Catherine. G. S. Bakker. Suriname. 7 n Italia. T. Cardello. Spezia. 11 Prof.SimonThomas. P. Pot. Samarang. 13 Ommelanden. J. G. Luneborg. Genua. 15 Bestevaêr. P. C. Rosier. Batavia. 18 Gesiena Maria. P. Ruardi Beek. Padang. 21 0 Kosmopoliet. P. H. Klein. Suriname. 24 Carolina. J.A.Ouwehand. Oporto. 27 Stad Dockum. J.J.P.Jurrians. Soerabaija. 27 0 Vice-Adm.May. J.K.Annokkee. Samarang. 27 ii Lida. J.W.C.VinkeMuller. Suriname. 27 0 Sophia Maria. P. T. Teensma. Curaqao. 30 Bato. H. Kramer. Batavia. 8 Jan. A. de Neuter. D. Malfaison. BuenosAyres. 10 St. Petersburg. J, 11. Drent. Messina* *Als bijlegger van Newcastle binnengekomen. Binnengekomen Koopvaardijschepen GrooteVaart. Binnengek. Schip Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 10 Jan. PrinsesAmelie. W. J. Driest. ZurMühlen&Co. Batavia. 10 0 Johan Reay. P. Wood. Duink&Goedk. Taganrog. Weerkundige Waarnemingen te Helder(Landskeet). Januarij. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.1 procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 zzw. 16k. 1 756.67 - 3.46 9.2 t 7.0 0.90 hol in zee 11 8 z. 1.7„ 759.66 - 0.49 7.2 t 6.7 0.94 Golvend. 11 12 zzw. 10„ 759.76 - 0.39 9.2 t 7.0 0.89 ii Weersgesteldheid- 10 Jan. 12 u. Digtbetrokken, wind- en regenb. 11 Jan. 8 u. Digtbetrokken, regenbuijen. 11 Jan. 12 u. Digtbewolkt, winderig. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. 3 Paardenbov.'tjaar f 45a 55 90 Magere Varkens - 18a 24 Veulens a 113 Biggen ben. 10 w - 12a 14 1 Koeijen - 90a Bokken en Geiten - a 18 NucbtereKalverén - 12a 25 Kleine dito c a 298 Schapen 17a 48 1 Ezel f 20a Lammeren a Boter,perO.630 K.G. c 70a77* LIJST VA V 91KIKVEA, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het Post kantoor alhier, van 1 tot 15 Dec. 1878. J. Pransen, te Alkmaar; mej. C. M. Biessner, J. Verdonk, mej. Mens, J. H. Fijhuis, mej. van der Vegt, wed. Groenheim, J. J. Oeffelen, N. Spiegels, W. P. Hond, C. J. Melis en J. F. Adrjaanse, alle 11 te Amsterdam; mej.C.van Scheltinga, teHeereveen; N.Brunnee, wed. J. Langevelt, P. Pouwelis en wed. Follema, alle 4 te Rotterdam. Van het Hulpkantoor Anna Paulowna: H. Janse, te Ruitekoek. De Directeur van het Postkantoor te Helder, H E R W E IJ E R.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3