Vrijdag 17 Januarij. i87a 8. HEFFING VAN SCHOOLGELD. BEKENDMAKING. Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. GEMEENTERAAD. Binnenland. \i\ HELDERSCHE JMIEUWEOIEPEE „Wij huldigen het goede." lq-, Donderdag- eii Zaturdag namiddog. ir kwartaal1.30. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentïën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimteberekend Verschijnt Dingsd. Abonnementsprijs pe vertrekdagen der brievenmails: Naar Oost-lndië: via Triest 21 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 30 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. aan Brindisi 23 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. a per Comrad, 30 Jan., 's avonds 11 uur. Curagao en Suriname, 1 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 23 Jan., 's morg. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen, voor zooveel noodig, in herinnering, dat, te beginnen mét 1 Februarij 1873, voor ieder kind op de openbare lagere scholen der gemeente Schoolgeld wordt geheven, bedragende per kwartaal: voor één leerlingƒ1.00. voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin - 0.75. voor den derden en meer leerlingen uit hetzelfde gezin, ieder leerling - 0.50. Hot schoolgeld, per kwartaal verschuldigd, moet bij vooruitbetaling worden voldaan ten kantore van den gemeente-ontvanger, telkens vóór 1 Februarij, 1 Mei, 1 Augustus en 1 November van ieder jaar. Ouders, die voor hunne kinderen op kosteloos onderwijs aanspraak mgenen te. kunnen maken, zijn gehouden het verzoek daartoe in den loop der maand Januarij aanstaande ter Secretarie kenbaar te maken. Leerlingen voor wie het schoolgeld niet tijdig is betaald, of voor wie geene vergunning voor kosteloos onderwijs is afgegeven, worden op de scholen niet toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Hel tier, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 83 December 1872. L. VERHEY, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER maakt bij deze aan de daarbij: belanghebbenden békend, dat het Kohier der Grond belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen over het jaar 1873, den 13 dezer door den Heer Provincialen Inspecteur is goedgekeurd en invorderbaar verklaard. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 15 Januarij 1873. STAKMAN BOSSE. Zitting van Dingsdag den 14 Januarij 1873. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 14 leden"; afwezig de heeren Werendlijn Smit en Bronovo, beiden met kennisgeving van verhindering. De aanteekeningen van 't verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Er wordt overgegaan tot de benoeming van een stembureau voor ie in 1873 te houdene verkiezingen. Tot leden worden benoemd de heeren Braaksma en Jetgersma en tot plaatsvervangende leden de heeren de Breuk, de Lange en Groen. Tengevolge van peripdieke aftreding heeft de benoeming, plaats vap drie leden der Commissie van Taerigt °p het Middelbaar Onderwijs. Door die commissie waren op de voordragt geplaatst de aftredende leden zijnde de heeren A. van Voornveld, J. G, R., Vos en P. C, de Winter, alsmede de heeren P. A. C. Hugenholtz, C. J. Loder en O. Vermeér. De aftredende leden worden her kozen, de heer van Voornveld met 14, de heer de Winter met 13 en de heer Vos met 12 stemmen. Op den heer Herweijer waren 2 en op den heer dr. Oskamp was 1 stem uitgebragt. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van den hóór Bingiey, wordt overgegaan tot de benoeming van eenlid der Plaatselijke Schoolcommissie. Het dubbeltal, daartoe door de genoemde commissie voorgedragen, was zamengesteld als volgt: lste cand. de heer B. J. Herweijer, 2de cand. de heer H. G. Janssen. De heer Herweijer wordt gekozen met 11 stemmen; op den heer Janssen werden 8 stemmen uitgebragt. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen des Voorzitters ft. Dat door Gedep. Staten dezer provincie bij besluit van. 18. December 1872 is goedgekeurd de rekening der gemeente over; het dienstjaar 18J1; 6. Dat Gedep. Staten bij besluit van ^vqugenoemden datum hunne goedkeuring hébhen gehecht aan de begrooting der gemeente voor de dienst van 1873; c. Dat Z. M. de Koning pIDs. goedkeuring hééft verleend aan de besluiten van den Raad tot heffing van belasting op 't gemaal tot uit. Dec. 1873 en op 't gedistilleerd tot uit. April 1874; en d. Dat bij de jongstgehoudene verificatie van de boeken en de kas des gemeente-ontvangers een en ander is in orde bevonden, terwijl zich in kas bevond de som van f 4.8,023,42^. Staande de vergadering worden vernietigd de uitgeloote schuld brieven Nos. 22, 42 en 43 van dg gemeentelijke geldleening, met de daarbij behoorende onbetaald gebleven coupons. Er wordt gelezen een adres van belanghebbenden bij de ver betering van. den openbaren weg nabij de Viscbdroogerij. Adressanten kangen een droevig tafereel op van den toestand, waarin die weg zich bevindt en dringen met nadruk op voorziening van dit onge rief aan. Dit stak wordt, op voorstel des Voorzitters, in handen gesteld van de Commissie voor de Gemeentewerken. De Voorzitter deelt aan de vergadering mede, dat door B. en W. afwijzend is beschikt op 't verzoek van eenige ligterschippers, om 't schoolgeld op de gemeente-scholen per dag in plaats van per kwartaal te doen berekenen. Het Dagelijksch Bestuur achtte het toestaan van dat verzoek in strijd met de verordening en een oorzaak van verwarring voor de scholen. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede, dat het plan en de teekening voor de niéuw te bouwen gemeente-school in gereedheid zijn gebragt en noodigt de leden uit om na den afloop der zitting daarvan inzage te nemen. Hierop wordt Je vergadering gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 Januarij. In de staatkundige wereld is 't of er eene groote vacantie is ingetreden. Van belangwekkende feiten is er in de verste verte geen sprake, 't Eenige, wat nog bijzondere vermelding verdient, is de onderneming van Rusland om in Centraal-Azië verder te dringen. In Engeland is men met de hoop bezield, dat Rusland, getrouw aan zijne betuigingen, slechts er naar tracht om zijne handelsbe trekkingen uit te breiden, niet naar nieuwe veroveringen, 't Is echter te vreezen, dat het gouvernement van St. Petersburg, ten allen tijde zoo geneigd tot vergrooting van gebied, wanneer het de Tartaren zal hebben bedwongen, weinig geneigd zal zijn om in vrede terug te trekken. De antecedenten van Rusland zijn er niet naar, om dat te gelooven! In Frankrijk wordt door de Nationale Vergadering druk gedelibereerd over den Hoogen Raad van Onderwijs. Meer bepaald loopen de beraadslagingen over de vraag: Zullen de leeraars van den godsdienst als zoodanig zitting in dien Raad hebben? Het ontbreekt niet aan stemmen, die er opgaan om Kerk en Staat ook in dit opzigt te scheiden. Bij de Kamer van Vertegenwoordigers te Brussel zijn thans aanhangig gemaakt wetsontwerpen tot goedkeuring van een verdrag tot regeling van 't leggen van een spoor weg van Antwerpen naar Grladbach over Nederlandsch grondgebied, en van de kapitalisatie der bij het tractaat van 1842 aan Nederland toegekende jaarlijksche rente van 400,000. Het door Nederland ontvangen kapitaal is op 8,900,000 bepaald. De mailboot Prins van Oranje van Batavia naar hier, is den 14 Januarij 's morgens van Port-Saïd vertrokken. De rederijkerskamer Olympia zal op 5 Februarij a. s. ten voordeele van weduwen en weezen van omgekomen visschers te Middelharnis, eene tooneelvoorstelling geven en alsdan opvoeren het historisch drama: „de Boodschapper." Het gezelschap Ernst en Scherts voerde in zijn gisteren avond gehouden buitengewone vergadering de beide aange kondigde stukken op: 1. het drama: „De zoon van den visscher, of Hoorn in 15701573;" en 2. het blijspel: „Een Misverstand." Is het meermalen opgemerkt, dat tooneelstukken, aan onze roemruchtige geschiedenis ontleend, krachtig kunnen bijdragen om den nationalen zin bij ons volk levendig te houden, dit stuk achten we, in genoemd opzigt, daaraan zeer bevorderlijk. De opvoering was, gesteund door nette costumes, allezins verdienstelijk, terwijl het nastuk mede zeer in den smaak viel door de juiste wijze, waarop de handelende personen hunne rol vervulden. In den winter van 1172 waren de hoornen met nieuw groen voorzien, en de vogels begonnen nestjes te maken; in 1289 is er geen winter geweest en was op Kersdag de temperatuur- zoo zacht, dat de meisjes zich met viooltjes tooiden; in Maart 1241 bloeiden de boomen, en in Mei van 't zelfde jaar waren de kersen rijp; in den winter van 1538 prijkten de tuinen in Dec. en Jan. reeds in vóllen bloemendos; in Eebr. 1572 en 1588 waren de boomen reeds groen; de winter bleef weg in 1607, 1609 en 1617; in 1659 was er sneeuw noch vorst; in 1722 hield men in Duitschland in Jan. met stoken op en stonden alle boomen in Febr. in bloei; ook in 1807' was er bijna geen winter, en de zachte winters van 1834 en 1846 leven nog in veler herinnering; in Petersburg, waar men anders van koude weet meê te praten; vierde men den Nieuwjaarsdag van 1780 bij een temperatuur van 8 graden boven nul. Jl. Zaturdag heeft bij een landbouwer te Deelen eene hen 6 kiekens uitgebroeid, die allen vlug en dartel zijn. Eene bijzonderheid, die velen misschien belangrijker zullen vinden, wordt nog medegedeeld. Een plantenliefhebber, die tusschen Kersmis en Nieuwjaar in de omstreken van Schoonhoven botaniseerde, verzamelde niet minder dan een 30tal bloeijende planten. -Beroepen tot pred. te Haarlemmermeer dr. Kromsigt, van Cortgene; naar Oostzaan, ds. Magendans, pred. te Slyk-Ewyk. Bedankt voor het beroep naar Waverveen door ds. J. L. Adriani, pred. te Lutjebroek. Men schrijft ons van Texel, dd. 15 dezer: „In den nacht van Dingsdag op Woensdag jl. werd door een der van Texel komende postschuiten, bij ruw weêr en hol water een voorwerp ontdekt dat midden op het vaar water ronddreef en met de sterke eb naar zee werd gesleurd. De bemanning willende onderzoeken wat bewust voorwerp wel kon zijn, ontwaarden al spoedig dat het een drijvende j vlet was. in een oogwenk was men nu zoo nabij gekomen, dat men met een baak de vlet kon beslaan. Thans bleek het dat een paar knapen, verstijfd van kofl. en pekelnat* zich in de vlet bevonden, waarmede zij door den sterken vloed den vorigen middag uit het Nieuwediep waren weg gedreven, slechts één riem tot besturing van hun broos huikje, tot hun dienst hebbende. Na zich langen tijd vruch teloos te hebben ingespannen om den wal te bereiken, waren zij afgemat van koh en druipnat, bij elkaar in de vlet gaan liggen, hun jas als deksel bezigende. Indien de bemanning der postschuit hun echter niet ontdekt had, waren zij ongetwijfeld verloren geweest. Moge dit voorval weêr leeren, dat de voorzigtigheid, de moeder der wijsheid, wel wat rneêr door roekelooze knapen in beoefening mag worden gebragt. Bij vele Texelaars bestaat, na men ons verzekert, het plan om in dit voorjaar naar den staat Minnesota te vertrekken. De bevolking der gemeente St. Maarten bedroeg op 31 December 1871 519 m., 543 v., totaal 1062 zielen. In 1872 zijn geboren 21 jongens, 23 meisjes, totaal 44; van elders ingekomen 52 m., 58 vr., totaal 110 personen. In 1872 zijn overleden 19 m., 15 v., totaal 34 personen. Naar elders vertrokken 57 m., 59 v., totaal 116 personen. Bevolking op 31 December 1872 516 m., 550 vr., totaal 1066 zielen. De vorige week herdacht de heer J. Bruin Jz.het tijdstip waarop hij voor 25 jaren tot kantonregter te Enkhuizen werd benoemd. Van verschillende zijden vielen den jubilaris de aangenaamste blijken van deelneming in dit heugelijk feit ten deel. Het koninklijk besluit, waarbij gelast wordt, dat, zoo van een koppel runderen één rund door de longziekte wordt aangetast, de overige insgelijks moeten worden afgemaakt, tenzij de eigenaar binnen 8 dagen het bewijs kan leveren, dat zijn vee is ingeënt, heeft te Hoogwoud eene uitmuntende uitwerking. Althans in den laatsten tijd zijn verscheidene boeren er toe overgegaan om hunne runderen te laten vacci neeren, waartoe zij vroeger moeijelijk te bewegen waren. In den Eilandspolder te Schermerhorn zal eene stoom machine worden gemaakt, om te allen tijde het overtollige water te kunnen aftappen. Jl. Donderdag is bij den landbouwer Immink, te Haarlemmermeer eene koe geslagt, lijdende aan besmettelijke longziekte. Sedert 17 Aug. 1872 werd aldaar geen aan gifte van longziek vee gedaan. Het Dagblad meldt omtrent den dubbelen moord te 's Hage nog het volgende „Luidens een vrij betrouwbaar gerucht, hetwelk wij daarom ook niet aarzelen op te nemen zou de politie in de woning van den verdachten de Jong bescheiden hebben gevonden, vermoedelijk afkomstig uit het huis van de vermoorde mevrouw de weduwe van der Kouwen. Ook zouden zich zeer bezwarende getuigen tegen de drie ver dachten hebben opgedaan, zoodat er hoe langer zoo meer zekerheid ontstaat, dat de politie spoedig tot overtuiging der schuld zal komen." Aan bet Vaderland ontleenen wij aangaande deze zaak het volgende: „Toen een geestelijke bij de Jong kwam nadat deze eene poging had beproefd om zich op te hangen, en hem wees op het onverantwoordelijke dat daarin was gelegen om voor den hemelschen Regter te willen verschijnen, alvorens voor den wereldlijken regter bekend te hebben, moet bij hebben geantwoord: „„Ik lijd onschuldig, evenzeer als Christus, die aan het krnis is gestorven, onschuldig geleden heeft; ik ben overtuigd dat ook ik, evenzeer als Daniël, onge deerd- uit een leeuwenkuil te voorschijn zou komen."" Zij die weten dat het altijd de gewoonte van de J. was, om bij alles wat hij zeide bijbelteksten aan te halen en zich vroom te houden, zullen in die gezegden ook niets wonderlijks zien. Gevatheid in het aanhalen van bijbel teksten is niet het eenige, waarin de J. uitblinkt. Hij schijnt ook handig te zijn in het opsporen van huizen, waar slechts dames wonen en ook in het bestudeeren van de localiteit van verschillende huizen. Als hij met zijn grint enz. de rondte bij zijne klanten deed, dan gebeurde het meermalen dat hij, toevallig ontboden zijnde bij eene mevrouw, die alleen woonde met eene dienstbode, den naam van mevrouw was vergeten. Het spreekt wél van zelf, dat de eerste de beste dienstmaagd, die hij om inlich-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1