31 Jaargang. 1873. N\ 9. Zondag; 19 Januarij. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bi nn en land. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede.*' Verschijnt Dinqsdag-, Donderdag-en Zatdrdao namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naarplaatsrnimteberekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Ooet—lndiê: via Triëst 21 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. n Marseille 30 Jan. 's avonds 6 u. 25 ra. t i Brindisi 23 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. per Conrad, 30 Jan., 's avonds 11 uur. t Cuwfao en Suriname, 1 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton; 23 Jan., 's morg. 6 n. 25 m. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Januari}. De beschouwingen en opmerkingen, waartoe de dood van den ex-Keizer Napoleon gereede aanleiding heeft gegeven, waren in een tijd als deze eene kostelijke aan vulling van 't gebrek aan staatkundig nieuws van eenige beteekenis. Voor den verzamelaar van nieuwstijdingen op politiek gebied is de oogst in deze dagen al bijzonder schraal. De Nationale Vergadering in Frankrijk, in den regel nog al eens de bron van interessante mededeelingen, bemoeit zich eenvoudig met de instructiën voor den gezant te Rome, en legt zich zonder merkbare oppositie neêr bij de verzekering des ministers Dufaure, dat de regering de staatkunde van de bescherming van den Paus blijft toe gedaan en da,t zij de godsdienstige stichtingen te Rome mede zal blijven beschermen. Deze kalme behandeling dier gewigtige aangelegenheden is nu wel aangenaam voor de betrokken partijen, maar als staatkundig nieuws levert het al heel weinig stof. In Spanje zitten de regeringstroepen nog bestendig de benden der opstandelingen achterna, die, met het oog op 4e bergen en moeijelijk te bereiken bergstreken, hunne vervolgers schijnen toe te roepen: gij kunt ons toch niet krijgen! De bexigten uit Madrid zijn op dit punt bijna altoos gelijkluidendgeneraal Rivera vervolgt met den meesten ijver de benden in de provincie Altijd wint de generaal, altijd worden de opstandelingen verslagen, maar de opstand blijft voortduren. In Servië is bet nog heel ongunstig gesteld met de verdraagzaamheid des volks ter zake van de godsdienst. In eene kleine gemeente nabij Belgrado hebben de Turken den Christenen gedwongen om de klok van hun kerkgebouw te doen afnemen. Onder de bevolking heerscht eene sterke gisting. Door het, door velen betreurde, afsterven der concert- vereeniging Apollo, scheen het alsof wij bewoners van het barre Noorden gedurende dezen winter totaal verstoken zouden zijn van eenig genot op muziekaal terrein, behoudens de verdienstelijke uitvoeringen van het stafmuziekkorps der Marine. Eene poging tot het geven van een concert bij inteekening werd in bare geboorte gesmoord door de vele hinderpalen, vooral op financieel gebied daaraan verbonden. Het kon dus niet anders, of de aankondiging van het concert, te geven door den heer Appy, met medewerking van professor Hess en zijne beide kinderen, Willie en Johanna, moest voor de liefhebbers van muziek eene aan gename verrassing zijn. Donderdag 11. had dit concert plaats en zij die zich gespitst hadden iets goeds en degelijks te hooren, zullen stellig dezen avond in dankbare her innering houden. De algemeene aandacht was natuurlijk op de beide kleine virtuosen Willie en Johanna. Het zijn een paar allerliefste kinderen voor hunnen leeftijd, goed ontwikkeld naar ligchaam en muziek. Willie is een violist wiens weêrga moeijelijk te vinden is, den leeftijd van 12 jaren in aanmerking nemende. Zijn spel is vast en zeker. Hij is zelf overtuigd dat hij zijne voordragt meester is; bij zoekt de toonen niet, maar hij grijpt ze met kordaat- hèid en het is hem om 't zelfde of hij octaven, dubbelgrepen óf wat dan ook moet voortbrengen, hij blijft er kalm bij en schenkt ze zijne dankbare hoorders. Wanneer de jonge kunstenaar den leeftijd zal bereikt hebben waarop zich het gevoel meer ontwikkeld heeft, zal hij zeker als een Bchitterende ster aan den kunstenaarshorizon verschijnen. Het pianospel van de aanvallige Johanna is flink en hoogst geacheveerd. Jammer dat wij haar niet in eene piano solo nader hebben leeren kennen, ofschoon hare partij in de beide quartetten zwaar genoeg was om te kunnen constateren dat zij eene volleerde pianiste is. Ook zouden wij gewenscht hebben den heer Hess als solo-altist te booren. Zijn spel in de verschillende trios en quartetten verried den meester. Ten slotte een woord van hulde aan den heer Appy, wiens zilver rein spel alle aanwezigen betooverde. Zijn piano-flageolet-toonen waren meesterlijk en ontlokten een bijna doodsche stilte in de tamelijk wel gevulde zaal. Van de zaal gesproken. Het kwam ons vrij onnoelmatig voor, dat men op een avond bestemd voor kamermuziek de coulissen heeft laten staan. Wie een flaauw begrip heeft van acoustiek, zal dien maatregel afkeuren. Is het ont ruimen van het tooneel zulk een grooten arbeid, bij de zekerheid dat door het verzuim daarvan minstens een derde verloren gaat van het toongehalte der instrumenten? 't Gezigt reeds op die coulissen is vervelend. Ze passen niet op een concert, veel minder op een concert uitsluitend van kamer muziek. 't Is betreurenswaardig dat daar, waar de middelen zijn om een en ander symetrisch met de uitvoeringen te maken, ze vaak zoo weinig aangewend worden. Eindigen wij dit verslag met eene dankbetuiging aan de heeren Appy en Hess en de kleine virtuosen, voor den genotvollen avond, dien zij allen door hunne talenten ons verschaft hebben en waardoor zij zich den meesten lof en hulde van Helder's kunstminnend publiek hebben verworven. Gedurende de beide vorige dagen zijn vele goederen, zoowel tot de lading als tot den seheepsinventaris behoorende van het Duitsche schip Svea, op de Noorderhaaks gestrand, met schuiten alhier aangebragt. Voor 2den luit. bij de infanterie zijn hier te lande 40 a 50 plaatsen disponibel, en ongeveer evenveel voor Indië. Er hebben zich naar men zegt 90 b, 100 adspiranten aangemeld. In Maart zal het examen worden afgenomen. Naar men verneemt is de tot hoogleeraar benoemde ds. C. P. Tiele, lionoris causa, door de hoogeschool te Leiden benoemd tot doctor in de theologie. (N.Rott.Crt.) Bij de Doopsgez. gemeente te Koog en Zaandijk is het volgende tweetal gemaakt: A. W. Huidekoper, té Bolsward en A. W. Wijbrands, te Hoorn. Te Nieuwe Niedorp verkeerden dezer dagen de buren van zekere oude vrouw aldaar, die met haar dienstbode alleen woonde, in groote vrees voor een herhaling in hun midden van het Haagsche drama ten huize van mevrouw van der Kouwen. Gewoonlijk was de dienstbode, zoowel als haar meesteres, tijdig bij de hand, en ziet, jl. Maandag bleef haar huis ongewoon lang gesloten, tot na achten 's morgens. De buren, gelijk ieder tegenwoordig, eenigzins onder den indruk van de vele misdaden dezer dagen, maken zich ongerust, kloppen en bonzen op de deuren en ramen tot grooten schrik van de meid, die gerust had liggen slapen naast haar vrouw en door de beweging en het gedruisch pas wakker werd. Haastig springt zij het bed uit, niet wetende wat te denken van het gerucht. Zij opent de deur en verzekert de buren dat alles in orde is, en deze, eenigzins teleurgesteld door den komischen afloop van de historie, maakten zich gereed om te gaan vertrekken, toen het bleek dat het geval ook zijn ernstige zijde had. Men ontdekte namelijk, dat de vrouw ijskoud en roerloos bleef liggen, en bij nader onderzoek werd men gewaar dat zij dood was. Men verbeelde zich den schrik der dienstmaagd, die nu begreep dat zij verscheidene uren lang naast een doode had gelegen en dat haar meesteres door zoodanige wettige reden verhinderd was geworden haar, als naar gewoonte, vroegtijdig te wekken. Zoo heeft dan ook Nieuwe-Niedorp zijn gelukkig onbloedig drama. (Het Vaderland.) Aan den meester-geweermaker J. S. Collee van het lste bat. 7de reg. infanterie te Hoorn, is de gouden medaille toegekend voor 36jarige trouwe militaire dienst en de daaraan verbonden gratificatie van 50. De bevolking der gemeente Callantsoog bedroeg den 31 Dec. 1871 310 m. en 280 vr., totaal 590, in den loop van 1872 door ambtshalve inschrijving geklommen tot 311 m. en 284 vr., totaal 595. Gedurende 1872 is de bevolking vermeerderd door: geboorten met 9 m. en 13 vr., totaal 22, vestiging in de gemeente met 14 m. en 19 vr., totaal 33, te zamen 23 m. en 32 vr., totaal 55 en is de bevolking verminderd door: sterfte met 9 m. en 5 vr., totaal 14, vertrek met 29 m. en 30 vr., totaal 59, te zamen 38 m. en 35 vr., totaal 73, zoodat de bevolking der gemeente werkelijk is verminderd met 15 m. en 3 vr., totaal 18 personen. De bevolking bedroeg alzoo den 31 Dec. 1872 296 m. en 231 vr., totaal 577 personen, zich in onderscheidene gezindheden verdeelende als volgt: 515 Ned. Herv., 3 Doopsgez. en 59 R. Cath. Het getal voltrokken huwelijken 'bedraagt 8. De bevolking der gemeente Zijpe bedroeg den 31 Dec. 1871, 2323 van het mann. en 2399 van het vr. geslacht, in den loop van 1872 door ambtshalve af- en inschrijving gekomen op 2321 m. en 2445 vr., te zamen 4766 personen. Gedurende 1872 is de bevolking ver meerderd door: geboorte met 114 m. en 86 vr., totaal 200 en vestiging in de gemeente met 189 m. en 179 vr., totaal 368, te zamen 303 m. en 265 vr., totaal 568. En is de bevolking verminderd door: sterfte met 60 m. en 49 vr., totaal 109 en vertrek met 182 m. en 184 vr., totaal 366, te zamen 242 m. en 233 vr., totaal 475, zoodat de wer kelijke vermeerdering bedraagt 61 m. en 32 vr., totaal 93. De bevolking bedroeg alzoo den 31 Dec. 1872 2382 m. en 2477 vr., totaal 4859, in de onderscheidene gods dienstige gezindheden zich verdeelende als volgt3605 Ned. Herv., 25 Evang. Luth., 150 Doopsgez., 30 Christ. Geref., 1047 R. Cath. en 2 oud-Roomschen. In 1872 zijn in de gemeente geboren 116 van het m en 38 van het vr. geslacht, waarvan 2 m. en 2 vr. uit ouders elders woonachtighieronder waren 4 tweeling geboorten. Levenloos aangegeven zijn 4 van het m. en 2 van het vr. geslacht. Overleden 58 m. en 53 vr., te zamen 111, waarvan 71 ongeh., 24 geh., 8 weduwn. en 8 wed. van dit totaal stierven 43 kinderen beneden het jaar en waren 5 personen elders woonachtig. Van de bevolking der gemeente zijn elders overleden 3 personen. Het getal voltrokken huwelijken bedraagt 38. Jl. Woensdag is een ooijevaar aangekomen op het nest op de buitenplaats van den heer van Lennip, aan het Mannepad, nabij Haarlem, en te Diepenveen zijn dezer dagen in eene weide drie gezien. Omtrent den dubbelen moord ontleenen wij o. a. het volgende aan het Vaderland: „Het onderzoek vordert goed. Een gisteren ondernomen expeditie naar Rotterdam en" Delft om te onderzoeken of daar ook bij opkoopers van de vermiste voorwerpen zouden zijn te vinden, heeft echter geen resultaat opgeleverd. Te Rotterdam is de politie o. a. geweest bij een zekere vrouw Smit in de Hofstraat en bij een vrouw Jansen in de Bleekersteeg. Te Delft heeft men bij een goudsmid geïn formeerd, maar gevonden werd er niets. De vondst in het huis van de J. blijkt daarentegen meer en meer van groot belang te zijn. Dat er een Oostenrijksch effect zou gevonden zijn is tegen gesproken, maar de bron, waaruit wij die mededeeling hebben, is te goed om aan de waarheid te kunnen twijfelen. 123 moet, naar men ons verzekert, het nummer van het effect zijn. Maar in elk geval is er gevonden een blaadje papier met een teekening er op, welke teekening van mevrouw van der Kouwen blijkt te zijn. Er woont te dezer stede een bejaarde vrouw die het beroep van uitdraagster uitoefent. Deze vrouw had het vertrouwen gewonnen van de verslagene, bij wie zij dikwijls in huis kwam, zoodat zij nog al met het een en ander bekend geraakte. Bedoelde vrouw is der politie dan ook in de opsporing zeer te stade gekomen, want door hare inlichtingen is men grootendeels te weten gekomen welke kostbaarheden de verslagene bezat. Wat nu aangaat de teekening: toen de politie meerge melde vrouw bij zich had laten ontbieden, moet zij oogen- blikkelijk verklaard hebben, dat deze door mevr. v. d. K. vervaardigd was en altijd ten haren huize op de tafel lag. Zij was bereid deze verklaring nader onder eede te bevestigen. Ook gisteren is in het huis van de Jong tusschen een hoop goed nog een waschlijst gevonden; die vermoedelijk van mevr. v. d. K. afkomstig en door Helena Beeloo opge maakt is. De politie doet moeite te weten te komen of 't schrift werkelijk de hand is van de verslagen dienstmaagd. Verlind moet dezer dagen aan zijn ouders een brief geschre ven hebben, die ook in handen der politie is gekomen. Naar ons verzekerd wordt, schrijft hij daarin dat het hem erg berouwt met een man als Behagel op reis gegaan te zijn en dat hij het in de gevangenis zeer treurig heeft en ge brek lijdt. De verschillende getuigen blijven hunne verklaringen volhouden; aan de verklaring van een zekere dienstmaagd M. E., die de J. en B. uit het huis heeft zien komen, wordt, naar men ons verzekert, vooral zeer veel waarde gehecht. Dat Behagel en Verlind iets te gelde gemaakt hebben, is zoo goed als zeker, maar men schijnt er maar niet achter te kunnen komen waar. Behagel was zoo arm, dat hij nog een paar dagen te voren hier zijn jas heeft verkocht en eenige dagen later is hij te Rotterdam en te Antwerpen, met een mooi jasje uitgedost gezien. Naar wij vernemen, moet hij er echter, toen hij gearresteerd werd, reeds veel minder netjes hebben uitgezien. De Jong is tegenwoordig in de gevangenis inderdaad zeer rustig; wel mompelt hij veel in zichzelf, maar overigens blijft hij bedaard. Zoodra B. en V. hier zijn, zullen er naar alle waarschijn lijkheid nog meerdere bijzonderheden aan het licht komen." De regtbank te Rotterdam heeft jl. Vrijdag een modenaaister veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van eene maand, omdat zij op 4 Dec. jl. eenige lappen thibet en 2 dageu daarna een lap stof uit een winkel in de Hoogstraat aldaar arglistig heeft weggenomen; den tweeden keer werd zij door den winkelier betrapt en toen werd ook het eerste feit ontdekt. De N. Rott. Crt. behandelt de agitatie der weder invoering van de doodstraf. Zij had het verwacht, dat men bij de eerste belangrijke misdaad, waarop vroeger de doodstraf stond, het land in beroering zou trachten te brengen. Maar het blad had niet gedacht, dat men de politiek in deze zaak zou gemengd hebben. Het wijst op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1