1873. N°.12. 31 Jaargang. Zondag 26 Januarij. A. A. BAKKER Cz. EN ELOËRSCHE ,,Wy huldigen het goede." Verschijnt Dingüdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS! Naar Oost-lndië: via Triest 4 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. u Marseille 30 Jan. 's avonds 6 u. 25 m. v u h Brindisi 6 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. per Conrad, 30 Jan., 's avonds 11 uur. Curagao en Suriname, 1 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Soutliampton3 Febr., IJ i t g ev e r Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiëu Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimteberekend 's morg. 6 u. 25 m. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 25 Januarij. De Nationale Vergadering te Versailles, in den regel het tooneel van gebeurtenissen ook voor buiten 's lands van groot belang, leverde in de jongstverloopene dagen weinig gewigtigs ter vermelding. De zittingen waren zeer kalm en schenen den afgevaardigden zelve zoo weinig be langstelling in te boezemen, dat niet minder dan een derde der leden door hunne afwezigheid schitterden. De onder werpen aan de orde warende regeling van den arbeid der kinderen in de fabrieken en regerings-maatregelen, te nemen tegen de openbare dronkenschap. Het blijkt, dat de heer Thiers alle verantwoordelijkheid op zich heeft genomen ten aanzien van de uitzetting van Prins Napoleon. Ten gevolge hiervan heeft de commissie voor de verzoekschriften het niet durven wagen om in de Nationale Vergadering voor te stellen eene afkeuring van dien maatregel der regering. Zij vreesde daardoor in conflict te komen met den president. De zaak is nu onbepaald verdaagd. Onder het buitenlandsch nieuws deelen we hierachter mede den brief van Keizer Wilhelm, op 1 Jan. jl. aan Prins von Bismarck gezonden en eerst thans openbaar gemaakt. De meening, als zou de Rijks-kanselier eenigzins in de achting van zijn Keizerlijken meester zijn gedaald, wordt door dat schrijven zonneklaar wederlegd. Mede verdient opmerking de rede van den. Pruissischen generaal von Manteuffel, dezer dagen te Metz gehouden, waarin hij als verdediger optreedt van maarschalk Bazaine en diens „dapper* leger. De Engelsche dagbladen bevatten een brief van den Perzischen minister, inhoudende eene tegenspraak van het gerucht, alsof Perzië met Rusland een geheim tractaat zou hebben gesloten, volgens hetwelk een deel van het Perzische grondgebied zou worden afgestaan. Evenwel maakt men zich in Engeland niet weinig ongerust over de expeditie van Rusland naar Midden-Azië; de Times raadt de regering eene meer waakzame staatkunde aan, ver zekerd als zij kan zijn van de sympathie des volks. De mailboot Koning der Nederlanden, den 11 Dec. vertrokken, is den 20 dezer 's avonds te Batavia aange komen. Alles wel. Snelheid 10.4 mijl. Stoomdagen 34 en 18 uren. De communicatie tusschen de reede en de stad was gedurende drie dagen onmogelijk door hevigen storm. De mailboot Prins Hendrik zou den 10 Februari) de retourreis aanvaarden. Door het ministerie van Binnenl. Zaken is jl. Donderdag aanbesteed het maken van den onderbouw eeuer draaibrug met twee vaste gedeelten en verdere bijkomende werken, tegenover de Oosterdoksluis te Amsterdam, ten behoeve van den Staats-spoorweg van Nieuwediep naar Amsterdam. Een bezoek aan de machine van het stoomschip Conrad. Onder geleide van den hoofdmachinist en den gezagvoerder mogten wij den reus leeren kennen, die de Conrad met eed snelheid van' 80 uren in 't etmaal door de golven zweept. Door middel van 2 trappen op het tusschendek gekomen, tegenover de welitgèrigte kamer van hein, die den reus naar zijnen wil doet werken, brengen weêr twee metalen trappen ons naar de diepte. Men gevoelt noch begrijpt dat eenvaartuig ons draagt. Men is in eens als naar den vasten wal verplaatst, in de een of andere groote fabriek,,waar de stoom honderden van weefgetouwen met oorverdoovend gedruisch in beweging stelt; men denkf zïoh in de ingewanden der aarde doorgedrongen-, of in de werkplaats van Yuleanus, waar hij voor Jiipitér de bliksems smeedt; want het is, alsof de gloed van den! vuurbol, op welks wand wij rondzwerven, ons tegenstraalt. Wij zijn in de machinekamer. Een kunstgewrocht dwingt ons tot bewonderen, 't Is daar alles onverbiddelijke rust bij de verschrikke lijkste beweging. Twee cylinders, met bruin hont omkleed, ieder meer dan 10 meters omvang hebbende, door een tusschenkamer tot een geheel vereenigd, verbergen de onzichtbare macht, die ons verder brengt. Wij zien het veelarmig monster de glimmende leden rekken en krimpen. Twee van enorme zwaarte hebben den hefboom aangevat van een rondeu, onafzienbaar langen, ijzeren boom, waaraan de metalen schroef, welke slangvormig door de wateren boort, het zilte nat tot schuim maalt, bruisend vau zich werpt en alzoo duizenden draaikolken doet ontstaau, in deu nacht door eleetrisch vuur verlicht en als met vluchtige parcleu en diamanten doorzaaid. Dwars door den metalen zolder, waarop wij Daarvoor waren 14 inschrijvingsbiljetten ingekomen. Minste inschrijvers waren de heeren M. van der Wegt, te Kralingenj en L. Brandt Dz., te Hardinxveld, voor 228,555. Dé hoogste inschrijving bedroeg 319,800. Omtrent het Nederlandsch schip Fortuna, kapt. Zwaalj den 3 Nov. 11., van Stockholm naar Rotterdam vertrokken; heeft men sedert niets meer vernomen. Bij de Herv. gemeente te Delft is bet volgende drietal opgemaakt: G. J. v. d. Flier te Heemstede, J. P. Nouhebe! te Middelburg, D. P. M. Huet te Dirksland. 't Kon bij ons ook wel eens winter wordenin Londen; heeft het althans hard gevroren; te Sheffield, Plymouth en Blackburn sterk gesneeuwd, en te Bude in Cornwallis daalde de barometer tot een laagte, die er nog niet was waargenomen. Men schrijft ons van Texel, dd. 24 dezer: „Heden morgen werd op Texelstroom een lijk gevonden dat reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Te oordeelen naar de kleeding was het hoogstwaar schijnlijk het lijk van een oorlogsmatroos, te meer wijlj onder de schoenen met ingebrande cijfers het nommer. 15584 duidelijk zigtbaar was," Een boerenarbeider te Texel, bezig zijnde met het snijden van beestenvoeder, kwetste zich ligt aan een zijner handen. Kort daarop ontstak hij zijne pijp met een lucifer, welke bij het afstrijken spatte, waardoor iets van de1 phosphorus in den wond geraakte. Al spoedig was daarvan een ontsteking van de geheele hand en latei- van den arm het gevolg, en wel zoo ernstig dat eene amputatie van den arm onvermijdelijk werd. - Te Zaandam is jl. Woensdag tot algemeene droefheid overleden de heer dr. C. Pekelharing, sedert ruim dertig jaar geneesheer aldaar. Het provinciaal geregtshof te Amsterdam (kamer van criminele zaken) heeft gisteren -Hendrik Smits, gewezen chef van het station der Holl. IJzeren Spoorweg-maat schappij te Heer-Hugowaard, uit welke betrekking hij vóór 4 jai-en wegens misbruik van sterken drank was ontslagen, schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis, doch bij gebreke van bewijs vrijgesproken van het wanbedrijf van landlooperij. Hij was namelijk na reeds vroeger meermalen wegens dronkenschap en gemis van woning in het politiebureaux aan de Noordermarkt te hebben gelogeerd, in den nacbt van 8 op 9 Oct. 11., ten 3 ure, door twee nachtwachts op den Blaauwburgwal aldaar aangehouden, in het bezit van twee in een molton deken gewikkelde priestergewaden. Later bleek, dat deze den vorigen avond door een R. C. pastoor uit Haarlem, in een wit grijsachtigen cartonnen doos per expeditie van Gend Loos, aan het adres van een leverancier in kerkorue- menten aldaar ter restauratie waren gezonden. Gemelde doos was blijkens verklaring van een conducteur en drie bestellers des avonds ten circa 12 ure in een locet van het expeditiekantoor van genoemde heeren, op de Haring pakkerij aldaar, geplaatst, om haar den volgenden morgen te doen bestellen, doch is toen vermist. De beschuldigde beweerde de doos met het goed op straat gevonden te hebben. Op grond o. a. van zijne tegenstrijdige opgaven omtrent tijd en plaats van dat vinden, in verband met andere ten processe gebleken omstandigheden, vereenigde het Hof zich op dit punt met de zienswijze van den adv.-gen. jhr. mr. C. H. Bakker en niet met die van den ambtshalven toegevoegde verdediger mr. C. C. van Valken- staan, heen, valt de blik in een diepen afgrond. Een metalen trap dalen wij af, eu wij zijn er. Wij gelooven in eene mijn te zijn. Een schacht, in welker donker het licht van eenige lampen weg sterft, heeft voor het oog geen einde. In 't verschiet vertoont zich; de werkman als knaap. Een smaller gang, nog dieper liggend, leidt ons tot een geheimzinnig vertrek. Drukkende hitte stroomt ous tegen. Eensklaps omgeeft ons een verblindend licht, 't Is als ziju wij aan het voorportaal van de hel van Dante. Maar neen; de' deuren' sluiten zich en bij 't schijnsel van een helder brandende lamp- zieii 'we ons aan den voet van twéé verbazende waterbakken, wnanriï onze reus zijnfe' krachten put. Nooit aanschouwden'we zulke mousterkettls. Als rotsgevaarten verhieven zij zichloodrecht boven onze. hoofden. Genoeg van dëz'é diepte, die, schoon de' golven heoger., drijven dan- wij, ous doet vergeten dat we op zee zijn. Wij klimmen weder opwaarts om in de machinekamer het kunststuk een weinig naauwkeuriger op te nemen. Boven de cylinders ontdekken wij de wjjde buis, welker dtvarse doorsnede ik niet durf bepalen, langs welke de stoom door een nevenkamer tot dé ónder.- en bovenvlakken der op- en neergaande zuigers toegang krijgt, terwijl telkens een luchtledig den stoom bij deze beweging broederlijk helpt. Aan de voorzijde der cylinders geven 3 naast elkander aangebrachte wijzerplaten, in pendulêvorm (een klok, een manometer 'en eeu slagteller) het uur van den dag, de spaukraeht van het luchtaardige water en het getal wentelingen van de schroef aan. Aan den wand der kamer verklikt eeu wijzer de hoeveelheid stoom, die de hoofdmachinist aanwendt. En dat j geschiedt met eene juistheid, alleen machines eigen. In welk eene i spanning al de deelen moeten zijn, blijkt uit de zenuwachtige burg, die o. a. aanvoerde dat liet bewijs niet was geleverd dat de beschuldigde en geen ander dé doos uit de na het vertrek der bedienden goed gesloten stal had genomen. Het hof veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee jaren. Het O. M. had een veroordeeling tot een cellulaire gevangenisstraf van één jaar met opvolgende opzending naar een bedelaarsgesticht geëischt. (Amst. Crt.) Het plan bestaat om, bij genoegzame deelneming te Amsterdam op te rigten eene Hooger Burgerschool, uitsluitend voor R. Catholieken. De regtbank te Haarlem heeft jl. Donderdag vonnis gewezen in de zaak van den 12jarigen brievenbesteller te Krommenie, en hem wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot de door het O. M. geëischte gevangenisstraf voor den tijd van één jaar min één dag. Men leest in het Vaderland: „Het huis, weleer bewoond door mevr. de wed. van der Kouwen, werd ook heden, den laatsten kijkdag, door een overgrooten toevloed van nieuwsgierigen bezocht. Aandoenlijk is te zien hoe, juist op de plek, waar de dienstbode zoo gruwelijk werd om hals gebragt, op het als eikenhout beschilderd beschot van den muur haar naam Anna Beeloo zeer duidelijk in het gevlamde schilderwerk staat te lezen, waarachter men nog de sporen kan onderscheiden van het bloed, dat bij het bedrijven van den moord, tegen den wand is gespat." Behagel en Verlind zijn nog niet gearriveerd en zullen in de eerste dagen ook nog niet komen. De vorige week dacht men, zooals wij ook hebben meegedeeld, dat zij in het laatst van deze week hier zouden kunnen zijn, maar nog steeds is aan al de formaliteiten niet voldaan. In de laatste dagen moet het als vrij zeker geconstateerd zijn, dat de moordenaars met een valschen sleutel het huis van mevrouw van der Kouwen zijn binnengedrongen. Een smid, van wien men vermoedt dat hij zonder te weten tot welk gebruik voor de Jong een sleutel heeft gemaakt, is door de politie ondervraagd. Zooals onze lezers zich her inneren was er eenige dagen vóór den moord ook reeds aan het deurslot gedraaid. Dezer dagen heeft de verdachte de Jong in het huis van arrest te 's Hage zulk een geweld gemaakt, dat hij van de vóórzijde van het gebouw naar een meer binnen waarts gelegen cel is overgebracht. De prijs van 100,000 uit de 280ste Staatsloterij is voor T'5 ten deel gevallen aan een vereeniging van 12 onderofficieren te 's Bosch, die vóór een paar jaren gelijk aandeel in den prijs van 50,000 won. Naar men zegt zou een brouwersknecht ook van den hoogsten prijs getrokken hebben. (D.) Uit Harderwijk wordt aan de N. Arnh. Ct. geschreven De belangstelling in de Haagsche moordgeschiedenis is hier zeer groot en ook geen wonder, daar toch een der vermoedelijke daders, de Jong, hier bij allen overbekend is, en wel niet van gunstige zijde. Eenige jaren geleden, toen de Jong nog in Amersfoort woonde, bezocht hij ge regeld onze weekmarkt en maakte die bezoeken voor de inwoners alles behalve aangenaam, daar zij steeds vergezeld gingen door afpersingen van verschillenden aard. Het moet op het oog een ruw man zijn, doch moedig als een muis, daar bij zijne verkeerde handelingen steeds da;ir verrigtte; waar bij wist geen man te zullen aantreffen. Een zeldzaamheid in de dierenwereld, ditmaal eens niet het gevolg der „zachte weersgesteldheid," wordt aan de Arnh. Crt. medegedeeld. Een stadgenoot had een vreesaanjagende trillingen der stalen aanwijzers, welke ons aan den gevoelvollen regter doen. denken, dien de wet dwingt, het dood vonnis van een geliefd voorwerp met zijne onderteekening te be krachtigen. Eene steeds schommelende balans verrigt het werk van duizende handen, alsof-'t slechts kinderspel ware, houdt lucht en perspompen aan den gang, die 't water ïiituen oceaan scheppen, ouihoog voeren en met een gedruisch in den ketel werpen, alsof het uit sluizenkaken spoot, voert de zware stangen van luchtzuigers en andere met zich, als kqstte het niet dé geringste moeite. Met verbazing en een zekeren trots staren wij op de vinding rijkheid van den menseh, die op zulk eene wijze de natuurkrachten aan zich ondergeschikt maakt en tot nuttige doeleinden aanwendt. Tal van buizen, van verschillende afmeting, te veel om te tellen, kronkelen zich in allerlei rigtiugen. Beleu spreektrompet maken het mogelijk, dat zij, die beneden zijn, zich onderhouden met hen, die boven zijn, dat men elkander aanwijzing geeft en waarschuwt, dat men door eendragtige zamenwerking met den reus 't seweld van zeeën en orkanen bestrijdt en overwint. Ze is bezienswaardig zulk eene inrigting. Vergeet niet eens een kijkje te nemen. Vrees niet voor gevarenGrijpers, stangen, raderwerk 't is alles door een solied hek van u afgesloten. De hitte van vuur en stoom is getemperd door luchtververschers, die zonder ophouden verfrisschende koelte naar de diepte doen stroomen. Maar zorg vooral dat ge niet in feest gewaad aan uwe weetgierigheid voldoet, 't Is er wel net, glad, glimmend, maar schoon, zooals eene machine dat wezen mag; ze glanst van vet en deelt daarvan gaarne en gratis mede. Sept. 1872, in de Middellandsche Zee, a. b. van het stoomschip Conrad. G. H. PRIKKEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1