1873. N°. 14. Vrijdag 31 Janiiarij. 31 Jaargang. HEFFING VAN SCHOOLGELD. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. g HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. Ijuili ioov flor/ ,'iq a-K «00 «1 5.. A :!f )ort 1 I.; a no! oa il ia 18 |Jimib sib ,ti9^iinb j»il ii9 oitmnvn ob .llirinul li2ilil_j ,,W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- e» Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per lcwartaal ƒ1.30. franco per post - 1.65. VERT11EKD4GEN DER BRIEVENMAILS Naar Oost-lndië: via Triest 4 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 13Febr. 's avonds 6 u. 25 m. u u Brindisi 6 Febr. 's avonds 6u. 25 m. por Conrad, 8 Febr., 's avonds 11 uur. Curagao en Suriname, 1 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 3 Febr., 's morg. 6 u. 25 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemêénte HELDER brengen, voor zooveel noodig, in herinnering, dat, te beginnen met 1 Pebruarij 1873, voor ieder kind op de openbare lagere scholen der gemeente Schoolgeld wordt geheven, bedragende per kwartpil: voor één leerling 1.00. voor den tweeden leerling uit hetzelfde gezin - 0.75. voor den derden en meer leerlingen uit hetzelfde gezin, ieder leerling - 0.50. Het schoolgeld, per kwartaal verschuldigd, moet bij vooruitbetaling worden voldaan ten kantore van den gemeente-ontvanger, telkens vóór 1 Februarij, 1 Mei, 1 Augustus en 1 November van ieder jaaf. Ouders, die voor hunne kinderen op kosteloos onderwijs aanspraak meenen te kunnen maken, zijn gehouden het verzoek daartoe in den loop der maand Januarij aanstaande ter Secretarie kenbaar te maken'. Leerlingen voor wie het schoolgeld niét tijdig is betaald, of voor wie geehe vergunning voor kosteloos onderwijs is afgegeven, worden op de soholeh niet toegelaten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 23 December 1872. L. VÈRHBY, Secretaris. VERGADERING van den RAAD der gemeente ANNA PA ULO WNA, op Vrijdag den 31 Januarij 1873, des namiddags ten 2 ure. Anna Paulowna, 28 Januarij 1873. De Burgemeester, C. E. PERK. Onderwerpen ter behandeling: 1. Verbouwing School N°. 1. 2. Vaststelling instructie Plaatselijk Geneesheer. 3. Wijziging Politie—Verordeningen. 4. Mededeeling ingekomen stukken. Ui t A me r i k u. (Particuliere correspondentie.) De laatste weken zijn bijzonder vruchtbaar géweest voor nieuws van allerlei aard, weshalve ik mij weder nederzet om u bij wijze van korte kronijk het een en ander mede te dëelen. i0i Ik zag in uw blad een kort berigt aangaande de schok, die het overlijden van Horace Greeley bij de Amerikaansche natie had teweeg gebragt en zeker is nooit in dit land en schaarsch ergens elders meer algemeen hulde gebragt aan de nagedachtenis van iemand die als gewoon burger volstrekt,geen officiëele positie bekleedde. Langdurige nachtwaken bij hét ziekbed zijner echtge- npote, die hem. te midden Van een héeten politiékefi kampstrijd ontviel, gevoegd bij eene verklaarbare teleurstelling op staatkundig terrein, bragten zijne geestvermogens een schok toe; waarin weldra het ligchaam deelde en kort nadat de uitslag der verkiezing bekend was, stond de natie gesobaard om het graf van een harer edelste zonen. Ik zeg de natie, want van heinde en verre was de Unie by de begrafeuisplegtigheid vertegenwoordigd, de grootste die New-York ooit aanschouwd had, wanneer men die van wijlen president Lincoln uitzondert. President Grant en vice-president Colfax reden onmiddelijk achter de lijkbaar, terwijl de opperregter der Vereenigde Staten Chase, verscheidene senatoren, gouverneurs van verschillende'Staten en de voornaamste leden van den 'handelstad en der balie als slippen dragers of eerewafcht fungeerden. Door het gansche land' waaide óp den dag der ter aarde bestelling de „stars en stripes" halfstok, de meeste stadsraden, kamers van koophandel en geregtshoven bragten iu bijzondere zitting hulde aan den ontslapene, terwijl de gansche dagbladpers, zonder onderscheid van partij, in de ondubbelzinnigste bewoordingen hulde bragt aan den man, die meer dan een ander had toegebragt oin de journalistieke professie'in dit land te doen zijn wat zij is en'daarbij dé''eerste plaats innam. Gedurende den tijd dat het lijk in staafsië lhg'lh d'é' góuvër- neurskamer der City Hall té New-York werd het door tien duizenden bezocht, die op hunne beurt in een rij van meer dan een mijl lang, geduldig hunne beürt afwachtten om een laatste blik te werpen op iemand die zonder onderscheid van rang dier baar was aan allen. Dames van de hoogste standen, winkeldochters, meisjes uit de fabrieken, ambachtslieden, ziedaar de heterogene bestanddeelen der menigte, waarvan veien door bloemen of ruikers op de baar te leggen een laatste hulde bragten aan iemand, wiens naam zal blijven voortleven zoolang het volk der Vereen. Staten eene natie zal zijn.' Mr. Greeley's nalatenschap zal zeer waarschijnlijk niet meer bedragen dan een voldoend kapitaal om zijne beide dochters in staat te stellen op goeden voet te levèn, hetgeen voornamelijk is Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. 'wurm HELDER en NIEUWEDIEP, 30 Januarij. Jl. Dingsdag avond werd voor de leden der sociëteit Mars de derde wetenschappelijke voordragt gehouden. De heer Joh. Dyserinck trad als spreker op, tot onderwerp hebbendeï: „.Weten - en werken." Hij wees er op, hoe de mensch door zijn aanleg en zijne vermogens bestemd is een denkend wezen te zijn en deed op overtuigende wijze uitkomen de groote waarde die het voor ieder mensch heeft in welken rang of. stand ook geplaatst, om geregeld te leeren denken en juist te leeren oórdeelen. Door voor beelden uit het dagelijksch leven en herinneringen aan historische feiten werd deze voordragt verduidelijkt. Naar wij verhemen, zullen in die vereeniging gedurende dit saizoen nog twee zulke voordragten plaats hebben. Bij alle korpsen des legers zullen met den aanstaanden verjaardag vhn Z. M. den Koning militaire assauts plaats liehhen, waarbij tevëns belooningen aan onderwijzers zullen worden uitgereikt en benoemingen zullen plaats hebben van meesters en prévóts op de verschillende wapens. Bedankt voor het beroep naar Aarlanderveen door ds. Talma, pred. te Harlingen. Staat der bevolking te Texel, op 31 Dec. 1871: 3142 m., 3235 vr., totaal 6377 personen. In 1872 zijn geboren 110 m., 106 vr., totaal 216; gevestigd 43 m., 42 vr., totaal 85 personen. Overleden in 1872 69 m., 54 vr., totaal 123; de gemeente verlaten 76 m., 97 vr., totaal 173 personen. Bevolking op 31 Dec. 1872 3150 m., 3232 vr., totaal 6382 personen. Er zijn gehuwd 50 paren als: 37 jongmans en jongedochters, 2 jongmans en weduwen, 8 weduwnaars en jongedochters, 3 weduwnaars en weduwen. De bevolking was verdeeld, over de verschillende gods dienstige gezindheden als volgt: Nederd. Herv. 3899, R. Cathol. 1210, Doopsgez. 1165, Chr. Afgesch. Geref. 75, Nederd. Israëlieten 22, Evang. Luth. 10, Remonstrant 1. Men meldt uit Haringhuizen (gemeente Barsingerhorn) van 28 dezer: „Heden ruim 11 ure in den voormiddag ontstond brand in de boerderij, bewoond door den heer C. Stammes. Al spoedig namen de vlammen, aangewakkerd door den oostenwind, zoozeer de overhand, dat er aan blussehen niet te denken viel, en binnen weinige uren de kapitale woning in de asch lag. Huisraad en vee zijn grootendeels gered, hooi en granen, alsmede een kalf zijn verbrand. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. toe te schrijven aan zijne zucht om ieder die zich bij hem wist in te driDgen behulpzaam te zijn, eene eigenschap die hem steeds schatten gelds kostte en hem de dupe deed zijn van vele onwaar dige», maar waarin hij door zijn edel hart telkens weer verviel. Kort na zijn verscheiden werd met het oog daarop onder vele voorname New-Yorker geldmannen het voornemen geopperd, om, ten behoeve der beide dochters, een kapitaal van 200,000 dollars bijeen te brengen, waartoe Bennett, van de Herald, dadelijk voor 10,000 dollars inschreef. De jonge dames hebben dit aanbod echter van de hand gewezen en den wensch geuit, dat een monument ter nagedachtenis huns vaders meer aannemelijk zoude zijn. Aan deze wensch zal gehoor worden gegeven en wel waarschijnlijk in den vorm van een standbeeld in het Central Park. Niet onopmerkelijk is het dat nu de gansche afloop der presidents verkiezing bekend is, het blijkt dat mr. Grant zijne herkiezing geheel te dankeii heeft aan de bijna een millioen stemmen bedingende negerbevolking,dié met uitzondering van 50,000 „solid" de tegen woordige administratie gesteund heeft. Ik stip dit alleen aan om een denkbeeld te vormen van de intellectuele „vox populi," waaraan wij thans onderworpen zijn. President Grant heeft voorts dezer dagen een nieuwe lauwer in zijn krans kunnen steken, daar de Universiteit van Haward met die van lrale College (de voornaamste des lands) hem het diploma van doctor in de regteu verleend heeft, schier eene persiflage op iemand van wien het bekend is dat hij nooit een boek in handen neemt. Het Congres is gedurende December bijeen geweest, maar daarin is weinig vermeldenswaardigs voorgevallen, behalve dat voorstellen gedaan zijn om de presidentsterm in plaats van vier, op zes jaar en bet Salaris van 25,000 op 50,000 dollars te brengen. Een voornaam tooneelkunstenaar' overleed in het begin dezer maand te Philadelphia, Edwin Porrest. Door zijne schier 70jarigen ouderdom had zijn groot talent natuurlijk zijne vroegere frischheid verloren, ofschoon hij vroeger de leidende ster zijner professie was. Tragedie was zijne specialiteit, ien voorzeker zijn „King Lear" en „Richelieu," die ik het voorfegt had beiden door hem te zien vervullen, konden nog niettegenstaande zijne hooge jaren den naijver van menig jong acteur opwekken. Hij laat behalve een vermogen van een millioen dollars, tevens de beste Shakesperi- aanscbe bibliotheek na, behalve die aanwezig is in het Britsch ImnsenM».,;) i,«/ nsisqtiroodns fam nslnov/ dsaieéwT IsB V" In mijn laatste schrijven maakte ik met een enkel woord melding van de- toeneming van misdaad en slechte regtsbedeeling hier te lande. Er schijnt echter bij de autoriteiten in de oostelijke staten een wijziging van systeem op touw gezet te worden, wat voornamelijk aan de woordvoerder der publieke opine „de pers" te danken is. Te New-York en Washington zijn de laatste weken verscheidene Prijs der AdvertentienVan 1—4 regels'60 c'ëAt. elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsmimteberekend BinniiMMii ra Als oorzaak van dit onheil schijnt het felle branden der kagchel te moeten worden aangemerkt. De raad van Amsterdam heeft aangenomen de voor dragt van burgemeester en wethouders om den heer Ph. Rank Lz. als hoofdonderwijzer der openbare tusschenschool Lr. A. te ontslaan. Het vertrek van de Lourdes-bedevaart is, volgens de Tijd, bepaald op 28 of 29 April en de terugkomst op 9 of 10 Mei a. s. De schrijver der „Engelsche brieven" in het Handels blad geeft aan „Ons Streven" en „Onze Roeping" ernstig de vraag ter overweging, hoe bet koks zooveel lekkerder koken dan keukenmeiden. Hij wijst op een pas uitgekomen allervermakelijkst werk van Alexandre Dumas père, dat men „les Memoires d'un gastronome" zou kunnen noemen. Daarin wordt overtuigend aangetoond, dat de gastronomie aan de vrouw niets aan den man alles te danken heeft. In de keuken hebben de vrouwen sinds eeuwen toch de banden vrij gehad, en geene enkele ontdekking of verbete ring is ooit door haar gedaan. Hiervoor zijn zij van nature te conservatief. Zij koken als hare moeders dit vóór haar deden en laten verbeelding en talenten sluimeren. Niemand zal, meent de schrijver, na deze gewigtige ontdekking van Alexander Dumas in ernst de intellectuele gelijkheid van vrouwen en mannen nog durven verdedigen. Het bouwen eener Hoogere Burgerschool te 's Hage is aangenomen door den heer P. Schippers voor 135,900. Eindelijk is Behagel in de residentie aangekomen. Zooals wij reeds meldden, zegt het Vad., zijn de commissaris van politie Beukman en de inspecteurs Hardenberg en Mertz naar Rozendaal gegaan, om daar den in België gearres teerde over te nemen en zijn jl. Dingsdag avond ten 8 u. 20 m. met den beschuldigde te 's Hage aangekomen. Hoewel een en ander zoo stil mogelijk werd gehouden, was er toch in een oogenblik eene groote menigte op het plankier aanwezig. De verdachte liep ongeboeid tusschen de twee inspecteurs in; voorzigtigheidshalve hield een de slip van zijn jas vast. Te oordeelen naar zijn uiterlijk, is hij ongeveer 40 jaren oud; zijn gang verraadt dadelijk dat Behagel het kleêr- makersberoep heeft uitgeoefend. Hij is klein van gestalte en draagt een zwarten knevel. In het zwart gekleed droeg hij een ronden kastoren hoed,-witlinnen kraag en manchetten. In een gewone vigilante is hij naar het huis van arrest overgebragt. Hij is niet door de Belgische aan de Nederlandsche doodvonnissen ten uitvoer gebragt, en wat ook het idéé van Europeesclie philantropen daarover moge zijn, zeker is het dat in Amerika een stukje bereide hennep het beste of liever eenig afdoend middel is om de regering van den revolver te doen op houden of ten minste aanmerkelijk in te korten. Juist heden brengt de telegraaf het berigt dat Stokes, de moordenaar van den bekenden millionair James Pisk, thans bij zijn tweede regtsgeding, dat hem door geld en invloed verschaft was, wegens moord in den eersten graad tot den strop isveroordeeld, eene uitspraak die door de connextiën van den beschuldigde zeker niet verwacht is geworden, maar zonder twijfel alierwege zal worden toegejuicht. Zoo is ook het proces der stad New-York tegen de Tammany- club weder in volle fleur, door wie, zooals bekend is, aan de stadsfinanciën tal van millioenen werden ontvreemd en de bekende sluwe bankier en speculant Jay Gould heeft dezer dagen aan de Erie-spoorweg het kolossale bedrag van 9,082,000 dollars, dus bijna tien millioen, teruggegeven, om van verdere regtsvervolging dier maatschappij verschoond te blijven, zoodat het schijnt dat zachtjes aan een lang gewenscht tijdperk van zuivere regtsbedeeling en ontzag voor de wet zal aanbreken. Mr. Gould heeft echter volgens het oordeel van velen bij zijne handeling een bijoogmerk, daar bij zelf duizenden aandeelen der Erie-road in handen heeft, en misschien wel weder op zijne beurt gelegenheid zal vinden zyn haan te doen kvaaijen, zooals hij onlaugs «ene stagnatie teweeg bragt in de Worth-Western-spoorweg-aandeelen, bij welke operatiën voor 25 millioenen in Wallstreet werden omgezet en hij drie millioen profljt maakte. De omstandigheid dat onlangs generaal Dix, vroeger ambassadeur te Parijs, tot gouverneur van de staat New-York en mr. Havemeijer tot burgemeester der stad van dien naam zijn verkozen zai voorzeker leiden tot vele zeer nood zakelijke hervormingen, daar beiclen mauneD zijn van erkende eerlijke beginselen en als zoodanig door de beste bestamtdéélen van beide partijen zijn. gesteund geworden. Wat Amerika bij zijne uitgestrektheid en daaraan nog niet geëvenredigde bevolking vooral behoeft en steeds met open armen ontvangt is i emigratie. De laatste .drie weken echter werd dat artikel min of meer overdreven, daar te New-York verscheidene bootladingen met arme Italianen zijn aangekomen, bijna zonder uitzondering zeer behoeftig en velen zonder een handwerk te ver staan. Door de agenten in hun land en te Marseille bedrogen, dachten zij naar Buenos-Ayres te gaan en zagen dan ook New-York aan voor die Btad, die wegens het klimaat zeker beter met hunnen landaard zoude gestrookt hebben dan het gure winterseizoen hier te lande. De autoriteiten hebben pogingen aangewend bij de Italiaanscbe regering om zoo mogelijk eenigzins toe te zien op de wijze waarop die zoogenaamde agenten handelen. Van de ongeveer 3000 gearriveerden zijn velen zuidwaarts getransporteerd eu word :is i-J 1 L

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1