Buitenland. Frankrijk. Engeland. regering uitgeleverd, naar het schijnt, omdat het uitleverings traktaat met België, voor uitlevering van een persoon althans een bevel tot teregtstelliug eischt, welk bevel natuurlijk door de Nederlandsche regering niet kon worden gegeven alvorens hen uit de ondervraging van den verdachte voldoende was gebleken, dat hij medepligtig aan den moord was, welke ondervraging op haar beurt weder niet kon plaats hebben alvorens de verdachte te 's Hage was. Maar Behagel is wegens landlooperij door de Belgische politie aangehouden, naar de Nederlandsche grenzen vervoerd en aldaar door de Nederlandsche politiebeambten gearresteerd. Hij had bij zich een groot pakket, met onderscheiden lakken voorzien, vermoedelijk door de Belgische politie gecacheteerd. Men meldt uit Tilburg aan het VaderlandIn den laatsten tijd werden herhaaldelijk vrouwen aangerand door een kort, dik kereltje, wiens gelaat was zwart gemaakt. Vier vrouwen werden o. a. door dien persoon, met een mes gewapend, aangesproken; drie ontliepen het, de vierde moest zes gulden afgeven. Vrijdag werd een groote, ge zonde boerin zoo cordaat aangesproken, dat zij een rijks daalder moest afgevenanderen ontkwamen het, doordat op haar schreeuwen menschen kwamen toeschieten. En nu blijkt door een arrestatie onder Oirschot, dat het zwarte kereltje iseen jonge blanke vrouw, verleden jaar getrouwd en moeder van een kindje. De manskleêren die men onder den wieg vond en haar aantrok, de zwarte sporen op haar gelaat leidden tot de ontdekking; - toen zij de blaauwe slaapmuts op-, het bruine buis aanhad, in één woord was vermomd zooals men vermoedde dat zij de aan randingen had gepleegd, herkenden alle personen haar als het zwarte, dikke kereltje. Ze is voorloopig hier in arrest, en zal naar Eindhoven vervoerd worden. Jl. Zondag is de eerste stoomboot in zee gestoken, die regtstreeks van Rotterdam naar Java vaart. De beide tweede luitenants, die te 's Hertogenbosch bellen „gemoerd" hadden en voor dat feit tot 45 dagen sententie waren veroordeeld, hebben van Z. M. den Koning voor den tijd van 15 dagen kwijtschelding van straf gekregen. Zij moeten alzoo eene maand detentie ondergaan. Te Zevenbergen heeft men thans waarschijnlijk een aanrander in handen. Zekere van V. is als zoodanig ter beschikking van de justitie gesteld. Te Stratum overleed dezer dagen zekere Jan Alphen, die, hoewel hij lezen noch schrijven kon, sedert eene lange reeks van jaren kerkmeester, raadslid en zelfs wethouder was. Sedert de invoering der gemeentewet had hij geleerd zijn naam te schrijven. Het anders zoo rustige Sneek was jl. Maandag het tooneel van groote opschudding. De oorzaak daarvan was gelegen in den verkoop, in het logement van Sevensma, van het vleesch der 48 koeijen, afkomstig van een van longziekte verdachten stal. Die verkoop werd, behalve door kooplieden, ook door een massa volks bijgewoond, dat door roepen, schreeuwen of zingen 't onmogelijk maakte met den verkoop voort te gaan. Men zegt dat de reden van ontevredenheid hierin gelegen is, dat op last van den veearts de hartslag, pens, enz. begraven zijn, in plaats van die, zooals in Nijland en Heeg is geschied, weg te schenken aan de armen. De burgemeesters van Wijmbritseradeel en Sneek waren met de noodige politie tegenwoordig, maar het was niet mogelijk de woelende menigte tot bedaren te brengen, waarom de verdere verkoop geschorst moest worden. De heerschende spanning maakte het zelfs noodzakelijk militaire magt van Leeuwarden te ontbieden. VdcSr dat deze arriveerde was het volk nog meer opge wonden geworden, vooral door het gebruik van sterken een groot aantal gebruikt om in de stad de straten van sneeuw schoon te houden. Binnen- en buitenlandsche emigratie zal dit jaar weder een nieuw en zeer uitgestrekt veld verkrijgen door den staat Texas, waar vele spoorwegen worden aangelegd en waarheen als het ware een soort van volksverhuizing plaats heeft, geheel in overeenstemming met de zucht die ieder in dit land bezielt, vreemdeling of inboorling, om gedurig te reizen en te .trekken. Ik sprak hier boven met een enkel woord van speculatie en om- kooperij, maar vergat nog aan te stippen, dat in den laatsten tijd veel is aan het licht gekomen ten nadeele van vele leden van het Huis der Vertegenwoordiging en den Senaat, onder de eersten ook de voorzitter van dat ligohaam, die niet ongevoelig is gebleven voor de geldelijke aanbiedingen van den Pacitic-spoorweg of het zoogenaamde crediet mobilier, ten einde bij de Vertegenwoordiging enkele wets ontwerpen in het belang der corporatie te doen passeeren. In het politieke leven van dit land is nog al eens afval, en zij die daarin betrokken zijn, zijn verre van schroomvallig er van te profiteren. Te Boodschap, door den president aan het onlangs geopeude Congres gezonden, was een flink document, waarin onder anderen met veel ernst het voordeel betoogd werd om alles in het werk te stellen voor eene goede vertegenwoordiging des lands op de aanstaande Weener tentoonstelling en verzocht werd tot dat doel een erediet van 100,000 dollars toe te staan. Ik geloof echter dat die beschikking door het Congres nog niet genomen isalleen zijn door den minister van Marine twee oorlogschepen beschikbaar gesteld tot overbrenging van industrieële voorwerpen. Be super intendant der tentoonstelling heeft verder verzocht, dat het Ameri- kaansche schoolsysteem in al deszelfs deelen zal worden vertegen woordigd en daarvoor zal op de meest mogelijke wijze worden gezorgd. Het redacteurschap der New-York-Tribune heeft na mr. Greeley's dood aanleiding tot veel geschrijf en gedachtenwisseling gegeven. Er is ernstig sprake geweest om den tegenwoordigen vice-president Colfax, die in Maart a. s. aftreedt, aan dat blad te verbinden; vele onderhandelingen hebben dienaangaande plaats gehad, maar of men het bedongen salaris, 20,000 dollars, wat hoog vond voor de nog te bewijzen bekwaamheden van mr. Colfax als journalist, de negociatie is afgesprongen en de tegenwoordige redacteur, mr. Whitelaw lleid, een mau van middelbaren leeftijd en groote be kwaamheden, zal die functie blijven waarnemen. De Tribune zal voor het tegenwoordige de administratie steunen, maar voorts volstrekt geen partijorgaan, maar een onafhankelijk nieuwsblad zijn. In Europa heeft den laatsten tijd het water een groote rol gespeeld, naar het schijnt hier te lande het vuur. De bladen zijn letterlijk opgevuld met berigten vanbrand uit alle oorden des lands. De voorname ongevallen van dien aard zijn geweest te New-York; in de eerste drank, dat met kwistige hand werd rondgedeeld. Om 9 uur 's avonds kwam de infanterie uit Leeuwarden aan, welke manschappen zich posteerden vóór het stadhuis. Reeds daar werden zij door het volk uitgejouwd en bedreigd. Van hier trokken zij naar het huis van Sevensma, gevolgd door een onafzienbare menigte, die hen ten laatste geheel insloot. Aan schelden en dreigen was geen einde, ja men ging zelfs zoover van met steenen te werpen, totdat een der soldaten door een steenworp ernstig aan het hoofd werd gewond. Onmiddelijk werd tot een algemeenen aanval bevel gegeven en in minder dan vijf minuten was het plein vóór het huis van Sevensma schoongeveegd. In het onbeschrij felijk tumult, de verwarring en het dringen, die daarbij plaats hadden, geraakten eenige menschen in het water, die er echter weder uitgehaald werden. Velen zouden gewond zijn. De nacht is rustig voorbijgegaan. (D.v.'sGr.) Voor de betrekking van kastelein in de sociëteit de Harmonie te Groningen hebben zich niet minder dan ongeveer 300 sollicitanten aangegeven. In de Haarl. Ort'. vindt men de volgende advertentie: Mijn vrouw is weer op nieuw verjaard: Nog is dat half dozijn gespaard, Ook tellen zij nu met malkaar Te zaam Vier Honderd Tachtig Jaar, En dat is alzoo door elkaar, Tot zes aan toe, elk Tachtig Jaar. Jb. BROUWER. Hoogwoud, 28 Januarij 1873. Het is reeds meer voorgekomen, dat koningen her derinnetjes huwden of dat pianisten abbés werden; maar merkwaardiger nog is het volgende geval: Een Domini- kaner monnik had de pij afgelegd om eene te Florence algemeen bekende zangeres te huwenniet tevreden echter met dezen stap, waagt hij een nog beslissender en verwis selde het altaar met het tooneel, om de lauweren zijner vrouw te deelen. i In de berigten uit Conchinchina wordt gewag gemaakt van een dapperen strijd, welke verscheidene uren lang door een Fransche schroefkorvet -Bourayne, gecomman deerd door den kapt. ter zee Senez, op een togt van Saigon naar den Golf van Tonkin, tegen vijftien sterk bemande en goed gewapende Chinesche zeeroovers-jonken is ge voerd. De korvet heeft drie dier praauwen iu den grond geboord, twee andere prijsgemaakt en de overige gedwongen om haar heil in kreken of op het drooge te zoeken. In het Mémorial Diplomatique wordt het volgende gezegd „De regering is thans reeds in staat te berekenen omstreeks welken tijd de oorlogschatting aan Duitschland geheel zal kunnen afgedaan zijn. Tengevolge van de veelvuldige vervroegde stortingen is op rekening der laatste leening van drie milliarden reeds een som van 2300 millioen ontvangen. Men kan dus berekenen, dat in de eerste dagen van Julij de geheele som van 3 milliarden beschikbaar zal zijn. In dat geval zal de regering niet eens gebruik behoeven te maken van de bij het tractaat bedongen bevoegdheid om voor de afbetaling van het laatste milliard aan Duitschland waarborgen te geven; zij zal dat milliard geheel kunnen afbetalen, eene operatie welke, met de noodige omzigtigheid ten einde de geldmarkt niet te verstoren geleid wordende, tegen de maand September zal kunnen afloopen. plaats de brand in het vijfde avenue Hotel, waarbij elf vrouwelijke dienstboden zijn omgekomen, die men door hoogst laakbare achte loosheid heeft verzuimd te redden, wat naar het schijnt zeer gemakkelijk had kunnen gebeuren. Verder zijn ook verscheidene levens te betreuren bij den brand eener drukkerij, terwijl ook het hippodrome en de menagerie van den bekenden prins der humbugs Barnum voor de derde maal een prooi der vlafnmen werd en waarbij alleen twee olifanten gered werden, alsmede een zeer groote kerk te Brooklvn, de Tabernakel genaamd. Men denkt dan ook aan een afdeeling der Commune, en gelooft dat dat ligchaam dfe hand in die zaken heeft, zoodat waarschijnlijk van autoriteitswege de zoogenaamde internationale zal worden ontbonden of in allen gevalle met aandacht worden nagegaan. De Erie-spoorweg verheugt zich weder in een spoorwegongeluk met tal van dooden en gewonden. Er schijnen met het oog op dat artikel maatregelen te zullen worden genomen bij de wetgeving-der onderscheidene staten, om de spoorweg-maatschappijen, die nu al vrij wel hun eigen zin doen, onder strenge verordeningen te stellen voor het bepalen van snelheid en wat daarmede in verband staat. Zoo zal ook bij het daarstellen van gebouwen meer en meer gdet worden op doelmatigheid der constructie, ter voorkóming van brand, daar het maar al te zeer blijkt dat de Amerikaansche steden eigentlijk niets, anders zijn dan tóudeidoozen. Dezer dagen is zoo overtollig sneeuw gevallen, dat in Boston, New-York en Philadelphia dat artikel voeten hoog op de straten lag, zoodat voertuigen niet bij magte waren de straten te berijden en de handelaars en kantoorlui 's ftvonds niet naar huis konden gaan, maar in de hotels moesteit blijven logeeron. Het ijs in de rivieren heeft ook. op veel plaatsen enorme schade veroorzaakt, vooral te Cincinnati, waar vele stoombooten daardoor totale wrakken zjjn geworden. 3 lat iooijj opa bad taob Men verwacht den vierden Maart a. s., zijnde de inauguratie van president Grant's nieuwen term, een groote militaire vertooning te Washington, de grootste sedeft de groote parade die daar na de sluiting des oorlogs voor president Lincoln plaats had. Deze militaire neiging zal zeker wel niet veel bijval vinden onder de bevolking; de anti-regeringspers zal mr. Grant wel weder als een militaire dietator of zoo iets voorstellen, en er tevens op wijzen, dat wij Pruissisch worden met schouwspelen van dien aard, maar daar zal het natuurlijk bij blijven, want onder de vele minder aangename eigenschappen van onzen praeses behoort vooral deze, dat hij zich weinig rigt naar de publieke opinie. Dit is voor het oogenblik alles wat ik eenigzins vermeldenswaardig dacht; neem deze hocus pocus voor lief en geloof mij steeds. Kansas City, 6 Januarij 1873. tt. J. W...V.. v. H. Men herinnert zich, dat in Nov. jl. zes gevangenen veroordeelden, wegens deelneming aan den Parijschen opstand, met name Gallot, Ch. Dacosta, Caudereux, Frilay, Martel en Mimier uit de gevangenis van Port-Louis, aan den ingang der baai van Lorient, ontsnapt zijn. Het blijkt thans uit een in de Londensche Times opgenomen verhaal hunner ontkoming, dat zij reeds den dag na hunne ontsnapping eene kleine havenstad van Bretagne bereikt, zich aldaar aan boord van een Engelsch. vaartuig inge scheept hebben en behouden in Groot-Brittannië; aange komen zijn. Met veel beleid en een onuitputtelijk geduld zijn zij er in geslaagd om de bezwaren, die aan hunne ont snapping uit de gevangenis in den weg stonden, te boven te komen. Eerst hebben zij een put van dertien voet diepte gegraven en vervolgens een langen horizontalen gang, welke hen aan den oever der zee moest brengen. De werktuigen, waarvan zij zich bedienden, waren 'hunne nagels, eenige houten spaanders en een paar ijzeren staven. Daar hun arbeid gedurende de nachtelijke stilte spoedig ontdekt zou zijn geworden, verrigtten zij dien enkel des daagsmaar zij zorgden er voor, dat zij op den tijd der appels steeds present waren. Al de gedetineerden in het fort waren, verklaren zij, met het ontvlugtings-plan bekend, en sommige hadden bij de uitvoering daarvan zelfs de behulpzame hand geleend. Geen hunner had echter het plan durven of willen verraden. Op weg naar de station van den spoorweg ontmoetten hen drie gewapendegendarmes. Deze gingen beleefd voor hen op zijde. Het Fransche grondgebied zou dus vóór den winter door de Duitsche troepen kunnen ontruimd zijn, en deze zouden in hun land kunnen terugkeeren, zonder dat er een enkel punt van het tractaat tusschen Frankrijk en het Duitsche rijk te regelen of uit te voeren bleef." Eerstdaags vertrekt per Orne weder een transport van 540 veroordeelden ter zake van de Commune-gruwelen naar Nieuw-Caledonië. Figaro, die inzage van de „vracht lijst" heeft gehad, verklaart dat onder die massa namen slechts zeer enkele meer of min bekende worden aange troffen. „Al die bezendingen," zegt het blad, „zijn slechts de katvisch der Commune; de zalmen doen zich in de gastvrije stroomen van LondenBrussel en Genève inmiddels te goed." De bekende schaakspeler Rosentlial heeft zijn reputatie schitterend gehandhaafd. Hij heeft jl. Zatürdag in eèn restauratie van het Palais-Royal, acht en twintig partijen tegelijk en tegen de beste spelers gespéeld, zonder meer dan één minuut tusschen iederën zet te laten verloopen. Van de 28 partijen heeft hij er 26 gewonnen. Aan dit schaaktournooi namen o. a. deel de Prins van Mingrelië en baron André, een Prins van het schaakspel. Te Parijs overleed onlangs fn het bedelaars-gesticht Van St. Denis een spitsboef, die een zeer curieuse levens geschiedenis had. Hij heette Desjardins en er is welligt nooit in Frankrijk een man geweest, die zooveel correctionnele vonnissen ondergaan heeft. Desjardins was 83 jaar oud en 38 malen veroordeeld geworden, altijd voor delicten van denzelfden aardopligterij, misbruik van vertrouwen of rupture de ban. Alles bijeengeteld had hij 56 jaar in de gevangenissen dooygebragt, Zijne laatste veroordeeling dag- teekent van voor vijf jaar. Hij had toen in zijne soort een meesterstuk uitgevoerd. Hij had het te Poitiers zoo ver weten te brengen, dat hij, zich voor inspecteur-generaal der gevangenissen uitgevende, een rijtuig en .paard had weten magtig te worden. Hij was vervolgens naar Tours gegaan, en werd daar juist in hechtenis genomen op het oogenblik dat hij zich in allé deftigheid naar de prefectuur begaf om in particuliere audiëntie ontvangen te worden door den prefect, die in den waan was dat hij met niemand meer of minder te doen had dan met maarschalk Can- robert. Toen de president der correctionnele regtbank te Tours, die dezen veteraan in de schelmerij zijne 38 ver oordelingen zou doen hooren, na de gebruikelijke vragen zeide: „gij zijt door de correctionnele regtbank te Colmar tot drie maanden, door het hof te Nancy tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld geworden; door de regtbank te le Mans":... viel Desjardins hem in de rede: „Och, president, lees de heele rekening maar niet op; zeg maar, als 't je belieft, hoeveel het zamen is." Toen eenige maanden geleden Rochefort mét mlle. Renault trouwde, was men algemeen van gevoelen dat dit een huwelijk in extremis was. De ongelukkige verkeerde inderdaad destijds in zoo deerniswaardigen toestand van verzwakking en uitputting, dat men haren dood ieder oogen blik verwachtte en haar dan ook onmiddelijk na de huwelijks voltrekking, de sacramenten der stervenden werden toe gediend. Zij is echter sedert van lieverlede hersteld en heeft reeds in zooverre hare krachten herkregen, dat zij zich dezer dagen in de zoolang ontbeerdè zonnestralen het genot eener kleine wandeling heeft kunnen veroorloven. Zij'was in zwaren rouw gekleed, doodsbleek en zeer ver magerd, maar had toch een vasten gang. De doctoren, schrijven voor een groot deel haar herstel toe aan hare levendige begeerte om weder hare moederlijke pligten bij hare kinderen te vervullen, die nog altijd bij een vriend der familie te Saint-Mattin-de Ré verpleegd worden. Mevr. Rochefort wil zich, zoodra hare krachten het maar eenigszins veroorloven, derwaarts of naar Boyardville begeven, ook om haren man te kunnen bezoeken, zoolang hij nog in Frankrijk blijven zal. De Koningin heeft in de vorige week per telegraaf harei deelneming betuigd in het lot van da schipbreukelingen der Northfléet; en bijzonder in dat der echtgenoote van den kapitein; ook heeft zij 200 p. st. gezonden als bijdrage tot het fonds ter ondersteuning van de noodlijdenden die gered zijn. Dit fonds bedraagt thans 1500 p. st. Omtrent het stoomschip dat de Northfleet in den grond heeft geboord is nog niets met zekerheid bekend. Wel vermoedt men dat het de Murillo kan zijn geweest, .eene Spaansche boot,, die, van Antwerpen komende, zich omstreeks dien tijd ter plaatse der ramp moet bevonden

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2