1873. N°. 15. 31 Jaargang. Zondag 2 Februari] LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. EERSTE BEKENDMAKINC. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EX MEI WEÜIEPER ('OIRAXT ,,Wjj huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franoo per post - 1.65. Bnrcau: HOLENPLEIN, lï°. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel meer 15 cent. Groote letter» of vignetten worden naar plaatsruimteberekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS I Naar Oost-lndië: via Triest 4 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. Marseille 13Febi'. 's avonds 6 u. 25 in. Brindisi 6 Febr. 's avonds 6u. 25 m. per Conrad, 8 Febr., 's avonds 11 uur. Cura$ao en Suriname, 16 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Goede Hoop. via Southampton: 3 Febr., 's morg. 6 u. 25 m. BURGEMEESTEE eu WETHOUDERS der gemeente HELDER maken bekend, dat de LOTING over de in 1872 in deze gemeente ingeschrevenen voor de ligting der Nationale Militie van 1873 is bepaald op Zaturdag den tu>ee-en-twintigsten Februarij eerst komende, des voormiddags ten tien ure. De loting zal plaats hebben in de BOUWZAAL, achter het Bureau voor Gemeentewerken, op de Kerkgracht. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, kunnen tegen de wijze waarop zij is geschied, bij de Gedeputeerde Staten bezwaren worden ingebragt door belang hebbende 'lotelingen, of door hun vader of voogd, bij verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem die het bezwaar inbrengt. Dat verzoekschrift moet worden bezorgd bij den Burgemeester dezer gemeente. Voorts wordt in berinnering gebragt, dat zij die vermeenen vrij stelling van dienst te kunnen erlangen, daarvan bij de loting opgave moeten doen aan den Heer Militie-Commissaris. Zij, die vrijstelling van dienst reclameren wegens broederdienst of als eenigen zoon, moeten zich op Vrijdag den zevenden Februarij te voren, des morgens tusschen 9 en 12 ure, vervoegen aan het Raad huis eerstgenoemden met de geboorte-bewijzen van al hunne broeders en de bewijzen van dienst of zakboekjes hunner broeders, op wier dienst zij hunne reclame gronden, en laatstgenoemden met de trouw akten hunner ouders. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. den 1 Febr. 1873. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Februarij. De regtszaak van Prins Napoleon tegen den ex-minister Lefranc, wegens zijne gewelddadige uitzetting uit Frankrijk, is in den loop dezer week aanhangig geraakt voor de Assises der Seine. De verdere behandeling is echter ver daagd tot over 14 dagen. De voormalige minister heeft de verantwoordelijkheid van den genomen maatregel geheel De Wereldtentoonstelling te Weenen in 1873. Nergens vindt men zooveel werken van kunst voor het publiek toegankelijk gesteld, als te Weenen; nergens ook heeft in de laatste jaren de handel, de nijverheid een zoo groote vlugt genomen, als in de prachtige stad aan den Donau met haar ruim 580,000 inwoners. Geen wonder dan ook, dat daar, waar naar den naam van „wereldstad" gestreefd wordt, men niet wil achterstaan bij Londen en Parijs, die voorgingen op het terrein der groote inter nationale tentoonstellingen. Het is thans de tijd niet, en ook de beperkte ruimte in onze kolommen belet ons om een geschied kundig overzigt te geven van den oorsprong af der internationale tentoonstellingen voor lateren datum bewaren wij dus dit belangrijk punt en bepalen ons tot hetgeen kan geacht worden een dadelijk belang in te boezemen aan ieder, die of zelf de producten van zijn nijverheid ten toon wil stellen, of die van anderen bezigtigen. Op de uitgestrekte vlakte langs den Donau, Prater genaamd, waar eerlang een geheel nieuwe stad zal verrijzen, begrensd door de Haupt Allee en de Feuerwerks Allee, wordt de laatste hand gelegd aan een gebouw, dat, als 't gereed is, in smaakvolle pracht alles zal overtreffen wat tot hiertoe van dien aard gezien is. In dat gebouw, met de daarnevens opgerigte Maschinenhalle en Kunstausstellungsgebaude, zal op 't veld des vredes gestreden worden om den palm der overwinning tusschen den vooruitgang in Noord en Zuid, in Oost en West. Dat de K. K. commissie op voorstel der regering, welke in de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie de kunst met kracht beschermt, ook den vooruitgang in deze zaak op echt liberale wijze huldigt, kan o. a. blijken uit het feit, dat een „Collectivausstellung" van de Musea, op 't- voetspoor van Kensington Museum te Londen, zal plaats hebben, opdat in de werkplaatsen der industrie de kunst een heilzamen invloed moge uitoefenen. Behalve Kensington Mu seum zullen de Musea van Edimburgh, Moskau, Lyon, Munchen, Stuttgart, Nürnberg, Weimar, Berlijn, enz. biertoe medewerken onder de leiding van het „Genossenschaft der bildenden Künstler Wiens." Bijzonder aantrekkelijk door de nieuwheid zal zijn de tentoon stelling van liefhebbers, waarin de kunstvriend en verzamelaar zelf optreedt als tentoonsteller. Schatten, welke nu niet voor ieder toegankelijk zijn, zullen thans in ruimeren kring kunnen worden bezigtigd en nut stichten. op zich genomen, zoodat zijne ondergeschikten volstrekt niet in 't regtsgeding worden betrokken, hoezeer zij in de zaak handelend optraden. De Spaansche regering vermeldt alweder een voor haar glorieus feit: eene overwinning waarbij de Carlisten 47 dooden op 't slagveld lieten. Hoe het komt, dat, ondanks alle overwinningen, waarvan de officiële berigten gewagen, de opstandelingen alsnog stand houden, dit is onmogelijk te begrijpen. Berigten uit St. Petersburg verzekeren, dat de verjaardag des Keizers van Rusland, die den 29 April invalt, dit jaar op zeer luisterrijke wijze zal gevierd worden. Nu reeds worden toebereidselen gemaakt ook van militairen aard, want het bezoek van Keizer Wilhelm schijnt te vorderen, dat vooral in dit opzigt de verjaardag zeer feestelijk moet worden. Het gerucht, dat de heer Thiers een bezoek aan de tentoonstelling te Weenen zou brengen, wordt voor onge grond verklaard. Het schijnt dat de president geen besluit ten dezen genomen heeft. De heer Thiers zou de tentoon stelling niet anders kunnen bezoeken dan als vertegen woordiger van Frankrijk, indien er een soort van congres van vorsten werd gehouden. Volgens berigten uit Amerika is aldaar aan de orde een plan tot het sluiten van een federatief bondgenootschap dei- republieken van Centraal-Amerika. Volgens de scheepstijdingen van Lloyd, is het stoomschip Murillo gisteren te Cadix binnengekomen, en heeft men als onwedersprekelijk geconstateerd, dat de Murillo het vaartuig is, hetwelk de Northfleet in den grond gehoord heeft. Naar de onderscheidene gezindheden was de bevolking dezer gemeente op 31 December 1872 verdeeld als volgt: Nederduitsch Hervormden 1343 3, Fransch of Waalsch Her vormden 21, Engelsch of Presbyteriaansch Hervormden 4, Aglikaanschen of Episcopalen 3, Evang. Lutherschen 466, Hersteld Lutherschen 258, Doopsgezinden 415, Remon stranten 41, Moravische Broeders 1, Christelijk Gerefor meerden 400, Roomsch-Catholieken 4374, Oud-Roomschen of van de Bissch. Clerezy 262, Nederduitsch Israeliten 380, Portugeesch Israeliten 1, tot geene der genoemde gezind heden behoorende 5, totaal 20044. De verkiezing van een lid voor den gemeenteraad alhier zal plaats hebben op Dingsdag 4 dezer, van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 ure. In de Nutsvergadering van gisteren avond trad als spreker op de heer J. G. R. Vos, die tot onderwerp had „De tijden veranderen en met hen de mensehen." Spreker toonde de waarheid hiervan aan door een aantal voorbeelden uit het volksleven, en wees o. a. op 't houden van feest maaltijden en de verkwisting, die hierbij in vroegeren tijd Een „Collectivausstellung" van nationale „Hausindustrie" ver hoogt zeker niet het minst het aantrekkelijke van de expositie, welke dit jaar in Oostenrijks hoofdstad zal worden geopend. In deze afdeeling worden opgenomen al wat bij de verschillende vol keren van den aardbodem in huis en voor het huis gemaakt wordt, deels ten gebruike in de kamer, deels in de keuken, deels voor de kleeding, zoowel die des volks als den opschik. Iets dergelijks trok in 1867 te Parijs de aandacht in niet geringe mate van kunstvrienden en kunstkenners, en niet het minst van de talrijke industriëlen, die de toenmalige tentoonstelling bezochten. Thans heeft men bedoeld, de nationale industrie voor het huis en het dagelijksch leven als een integrerend deel van 't geheel bovenal te doen uitkomen. De leidende gedachte is noch ontleend aan 't ethnographisch noch aan eenig ander standpunt, dat een eenzijdig belang inboezemtmaar alleen aan het practisch artistlque stand punt, dat dus ieders aandacht onverdeeld waardig is. Hiermede is in zeer korte trekken geschetst wat o. a. op de te openen tentoonstelling beschouwd mag worden als het resultaat te zijn van de ondervinding, bij vroegere tentoonstellingen opgedaan: als de vooruitgang. De geheele tentoonstelling zal 26 groepen omvatten. 1ste groep: mijndelving en wat er mede in verband staat. 2de groepland- en tuinbouw en landhuishoudkunde. 3de groepscheikundige industrie. 4de groepvoedingsmiddelen door de nijverheid voortgebragt. 5de groep: voortbrengselen van de industrie geschikt voor kleeding in alle vormen. 6de groepde industrie op leder en gutta percha toegepast. 7de groep: bewerkte metalen. 8ste groep: bewerkt hout. 9de groep: steenen, kleiaarden en glazen voorwerpen. 10de groep: bewerkt meerschuim, elpenbeen, kleine bronzen voorwerpen, stokken, zweepen, paraplnien, enz. enz. 11de groep: papier. 12de groep: graplhsche kunsten. 13de groep: werktuigen en transportmiddelen. 14de groep: wetenschappelijke werktuigen. 15de groep: muziekinstrumenten. 16de groep: krijgs wezen. 17de groep: marine. 18de groep: alles betreffende het ingenieursvak. 19de groep: de gewone woning met haar inwendige inrigting en opschik. 20ste groep: hetzelfde van de boerenwoning. 21ste groep: de nationale Hausindustrie. 22ste groep: voorstelling van de werking der musea voor „Kunstgewerbe." 23ste groep: kerkelijke kunst. 24ste groep: de kunst van vroegeren tijd door liefhebbers en verzamelaars tentoongesteld, de zoogenaamde exposition des amateurs. 25ste groep: hedendaagsche beeldende kunst. 26ste groepopvoeding en onderwijs. plaats vond, op den toestand der zedelijkheid, regtspleging, onderwijs, enz. Bijdragen werden geleverd door de heeren J. Rinner en G. E. Kloosterhuis. Door eerstgenoemde werd voorgedragen een proza-stuk getiteld: „Een nare nacht," een dorpsverhaal van ontmaskering van bijgeloof door laatstgenoemde het gedicht„St. Helena op 5 Mei 1821* (sterfdag van Napoleon I), uit 't Fransch van J. J. L. ten Kate. Jl. Donderdag had des avonds ten 8 ure in het Bouwlokaal der gemeente de aangekondigde buitengewone vergadering plaats van de afdeeling Helder der Nederlandsche vereeniging ter bevordering der koepokinenting, gezeteld te Rotterdam. In deze vergadering werd het huishoudelijk reglement vastgesteld en kan hierop thans de goedkeuring van het hoofdbestuur gevraagd worden. Volgens dit regle ment acht de afdeeling zich geroepen handelend op te treden, zoodra hare hulp van gemeentewege wordt inge roepen, of zoodra feiten van onvoldoende algemeene vac cinatie of revaccinatie ter harer kennis gekomen zijnde, hare hulp middelijk of onmiddelijk nuttig of noodzakelijk kunnen maken. Ieder mannelijk of vrouwelijk ingezeten der gemeente Helder wordt door enkel toetreding lid der afdeeling, tegen eene jaarlijksche contributie van hoogstens een gulden en minstens vijftig cents, en neemt de zedelijke verpligting op zich om de algemeene vaccinatie en geregelde revaccinatie te bevorderen, inzonderheid in de gemeente Helder. In de maand Mei wordt eene afdeelings-vergadering belegd, waarin onder anderen de afgevaardigde ter alge meene vergadering der Nederl. vereeniging wordt benoemd. De afdeeling Helder mag zich in een reeds aanzienlijk ledental (111) verheugen; echter is het zeer wensclielijk dat dit getal sterk toeneme, met het oog op het algemeen belang dat door de Nederlandsche vereeniging ter bevordering der koepokinenting beoogd wordt. Het bestuur der afdeeling Helder bestaat uit de heeren H.L. Oudenhoven, president; dr. Hellema, secretaris; S. Braaksma, penningmeester; G. E. Bron en H. Daarnhouwer. Den 8 Febr. zal alhier overgaan aan boord van de naar Batavia bestemde mailboot Conrad, een detachement sterk 125 militairen, waaronder 6 onderofficieren. Het Vaderland verneemt, dat tot kommandeurs van het Legioen van Eer zijn benoemd de heeren Booms, ge- neraal-majoor en chef van den generalen staf, enMacLeod, generaal-majoor en buitengewoon adjudant des Konings, en tot ridders dierzelfde orde de heeren G. Schneider en D. Hardenberg, kapiteins bij den generalen staf. Beroepen bij de Luth. gemeente te Cura9ao de propo nent F. F. Sonstral. Aangenomen het beroep naar Grand Rapids (Noord- Amerika) door ds. J. N. Dosker, pred. bij de Christ. Ger. gemeente te Zwolle. Bij de eerste 15 groepen behoort voor ieder een statistiek der productie onder de nummers, waarin elke groep is afgedeeld. Hierbij komen nog de additionele tentoonstellingen van de ge schiedenis der uitvindingen, die der ambachten, die des wereld handels, enz. en de tijdelijke tentoonstellingen, als van levende dieren, dood gevogelte, levende planten, enz. Het gebouw, waarin de tentoonstelling zal plaats vinden, is 9Q5 meter lang en 205 breed. Daarin is één groote galerij over de geheele lengte, waarop aan beide zijden dwarsgalerijen uitloopen. Het middenpunt wordt gevormd door een rotunde. Dit zal de grootste zaal zijn, zonder eenige kolom tot ondersteuning van het dak, welke men tot hiertoe kent. Het centrum, de rotunde, is 102 meter in doorsnede, 79 meter hoog en geheel opgebouwd naar de teekeningen van den Engelschen ingenieur Scott-Russell. De groote galerij zal 25 meter breed zijn, ieder der dwars galerijen 15 meter, bij een lengte van 75. De dwarsgalerijen zijn door 35 meter breede open ruimten geseheiden, waar alles geplaatst zal zijn wat niet onder dak behoeft te worden opgesteld. De geheele oppervlakte van de overdekte ruimte voor de ten toon te stellen voorwerpen zal 103,000 vierkante meter zijn. Ten oosten van 't Rondeau van de Prater Allee en en face van de groote galerij zal zich het gebouw voor de „Kunstausstellung" bevinden; het is langs de muren gemeten 6995 vierkante meters groot. Een door hen zeiven af te sluiten gedeelte zal ingerigt worden voor de exposition des amateurs. Bedekte galerijen zullen van uit dit nevengebouw naar de aquaria en de kassen voor zeld zame planten voeren. Parallel met den Donau zal een gebouw ingerigt zijn tot op stelling van de machineriën, 990 meter lang en 28 breed. De dijk langs evengenoemde rivier zal gebruikt worden om hydrau lische en dergelijke toestellen te laten werken. Den architect Carl Hasenauer, wien 't toezigt op den bouw is toe vertrouwd, werd ook de vervaardiging der teekeningen opgedragen. De Nordbahn en de Staatsbabn zullen door zijsporen met het terrein van de tentoonstelling verbonden zijn. Om den omvang van 't werk der opbouwing te begrijpen diene, dat alleen voor de 32 pijlers (fundamenten) voor de rotunde 14,000 centenaars Kufsteinsche hydraulische kalk en 400 centenaars Port land cememt zijn gebruikt. Vergelijkt men de volgende cijfers:

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1