1873. N°. 16. Woensdag 5 Februarij. 31 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Vaststelling der 281ste Staats-Loterij. Binnenland. IfELDERSCHE EV NIEUWEDIEPEÏI COURANT, „Wii Huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zattjbdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent. elke regel ineer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnirateberekend VERTREKDAGEN DER BRIEVENMAILS: Naar Oost-lndiëvia Triest 18 Febr. 'savonds 6 u. 25 m. a u Marseille 13Febr. 's avonds 6 n. 25 m. a u u Brindisi 6 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. u per Conrad, 8 Febr., 's avonds 11 uur. a Cu.rar.ao en Suriname, 16 Febr. 's morg. 6 u. 25 m. t Kaap de Goede Hoop. via Souihampton: 13 Febr., 's morg. 6 u. 25 m. Het GEMEENTEBESTUUR van den HELDER brengt ter kennis, dat bij resolutie van Z. Bxc. den minister van Financiën van 9 Januarij 11., No. 13, krachtens de daartoe door den Koning verleende magtiging, is vastgesteld de 281ste Staatsloterij, bestaande uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën, overeenkomstig het plan daaraan gehecht. Beide stukken, geplaatst in de Staatscourant, zijn aan de Secretarie der gemeente ter lezing nedergelegd. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 1 Februarij 1873. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 4 Februarij. De mailboot Prins van Oranje kapt. E. W. Fabritius, 18 Dec. van Batavia vertrokken, is jl. Zondag alhier aange komen. Het schip heeft een voorspoedige thuisreis gehad van 41 stoomdagen, na aftrek van 5 dagen voor het pas seren van het Suez-kanaal en kolen innemen te Port-Saïd en heeft de uit- en thuisreis, met lossen en laden op Java, in den korten tijd van 3 maanden en 28 dagen volbragt. De zeildag van Zr. Ms. stoomschip de Watergeus, kommandant kapt.-luit. ter zee K. C. Bunnik, is bepaald op 16 dezer. Volgens een bij het Departement van Marine ontvangen berigt, heeft het schroefstoomschip Citadel van Antwerpen, onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee J. W. Binkes, na op den 19 Dec. jl. in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) te zijn aangekomen, den 27sten van daar de reis naar Bata via voortgezet. Brieven uit Kennemerland. Alkmaar, 2 Februari *73. 't Is inderdaad al weder lang geleden, sedert ik u iets van mij liet hooren, daarom wil ik heden mijne brieven-kronijk weêr eens bijwerken. Gelukkiger dan de Hagenaars, hebben wij ons niet met moorden en inbraken en beveiligings-maatregelen daartegen be hoeven bezig te houden; de hoofdzaak onzer gesprekken is het aanstaande October-jubilé. Een van de leeraren der hoogere bur gerschool, de heer Fogteloo, heeft in 2 volksvoorlezingen van „het Nut" op levendige en aanschouwelijke wijze over het beleg der stad in 1573 gesproken, en daarop veel bijval verworven. Het publiek was in grooten getale opgekomen en deed bet gesmaakte genot ook buiten onze wallen weerklinken, zoodat de spreker door verschillende buitengemeenten aangezocht is, zijne lezing aldaar te komen herhalen, waaraan hij thans bezig is te voldoen. Gaf onze burgerij door hare opkomst blijk van belangstelling, hare belang stelling had geen prikkel noodig: gedurig hoort men van buurten, die voor versiering en verlichting wekelijks wat afzonderen; ook zijn er werklieden die zulks doen, om in October onbezorgd te kunnen feestvieren. Met nieuwsgierigheid werd dus uitgezien naar het programma, dat door de algemeene feestcommissie ontworpen werd; ik laat het hier volgen óm u te doen zien, dat er nog al wat voor het mes is. 8 October: Opening van het feest door klokkenspel en kanonschoten, eerste-steenlegging van het opterichten gedenkteeken, historische en allegorische optocht, algemeene illu minatie, herhaling van den optocht; 9 October: Kinderfeest voor de leerlingen der openbare en bijzondere armen- en tusschenscholen, cavalcade van de vertegenwoordigers der buitengemeenten, muziek uitvoering in eene verlichte kiosk; 10 October: Harddraverij en misschien volksspelen, vuurwerk. Een paar punten van dit pro gramma verdienen toelichting; van kanonnen bezitten wij hier niets, dan eenige op de hoeken van straten in den grond gestoken affuiten, maar er bestaat gegronde hoop, dat een Lands schip van oorlog onze feestviering donderend zal kómen openende cavalcade onzer omwoners is niet op het programma gebracht dan nadat ge bleken was, dat hier en daar onder de jongelieden het voornemen bestond om op een der feestdagen de stad en corps te bezoeken voor alle liefhebbers is nu de gelegenheid opengesteld, en niemand behoeft te twijfelen of hij wel welkom zal zijn. De optocht op 8 Oetober zal bestaan uit 4 groepen in costuumde voorloopers en hoofdmannen van den opstand tegen Spanje, de Staatscbe verdedi gers, de burger-verdedigers en de regeering der stad in 1573, en voorts uit 6 zegewagenshet vrijgevochten Nederland, Alkmaar, handel-nijverheid en scheepvaart, landbouw, kunst en wetenschap, de drukperstusschen deze wagens worden de corporatiën en deputatiën geplaatst, die zich bij den optocht willen aansluiten. Dingsdag avond wordt eene openbare vergadering gehouden, waarin 6j, die aan den optocht deelnemen of dien bevorderen willen, zich bunnen verklaren. Ter waarschuwing deelen wij de volgende ongelukken mede, welke dezer dagen op het ijs reeds hebben plaats gehad Te Amsterdam is jl. Zondag middag een melkboer, die het waagde met zijn melkvaten over het ijs het IJ te passeren, er door gezakt en verdronken. Te Well zijn op de Maas vijf personen door het ijs gezakt en verdronken. Jl. Zaturdag waren eenige jongedochters te Smilde bezig met schaatsenrijden op de Drentsche hoofdvaart. Acht harer geraakten door het ijs. Zes hebben het leven gered, eene in den bloei harer jaren is verdronken, terwijl nog eene in zeer bedenkelijken toestand verkeert. De beide laatsten zijn dochters van den heer Hulst, te Smilde. De verdronkene was 18 jaar oud. Bij Lobith zijn vier jonge meisjes onder het schaatsenrijden door het ijs gezakt. Allen zijn gelukkig gered. Te Assen heeft een jongeling, die zich onvoorzigtig op het ijs waagde, den dood gevonden. Te Leerdam zijn een twintigtal personen, die zich met schaatsenrijden vermaakten, door het ijs gezakt; zij zijn er echter allen met een nat pak afgekomen. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente te Dordrecht is tot predikant beroepen de heer J. H. Hooijer, pred. te Schellingwoude. Bedankt voor het beroep naar Aarlauderveen door ds. A. W. L. Talma, pred. te Harlingen. Gedurende de maanden November, December en Januarij zijn te Winkel geregeld des Vrijdag avonds volks- voordragten gehouden. Men zorgde voor verscheidenheid en vond steeds een aandachtig gehoor. In eene vergadering der kiesvereeniging „Burgerpligt," te Hoorn gehouden, verklaarde de groote meerderheid zich voor oefen- boven dienstpligt, op de Zwitsersche wijze. Met bijna algemeene stemmen werd deze motie aangenomen. „Artikel 177 onzer Grondwet worde eene waarheid. Plaats- of nummerverwisseling, die zielverkooperij, worde onder eiken vorm afgeschaft bij de wet." Men meldt uit Enkhuizen, dd. 1 dezer: „Het verkeer te water met Amsterdam, Friesland en Overijssel is geheel gestremd; de stoombooten der Harlinger- en Zuiderzee- Maatschappij en de beurtschepen varen niet meer. Er is veel ijs in zee. Met het beraamde gedenkteeken zijn wij tot nog toe niet ge lukkig, daar eene jury van kunstenaars tot 2 malen toe de inge zonden modellen heeft afgekeurd. Thans is het ontwerpen van een. nieuw model opgedragen aan den heer Stracké, hoogleeraar in de beeldhouwkunst te Amsterdam. Hier ter stede is voor het monu ment voor f 1300 a f 1400 ingeschreven, dat misschien eén gering bedrag schijnt, maar het niet is, als men in aanmerking neemt, dat de burgers voor het feest vele malen in de beurs zullen moe ten tasten. De Yereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet beeft den dichter dr. J. B. Heije uitgenoodigd een nieuw volkslied te vervaardigen, en aan dit verzoek is terstond en met warmte voldaaneenige componisten zijn aangezocht, de scboone woorden van eene daaraan passende melodie te voorzien, en zullen onder elkander de beste kiezen. Van uwen plaatsgenoot, den heer Leich, zag ik eene fraaie teekening, „de bangste dag van Alkmaars beleg," welke door een onzer boekhandelaars in het licht zal wor den gegeven. Maar meer dan genoeg reeds over ons feest, waarop ik in volgende brieven nog wel eens zal terugkomen. In mijn vorigen meldde ik, dat Albregt en van Ollefen ons dezen winter zouden ontgaanwelnu, Valois is hunne plaats komen vervullen en gaf reeds „de Goudboer" en „de Gelaarsde Kat" (een vier-kroonen-kluchtspel) ten beste. Stumpff en Veltman hebben grooten toeloop. Wij zagen bij hunne voorstellingen mevr. Kleine schitteren als Tante Moes in „Zege na strijd" (naar Schimmels roman „het gezin van baas van Ommeren") en als Deborah in MosenthaTs drama van dien naam; mevr. van der Finck als de dochter van den houtvester, als Jane Eyre en als Hanna in „Deborah." De opvoering van „Lugarto" of „Misdaad en vergelding," naar eene roman van Eug. Sue, kon echter van ons publiek geen bijval verwerven. De heeren Appy en Hess met de kinderen van laatst genoemde, zoo terecht in uw blad geprezen, troffen hier een slechten avond, tusschen een concert van Arion en de dames-zangvereeni- ging en eene tooneelvoorstelling, maar het beroemde Florentijner strijkkwartet had eene zaal vol toehoorders, die geene woorden konden vinden om hunne verrukking uit te spreken. Kunt gij in uw barre, dezen winter zoo schaars door muziek verzachte noorden, met uwe vrienden de Florentijnsche meesters eene voldoende re cette garaDdeeren, laat dan de gelegenheid om iets uitstekends te hooren niet voorbijgaan. Gij bemerkt wel, het ontbreekt ons ditmaal weder niet aan uit spanningen, al noemde ik nog geen uitvoeringen van Mannenkoor, Bilderdijk, enz. enz. Ziet men bij al die verschillende gelegen- beden dezelfde toehoorders en dezelfde toeschouwers, dan komt men tot bet besluit, dat onze burgers, om aan de zucht tot ver maak ts voldoen, zich zeiven eene zeer zware belasting opleggen, dat hier zeer veel verdiend moet worden om ook bet meer noodige te kunnen erlangen, en dat overhouden voor de meesten een onbe kend woord is. Van daar zeker, dat het overlijden van eene in den reuk van zuinig en zonderling staande vrouw, die geacht wordt een miljoen nagelaten te hebben en wier nog 6 weken gesloten In de Engelsche brieven van het Hld. lezen wij omtrent de Zondagviering aldaar het volgende: Ik ben door behendige vragen eindelijk te weten gekomen, wat alzoo op een Zondag geoorloofd is in een niet al te strikt Evangelisch-episcopaalsch gezin, waarvan een paar dochters high-church zijn. Ik begrijp in de verste verte niet welk beginsel gevolgd is bij de zamenstelling van dit sabbathwetboek, maar dit doet er niet toe. Dit wetboek geldt in Engeland, niet in Schotland, en wordt slechts gehoorzaamd door de meerderheid, daar het der ultra-vrome minderheid niet voldoet. 1. Des zomers mogen heeren op Zondag morgen een zeebad nemen, doch dames niet. 2. Mannen mogen des Zondags zich zeiven scheren, doch geen barbier laten komen. 3. Dames mogen zich echter laten kappen en kleeden door haar kamenier. 4. Des Zondags namiddags mag men couranten, week schriften en Engelsche romans lezenFransche en Duitsche romans zijn echter verboden. 5. Men mag niet schaakspelen, doch een jonge dame fluisterde mij blozend in het oor, dat bij hen aan huis des avonds bezique mogt gespeeld worden, mits niet voor geld. Elk ander kaartspel wasechter verboden. Mogtenze kleuren?" vroeg ik. "Neen, natuurlijk niet!" klonk het met deugdzame verontwaardiging. 6. Men mag des Zondags een diner geven, doch geen groot diner. Eenigen beweerden dat acht, anderen dat tien het uiterste getal was. Stellen wij dus negen. Volgens enkelen mogen er alleen familieleden gevraagd worden; volgens anderen ook vrienden, doch geen kennissen. 7. Men mag des namiddags naar den zoölogischen tuin in Regentspark gaan, om elkander keurig gekleed te ont moeten en de beesten te zien voedendoch het is goddeloos om in Hydepark naar militaire muziek te luisteren, en een schilderijen-museum dien dag te bezigtigen ware bepaald profaan. 8. Men mag 's middags niet toeren, maar zich wel per rijtuig naar een diner laten brengen en zich laten afhalen. 9. Vroeger mogt men na den eten alleen kerkelijke muziek op de piano spelen, tegenwoordig is ook andere, mits degelijke muziek geoorloofd. Dus mag men Schumanns stukken op de piano spelen, maar men mag zijn stukken testament de harten der vermoedelijke erven en de nieuwsgierigheid van het publiek in spanning houdt, als eene gebeurtenis werd be schouwd, welke eenige dagen het onderwerp van alle gesprekken was. Eene nalatenschap van 100 tonnen (Alkmaarsche n. 1.) komt niet alle dagen voor, ook niet voor notarissen of ontvangers der successierechten. Hoe moeten, bij het noemen van zulke schatten, de werklieden watertanden, die, bij de duurte der levensbehoeften en de in ieder werkzame zncht tot verbetering van bestaan, tot nog toe te vergeefs trachten om eene loonsverhooging van enkele centen per uur te bekomen! Onze werkliedenvereeniging, die „verbetering van den stoffelijken en zedelijken toestand" van den werkman in haar schild voert en het eerste gedeelte van dat programma zeker wel het meest ter harte neemt, riep, reeds eenige weken geleden, eene vergadering van meesters en gezellen bijeen, in welke de belangen der laatsten bepleit werden door 2 afgevaardigden van den Nederl. Werkliedenbond, de heeren Post en Heldt van Amsterdam. Slechts één der bazen trad met hen in debat en toonde zich, tegenover de vraag tot verbooging met 4 centen per uur, geneigd tot opslag met één cent. De bazen schenen bevreesd, dat hunne patroons bezwaar zouden maken tegen hooger prijs van den arbeid, of trager zouden worden in het doen verrichten van werk. Alzoo liep de bijeenkomst vruchteloos af, en als gevolg daarvan verloor de ver- eeniging van hare 100 leden de helft. Haar bestuur heeft thans eenige gegoede ingezetenen uitgenoodigd om bij bestaande kwestiën hunne voorlichting te willen verleenen, en de verzochten hebben zich bereidvaardig daartoe vereenigd. Verbetering van loon is zeker wenscbelijk, indien men slechts bedenkt, dat een verwersknecht, die het zeldzaam geluk heeft het geheele jaar te werken, 's zomer9 lange en 's winters korte dagen, gemiddeld niet meer dan f 7.10 per week kan verdienen. De verwersbazen van 6 omliggende dorpen hebben onlangs het loon tot hooger cijfer gebracht dan hier ter stede, en lokken zij daardoor eenige werklieden van hier, dan moet voor de blijvenden het loon wel rijzen. Tot voor weinige dagen was er nog werk in overvloed en werd er getimmerd en gemetseld, als ware het midden in den zomer. De ingevallen vorst heeft daaraan plotseling een einde gemaakt. Overigens is er heel wat werk in het vooruitzicht, zijnde er van stadswege voor niet minder dan f 60616 bésteed, bij welke kleinig heid nog komen moet de ijzeren bovenbouw van de 2 bruggen, waarvan de onderbouw door uw plaatsgenoot Swets voor f 15469 is aangenomenbet bouwen eener nieuwe tusschenscbool en het inrichten van een ander kantoor van waarborg viel voor f 18600 ten deel aan Slegtkamp te Beverwijk, het bouwen van het muzeüm, in verband met verbetering van localen der regtbank en van de Latijnscke school, voor f 13500 aan Brugman alhier. Daartoe is deze reeds bezig den stadsschouwburg, vroeger de garenmarkt, te sloopen, hetgeen een aardige bouwval te zieu geeft. De nieuwe fabriek van stoom- en andere werktuigen is, na een kortstondig bestaan, weder te niet gegaan. Den ondernemers schijnt het aan moed of de middelen ontbroken te hebben om het opdagen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1