Benoeming-en, enz. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Spanje. Amerika. Marine-Haven Nieuwediep. Het Japansch gezantschap, thans in Frankrijk, is zeer nieuwsgierig uitgevallen en wilde daarom weten, waarin het verschil tusschen de Commissie van 30 en den Presi dent eigenlijk bestaat. Toen hun dit uitvoerig was uit gelegd, zeide de eerste gezant: „Ah, ik begrijp, men wil den President de tong uitsnijden." De cijfers der spoorweg-ongelukken verschillen aan merkelijk voor de verschillende landen. In Engeland telt men 1 doode of gekwetste op de 430,000 reizigers, in Massachusetts 1 op 1,475,000, in België 1 op de 1,800,000, in Pruissen 1 op de 3 en in Frankrijk 1 op de 4 millioen. Een reiziger, die bij storm met levensgevaar een breede rivier moest overtrekken, vroeg aan den veerknecht of er bij zulk weer geen gevaar bestond om in het water verloren te gaan. „Toch niet, er gaat hier nooit iemand verloren." „Zoo, dat is gelukkig, en dat op zulk een gevaarlijk water." „Ja, dat is zoo, wel verdrinken er somtijds reizigers, zooals dezen morgen nog met iemand het geval was, maar wij vinden ze altijd terug. Op een Parijsche meisjes-kostschool werd dezer dagen aan de élèves de volgende compositie opgegeven„Brief van een Sabijnsche vrouw aan hare moeder, geschreven na hare schaking door een jongen Romein." Dit thema is, zoo mogelijk, nog teerder dan wat een, dezer dagen overleden, Breslauer onderwijzer indertijd aan zijne leerlingen opgaf„Gedachten van een jong meisje op het gezigt van een luitenant van de garde." Tot ridder der orde van de Eikenkroon is benoemd de heer R. Bel, eervol ontslagen hoofdonderwijzer aan de Amsterdamsche armenschool en lid van de Leidsehe Maatschappij van Letterkunde. De scheepsklerk W. P. Haver Droeze is, op zijn verzoek, met den 10 dezer, eervol uit de zeedienst ontslagen. Dezer dagen heeft de Belgische Kamer een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij het gouvernement wordt gemagtigd om, door een reglement van algemeen bestuur, te verbieden de vernietiging, de jagt, het verkoopen, het koopen, het vervoer en het rondventen van insecten-etende vogels, van hun eijeren en jongen. Het gouvernement had de bovengemelde wet voorge dragen om de vernietiging te beletten der vogels, die zooveel nut aan de landbouw toebrengen door het eten van insecten. Een verstandig landbouwer zal de voortteeling der vogels op zijn hoeve bevorderen, en zijn oogst zal er veel door winnen. Sinds lang waren er klagten gehoord over de ver nietiging der nuttige vogels, en het gouvernement heeft zeer wijs gehandeld met ze in acht te nemen. De doodstraf is in België wel niet regtens afgeschaft, maar in de laatste zeven of acht jaren is zij geene enkele maal ten uitvoer gelegd, daar de tot die straf veroordeelden in den regel gratie bekomen hebben. Yelen onderstelden, dat van dien regel zou worden afgeweken met opzigt tot zekeren van de Zande, die door het Limburgsche hof van Assises ter dood is veroordeeld wegens het ombrengen van zijne echtgenoote, zijne dochter en zijne behuwdzuster; misdrijven, die in een hooge mate de algemeene veront waardiging en het afgrijzen in België hebben opgewekt. Thans verneemt men, dat de tegen van de Zande uitge sproken straf in levenslangen dwangarbeid veranderd is. Naar men meent is op het besluit van de regering niet zonder invloed gebleven een door de Luiksche vereeniging voor de afschaffing der doodstraf aan den Koning ingediend rekwest, waarin met aandrang de wensch te kennen werd gegeven, dat van den tot dusver onder de regering van Leopold II bewandelden weg van goedertierenheid en mensehlievendheid ook ditmaal niet mogt worden afgeweken. De adressanten hebben in herinnering gebragt, dat in Bel gisch Limburg gedurende de geheele negentiende eeuw geen enkele maal en in het ressort van het Luiksche hof in een tijdsverloop van vijftig jaren slechts eenmaal een doodvonnis voltrokken is. v Het aantal veroordeelden tot verbanning naar Nieuw- Caledonië bedraagt thans 3200. De Figaro schrijft, dat zich op de Northfleet een ontzaggelijke Newfoundlander bevond. In tegenstelling met den aard van zijn ras, bekommerde het dier zich volstrekt niet om de redding van anderen, maar dacht alleen aan de berging van eigen lijf. Eindelijk gelukte het hem op een drijvende tafel te klauteren en met moeite behield hij daarop zijn evenwigt. Toen een der drenkelingen ook van dit brooze reddingsmiddel wilde gebruik maken, vloog de hond woedend den drenkeling naar de keel en beiden vielen te water. De man verdronk; of de hond ontkwam is niet bekend geworden. Eenige dagen geleden is in de Fransche dagbladen een verhaal medegedeeld van een gevecht, hetwelk door het Fransche oorlogsvaartuig Bourayne, gecommandeerd door den kapitein Senez, in de Golf van Tonkin, met een zegevierenden uitslag tegen vijftien Chineesche roovers- jonken was gevoerd. Uit een thans door het Journal Offi- ciel medegedeeld officieel rapport blijkt, dat de Bourayne niet vijftien, maar zeven, te zamen met honderd kanonnen gewapende en met verscheidene honderden zeeschuimers bemande jonken vernield heeft, en dat dit niet in één enkel gevecht van drie uren, maar bij drie verschillende ontmoe tingen, gedurende een tijdsverloop van acht dagen, heeft plaats gehad. Bij het eerste gevecht, dat tegen twee jonken gevoerd werd, hebben de roovers ten getale van 300, nadat al hun kruid verschoten was, tot den laatsten man zich laten neêrsabelen zonder kwartier te willen vragen. De Engelsche Board of Trade zette jl. Zaturdag zijn onderzoek in zake 't verongelukken van de Northfleet voort. De loods, die tijdens de aanvaring op 't schip was, en die onder de geredden behoort, gaf een zeer uitvoerig verhaal van de noodlottige gebeurtenis. Volgens zijne meening, hadden de nabij de Northfleet geankerden, gemakkelijk niet alleen de seinen kunnen zien, doch ook 't noodgeschrei kunnen hoorenEen schip, de Covunna, lag op slechts twee kabellengten van de Northfleet. De wacht aan boord van de Corunna moet dus geslapen hebben, 't Geschreeuw der in nood verkeerenden was geweldig luid; men hoorde gillen, roepen, schreijen, bidden en vloeken. Ten tien minuten vdór elf ure had de aanvaring plaats; en ten elf ure vijf-en-twintig minuten zonk de Northfleet. Er is voor de weduwen en weezen tot op heden f 75,600 ingezameld. Officiëel is bekend gemaakt, dat er geene verdere inzameling zal plaats hebben. Een predikant te Melton Mowbray heeft zich het regteroog uitgerukt en de regterhand afgehouwen, naar aanleiding van den bekenden bijbeltekst; de man is buiten gevaar. Aan de Times wordt uit Philadelphia geschreven, dat in de twee Huizen van het congres der Unie, te Washington, een groot verschil van gevoelen bestaat over de wijze van verdeeling der van Engeland te ontvangen som onder de personen, welke door de handelingen van de Alabama en Shenandoah schade hebben geleden. Bij den senaat is een door zijne regtskundige commissie ondersteund voorstel aanhangig, strekkende om door den president een speciale commissie van vijf leden te benoemen, aan welker oordeel alle eischen te dezer zake zouden onderworpen worden en welke het aan ieder der eischers toekomende bedrag zal vaststellen. In het Huis van Vertegenwoordigers heeft daar entegen generaal Butler een, door de regtskundige com missie van deze kamer goedgekeurd, voorstel ingediend, houdende dat de gewone regtbanken over de eischen der onder haar ressort behoorende belanghebbenden uitspraak doen en het hun te betalen bedrag vaststellen zou. Het regeringsvoorstel, de oorlogsvloot uit te breiden door den aanbouw van nieuwe schepen, was in het Huis van Vertegenwoordigers aangenomen met een amendement waarbij het getal dezer schepen niet op tien, maar op zes werd bepaald. De Senaat echter heeft met 39 tegen 8 stemmen het oorspronkelijk aangevraagde cijfer goedgekeurd en het voorstel aldus aangenomen, op grond dat de marine in verval was en er krachtige middelen noodig waren om haar weder op gelijken voet met de oorlogsvloten van andere natiën te brengen. Het Huis der Vertegenwoordigers moet nu het voorstel van den minister van Marine op nieuw in overweging nemen. Het voorstel om de betrekkingen van admiraal en vice-admiraal der vloot na den dood der tegenwoordige titularissen niet meer te vervullen, werd in de beide Huizen aangenomen. Keizerin Carolina Augusta is den 9 dezer namiddags ten 12| kalm ontslapen. Uitputting van krachten maakte een einde aan haar leven. [De overledene vorstin Carolina Augusta, of eigenlijk Charlotta Augusta, geboren den 8 Febr. 1792, was de dochter van Maximiliaan I, Koning van Beijeren. Zij huwde den 8 Junij 1808 met Frederik Willem I, destijds Kroon prins, later Koning van Wurtemberg, welk huwelijk in Augustus 1814 door echtscheiding ontbonden werd. Twee jaren later 10 Nov. 1816 trad zij in den echt met Frans I, Keizer van Oostenrijk, wiens vierde gemalin zij werd, en sedert 2 Maart 1835 was zij weduwe. Den 25 Sept. 1825 werd zij gekroond als Koningin van Hongarije. Zij was de grootmoeder van den regerenden Keizer Frans Jozef II.] Een telegram uit Madrid van gisteren luidt: Men verzekert, dat de Koning geneigd is om te abdiceren, en dat hij, indien hij daartoe besloot, zijne magt op de Cortes overdragen zou. De rust is nog niet gestoord. Volgens de Imparcial is bij onderzoek in de zaak der Murillo nog niet gebleken, dat de kapitein schuld heeft aan het vergaan der Northfleet. De instructie wordt voortgezet. Te New-York is dezer dagen een schatrijk Hollander overleden, met name Kalbfleisch. Hij was in 1804 te Vlis- singen geboren en als ligt matroos naar de Nieuwe Wereld gegaan, waar het geluk hem bijzonder meeliep. Men schat zijn inkomen op 500 dollars dagelijks. De overledene was jaren lang burgemeester van Brooklyn. Men herinnert zich, dat Prins Lunalilo, de pas verkozen Koning der Sandwichs-eilanden, eene proclamatie tot zijn volk had gerigt, om het tot een plebisciet op te roepen. Deze proclamatie, misschien wel de eenige die nog ooit op de Australische eilanden is gegeven, is van den volgenden inhoud„Aan de Hawaïsche natieWillem C. Lunalilo, zoon van Kekauluhle, de dochter van Kamehameha I, brengt het Hawaïsche volk zijn groet. Aangezien de troon des koningrijks door het verscheiden van Z. M. Kameha meha V, op 11 December 1872, zonder dat deze te voren den opvolger had benoemd of aangewezen, opengevallen is; aangezien het noodig is, dat de wenschen der Hawaïsche bevolking ten opzigte van den troonsopvolger gehoord worden, wensch ik ook, hoewel ik volgens het erfregt de regtmatige troonsopvolger ben, toch de beslissing over mijne aanspraken aan de stemming der bevolking over te laten, die vrij en eerlijk door een plebisciet kan worden uitge drukt, om op die wijze goede eendragt en goede orde te bewaren. De eenige verzekering, die ik noodig acht het volk te geven, is, dat ik in de grondwet van Kameha meha IV, zaliger gedachtenis, slechts die veranderingen denk te maken, welke met de tegenwoordige wetgeving overeenkomen, en dat ik de natie volgens de bepalingen der grondwet in eene liberale constitutioneele monarchie zal regeren, die terwijl zij de bijzondere voorregten der kroon laten bestaan, ook de regten en vrijheden der bevolking alle geregtigheid zal doen wedervaren. Te dien einde ver zoek ik de regters in de verschillende kiesdistrikten op de eilanden (op wier trouw en aanhankelijkheid aan de familie der Kamehameha's ik een beroep doe) te willen bekend cs 3 33 <o pq Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent, j Toestand van de z ee. Stand. Afw. Stand. Afw. 9 10 11 11 12 12 8 12 noto. 9k. ntw. 2 n. 7„ n. 8„ 767.36 766.50 767.36 767.25 t 7.30 f 5.45 f 7.32 t 7.21 0.0 2.4 2.2 2.8 - 3.7 - 1.3 - 0.1 - 0.9 0.81 0.64 0.67 0.59 weingolv Vlak. weingolv n maken, dat op Woensdag den 1 Januarij van het jaar onzes Heeren 1873 de verkiezing zal plaats hebben, waarbij alle mannelijke onderdanen van 't koningrijk, in vrede en orde een Koning der Hawaïsche Eilanden als opvolger van Kamehameha V zullen kunnen kiezen, en dat de beambten der verschillende kiesdistrikten, na afloop der stemming dadelijk een verzegeld berigt daarvan voor de wetgevende vergadering, die den 8 Januarij te Honolulu te zamen komt, zullen opmaken. In geval een of meer der beambten van eenig distrikt weigeren mogten in overeenstemming hiermede te handelen, of indien ergens zulk een ambt open is, dan zal de bevolking andere beambten verkiezen, die dan volgens de wet de verkiezing leiden kunnen. Eigen handig geschreven te Honolulu, heden den 11 Dec. 1872. God bescherme Hawaii Nei." Het San Francisco bulletin verhaalt de volgende buitengewone wederontmoeting van twee broeders, na een scheiding van tien jaren. Zij kwamen uit Illinois en begaven zich beiden naar Californië. Do oudste broeder was bekwaam en oppassend; de jongste had weinig geleerd, zich aan allerlei buitensporigheden schuldig gemaakt en was van een alles behalve werkzamen aard. Zij bleven slechts korten tijd te San Francisco bij elkander. De oudste zocht en vond een betrekking; de jongste raakte in slecht gezelschap, verviel van kwaad tot erger, nadat ieder zijns weegs gegaan was. Inmiddels bragt de oudste het verder. Aanvankelijk als bedienden in een magazijn werkzaam, had hij eindelijk een aandeel in de zaken gekregen. Vervolgens trouwde hij een niet onbemiddelde dame. Hij kwam tot welstand en woonde in zijn eigen huis. In den jongsten kersnacht, door de feestviering met vrouw en kinderen later dan gewoon lijk ter rust gegaan, hoorde hij gerucht in een benedenver dieping, ging er op af en betrapte in de eetkamer een man die het buffet openbrak, waarin het tafelzilver geborgen was. „Sta," riep hij den inbreker toe „of gij zijt des doods" en hield hem dreigend zijn revolver voor. De dief gaf een gil. Hij had de stem van zijn broeder herkend, die hem bezwoer niet geweten te hebben in wiens huis hij inbrak. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet). Weersgesteldheid: 9 Febr. 12 u. Digtbewolkt, beneveld. 10 Febr. 12 u. Dihtbewolkt, betrokken. 11 Febr. 12 u. Helder, bewolkt, winderig. 11 Febr. 8 u. Helder, bewolkt, winderig. Gevroren dikte van 8 op 9 dezer 18 millimeters; 9 10 ,i 12 u ii ii 19 „11 ii 11 Zeilklaar Liggende en vertrokkenSelrepen G-roote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming 9 Nov. Noordbrabant. G.H.Kuhaak.Montevideo v.Card. 31 Dec. 9 Febr. Conrad. J.F.Graadtv. Roggen. Batavia via Suez. Orerzigt der Nederlamlsclie Marine op 1 Januarij jl. A. Schepen tot verdediging des lands1. voor kusten, zeegaten, reeden en stroomen 16, waarvan 1 gepantserde stoombatterij, 1 gep. ramtorenschip, 4 gep. ramschepen, 5 monitors en 5 ram-monitors, te zamen met 56 stukken geschut en 2174 koppen; 2. uitsluitend voor binnengaats, een 30tal vaartuigen, als: 2 gep. drijvende batterijen, 2 drijv. batterijen, 1 gep. stoomkanonneerboot, 1 stalen kanon neerboot, 1 gep. stoomriviervaartuig, 2 stoomkanonneer- booten, gezamenlijk met 95 stukken geschut en 462 man (1 drijv. batterij dient tot exercitie-batterij); voorts 5 ver- dedigings-vaartuigen van 5 st. (waarvan 2 in dienst), 1 gep. dito van 4 st., 10 kanonneerbooten nieuw groot model van 3 st. (waarvan 1 in dienst te Amsterdam), 1 gep. id. van 2 st., 4 id. oud groot model van 5 st. (waarvan 1 in dienst te Leiden, tot opleiding). B. Schepen voor algemeene dienst: 1 gep. ramtorenscbip, 2 fregatten met stoomvermogen, 7 schroefstoomschepen lste kl., 4 id. 2de kl., 4 id. 3de kl., 5 id. 4de kl., 1 transportschip met stoomvermogen, gezamenlijk met 4422 stukken en 5395 koppen (een 4tal dezer vaartuigen is in Oost-Indië en een paar in West-Indië in dienst). C. Schepen bestemd voor bijzondere diensten1. Binnens lands en kleine togten buitengaats, 1 raderstoomschip lste kl. met 6 stukken en 120 koppen; 2. wacht- en kost- schepen 5, waaronder 1 linieschip, 1 fregat lste kl. en 1 korvet lste kl., gezamenlijk met 45 st. en 1129 koppen; 3. instructie-vaartuigen 4, als: 2 korvetten 2de kl., 1 schoonerbrik en een flotille-vaartuig, gezamenlijk met 23 st.; 4. zeilschepen, nog voor wacht en blokschepen bruikbaar, 6, als: 2 fregatten lste kl., 1 fregat 2de kl., 1 korvet 2de kl. en 2 brikken, te zamen tellende 184 stukken. D. Schepen der Indische militaire marine 14, als: 1 fre gat 2de kl., 2 korvetten lste kl., 1 schroefstoomschip 3de kl., 5 id. 4de kl., 1 raderstoomschip lste kl., 1 id. 2de kl. en 3 ijzeren id. 4de kl.; gezamenlijk telden die schepen 106 stukken en 1241 koppen. E. Schepen van het departement van koloniën, met beman ning der marine, 15, als: 2 raderstoomschepen, 4 ijzeren raderstoombooten 3de kl., 4 schroefstoomschepen 4de kl., 3 ijzeren raderstoomschepen 4de kl., 1 opnemingsvaartuig en 1 kanonneerboot, gezamenlijk met 37 st. en 468 koppen. (8 van die schepen zijn in het vorige jaar, meestal te Amsterdam of op Fijenoord, op stapel gezet). De sterkte van het korps mariniers was op 1 Jan. jl. 1829 man (53 officieren en 1776 onderofficieren en min deren). De bepaalde sterkte was 2170, ontbreken 341.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 3