Buitenland. Zóó ver is het reeds gekomen! Vleesch van nuchtere kalveren, sexe masculinum, zal alzoo door velen spoedig genoemd worden als een délice uit den voortijd en daar het schapen- vleesch in de worst wordt gestopt, die in het grootmagtig Amsterdam voor varkensworst wordt verkocht en opge peuzeld, zullen de aardbewoners, die niet tot de boeren- wereld, en tot de hooge ambtenaren of tot de rijkaards behooren, goed doen, als zij met een vrolijk gezigt den vleeschtand uittrekken. Een besje van 84 jaar, liet zich dezer dagen te Rossum de schaatsen nog onderbinden. In 1'Ami du Limbourg leest men het volgende: ,/Het weekblad Pius IX ziet sedert veertien dagen het licht te Amsterdam, onder de redactie van Adolphe Visscher. Het blad Asmodée zal bovendien bij voortduring gere digeerd worden door den heer V., onder den pseudoniem A. van Brussel. Sedert kort is de heer Visscher overgegaan tot de kerk, waartoe wijzelven ons gelukkig achten te behooren, en hij stelt zich voor om, door eerstgenoemd orgaan met ons in dezelfde kampplaats te strijden. Wij hebben nooit getwijfeld aan de opregtheid van dezen kampioen der pers en menigmaal hebben wij zijn loyauteit en zijne rondborstigheid, zelfs ten opzigte van hen, die zijne meeningen niet deelen, bewonderd. Bijgevolg moeten wij aannemen, dat dat hij aan onze zaak zijne medewerking zal verleenen, met goede bedoelingen, die niet miskend of verdacht mogen worden." Volgens berigt, door de Eastern Budget uit Constan- tinopel ontvangen, zal de Sultan de tentoonstelling te Weenen niet bezoeken. Een drijvend café chantant, dat voor Smirna lag, is jl. Zondag avond, terwijl er een talrijk publiek aanwezig was, gezonken. Meer dan 100 personen zijn bij die ramp omgekomen. Benoeming-en, enz. De luit. ter zee 2de kl. A. Werumeus Buning, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 9 dezer in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op non-act. gesteld. De off. van adm. 3de kl. V. J. Olivier, dienende aan boord van het transportschip met stoomvermogen J'ava, wordt met den 20 dezer op non-act. gesteld. Aan den bottelier in het vaste corps dek- en onderofficieren J. C. Loep is toegekend de gouden medaille voor 50 jaren trouwe en eerlijke militaire dienst. ,i Frankrijk. Een 18jarige dochter uit een der eerste adelijke geslachten van Frankrijk is sinds eenige dagen spoorloos verdwenen. Te Parijs zijn dezer dagen twee personen gearresteerd, die onlangs de bekende diefstal in de bank te Antwerpen hebben gepleegd. Rifflard bood zóó geduchten tegenstand, dat de agent hem moest loslaten; later werd hij weder gevat. De ander, Devos, wist den inspecteur te ontkomen en schoot een drieloops revolver op hem af. De inspecteur werd, gelukkig niet ernstig, door twee kogels getroffen; de derde kogel trof een koetsier op 't oogenblik, dat hij op den bok wilde stappen. Devos ontkwam, maar werd spoedig weder door een agent gepakt. Hij had nog 37,000 francs aan bankbiljetten bij zich. De chef der veiligheids-politie, de heer Claude, had 80 geheime politieagenten ter beschikking der Belgische commissarissen gesteld, en aan al de voerlieden van fiacres en andere huurrijtuigen was het signalement der voort- vlugtigen medegedeeld. Engeland. Dr. Hessel werd jl. Dingsdag onthaald in het Turn- Verein te Londen onder voorzitterschap van baron von Ernsthausen. Den vorigen dag ontving dr. H. ten huize van den consul-generaal een zilveren beker, met het op schrift: „Aan dr. Gottfried Hessel, als een teeken van Engelsche deelneming en achting. Londen, 30 Jan. 1873" (dag waarop hij ontslagen werd. Tevens werd hem eene som 1100.18.2 p. st. (f 13,011) overhandigd als opbrengst der bijdragen voor hem ontvangen. Dr. Hessel deelde jl. Dingsdag mede, dat hij de helft dier som aan zijnen vader, die predikant is te Langensonsheim nabij Kreuznach zenden en de andere helft op zijne vrouw maken zou. Sir Roundell Palmer, de hoogste beambte van den staat, is reeds 22 jaren lang onderwijzer op een zondagschool. Ondanks zijne hooge betrekking en drukke bezigheden, gaat hij voort iederen Zondag het gewone onderwijs uit den bijbel te geven. Te Sheffield verwacht men een nieuwe rijzing in den prijs van steenkolen. De behoefte in die streek is zoo groot, dat de steenkolenverkoopers veertien dagen ten achteren zijn in de uitvoering der bestellingen en er schaarschte van steenkolen in de huizen is. Te Londen kosten de beste soorten steenkolen van 42 tot 54 sh. per ton. TeWoolwich staat de kanongieterij stil, uit gebrek aan steenkolen. Italië. De Senaat heeft met groote meerderheid van stemmen een votum aangenomen, door den heer Charles Pepoli voorgesteld, luidende„De Senaat, getroffen door het berigt der abdicatie van Koning Amadeus, meent de tolk der natie te zijn, met hulde te brengen aan zijne waardige, loyale, constitutioneele gedragslijn en de verzekering te moeten geven, dat hij bij zijne terugkomst in het vaderland, hetwelk hem met leedwezen heeft zien vertrekken, met dezelfde genegenheid en toewijding zal worden ontvangen, die hij tot nu toe altoos heeft ondervonden. Spanje. De ministers zijn jl. Vrijdag na de zitting der Cortes ver gaderd geweest. Eene der eerste daden van het nieuwe Bewind is geweest, gratie te verleenen aan de ter dood veroordeelden, die jl. Donderdag te Barcelona hadden moeten teregtstaan. De minister Castelar zal eene memorie aan de vreemde natiën rigten, waarin de buiten- landsche staatkunde der Spaansche republiek zal worden blootgelegd. Men zal aan de volkswapening een krachtigen stoot geven. De Cortes hebben aan Koning Amadeus eene boodschap van antwoord gezonden, aan welks slot 'gezegd wordt „Wanneer de tegenwoordige gevaren bezworen en de hinder palen overwonnen zijn zullen, zal het Spaansche volk u geene kroon kunnen -aanbieden, maar het zal u eene andere waardigheid aanbieden, namelijk die van burger van een onafhankelijk en vrij volk." L' Imparcial verzekert, dat de afstand van Koning Amadeus eene daad van zijnen persoonlijken wil is geweest, waartegen zijn vader zich verzette. De president der Cortes, de heer Martos, heeft een redevoering gehouden, ten einde op handhaving der goede orde aan te dringen, en waarin hij ten slotte zeide, dat hij hoopte, dat de vergadering in geval van regeringloosheid, aan het gouvernement ruime volmagten geven zou, ten einde de natie te kunnen redden. De volgende vergadering zou a. s. Yrijdag worden gehouden. Men houdt het er voor, dat de vlag der republiek zijn zal: violet, wit en rood. Het Carlistisch blad Regeneration heeft aanleiding gegeven, om den Carlos op nieuw bij de natie als Koning aan te bevelen. Ziehier wat dit blad zegt: Amadeus verlaat ons! Niet andermaal zal een vreemdeling op den troon komen. Don Alfonsus kan onmogelijk terug- keeren. Er is dus maar ééne oplossing denkbaar, en die oplossing ligt in handen der Carlisten. Een allergewigtigst werk wacht ons. Spanje moet thans gered worden, zonder zijne koloniën te verliezen, die het vleesch en bloed des lands zijn. De naam van Karei van Bourbon is, even als die van zijn doorluchtigen oom, nietrevolutiemaar hervorming. Zijn naam is: vergetelheid van alle dwalingen en misstappen, van welke wij getuigen waren. Zijn naam is voorts ook nog: Herstel der Catholieken en vrije kerk; zijn naam, eindelijk, beteekent: Verzoening. Dat is de reden, waarom hij voornemens is om met behulp der Spanjaarden, zijne broeders, het groote gebouw te herstellen, waarin de goddeloosheid en de leugen geen bescherming meer zullen vinden, doch waar, gelijk Balmes indertijd heeft gezegd: „alle verstandige en regtschapen lieden elkander de hand zullen reiken, en alle regten en alle regtmatige belangen geëerbiedigd zullen worden." Don Carlos van Bourbon kan noch wil een Souverein zijn, gelijk donna Isabella, zijne tante, geweest is. Hij kan noch wil een Koning wezen, gelijk zijn oom Don Francisco d' Assisi is geweest. In het gebouw, dat Don Carlos opnieuw wil optrekken, zullen alle Spanjaarden, zonder eenige vernedering, den voet kunnen zetten. De banier, die van den gevel van dit gebouw zal wap peren, is de banier onzer vaderen, de banier van Castilië, van Arragon, van Navarre en de Baskische provinciën. Op die banier staat geschrevenGod, Vaderland, de Koning, de geregtigheid en de vrijheid! Rusland, Onlangs werd te Moskou eene tentoonstelling van industrie gehouden. Niet alle inzenders zijn tevreden over den afloop. Een beroemd Silezisch tapijtenfabrikant had onderscheidene uitmuntende voortbrengselen zijner fabriek derwaarts ge zonden. Kort voor de sluiting der tentoonstelling ontving hij een rekening van ongeveer 300 th. voor het schoon houden en borstelen der door hem ingezonden tapijten. Hij wilde zich aanvankelijk beklagen, daar hem die som buiten sporig hoog voorkwam, maar gedachtig aan de tallooze misbruiken van Russische beambten, besloot hij h'et geld over te maken, doch vroeg daarbij de spoedige terugzending zijner waren. Het duurde geruimen tijd voor hij antwoord bekwam; eindelijk echter ontving hij een schrijven van de commissie, waarin met uitbundigen lof over de onverge lijkelijke tapijten gesproken werd, en met het oog daarop vroeg men hem, of hij niet genegen zou zijn, de bedoelde tapijten ten geschenke te geven aan het groote industrie museum, dat men te Moskou stichtte. De fabrikant had geen lust zulk een kostbaar geschenk, van onderscheidene 1000 th., aan Moskou te maken; zijn antwoord was dus weigerend en bevatte een herhaald verzoek om zijn goederen ten spoedigste terug te mogen ontvangen. Wederom duurde het langen tijd eer de fabrikant iets hoorde, en toen ten laatste antwoord kwam, behelsde het weinig troostrijksde tapijten waren nergens te vinden, men had alle lokalen met de meeste naauwkeurigheid onderzocht, maar wist niet wat er van geworden was; het ontbrak in dit schrijven niet aan betuigingen van leedwezen, maar de fabrikant was niet tevreden; hij schreef aan zijn vertegenwoordiger om net zoolang te laten zoeken, tot de tapijten teregt kwamen., Toen na langen tijd weder berigt Werd ontvangen, behelsde het de blijde tijding dat de tapijten gevonden waren en onder veel excuses werd den fabrikant medegedeeld, dat zijne bezending bij aankomst in een verkeerd pakhuis geborgen en daar vergeten was. Werkelijk ontving hij nu de goederen terug in dezelfde emballage waarin zij ge zonden waren. Al hadden zij 300 th. gekost van borstelen en schoonhouden, tentoongesteld waren ze niet. Amerika. Jl. Dingsdag zou, volgens de laatste berigten, te New- York een nieuwe schouwburg, het Lyceum Thefttre, geopend worden. Het is geheel in Griekschen stijl gebouwd, hoewel men er alles behalve uitsluitend aan de Grieksche Muze offeren wil, want het wordt geopend met Monte Christo. Onder de nieuwste nieuwigheden die deze schouwburg der Nieuwe Wereld kenmerken, verdient vermelding, dat men, met het oog op het brandgevaar, voor het publiek dat op de tweede, derde en vierde verdieping plaats neemt, deuren in de zijwanden gemaakt heeft, die uitkomen op de platte daken der belendende huizen, om zich dadelijk te kunnen redden, zonder verwarring en ongelukken op de trappen te veroorzaken en de vlugt der toeschouwers, op de lagere verdieping en gelijkstraats gezeten, te belemmeren. Maar de nieuwste nieuwigheid is deze. Te midden van het orkest is een reusachtige vaas geplaatst. Zij bevat voor het publiek een enorme hoeveelheid bloemen, zoowel kunst bloemen als ook natuurlijke, die hun geur door de zaal verspreiden. In die bloemvaas zitde souffleur. - Ter voorkoming van ongelukken is aan een Ameri- kaansche spoorwegmaatschappij een nieuwe inrigting aan geboden, om de wisselwachters uit den slaap te houden, die den practischen geest van Amerika in hooge mate kenmerkt. Er wordt voorgesteld, dat de hefboom van den wissel wordt geplaatst in een gewoon huisje, doch zoo ingerigt, dat de deur van het huisje gesloten is wanneer de wissel open is, en er ongelukken kunnen komen, terwijl het openen van de deur alleen kan geschieden door den hefboom te verplaatsen en dus den wissel te sluiten. Verder is het huisje zoodanig geplaatst, dat, zoo een trein voorbijkomt, bij geopenden wissel, het onmiddelijk verpletterd wordt. De wissel wachter kan dus alleen zijn leven redden door op zijn zaak te passen. Uit Rio-Janeiro wordt van 12 Febr. gemeld, dat in de stad eene drukkende hitte heerscht, waardoor de gele koorts-epidemie zeer wordt bevorderd. Er sterven gemid deld 40 personen daags. De Hertog van Aosta, ex-Koning van Spanje. Lemoine geeft in het Journal des Débats het volgende verhaal van het onderhoud, waarin Koning Amadeus aan den heer Ruiz Zorilla zijn voornemen te kennen gaf, om de kroon neêr te leggen. „Zaturdag, na afloop van den ministerraad, gaf de Koning den heer Zorilla te kennen, dat hij hem afzonderlijk moest spreken. In dat particulier onderhoud liet Z. M. zich in dezer voege uit: „Spanje is ter prooi van partij-twisten, Sedert de drie jaar, dat ik hier ben, is geen vooruitgang merkbaar. Mijn toestand is onhoudbaar en een ledepop wil ik niet zijn. Ik ben uit het Huis van Savoye, ik wil mij er niet aan blootstellen, om den een of anderen dag weggezonden te worden; ik vertrek liever uit eigen beweging. Ik heb daarom rijpelijk nagedacht en het onwrikbaar besluit ge nomen, het land te verlaten en mijn gezag op de Kamer over te dragen. Dit besluit zal ik zeer spoedig uitvoeren, terwijl ik reeds bevel gegeven heb, om alles voor mijn vertrek in gereedheid te brengen, tegen Dingsdag zelfs, als ik dat noodig oordeelde. Ik herhaal u, dat mijn besluit onherroepelijk genomen is, en ik verzoek u mij geen vertoogen te maken, om mij er van af te brengen. Dat kunt gij den Raad medëdeelen." Dit plotselinge, of liever plotseling uitgesproken besluit van den Koning, heeft den eersten minister zeer getroffen, maar het kon zeker niet lang geheim blijven. Men voegt er bij, dat de Koning ook verklaard zou hebben, nu niet in Italië te willen terugkeeren, na een expeditie, die tot serieuse aanmerkingen aanleiding zou kunnen geven. Daarom is Z. M. zeker eerst naar Lissabon, naar zijn zuster, vertrokken. Volgens de Correspondance Havas moet de aanleiding van den Koning om afstand van den troon te doen, gezocht worden in het gebeurde met Hidalgo. Deze officier der artillerie was in de maand November van het vorige jaar door de regering van kolonel tot generaal en kommandant in de Baskische provinciën benoemdde officieren van zijn regiment dienden tengevolge hiervan hun ontslag in, omdat zij meenden dat de eer van het regiment bij deze zaak betrokken was, aangezien Hidalgo bij den opstand in 1866 op barbaarsche wijze was te werk gegaan in de kazerne San-Gil te Madrid, Het kabinet handhaafde echter die benoeming; maar toen vervolgens de regering in de Cortes over deze zaak ge ïnterpelleerd werd, werd Hidalgo met weinig kracht door de ministers verdedigd.- Hidalgo zelf diende hierop zijn ontslag in, en toen dacht men dat de zaak afgeloopen was. Maar onlangs werd Hidalgo tot kommandant in Catalonië benoemd, om aldaar tegen de Carlisten te opereren. Op nieuw protesteerden de officieren der artillerie tegen deze benoeming, en zeer velen hunner volgden het voorbeeld, door hunne kameraden in November gegeven, doch dezen keer besloot de regering ten koste van wat ook vol te houden. Het ontslag der officieren werd aangenomen en Hidalgo bleef kommandant in Catalonië. Over de benoeming van Hidalgo nu moet de Koning het met de ministers niet eens geweest zijn. Daarbij kwam, dat het leger plotseling verstoken werd van een groot aantal officieren der artillerie, die de regering op dit oogenblik onmogelijk kon missen, wilde zij met eenige hoop op goed gevolg de Carlisten bestrijden. Volgens den Temps, die wel gelooven wil dat de onverzettelijkheid, waarmede de ministers de benoeming van Hidalgo doordreven, den Koning afkeerig van het opperbestuur heeft gemaakt, te meer daar de ministers door de Cortes in het gelijk gesteld werden (zij kregen toch een votum van vertrouwen, waartoe met algemeene stemmen, op twee na, werd besloten), kan meergenoemde kwestie niet de eenige reden zijn van 's Konings besluit. Hij moet wel, zoo redeneert de Temps verder, tot het besef gekomen zijn, dat het hem nooit gelukken zal iets goeds naar zijne inzigten in Spanje tot stand te brengen; de Koning heeft gedurende zijne kortstondige regering al het mogelijke gedaan. Alle combinatiën heeft hij beproefdministerie op ministerie veranderd; de Cortes werden ontbonden; nieuwe verkiezingen volgden; doch een krachtige politieke partij kon niet ge vormd worden. Het kan niet missen of dit alles moet van grooten invloed op het besluit van Amadeus geweest zijn. De Times zegt o. a.op geheel andere wijze verlaat hij den troon dan velen zijner lotgenooten. Anderen zijn ten val gebragt door hunne ondeugden, hun domheid, maar de Hertog van Aosta verlaat den troon als een man die, op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 2