IIËLDERSCHË U WEI WEDIËPER COURANT. 1873. N°. 24. Zondag 23 Februarij. 31 Jaargang. bekendmaking. bekendmakhücT Uitgever A. A. BAKKER Cz. fLlvllU.üi0 wü X \J KJ2. LiCuX xj „W|j huldigen het goede/ Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zatu&dag namiddag. Abonnementsprijs per wartaal f 1.30. ■it franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Advertentiën Van I4 regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naarplaatsrnimteberekend vertrekdagen der brievenmails Naar Oost-lndiê: via Triest 4 Maart 'savonds 6 u. 25 m, „na Marseüle 27 Febr. 's avonds 6 u. 25 m. ,t a Brindisi 6 Maart's avonds 6u. 25 m. u per Prins van Oranje 4 Maart 's av. 11 u. üüragaö en Suriname, 1 Maart 's morg. 6 u. 25 m. Kaap de Góede Hoop. via Southamptón: 23 Febr., 's ffiórg. 6 u. 25 m. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat de raad zal vergaderen op dingsdag den 25 februarij 1873, des avonds ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 22 Februarij 1873. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Onderzoek geloofsbrief nieuw gekozen Lid. 2. Aanbeveling Leden Bestuur Weeshuis. 8. Af- én overschrijvingen Burgerlijk Armbestuur en Weeshuis. 4. Rekesten om bestrating. 5. Wijziging verordening op de Scholen. 6. Plan der te bouwen School. 7. Expiratie concessie ophalen van vuilnis, enz. 8. Afstand van een gedeelte grond. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat door hen voorloopig zijn vast gesteld en van af den 24 dezer tot en met den 10 Maart a. s. van des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure, op de gewone werkdagen, ter Secretariè der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd: q. Het voljaars-kohier van den hoofdelijken-omslag, over het dienstjaar 1873. b. Het voljaars-kohier der belasting op de honden, over het dienstjaar 1873, en c. Het suppletoir-kohier der belasting op de honden, over het dienstjaar 1872. Bezwaren tegen die kohieren moeten, binnen den hierboven opge geven 'tijd, bij den Raad worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 22 Eebruarij 1873. L. VERHEY, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ANNA PAULOWNA maken bekend, dat de JAARLIJK- SCHE AANNEMING VAN LEERLINGEN OP DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN IN DEZE GEMEENTE zal plaats hebben op den 1 April e. k. Belanghebbende Ouders of Voogdeii, die hunne Kinderen of Pupillen op gemelden datum de School wenschen te doen bezoeken, worden uitgenoodigd daarvan, vóór den 10 Maart e. k., opgave te doen aan den betrokken Hoofdonderwijzer. Zij, die onvermogend zijn schoolgeld te betalen, moeten zich, ter bekoming van kosteloos onderwijs, bovendien aan melden op de Secretarie der gemeente. Anna Paulówna, 18 Februarij 1873. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. K H I W A. Khiwa het land, Waarop tegenwoordig de aandacht algemeen is gëVestigd, is zeer weinig bekend. Men weet, dat .het ligt lil Midden-Azië, dat Rusland eene expeditie uitrust om het te beoorlogen, in te lijven welligt, eh dat Engeland niet genegen is Rusland daarbij de vrije hand te lateri, omdat deze mogendheid dan een gevaarlijke nabuur zou worden van zijn rijk in Inüië. Enkele opgaven omtrent Khiwa Zullen dus niet onwelkom zijn. Be Vlinder ontleent ze aan een artikel van de UI. Zeitirig en aan een artikel van kolonel Veninkoff, een welbekende autoriteit in Aziatische taken, in de Rousski Sbornije. KhiïVh is een oasis, die van het meer Aral zich uitstrekt 200 Eüg. mijlen langs de tivier, de Amu. Rekent men er de naburige woestijnen bij, dan is het weinig kleiner dan het Duitsche rijk, maar op die groote ruimtfe telt het slechts ongeveer IJ millioen inwoners. Het grootste gedeelte van het land bestaat dus uit onvruchtbare, waterlooze steppen; alleen de boorden van de rivier Amu Darja,(de Oxus der Romeinen) zijn bebouwd. Sléchts waar water is, is hier leven. Het regent er zelden; de velden moeten kunstmatig worden besproeid: van de Amu Darja hangt 't wel en wee af van het land. Kanalen voeren dan ook het water van die hvier in alle rigtingen; de stad Khiwa wordt daarvan voorzien ooor het kanaal, de Polvan-ata. Die kanalen zouden het oprukken tan een vijandig leger niet weinig kunnen belemmeren, daar zij met van bruggen voorzien zijn en te diep om te doorwaden maar een vijand, die uit het Noorden nadert zoo als Rusland kan zich meester maken van de sluizen, en de bewoners van Khiwa oerooven van de noodige hoeveelheid water. Tarwe en gerst groeijen er welig, de wijnstok en vruchtboomen Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Februarij. Ofschoon het niet aan ongunstige geruchten ontbreekt, schijnen de zaken in Spanje nog al voorspoedig te gaan, voorloopig althans. Over de woelingen der Carlisten maakt men zich echter ongerust. De president-minister, de heer Figueras, heeft in antwoord op eene interpellatie in dé Nationale Vergadering verklaard, dat dit staatsligcbaam van tijdelijken aard, en geene wetgevende vergadering is. Hij verzekerde, dat hij, ook in de constituante zijne tot nog toe geopenbaarde beginselen zal blijven verdedigen. Verder deelde hij mede, dat Frankrijk de Spaansche repu bliek nog niet heeft erkend. De minister van Oorlog heeft, ter bevordering van volkswapening, een crediet aangevraagd. De Nationale Vergadering te Versailles heeft de spoedige behandeling vastgesteld van een voorstel, door den heer Brunet ingediend, strekkende om te bepalen, dat de Kamer niet zal uiteengaan, voordat zij de reorganisatie van het gouvernement zal hebben vastgesteld. In de commissie van Dertig is een bijna gelijkluidend voorstel met 19 stemmen aangenomen, terwijl daar tevens is bepaald, dat de regering de voorstellen tot regeling bij de Kamer zal indienen. Naar de Times meldt, zou de regering van Portugal zich eenigzins ongerust maken over de mogelijkheid, dat in Spanje eene federalistische republiek werd. De ver tegenwoordigers in het buitenland hebben in last de aandacht der vreemde regeringen daarop te vestigen. De president Grant heeft, ten aanzien der verhouding van de Noord-Amerikaansche Unie tegenover Cuba ver klaard, dat zijn gedrag dienaangaande hem door zijn pligt zou worden voorgeschreven, De vijfde wetenschappelijke voordragt in de Sociëteit Mars werd jl. Donderdag avond gehouden. Spreker was de beer A. G. F. van Nieuwenbuijze over de lucht en hare drukking. Hij helderde zijne voordragt door proeven op. Gisteren avond had in Tivoli het jaarlijksch Concert der zangschool Euphonia plaats. Een aantal fraaije zang stukjes werd door de talrijke leerlingen op verdienstelijke wijze ten gehoore gebragt, blijkbaar zeer ten genoegen der ouders en verdere belangstellenden, in grooten getale aanwezig. H. M. de Koningin heeft zich gisteren ochtend ten 8 ure op reis begeven naar Stuttgart. Zij brengt een bezoek aan hare stiefmoeder, die ongesteld is. Beroepen te Makkum ds. P. A. J. Noordink, pred. te Broek op Langendijk. Aangenomen het beroep naar Lemmer door den heer A. W. L. Talma, pred. te Harlingon. Als een gevolg van de tegenwoordige hooge veeprijzen, zijn ook de landerijen te Texel zoowel in koop als in huur enorm gestegen. Eenige bunders land werden dezer dagen in veiling verkocht tot circa f 2000 per hectare, en de huurprijzen zijn minstens 30 pCt. bij de vorige jaren gestegen. Als bewijs van de voortreffelijkheid van het Noord- hollandsch slagtvee, meldt men ons uit den Wieringerwaard, dat door een landbouwer aldaar, aan de vleeschhouwers gebrs. van Zoonen, drie ossen zijn verkocht, waarvan twee driejarige voor f 475 het stuk en één vierjarige voor f 900. De gemeenteraad van Zuidscharwoude heeft het trac- tement van den hoofdonderwijzer met f 100 verhoogd. ontbreken niet; ook katoen en kleurstoffen worden door den land bouw gewonnen. De hoofdstad Khiwa telt ongeveer 12,000 inwoners bovendien zijn er nog twee steden, Kungrad en Meru, de een met 8000, de ander met 3000 inwoners. De hoofdstad wordt slechts beschermd door een leemen wal, die tegen den aanval van Europee- 6che soldaten niet bestand kan zijn. Op den vervallen muur, die het hof van den Khan omringt, staan 30 kanonnen. Een staand léger is er niet, de lijfwacht van den Khan is de eenige regelmatig gewapende troep; veld-artillerie bestaat er niet. Vele inwoners zijn roovers van beroep. Sedert jaren overvielen zij de Russische nederzettingen op de grenzen, plunderden Russische karavanen uit,, en voerden vreedzame visschers uit de Kaspische Zee of het meer Aral als slaven weg. Overal waar het Russische gebied aan Khiwa grenst heerschen angst en onrustde Kargisen betaalden reeds Khiwa een cijns om rust te hebben. Zóó bleef het, ook toen Khohand en Bokhara door kracht van wapenen en verdragen getemd waren, 't Was dus slechts een vraag van tijd voor de Russen, of Zij Khiwa zouden veroveren dan wel het tot een vasalstaat maken, zoo als Bokhara het feitelijk nu reeds is. Khiwa ligt midden tusschen Ruslands bezittingen, als een schiereiland, slechts beschermd door de uitgestrekte steppen, die zijne natuurlijke vestingmuren zijn. Sedert in den vorigen zomer Oost-Tnrkestan een vriendschapsverdrag met Rusland heeft gesloten, bleef het Khanat Khiwa alleen over Ruslands vijanden in Midden-Azië. Het fanatisme van den Groot-visier, de Divan Bei Mohamed Murad, vurig Muzelman, is van die vijandige gezindheid grooten- deels oorzaak. Hij hitst zijn meester, Saïd Mohamed Raehim, en diens onderdanen voortdurend tegen de „ongeloovigen" op. In den herfst van 't vorige jaar was de Russische overste Markusow reeds een goed eind naar de hoofdstad op weg. 1 Hij had Urtakoi In de jl. Donderdag middag te Amsterdam gehouden zitting van den gemeenteraad is tot directeur-generaal der publieke werken enz. benoemd de heer J. W. F. Conrad met 19 stemmen. De heer Henket verkreeg 8 stemmen. Uit goede bron verneemt de Amst. Crt. dat Amadeus de gewezen Koning van Spanje, voornemens is gedurende eenigen tijd in België te vertoeven, vooreerst omdat hij niet aan de nieuwsgierige blikken in Italië wil blootstaan en ten tweede om de goederen zijner gemalin in Henegouwen te bezoeken. De ex-Koningin is een Belgische vrouw van afkomst, kleindochter van graaf Werner de Mérode. Haar toeziende voogd was de heer Boquet, raadsheer in het hof van cassatie te Brussel, met wien zij in briefwis seling gebleven is. Dadelijk na hare aankomst te Lissabon zond zij hem een telegram, houdende het herigt, dat zij, haar jonggeboren zoon en al de andere leden van het gezin welvarend zijn.- In eene te Amsterdam gehouden vergadering had eene belangrijke beraadslaging plaats over de weezenver- pleging. Het debat daarover werd ingeleid door den heer H. E. Waller. Deze maakte allereerst enkele opmerkingen over de historie der weesverzorging, over den toestand der weezen hij de beschaafdste volken der oudheid en in de Christelijke wereld tijdens de middeneeuwen. Hij deed uikomen, hoe, terwijl in die tijden afzonderlijke inrigtingen ten behoeve der weezen zelden of niet voorkomen, er ook niet die behoefte aan bestond. Vooral in de middeneeuwen maakten het bestaan der lijfeigenschap, het leven in familiegroepen der main-mortables of grondhoorigen en de gezellen-veree- nigingen afzonderlijke weesverzorging minder dringend noodig, daar voor de weezen, tot die verschillende kringen behoo- rende, daarin ook gezorgd werd. De toestand der moderne maatschappij, waarin al die kringen vernietigd zijn, waarin het individu, meer tot zijn regt gekomen, toch ook meer aan zich zelf overgelaten wordt, maakt afzonderlijke weezen- verzorging dan ook noodiger. Nadat nu sedert drie eeuwen in de meeste landen van Europa vele weeshuizen zijn opgerigt en op de gebreken dier inrigtingen reeds lang telkens gewezen is, heeft men in onze dagen de vraag gesteld, of het niet beter zou zijn, de weezen uit te besteden in particuliere gezinnen. Spreker gaf een overzigt der argumenten voor de voorstanders der weeshuizen en van die, door de advocaten der uitbesteding aangevoerd. De besten onder de voorstanders der weeshuizen erkennen gaarne de gebreken der bestaande inrigtingen, stemmen ook toe, dat groote weeshuizen, waar honderden kinderen bijeengebragt zijn, niet goed te besturen zijn, maar beweren dat kleinere weeshuizen, waar de individualiteit van het kind meer tot zijn regt komen kan en de opvoeding niet opgaat in discipline en tucht, waar voor hygiëne behoorlijk gezorgd wordt, groote voordeelen aanbieden. Orde, regelmaat, reinheid, geregeld onderwijs, eenheid in de opvoeding oefenen daar een heilzamen invloed op het dikwijls zoo verwaarloosde kind, terwijl het in zulk een kleiner weeshuis zich ook werkelijk hechten kan aan de personen, aan wie zijne opleiding is toevertrouwd.- Hoe zal men, indien men de weezen uitbesteden wil, zooveel geschikte gezinnen vinden Hoe zal men controle uitoefenen De erva ring, met de uitbesteding gemaakt, waar die, bij gebrek aan weeshuizen, noodig is, is waarlijk niet gunstig. Worden reeds bereikt, toen hij moest terugkeeren, omdat de cholera te Khiwa heerschte. Thans zijn alle maatregelen genomen om het land te onderwerpen. In Taschkend staat generaal Kauffman met zijne troepen gereed, van Orenburg uit zal Krischanowsky opereeren, en van Daghestan, aan de Westkust van de Kaspische zee, zullen de Russen onder vorst Boris Melikow op stoombooten naar de Oostkust oversteken, om van hunne daar aangelegde vestingen Krasnowdsk en Tschikiseklar, door de steppen, langs de opgedroogde bedding van den Oxus, regelregt naar de hoofdstad op té rukken, die zoodoende van drie kanten zal worden aangevallen. Eenige verkenningstroepen zijn reeds in de nabijheid van Kungrad gekomen, niet ver van den mond der Amu, in het meer Aral, op welk meer een flotille kanonneer- booten ligt. Of Rusland zich er toe bepalen zal gelijk Engeland in Abes- sinië deed om zijne onderdanen, die te Khiwa gevangen worden gehouden, te bevrijden, dan of het Khiwa zal inlijven? Of het Engeland gelukken zal Rusland te bewegen tot een verdrag om zekere grenslijn niet te overschrijden, en of Rusland zich daaraan houden zou? Wie zal het zeggen? Zeker is echter, dat alle veroveringen in die streken de magt van het Russische rijk weinig vergrooten. Het bezit wel in Centraal-Azië nu reeds 17,402 vierkante mijlen, maar de bevolking bedraagt slechts 2,740,000. En die bevolking bestaat uit Mohammedanen, die, of ze Sehiiten of Sunniten zijn, Rusland uit den grond van hun hart haten. Zij zien verlangend uit naar een gelegenheid om het vreemde juk af te schudden, en kon Rusland met zijne troepen Turkestan niet bezet houden, de vreedzame toestand, dien het daar te voorschijn riep, de bloei van den handel, dien het teweegbragt, zouden het !t bezit van deze landen niet verzekeren. (De Vlinder.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1873 | | pagina 1